INFORMACE O PANAMĚ
· ZÁKLADNÍ ÚDAJE O PANAMĚ
· PROČ A KDY PANAMU NAVŠTÍVIT?
· TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO PANAMY
· CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA DO PANAMY
· ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY A INTERNET V PANAMĚ
· ZÁKLADNÍ ÚDAJE O PANAMĚ
· PROČ A KDY PANAMU NAVŠTÍVIT?
· TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO PANAMY
· CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA DO PANAMY
· ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY A INTERNET V PANAMĚ
Mohutná stavba, která propojila Tichý oceán s Atlantickým přes Karibské moře, otevřela nové možnosti v dopravě. Aktuálně přes kanál vede 144 námořních tras, které propojují Asii přes Ameriku s Evropou. Je to nejúžasnější stavební dílo, co kdy lidská ruka zrealizovala. Pokud nejste stavař, těžko to můžete posoudit. Co je na tom tak těžké? Vždyť přece spojily dva oceány. Každá komora v Miraflores zvedne loď o 8 metrů. Zámky na komorách vymyslel Leonardo da Vinci a fungují perfektně. Loď vstoupí do komory, kde ji dotáhnou vláčky, které lodisko zaháknou na jedné i druhé straně. Potom se komora zavře a nechá se napustit. Voda v komorách je sladká, napouští se vždy samospádem, a pochází z okolních řek, většinou z řeky Chagres, která je i největší řekou, která naplňuje jezero Gatun. Žraloky tu nenajdete, ale zbloudilého krokodýla ano. Když se hladiny vyrovnají, komora se otevře a loď je posunuta vláčky dále. Takto teoreticky to zní těžko a nudně, ale na vlastní oči je to ohromné divadlo. Nad původními plavebními komorami, kde je na historické bílé budově hrdý nápis 1914, je další "rampa", po níž chodí větší kontejnerové lodě. To je nový kanál s komorami Cocoli, který byl otevřen v roce 2016. Na to, zda postavit nový průplav, proběhlo celonárodní referendum (2006) a místní řekli "sí". Panamská vláda si půjčila ohromné peníze (stavba stála přes 17 miliard dolarů), a kanál postavili. Je mnohem modernější a dokáží po něm projít až 3x větší lodě (měřeno počtem kontejnerů). Nové komory jsou 40 % delší a 60 % širší. Největší loď, co prošla novým panamským průplavem, zaplatila 1.5 milionu dolarů. Když je loď ochotna za "zkratku" zaplatit takovou obrovskou sumu, je jasné, že to byla obrovská loď a je jasné, že se jí, i při takové částce, vyplatí. Apropo, nejmenší uskutečněna platba byla 0.36 USD v roce 1928 a zaplatil ji Richard Halliburton, který kanál přeplaval. Nový kanál zvedne loď o 26 metrů přímo v Miraflores. Starý kanál to udělá 2x po 8 metrech. Dalších 10 metrů loď zvedne (pokud jede z Pacifiku do Atlantiku) v komorách Pedro Miguel a pak už může vplout (po překonání úzkého průplavu ve vrších s názvem: Culebra Cut) na hladinu jezera Gatun. Z jezera Gatun pak musí loď ve třech komorách Gatun klesnout na hladinu Atlantiku.
Poznejte na vlastní kůži příběh, jak se z banánové republiky stal dravý, prosperující tygr Střední Ameriky! Někteří dělí Severní od Jižní Ameriky v Panamském kanálu, který si musíte nechat ujít. Střední Amerika – zde však nejde o kontinent, ale jde o seskupení zemí na nejjižnějším bodě kontinentu Severní Ameriky. Je to 7 suverénních zemí a 46 milionu obyvatel. Nejbohatším městem je Panama City. Panama je však jako kdyby ve vakuu. Často se píše: "země Střední Ameriky a Panama" místní tvrdí, že země Střední Ameriky je nechtějí a svým odtržením od Velké Kolumbie v roce 1903 si zase poštvali i tuto stranu. Ve skutečnosti je Panama nejbohatším státem Střední Ameriky (na obyvatele) a městská panorama Panama City je oproti plechovým střechám sousedů jako z jiné planety. Např. Bogota se svými více než 8 miliony obyvatel je až 5. největší metropolí kontinentu. Panama city je oproti tomuto (s 1.5 miliony obyvatel) maličká, i když toto město (a jeho okolí) sdružuje polovinu obyvatel státu. Panama je jednou z největších křižovatek světa, dynamicky se vyvíjí, všude je zeleň. Ve starém městě Panama city se setkáme s koloniální historií. Panama si pomalu ale jistě buduje image Dubaje Střední a Jižní Ameriky. Již nyní je obchodním centrem a důležitým leteckým a námořním uzlem. Turistický ruch zažívá boom a svět se začíná se zájmem dívat na tuto tropickou, klidnou krajinu. Platí se zde americkým dolarem, který je v kurzu 1: 1 k panamské měně balboa. Akceptují i vydávají obě měny. V potravinách jsou americké potraviny, ceny benzínu jako v USA. Člověk má až pocit, že se nachází v jednom ze států USA, pouze v Latinské Americe. Panorama mrakodrapů, kde sídlí různé firmy (vzpomeňte si na Panama papers), a hotelů, a všude kolem Latinos, no úplné Miami. Překvapením tedy je, že toto město je pod patronátem UNESCO. Je nádherně položené na březích Tichého oceánu. Město otevřených a kulturních lidí. Nádherná příroda. Panama má velkou turistickou budoucnost. No trošku jim to trvalo. Teprve nyní se zdá, že Panama se vydala směrem k dobytí turistického nebe.
Guna Yala je domorodé území spravované domorodou skupinou Guna. Území tvoří úzký pruh země na karibské straně Panamy a rovněž skupina 365 ostrovů. Ostrovy jsou také známé jako ostrovy San Blas.
Výlet do Guna Yala je daleký běžné komerční dovolené. Je to výprava za zvyky a tradicemi původních obyvatel a cesta do lůna panenské přírody. Mějte rovněž na paměti, že zde neexistuje přístup k internetu a nejsou možné ani platby kreditní kartou, jediným přijatelným způsobem platby jsou americké dolary. Naplánujte si výlet na ostrov během pobytu v San Blas a zvažte zastávku v El Porvenir, hlavním městě GunaYala, Isla Perro pro úžasné šnorchlování, Playa Chichimei, která je oblíbená mezi baťůžkáři, nebo si udělejte jednodenní výlet na další překrásné ostrovy, jako je Banedub Island nebo Ostrov Robeson.
Sopka Barú je panamským nejvyšším bodem a rovněž jediným vulkánem. Nachází se v provincii Chiriquí a měří 3475 m. K poslední erupci došlo v roce 1550. Za jasných dnů lze odtud spatřit jak Pacifik, tak Atlantik! Sopka je součástí stejnojmenného národního parku.
Vulkán Barú má sedm kráterů a několik turistických stezek, po kterých se můžete vydat. Některé stezky jsou docela náročné, jiné jsou kratší a dostupnější. Pokud jste velmi zkušený turista, můžete podniknout výpravnou cestu na vrchol sopky přes město Volcan.
Umělé jezero tvořící 33 km dlouhou část Panamského průplavu vzniklo přehrazením řeky Chagres. Slouží jako zásobárna vody pro provoz plavebních komor. Stavba nádrže byla dokončena v roce 1913, přehrazením voda zaplavila původně zalesněné údolí, dodnes lze tak vidět z vody vyčnívající pahýly starých stromů. Při vytváření jezera vznikly z mnoha kopců pouze ostrovy. Největší a nejznámější z nich je Barro Colorado Island, kde sídlí světově proslulý Smithsonian Tropical Research Institute (STRI). Uprostřed jezera je rovněž ostrov Guacha, přírodní rezervace.
Tato lokalita je velice oblíbenou destinací mezi Panamci, stejně jako mezi turisty. Je vzdálena necelou hodinu letu od hlavního města. Bocas del Toro jsou rozděleny na kontinentální část a na přilehlé souostroví. Ostrovy a ostrůvky mají kolem sebe průzračnou a celoročně teplou vodu a většina z nich jsou populárním surfařským cílem. Na své si zde však přijdou i ti, co se raději ponoří pod hladinu moře, úchvatná pestrost zdejší fauny učaruje všem potápěčům a vyznavačům šnorchlování. Celé souostroví Bocas reflektuje afro – karibskou kulturu, a tak se atmosféra ve zdejších uličkách často nese v duchu reggae či calypso. A nedivte se, že zde neuslyšíte španělštinu, ale místní jazyk guari – guari.
Národní park Soberanía je jedním z nejdostupnějších z Panama City. Můžete jej navštívit na celodenním výletě plném přírody a dobrodružství, cesta do Soberanía je ideální pro celou rodinu. Tento park se nachází pouhých 30 minut od hlavního města poblíž břehů Panamského průplavu, v zóně výstavby kanálu, a zaujímá rozlohu kolem 22 000 ha. V parku se nachází suchý tropický prales, nespočet druhů zvířat a řeka Chagres, která jím protéká.
Až pojedete, nezapomeňte navštívit Panama Rainforest Discovery Center. Tato bašta ekoturistiky a ekologické osvěty se vyznačuje točitým schodištěm, které vás vynese nad koruny stromů deštného pralesa. Horní plošina dosahuje výšky 32 m.
V národním parku Soberanía je mnoho možností pro pěší turistiku. Pokud máte rádi ptáky, měli byste začít na Pipeline Trail. Jedná se o silnici s rekordem největšího počtu druhů ptáků pozorovaných za 24 hodin: přesněji 357 druhů. Toto číslo zahrnuje exotické ptactvo, jako jsou tukani, trogoni, momotovití, tyrani, datli, jestřábi a tangarovití, spolu s extrémně vzácnými ptáky, jako jsou například harpyje.
Provincie Chiriquí je jedním z lákadel Panamy, má opravdu mnohé, co nabídnout – od překrásných pláží po horské stezky až po majestátní vulkán. V horách můžete obdivovat hustou zeleň deštného pralesa, ale také zavítat na kávové plantáže. Nejstarší a nejznámější kávová oblast v Panamě je právě zdejší Boquete. Nenechte si ujít její návštěvu, ať už jste milovníkem kávy či nikoli.
Tato stále poměrně málo rozvinutá vesnička na pacifickém pobřeží je populární destinací pro všechny surfaře, začátečníky (Playa Estero) i profesionály (Punta Brava). Ale i ty ostatní uchvátí svou křišťálovou vodou a vysokými velice fotogenickými palmami. Santa Catalina je výchozím bodem do národního parku Coiba.
Národní park se nachází v zálivu Chiriquí a je mořskou rezervací u tichomořského pobřeží Panamy. Národní park Coiba (Nacional Parque Coiba) se skládá ze skupiny 38 ostrovů včetně obzvláště vyhledávaného ostrova Coiba (Isla Coiba).
Národní park Coiba, který byl v roce 2005 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, nabízí bohaté a dobře zachovalé přírodní zdroje.
Protože Isla Coiba sloužila Panamě jako trestanecká kolonie, přístup na ostrov byl velmi omezený. Díky tomu však 80 % přírodních zdrojů ostrovů zůstalo nedotčeno.
Isla Coiba, jeho okolní vody a ostrovní sousedé získali díky svému označení jako národní park vyšší stupeň ochrany. Přestože panamská vláda stále bojuje s pytláctvím, nezákonnou těžbou dřeva a dalším přestupkům, podniká velké kroky v ochraně oblasti.
Národní park je takřka povinnou destinací pro milovníky šnorchlování (setkat se pod hladinou můžete mj. s mírumilovným žralokem velrybím) a obecně nadšence do exotické fauny. V hustém deštném pralese žijí vřešťani, z říše ptactva je nutné zmínit endemita ostrochvostku coibskou, dále lze spatřit papouška jménem ara arakanga či třeba kolibříky.
Hlavní město stejnojmenné provincie leží na karibském břehu země. Je to významný přístav a brána do Panamského průplavu. Byl založen v roce 1850 a od roku 1953 zde panuje zóna volného obchodu. Je to také jeden z největších světových bezcelních přístavů. S hlavním městem je Colón spojen silnicí, ale také železnicí, jejíž předchůdkyní byla první mezioceánská železnice na světě (postavena v letech 1850 – 1855). Nedaleká pevnost El Fuerte de San Lorenzo je považována za jedno z nejvýznamnějších opevnění koloniální éry a od roku 1980 je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.
V horách okresu Coclé leží městečko El Valle de Antón, známé jako druhý největší obydlený kráter sopky. Kdysi kráterové jezero se totiž stalo domovem indiánů z okolních hor. Zdejší mikroklima vedle oblačného lesa vytvořilo úžasné druhy flóry a fauny.
El Valle je jedním z nejlepších míst v Panamě pro pozorování tropických ptáků. Najdete je v údolí a v oblačném lese Gaital Monument. Můžete navštívit vodopád Chorro El Macho, který je největší v regionu s převýšením 70 m. Můžete si užít Pozos termales (horké prameny) nebo obdivovat petroglyfy: La Piedra Pintada. Milovníci botaniky mohou navštívit centrum pěstování orchidejí Aprovaca Orquídeas nebo stanout tváří v tvář obřím stromům Quararibea asterolepis, které dorůstají do výšky 30 – 40 m a zájemci je mohou spatřit u hotelu Campestre. Nicméně obecně je oblast El Valle de Antón ideálním cílem pro všechny milovníky přírody a nadšence do pěší turistiky.
Pokud budete v Panamě hledat skutečně luxusní místo k plážové relaxaci, pak můžete pomýšlet na Playa Blanca – vzdálená je od hlavního města Panama City jen hodinu a půl jízdy. Tato překrásná pláž s jemným bílým pískem, průzračnými vodami a širokým výběrem hotelových resortů je ostatně velmi oblíbená i mezi samotnými Panamci. Playa Blanca rozkládající se na pobřeží Tichého oceánu v provincii Coclé svým návštěvníkům poskytuje široké možnosti vyžití. Vyzkoušet zde tedy můžete sportovní rybolov, potápění, šnorchlování, jízdu na vodním skútru nebo plavbu na kajaku. Možné jsou však i výlety z oblasti do města El Valle, v němž jsou skvělé turistické stezky a rozsáhlé možnosti aktivit v panenské přírodě.