INFORMACE O VIETNAMU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O VIETNAMU
PROČ A KDY VIETNAM NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO VIETNAMU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O VIETNAMU
PROČ A KDY VIETNAM NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO VIETNAMU
Zátoka Ha Long Bay se dodnes považuje za jedno z nejkrásnějších míst severního Vietnamu, a proto mu věnujeme čas i my. Je zahalena rouškou tajemství, věří se, že zde dodnes žijí draci, a když se někdy mezi skalními výběžky převaluje mlha, možná se tehdy draci přesouvají z místa na místo. Ha Long tvoří tisíce vápencových ostrovů, které jsou roztroušeny na ploše větší než 1 500 kilometrů čtverečních. Připomínají dračí zuby vyčnívající z vody, které mají podle legendy chránit krajinu. V Ha Longu strávíme nezapomenutelné dopoledne na pronajaté lodi, navštívíme vyhlídku a nadechneme se těch nejkrásnějších panoramat. Ha Long nám bude patřit hned ráno, kdy je na návštěvu tohoto místa ten nejlepší čas.
Hue v centrálním Vietnamu patří mezi nejznámější místa celého regionu díky své císařské historii. Věděli jste, že nejen Peking v sobě skrývá Zakázané město? My se projdeme i tím v Hue a uvidíte nejkrásnější kamenné brány celého Vietnamu. Většina Zakázaného města se ztratila pod bombami vietnamské války, kdy Američané bombardovali město. O tom si ale řekneme více. Kromě toho v Hue uvidíte i nejkrásnější hrobku vietnamského císaře Zde Duca v nádherném a klidném prostředí. Je tam opravdu pohřben? Hue zaujme svou architekturou, chrámy či pagodami a pagoda Thien Mu bude pro nás tou nejfotogeničtější. Městem protéká Parfémová řeka a my ji splaveme na dračí lodi.
Romantické město čínských, japonských, portugalských, holandských, anglických a francouzských obchodníků s výjimečnou atmosférou. Odtud se šířil francouzský vliv do Vietnamu a sem přicházel čínský porcelán, čaj, jadeit a otroci. Hoi An byl zároveň praporkem hedvábné cesty. Historické jádro města se dochovalo v autentické podobě do dnešních dnů a je památkově chráněno. Pro svůj jedinečný ráz a zachovalost byl Hoi An v roce 1999 připsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Největší město ve Vietnamu, které pokrývá celkovou rozlohu 2056 km2, ale 90 procent z celkové rozlohy tvoří vesničky. Moderní název města je Ho Či Minovo Město a Saigon je jednou z 12 městských částí. Saigon byl hlavním městem jižního Vietnamu od roku 1956 do 1975 a dodnes si zachoval zvláštní atmosféru, kterou najdete jen zde. V blízkosti se nacházejí CU CHI tunely, které vytvořil Vietkong během bojů proti Američanům. Celková délka 200 kilometrů je přímo neuvěřitelná.
Ve středním Vietnamu, několik kilometrů od města Danang, leží Mramorové hory (Ngu Hanh Son), které tvoří pět skalnatých vrcholků nazvaných podle jednotlivých přírodních elementů: Thuy Son (voda), Tho Son (země), Hoa Son (oheň), Moc Son (dřevo), Kim Son (kov či zlato). Nejvýznamnějším z nich je 107 m vysoký Thuy Son s několika svatyněmi. Lidé z kultury Čam se sem přicházeli modlit k hinduistickým božstvům a následně v místních jeskyních postavili buddhistické oltáře. Místo se stalo cílem náboženských poutí a přitáhlo pozornost tehdejšího vládce dynastie Nguyen. Jak již napovídá název hor, těžba a zpracování mramoru zde má dlouhou historii. Na stavbu Ho Či Minova mauzolea v Hanoji byl použit mramor právě odtud.
Pobřežní město Nha Trang v provincii Khang Hoa leží na transvietnamské dálnici téměř 1300 km od Hanoje a 450 km od Ho Či Minova města. Město je známé svými nádhernými plážemi, jež nabízí ideální klimatické podmínky pro trávení dovolené. Nha Trang ale nejsou jen pláže, vodní sporty a koupání. Jsou zde i pamětihodnosti, které stojí za to vidět. Pro milovníky historie a umění se zde vypínají věže chamské a věže Po Nagar ze sedmého až dvanáctého století. 28 metrů vysoká severní věž (Thap Chinh) je jedinečnou ukázkou čamské architektury. Pochází z roku 817. Centrální věž (Thap Nam) byla vystavěna v 12. století na místě původní věže ze 7. století. V jižní věži (Mieu Dong Nam) je muzeum čamského kamenického umění. Věže Po Nagar stojí na žulovém návrší severně od cetra Nha Trang, na břehu řeky Cai.
Mnozí si myslí, že hlavním městem Vietnamské socialistické republiky je Ho Či Minovo město, ale mýlí se. Hlavním městem je Hanoj. Je tak trochu jiné než ostatní vietnamská města. Hanoj je krásná a zachovalá ukázka francouzské koloniální metropole a tuto skutečnost se vláda nesnaží měnit. Prvky koloniální minulosti jsou spojeny s komunistickou přítomností. Je zde množství pagod, chámů a svatyní, stejně jako vzpomínkových míst na Ho Či Mina. Nejzachovalejší částí staré Hanoje, která je pod ochranou UNESCO, je její centrum se starými uličkami v okolí Jezera navráceného meče. Většina z nich byla původně spojena s řemeslnickými cechy. Každá ulice tak získala jméno podle specializace místních obyvatel: Uhelná, Rybářská, Vějířová, Bambusová, Bylinkářská a podobně. V některých ulicích se dodnes provozují původní řemesla, většině však zůstala pouze tato jména. Přestože jde vlastně o vzácnou památku na minulost města, právě v této části Hanoje tepe život zřejmě vůbec nejintenzivněji, i díky sousedství tržnice Dong Xuan.
Vietnamský Da Nang je dnes velmi moderní metropolí středního Vietnamu. Mění se jako dynamický, asijský tygr a je to místo, o kterém ještě budeme hodně slyšet. Roste do výšky, staví hotelové komplexy na břehu pláže a ukazuje cestu, jakou se dá v komunistické zemi vykročit. Ve městě najdete zajímavé historické muzeum a pár kilometrů za Da Nangem se zvedají tajemné Mramorové hory. Představují hory důležitých pěti elementů: kov, voda, dřevo, oheň i zem a najdete zde několik zajímavých chrámů a jeskyní. Na vrchol vede 156 schodů a čeká vás tu svět hinduismu, ale i buddhismu.
Počátky Katedrály Notre Dame v Ho Či Minově Městě se datují do konce 19. století, kdy tuto lokaci dobyli Francouzi. Francouzská vláda tehdy chtěla vybudovat velký kostel, který by sloužil komunitě a bohoslužbám pro francouzské kolonialisty. Samotná stavba byla zahájena v roce 1863 a dokončena o dva roky později. Jejím architektem byl Jules Bourard, jenž katedrálu navrhnul po vzoru Pařížské katedrály Notre Dame (ta v Ho Či Minově Městě je menší a kombinuje románský i gotický styl). Název „Saigonská hlavní katedrála“ byl poprvé použit v roce 1960, kdy tehdejší papež Jan XXIII. zřídil ve Vietnamu římskokatolické diecéze. V roce 1962 pak katedrálu pomazal a udělil jí status baziliky.
Zajímavost: Saigonská katedrála Notre Dame je dlouhá 93 metrů a obsáhne jeden hlavní sál, dvě komory, modlitebnu a 56 vitráží vyobrazujících postavy či události z Bible. Celková kapacita náboženské památky je pak 1 200 lidí.
Uvnitř katedrály můžete obdivovat například zvonici složenou ze šesti zvonů (je slyšet až 10 kilometrů daleko) nebo monumentální hodiny švýcarské výroby z roku 1887. V krásném parku před budovou pak vyniká socha Panny Marie míru nebo také „Královny míru“, která je vyrobena z bílé italské žuly a měří 4,6 metrů na výšku. Venkovní prostory je možné fotografovat, ty vnitřní ale nikoliv. Nutné je také dodržení konzervativního a uctivého stylu oblečení před vstupem.
Giac Lam je jednou z nejstarších pagod v Ho Či Minově Městě, tedy její historie sahá téměř 300 let zpět. Úplně první verzi této náboženské památky pod názvem Cam Son nechal postavit v roce 1744 čínský mnich Ly Thuy Long – konkrétně na Cam Son Hill. Když však pagodu o 30 let později převzal opat Vien Quang, získala nynější název Giac Lam.Od té doby slouží jako důležité centrum pro výuku buddhistických přikázání mnichům v jižním Vietnamu a k uchovávání či kopírování významných buddhistických písem.
Při vstupu do pagody Giac Lam si můžete povšimnout trojité brány postavené v roce 1955 a o pár kroků dál vás uvítá předzahrádka s pozoruhodným stromem Bodhi, který věnoval Vietnamu v roce 1953 buddhistický mnich ze Srí Lanky. Samotná budova se pak skládá z hlavní obřadní síně, oltáře patriarchů a jídelny. Spatřit v jejím interiéru můžete rovněž sbírku starožitností a více než 100 soch, z nichž některé jsou vyrobené z bronzu a jiné zase ze dřeva. Pozoruhodným prvkem komplexu je ovšem i 32 metrů vysoká buddhistická stúpa ve tvaru šestiúhelníku, která slouží jako úložiště relikvií Gautama Buddhy (ty přivezl společně se stromem Bodhi do Vietnamu mnich Narada).
Cu Chi tunely nacházející se v džungli na předměstí Ho Či Minova Města, představují rozsáhlý komplex, který se táhne v délce více než 120 kilometrů. Vybudovány byly mezi 40. až 60. lety 20. století komunistickými vojáky. Tyto sofistikované podzemní chodby sehrály klíčovou roli zejména v nechvalně známé Vietnamské válce – poskytovaly totiž strategickou a bezpečnou síť pro vojáky Vietkongu (Národní fronta pro osvobození jižního Vietnamu). Složitý systém tunelů připomíná dodnes jakési podzemní vesnice s plnohodnotnými obytnými oblastmi, kuchyněmi, nemocnicemi, sklady munice, velitelskými místnostmi a kryty proti bombám.
Tunelový komplex Cu Chi je rozdělen do dvou sousedních lokalit, tj. Ben Dinh a Ben Duoc, které nabízejí různé zážitky z hlediska konstrukce, míry návštěvnosti a aktivit. Ben Dinh je prominentní částí Cu Chi tunelů a může se pochlubit rozšířenými průchody pro snadný přístup či různými možnostmi vyžití zahrnujícími střelnici s historickými zbraněmi, paintball, jízdu na kajaku nebo třeba cyklistiku (tato oblast bývá také turisticky nejvytíženější). Ben Duoc je pak drsnější část s užšími i méně pohodlnými vstupy a je určena spíše pro dobrodružnější návštěvníky, kteří preferují méně lidí.