INFORMACE O RWANDĚ
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O RWANDĚ
PROČ A KDY RWANDU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO RWANDY
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O RWANDĚ
PROČ A KDY RWANDU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO RWANDY
Trekking za horskými gorilami, pozorování ptáků, klasické vyjížďky za africkou zvěří, procházky hustými pralesy, kulturní zážitky nabízející prohloubení znalostí o Rwandě a její historii, relax i kulinářské zážitky – to jsou jen některé ze způsobů, jak strávit dovolenou ve Rwandě. Velkým bonusem země je i fakt, že v rámci Afriky patří k bezpečným zemím a že místní obyvatelé v drtivé většině turisty vřele vítají.
Od tragické genocidy, ke které došlo v roce 1994, země prošla velkou proměnou a došla k pokroku v mnoha oblastech.
Nejlepší doba k návštěvě Rwandy je především v období sucha, tj. od června do září a od prosince do února.V těchto relativně suchých obdobích panují totiž ideální podmínky pro trekking za účelem sledování goril horských a šimpanzů, množství bahna na pralesních stezkách je v tuto dobu minimální.
Jaro ve Rwandě koresponduje přímo s dlouhým obdobím dešťů. V tuto dobu zde panuje nízká turistická sezóna právě kvůli značnému množství srážek, které země v těchto měsících zažívá. Dlouhé období dešťů ve Rwandě trvá od března do května, přičemž za nejdeštivější měsíc je považován duben.
V době od června do září zažívá země naprosté minimum srážek. Období sucha vrcholí v červenci, rovněž teploty jsou na svém maximu. Léto je ideální sezónou pro gorilí trekking a obecně pozorování divoké zvěře. Ceny ubytování a služeb je v tuto dobu na vrcholu, proto je dobré vše rezervovat v dostatečném předstihu.
V říjnu začíná krátké období dešťů a zároveň tak vedlejší turistická sezóna. Některé stezky mohou být rozbahněné, nicméně ani to nebrání turistům v podniknutí výpravy za gorilami. Podzim je rovněž ideální dobou pro návštěvu rwandských muzeí a poznávání bohaté historie země. Nějaký čas si rozhodně vyhraďte i na posezení v kigalských restauracích, kde můžete ochutnávat lahodné plody rwandské kuchyně.
Rwanda zažívá během měsíců prosince až února suché období, které je vysoce turisticky exponované. Je to také ideální doba pro gorilí trekking a vůbec pro pobyt v přírodě. Nicméně je nutné počítat s vyššími cenami a vše si zarezervovat předem. Pro návštěvníky je jistě zajímavé poznat i vánoční tradice a veselí, které zde ve druhé půlce prosince panuje.
KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE
Musanze Tourism Information Center, FJXM+563 Musanze District Offices, Ruhengeri-Gisenyi Rd, Ruhengeri, Rwanda
Tourist information, Kinigi
Gishwati Forest National Park Office, 59M2+9CV, Unnamed Road, Colline Kataretare, Rwanda
Gisakura, G3QV+WWF, Unnamed Road, Colline Ruvumbu, Rwanda
Uwinka Visitor Center, G6C2+H43, Colline Ibanda, Rwanda
Ve Rwandě se pozdravy berou velmi vážně a mohou být způsobem, jak projevit druhému úctu. Když se s někým setkáte poprvé, je zvykem potřást si rukou a říci „Muraho“. Pro blízké přátele a členy rodiny jsou také běžné objetí a polibky na tváře.
Rwanďané se obecně oblékají skromně a decentně, většina žen nosí sukně nebo šaty, které sahají po kolena nebo níže, a muži nosí kalhoty nebo dlouhé šortky. Od návštěvníků náboženských míst a vládních budov se očekává, že se budou oblékat konzervativně (ne příliš odhaleně) a sundají si rovněž klobouky a sluneční brýle.
Ve Rwandě je ukazování nohama nebo ukazování podrážkou bot považováno za nezdvořilé. Pamatujte také na gesta rukou, protože mohou mít jiný význam, než jak jste zvyklí.
Pokud jste pozváni do rwandské domácnosti na jídlo, je zvykem přinést malý dárek jako je láhev vína nebo květiny. Je také důležité být zdvořilý a počkat, až hostitel začne jíst, než se pustí do jídla i hosté.
Rwanďané mají obecně silný smysl pro respekt k autoritě a tradici. Návštěvníci by měli projevovat úctu starším, náboženským vůdcům a vládním úředníkům.
UPOZORNĚNÍ: Nepořizujte fotografie osob, pokud nedostanete předem jejich svolení!
Přestože je Rwanda ve světě známá především populací goril horských a tlupami šimpanzů, její fauna je o mnoho pestřejší. Najdete zde prakticky všechna zvířata, která máte s Afrikou spojena včetně tzv. Velké pětky. Mezi hlavní destinace pro pozorování divoké zvěře patří Volcanoes National Park, Nyungwe Forest National Park a Akagera National Park. Spatřit ve Rwandě můžete slony, lvy, hrochy, žirafy, šakaly, buvoly, levharty, zebry, paviány anubi, kočkodany, nosorožce, prasata bradavičnatá, impaly, lesoně, cibetky a mnoho dalších. Ve vodách lze narazit na obávaného krokodýla nilského, na souši je nutné mít se na pozoru před hady, přestože pouze menšina z více než čtyř desítek druhů hadů žijících ve Rwandě, je jedovatých. Každopádně se lze zde setkat například s vysoce jedovatou mambou černou či zmijí útočnou. Národním zvířetem je levhart.
Na západě Rwandy se nachází tropický horský les až do nadmořské výšky 2500 m n. m. Ve vyšších polohách jsou bambusové lesy a alpská vegetace. Ve vnitřní vysočině naopak převládá mokrá savana, která se na východě mění v sušší savanu. Na počátku 20. století byl ve Rwandě hojně vysazen eukalyptus. V zemi se pěstují banány, batáty, kukuřice, fazole atd. Za národní květinu je považována červená růže.
Pravděpodobně největším lákadlem pro všechny turisty ve Rwandě je gorilí trekking. Je to opravdu aktivita, která se stane vaším celoživotním zážitkem. Samozřejmě však zde lze pozorovat i jiná fascinující zvířata včetně známé africké Velké pětky.
Rwanda je „zemí zaslíbenou“ pro všechny milovníky přírody a divoké zvěře. Scenérie jsou dechberoucí a pocit splynutí se zdejší přírodou takřka stoprocentní. Kdo by se nechtěl ocitnout tváří v tvář největším primátům na světě? Jen málo míst na planetě vám takovýto zážitek umožní – a Rwanda patří mezi ně.
Rwanda je primárně cílem pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Nicméně pokud si budete chtít odpočinout ve stínu ukryti před žhavými slunečními paprsky (nebo naopak před prudkým deštěm), útočiště jistě najdete v některém z místních muzeí. Díky své bohaté (a často temné) historii vám jich Rwanda může nabídnout mnoho.
Dostat se do Rwandy lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 12 000 Kč například s Brussels Airlines, Air France, KLM či Swiss. Finální destinací je ve Rwandě většinou Kigali. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Kigali trvá minimálně 12 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Pohodlnou variantou pro přepravu po Rwandě je rozhodně půjčení automobilu. Půjčit si jej můžete již na letišti nebo pak v hotelu či v pobočce ve městě. Ve Rwandě najdete světoznámé značky půjčoven jako například Europcar, stejně jako mnohé místní a budgetové. Vozovky nejsou však vždy v dobrém stavu, situace v provozu nemusí být vždy přehledná. Je nutná velká opatrnost a zkušenosti, rwandští řidiči často nepoužívají světla a nedodržují předpisy, nehodovost je tak relativně vysoká.
Automobil si můžete půjčit samotný anebo i včetně místního řidiče. To je čistě na uvážení a zkušenostech konkrétního turisty.
Každopádně vždy je dobré mít čistě z preventivních důvodů také za jízdy zamčené dveře. V odlehlých částech země buďte při řízení velice opatrní, obzvláště za šera, na vozovce se totiž může vyskytovat divoká (ale i domestikovaná) zvěř.
Vždy si předem ověřte, že jste si zarezervovali vozidlo 4x4, které je na cestování po Rwandě nejvhodnější.
Pozorně si však vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice.
Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.
Ve Rwandě neexistuje železniční síť.
V Kigali operují autobusy Tap&Go, dále je hojně využívanou formou dopravy (i mimo město) sdílený autobus/minibus.
Na delší trasy lze využít autobusy společnosti Ricto.
Ve městech lze využít rovněž taxi. Vyhněte se však mototaxi, která nebývají zcela bezpečná.
Cestě s dětmi do Rwandy samozřejmě nebrání nic v cestě. Jen je nutné zvážit horší přístup ke kvalitní lékařské péči v případě potřeby. Mnoho hotelů nabízí velké/rodinné pokoje, nicméně ve většině restaurací nepočítejte s dětským vybavením. V zemi nenajdete ani žádné zábavní parky typu Disneyland, největším lákadlem pro děti však jistě budou zdejší zvířata. Kdo by nechtěl spatřit na vlastní oči hrocha, lva, slona, šimpanze či nosorožce? Samozřejmě se lze vydat i na trekking za gorilami, nicméně tady mějte na vědomí, že až na vzácné výjimky obdrží povolení pouze děti starší 15 let! Krásné a dobrodružné momenty si děti jistě užijí během kempování v přírodě, rozhodně zkuste camping v Akagera National Park. Atraktivní je i vyjížďka na kanoi po Mukungwa River.
Cesta do Rwandy bude jistě pro vás i vaše děti společným celoživotním zážitkem!
Do Rwandy se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit velice dobře svůj zdravotní stav. Vezměte pak především v potaz, že kvalita lékařské péče v zemi není na extrémně vysoké úrovni, často je problém i s léky, které nejsou vždy plně k dispozici. Pro někoho by mohl být problém i let, jehož délka je minimálně 12 hodin. Na místě – v přírodě – je pak nutné počítat často s náročnějšími treky.
Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si svůj čas a často odpočívejte. Památky ani přírodní krásy vám jistě neutečou!
Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Rwandský turistický průmysl je ještě bohužel mladý, a proto infrastruktura pro osoby s omezenou pohyblivostí ještě není kompletně rozvinuta. Největší lákadlo země – putování za gorilami – se odehrává v kopcích, kde putujete většinu času po nerovných a nezpevněných cestách. Ty se navíc v období dešťů stávají rozbahněnými. Nicméně pro návštěvníky gorilího safari v národním parku Volcanoes jsou obvykle za příplatek najímáni nosiči, kteří pomáhají převážet turisty ve speciálním nosítku, průvodci věnují samozřejmě i zvláštní pozornost těm, kteří mají problémy se sluchem či zrakem.
Ohledně hotelů, zde nebývá problém nalézt bezbariérový, nicméně je nutné hledat a ověřit tuto informaci raději předem na internetu.
V zásadě nic nebrání dovozu vašeho mazlíčka s sebou do Rwandy. Nicméně se připravte na mnohé lékařské a administrativní úkony.
Mikročip - je vysoce doporučováno, aby váš pes měl mikročip, už jen kvůli snadnější identifikaci v případě ztráty během cesty apod.
Certifikát - zdravotní list potvrzující, že zvíře není nemocné. Měl by být vystaven registrovaným veterinárním lékařem a měl by být řádně podepsán a orazítkován.
Očkování - psi musí být očkováni proti vzteklině. Musí to být provedeno mezi 30 dny a 12 měsíci před příjezdem do Rwandy. Nutné je i odčervení.
Povolení – je nutné zažádat o povolení k dovozu na rwandské Ministerstvo zemědělství.
Doprava - během přepravy nesmí psi a kočky přijít do kontaktu s jinými zvířaty. Aby to bylo zajištěno, každý mazlíček by měl být náležitě umístěn v kleci. Vstupním bodem ve Rwandě pro zvířata je mezinárodní letiště v Kigali. Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Rwanda nezveřejňuje seznam zakázaných plemen.
Homosexualita sice není ve Rwandě kriminalizována, nicméně v praxi je tak k ní přistupováno. Většina LGBTQ lidí proto tají svou sexualitu a genderovou identitu ve snaze vyhnout se odmítnutí, diskriminaci a stigmatizaci. Každopádně v metropoli Kigali je situace méně konzervativní.
Dlouhodobě jsou však této komunitě ve Rwandě upírána základní lidská práva. Manželství osob stejného pohlaví není ve Rwandě legální.
Přestože mezi obyvatelstvem liberální přístup ke gayům narůstá, stále je vhodnější zdržet se na veřejnosti, obzvláště ve venkovských oblastech, jakékoli formy náklonnosti.
Evropských standardů dosahuje málokteré zdravotnické zařízení ve Rwandě. Nejlépe vybavená nemocnice je pak asi King Faisal Hospital v Kigali. Přestože obecně úroveň zdejšího zdravotnictví byla velice nízká, za poslední roky došlo ke zlepšení. Nyní je mezi nejlepšími v celé Africe, stejně tak má velice dobře organizovaný systém zdravotního pojištění Mutuelle. Nicméně kvalifikovaných zdravotníků a kvalitního vybavení je ve většině případů stále nedostatek.
Na cestě po Rwandě je rozhodně dobré mít veškeré potřebné léky již z České republiky a to v dostatečné zásobě, obzvláště pokud potřebujete nějaké speciální.
Tím, že do Rwandy cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se určitě raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě, na rizikové sporty atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Afriky odlétáte.
Rwandská kuchyně se dá považovat chutnou a zdravou. Využívá především dary zdejšího zemědělství – banány, batáty, kukuřici, dýně atd. a maso (zejména kozí).
A co byste teda na svých toulkách po Rwandě rozhodně měli ochutnat?
Rwanda, především pak Kigali, má velice bohatý noční život – bary, restauracemi a kluby počínaje a diskotékami a casiny konče. Rwandská hudba je velice podmanivá a místní obyvatelé se rádi baví. Za zkoušku stojí rozhodně i některý z exotických koktejlů.
Pokud chcete užít příjemný večer a poznat kigalskou noční scénu, zavítejte například do Legacy Lounge & Wine Bar, Repubblica Club či Cadillac Night Club.
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například uměleckými předměty Imigongo, zdejší keramikou či lokálně vypěstovanou kávou.
Zákon zakazuje kouření na všech vnitřních veřejných místech, vnitřních pracovištích a ve veřejné dopravě, ale umožňuje majiteli nebo správci provozovny vytvořit v prostorách vyhrazené kuřácké prostory. Zákon zakazuje prodej tabákových výrobků osobám mladším z 18.
Stejný věk platí v zemi i pro prodej a konzumaci alkoholu.
Ve Rwandě se platí rwandským frankem (1 RWF = 0,019 CZK, kurz k 10/2023), na většině míst se sice dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat. Nejčastěji na platební terminály narazíte v mezinárodních hotelích, nákupních centrech, u turistických lokalit a obecně ve velkých městech, nicméně jinak je nutné mít u sebe dostatek peněz v hotovosti. Při problémech s penězi lze využít služeb například Western Union či American Express pro rychlé dodání finanční rezervy.
Bankomaty nebývají většinou problém ve větších městech, ve venkovských oblastech však ano. UPOZORNĚNÍ: Některé bankomaty mají denní limit výběru 200 000 RWF.
Spropitné je ve Rwandě ze strany turistů obvyklé a od personálu očekávané, ač samozřejmě není povinné.Zaměstnanci jej rádi přijmou a ocení. Nejčastěji se nechává 10 % z celkové útraty. Samozřejmě to závisí na kvalitě služeb, pokud oceníte personál vyšším procentem, jistě bude rád, platy ve Rwandě nepatří k těm nejvyšším a země patří k těm nejchudším na světě. Spropitné jistě ocení i řidič taxi či hotelový personál. Průvodci je vhodné zanechat 10 – 20 USD/den.
Rwanda je jednou z nejchudších zemí na světě. Pro turisty bývá tak levnou destinací, zejména když vše naplánujete a zarezervujete v dostatečném předstihu. Obecně lze ve Rwandě vyjít s málem. Nakupovat lze na trzích, stravovat se v pouličním občerstvení a ubytování je zde v nabídce rovněž pestrá škála, tj. můžete bydlet v luxusním pětihvězdičkovém hotelu, stejně jako v hostelu. Vše záleží na vašem rozpočtu. Jeho největší položkou zůstává především letenka a pak případné povolení k pozorování goril.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí, zejména do hor či opuštěných venkovských oblastí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se ve Rwandě připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat ve Rwandě data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá vždy zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb ve Rwandě je společnost Iposita. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby rwandské pošty jsou považovány za relativně spolehlivé, ač je nutné počítat s delší dobou dodání.