BEZPEČNOST V TIBETU
Tibet bývá považován za jednu ze zemí s nejnižší mírou kriminality, což je dáno mj. tím, že drtivá většina obyvatel je buddhistického vyznání. Jsou velmi mírní a přívětiví, nebuďte proto překvapeni, když k vám cizí lidé přijdou a započnou konverzaci. Ani podvody na turisty nebývají běžné. Nicméně pokud k nějakému přestupku či zločinu dojde, je to většinou neplánované a spíše plynoucí z dané situace. I tyto činy resp. jejich riziko lze eliminovat na minimum.
Několik dalších bezpečnostních tipů
- Stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
- V noci nevycházejte sami!
- Vyhněte se větším shromážděním a demonstracím.
- Vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
- Nenechávejte nikdy své věci v automobilu.
- Cestovatelky ženy by v Tibetu neměly mít žádné problémy, rozhodně ne větší než ve své domovině, stačí dodržovat základní pravidla jako nechodit na drink s neznámým náhodným mužem, nechodit sama v noci temnými uličkami apod.
- Než se vydáte na pěší túru, připravte si vše do batohu, je nutné mít s sebou dostatek vody i jídla.
- Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál, což v horách platí dvojnásob. Je dobré s tím počítat.
- V období dešťů může docházet k lokálním záplavám, proto dbejte aktuálních výstrah a upozornění.
- Necestujte - pokud možno - v noci.
- Na cestu do přírody mějte vždy vhodnou obuv! Vždy aplikujte dostatek opalovacího krému, ve vyšší nadmořské výšce se spálíte velice rychle! Nezapomínejte ani na sluneční brýle!
- Noste u sebe adresu hotelu, kde jste ubytováni, kdybyste se ztratili, místní vám ochotně pomohou.
- Dobré je nenosit volně v ruce drahou elektroniku jako mobilní telefon či fotoaparát.
- I při fotografování se snažte stále mít ponětí, co se děje kolem vás.
- Nevybírejte v noci z bankomatů.
- Finanční hotovost rozdělte na vícero menších částek a uschovejte na více různých místech.
- Pokud se chystáte v Tibetu podnikat vysokohorskou turistiku, počítejte i s adekvátní dobou na aklimatizaci. Jedině tak omezíte riziko vzniku akutní horské nemoci. Abyste se jí opravdu vyhnuli, vyhraďte si dostatek odpočinku, zdržte se kouření, alkoholu a kávy, naopak pitím velkého množství vody můžete tuto vysokou kocovinu snadno překonat a nebudete mít žádné problémy při cestování po Tibetu. Eliminujte tabák a alkohol.
- Cestovní pas, letenky a další originální doklady nechávejte během pobytu vždy uzamčené v pokoji v trezoru.
- Důležité věci (doklady, peníze) noste například v cestovních kapsičkách, které pověsíte kolem krku a schováte pod oblečení.
- V přírodě rozhodně nesahejte na divoká zvířata, obzvláště netušíte – li, o jakého živočicha se konkrétně jedná. Narazit zde můžete na jedovaté hady, například na chřestýšovce tibetského. Ohrozit vás však může i medvěd tibetský, jak či irbis.
- Určitě se nesnažte hladit zdejší divoké psy, kteří mohou člověka napadnout, pokud se cítí rozrušeni či v ohrožení. Nebezpeční mohou být však i domestikovaní psi a jedna z největších psích ras na světě – mastif tibetský (doga tibetská), proto se rozhodně nepokoušejte psy bez svolení majitele hladit.
DOPORUČENÍ: před cestou je vhodné se zaregistrovat v databázi MZV – DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).