Panama - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O PANAMĚ

  • Oficiální název země/území: Panamská republika
  • Hlavní město: Ciudad de Panamá
  • Největší město: Ciudad de Panamá
  • Nejvyšší bod: Volcán Barú (3475 m)
  • Vznik státu/získání autonomie: 1903
  • Státní zřízení: republika
  • Rozloha: 75 420 km² 
  • Počet obyvatel: 4,5 mil.
  • Hustota zalidnění: 60 obyv./km² 
  • Etnické skupiny: mesticové, indiáni, obyvatelé s africkými kořeny, běloši
  • Náboženství: římští katolíci 80 %, protestanté 10 %, muslimové 5 %
  • Hlavní jazyky: španělština, angličtina (minoritně)
  • Měna: panamská balboa (PAB), americký dolar (USD)
  • Časové pásmo: GMT - 5
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): policie: 104, hasiči: 103, záchranná služba: 911
  • Mezinárodní předvolba pro Panamu: + 507
  • Volání do Evropy z Panamy: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR)

PROČ NAVŠTÍVIT PANAMU?

Panama je ideálním cílem všech turistů, kteří milují přírodu, ale rovněž dobrodružství. Nabízí překrásné scenérie, deštné pralesy s pestrou škálou fauny a flory, majestátní vulkán, kávové plantáže, ale také panenské pláže a bohatý podmořský život. Pěší turistika, potápění, surfování nebo jen lelkování na pláži, každý si jistě vybere to své. Ve městě pak návštěvníci mohou díky četným muzeím proniknout hlouběji do historie země a přátelského obyvatelstva, které ji obývá. V hlavním městě je samozřejmě jedním z hlavních lákadel i Panamský průplav! Vyzdvihnout musíme rovněž panamskou kuchyni, která vás jistě osloví. 

KDY PANAMU NAVŠTÍVIT?

Nejlepší doba k návštěvě Panamy je v období sucha, které trvá zhruba od konce prosince do dubna. Od května až prakticky do konce roku se zde mohou téměř denně vyskytovat přeháňky různé intenzity a obecně panuje vyšší vlhkost.

Panama na jaře

Březen a duben jsou jedny z turisticky nejfrekventovanějších měsíců v Panamě (květen již spadá do období dešťů). Jedná se o období sucha, a tak si turisté mohou naplno užívat většinu outdoorových aktivit. V tuto dobu také Panamci slaví velikonoce a tyto svátky bývají v zemi významné a výrazné. Rovněž milovníci orchidejí zaplesají, v Boquete se v průběhu června koná každoročně Festival orchidejí. Období sucha obecně je nejlepším obdobím pro návštěvu pláží podél pobřeží Tichého oceánu a Karibského moře a na přilehlých ostrovech. Mezi nejvýznamnější patří Perlové ostrovy, Isla Palenque, Bocas del Toro a ostrovy San Blas. Chcete-li si však odpočinout od vysokých teplot, zamiřte do Boquete, národního parku Volcán Barú, kde ve výšce 3 475 m leží nejvyšší hora Panamy. Nicméně v horách vás může zaskočit déšť i během období sucha.

Hlavní město má skvělá muzea, trhy, obchody a restaurace, které si můžete užít za každého počasí.

Mějte ale na vědomí, že období sucha je v zemi nejdražší sezónou, rovněž je vhodně si vše zarezervovat v dostatečném předstihu!

Panama v létě

Přímo uprostřed období dešťů je červen, červenec a srpen klidným a rozhodně levnějším obdobím pro návštěvu Panama City. Nicméně z důvodu četných srážek to není zrovna ideální čas pro lenošení na plážích ani pro výpravy do džungle.

Panama na podzim

Chcete-li zažít Panamu s co nejmenším počtem návštěvníků, podzim je tou správnou volbou. Pokud přijmete déšť na vašich cestách po zemi jako holý fakt, budete za odměnu moci být svědky řady festivalů, které vyvrcholí třemi bujarými oslavami Dne nezávislosti v průběhu listopadu. Nicméně muíste mít na paměti, že cestovní/silniční podmínky jsou jen pro zkušené řidiče, silnice se stávají blátivými a někdy kvůli silným bouřkám bývají i zcela uzavřeny.

Oblast Bocas del Toro oslavuje každoročně svou rybářskou tradici v polovině září Feria del Mar (Svátek moře). Dny 3., 4. a 28. listopadu se všechny slaví jako národní Dny nezávislosti a po celé zemi se konají velké oslavy.

Panama v zimě

Na konci roku vystřídá lijáky na většině území země jasná obloha. V prosinci počet návštěvníků začíná znovu narůstat, mj. z důvodu vánočních a novoročních svátků. Se spoustou slunce a jen ojedinělými přeháňkami je leden až březen, tj. období sucha, oblíbeným obdobím pro cestování po Panamě. 

Město Boquete na západě Panamy pořádá v polovině ledna každoroční Feria de la Flores y del Café (Festival květin a kávy), na kterém se prezentují regionální produkty a tradiční tance. V únoru či březnu probíhá po celé zemi pestrobarevný karneval, který rozhodně stojí za účast.

Nicméně na začátku období doporučujeme vyhnout se pobřežním plážím Bocas del Toro, které v prosinci zažívají neobvykle silné deště.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE 

  • Miraflores Visitor Center, XCW5+WF2, Panama City, Panamá Oeste Province, Panama
  • Agua Clara Visitor Center, Calle Golf, Colón, Panama

Státní a významné svátky 

  • 01. 01. - Año Nuevo 
  • 09. 01. - Dia de los Mártires
  • Pohyblivé datum - Carnaval
  • Pohyblivé datum - Jueves Santo
  • Pohyblivé datum - Viernes Santo 
  • 01. 05. - Día del Trabajo 
  • 03. 11. - Separación de Panamá de Colombia
  • 04. 11. - Día de Los Símbolos Patrios
  • 05. 11. - Movimiento de Separación de Colombia en la Ciudad de Colón
  • 10. 11. - Primer Grito de Independencia
  • 28. 11. - Independencia de España
  • 08. 12. - Día de la Madre
  • 20. 12. - Caídos del 20 de diciembre
  • 25. 12. - Navidad

ETIKETA A KULTURA

Oční kontakt je vnímán jako základ, ti, kdo jej při rozhovoru neudržují, se dopouštějí neslušného chování. Na rozdíl od lidí v jiných latinskoamerických zemích dávají Panamci přednost osobnímu prostoru a vyhýbají se důvěrným dotykům během hovoru.

Nebuďte překvapeni, když u Panamců uvidíte podivné ukazování rty. Toto gesto, podobné polibku, se používá místo ukazování prsty na něco/někoho.

Při běžném hovoru se vyhněte tématům jako náboženství, potraty a politika.

Když někoho zdravíte, netřeste rukou příliš pevně, protože je to považováno za projev agrese. Lehký stisk ruky mezi muži je uznávaným zvykem. Ženy často vítají náhodné a obchodní známé objetím a vzdušnými polibky na obě strany tváří. Buenos lidé obvykle říkají při pozdravu, zatímco Buenos dias nebo Buenos tardes (dobré ráno nebo dobré odpoledne) se používá při formálních příležitostech. Panamci berou tituly poměrně dost vážně a oslovování tituly je považováno za projev velkého respektu. 

Panamci jsou přátelští lidé a rádi zvou hosty k sobě domů na večeři, a to jak přátele, tak obchodní partnery. Není nutné přijít s velkolepým dárkem, ale přinést něco jako láhev vína je považováno za slušné vychování. Dovezení malého dárku z vaší domovské země může skutečně zapůsobit na vašeho hostitele nebo hostitelku a je ideální pro společenské akce, které jsou pro vás důležité.

Smlouvání není běžnou praxí při nákupu v Panamě. Na místních bleších trzích nebo pouličních stáncích mohou být k dispozici slevy, ale při nákupu většiny položek to neočekávejte.

Uvolněné chápání času v Panamě znamená, že se s největší pravděpodobností nedopustíte žádného faux pas, pokud nebudete dochvilní. Přestože je dochvilnost vyžadována, pokud jde o obchodní schůzky, lidé mají tendenci být uvolněnější a nedodržují přísné časy při společenských setkáních. Obědy se obvykle prodlužují na jednu až dvě hodiny, a to včetně obědů pracovních. Obchodní nebo společenské večeře mohou pokračovat i po půlnoci!

Muži, pozor! Chodit bez košile/trička v jakémkoli městě v Panamě není jen neslušné, ale je to také nezákonné. Panamci jsou styloví oblečení, a i když jdou jen tak ven, věnují velkou pozornost svému osobnímu vzhledu. Muži a ženy nosí obleky a šaty, i když je horké počasí. To neznamená, že byste se neměli oblékat během vaší dovolené pohodlně, ale mějte respekt ke zdejším zvykům. Pozornost vhodnému oblečení věnujte i při plánované návštěvě kostela či katedrály.

FLORA A FAUNA 

Panama je díky svým rozmanitým ekosystémům domovem nejrůznějších druhů zvířat a květin a je po celém světě známá svou biodiverzitou. Je to země hustých deštných pralesů, které jsou doslova rájem divoké zvěře a rovněž vzácných druhů rostlin. Flora a fauna Panamy přitahuje lidi z celého světa, a to ať profesionální botaniky či zoology, tak i nadšené turisty. A není divu, mezi jedinečné savce žijící v Panamě patří například mravenečník, nosál, pásovec, netopýr, pekari, vačice, tapír, mýval a mnoho druhů opic. Panama je také domovem pěti ze šesti druhů velkých koček Střední Ameriky, včetně jaguára, pumy, ocelota, jaguarundi a margaye. Jedním z ikonických ptáků Panamy je harpyje. Z plazů můžeme zmínit především aligátory, kterých se podél pobřeží vyskytuje spousta. Panama je také domovem pro pět ze sedmi světových druhů mořských želv a spatřit je můžete podél obou pobřeží, v karibském Parque Nacional Marino Isla Bastimentos a v Golfo de Chiriquí u Pacifiku. 

Národním zvířetem je atelopus panamský, národní květinou pak orchidej Peristeria elata.

V Panamě najdeme široké spektrum rostlin, od těch okrasných, přes stromy až po nejrůznější plody. Za všechny jmenujme například orchideje, helikónie či palmy. Důležitým vývozním artiklem je samozřejmě kakao a káva.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Během toulek po Panamě nemůžete rozhodně vynechat jednu z nejpůsobivějších dopravních staveb 20. století – Panamský průplav, cestu na pohádkové souostroví San Blas či výpravu do džungle s cílem pozorovat zdejší divokou zvěř jako například lenochody či mravenečníky. Miovníci kávy by si neměli nechat ujít výpravu na jednu z kávových plantáží v oblasti Boquete.

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

Panama nabízí pro každého něco, ať jste tím, kdo si jen užívá a kochá se přírodními krásami (pláže, pěší turistika) či se aktivně vrhá do zážitků, které mohou být někdy i lehce adrenalinové (surf, raft, výstup na vulkán, procházka džunglí). Každopádně většině návštěvníků neuniknou ani panamská města a městečka, kde lze nasát čilý ruch a zdejší styl života.

TOP města 

  • Panama City – hlavní město země a také její kulturní, ekonomické a administrativní centrum. Je to domov jedné z nejimpozantnějších staveb světa – Panamského průplavu a mnoha dalších zajímavých budov.
  • Colón – významný přístav na karibském pobřeží, založen byl v roce 1850. Je to jedna z bran do Panamského průplavu.
  • Bocas del Toro – oblíbená prázdninová destinace i mezi místními obyvateli. Bocas del Toro jsou rozděleny na kontinentální část a na přilehlé souostroví. Ostrovy a ostrůvky mají kolem sebe průzračnou a celoročně teplou vodu a většina z nich jsou populárním surfařským cílem.
  • Santa Fe – Santa Fe je malá autentická vesnice nacházející se v Panamské vysočině, obklopená deštným pralesem národního parku Santa Fe na severu a domorodými zeměmi Ngabe na západě a plážemi na severu. V okolních kopcích se nacházejí malé rodinné kávové farmy. Samotné město je jednou z nejstarších obcí v Panamě, kterou založil v roce 1557 kapitán Francisco Vasquez, aby podpořil rozsáhlou těžbu zlata na pobřeží. Historická stezka v Chilagre vede podél řeky Santa Maria přes národní park Santa Fe k opuštěným dolům. Ve zdejším parku bylo nalezeno na 300 druhů orchidejí!
  • David – jedno z největších panamských měst, významné obchodní centrum, nachází se na západě země a založeno bylo v 1. polovině 19. století.

TOP zážitky 

  • Záchranná stanice lenochodů – pro ty, kteří by si přáli spatřit tyto roztomilé živočichy a nemají štěstí ve volné přírodě, je zde záchranná stanice v Gamboa, kde se dostanete do korun stromů, do království lenochodů, pomocí otevřené lanovky.
  • Surfování – Panama je oblíbeným cílem surfařů, těch profesionálních i začátečníků. Chyťte si vlnu na jedné z mnoha krásných pláží!
  • Návštěva kávové plantáže – jednou z populárních aktivit v Panamě je exkurze po kávových plantáží v Boquete, kde vám představí celý proces výroby této černé tekuté pochutiny. Ač Panama se neřadí co do objemu mezi největší producenty kávy, co do kvality drží laťku vysoko se svou kávou odrůdy Geisha.
  • Výstup na vulkán Barú – nejvyšší hora Panamy má výšku 3475 m. Má sedm kráterů a několik turistických stezek, po kterých se můžete vydat. Některé stezky jsou docela náročné, jiné jsou kratší a dostupnější.
  • Whale watching – spatřit velrybu je snem mnoha cestovatelů a pro všechny z nich pak jistě celoživotní zážitek. Panama nabízí i tyto nezapomenutelné okamžiky. Od konce června až do října zde můžete vidět majestátní keporkaky. Migrují sem na období rozmnožování. Září je zde nejvyšší sezóna pro pozorování těchto velryb. Druhým obdobím, kdy lze pozorovat v Panamě velryby, je mezi lednem a březnem. V tyto měsíce migrují keporkaci do teplých vod Panamy – zejména do zálivu Chiriquí – z USA.

NEJLEPŠÍ FESTIVALY

  • La Feria de Flores y Café, Boquete, leden
  • Carnaval, napříč celou zemí, únor/březen
  • Corpus Christi, Villa de los Santos, červen
  • Festival Nacional de la Pollera, Las Tablas, červenec

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Ač je Panama převážně zemí přírodních krás, dechberoucích pláží a pestré fauny a flory uprostřed bujné džungle, pro milovníky interiérových aktivit nabízí také něco. Zejména hlavní město skýtá možnosti mnoha muzeí a galerií. Ujít byste si neměli nechat ani návštěvnické centrum Panamského průplavu. A pro ty, kteří chtějí prozkoumat panamskou kuchyni, je po celé zemi k dispozici velké množství kaváren i restaurací. Ostatně i nad šálkem či talířem něčeho dobrého se dá pozorovat a nasávat jedinečná atmosféra kolem.

TOP muzea a galerie

  • Biomuseo, Panama City – budova muzea známého architekta Franka Gehryho se nachází na Amador Causeway a díky její barevnosti ji rozhodně nepřehlédnete. Muzeum se zaměřuje na přírodní dějiny země a své brány veřejnosti otevřelo v roce 2014.
  • Museo de la Mola, Panama City – toto muzeum představuje tradiční umění mola a také historii původních obyvatel Guna.
  • MAC Panamá, Panama City – galerie umění, jejíž kořeny sahají do roku 1962.
  • Museo del Canal Interoceánico, Panama City – toto muzeum sídlí v krásně zrekonstruované budově, která kdysi sloužila jako sídlo původní francouzské společnosti pro průplav. Muzeum Panamského průplavu představuje zajímavé exponáty slavné vodní cesty v historickém a politickém kontextu.

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM

  • Panama Canal Miraflores Locks, Panama City
  • Biomuseo, Panama City
  • Bocas del Toro
  • San Blas Islands
  • Barú
  • El Valle de Anton
  • Ola
  • Isla Escudo de Veraguas

DOPRAVA

Letenky

Dostat se do Panamy lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 20 000 Kč například s Air France, KLM či Iberia. Finální destinací je v Panamě je většinou Panama City. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Panamy City trvá minimálně 15 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší. 

Automobil

Většina hlavních silnic je zpevněná, ale ne nutně dobře udržovaná. Autopůjčovny mnoha společností jsou rozšířené v Panama City a ve městě David.

Vlak 

Železniční síť v Panamě není příliš hustá, existuje totiž pouze jedna linka, a to ta spojující hlavní město s městem Colón.

Autobus

Panama má cenově dostupnou a rozsáhlou autobusovou síť spojující všechny hlavní pevninské destinace. Většina meziměstských autobusů mají klimatizaci a skoro vždy nahlas zapnuté rádio. Najdete zde také chivas – předělané pick - upy s tvrdými lavicemi. Chivas jsou obvykle vidět pouze na nejodlehlejších venkovských cestách.

Dále zde najdeme autobusy přezdívané diablo rojos (červení ďáblové) – staré americké školní autobusy, často ozdobené neony a výraznými uměleckými díly. Tyto autobusy byly v Panama City do značné míry vyřazeny, ale nadále fungují v několika oblastech, včetně podél centrálního karibského pobřeží.

Většina měst a obcí má centrální terminál. Jinde autobusy nabírají a vysazují cestující u betonových přístřešků na krajnici. Pokud chcete přistoupit, mávněte na projíždějící autobus rukou, naopak zakřičte „parada“ (zastávka), když chcete vystoupit. Nicméně moderní autobusy disponují již červeným knoflíkem STOP.

Meziměstské autobusy odjíždějí v panamské metropoli z Gran Terminal Nacional de Transporte.

Letadlo 

Přestože Panama má hustou leteckou síť, letenky nebývají nejlevnější. Navíc země je poměrně kompaktní a jednotlivé její kouty silnicemi dobře propojeny. Air Panama a Copa Airlines jsou hlavní panamské aerolinky.

Taxi 

Pohodlný způsob dopravy po panamské metropoli a jiných městech. Vždy se však předem ptejte na cenu a ideálně si taxi objednejte přes hotelovou recepci.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Cestě do Panamy s dětmi určitě nic nebrání. Ale vezměte v potaz, že ne všechny lokality jsou zcela bezpečné a že je vhodné nenechat dítě pít kohoutkovou vodu. Obecně je pro děti lepší se vyhnout pouličnímu jídlu. Nicméně jinak nemusíte mít obavy, jistě si společnou dovolenou v této středoamerické zemi užijete a vytvoříte si tak celoživotní zážitky. Panamci stejně jako většina Latinoameričanů mají děti rádi a rodina je pro ně velmi důležitá.

Malé děti jistě uvítají překrásné pláže a teplé moře, teenageři se rádi ponoří do srdce panamské metropole. Nicméně potomky takřka každého věku jistě nadchne výlet do džungle a pozorování divoké zvěře v jednom z národních parků (např. Soberanía NP) či záměrné plánované setkání v některé ze záchranných stanic. Jedna z nejkrásnějších je bezesporu Gamboa Aerial Tram and Sloth Sanctuary, kde návštěvníci za zdejšími obyvateli – lenochody – cestují visutou otevřenou lanovkou.

Stejně tak můžete vzít děti na pozorování velryb, zdatnější a starší děti jistě ocení adrenalinovou projížďku na raftech.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Panamy se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému a repelentu. Dopřejte si svůj čas a často odpočívejte. 

Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Nechoďte sami po temných a opuštěných místech a buďte obezřetní. Starší lidé se bohužel často mohou stát cílem loupežných přepadení či podvodů.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Velké hotely v Panama City nabízejí bezbariérové ​​pokoje a mnoho veřejných toalet je přístupných osobám s omezenou pohyblivostí. Je však důležité poznamenat, že cestování mimo Panama City nebo velké hotely a letoviska může být obtížné a většina malých měst není dobře vybavena.

Mnoho veřejných nákupních center, obchodů s potravinami a muzeí je přístupných přímo z parkoviště. Populární turistická místa, jako Miraflores Locks and Canal Visitor Center, Panama Viejo a Amador Causeway, jsou rovněž vhodná pro vozíčkáře. Také Metropolitní park nabízí stezky vhodné pro vozíčky.

Panama City však obecně není zcela ideální destinací pro hendikepované, vždy je lepší mít s sebou nějakou pomoc v podobě rodinného příslušníka či oficiálního asistenta. Chodníky jsou často ve špatném stavu, s málo rampami nebo označenými přechody.

Na druhou stranu letiště Tocumen nabízí bezbariérový přístup, stejně jako všechny stanice metra, které mají výtahy pro přístup na nástupiště. Vlaky mají oranžová přednostní sedadla a vozy jsou vybaveny tlačítky pro přivolání pomoci. Metrobusy obsahují uprostřed prostor pro osoby se zdravotním postižením. Lze si také pronajmout soukromé dodávky s řidičem.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Pokud se rozhodnete, že na cestě do Panamy nesmí chybět váš pes, můžete podstoupit následující administrativní kroky a vašeho čtyřnohého přítele do země s sebou přivézt. Nutný je:

Očkovací průkaz – ten poskytuje váš veterinář a prokazuje rovněž, že zvíře nemá vzteklinu. Poslední dávka musí proběhnout nejméně 30 dní před vstupem do Panamy, ale zároveň ne více než 12 měsíců. Psi budou dále muset mít potvrzení, že byli očkováni proti parvoviróze, hepatitidě, leptospiróze a psince.

Zdravotní průkaz – rovněž vydá váš veterinární lékař.

Osvědčení o původu

Žádost o domácí karanténu: tento formulář zjišťuje základní informace o vašem mazlíčkovi, jako je věk, váha atd. 

Zdravotní a očkovací dokumenty musí být potvrzeny příslušným úřadem v zemi původu. 

Tyto formuláře pak musí být ověřeny panamským konzulátem nebo apostilovány příslušným orgánem.

Myslete tedy včas na to, že:

Deset dní před odletem do Panamy budete muset získat mezinárodní zdravotní osvědčení vydané hygienickým úřadem ze země původu. Poté musí být tento dokument ověřen panamským konzulátem.

Nejméně 14 dní před vaším příjezdem do Panamy musíte panamskému ministerstvu zdravotnictví zaslat dokument se žádostí o čtyřicetidenní domácí karanténu. Podle ministerstva zdravotnictví je poplatek za domácí karanténu 130 USD za zvíře. Pokud tuto žádost neučiníte, musíte po dobu 40 dnů platit ministerstvu zdravotnictví 10 USD za den.

Zdravotní oddělení letiště v Panamě po příletu zkontroluje doklady a prohlédne zvíře. Poplatek za tuto službu je v současné době 16 USD za zvíře. 

Pokud váš let přiletí o víkendu nebo během hodin, kdy není k dispozici žádný veterinář, který by zkontroloval požadované doklady a prohlédl zvíře před oficiálním vstupem do země, můžete si zařídit schůzku s veterinářem.

Tato opatření lze provést prostřednictvím panamského ministerstva zdravotnictví nebo panamského ministerstva zemědělství. Pokud se předem nedomluvíte, váš mazlíček bude muset zůstat na letišti, dokud veterinář nezačne pracovní směnu.

Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.

LGBTQ KOMUNITA 

V Panamě je sexuální aktivita osob stejného pohlaví legální od roku 2008, ale páry stejného pohlaví se nemohou vzít a ani adoptovat děti. V březnu 2023 panamský Nejvyšší soud rozhodl, že sňatky osob stejného pohlaví nejsou lidským právem. Rovněž náboženské skupiny a konzervativní zákonodárci se historicky stavěli proti uznání práv LGBTQ lidí. V zemi neexistují žádné zákony proti diskriminaci na základě sexuální orientace nebo genderové identity. Zde je tedy stále ještě velký prostor ke zlepšení.

Panama je velice konzervativním státem a veškerý život je silně propojen s katolickou církví. LGBTQ lidé v zemi čelí sociálnímu stigmatu a bariérám v zaměstnání a zdravotní péči, byla zaznamenána i šikana ze strany policie. Každopádně skupiny LGBTQ aktivistů v Panamě pracují na podpoře a obhajování práv LGBTQ osob. 

Hlavní město je obecně trochu liberálnější než zbytek země. Panama City se za posledních 10 let stala tolerantnější k LGBTQ a je místem, kde by stejnopohlavní páry neměli mít žádné problémy. Ač samozřejmě je vhodnější neukazovat příliš city na veřejnosti apod. Hlavní „gay čtvrtí“ je v panamské metropoli Casco Viejo, kde se každoročně koná i obrovský Pride průvod. „Gay friendly“ lokalitou je v Panama City jistě i El Cangrejo. Návštěvníci zde naleznou mnoho podniků přátelských ke gayům a celkově příjemnou atmosféru.

A který podnik během návštěvy panamské metropole rozhodně navštívit? Zkuste třeba El Apartamento či XS Club Bar.

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Existují zde státní a soukromá zdravotnická zařízení s poměrně velkými rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ve městech a na venkově. Většina doktorů preferuje práci v hlavním městě, kde je dostatek příležitostí, pacientů a ekonomických výhod. Panama City a David se dokonce staly oblíbenými centry lékařské turistiky (zejména v oblasti estetiky). Každopádně v panamské metropoli je obecně lékařská péče na dobré úrovni, funguje zde pohotovostní služba a nemocnic, resp. lůžek je dostatek. Situace je však o poznání horší na venkově.

Pro poskytnutí první pomoci a následnou lékařskou péči a ošetření je nutné mít uzavřenou pojistku do zahraničí, jelikož veškeré léčebné úkony se v Panamě hradí okamžitě, a to jak ve státních, tak soukromých zařízeních. Proplacení nákladů si pacient se zdravotní pojišťovnou zařizuje následně ve své domovině na základě účtu vystaveného panamským zdravotnickým zařízením. Z tohoto důvodu veškeré doklady z nemocnice či ambulance řádně uschovejte!

Mezi hlavní nemocnice v hlavním městě patří Punta Pacifica Hospital či Clínica Hospital San Fernando.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že do Panamy cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Střední Ameriky odlétáte.

STRAVOVÁNÍ 

Panamská kuchyně je velice pestrá a najdeme zde jasné vlivy africké, španělské a rovněž ty pocházející z komunit původních obyvatel. Ve městech si můžete zajít do luxusních restaurací, ale lahodné pokrmy získáte i v pouličních stáncích s rychlým občerstvením. Co tedy na toulkách Panamou rozhodně ochutnat?

  • Ceviche – ceviche je známý a oblíbený chod mnoha zemí Latinské Ameriky. Jedná se o kousky ryb či mořských plodů marinovaných v limetkové šťávě a různé druhy koření.
  • Tamales – tamal panameño je tradiční pokrm pocházející z Panamy. Tyto panamské tamales mají mnoho variací, ale často se připravují z kukuřičného těsta smíchaného s rozinkami a trochou vývaru. Jakmile jsou tamales vytvarované, jsou plněné masem, jako je vepřové nebo kuřecí. Jsou paka zabaleny do čerstvých banánových listů a následně dušené. Náplň často obsahuje kromě masa a rozinek mnoho dalších přísad jako je cibule, česnek, paprika, rajčata, olivy, kapary a různé koření.
  • Hojaldres – hojaldres jsou výtečné panamské smažené placky nebo chcete – li druh chleba. Jsou výborné prakticky s čímkoli, od sýru přes zeleninu po maso.
  • Sancocho – sancocho je považováno za národní pokrm Panamy. Je oblíbený jak k snídani, tak k obědu i k večeři. Jedná se o hustou drůbeží polévku.
  • Panama Canal Dessert – populární dezert s vrstvami chutí a různých textur, který je ideální pro večírky a zvláštní příležitosti. Obsahuje mouku, margarín, ořechy a vrstvy smetanového sýra, čokoládového pudinku a šlehané polevy.

Nápoje 

·       Seco – Seco je jedinečná a oblíbená panamská lihovina, která má v zemi dlouhou tradici. Je národním alkoholickým nápojem Panamy. Seco je třikrát destilovaný bílý alkohol vyrobený ze 100% šťávy z cukrové třtiny.

TIPY

  • Caleta, Panama City – luxusní restaurace v Casco Viejo prezentuje tradiční panamskou kuchyni v moderním hávu.
  • Oasis Bluff Beach Hotel, Bocas del Toro – krásný boutique hotel přímo na pobřeží s hustou džunglí za zády.

MÍSTNÍ TRHY

  • Mercado Público del Mariscos, Panama City
  • Mercado Nacional de Artesanías, Panama City
  • Mercado Avenida 5 de Mayo, Panama City
  • Mercado de Abastos, Panama City
  • Mi Pueblito, Panama City
  • El Mercado Pop – up, Panama City
  • ·El Porvenir, David
  • Mercado de Colón, Colón

NEJLEPŠÍ TREKY 

  • Pipeline Road
  • Camino de Cruces Trail
  • Cerro la Cruz Trail
  • Los Quetzales Trail
  • El Pianista Trail
  • La India Dormida Trail

·       Cerro Gaital Trail

NIGHTLIFE

Středoameričané obecně milují život a rádi se baví a v Panamě tomu není jinak. Po setmění se hlavní město rozsvítí a jeho podniky doslova zvou k návštěvě. Můžete si vybrat z velkého množství restaurací, barů, klubů i divadel (zde je však nutná znalost španělského jazyka). 

Jednou z hlavních lokalit večerní a noční zábavy je čtvrť Casco Viejo v panamské metropoli. Zde byste se měli vydat například od baru Relic Bar, do střešního baru Tantalo či Calle Dragones.

NEJLEPŠÍ VÝHLEDY 

  • Cerro Ancon, Panama City
  • Poin Panamá, Panama City
  • Cinta Costera, Panama City
  • Vulkán Barú

SUVENÝRY 

Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například zakoupením chácaras, molas či nejrůznějšími šperky.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Kouření je zakázáno na všech vnitřních veřejných místech, uzavřených pracovištích a ve veřejné dopravě. Všechny hotely jsou rovněž nekuřácké. Některé hotely ale mají malý venkovní prostor pro kuřáky. Hotely nepovolují kouření v žádném hotelovém pokoji ani na balkoně.

I všechna casina jsou nekuřácká. Kromě toho je zakázáno kouření ve stanovené vzdálenosti od dveří, venkovních teras barů nebo restaurací, parků/pláží, venkovních stadionů a venkovních trhů. Tato pravidla platí i pro vaping.

V Panamě je zákonný věk pro pití alkoholu 18 let, i když je jen zřídka kontrolován. Pivo, víno a likéry lze zakoupit v každém supermarketu nebo obchodě s alkoholem, i když pouze do 23 hodin. Pokud jste ovšem v Panamě během voleb, prodej lihovin je po dobu 72 hodin před koncem hlasování zakázán.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

V Panamě je platidlem panamská balboa (1 PAB = 23,3 CZK, kurz k 11/2024), dále americké dolary (1 PAB = 1 USD), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve městech dobře dostupné.

Spropitné

Je běžné odměnit v restauraci milou obsluhu a kvalitní služby spropitným ve výši 10 – 15 %. Pokud byla jízda taxíkem bez problémů, můžete jízdné zaokrouhlit na vyšší částku, taxikáři jistě uděláte radost.

Jaké ceny čekat?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Panama City či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v panamských balboách (PAB):

  • plnotučné mléko (1l): 1,7 B (40 Kč)
  • cappuccino v kavárně: 4 B (93 Kč)
  • Coca – Cola (2l) v supermarketu: 2,5 B (58 Kč)
  • pivo (0,5 l) v restauraci: 3 B (70 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie) v supermarketu: 10 B (233 Kč)
  • cigarety (20 ks): 6 B (140 Kč)
  • večeře pro dva v běžném podniku: 40 B (932 Kč)
  • benzín (98): 1 B (23 Kč)

Rozpočet

U cesty do Panamy platí, že je na celé cestě nejdražší letenka. Jakmile se začnete po Panamě pohybovat, zjistíte, že vystačíte s relativně malým obnosem, náklady jsou podobné nebo nižší než v České republice, obzvláště pokud nebudete navštěvovat pouze nejluxusnější restaurace a hotely. Pouliční stravování stejně jako nákupy v supermarketu či na trhu vyjdou levně. Každopádně si musíte ujasnit a propočítat, jaké památky chcete navštívit, kde budete ubytováni (možností je zde opravdu hodně, od levného ubytování v soukromí až po luxusní pětihvězdičkové hotely). Měli byste počítat také s dopravou, pokud budete mít půjčený automobil, přičtěte rovněž náklady za benzín. Něco jistě utratíte i za suvenýry. 

Ať se rozhodnete pro skromnější či naopak luxusní dovolenou, je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě.

Možnosti slev pro turisty 

Výlet do Panamy může být plný zážitků i s nevelkým rozpočtem. Ceny jsou zde obecně podobně či nižší než v Evropě a pokud budete utrácet rozumně, můžete vyjít poměrně s málem. Co je zde levné, to je určitě jídlo v místních kavárnách/pouličních bistrech a rovněž cestování veřejnou dopravou. Ani ubytování vás nemusí zruinovat, obzvláště menší lokální hotely bývají za velice rozumné ceny.

Jak již bylo zmíněno, stravování, pokud pomineme vyhlášené luxusní restaurace v centru měst, vás v Panamě nezruinuje, nicméně pokud byste chtěli ušetřit ještě více a bydlíte v ubytování s vlastní kuchyní, pak samozřejmě vařením ušetříte další balboy, resp. dolary. Suroviny můžete také kupovat na trzích!

Veškeré aktivity, výlety, automobil a především ubytování si zarezervujte s dostatečným předstihem.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Panamě připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Panamě ji data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!

DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Panamě je Correos y Telégrafos de Panamá (COTEL). Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby panamské pošty jsou považovány za relativně spolehlivé, ač je nutné počítat s delší dobou dodání. Poštovní pobočky najdete v každé čtvrti panamské metropole a i po celé zemi je pošt nemalé množství. 

SPECIÁLNÍ INFORMACE 

  • Panama byla první zemí mimo Spojené státy, kde se začala prodávat Coca Cola. Coca Cola byla poprvé prodána v Panamě v roce 1906. 
  • Panama má na svém území druhou největší duty – free zónu na světě.
  • Panama byla první latinskoamerickou zemí, která přijala za svou americkou měnu. Panama přijala americký dolar jako svou oficiální měnu v roce 1904 po své nezávislosti na Kolumbii a dohodě o výstavbě kanálu v zemi. 
  • První diecéze na americkém kontinentu byla postavena právě v Panamě.
  • První evropské město na pacifické straně Ameriky bylo postaveno v Panamě. Dne 15. srpna 1516 založil Pedro Arias Davila město Nuestra Señora de la Asunción v Panamě, bylo to první evropské město postavené na straně Tichého oceánu amerického kontinentu.
  • Prvním španělským conquistadorem, který dorazil do Panamy, byl Rodrigo Galvan de Bastidas.
  • Panamský klobouk je ve skutečnosti z Ekvádoru. Panamský klobouk (toquilla slam hat) je tradiční slaměný klobouk s okrajem ekvádorského původu.
  • V Panamě je zaznamenáno 986 druhů ptáků.
  • Nejnižší mýtné, jaké kdy bylo zaplaceno za průjezd kanálem, bylo 36 centů. Nejnižší mýtné, které kdy zaplatil za průjezd Panamským průplavem, bylo 36 centů. Zaplatil jej Američan Richard Halliburton, který přeplaval šíji v roce 1928. 
  • Národním ptákem Panamy je harpyje.
  • Panama neslaví jeden, ale hned dva dny nezávislosti. První byla ze Španělska v roce 1821. Druhá se odehrála o 82 let později na oslavu nezávislosti Panamy na Kolumbii v roce 1903.
  • Panama si zvolila svou první prezidentku v roce 1999. První ženskou prezidentkou Panamy byla Mireya Moscoso, a to v letech 1999 až 2004.
  • Autor „Murphyho zákonů“ se narodil v Panamě. Edward Murphy Jr., nejlépe známý díky Murphyho zákonům, se narodil v zóně Panamského průplavu v roce 1918.
  • Senátor John McCain se narodil v Panamě John McCain se narodil v Coco Solo, Panama, 29. srpna 1936. V té době to byla část území USA v Panamě. 
  • První smithsonská výzkumná instituce mimo USA je v Panamě. Smithsonianští biologové byli pozváni do Panamy v roce 1910 při stavbě Panamského průplavu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zobrazit zájezdy do Panamy

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole