Hora Osudu na Novém Zélandu

Kam jet na Novém Zélandu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování
Nový Zéland, Rotorua

Rotorua

Město na severu Nového Zélandu poblíž stejnojmenného jezera. Toto jméno pochází z maorského jazyka a znamená Druhé jezero. První evropští osadníci sem přišli v roce 1831. Oblast Rotoruy je známa díky své geotermální aktivitě. Nachází se zde mnoho gejzírů, jezírek bublajícího horkého bahna, termálních pramenů a jezer. Rotorua je také ráj milovníků vodních sportů. Voda v těchto pramenech je kyselá a teče z vulkanické skály hluboko pod povrchem země. Má teplotu 33°C až 43°C. Je zde velké množství lázní a jezer s odlišnou teplotou vody.

Čti více
Nový Zéland - Tongarido národní park

Národní park Tongariro

Park byl založen v roce 1887 jako první národní park na Novém Zélandu. Leží uprostřed Severního ostrova a má rozlohu 796 km². Zahrnuje řadu sopek, jedinečných častými erupcemi i jejich silou. V parku nalezneme dvě z nejaktivnějších sopek na světě (Ngauruhoe a Ruapehu) a řadu maorských posvátných míst. Národní park Tongariro je zapsán na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO od roku 1993.

Čti více

Milford sound

Fjord nacházející se na jihozápadu novozélandského Jižního ostrova. Fjord je součástí národního parku Fiordland. Tento národní park patří do přírodní rezervace Te Wahipounamu, která je zapsaná na seznamu světového dědictví. Svůj název dostal Milford Sound podle města Milford Haven v britském Walesu. Na pobřeží Milford Soundu končí turistická trasa Milford Track.

Čti více
Nový Zéland, Punakaki

Punakaiki

Neboli Palačinkové skály vznikly před 30 miliony let z nepatrných fragmentů mrtvých mořských tvorů a rostlin, které dopadly na mořské dno asi 2 km pod povrchem. Obrovský tlak vody způsobil, že fragmenty ztuhly do tvrdých a měkkých vrstev. Postupně se vápenec zvedal až nad mořské dno. Mírně kyselý déšť, vítr a mořské vody vymodelovaly takto bizarní tvary.

Čti více

Queenstown

Centrum cestovního ruchu a extrémních sportů. Je také nazýváno jako dobrodružné hlavní město světa. Poprvé ve světe tu bylo komerčně provozováno bungee jumping. Nachází se tu také visutá lanová dráha, jejíž vrchol poskytuje panoramatický výhled, z něhož vede mj. turistická trasa na horu Ben Lomond. V blízkosti jsou také lyžařské areály Voronet Peak a The Remarkables. Toto město se nachází v regionu Otago na Jižním ostrově, podél zátoky ledovcového jezera Wakatipu. Okolí Queenstownu je také známé z natáčení filmů jako X-Men, Pán prstenů nebo Hobit. V historii bylo město centrem zlatokopů, což momentálně připomíná již jen výletní historický parník TSS Earnslaw, který je připomínkou období zlaté horečky.

Čti více

Wellington

Welington je medzinárodním přístavem a zejména hlavním městem Nového Zélandu. Během posledních 10 let prošel renesancí a vyrostlo tu živé, kosmopolitní, ale příjemně kompaktní město, které bylo v každoročním prestižním průzkumu Mercer vyhlášeno jako 14. nejlepší město na světě z hlediska podmínek kvality života. Najdete tu sídlo vlády, národní muzeum, symfonický orchestr, národní balet a mnoho dalších zajímavostí. V severní části oblasti pak nesmíme opomenout další z krajinných skvostů Nového Zélandu. Leží tu Tongariro National Park, který zaujímá jednu z hlavních rolí z hlediska turistiky severního ostrova. Jeho nádherné sopky a jiné vulkanické projevy planety Země jsou nezapomenutelným zážitkem každého návštěvníka parku. Město je ze tří stran obklopeno mořem, jeho přístav tedy hraje důležitou ekonomickou roli. Wellington, vzhledem k vysoké tektonické aktivitě v této oblasti Nového Zélandu, zasáhlo několikrát ve své historii silné zemětřesení. V polovině devatenáctého století vyvolalo zemětřesení desetimetrovou tsunami, která srovnala wellingtonský přístav se zemí. Obyvatelé Wellingtonu jsou převážně evropského původu. Maorové tu mají oproti průměru, výrazně menší zastoupení. Jako ve většině větších novozélandských měst tu žije velká skupina Asiatů. Wellington je v porovnání se zbytkem ostrova mladým městem, ekonomicky aktivní obyvatelstvo tvoří téměř tři čtvrtiny populace. Je tu relativně vysoká úroveň vzdělanosti i roční příjmy domácností.

Čti více

Auckland

Auckland bývá někdy nazýván Město plachet. To protože je plný kotvících lodí. Vždyť má také dva přístavy – Manakau u Tasmánského moře a Waitemata u Tichého oceánu. Město leží na 55 vyhaslých sopkách a ta nejvyšší se nazývá Mt. Eden (196 m). Krátká vycházka, která vás zavede k zelenému kráteru s hloubkou 50 m patří k nejnavštěvovanějším vycházkám ve městě. Netrpíte-li strachem z výšek, nenechte si ujít pohled z ptačí perspektivy. „Nebeská věž“ je ikonou města, bez ní si Auckland nelze představit. Se svými 328 metry je to nejvyšší budova na jižní polokouli. Vyhlídka na vršku věže je neustále zaplněna turisty. Není se čemu divit. Je odtud vidět až do vzdálenosti 82 kilometrů! V jednom z vrchních pater je umístěna dokonce restaurace, která se jednou za hodinu otáčí kolem dokola. Sky Tower však nebyla postavena jen proto, aby přitáhla pozornost jako turistická atrakce. Ve skutečnosti jde o vysílací a telekomunikační zařízení. Dalšími oblíbenými místy jsou třída Queen Street, zábavní a obchodní část města známá jako „zlatá míle“, dále nejstarší park Acukland Domain s úchvatnými zimními zahradami Winter Gardens, válečné muzeum, lázně a samozřejmě přístav se slavným mostem Auckland Harbour Bridge.

Čti více

Christchurch

Na úpatí kopců Banksova poloostrova se rozkládá město Christchurch, často popisované jako nejangličtější město Nového Zélandu. Stopy anglického vlivu turisté naleznou téměř všude, od architektury budov, přes názvy ulic až po název města samotného. Dokonce i hlavnímu náměstí dominuje stará katedrála, jejíž architektura nese mnoho anglických rysů – Christ Church Cathedral z 19. století. Skrývá se zde množství uměleckých děl, která ilustrují dějiny celé canterburské oblasti. Mezi roky 2010 a 2012 město utrpělo několik silných zemětřesení. V roce 2013 muselo zdemolovat na patnáct set budov, což vedlo k následné obnově a přestavbě. Christchurch je unikátní destinace, kombinuje urbanistickou regeneraci a inovaci s památkami a vzrušující kulturní aktivitou. Christchurch je město plné objevů, nové budovy se skvěle hodí k chráněným památkám. Neustále se vyvíjí a nabízí místním i turistům skvělé vyžití. Můžete očekávat pouliční umění i inovativní alternativní projekty. Lokální restaurace jsou vyhlášené a většina kaváren nabízí příjemné posezení na venkovních zahrádkách. Kvůli ničivým zemětřesením a následné přestavbě je Christchurch označovaný za nejnovější město na světě. Spoustu věcí tu mohli udělat znovu a lépe. To se projevuje třeba množstvím parků a zeleně ve městě obecně.

Čti více
Užijete si nejkrásnější scenérie Nového Zélande

Tongariro

je v současnosti neaktivní stratovulkán, nacházející se na novozélandském Severním ostrově, asi 20 km severovýchodně od vulkánu Ruapehu. Sopka je tvořena převážně andezity a je jedna z nejaktivnějších na ostrově. Svou činnost začala před 275 000 lety a jen ve 20. století eruptovala 45krát. Centrem erupcí je Ngauruhoe, nejmladší vulkanické centrum sopky, často však vymezované jako samostatný sopečný útvar. V minulosti byly aktivní i jiné krátery, např. Red Crater eruptoval v roce 1926 a v současnosti se v něm a v jeho okolí nacházejí aktivní fumaroly. Svahy sopky jsou posety četnými explozivními krátery, některé jsou zalité vodou (Modré a Smaragdové jezero). Sopka je součástí národního parku Tongariro National Park, který je nejstarším národním parkem na území Nového Zélandu. Zároveň je to také čtvrtý nejstarší národní park na světě. Založený byl v roce 1887, v roce 1990 byl zařazen do seznamu Světového dědictví.

Čti více

Kaikoura

Toto městečko patří mezi místa, kde je relativně jednoduché pozorovat velryby. Nejčastěji sem přicházejí vorvaní samci, kteří připlouvají do místních vod lovit. Kromě nich se zde vyskytují i jiné druhy, například plejtvák obrovský, největší žijící tvor na Zemi. Množství delfínů a lachtanů činí z tohoto místa ještě zajímavější kout ostrova.

Čti více

Marlborough

I ti, kteří o víně nevědí hodně jistě zaregistrovali tento název. Místo, kde se nacházejí proslulé vinohrady, odkud pochází více značek. Hlavní sortou je Savignon Blanc, kterým se Nový Zéland dostal na vinnou mapu světa.

Čti více
Blíže se seznámíme s kulturou Maorů

Whakarewarewa

Geotermální pole, tradiční maorské vesnice, skanzen, nejlepší dřevořezbářská dílna v zemi, místo vystoupení folklorního souboru a záchranná stanice na odchování a vypouštění do přírody ohroženého kiwi. Toto vše na jednom místě na okraji města Rotorua.

Čti více
Vodopády Huka Falls

Vodopády Huka Falls

Vodopády Huka Falls se nachází na řece Waikato na severním ostrově Nového Zélandu, odtékající z jezera Taupo. Několik set metrů před vodopády se řeka zúží přibližně od 100 metrů do kaňonu pouhých 15 metrů. Kaňon je vytesán do sedimentů v jezírku, které byly položeny před výbuchem Taupo Oruanui před 26 500 lety. Huka Falls jsou dobře dostupné vodopády, ležící hned vedle silnice, poblíž města Taupo. Jsou to nejvodnatější vodopády celého Nového Zélandu. okolí vodopádu je dobře zpřístupněno vyhlídkovými stezkami. Vodopád, který uslyšíte již z daleka, je zasazený do bujné vegetace. Není nijak vysoký jen okolo 6 metrů.

Čti více

Zátoka Bay of Islands

Asi tři hodiny jízdy na sever od Aucklandu objevíte doslova ráj na zemi. Záliv Bay of Islands není nadarmo jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací na Novém Zélandu. Toto kouzelné místo zahrnuje více než 144 ostrovů a je jako stvořené k plachtění nebo jachtingu. V tamějších vodách se pak ukrývá rozmanitý živočišný svět s tučňáky, delfíny, velrybami nebo marlíny – nadšení rybáři sem míří i za sportovním rybolovem. Na své si však přijdou v oblasti také pěší turisté, neboť ostrovních stezek je tu více než dost. Při výletech stojí za prozkoumání třeba poloostrov Cape Brett, lesy s prastarými stromy kauri (damaroně jižní) nebo skalní útvar zvaný Hole in the Rock. V malebné zátoce vás ovšem uchvátí i skvělá městečka jako Paihia, Kerikeri, Opua a Russell. 

Čti více

Ledovce Fox a Franz Josef

Mezi nejdostupnější ledovce na světě patří právě Fox a Franz Josef, které najdete na Jižním ostrově Nového Zélandu. Jsou ostatně hlavními turistickými atrakcemi v Národním parku Westland Tai Poutini. Na místo se dostanete jedině prostřednictvím túry s průvodcem, která vede do zamrzlé krajiny s obřími ledovými jeskyněmi i k řadě horských jezírek. Milovníci létání pak mohou vsadit na vyhlídkový let z helikoptéry nebo hydroplánu. 

Čti více

Národní park Aoraki/Mount Cook

Tento úchvatný národní park rozkládající se na Jižním ostrově, představuje domov nejvyšších hor a nejdelších ledovců na Novém Zélandu (více než 40 % parku je pokryto ledovci). Konkrétně zahrnuje až 23 vrcholů vysokých přes 3 000 metrů, které jsou ovšem dobře dostupné. Pohodlnou základnou pro každého horala je zde zejména Mount Cook Village, kde lze naplánovat výstup a užít si i jiné aktivity, jako lyžařské túry, vyhlídkové lety, výlety za pozorováním hvězd, pěší turistiku nebo lov. Na své si přijdou krom jiného v oblasti Národního parku Aoraki/Mount Cook i milovníci fauny a flory – roste zde totiž více než 300 druhů rostlin a žije až 40 druhů ptáků. Zajímavost: Mount Cook proslavil i novozélandský horolezec, sir Edmund Hillary, který zde rozvinul své horolezecké schopnosti před výstupem na Mount Everest. 

Čti více

Napier

Toto malebné místo najdete v regionu Hawke's Bay na Severním ostrově Nového Zélandu. Známé je především svým gurmánským jídlem (tamější restaurace s oblibou používají jen čerstvé suroviny a město také hostí oblíbené farmářské trhy). Napier vás ale oslní i svou neotřelou architekturou typu art deco. Možná se ptáte, jak k ní vlastně přišel? Svou roli v tom hrálo ničivé zemětřesení, které město v roce 1931 zcela zničilo a odkázalo ho ke kompletní přestavbě. Na některých budovách je pak patrné i zdobení maorskými motivy. Nadšenci do maorské mytologie se mohou ovšem vydat dále na pobřežní promenádu Marine Parade a obdivovat slavnou sochu Pania of the Reef, která je rovněž symbolem města. A za pozornost zde určitě stojí i největší mořští ptáci Atlantiku, bílé morusové (ganeti) – mají rozpětí křídel až dva metry!

Čti více

Poloostrov Coromandel

Tato oblast na severu Nového Zélandu je ideální pro všechny, kteří vyhledávají naprostý klid uprostřed panenské přírody anebo se chtějí věnovat nerušenému pozorování ptáků a dobrodružné pěší turistice. Mezi oblíbené aktivity na poloostrově Coromandel ovšem patří i relaxace na zlatých plážích, plavba na kajaku, potápění nebo návštěva uměleckých galerií. Populární je rovněž koupání v horkých minerálních pramenech na Hot Water Beach – můžete si zde dokonce sami vyhloubit svůj vlastní termální bazének v písku/rýč nebo lopatu vám s radostí půjčí i v jedné z nedalekých kaváren (nejlepší je skalnatá oblast na jižním konci pláže). 

Čti více
Hora Osudu na Novém Zélandu Smaragdové jezero na Novém Zélandu Ikonický Champagne Pool v termálním parku Wai-O-TapuMystický Milford Sound Národní park Tongariro Příroda Nového Zélandu Novozélandská flora Palačinkové skály na západním pobřeží Mt. Cook - nejvyšší hora Nového Zélandu Termální parky severního ostrova Vyhlídka na Auckland z Eden HillMaorské tradice na Novém ZélanduNávštěva Hobitína, po stopách Pána Prstenů  Pozorování velryb v Kaikoura Pozor na Kiviho Výhledy na Skycity v Aucklandu
zobrazit zájezdy na Nový Zéland

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole