INFORMACE O SAÚDSKÉ ARÁBII
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SAÚDSKÉ ARÁBII
PROČ A KDY SAÚDSKOU ARÁBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO SAÚDSKÉ ARÁBIE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SAÚDSKÉ ARÁBII
PROČ A KDY SAÚDSKOU ARÁBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO SAÚDSKÉ ARÁBIE
Saúdská Arábie má coby hlavní turistickou sezónu období od listopadu února, kdy jsou teploty nejpříjemnější, tj. ne tak úmorné. V království najdeme převážně aridní klima, země zabírá velkou část Arabského poloostrova a je protnuta obratníkem Raka. Její západní břehy omývá Rudé moře a na východě je Perský záliv. Na západě najdeme paralelně s pobřežím hory, zatímco vnitrozemí je z velké části vyplněno náhorní plošinou. Pouze na jihovýchodě je země rovinatá.
V Saúdské Arábii je téměř všude zmíněné pouštní klima s extrémně horkým až extrémním létem (od května do září). Nicméně na náhorní plošině může v zimě dokonce mrznout (zejména v noci). Zcela výjimečně se některé části země mohou dokonce pochlubit sněhovou nadílkou, z toho však bývá u místních vždy pozdvižení, sníh je zde stále samozřejmě vzácností. Mezi takové oblasti patří mj. Al Jawf či Tabuk na severozápadě království.
Deště v Saúdské Arábii jsou velmi ojedinělé, obvykle spadne od 50 do 150 mm za celý rok a srážky jsou soustředěny do období od listopadu do dubna, s výjimkou hor na jihozápadě, kde může pršet o trochu častěji.
V zemi prakticky neexistují žádné významné říční toky, nicméně existuje zde mnoho vyschlých koryt, zvaných vádí (wadi), která se po deštích mohou někdy změnit v dočasné řeky.
Pobřeží Rudého moře
V pobřežní oblasti s výhledem na Rudé moře zvané Tihamah je zima v severní části mírná a horká ve středo - jižní části, zatímco léto je všude velmi horké.
Stážky se vyskytují od listopadu do dubna ve středo - severní části, zatímco v nejjižnější části se deště vyskytují i v létě. Někdy mohou být deště intenzivní a mohou dokonce způsobit bleskové záplavy. Rudé moře v Al Wajh je dostatečně teplé na koupání po celý rok, i když v únoru a březnu jeho teplota klesá na „pouhých“ 23 °C, zatímco v létě jeho teplota šplhá i k 31 °C. V nejsevernější části, v Akabském zálivu, je v zimě trochu „chladno“, protože v únoru a březnu klesá rtuť teploměru až k 21 °C.
V Džiddě, největším městě na pobřeží Rudého moře, je průměr v lednu 23,5 °C. Ještě teplejší než Džidda je Mekka, která se nenachází přímo na pobřeží, ale dále na východ a je velmi horkým městem. V největších vedrech může teplota dosáhnout až 50 °C.
Pobřeží Perského zálivu
Na východě, na pobřeží Perského zálivu, je podnebí slunečné a pouštní. Zima je mírná, ale je chladnější než na pobřeží Rudého moře, průměrné teploty v lednu jsou „pouze“ mezi 12 a 17 °C. Někdy se v noci může ochladit, zejména v severní části, poblíž hranic s Kuvajtem, kde mohou minima klesnout dokonce až k bodu mrazu.
Léto je velmi horké a slunečné, jen s naprosto minimální vlhkostí.
Náhorní plošina
Jak již bylo zmíněno, většinu Arabského poloostrova zabírá náhorní plošina, jejíž nadmořská výška se pohybuje mezi 400 a 1 200 m. Kromě skalnatých a písečných pouští zde najdeme i řadu životadárných oáz.
Náhorní plošina má poměrně jednotné klima: mírné v zimě, ale s velmi chladnými nocemi, a velmi horké v létě, s nízkou vlhkostí.
Syrská poušť
Na dalekém severu se nachází část Syrské pouště, která má pouštní kontinentální klima, s poměrně chladnými zimami (díky vyšší nadmořské výšce), ale zato s horkým létem.
Hory
Západní část Saúdské Arábie (Hejaz) protíná pohoří rovnoběžné s pobřežím Rudého moře. Na severu je podnebí pouštní, bez letních srážek, i když v zimě může pršet a v nejvyšších nadmořských výškách dokonce sněžit, jako je tomu v Jebel al Lawz (2580 m).
Ve velké části Saúdské Arábie, v oblastech, kde je mírná zima (tj. severní část pobřeží Rudého moře, centrální náhorní plošina, tj. Rijád a Medina, a pobřeží Perského zálivu), stejně jako tam, kde je v zimě tepleji (tj. Mekka, Džidda apod.), je nejlepší doba k návštěvě od prosince do února, protože se tak lze vyhnout horku, které může být velmi intenzivní.
V létě, v červenci a srpnu jsou jediné oblasti, kde je teplo snesitelné, hory, zejména Abha a Asir, kde se však zase mohou vyskytnout déšť a bouřky.
Na koupání a opalování je v Perském zálivu nejlepší měsíc listopad (v březnu je moře ještě trochu chladné, zatímco v dubnu začíná být horko). Do severní a střední části Rudého moře se můžete vydat v březnu a listopadu, zatímco v jižní části, z Džiddy dolů k hranici s Jemenem, je nejlepší „koupací“ sezóna od listopadu do března. V létě, i když je moře velmi teplé, je příliš horko na opalování.
Pro příklad uveďme teploty v průběhu roku v Rijádu. Nejteplejším měsícem je bezesporu červenec a srpen, kdy rtuť teploměru šplhá ke 45 °C. Zatímco nejnižší teploty lze zaznamenat v lednu, kdy se minimální teploty mohou pohybovat jen kolem 8 °C.