INFORMACE O SAÚDSKÉ ARÁBII
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SAÚDSKÉ ARÁBII
PROČ A KDY SAÚDSKOU ARÁBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO SAÚDSKÉ ARÁBIE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SAÚDSKÉ ARÁBII
PROČ A KDY SAÚDSKOU ARÁBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO SAÚDSKÉ ARÁBIE
Džidda je druhé největší město Saúdské Arábie, v jeho metropolitní oblasti žije přibližně 5 milionů obyvatel. Hlavní atrakcí tohoto kosmopolitního přímořského města je jeho historická čtvrť Al Balad, která se vyznačuje úzkými klikatými uličkami, všudypřítomnou vůní exotického koření a autentickými voláními vyzývajícími k modlitbě. Starodávné centrum města bylo roku 2015 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, od té doby bylo mnoho chátrajících zdejších sídel citlivě restaurováno, včetně velkolepého Nasseefova domu (Omar Nasseef Efendi, v té době vládce Džiddy) – nyní muzea a kulturního centra, kde se konají výstavy umění a fotografií a také přednášky. V centru historické Džiddy naleznou návštěvníci také tradiční pekárny, trhy i jedinečné dílny na výrobu mangouru. V této lokalitě lže v posledních letech vznikají moderní cool kavárny, které jsou v ostrém kontrastu se starobylými budovami ze 7. století.
Město Al Ula bylo založeno v 6. století před naším letopočtem, oáza v údolí pouště, s úrodnou půdou a dostatkem vody. Byla hlavním městem starověkých lihyanitů (Dedanitů). Jedná se o jedno ze tří nejlépe zachovaných islámských měst na světě. Staré město bylo obklopeno mohutnými zdmi se 14 branami, které se na noc zamykaly. Uvnitř se nacházelo kolem 500 domů. Hliněné domy jsou dvoupatrové a jejich střešní koridory jsou odděleny, přesto tvoří dohromady jednolitou masu. Skvostné dveře byly vyrobeny z palmových kmenů. Také Mohammed se zastavil v Al-Ule při své cestě do Tobuku, kde se odehrála významná bitva. Prorok se zde modlil jak při cestě tam, tak při cestě zpátky a na těchto místech vyrostly později dvě mešity. Jednou z nich je mešita Al-Azm.
Archeologické naleziště na severozápadě Saudské Arábie, přibližně 20 km severně od města Al Ula. Jedná se o pozůstatky města a hrobek Nabatejské říše, civilizace, která postavila slavnou Petru v Jordánsku. Bylo to jejich druhé největší město a leželo na kdysi velmi důležité obchodní cestě, která spojovala jih Arábie a východní Afriku s Blízkým východem. Naleziště bylo díky svému významu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Starověké pouštní město Diriyah, obklopené zelenou oázou Wadi Hanifa nedaleko Rijádu, je místem, které byste v Saúdské Arábii rozhodně neměli vynechat. Je to významná lokalita, v dřívějších dobách to bylo centrum kultury, historická křižovatka poutníků a obchodníků a sídlo předků královské dynastie. Dnes je místem národní hrdosti a kulturní identity Saúdů. Mezi zdejší top místa patří dozajista část At - Turaif, jedno z míst na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tvoří jej dobře zachovalé budovy z nepálených cihel a muzea, která vás vezmou zpět v čase v dějinách města a samotné rodiny Al Saud. Například palác Salwa (Diriyah Palace) býval centrem moci prvního saúdského státu a dnes je zde právě muzeum. To návštěvníkům prezentuje různé rukopisy, starověké artefakty a také královský rodokmen. Kromě toho muzeum zobrazuje informace o historii a etapách vývoje prvního saúdského státu.
Údolí Al Disah najdeme v provincii Tabuk na severozápadě země. Je to úchvatná krajina, kde návštěvníci naleznou dechberoucí scenérii pískovcových sloupů, relativně bujné vegetace a občasných vodních toků. Al Disah se překládá jako „Údolí palem“, a když sem turisté dorazí, přesně pochopí proč. Wadi Al Disah je ideálním místem, kde lze uniknout davům a nerušeně si odpočinout si v panenské přírodě. Tato lokalita zahrnuje několik archeologických nalezišť, jako jsou fasády nabatejských hrobek a zbytky zdí obsahujících nabatejské a arabské nápisy v kúfském písmu.
V Saúdské Arábii snad neexistují lépe rozeznatelné památky než právě monumentální hrobky vytesané ve skále v poušti v Hegra poblíž Al Ula. Je to také první lokalita Saúdské Arábie, která byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO (2008). Pokud vám těchto 131 záhadných mauzoleí bude připomínat starověké ruiny Petry, je to proto, že je postavili v prvním století našeho letopočtu Nabatejci, stejní nomádští válečníci a obchodníci stojící i za jordánským veledílem. Nicméně Hegra zatím zůstává relativně neobjevená a přitahuje spíše více divoké zvěře než turistů. Postupně se zde však otevírají hotelové eco – friendly rezorty a lokalita se jistě brzy stane jednou z turistických perel království.
Toto přímořské město a jeho okolí je skvělou destinací pro všechny milovníky opalování, koupání i potápění. Na sever od města totiž najdeme více než stovku atolů, které jsou ledabyle roztroušeny po Rudém moři. Typickou aktivitou v Umluj je pozorování delfínů, šnorchlování, rybaření nebo lenošení na bílých plážích. Pokud milujete mořská zvířata, jistě pookřejete, když zde spatříte roztomilé dugongy, kteří zde hojně žijí. Milují teplé a mělké vody, a tak se poklidně potulují kolem ostrůvků. Obecně se jedná o světově prvotřídní potápěčskou oblast. Je to místo, které ještě není široké veřejnosti tolik známé, takže zde není hlava na hlavě, přitom pestrost zdejšího podmořského světa je opravdu dechberoucí. Několik ostrovů nabízí zázemí pro turisty, ale drtivá většina ostrůvků je zcela nedotčených.
Tato kulturní vesnice se nachází necelých 50 km od města Abha na jihozápadě země. Zdejší hranaté kamenné budovy se světlými okenicemi se nacházejí ve svěže zelených kopcích a vytvářejí tak velice fotogenické panorama. Rijal Almaa má pro svůj vzhled také přezdívku „Perníková vesnice“. Místo je populárním cílem především pro všechny cestovatele, kteří jsou fanoušky do architektury a historie. Kořeny vesnice totiž sahají zhruba 800 let zpátky.
Většina zdejších obyvatel pochází z komunity Qahtan, která je známá pro své oblečení (odlišné od toho, co se běžně v království nosí) a květinové koruny, které nosí muži.