INFORMACE O SAÚDSKÉ ARÁBII
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SAÚDSKÉ ARÁBII
PROČ A KDY SAÚDSKOU ARÁBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO SAÚDSKÉ ARÁBIE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SAÚDSKÉ ARÁBII
PROČ A KDY SAÚDSKOU ARÁBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO SAÚDSKÉ ARÁBIE
Teprve před pár lety se Saúdská Arábie otevřela světu a umožnila tak turistům poznávat její krásy. I nadále je přesto opředena tajemstvím, a možná i právě proto láká mnohé návštěvníky, kteří očekávají od dovolené více než jen polehávání na pláži. Země má díky silnému náboženskému náboji silnou atmosféru, která je umocněna významným historickým bohatstvím a rovněž beduínským odkazem. Dechberoucí scenérie, kterým na mnoha místech dominují pouštní duny či jedinečné geologické formace, jdou ruku v ruce s luxusními městy a panenskými plážemi. Aromatická kuchyně a přátelští obyvatelé jsou již jen třešničkou na dortu cesty do tohoto království.
Nejlepší dobou pro cestu do Saúdské Arábie jsou měsíce listopad – únor, kdy jsou teploty mírné a člověk tak může prozkoumat zemi bez únavných veder. Saúdská Arábie je tak z pohledu Evropana ideální zimní destinace.
Jaro, tj. období od poloviny března do poloviny června, může být v Saúdské Arábii relativně chladné, zejména na severu, kde teplota v noci může klesnout pod 15 °C. Střední a jižní oblasti jsou teplejší, v průměru kolem 20 °C po setmění. Srážky jsou nejvyšší na jaře, zejména v centrální oblasti a na jihozápadě nad pohořím Aseer. Písečné bouře, známé také jako haboobs, jsou častější během jara, takže zvažte použití šátků nebo roušek na ochranu před navátým prachem a pískem. A nezapomeňte si zabalit vrstvy – jako lehké svetry, šály plus bundu do deště a sluneční brýle.
Na jaře také nastává Ramadán, takže je důležité být si vědom kulturních zvyklostí a etikety během tohoto svatého měsíce.
Díky mírnému počasí je jaro ideálním obdobím pro návštěvu Rijádu, ideálního výchozího bodu pro denní túry a cestu na duny.
INFO: Ramadán je pro muslimy významným obdobím, projevte respekt a naučte se pár základních pravidel.
Léto v království probíhá od poloviny června do půlky září. S výjimkou poměrně mírných vrchovin na jihozápadě znamená léto začátek rostoucích a postupně až enormních teplot na většině území země, přičemž průměr se pohybuje kolem 45 °C. Časná rána a dlouhé večery jsou sice mírnější, nicméně dny mohou být opravu úmorné, proto je asi nejideálnější volbou pobyt na pobřeží a ochlazení se v moři. Ač i to bývá teplé, maxima se pohybují kolem 30 °C. Skvělou volbou je šnorchlování, potápění třeba i vodní lyže.
Během letní návštěvy v království můžete také kempovat pod širým nebem a pozorovat hvězdy, procházet se relativně chladnými horami či navštívit třeba jahodovou farmu v Taif, květinové farmy, medové farmy a rozhodně byste se měli vydat také na ochutnávku kávy a datlí.
Každopádně si nezapomeňte přibalit opalovací krém, balzám na rty, sluneční brýle a pokrývku hlavy.
Podzim, který nastává oficiálně po polovině září, přináší mírnější počasí a chladný vánek jak v severních oblastech Saúdské Arábie, tak v jihozápadních vysočinách. Zatímco denní teploty zůstávají relativně vysoké a na začátku podzimu mohou dosáhnout bez problému 30 °C, večery jsou mírnější a vhodné pro venkovní procházky, například po nábřeží v Džiddě, pro posezení a ochutnávku saúdské kuchyně pod širým nebem nebo pro návštěvu jedné z největších přírodních oáz na světě - Al Ahsa. Stejně tak se můžete toulat Rijádem a navštívit zdejší muzea a rozhodně také Kingdom Centre.
Do klimatizovaných budov a chladnějších večerů si nezapomeňte vzít raději svetr.
Krásné zimní počasí v Saudské Arábii je naprosto ideální k prozkoumání země. Extrémní teploty již nehrozí, přesto je klima příjemné. Období od listopadu do února platí za nejvyšší turistickou sezónu, a tak počítejte s trochu vyššími cenami. Rozhodně si také vše rezervujte s dostatečným předstihem.
Zima je ideální pro pěší turistiku a objevování saúdskoarabské přírody, stejně jako pro návštěvu měst. Velkým zážitkem je jistě i výlet do Al Ula, kde se navíc každoročně koná zimní festival Winter at Tantora.
Pokud budete mít velké štěstí, můžete spatřit sníh poletující nad pouští v severních částech země.
Nenuťte lidi, aby sdíleli svůj názor na saúdskou politiku nebo vedení královské rodiny. Saúdové se obecně neradi probírají s cizinci tato témata.
Nepředpokládejte a priori, že váš saúdský protějšek podporuje ultrakonzervativní nebo fundamentalistický výklad islámu. Přestože většina Saúdů je velmi zbožná, míra konzervatismu se v celé zemi liší. Víra saúdské skupiny náboženských učenců ‚ulama‘ nemusí vždy nutně představovat náboženské přesvědčení celé populace.
Nekritizujte islámské náboženství ani saúdské kulturní zvyklosti. Nevhodné jsou komentáře o nutnosti modernizace společnosti a opuštění starých zvyků. Často je nejlepší se o náboženství úplně vyhnout.
Nemluvte otevřeně o tématech sexuální povahy, zejména s příslušníky opačného pohlaví.
Nepředpokládejte, že Saúdové jsou ‚uzavření‘ vůči Západu nebo postrádají mezinárodní povědomí. Mnoho Saúdů je vystaveno různým životním stylům a kulturním myšlenkám prostřednictvím internetu, studia v zahraničí, obchodu a cestování. Můžete očekávat, že městský, vzdělaný obyvatel Saúdský Arábie bude obeznámen i s jiným kulturním zázemím a globálními vlivy.
Vyhněte se zmiňování problémů týkajících se práv žen nebo vyvozování domněnek o svobodě nebo rosinného stavu saúdské ženy na základě jejího hidžábu, abáje nebo nikábu. Nošení hidžábu je osobní rozhodnutí ženy a nemusí nutně znamenat, že zastává konzervativní ideologie.
V Saúdské Arábii je nejběžnější formou pozdravu potřesení rukou a fráze „Assalaam ‚alaikum‘ (Ať je mír s vámi), na kterou odpověď zní „Wa ‚alaikum assalaam“ (A mír s vámi).
Potřesení rukou je nejběžnější v obchodním prostředí, vždy používejte pravou ruku.
Muslimové obecně nenavazují fyzický kontakt s příslušníky opačného pohlaví. Proto je při pozdravu obyvatele Saúdské Arábie opačného pohlaví osvědčenou praxí pozdravit je jednoduše slovně a kývnutím hlavy (případně s lehkým úsměvem) a počkat, zda jim bude příjemné natáhnout ruku.
Je obecným zvykem, že člověk by neměl vztáhnout ruku, aby se dotkl ženy během pozdravu, pokud je oblečená v nikábu.
Pozdravy mezi přáteli stejného pohlaví často zahrnují polibky na tváře. Levá ruka je natažena k pravému rameni druhé osoby, zatímco se naklání a dává tři polibky na tvář (buď pravá – levá – pravá, nebo všechny na stejnou tvář). To je velmi časté mezi blízkými přáteli a na společenských akcích, ale může se to stát výjimečně i při prvním seznámení. Ženy však často fyzický kontakt omezí, pokud dojde k pozdravu na veřejnosti nebo jsou v dohledu mužů, kteří nejsou členy rodiny.
Saúdští muži, kteří jsou velmi blízcí přátelé, se mohou navzájem zdravit dotykem nosů. To naznačuje důvěru, intimitu a respekt v přátelství. Neprovádí se, pokud nejsou lidé navzájem hluboce propojeni.
V saúdskoarabské společnosti je starším lidem věnována vysoká míra úcty. Mohou být uvítáni polibkem na čelo.
Je striktně doporučeno během pobytu v zemi dodržovat zákony Saúdské Arábie a respektovat místní kulturní a islámské zvyklosti.
Na území království jsou zakázány veškeré omamné látky a narkotika, hanlivé publikace a publikace související s náboženským či politickým vyznáním odporujícím islámu.
Saúdská Arábie se může pochlubit velkou pestrostí fauny a flory, ač drtivá většina zvířecích i rostlinných druhů je uzpůsobena vysokým teplotám a obecně pouštnímu charakteru zdejšího podnebí.
Země se pyšní bohatou biologickou rozmanitostí a rozmanitou škálou fauny, která přispívá k ekologické rovnováze země. Fauna Saúdské Arábie zahrnuje druhy jako je kočka pouštní, přímorožec arabský, karakal, vlk arabský, pavián pláštíkový, ježek pustinný, velbloud, tahr arabský, daman skalní, varan pustinný či zmije rohatá. Z říše ptactva jmenujme například dropa arabského či kladivouše afrického. Bohatý je i podmořský život, návštěvníci si zde mohou zaplavat mj. s dobráckými žraloky velrybími (ideální je např. duben ve Farasan Banks). Setkat v moři se můžete i s roztomilými dugongy.
Národním zvířetem Saúdské Arábie je velbloud jednohrbý, národní rostlinou pak pouštní Rhanterium epapposum.
V zemi najdeme zhruba 2300 druhů rostlin. Ty jsou zde obecně xerofytické (tj. mají schopnost existovat v pouštním prostředí) a většinou se skládají ze zakrslých keřů a malých bylin. Na většině území království existuje jen málo druhů stromů, a těmi jsou převážně datlové palmy.
Saúdská Arábie je zemí plnou překvapení, tajů a bohaté historie. Vše je umocněno faktem, že byla dlouho běžným turistům zapovězena. Nyní si však většinu zdejších lokalit mohou plně užívat, minout by neměli například oázu s více než 2 miliony palem Al Ula, úchvatné město Hegra, které je první saúdskou lokalitou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO, fotogenický výjev vraku lodi z roku 1978 nedaleko pobřeží v provincii Tabuk (Haql Shipwreck Beach), čtvrť Al Balad v Džiddě či třeba vyhlášený pouštní útes nesoucí název Edge of the World neboli Jebel Fihrayn či zkrátka Okraj světa.
V Saúdské Arábii můžete zažít mnohá venkovní dobrodružství, ať už se jedná o návštěvu úchvatných geologických formací, výlet do pouště, potápění v Rudém moři, toulky v historických částech měst či třeba jízdu na velbloudovi.
Saúdská Arábie, země silně protknutá historií, nabízí samozřejmě i mnoho poutavých muzeí a galerií. Za indoorovou aktivitu, kterou rovněž nejde v Saúdské Arábii, resp. v Rijádu minout, se označuje bezesporu i mrakodrap Kingdom Centre. Poznat cizí kulturu však jde i skrze kuchyni a pozorování místních obyvatel a jejich zvyklostí, a proto v nápadech na „vnitřní“ aktivitu musíme zmínit i návštěvu jedné ze saúdských restaurací či kaváren.
Dostat se do Saúdské Arábie lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 12 000 Kč například s Turkish Airlines, Lufthansa či Qatar Airways. Finální destinací je v Saúdské Arábii většinou Rijád. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Rijádu trvá minimálně 8 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Půjčení automobilu je asi nejlepším způsobem přepravy po Saúdské Aríbii, ač samozřejmě ne všechna místa a atrakce jsou dostupná po silnici. Každopádně je zde mnoho půjčoven (mj. Sixt, Budget, Avis, Hertz apod.), a to na letišti i ve městech. Dobré je zarezervovat si auto dostatečně předem a zajistit si tak i lepší cenu! Pozorně si vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí a také za 4 x 4 WD, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části v poušti. Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.
Saúdské železnice jsou velmi moderní a spolehlivé. Celková délka železniční sítě v zemi je zhruba 4000 km. Většina vlaků je moderní a poskytuje vynikající zázemí, včetně prostorných pohodlných sedadel, restauračního vozu, bezplatné WiFi a mnoha dalších. Pokud budete cestovat na trase mezi Medinou a Mekkou, můžete se svézt i vysokorychlostním vlakem Haramain.
V zemi najdeme autobusy městské stejně jako ty dálkové. Všechny jsou však moderní a velmi dobře vybavené. Nejrušnějším terminálem je v saúdskoarabské metropoli Khalid Bin Alwaleed Terminal - Station.
Dopravit se mezi různými částmi země lze samozřejmě i letecky, letecké společnosti operující na území království jsou Sausia, Flynas či Flyadeal.
Taxíky jsou v Saúdské Arábii většinou zelené barvy a všechny jsou vybaveny digitálním taxametrem. Najdete je na ulici poměrně snadno, více se jich shlukuje samozřejmě na letišti a také kolem obchodních center.
Cestovat s dětmi do Saúdské Arábie vám jistě vytvoří společné zážitky na celý život. Země nabízí mnohé aktivity, které potěší celou rodinu, stejně jako většina hotelů disponuje rodinnými pokoji a restaurace dětským vybavením. Zdravotní péče je rovněž na velmi dobré úrovni, v případě potřeby. A co tedy lze s dětmi v království podniknout?
Pouštní safari
Rozhodně si udělejte čas a užijte si společně s dětmi dechberoucí nádheru saúdskoarabských pouští při projížďkách na velbloudech nebo se projeďte po dunách ve vozidle 4 x 4. Toto napínavé dobrodružství bude jistě pro celou vaši rodinu celoživotní vzpomínkou.
Pobřeží Rudého moře
Pokud je vaše rodina milovníkem moře a relaxu na pláži, musíte navštívit pobřeží Rudého moře. Užijete si zde skvělé přímořské aktivity, jako je plavání, opalování či šnorchlování, které je zde díky místnímu korálovému útesu obzvláště zábavné. Ti, kteří koupání/potápění tolik neholdují, si pak mohou v Džiddě prohlédnout Fakieh Aquarium.
Pěší turistika a kempování
Pokud si chcete vytvořit vzpomínky se svými blízkými prostřednictvím magického kempování a pozorování hvězd, je Saúdská Arábie tou pravou volbou.
Rijád
V hlavním městě můžete zavítat do zdejší zoologické zahrady či s dopívajícími pak třeba do nákupního centra Al Nakheel Mall. Rozhodně všechny věkové skupiny pak uhrane výhled z Kingdom Tower.
Do Saúdské Arábie se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jednom místě.
Prakticky celoročně myslete na dostatečnou hydrataci a v letních měsících pak na pravidelnou aplikaci slunečního krému, vedra mohou být v Saúdské Arábii opravdu úmorná. Pokud se vydáte na výlety po okolí, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Lékařská péče je v zemi na vysoké úrovni. Nicméně pokud berete pravidelně nějaké speciální léky, raději si vezměte jejich dostatečnou zásobu s sebou, nemusí zde být k dispozici konkrétní typ apod.
Saúdská Arábie přistupuje ke svým hendikepovaným občanům a rovněž turistům velmi zodpovědně s maximální snahou umožnit všem stejný přístup a dosažení jejich cílů. Na letišti není problém zažádat o kolečkové křeslo, železnice i autobusy jsou v drtivé většině vybaveny rampou. Stejně tak mnohé hotely nabízejí bezbariérové pokoje i vchod. V Rijádu lze bez problému s vozíkem navštívit například:
Kingdom Centre Tower (bezbariérové výtahy až na vyhlídkovou plošinu)
Pevnost Al Masmak (bezbariérové cesty)
Diriyah (bezbariérové cesty)
Národní muzeum Saúdské Arábie (bezbariérové výstavní síně)
King Abdulaziz Historical Center (bezbariérové zahrady)
Riyadh Gallery Mall
King Fahd Cultural Center (bezbariérová divadla a výstavní haly)
Saúdskoarabské království povoluje vstup psů, kteří spadají do jedné z těchto kategorií: lovecký/hlídací/asistenční pes pro nevidomé a neslyšící cestující.
Pro přepravu živých zvířat (doprovázejících cestující) je třeba se před cestou zaregistrovat na webových stránkách saúdského ministerstva životního prostředí, vody a zemědělství (NAAMA).
Musíte rovněž mít veterinární osvědčení. Certifikát musí uvádět, že zvíře bylo vyšetřeno, naočkováno proti všem možným nemocem a je obecně v dobrém zdravotním stavu.
Zdravotní osvědčení musí být ověřeno autentizačním oddělením ministerstva zahraničí. Poplatky za dokumenty musí být provedeny prostřednictvím webové stránky Enjaz. Zdravotní osvědčení musí být následně potvrzeno konzulárním oddělením velvyslanectví Království Saúdské Arábie.
Exotická a nezdomácnělá zvířata nemají povolen vstup do Království Saúdské Arábie, pokud nejsou používána pro oficiální vládní účely.
Nebezpečným a agresivním psům, jako jsou rotvajleři, dobrmani a pitbulové, není za žádných okolností vstup do Saúdského království povolen.
Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Sexuální aktivity osob stejného pohlaví jsou zakázány podle práva šaría, podle kterého je veškerý sex mimo manželství, včetně sexuální aktivity stejného pohlaví, kriminalizován. Nejvyšším trestem podle zákona je trest smrti. Kromě toho, že se na osoby LGBTQ mohou vztahovat zákony, které kriminalizují aktivity osob stejného pohlaví, mohou tito lidé také čelit stíhání za nedodržování přísných pravidel oblékání, která ukládá právo šaría.
Toto ustanovení má, jak již bylo uvedeno, svůj původ v islámském právu, přičemž Saúdská Arábie provozuje nekodifikovaný trestní zákoník založený na zásadách šaría.
Zákony jsou v posledních letech důsledně vymáháni, přičemž LGBT lidé bývají často zatčeni. Některé ze zatčených úřady dokonce popravily.
V posledních letech se neustále objevují zprávy o diskriminaci a násilí na LGBT lidech, včetně vražd, napadení, obtěžování a odpírání základních práv a služeb. Společenské stigma a absence LGBTQ organizací situaci ještě zhoršují.
Pokud cestujete do království ve stejnopohlavním svazku, vyvarujte se jakýchkoli projevů citů a náklonnosti na veřejnosti, to ovšem platí i v případě párů heterosexuálních.
Oficiálně v zemi neexistují žádné LGBTQ bary či kluby.
Zdravotní péče je v zemi dobře dostupná (především ve velkých městech) a je na vysoké úrovni, a to jak profesionalitou zdejšího lékařského personálu, tak i přístrojovým vybavením. Vybírat lze ze státních i soukromých nemocnic. Za všechny druhy lékařského ošetření se každopádně platí. Vezměte na vědomí, že všichni žadatelé o saúdské vízum pro krátkodobé pobyty si v rámci online vízové procedury musejí povinně sjednat cestovní pojištění u jedné ze saúdských pojišťoven.
Tím, že do Saúdské Arábie cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Asie odlétáte.
Saúdskoarabská kuchyně je lahodná a díky četnému koření i velmi aromatická. Základy lze nalézt v kuchyni původní nomádských komunit, jisté vlivy měla i kuchyně východního Středomoří a rovněž ta indická. Hlavními ingrediencemi bývá maso (jehněčí či kuřecí), rýže, zelenina a datle. A co byste tedy měli na vašich toulkách po Království Saúdské Arábie určitě ochutnat?
Takya, Rijád – Takya se nachází na Bujairi Terrace v Rijádu s výhledem na ruiny Diriyah zapsané na seznamu UNESCO. Otevřena byla v roce 2019 a brzy se stala populárním a vyhledávaným cílem všech gurmánů.
Banyan Tree, Al Ula – tento luxusní pouštní rezort je dokonalou oázou klidu.
Noční život ve smyslu, jak si jej představujeme my Evropané, v Saúdské Arábii prakticky neexistuje. Občas se však nově na scéně objeví pop – up eventy. Najdeme zde jediný klub – The Beast House v Rijádu, nicméně i ten je v prezentaci zábavy poměrně umírněný a samozřejmě s nabídkou pouze nealkoholických nápojů.
Každopádně v zemi existují i jiné možnosti zábavy po soumraku. Novomanželé a zamilovaní jistě ocení procházku v okolí romantické King Fahd’s Fountain v Džiddě, milovníci úchvatných výhledů mohou povečeřet v jedné z nejvyšších budov Rijádu v restauraci Globe, v hlavním městě se mohou turisté vydat večer také do King Abdullah Park a do jeho přilehlých restaurací či zvýšit si trochu hladinu adrenalinu v krvi při procházce přes Sky Bridge v Kingdom Centre.
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například mýdlem z velbloudího mléka, setem na arabskou kávu, datlemi či kořením.
Podle zákona je kouření zakázáno na veřejných místech, jako jsou vládní instituce a veřejná pracoviště. Zákon také uvádí, že prodej tabáku a jeho derivátů je zakázán nezletilým osobám (do věku 18 let). Tabákové reklamy, propagace a sponzorství jsou v Saúdské Arábii zakázány.
V celé zemi platí přísný zákaz dovozu, výroby i konzumace jakéhokoliv množství alkoholu, za porušení zákazu hrozí vězení.
V Saúdské Arábii se platí saúdským rijálem (1 SAR = 6,4 CZK, kurz k 12/2024), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve městech velmi dobře dostupné.
Spropitné v Saúdské Arábii není rozhodně povinné, ale pokud byl produkt a servis bezchybný a můžete si to dovolit, rozhodně zvažte zanechání spropitného pro vašeho číšníka (10 – 15 % je běžná částka).
Taxikáři většinou spropitné nečekají, ale pokud vše proběhlo v pořádku, můžete finální učet zaokrouhlit.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Rijádu či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v saúdských rijálech (SAR):
Doprava v zemi je levná, MHD je prakticky „za hubičku“. Pokud si půjčíte automobil, ani cena benzínu vás nezruinuje. Ubytování pořídíte ve všech úrovních a pokud budete chtít šetřit, rozhodně najdete velký výběr obyčejných hotelů, které přesto nabízejí kvalitní služby. Jídlo se dá velmi levně sehnat třeba v síti hypermarketů Nesto či přímo na trhu (např. na North Market Fruits & Vegetables), pokud však nemáte možnost si vařit, doporučujeme pouliční občerstvení nebo bistra. Vše je dobré si objednat v předstihu, zejména pokud si vyberete k cestování hlavní sezónu. Chvíli před plánovaným odletem již bývá vše (hotely, rezervace výletů apod.) vyprodané či přinejmenším za vysoké ceny.
Není to tak dávno, co se Saúdská Arábie teprve otevřela světu, i proto zde nenajdeme takové výdobytky jako například klasické turistické slevové karty apod. Nicméně některé atrakce jsou k dispozici dokonce zdarma, například pevnost Al – Masmak v Rijádu či Dětské muzeum v Dahránu (každé první pondělí v měsíci).
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Saúdské Arábii připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Saúdské Arábii data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Saúdské Arábii je Saudi Post. Jeho úkolem je poskytovat univerzální poštovní službu každé osobě v zemi. Společnost byla založena v roce 1926 a nabízí moderní a spolehlivý servis.