INFORMACE O PANAMĚ
· ZÁKLADNÍ ÚDAJE O PANAMĚ
· PROČ A KDY PANAMU NAVŠTÍVIT?
· TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO PANAMY
· CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA DO PANAMY
· ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY A INTERNET V PANAMĚ
· ZÁKLADNÍ ÚDAJE O PANAMĚ
· PROČ A KDY PANAMU NAVŠTÍVIT?
· TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO PANAMY
· CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA DO PANAMY
· ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY A INTERNET V PANAMĚ
Než vycestujete do Panamy můžete absolvovat konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru. Pro Čechy není sice povinné žádné očkování do této destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je doporučované následující:
Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.
Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:
Je však vhodné si zkontrolovat minimálně platnost očkování proti tetanu (od posledního přeočkování by nemělo uplynout více než 15 let) a případně se přeočkovat.
TIP: Je dobré mít s sebou kvalitní repelent s vysokým obsahem složky DEET, resp. určený přímo do tropických destinací. Štípnutí infikovaným komárem může totiž způsobit zmiňovanou horečku dengue či žlutou zimnici.
V rámci ochrany před infekcemi také platí, že v Panamě byste neměli konzumovat kohoutkovou vodu a ovoce, zeleninu vždy důkladně omýt (balenou vodou). Každopádně je doporučováno vzít s sebou rovněž léky proti střevním potížím.
V zemi je riziko nákazy malárií. Nejvyšší je v oblastech Guna Yala, Darién, Ngäbe Buglé a východní Panama.