INFORMACE O ZAMBII
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ZAMBII
PROČ A KDY ZAMBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO ZAMBIE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ZAMBII
PROČ A KDY ZAMBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO ZAMBIE
Zambie je zemí mnoha možností a potěší snad všechny zapálené cestovatele. Spatřit zde můžete klenot afrického kontinentu – Viktoriiny vodopády, pozorovat divokou zvěř jako lvy, slony či žirafy v jejich přirozeném prostředí, sjet na kanoi řeku Zambezi, projít se po turistických stezkách v národních parcích a rozhodně ani nelze vynechat zambijskou metropoli Lusaku. Zdejší přátelští obyvatelé, bohatá historie, kultura a lahodná kuchyně je tím správným mixem vytvářející jedinečnou atmosféru.
Nejvhodnější doba k návštěvě Zambie je v období sucha, které trvá od května do října. Tyto měsíce jsou ideální pro pozorování divoké zvěře a nabízejí příjemné denní teploty.
Období dešťů se v březnu blíží ke konci, ale stále je zde spousta srážek, a to zejména na severu země. Je to však skvělý čas pro pozorování ptáků, protože tisíce migrujících druhů začínají odlétat. Po období dešťů jsou také vhodným cílem výletu Viktoriiny vodopády, které v tuto dobu překypují vodou.
V březnu můžete ve stejnojmenném městě zažít také populární Livingstone Festival. V dubnu již srážky takřka kompletně ustávají a květen se stává vrcholem sezóny pro pozorování zvěře a rovněž mnohé safari kempy se znovu otevírají. Tím samozřejmě však narůstají i ceny.
V červnu a červenci si můžeme užívat vysokých teplot a suchých dnů. Vegetace již není tak zelená, a proto je tato doba ideální pro safari, zvířata jsou totiž lehce zpozorovatelná. Nicméně cenově je ubytování v jednotlivých lodge na svém maximu.
Obzvláště v září a říjnu můžete v Zambii zažít extrémně vysoké teploty, nicméně srážky jsou na svém minimu a doba je stále ideální pro pozorování divoké zvěře a také pro pozorování ptáků, spatřit lze hojně například orly či zástupce čeledi čápovitých. Říjen je také skvělou dobou pro rafting, při kterém zažijete dobrodružství a navíc se ochladíte. Negativem této části roku však je, že Viktoriiny vodopády nemusí mít ke konci období sucha příliš vody a nejsou tím pádem tak fotogenické. Je každopádně nutné očekávat vyšší ceny za ubytování i letenky, a proto je dobré vše rezervovat v dostatečném předstihu.
Prosinec, leden i únor jsou měsíce, kdy země zažívá intenzivní přísun srážek. Někdy natolik masivní, že se mnohé silnice ve venkovských oblastech stávají nesjízdnými. Nicméně vždy ihned po dešti vychází slunce a obloha se vyjasňuje. Toto období (listopad až duben) je v Zambii považováno za léto. Jedná se však spíše o vedlejší turistickou sezónu, tj. ceny nebývají nijak vysoké. Mnoho safari kempů a lodge kvůli dešťům zavírají.
KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE
Zambia Tourism Agency, Kabelenga Road, Abacus House Lusaka ZM, 10101, Zambie
Národní park Liuwa Plain, Zambie
Zambie se dodnes řídí přísnou patriarchální společností – mužům je poskytován větší respekt než ženám a starší muži mají větší respekt než muži mladší.
Zambijci jsou velice pohostinní a také zvědaví lidé. Rádi se na vás budou dívat a i děti na vás mohou volat, nedivte se a buďte příjemní.
Zambijci si rádi podávají ruce, někdy se však často rádi drží za ruce po celou dobu rozhovoru.
Při pozdravu nečekejte pevný stisk ruky, protože to je považováno za agresivní.
Ženy by neměly nosit šortky nebo minisukně, zvláště když cestují mimo hlavní město. Ve venkovských oblastech nosí místní lidé nejčastěji dlouhé kalhoty či dlouhé sukně.
Ukazování ukazováčkem by se nemělo dělat, považuje se to za vulgární.
Když se setkáte se Zambijcem – i když se chcete pouze na něco zeptat – měli byste jej nejprve vždy pozdravit a zeptat se, jak se má. Místním obyvatelům je nepříjemná západní představa jednoduše „přejít k věci“. Rádi si popovídají o počasí nebo třeba o dětech.
Před fotografováním je vhodné vždy získat souhlas dané osoby. Většinou bude dotyčný rád, že na fotografii bude zachycen, ale ještě více jej potěší, když se zeptáte na svolení. Je to považováno za slušnost.
Pozor si však dejte při fotografování v blízkosti vládních a vojenských objektů a raději zde nefotografujte, mohli byste být považováni za špióna.
Národní parky a rezervace Zambie chrání a sdružují ohroženou divokou zvěř. Nicméně i mimo parky se lze setkat s mnoha zástupci známých i méně známých afrických zvířat. V Zambii můžete narazit například na pakoně, vodušku puku, vodušku červenou, impalu, kudu, žirafu Thornicroftovu, zebu, nosorožce, slona, paviána, hyenu či lva. V noci ožívá serval, cibetka, ženetka a šakal. Mezi další savce patří medojed kapský, hrabáč či prase bradavičnaté.
Zambie má rovněž velice rozmanitý seznam ptačích druhů jako například orla, racka, rybáka, ledňáčka, rorýse, zobouna, skřivana, vlhy a příležitostně i pštrosa. Narazit však můžete i na plameňáka či pelikána.
Národním zvířetem Zambie je pak orel jasnohlasý, ten bývá vyobrazen rovněž na zambijských bankovkách.
V zemi také žije více než 150 zaznamenaných druhů plazů, z toho úctyhodných 92 druhů hadů – včetně těch jedovatých! Mezi rozšířené druhy plazů patří krokodýl, želva, gekon, agama, krajta, mamba, zmije. Oblast Copperbelt a bažiny jezera Bangweulu jsou pak obzvláště bohaté na život hmyzu.
Většina území Zambie je náhorní plošina a převládajícím typem vegetace je otevřený les nebo savana. Rozšířené jsou zde především akácie a baobaby, keře a vysoké vytrvalé trávy, které se v sušších oblastech na jihu stávají řidšími. Na jihozápadě jsou lesy zambijského teaku (Baikiaea Plurijuga).
Národní květinou je bougainvillea.
Zambie nabídne všem svým návštěvníkům překrásné okamžiky strávené ve zdejší jedinečné přírodě, je možné stanout během safari vyjížďky „tváří v tvář“ divoké africké zvěři, ocitnout se pár kroků od majestátních Viktoriiných vodopádů či zavítat do muzea cestovatelského velikána, misionáře a lékaře Davida Livingstonea. Spatřit na vlastní oči jezero Tanganika či splavit řeku Zambezi na kajaku je jistě snem mnoha návštěvníků Zambie. Nicméně tato překrásná země toho nabízí daleko více! Rozhodně se zde nikdo nudit nebude.
Zambie je skvělou destinací pro všechny milovníky outdoorových aktivit, mezi mnoha lze zmínit například pěší turistiku po panenské zambijské přírodě, rafting, pozorování divoké zvěře či koupání v bezprostřední blízkosti Viktoriiných vodopádů. Stranou však nejsou ani zambijská města, kde lze plně nasát jedinečnou atmosféru.
Zambii ocení primárně aktivní cestovatelé, kteří zde budou čerpat zážitky „na čerstvém vzduchu“ jako třeba pozorování zdejší fauny, objevování okolí Viktoriiných vodopádů nebo ti, kteří se vydají po stopách Emila Holuba. Nicméně pokud si budete chtít odpočinout ve stínu ukryti před žhavými slunečními paprsky (nebo naopak před prudkým deštěm), útočiště jistě najdete v některém z místních muzeí.
Dostat se do Zambie lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 20 000 Kč například s Emirates, Qatar Airways či Turkish Airlines. Finální destinací je v Zambii většinou Lusaka. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Lusaky trvá minimálně 15 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Pohodlnou variantou pro přepravu po Zambii je rozhodně půjčení automobilu. Půjčit si jej můžete již na letišti nebo pak v hotelu či v pobočce ve městě. V Zambii najdete světoznámé značky půjčoven jako Avis či Europcar, stejně jako mnohé místní a budgetové. Vozovky (obzvláště ty mimo hlavní tahy) nejsou však vždy v dobrém stavu, situace v provozu nemusí být také vždy přehledná. V období dešťů se jich řada, zejména těch ve venkovských oblastech, může stát nesjízdnými. Obecně je vozidlo 4x4 v Zambii vhodnou volbou.
Vždy je dobré mít čistě z preventivních důvodů také za jízdy zamčené dveře.
V odlehlých částech země buďte při řízení, obzvláště za šera, na vozovce se může vyskytovat divoká zvěř.
Pozorně si však vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice.
Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.
UPOZORNĚNÍ: V Zambii se řídí vlevo!
Vnitrostátní i přeshraniční železniční spoje zajišťuje společnost Tazara (Tanzania – Zambia Railway), se kterou můžete cestovat ze střední Zambie do severní Zambie a dále do Dar es Salaamu v Tanzanii. Existují expresní a běžné vlaky, nicméně všechny odjíždějí z New Kapiri Mposhi.
TIP: Jízdenky spojů Tazara se rychle vyprodají, proto se doporučuje rezervovat si je alespoň měsíc předem. Vlaky mohou být zpožděny až o celý den, cestující by měli s tou variantou počítat a nespoléhat na avizovaný přesný příjezd/odjezd.
Dálkové autobusy pravidelně odjíždějí z Lusaky do dalších velkých měst z hlavní autobusové zastávky na Dedan Kimathi Road. Ze zambijské metropole odjíždějí také mezistátní spoje například do Harare v Zimbabwe a Johannesburgu v JAR. Zambijská autobusová doprava nepatří mezi nejrychlejší, nicméně dá se považovat za poměrně spolehlivou a relativně levnou.
Meziměstskou autobusovou zastávku v Livingstone najdete na Mosi-oa-Tunya Road.
Minibus taxi je pak asi nejrozšířenější a nejlevnější formou dopravy v Zambii. Je však nutné podotknout, že standard bezpečnosti a čistota se u jednotlivých společností, často i samotných vozidel, velmi liší.
Cestě s dětmi do Zambie samozřejmě nebrání nic v cestě. Jen je nutné zvážit horší přístup ke kvalitní lékařské péči v případě potřeby. Každopádně poslední dobou se Zambie stává cílem pro rodinné cestování pro mnoho lidí z celého světa. Zambijci mají velice rádi děti a například průvodcům v safari udělá radost, pokud jim budou moci – coby příští generaci - ukázat krásy divočiny a zdejších jedinečných zvířat. Mnoho hotelů nabízí velké/rodinné pokoje, najdete zde i velice luxusní lodge. V zemi nenajdete žádné zábavní parky typu Disneyland, největším lákadlem pro děti však jistě bude zdejší fauna. Které dítě by nechtělo spatřit na vlastní oči hrocha, lva, slona či nosorožce? Zavítat můžete i do Kalimba Reptile Park či do šimpanzí rezervace Chimfunshi.
Rozhodně zkuste také třeba přespat v jednom z mnoha zdejších kempů, toto dobrodružství jistě vaše děti (a určitě i vás) nadchne.
Cesta do Zambie bude určitě pro vás i vaše děti společným celoživotním zážitkem!
Do Zambie se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit velice dobře svůj zdravotní stav. Zdravotní péče v zemi není rozhodně ideální. Pro někoho by mohl být problém i let, jehož délka je minimálně 15 hodin. Na místě – v přírodě – je pak nutné někdy počítat často s náročnějšími treky.
Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si svůj čas a často odpočívejte. Památky ani přírodní krásy vám jistě neutečou!
Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Zambie stále nemá natolik propracovaný turistický průmysl, což se mj. odráží i v minimu možností pro vozíčkáře. A přestože je v zemi vysoký počet hendikepovaných, situace zde není pro ně ideální. Proto počítejte s tím, že pokud máte obtíže s pohyblivostí, budete potřebovat prakticky stále asistenci. Ve městech jako Lusaka či Livingstone je situace sice lepší, přesto i zde narazíte na překážky. Plně bezbariérové je například Livingstone museum!
Mnoho městských hotelů či safari lodge (tyto chaty bývají prakticky vždy přízemní) nabízí bezbariérový pokoj, nicméně je lepší o tom vedení předem emailem informovat, aby mohli vše zajistit.
Problémem bývají ve městě chodníky, které někdy vůbec neexistují. Pokud ano, jsou často ve špatném stavu.
Nicméně zdejší lidé vám vždy ochotně se vším pomohou, bude – li to v jejich silách. Každopádně mít s sebou na cestě po Zambii doprovod je tou nejvhodnější variantou.
V zásadě nic nebrání dovozu vašeho mazlíčka s sebou do Zambie. Nicméně se připravte na mnohé lékařské a administrativní úkony.
Mikročip - je vysoce doporučováno, aby váš pes měl mikročip, už jen kvůli snadnější identifikaci v případě ztráty během cesty apod.
Certifikát - zdravotní list potvrzující, že zvíře není nemocné. Měl by být vystaven registrovaným veterinárním lékařem a měl by být řádně podepsán a orazítkován. Dále osvědčení nebo dopis od místních veterinárních úřadů uvádějící, že oblast původu zvířete je za posledních 6 měsíců prostá vztekliny.
Očkování – u psů je vyžadováno očkování proti vzteklině. Musí to být provedeno mezi 30 dny a 12 měsíci před příjezdem do země.
Povolení - Zambie vyžaduje vstupní povolení. Proto je vhodné jej v dostatečném předstihu začít vyřizovat. Je o ně nutné zažádat na této adrese:
Department of Research & Specialist Services
Mulungushi House
P.O. Box 50060
LUSAKA, ZAMBIA
Tel: +260 211 253933/45
Fax: +260 211 260505 or +260 211 253520
ATTN: Senior Veterinary Officer
Doprava - vstupním bodem v Zambie pro zvířata je mezinárodní letiště v Lusace. Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Zambie nezveřejňuje seznam zakázaných plemen.
Zambie bohužel i v dnešní době není v oblasti LGBTQ právě pokrokovou zemí, je dokonce jedním ze států, které kriminalizují sexuální aktivity osob stejného pohlaví. Tresty zahrnují až odnětí svobody na čtrnáct let. LGBTQ komunita je v Zambii pravidelně vystavena diskriminaci a násilí. Lesbičky, gayové, bisexuálové a transgender lidé čelí závažným problémům, s nimiž se občané, kteří nejsou LGBTQ, nesetkávají. Zambie, dříve kolonie britského impéria, zdědila jeho zákony a právní systém po získání nezávislosti v roce 1964, nicméně zákony týkající se homosexuality se od té doby do značné míry nezměnily. Postoje veřejnosti k LGBTQ lidem jsou většinou negativní a spojené s představami, že homosexualita je nemorální a je formou nemoci. Ovšem v posledních letech lze vysledovat velice pomalý a nenápadný trend, obzvláště mezi mladými lidmi v Lusace či Livingstone, kdy se vysoce konzervativní přístup stává trochu uvolněnějším.
Každopádně v zemi rozhodně není na pořadu dne jednání o legalizaci stejnopohlavního manželství či možnosti adopce.
UPOZORNĚNÍ: Veškeré náklonnosti ke svému partnerovi/partnerce se na veřejnosti v Zambii rozhodně vyhněte!
Zdravotnická zařízení v Zambii jsou na nízké úrovni, a to především pak ve venkovských oblastech. Nemusí být dostupné ani základní léky a čisté jehly. Služby pohotovosti často nejsou dostupné. Zdravotnická zařízení v Zambii obecně neodpovídají evropským standardům z pohledu přístrojového vybavení, kvalifikovaného personálu a dostupnosti zdravotnického materiálu.
V případě vážného onemocnění nebo úrazu může být řešením urychlený transport např. do Jihoafrické republiky, ideálně pak zpět do České republiky, pokud se nejedná o naprosto akutní případ.
Problémem současného zambijského zdravotnictví je zejména odchod kvalifikovaného personálu do zahraničí (často do Velké Británie), přechod lékařů ze státní sféry do té privátní, nedostatek léků, nedostupnost lékařské péče na venkově a obecně vybavení nemocnic/ambulancí. Velkou roli, která už tak nelehkou roli zambijského zdravotnictví ztěžuje, je jistě i vysoký výskyt HIV/AIDS v zemi.
V případě potřeby lékařského ošetření lze kontaktovat například Medland Hospital či CFB Medical Centre.
Tím, že do Zambie cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se určitě raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě, na rizikové sporty atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Afriky odlétáte.
Zambie má velmi diverzifikovanou kuchyni ovlivněnou mnoha etnickými skupinami. Nicméně jejím základem obecně je nshima, která je takřka všudypřítomná a podává se k většině pokrmů. Stabilním prvkem zambijské stravovací kultury je rovněž hmyz. Pokud rádi experimentujete, zde budete mít možností dosyta! A co tedy v Zambii stoprocentně ochutnat?
Noční život v Zambii, resp. v zambijských městech je rušný a má turistům co nabídnout. Na výběr je řada vyhlášených klubů a barů, ale rovněž restaurací, kde mohou strávit večerní hodiny ty, kteří upřednostňují statičtější nasávání atmosféry. Zambijci se rádi baví a také se pravděpodobně všichni narodili s rytmem v těle. Nicméně na noční známosti buďte velice opatrní, nejen kvůli možnému okradení, ale rovněž z důvodu, že v zemi je nemalý počet HIV pozitivních osob.
Některé kluby vyžadují při vstupu minimální věk 21 let, proto je dobré si toto u vybraného podniku předem ověřit. V mnoha klubech pak najdete také ochranku, aby byla po celou dobu pobytu zde zajištěna vaše kompletní bezpečnost.
Bary bývají velice dobře vybaveny, a to nápoji místními i mezinárodními.
Pokud jste milovníkem příjemné atmosféry, dobrého jídla a delikátních koktejlů, nezapomeňte v Lusace navštívit například #Social Rhodes Park či Dacapo coffee & lounge bar.
Nudit se po setmění však nebudete ani v Livingstone. Zajděte třeba do Cafe Zambezi!
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například ručně vyráběnými šperky či zde pěstovanou kávou.
V dubnu 2008 byl zákonem ustaven zákaz kouření na všech veřejných místech a policie dohlíží na jeho dodržování. V Zambii je však kouření jako v jedné z mála zemí světa stále na vzestupu. Tabák země dokonce sama pěstuje a exportuje.
Zambie má však problém i s vysokým počtem osob konzumujících alkohol. Každopádně minimální zákonný věk pro nákup alkoholu je 18 let.
V Zambii se platí zambijskou kwachou (1 ZMW = 1,08 CZK, kurz k 10/2023), na většině míst se sice dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat, obzvláště na venkově. Nejčastěji na platební terminály narazíte v mezinárodních hotelích, nákupních centrech, u turistických lokalit a obecně ve velkých městech, nicméně jinak je nutné mít u sebe dostatek peněz v hotovosti. Při problémech s penězi lze využít služeb například Western Union pro rychlé dodání finanční rezervy.
Bankomaty nebývají většinou problém ve větších městech, ve venkovských oblastech však ano.
Spropitné je v Zambii ze strany turistů obvyklé a od personálu očekávané. Zaměstnanci jej, mj. vzhledem k nízkým platům v zemi, rádi přijmou a také ocení. Nejčastěji se v restauraci či barech nechává 10 % z celkové útraty.Samozřejmě to závisí na kvalitě služeb, pokud oceníte personál vyšším procentem, jistě bude rád. Zaokrouhlit můžete i své jízdné za taxi. Spropitné pro safari tým odpovídá přibližně 10 – 15 USD na den, i když je důležité si uvědomit, že spropitné je samozřejmě zcela na vás – je to osobní gesto a rozhodnutí.
Zambie může být pro turisty relativně levnou destinací, zejména když vše naplánujete a zarezervujete v dostatečném předstihu. Obecně lze v Zambii vyjít s málem. Nakupovat lze na trzích, stravovat se v pouličním občerstvení a ubytování je zde v nabídce rovněž pestrá škála, tj. můžete bydlet v luxusním pětihvězdičkovém hotelu, stejně jako v penzionu. Ušetřit lze také při dopravě, pokud budete využívat místní autobusy. Vše zkrátka záleží na vašem rozpočtu. Jeho největší položkou zůstává především letenka a pak případné výlety a dobrodružství přímo na místě.
V Zambii bohužel neexistují žádné slevové turistické pasy, každopádně jak bylo napsáno v odstavci výše, existují způsoby, jak při cestě ušetřit.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí, zejména do hor či opuštěných venkovských oblastí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Zambii připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Zambii data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá vždy zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Zambii je společnost Zampost. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby zambijské pošty jsou považovány za relativně spolehlivé, ač je nutné počítat s delší dobou dodání.