Hora Osudu na Novém Zélandu

Nový Zéland - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O NOVÉM ZÉLANDU

  • Oficiální název země: New Zealand
  • Hlavní město: Wellington
  • Největší město: Auckland
  • Nejvyšší bod: Aoraki/Mount Cook (3 724 m)
  • Vznik státu: 6. 2. 1840
  • Státní zřízení: unitární parlamentní konstituční monarchie
  • Rozloha: 268 021 km² 
  • Počet obyvatel: 5 236 704 (k roku 2023)
  • Hustota zalidnění: 20 obyv./km²
  • Etnické skupiny: Evropané (64,1 %), Maorové (16,5 %), Číňané (4,9 %), Indové 4,7 %, Samojci (3,9 %), Tonžané (1,8 %), Maorové/Cookovy ostrovy (1,7 %), Angličané (1,5 %), Filipínci (1,5 %), Novozélanďané (1 %) a ostatní (13,7 %)
  • Náboženství: křesťanství (cca 38 %), jinak islám, hinduismus, buddhismus (asi 49 % obyvatel jsou ateisté)
  • Hlavní jazyky: angličtina (90 %), jinak maorština, samojština, hindština
  • Měna: novozélandský dolar (NZD, $, NZ$)
  • Časová pásma: UTC +12 ve standardním čase a UTC +13 v letním čase, v Česku může být o 10 až 12 hodin méně, což závisí na střídání letního a zimního času v obou zemích
  • Celostátní tísňová čísla: bezplatné telefonní číslo pro hasiče, policii i záchrannou službu - 111
  • Mezinárodní předvolba pro Nový Zéland: +64
  • Volání z Nového Zélandu do ČR (na mobil): zadejte 00 420 + devítimístné číslo na mobilní telefon

PROČ NAVŠTÍVIT NOVÝ ZÉLAND?

Nový Zéland se zapsal intenzivně zejména v paměti filmových nadšenců. Překrásné přírodní novozélandské scenérie můžete totiž spatřit například v populárním velkofilmu Pán prstenů. „Země dlouhého bílého oblaku“ neboli Aotearoa (tak se jí přezdívá) má ovšem více předností než jen fascinující filmové kulisy. Malý ostrovní stát skládající se ze Severního, Jižního ostrova a celé řady menších ostrůvků najdete v jižní oblasti Tichého oceánu. Možná vám bude na první pohled připadat, že je jaksi odříznutý od okolního světa, to mu ovšem dává onen výjimečný ráz panenské krajiny, kterou jinde na světě nenajdete. Zajímavostí také je, že Nový Zéland byl jednou z posledních zemí světa, jež byla objevena a osídlena – také právě proto zde najdete dechberoucí rozmanitost od rozlehlých horských pásem, rozsáhlých pobřeží až po dýmící sopky. Novozélandský přírodní poklad ale stále není jedinou věcí, která na vás daleko od domoviny čeká…

Několik konkrétních důvodů, které vás přesvědčí k návštěvě Nového Zélandu

  • Nový Zéland nabídne jedny z nejlepších světových vín. Pokud jste vinař tělem i duší, budete v této vinařské zemi u vytržení. Téměř všudypřítomnému vínu se zde daří díky příznivému oceánskému klimatu, hojnosti slunečního svitu i nocím, které ochlazuje mořský vánek. Největším producentem vín je pak oblast Marlborough, kde lze ochutnat například skvostný Sauvignon Blanc. Výtečný je ovšem i Syrah z oblasti Hawke’s Bay anebo Pinot Noir z oblasti Central Otago.
  • Nový Zéland je domovem unikátní divoké zvěře. Protože byl ostrovní stát osídlen před méně než devíti sty lety, nenajdete zde mnoho savců. A když už ano, natrefíte především na lachtany, tuleně a roztodivné mořské živočichy, kteří přežili z doby dinosaurů. V zemi se však daří velmi ptačí říši – ta je neobvykle rozsáhlá a obsáhne létavé i nelétavé ptáky, jako např. medosavku novozélandskou, lejsčíka chathamského či nelétavého ptáka kiwi. Obdivovat lze ovšem na novozélandském území i prehistorické plazy nebo třeba delfíny, se kterými si můžete zaplavat! Úžasné je rovněž pozorování velryb a zajímavých tučňáků žlutookých.
  • Nový Zéland poskytne útočiště pro milovníky klidu a samoty. Země o velikosti Británie má velmi řídké osídlení, proto zde není nouze o oblasti bez lidí – zejména v divoké přírodě. Většina obyvatel totiž žije ve velkých městech, a tak se vám otevírají nekonečné obzory a možnosti dobrodružství uprostřed panenské krajiny, která je relativně bezpečná (na Novém Zélandu krom jiného nenajdete žádná nebezpečná zvířata včetně hadů).
  • Novozélanďané jsou velmi přátelští. Místní obyvatelé, kterým se též přezdívá „Kiwi“, bývají k turistům nesmírně vstřícní, tudíž zde snadno poznáte celou řadu rozmanitých kultur – nejvýznačnější je ta maorská. Přesto však zůstává na Novém Zélandu silný vliv evropské kultury, neboť ostrovní stát je bývalou britskou kolonií. 
  • Cestování po Novém Zélandu je velmi přívětivé a jednoduché. Poznávat zákoutí můžete třeba v zapůjčeném automobilu, karavanu nebo obytném voze. Země má rozsáhlou a kvalitní silniční síť, díky níž se dostanete snadno tam, kam chcete. Přidanou hodnotou je také fakt, že pohonné hmoty jsou zde o dost levnější než v Evropě. Na své si ovšem přijdou i ti, co neřídí – síť meziměstských autobusů je skvěle pokrytá a ani vzdálenosti mezi městy a atrakcemi nejsou příliš velké. 

KDY NOVÝ ZÉLAND NAVŠTÍVIT?

Prvně mějte na paměti, že na Novém Zélandu je rozlišováno roční období zcela opačně než na severní polokouli – když je tedy v Česku zima, v „Zemi dlouhého bílého oblaku“ je léto. A kdy je tedy nejlepší doba k návštěvě tohoto úchvatného ostrovního státu? Určitě v letních měsících, tj. od prosince do cca února/března, kdy je příjemné slunečné počasí s průměrnými teplotami kolem 25 °C. Počítejte však s tím, že se jedná o velmi rušnou a oblíbenou sezónu nejen mezi turisty, ale i mezi tamějšími obyvateli – ceny za ubytování mohou být v závislosti na tom mnohem vyšší a v některých oblastech hotel, hostel či jiné ubytovací zařízení seženete obtížněji. 

Nový Zéland na jaře

Jaro na Novém Zélandu trvá od září do listopadu a představuje též vhodné období ke strávení dovolené. Země totiž nabízí dobrodružné zážitky zejména milovníkům raftingu na divoké vodě, neboť sněhy v horách začínají tát a vody je tedy dost. Úžasná je pak i okolní rozkvétající příroda, kterou lze obdivovat v mnoha zahradách a parcích. Na Severním ostrově Nového Zélandu (ve městě New Plymouth) stojí za návštěvu například Taranaki Garden Festival konající se zpravidla na přelomu října a listopadu. A kolik naměříte na teploměru? Přibližně 16 až 19 °C.

Nový Zéland v létě

Novozélandské léto trvající od prosince do února předznamenává pestrou nabídku outdoorových aktivit.V tomto ročním období s příjemnými teplotami od 18 do 24 °C (někdy přesahujícími 30 °C) tedy můžete vsadit na potápění, šnorchlování, cyklistiku, pozorování velryb, vinařskou turistiku, bungy jumping nebo třeba golf. Možnosti jsou téměř nevyčerpatelné. Lze se ovšem zapojit i do grilování s místními, kempování či pozorování ragbyových zápasů! Letní čas zkrátka Novozélanďané milují a zamilujete si jej zde i vy. 

Nový Zéland na podzim

Podzim trvající od března do května je na Novém Zélandu ve znamení pestrých odstínů, ostatně jako v tuzemsku. Listy stromů a jiných rostlin mění barvy od červenohnědé, červené až třeba po žlutou a zlatou. V tomto ohledu fotografický ráj naleznete především v oblasti města Wanaka na Jižním ostrově, kde vypadají přírodní scenérie jako vystřižené z luxusní pohlednice. Na Severním ostrově vás pak uchvátí zcela určitě i pestrobarevná oblast Hawkes Bay. Průměrné denní teploty se pohybují v tomto roční období mezi 17 až 21 °C.

Nový Zéland v zimě

Zimní období trvá od června do srpna a na ostrovním státu bývá relativně mírné a krátké. Průměrné denní teploty se stále pohybují mezi příjemnými 12 až 16 °C (ve vyšších polohách klesají níže) a obloha bývá převážně jasná se zářícím sluncem. Zimu na Novém Zélandu pak budou milovat hlavně nadšení lyžaři, neboť hory jsou pokryté notným množstvím sněhu a poskytují tak :skvělé sportovní zážitky. Za návštěvu rozhodně stojí na Severním ostrově lyžařská střediska Turoa či Whakapapa a na tom Jižním je zase perfektní na lyžování oblast u města Queenstown, města Wanaka či hory Mount Hutt. 

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE

Nový Zéland nabízí turistům také nespočet návštěvnických nebo turistických center, ve kterých získáte mnoho důležitých informací o konkrétních oblastech země a možnostech volnočasového vyžití. Vyzkoušet můžete následující:

  • Wellington isite Visitor Information Centre: návštěvnické centrum v hlavním městě Nového Zélandu najdete na adrese 111 Wakefield Street, Te Aro. Zde vám přátelský personál poskytne informace o Wellingtonu, které se týkají volnočasových aktivit, místních památek, ubytování, stravování, veřejné dopravy a jiných důležitých náležitostí. K dispozici jsou i mapy destinace a možnosti rezervovat si jednodenní výlety po městě. Otevřeno je zde v pondělí a úterý v čase 8:30 až 15:30, ve středu, čtvrtek a pátek od 8:30 do 17:00, v sobotu od 9:00 do 17:00 a v neděli od 9:00 do 15:30.
  • Tāmaki Makaurau Auckland isite – Visitor Information Centrenávštěvnické centrum v největším městě Nového Zélandu najdete na adrese 188 Quay Street. Turistům nabízí bezplatné informace o cestování nejen po Aucklandu ale i po celém Novém Zélandu. Na místě si také můžete rezervovat ubytování, jízdenky na veřejnou dopravu, aktivity či pronajmout dopravní prostředek (automobil, karavan). Otevřeno je zde každý den od 9:00 do 16:00.
  • Wanaka isite Visitor Information Centre: i ve městě Wanaka natrefíte na návštěvnické informační středisko, které vás provede oblastí. Dozvíte se zde například možnosti přepravy po městě, dostanete tipy na ubytování, anebo se inspirujete volnočasovými aktivitami. Centrum sídlí na adrese 103 Ardmore Street a otevřeno má každý den od 9:00 do 17:00. 
  • Martinborough isite Visitor Information Centrev novozélandské vinařské oblasti Wairarapa, která proslula zejména městem Martinborough, se nachází toto informační středisko pro turisty (najdete jej přesně na adrese The Square, Waihinga Centre, Martinborough 5711). Zde si můžete rezervovat třeba vinnou túru s ochutnávkami vín, anebo se informovat o jiných aktivitách a možnostech ubytování. Krom jiného lze v centru zjistit vše o plavbách trajektem a meziměstských autobusech. Otevřeno je od pondělí do pátku v čase 9:00 až 16:00 a v sobotu i neděli od 9:30 do 15:30.

Výše uvedená návštěvnická centra jsou jen zlomkem toho, co Nový Zéland nabízí. Země totiž poskytuje rozsáhlou informační síť tzv. isite – tyto pobočky jsou doslova rozesety do všech oblastí. Tu, kterou zrovna potřebujete (dle regionu), si můžete najít například na oficiálních webových stránkách Nového Zélandu

STÁTNÍ SVÁTKY 

  • Nový rok: 1. ledna
  • Den po Novém roce: 2. ledna
  • Den Waitangi: 6. února (připomíná výročí prvního podepsání smlouvy z Waitangi, která je považovaná za zakládající dokument národa)
  • Pátek před Velikonoční nedělí: Velký pátek, pohyblivé datum (duben)
  • Den po Velikonoční neděli: Velikonoční pondělí, pohyblivé datum (duben)
  • Den Anzac: 25. dubna (připomínka válečných obětí/vojáků ve službě)
  • King's Birthday: první pondělí v červnu (narozeniny britského panovníka/slaví se ve většině oblastech Commonwealthu)
  • Den Matariki: pohyblivé datum řídící se podle maorského lunárního kalendáře (připadá na červen nebo červenec a označuje začátek nového roku v maorském lunárním kalendáři)
  • Svátek práce: čtvrté pondělí v říjnu
  • Štědrý den: 25. prosince
  • Den po Štědrém dni, tzv. Boxing Day (jako v tuzemsku Den sv. Štěpána): den obdarovávání chudých lidí a také oslav, připadá na 26. prosinec

FLORA A FAUNA 

Četné srážky a mnoho hodin slunečního svitu daly vzniknout unikátní, bujné a rozmanité novozélandské zeleni (až 80 % tamější flory je původní). Ohromující jsou například stálozelené původní lesy Nového Zélandu, které zahrnují tyto stromy: jehličnany rimu (Dacrydium cupressinum), pomalu rostoucí stromy totara (Podocarpus totara), buky či obří damaroně jižní (Agathis australis). Pod stromovím pak můžete obdivovat různé druhy lišejníků, mechů, kapradin a keřů. Fascinující jsou ovšem i stromy rostoucí na Severním ostrově, které doslova hýří barvami, jako například červeně kvetoucí pohutukawa (rozkvétá v prosinci a nese titul „novozélandský vánoční strom“) nebo kowhai se žlutými květy. 

Nový Zéland byl jednou z posledních objevených a osídlených zemí světa, proto zde býval život po dlouhá staletí omezen pouze na létavé a mořské živočichy – zejména pak ptáky. Ti se začali vyvíjet vlivem nedostatku přirozených predátorů bez schopnosti létat. Tedy na novozélandském území dodnes spatříte mnoho nelétavých druhů, mezi něž patří: papoušek soví (kakapo), kiwi a slípka novozélandská. K vidění jsou ovšem i tito „létavci“: papoušek nestor kea (jeden z nejinteligentnějších), chřástal weka, tui zpěvný anebo sovka ostrovní. Zajímavostí pak je, že s příchodem Evropanů a Maorů došlo k vyhynutí nelétavého ptáka moa a laločníka ostrozubého (lidé je lovili a přinesli na ostrovy dravce včetně krys a lasic). 

Opomenout pak nelze z hlediska novozélandské fauny ani pestrý mořský život. V zemi lze pozorovat ku příkladu četné velryby anebo i delfíny (nejvzácnějším je zde malý delfín zvaný plískavice novozélandská). V příznivém mořském prostředí se však daří i tuleňům, tučňákům, měkkýšům a mnoha druhům ryb. 

Zajímavost: Fascinující je rovněž endemický plaz zvaný tuatara (česky – hatérie), který lze nazvat doslova relikvií minulosti. Jako jediný z druhů prehistorických plazů totiž cca před 65 miliony let nevymřel, stále žije v chráněných pobřežních oblastech Nového Zélandu a může se dožívat více jak sta let. Nebezpečný pro lidi není. 

ETIKETA A KULTURA 

Novozélanďané jsou velice uvolnění lidé, kteří s vámi budou vždy jednat na přátelské úrovni a bez přetvářky.Mnozí z nich vás také pravděpodobně přivítají neformálními pozdravy typu: „Kia ora!“ (v maorštině), což znamená „Ahoj“. Přesto je vhodné se seznámit s tamějších etiketou, abyste se vyhnuli společenským faux pas. Inspirujte se několika tipy, které se týkají kultury a etikety na Novém Zélandu a stanete se mezi místními obyvateli o to oblíbenější (respektováním společenských zvyků získáte také značný respekt).

  • Styl oblékání nemusíte na Novém Zélandu nijak extra řešit, neboť místní dávají přednost tomu neformálnímu. Pokud tedy formální oděv nevyžaduje vaše profese, anebo se nechystáte do luxusní restaurace, zvolte pohodlný či ležérní outfit. 
  • Ve společnosti nepokládejte přímé otázky týkající se politických preferencí, náboženství, platu, stavu majetku, váhy či věku. Je to považované za nevhodné. 
  • Na veřejnosti se snažte vyhnout dotýkání se nosu rukama. Novozélanďané totiž považují obecně za neslušné otírání nosu rukou anebo dokonce i očichávání čehokoliv. K očistě nosu použijte výhradně kapesníky. 
  • Pokud s někým hovoříte, vyhněte se kritice/pomlouvání ostatních. Na Novém Zélandu je neslušné komentovat či posuzovat něčí chyby nebo chování v přítomnosti jiných lidí.
  • Za extrémně hrubé je pak považované odplivnutí na veřejnosti.
  • Zajímavé je, že Novozélanďané se mezi sebou zdraví i tehdy, když se neznají. Klidně tedy pozdravte i kolemjdoucí slovem „Hello.“ neboli „Ahoj.“ Anebo opětujte pozdrav společně s úsměvem (je znamením uznání).
  • V restauracích nemávejte, netleskejte ani nepískejte na obsluhu. Zůstaňte decentní, tj. mírně zdvihněte ruku na přivolání, či řekněte „promiňte“ (excuse me), když kolem vás číšník nebo servírka projdou. 
  • I přesto, že jsou Novozélanďané velmi neformální, nezapomínejte říkat „děkuji“ nebo „prosím“. 
  • Od mužů se na Novém Zélandu neočekává, že otevřou dveře ženám. Je však běžnou slušností otevřít dveře komukoliv, kdo jimi prochází – bez ohledu na pohlaví.
  • Novozélanďané si potrpí na dochvilnost, proto se snažte být přesní. Zpoždění více jak 5 až 10 minut bývá považované za neuctivé. 
  • Odpadky si po sobě vždy uklízejte a v žádném případě nikde nic neodhazujte. Neúcta k přírodě je na Novém Zélandu odsuzována. 

Více informací ke kultuře a etiketě na Novém Zélandu

Maorská etiketa

Je více méně pravděpodobné, že na Novém Zélandu přijdete do kontaktu i s Maory, proto je vhodné znát aspoň okrajově jejich společenská pravidla. Většina kulturních zvyklostí je v maorské kultuře založena na konceptech tapu (posvátný) a noa (normální, obyčejný, světský). Hlavním principem těchto konceptů je pak to, aby byly jakékoliv posvátné (tapu) předměty, prostory či osoby oddělené od těch obyčejných (noa). Dále existuje i několik základních pravidel, které v tomto ohledu Maorové praktikují. Níže uvádíme některé z nich:

  • Hlava je podle Maorů považována za nejposvátnější část těla a neměla by přijít do kontaktu s ostatními částmi těla.
  • Dotýkat se hlavy někoho jiného bez dovolení je kulturní tabu.
  • Nemělo by se sedat na polštář, který je původně určen pod hlavu a naopak.
  • Většina maorských jídel patří do konceptu noa, tedy neměla by přijít do kontaktu s posvátnými předměty, prostory ani osobami.
  • Kulturním tabu je také sezení na pracovních deskách či jiných plochách, kde se připravuje jídlo. 
  • Než budete fotografovat nebo natáčet někoho, kdo uctívá maorskou kulturu, nejprve jej požádejte o svolení.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Pokud se chystáte strávit dovolenou na Novém Zélandu, nezapomeňte si přibalit pohodlné oblečení a aspoň dva páry kvalitních turistických bot. V zemi vás totiž čeká téměř neomezené outdoorové dobrodružství. Na úrodnou půdu však padnou i indoorové aktivity, které přijdou vhod zejména při nepřízni počasí. Nechte se inspirovat nepřeberným množstvím zážitků!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

  • Plavte se na kajaku. Prozkoumat můžete například západní zátoku jezera Taupo (uprostřed Severního ostrova Nového Zélandu), odkud získáte úžasné výhledy na starověké maorské skalní rytiny v Mine Bay – místo je krom jiného historickou památkou. Jedny z nejkrásnějších zážitků pak „ulovíte“ také na severním konci Jižního ostrova, tedy konkrétně v Národním parku Abel Tasman. Ten umožní dechberoucí pohledy na tyrkysové vody, zlaté pláže a žulové útesy roztodivných tvarů. 
  • Oddejte se adrenalinu a vyzkoušejte tandemový seskok padákem. Pokud nemáte strach z výšek a chcete pozorovat krásy Nového Zélandu několik stovek metrů nad zemí, vyzkoušejte parašutismus. Seskoky organizují různé společnosti po celé zemi – např. v Queenstownu, Wanace nebo Aucklandu. 
  • Vydejte se na velkolepou pěší túru. Nazout pohodlné boty, nasadit batoh se zásobami a vyrazit vstříc novozélandské přírodě – to si rozhodně nenechte ujít! Novozélanďané tramping doslova milují a zamilujete si jej i vy. Vyrazit můžete třeba na břehy jezera Waikaremoana, kde vám příjemný stín poskytne deštný prales. Úžasný výlet ovšem zažijete i na trase Paparoa Track s nedotčenou divočinou nebo v Národním parku Tongariro ve středu Severního ostrova! Jděte zkrátka tam, kam vás nohy zavedou a nechte se unášet pestrou zelení.
  • Naloďte se a plavte pozorovat velryby. Ohromující zážitky při pohledech na tato monstrózní oceánská stvoření vám nabídne např. novozélandské město Kaikōura. Zde se můžete účastnit výletů na lodi nejen za velrybami, ale i za tučňáky, delfíny či mořskými ptáky. Místo však nabízí také rybářské exkurze či vynikající mořské plody na talíři v jedné z tamějších restaurací. 

INDOOROVÉ AKTIVITY

  • Navštivte svérázné „muzeum“ Steampunk HQ ve městě Oamaru (Jižní ostrov, region Otago). Na tomto magicky zvláštním místě záhy zapomenete na nepřízeň počasí. Když vejdete, záhy se ocitnete v říši recyklovaných pokladů, strašidelných postav i bizarních přístrojů. V muzejní sbírce totiž najdete retro-futuristické a sci-fi umění, filmy, sochy či zvukové záznamy. Skvělé na tomto místě je také to, že zde nenajdete žádné cedule „prosím, nedotýkejte se exponátů“ – tedy interakce s prostředím bude opravdu úzká. 
  • Zamiřte do jednoho z malých ale útulných novozélandských kin. Za návštěvu stojí například Cinema Paradiso ve Wanace, Matakana Cinemas nedaleko Aucklandu, Hokitika's Regent Theatre ve městě Hokitika nebo Mercury Twin Cinemas ve městě Whitianga. Každé toto „butikové“ kino je svým vlastním způsobem unikátní, a to jak interiéry, tak i portfoliem služeb mimo promítání filmu. 
  • Vyrazte na ochutnávkovou prohlídku do některé z novozélandských továren. Milovníci čokolády rozhodně nesmí vynechat Wellington Chocolate Factory v hlavním městě Nového Zélandu a nadšenci do arašídového másla by neměli opomenout Pic’s Peanut Butter World v Nelsonu – zde je možná bezplatná prohlídka i výroba vlastního arašídového másla (vhodné pro děti). 
  • Nechte se unést antarktickým dobrodružstvím. I když je Nový Zéland po celý rok teplotně přívětivou zemí, můžete zde zažít doslova mrazivé okamžiky – konkrétně vedle letiště v Christchurchu, kde se nachází Mezinárodní antarktické centrum (International Antarctic Centre). Tato vyhledávaná turistická atrakce poskytne nejen zábavu, ale i sebevzdělání a dobrodružství pro všechny věkové kategorie. Interaktivní exponáty umožňují například zažít antarktickou bouři či sněhové závěje (dokonce se můžete vyfotografovat v iglú). Ti nejmenší pak budou jistě nadšení ze setkání s tučňáky nebo psy rasy husky. 

TOP festivaly

  • Mírový festival Parihaka (Parihaka Peace Festival): v městské čtvrti Parihaka (oblast Taranaki) se koná každoročně v lednu tento unikátní obvykle čtyřdenní festival zaměřený nejen na mír, ale i na sounáležitost, etnickou rovnost, spravedlnost a ekologickou odpovědnost. Na akci jsou návštěvníkům k dispozici lahodné pokrmy či příjemná taneční a hudební vystoupení. 
  • Festival luceren v Aucklandu (Auckland Lantern Festival): je oslavou čínského Nového roku a koná se obvykle v únoru po dobu čtyř dní (datum se mění v závislosti na čínském lunárním kalendáři). Poslední roky byl plánován v aucklandském parku Manukau Sports Bowl. Zažít na akci pak můžete tradiční tance, hudební vystoupení, ukázky bojových umění a ochutnat vynikající čínskou kuchyni.  
  • Tradiční festivaly Māori Kai: konají se v různých obdobích roku po celém Novém Zélandu – díky nim pak návštěvníci mají možnost poznat dokonale maorskou kulturu. Na akcích dochází k interakci přímo s Maory a k dispozici jsou i tradiční maorské pokrmy zahrnující například vepřové maso, horské ústřice, mušle, kebab a další dobroty. 
  • Festival WOMAD (World of Music, Arts and Dance): tento mezinárodně uznávaný festival spojuje umělce z celého světa, aby oslavili tanec, hudbu či umění. Koná se po dobu tří dnů (obvykle v březnu) ve městě New Plymouth v Taranaki a zabaví zdaleka nejvíce dobrodružně založenou rodinu – v místě se také naskýtá možnost kempování, pestrého množství aktivit i občerstvení ve stáncích. 
  • Festival Rytmus a réva (Rhythm and Vines): je jedním z nejlepších hudebních a kempingových festivalů na Novém Zélandu. Koná se kousek od města Gisborne a slaví se celé tři dny koncem prosince (těsně před Silvestrem). 
  • Festival Rytmus a Alpy (Rhythm and Alps): na Novém Zélandu je jedním z nejoblíbenějších letních hudebních festivalů a účastnit se jej můžete celé tři dny v prosinci před oslavou Nového roku /nebo zde Nový rok přímo oslavit/. Zamířit za festivalem musíte do města Wanaka, kde si užijete nejen špičková vystoupení umělců, ale i mnoho zajímavých outdoorových aktivit v okolí, tj. rozhodně vás bude lákat pěší výlet podél horských a lesních stezek. 

Další skvělé hudební festivaly můžete prozkoumat na oficiálních webových stránkách, které představují Nový Zéland.

TOP muzea 

  • Pamětní muzeum války v Aucklandu (Auckland War Memorial Museum): je jedním z nejstarších muzeí na Novém Zélandu (postaveno bylo v roce 1929) a ve své početné sbírce obsáhne maorské i tichomořské artefakty, včetně Hotunui (to je velký vyřezávaný zasedací dům) a maorské válečné kánoe. K vidění je však v muzeu i více jak 1,5 milionu exemplářů z historie tamější přírody. V interiéru naleznete také dvě vzpomínkové haly, na jejichž stěnách si lze přečíst jména padlých novozélandských vojáků ve válečných konfliktech 20. století. Otevřeno je v muzeu každý den od 9:00 do 17:00 – pouze v pátek se muzejní brány otevírají až od 10:00 a v úterý je možná i večerní návštěva (do 20:30).  
  • Muzeum Te Papa ve Wellingtonu (Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa): v hlavním městě Nového Zélandu nezapomeňte prozkoumat toto unikátní muzeum, které je celosvětově proslulé svými inovativními expozicemi a rozsáhlými sbírkami. Díky tomuto místu nahlédnete hlouběji do historie země, poznáte maorskou kulturu a také tamější přírodu. Zajímavá je zde také interaktivní expozice, která simuluje otřesy při zemětřesení (roku 1987 ve městě Edgecumbe). Muzeum otevírá každý den od 10:00 a své brány zavírá vždy v 18:00. 
  • Centrum leteckého dědictví Omaka (Omaka Aviation Heritage Centre): toto fantastické letecké muzeum naleznete v regionu Marlborough nedaleko města Blenheim – přesněji se nachází na letišti Omaka Air Field. Svou éru existence započalo již v roce 1996 díky malé skupince nadšenců. V leteckém centru pak můžete obdivovat význam i historii celé řady letadel a jiných válečných dopravních prostředků. Mezi vystavenými předměty jsou k vidění jak letadla z obou světových válek, tak třeba i historické automobily a vojenské portréty či uniformy. Otevřeno je v muzeu každý den od 9:00 do 16:00.
  • Muzeum Otago (Otago Museum): v centru novozélandského města Dunedin na Jižním ostrově najdete toto zajímavé muzeum založené již v roce 1865. Díky němu se pokocháte například výstavou motýlů, japonskými historickými předměty, dinosauřími fosiliemi, planetáriem či sbírkou egyptských artefaktů a výstavou maorských i tichomořských exponátů. Muzejní sbírka ostatně čítá neuvěřitelných 1,5 milionu položek! Otevřeno je zde každý den od 10:00 do 17:00.

TOP pláže 

  • Pláž Koekohe: najdete ji na pobřeží Otago asi 4 km od města Hampden. Na místě můžete obdivovat zejména kulovité balvany nazývané Moeraki Boulders, jejichž stáří je odhadováno přibližně na 65 milionů let! Maorská legenda praví, že to kdysi bývaly masivní tykve, které byly vyplaveny na břeh z vraku starověké kánoe. Jakmile sem zamíříte, určitě si nezapomeňte fotoaparát – tamější plážové scenérie jsou mimořádné především při východu anebo západu slunce!
  • Pláž Rarawa: pokud toužíte po klidném a odlehlém místě k relaxaci, zamiřte na tuto pláž rozkládající se na východním pobřeží Northlandu v chráněné oblasti Paxton Point. Již na první pohled vás zde uchvátí ten nejbělejší křemičitý písek na světě, který skvěle kontrastuje s tyrkysovými vodami. A hlavně na tomto místě zažijete naprostý klid a žádné lidi, když budete mít štěstí. Pláž je dle místních skvělá k rybaření, koupání i surfování. 
  • Pláž Awaroa: nechte se unést zlatavým pruhem písku lemovaným tmavě modrými vodami oceánu! Pláž je součástí Národního parku Abel Tasman a z městečka Kaiteriteri se na ni dostanete ku příkladu lodí za cca 90 minut. A co v lokalitě dělat za aktivity? Můžete se například vykoupat v křišťálově čisté vodě, opalovat na slunečném pobřeží, nebo se plavit na kajaku a paddleboardu. 
  • Pláž Karekare: pouhých 50 minut od Aucklandu (cca 35 km od centra města) se nachází tato úchvatná pláž s černým pískem a velkými vlnami, která je vhodná k relaxaci a rozjímání. Proslavil ji dokonce seriál Xena nebo film Piano. Pro zajímavé scenérie je také vysloveně fotografickým rájem. V okolí pláže lze podniknout pěší túru k nedalekým vodopádům Kitekite Falls (krátká procházka pobřežním lesem). 

Aktivity zdarma

  • Vydejte se k překrásnému majáku Cape Reinga. Tomu lidé v maorštině říkají „Te Rerenga Wairua“ – v překladu „Místo seskoku duchů“. Mimo jiné je opředen mnoha mytologickými příběhy a historií maorské kultury. Maják najdete v nejsevernější oblasti Novém Zélandu (asi 111 km severně od města Kaitaia). Vstup je zde zdarma, a tak si můžete nerušeně užívat skvělé panoramatické výhledy do okolí. Poznámka: pro Maory je Cape Reinga posvátným místem, proto při návštěvě majáku nejezte žádné jídlo (vodu lze pít). 
  • Jděte obdivovat prastaré stromy kauri (damaroně jižní) ve Waipuoa Kauri Forest. Tato bezplatná aktivita vám doslova vyrazí dech – spatříte zde nejmohutnější stromy světa, z nichž některé jsou staré i 2 000 let, dosahují výšky 50 metrů a v obvodu mají neuvěřitelných 16 metrů. Les Waipoua společně s lesy Mataraua a Waima tvoří zbývající část původního lesa v Northlandu na Novém Zélandu a najdete jej 45 km od města Dargaville (Severní ostrov). Většina tamějšího lesního porostu totiž byla zničena požáry i dřevařskou těžbou. Nyní je však oblast chráněna místním ministerstvem pro ochranu přírody. Poznámka: mějte na paměti, že v lese ani v jeho okolí není žádné občerstvení, čerpací stanice ani supermarket. Nejbližší toalety pak najdete na parkovišti Tane Mahuta poblíž návštěvnického centra Waipoua. Také se chraňte repelenty a antihistaminiky před vosami, jejichž výskyt je zde nejvyšší mezi lednem až dubnem.
  • Nechte se unést největším městem Nového Zélandu. Pokud chcete Auckland poznat tak trochu z jiné perspektivy a také u toho ušetřit, můžete vsadit hned na několik bezplatných aktivit. Své dobrodružné putování zahajte například výstupem na nejvyšší sopku města, kterou je Mount Eden. Ta měří 196 metrů a pyšní se velkým dobře zachovalým kráterem hlubokým 50 metrů! Oddych vám pak poskytne bezplatná návštěva Auckland Art Gallery, kde lze obdivovat rozsáhlou sbírku umění. Úchvatná ovšem bude i prohlídka parku Auckland's Parnell Gardens, který nabídne skvělé zázemí pro relaxaci a rozjímání. Je toho ale daleko více, co můžete v Aucklandu podniknout! Prozkoumejte možnosti a vyrazte za zážitky, které vás nebudou stát ani korunu!
  • Brouzdejte Wellingtonem a ponořte se do historie Nového Zélandu. Věřte nebo ne, i v hlavním městě Nového Zélandu můžete ušetřit pár korun upřednostněním bezplatných aktivit! A rozhodně se neochudíte o zážitky. Navštivte třeba největší muzeum ostrovního státu, kterým je Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa (vstup je pro všechny zcela zdarma). Zavítat pak můžete bezplatně i na prohlídku budovy novozélandského parlamentu Beehive (přezdívá se jí „Včelí úl“ pro tvar stavby), anebo vsadit na relaxaci na nejoblíbenější pláži ve Wellingtonu, jež je Oriental Bay Beach. Nevybrali jste si? Pak probádejte další skvělé „free“ aktivity

TOP výhledy

  • Ostrov Urupukapuka: jeden z největších ostrovů Bay of Islands (na Severním ostrově Nového Zélandu) musíte rozhodně vidět! Zde se ukrývají skutečné přírodní skvosty, které spatříte nejlépe z tamější vyhlídky. Ta se rozprostírá mezi dvěma různými zátokami a je snadno dostupná z pobřeží. Absolvovat zde můžete mimo jiné archeologické i historické procházky, slunit se na pláži anebo se oddávat šnorchlování a plavbě na kajaku.  
  • New Chums Lookout: pokud toužíte po naprostém klidu a panenské přírodě, zamiřte na tuto vyhlídku, která je jen kousek od stejnojmenné pláže. Z vrcholu spatříte tyrkysové vody, skaliska i bělavý písek obklopený zelenajícími stromovými korunami. Vyhlídka se nachází na poloostrově Coromandel (Severní ostrov Nového Zélandu) v zátoce Whangapoua a dostupná je pouze pěšky po převážně rovném terénu. Do samotné zátoky se pak dostanete také lodí. 
  • Mount Taranaki: tato dokonale tvarovaná spící sopka je jako stvořená k romantickému kochání nebo fotografování. Naleznete ji na Severním ostrově v Národním parku Egmont a nejlépe na ni uvidíte, pokud podniknete poměrně náročnou túru Pouakai Tarn. Ta vás však odmění dechberoucími odrazy v jezeře i skvostnými výhledy do dokonalé přírody jako z pohádky. Ti, co však horské turistice neholdují, mohou pozorovat sopku i z Kent Road nebo z mostu Te Rewa Rewa. V obou případech získáte také perfektní fotografie!
  • Roy’s Peak: poblíž novozélandského města Wānaka můžete vykonat celodenní túru na vrchol Roy’s Peak, odkud si užijete úchvatný výhled na bílé vrcholky hor Národního parku Aspiring nebo na modré jezero Wānaka. Během náročnější túry vystoupáte až do výšky 1 578 metrů nad mořem. TIP pro zdatnější a zkušené horaly: vydejte se za výhledem těsně před východem slunce, získáte neopakovatelný zážitek! Nezapomeňte se však dobře vybavit teplým oblečením a baterkou. 

TOP místa na fotografování

  • Milford Sound/Piopiotahi: za unikátními snímky a pohádkovými výhledy zamiřte k tomuto fjordu, který se nachází na západním pobřeží Jižního ostrova. Uneseni zde budete z dramatických útesů, horských štítů i vodopádů sahajících až do jednoho kilometru. Fjord je vzdálen od města Queenstown asi čtyři hodiny cesty a od města Te Anau asi dvě hodiny. 
  • Maják Nugget Point: zde budete mít tak trochu pocit, že jste se ocitli na konci světa, kde je pánem pouze oceán. Ikonický a turisty i fotografy vyhledávaný maják naleznete na Jižním ostrově na pobřeží Catlins a nejlepší snímky získáte při východu nebo západu slunce z příchozí cesty. 
  • Jezero Tarawera: jakmile přesídlíte na Severní ostrov Nového Zélandu, stavte se s fotoaparátem také u tohoto překrásného jezera, které je jedním z největších v zemi. Společně s Mount Tarawera a okolními lesy kouzlí pro návštěvníky skvělé foto kompozice. A kde přesně tento domov pstruha duhového najdete? Je to asi osmnáct kilometrů od města Rotorua a nejbližším přístupovým bodem k jezeru je menší obec Punaromia.
  • Cape Kidnappers: na východním pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu (v Hawke's Bay) objevíte tento úžasný mys tvořený převážně pískovcem, který je nejen fotografickým ale i ptačím rájem. Na Cape Kidnappers totiž žije až dvacet tisíc druhů ptáků. Nejlepší čas pro jejich sledování je od prosince do ledna. 

TOP trasy pro pěší turistiku

  • Milford Track: pokud jste fandy do filmu Pán prstenů, budete chtít jistě navštívit oblasti, kde se natáčelo. Právě tato stezka se ve snímku objevila a vy ji můžete během pěší túry prozkoumat! Je vlastně natolik unikátní, že byla dokonce zapsána do světového dědictví UNESCO a je označována jako „osmý div světa“. Trasa je pak dlouhá 53 kilometrů a začíná u jezera Te Anau, vede přes Národní park Fiordland a vrcholí u velkolepého fjordu Milford Sound. Túru absolvujete zhruba za čtyři dny a vydat se na ni můžete jako začátečník i ostřílený pěší turista. Během cesty minete zasněžené hory, deštné pralesy, safírově modré vody nebo nejvyšší vodopád v zemi.
  • Mount Maunganui Summit Walk: pro pěší turisty s dobrou fyzickou kondicí je pak určena tato obtížnější trasa, která vede na vrchol vysoký 232 metrů a nachází se v Bay Of Plenty na Severním ostrově Nového Zélandu (ve skutečnosti na vrchol vedou dvě cesty s kamennými schodišti). Nahoru se dostanete zhruba za jednu hodinu a dvacet minut (bez přestávky) a odměněni budete za námahu skvostnými výhledy na pláž, přístav, ostrov Matakana, proplouvající lodě či čluny. Po zdolání trasy si také užijete piknikové stoly, u kterých se můžete kochat krajinou, nasvačit a odpočinout si. Upozornění: Na vrcholu Mount Maunganui musíte dát pozor na strmé útesy (není tam zábradlí). 
  • Rangitoto Summit Track: jakmile se ocitnete v Aucklandu, určitě si nenechte ujít tuto stezku, která se nachází jen kousek od největšího města Nového Zélandu – přesněji na ostrově Rangitoto. Ten je mezi turisty velmi proslulý a často je také námětem pro krajinářské malby. Na ostrov se dostanete asi za dvacet minut trajektem. Samotná túra Rangitoto Summit Track vám pak zabere asi dvě hodiny (dlouhá je přibližně 7 km). Začíná v Rangitoto Wharf, stoupá přes lávová pole, vede přes lesy se stromy pohutukawa a končí na vrcholu v 259 metrech nad mořem. Trasu mohou bez problémů absolvovat lidé všech věkových kategorií. Poznámka: na ostrově není tekoucí voda.
  • Lake Waikaremoana Track: chcete se nechat unášet bujnými deštnými pralesy, řekami, vodopády nebo dramaticky vyhlížejícími mlžnými údolími? Potom vyrazte na tuto středně obtížnou trasu, která vede k jezeru Waikaremoana (Severní ostrov). Projít lze stezku buďto z oblasti Onepoto na jihu nebo z oblasti Hopuruahine na severu. Zdolání cesty vám pak zabere přibližně 3 až 4 dny, neboť jen jedním směrem měří 46 km. K odpočinku mohou sloužit chaty a kempy u jezera – místa je nutné rezervovat. 

DOPRAVA 

Na Nový Zéland se snadno dostanete letecky z letiště Václava Havla v Praze za zhruba 22 až 32 hodin – záleží na zvolené destinaci, mezipřistáních i letecké společnosti. Nejčastěji turisté létají do Aucklandu, Wellingtonu, Queenstownu, Christchurchu, Dunedinu, Blenheimu nebo New Plymouthu. Lety pak zajišťují primárně následující letecké společnosti: Emirates, Lufthansa, SWISS, Air Zealand a Qatar Airways. 

Letenky

Letenky na Nový Zéland si pro jistotu zajišťujte s dostatečným předstihem, tj. minimálně čtyři měsíce před odletem (lépe aspoň půl roku předem). Můžete tak získat daleko lepší ceny. Průměrná cena za zpáteční letenku z Prahy do turisty vyhledávaného Aucklandu se pak pohybuje mezi 35 000 Kč až 50 000 Kč (někdy i více) /osobu. Vždy ale musíte brát v potaz aktuální sezónu – nejdražší bývají letenky na Nový Zéland zejména v září a v lednu, nejlevnější potom v květnu. 

Vnitrostátní lety

Po Novém Zélandu se můžete snadno přepravovat i letecky. Letadla létají prakticky mezi všemi novozélandskými městy. Vnitrostátní lety jsou cenově dostupné a oblíbené nejen mezi turisty ale i místními obyvateli. Letadla létají prakticky mezi všemi novozélandskými městy. Mezi přední letecké společnosti v zemi patří Air New Zealand, Jetstar a Air Chathams. Jejich služby pak doplňují i regionální letecké společnosti, charterové společnosti a také provozovatelé vyhlídkových letů. Jinak lety v rámci Nového Zélandu netrvají obvykle déle jak dvě hodiny, a tak můžete s úsporou času prozkoumat co nejvíce oblastí. Letenky je možné rezervovat u preferované aerolinky online. Hlavní vnitrostátní letiště jsou umístěna v blízkosti těch mezinárodních, tj. v Aucklandu, Wellingtonu, Christchurchu, Dunedinu nebo Queenstownu a jsou plně vybavena pro cestující kavárnami, obchody, veřejnou Wifi či dalšími službami. 

Automobil

Dalším skvělým způsobem, jak prozkoumat Nový Zéland, je zapůjčení automobilu. Tamější silnice jsou dobře udržované, kvalitně značené a jízdu po nich doprovází velkolepé výhledy na okolní scenérie. Půjčovny vozů najdete ve většině velkých novozélandských měst a také na mezinárodních, vnitrostátních i vybraných regionálních letištích. Abyste si automobil mohli zapůjčit, musí vám být obvykle více jak 21 let a samozřejmě musíte předložit platný mezinárodní řidičský průkaz. Z hlediska ceny se pak určitě vyplatí, když si auto půjčíte na delší dobu. Nejznámější půjčovny v zemi jsou: Europcar, GO Rentals, Apex Car Rentals a Hertz. Upozornění: nezapomeňte se ujistit, že vaše cestovní pojištění zahrnuje i zapůjčení vozu na Novém Zélandu. Také mějte na paměti, že na Novém Zélandu se jezdí vlevo a je nutné mít bezpečnostní pás. Rychlostní limit je pak stanoven na 100 km/h (dálnice, nezastavěné oblasti) a na 50 nebo 70 km/h v zastavěných oblastech/města a obce.

Autobusy

Cestování autobusem po Novém Zélandu je ideální, pokud nejste sami řidiči, nebo se nechcete zabývat půjčováním vozu. V zemi je tato doprava cenově velmi dostupná, spolehlivá a také přiměřeně pohodlná. Větší autobusy jsou klimatizované a některé mají i toalety. Autobusové společnosti se vyskytují prakticky po celém Novém Zélandu a mezi ty nejznámější patří InterCity, Bayline, Marlborough Tour Company, Northliner Express, NakedBus, Southern Link nebo třeba Atomic Travel. Největší autobusový dopravce InterCity nabízí krom jiného rezervaci vícedenní jízdenky (tzv. Bus Pass) online ještě před cestou, proto si ji rezervujte včas. Můžete tak ušetřit nějakou tu korunu. A pokud budete pátrat po konkrétních jízdních řádech, jednoduše je získáte v oficiálních návštěvnických centrech (i-SITES) příslušné oblasti. Ty mimo jiné obsahují i ceníky jednotlivých dopravců. 

Železniční doprava

Pokud jste věčný romantik a nikam nespěcháte, určitě na Novém Zélandu využijte i vlakovou dopravu. Ta konkrétně pro Novozélanďany není co do rychlosti příliš atraktivní, a tak je dnes spíše určena zkoumavým turistům, kteří si během jízdy užívají scénické výhledy do okolní krajiny. V zemi jsou k dispozici tři hlavní scénické trasy, jež vedou Severním i Jižním ostrovem, tj. Northern Explorer (celodenní výlet mezi Aucklandem a Wellingtonem), Coastal Pacific (cesta mezi Pictonem a Christchurchem) a TranzAlpine (mezinárodně uznávaný výlet mezi Christchurchem a Greymouthem). Osobní vlaky výhradně pro turisty jezdí i mezi Dunedinem a Middlemarchem. V Aucklandu a Wellingtonu pak natrefíte na příměstské vlakové linky.

Taxíky 

Novozélandské taxislužby se nacházejí po celé zemi. Některé dokonce nabízí služby pro zdravotně handicapované a jsou flexibilní, co se týká vyzvedávání i výstupu. Jsou také bezpečnou a pohodlnou variantou dopravy v zemi. Taxi si snadno přivoláte buďto telefonicky, přes příslušnou aplikaci společnosti, nebo si jej „odchytnete“ na stanovištích pro taxikáře. Před cestou pak myslete na to, aby vám řidič předložil identifikační kartu a tarif pro kontrolu ceny za jízdu. Také se ujistěte ohledně způsobu platby – někteří taxikáři berou pouze hotovost. Nejdůvěryhodnější a největší taxislužbou je na Novém Zélandu Blue Bubble, která disponuje více než dvěma tisíci vozy a působí v 16 městech. 

Další způsoby dopravy 

Krásy Nového Zélandu však můžete poznávat i mnoha jinými způsoby, jako třeba v zapůjčeném obytném voze či karavanu, na kole, na motorce anebo prostřednictvím plavby na trajektu anebo vodním taxi.Nejznámější a nejkrásnější trajektová trasa je mezi Wellingtonem na Severním ostrově a Pictonem na Jižním ostrově. Novozélanďané obecně cestu mezi oběma ostrovy nazývají „Překročení Cookova průlivu“. Plavba samotná pak trvá přibližně tři a půl hodiny (také v závislosti na počasí). Využít lze tyto trajektové společnosti: Bluebridge a Interislander. Vodním taxíkem se pak můžete plavit například v Aucklandu a využít i některé nabízené výletní okruhy, díky nimž poznáte okolí města. 

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Nový Zéland je ideální destinací pro rodinnou turistiku. Tamější příroda totiž nabízí nepřeberné možnosti zejména venkovního vyžití jak na plážích, tak i v přírodních rezervacích, jeskyních, v horách či u jezer. Krom jiného je atmosféra v zemi velice uvolněná a situace obecně bezpečná. Dostupná jsou také v mnoha oblastech dětská hřiště a ve stravovacích zařízeních bývají na návštěvu dítek také dobře vybavení, tj. poskytnou vám dětské menu, hračky, vysoké židličky na jídlo a podobně. Mějte však na paměti, že některé atrakce/návštěvy památek pro děti mohou být na Novém Zélandu poměrně drahé (pouze děti do pěti let je mívají vstupné zdarma). Dále se nezapomeňte mazat pravidelně opalovacím krémem, neboť slunce umí být v zemi poměrně drsné. A co se pak týká pití kohoutkové vody, nemusíte se ničeho bát. Na Novém Zélandu je to bezpečná, a hlavně úsporná cesta k hydrataci (mnoho stravovacích zařízení dává tuto vodu zdarma).

TIP: Pokud budete cestovat po Novém Zélandu s dětmi, určitě se vyplatí pronajmout si obytný vůz či karavan. Můžete tak pohodlně prozkoumat skutečně co nejvíce oblastí a získáte i časovou svobodu, což jako rodič oceníte. 

TOP atrakce/zážitky na Novém Zélandu pro rodiny s dětmi

  • Projeďte se historickým parním vlakem zvaným Marlborough FlyerTen si cestu s nádechem historie razí mezi Pictonem a Blenheimem. Nadšené děti tak mohou z okénka pozorovat úchvatné scenérie ubíhající krajiny (které dítko by ostatně nemilovalo jízdu vlakem). Zajímavost: parní lokomotiva, která vás provede krásami Nového Zélandu se nazývá Passchendaele a zachovala se z první světové války (1915), stejně tak jako vagony pro pasažéry. 
  • Pozorujte rozmanité novozélandské ptactvo. Tato aktivita bude bavit hlavně ty nejmenší a mohou se díky ní také mnoho přiučit! Nastudujte si tedy místní ptactvo důkladně a pak už jen obdivujte třeba nelétavého kiwiho (za návštěvu stojí Kiwi Birdlife Park v Queenstownu nebo National Kiwi Hatchery ve městě Rotorua), tuiho zpěvného, pavíka popelavého, holuba maorského, albatrose anebo i tučňáky, kteří do ptačí říše též patří. 
  • Kochejte se novozélandskou zelení z výšky ve West Coast Tree Top Walk and Tower Zipline. Tato aktivita na západním pobřeží Jižního ostrova (asi 15 minut od města Hokitika) bude adrenalinovým zážitkem pro celou rodinu. Zde si užijete zhruba 45minutovou procházku korunami stromů, odkud lze pozorovat deštný prales i starověké stromy rimu a kamahi. 
  • Dopřejte si rodinnou plavbu za velrybami. Záliv Hauraki (konkrétně Hauraki Gulf Marine Park) je domovem těchto obřích oceánských stvoření – obklopuje regiony Aucklandu a Coromandelu, proto se jednoduše naloďte a užívejte si jednu z nejúchvatnějších podívaných na velryby. Za kosatkami a vorvani pak můžete vyrazit do města Kaikoura na východním pobřeží Jižního ostrova. Čeká na vás neopakovatelný zážitek!

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

I když se může na první pohled zdát, že Nový Zéland je určený především pro milovníky dobrodružství a mladé batůžkáře, není tomu tak. Země je totiž přímo jako stvořená k dovolené v seniorním věku! Nabídne bezpečí, komfort, překrásnou přírodu, klid, božský odpočinek i nekonečné množství nenáročných aktivit. Ať se tedy vydáte sami nebo s partnerem, užijete si skvělé okamžiky. Vždy však berte v potaz svůj zdravotní stav a nikdy se nepřetěžujte – zejména na túrách. Také neopomeňte vybavení léky, které trvale užíváte. Když nic nepodceníte, čeká vás velkolepá dobrodružná jízda! Krom jiného mají lidé od 60 a výš (prokázaní průkazem totožnosti, cestovním pasem) na Novém Zélandu celou řadu slev, tj. například na jízdné v autobusech InterCity a ve vlacích Tranz Scenic nebo ve vybraných obchodních řetězcích s potravinami (New World a Foursquare). 

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Nový Zéland je přívětivou destinací pro cestující se zdravotním handicapem. Od roku 1975 totiž musí mít každá tamější veřejná budova ze zákona přiměřený přístup pro osoby zdravotně znevýhodněné. Přizpůsobené jsou ovšem i hotely poskytující pět a více pokojů, tj. poskytovat musí aspoň jeden pokoj pro zdravotně handicapované. Jako turisté byste si pak neměli zapomenout kartu ZTP prokazující zdravotní omezení i parkovací průkaz pro osoby zdravotně postižené (pakliže řídíte). S parkováním byste obecně neměli mít problémy ve velkých městech a u nákupních center – jsou zde vyhrazená parkovací místa pro invalidy. Co se týká veřejné dopravy – většina dopravních prostředků na Novém Zélandu poskytuje bezbariérový přístup. Taxi jsou též uzpůsobená pro přepravu invalidních vozíků, skútrů či chodítek, musíte si je ovšem rezervovat předem. A ani vyžití není nijak omezené – řada provozovatelů dobrodružných zážitků umožňuje pro zdravotně znevýhodněné třeba bungee jumping, plavbu na kajaku, rafting a další aktivity!

LGBTQIA+ KOMUNITA A CESTOVÁNÍ NA NOVÝ ZÉLAND

Jestli toužíte navštívit kulturně bohatou, bezpečnou, geograficky ohromující a LGBTQIA+ komunitu vítající destinaci, pak je pro vás ideální volbou Nový Zéland! Novozélanďané jsou totiž velmi tolerantní a přátelští lidí, kteří chovají respekt ke všem slušným turistům bez ohledu na jejich orientaci. Přispět k těmto pozitivním faktům může i to, že Nový Zéland byl ohodnocen jako nejvíce inkluzivní a progresivní „gay-friendly“ destinace na světě. Ostatně, i mnozí obyvatelé z LGBTQIA+ komunity si v zemi chválí život. Přívětivost dokazují i mnohé zákony, jako například legalizace manželství osob stejného pohlaví (r. 2013) nebo to, že je zde diskriminace na základě sexuální orientace/identity nezákonná od roku 1993.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Na Nový Zéland můžete bez problémů vycestovat i se svým psem. Před příletem je však nutné splnit několik administrativních úkonů:

  • Váš mazlíček musí mít patnáctimístný a nešifrovaný mikročip normy ISO – pokud má jiný, musíte mít s sebou i čtečku čipu.
  • Vyřídit si musíte také dovozní povolení před příletem na Nový Zéland, a to aspoň 6 týdnů před plánovaným odletem (to neplatí pouze u cestujících z Austrálie). 
  • Mazlíček musí být též očkován proti vzteklině a jiným zvířecím chorobám, což dokážete příslušným očkovacím průkazem. Také je nutné nechat provést test titru vztekliny. 
  • Nutné je také obstarat od licencovaného veterinárního lékaře zdravotní osvědčení pro Nový Zéland, to následně musí potvrdit Státní veterinární správa ČR.
  • A zapomenout byste také neměli na povinné odčervení psa. 

Po příletu na Nový Zéland musíte rovněž počítat s tím, že mazlíček bude v povinné desetidenní karanténě, během které se prověří jeho naprosté zdraví. Abyste byli plně připravení, zjistěte si další konkrétní informace o převozu psa , nebo se informujte na Státní veterinární správě ČR.

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Obyvatelé Nového Zélandu užívají výhod komplexního zdravotního pojištění, které je státem dotované. Veřejná zdravotní péče je tedy pro Novozélanďany bezplatná a nutno podotknout, že je i velmi kvalitní a rozsáhlá – primárně ji poskytují veřejné nemocnice. Z části je též hrazená lidem, kteří vlastní vízum platné dva roky či déle anebo jsou rezidenty. Existuje však i možnost připlácet si za soukromou zdravotní péči, což není ve společnosti příliš vyhledávané. Turisté přijíždějící do země si ale musí za zdravotní služby zaplatit, proto je nutné sjednání kvalitního cestovního pojištění, jež pokryje náklady spojené s péčí. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky turistům důrazně doporučuje sjednání cestovního pojištění u renomované pojišťovny, které je naprosto nezbytné k bezproblémovému ošetření na Novém Zélandu v případě jakýchkoliv zdravotních komplikací. Ceny za zdravotní péči jsou totiž v zemi poměrně vysoké. Doporučení: zkuste vsadit i na doplňkové služby pojišťoven, jež zahrnují například pojištění storno poplatků za zrušenou dovolenou anebo pojištění odpovědnosti. Se sjednanými službami bývá standardně k dispozici i telefonická asistenční služba pro případy nouze. 

STRAVOVÁNÍ 

Novozélandská kuchyně je směsicí britských, středomořských i tichomořských vlivů a zahrnuje rovněž tradiční maorské recepty. Zdaleka nejoblíbenější je mezi Novozélanďany maso – to jehněčí je celosvětové proslulé svou kvalitou a křehkostí. Na jídelníčku místních obyvatel však naleznete například i vepřové maso, zvěřinu, lososy, raky, ústřice, mušle, sladké brambory kumara (známé i jako batáty), kiwi, lilky či populární dezert Pavlova. Ten je již od nepaměti předmětem rivality vůči Austrálii – obě země si totiž nárokují jeho původ. Do země ovšem pronikl i mezinárodní vliv, proto v mnoha velkých městech Nového Zélandu natrefíte i na kuchyni čínskou, indickou, japonskou, vietnamskou, barmskou, korejskou a jiné. Najíst se pak můžete nejen v klasických restauracích, ale i v některých barech, kavárnách či pouličních stáncích. 

Co se týká maorské kulinářské scény, nelze primárně opomenout způsob přípravy jídla zvaný hangi. Jde o tradiční metodu několikahodinového vaření, při které se používají horké kameny uložené na dně vyhloubené pece. Tímto způsobem se připravuje kuřecí, vepřové a jehněčí maso společně s brambory, batáty a další zeleninou. Výsledný pokrm je velice oblíbený pro typickou kouřovou (či chcete-li uzenou) chuť. 

Typické novozélandské speciality 

  • Fish and chips (Ryba a hranolky): toto typicky anglické jídlo přijali Novozélanďané za své a velmi jej milují. Tradiční novozélandské fish and chips se podává zabalené v papíře společně s rajčatovou omáčkou. 
  • Pečené jehněčí maso: toto je velká delikatesa, kterou si nemůžete nechat ujít! Vsaďte třeba na maso pečené s rozmarýnem a podávané s opékanou sezónní zeleninou. 
  • Klobása Sizzle: jde spíše o pouliční jídlo, které se skládá z klobásy na bílém chlebu, rajčatové omáčky, hořčice a osmažené cibulky na vrchu. 
  • Slávky zelenoústé: jsou levné, snadno sehnatelné a k dostání vařené v páře anebo grilované, v restauracích je často servírují v kbelíku.
  • Whitebait: jsou to drobné a průhledné sladkovodní rybky, které měří jen 4 cm. Mají jemné maso, a proto se s oblibou používají k přípravě lívanců z mouky a vajec. Smažená pochoutka se pak podává buďto samotná pokapaná citronovou šťávou anebo s bílým chlebem.
  • Bluff ústřice: jsou velmi intenzivní a údajně nejchutnější na světě. Podávají se buďto syrové anebo smažené. Jejich sezóna je od března do srpna. 
  • Kiwiburger: typický novozélandský burger je sestaven z klasické hamburgerové housky, mletého hovězího masa, rajčat, salátu, sýru, červené řepy a sázeného vejce. 
  • Masový koláč: jde o pozůstatek anglické gastronomie, Novozélanďané si však toto jídlo přizpůsobili a vymysleli mnoho různých zajímavých náplní, jako například steak se sýrem, mleté maso se zeleninou, thajské zelené kari nebo indické máslové kuře. 
  • Sýrová rolka: jedná se o jakousi pouliční svačinku, která je svým složením jednoduchá ale přesto moc dobrá. Připravuje se z bílého chleba pokrytého strouhaným sýrem. Poté se pokrm stočí do rolky a opéká – občas je doplněn také o worcester a hořčičný prášek. Obvykle se do náplně přidávají i kousky cibule nebo cibulový prášek. 

Dezerty a ovoce 

Nový Zéland je též rájem pro všechny mlsouny světa. Ochutnat ze sladkého tedy můžete například:

  • Křupavé sušenky Afghan Biscuit: připravují se z drcených kukuřičných lupínků, másla, kakaa a cukru. Po upečení se zdobí čokoládovou polevou a vlašským oříškem či mandlovými lupínky. 
  • Ananasové hrudky (Pineapple Lumps): jedná se o novozélandskou cukrovinku, která představuje měkký a žvýkací ananasový střed pokrytý čokoládou. 
  • „Lízátkový“ dort (Lolly Cake): mezi místními obyvateli je tento dezert velmi oblíbený a skládá se z drcených sladových sušenek, barevných marshmallow, másla a kondenzovaného mléka. Na povrchu se sype strouhaným kokosem a podává se pokrájený na plátky. 
  • Želé zákusek (Jelly Slice): barevný dezert, jehož základem jsou sušenky přelité krémovým pudinkem a zakončené želé polevou. Má typicky citronovou příchuť. 
  • Hokey Pokey zmrzlina: má vanilkovou příchuť a obohacená je o malé kousky karamelu. 
  • Pavlova: tradiční novozélandský dezert (dort) vyrobený z těsta na sněhové pusinky, doplněn je o šlehačku a různé druhy čerstvého ovoce. 

Na Novém Zélandu si ovšem pochutnáte i na čerstvém sezónním ovoci! Zkusit můžete třeba skvělá jablka, hrušky, broskve, švestky, nektarinky, avokáda, třešně, borůvky, exotické ovoce fejchoa nebo ikonické kiwi, které země v hojném množství také vyváží do zahraničí. 

TOP restaurace 

Inspirujte se zajímavými a zároveň osvědčenými podniky v Aucklandu nebo Wellingtonu:

  • Levnější: pokud máte rádi asijskou či malajskou kuchyni, zavítejte v Aucklandu do Mamak Malaysian Restaurant – zde se dobře najíte v cenové relaci od 200 do 280 Kč/osoba. Otevřeno mají každý den kromě pondělí. Stejně tak najdete levnou asijskou a malajskou restauraci ve Wellingtonu. Její název zní Little Penang a otevřeno má každý den kromě neděle. Zde stojí výtečné jídlo pro jednu osobu od 110 do 280 Kč. 
  • Střední kategorie: novozélandskou, středomořskou či evropskou kuchyň můžete okusit ve skvělém podniku Casita Miro v Aucklandu – najíte se tu v cenové relaci od 400 do 1 000 Kč. Přidanou hodnotou restaurace je i příjemné prostředí k sezení, které lidi láká i k pořádání oslav, party nebo rozluček se svobodou. Otevřeno je zde každý den kromě úterý a středy. Zlatý střed dostanete také v podniku Oak And Vine Wellington, kde vaří vynikající snídaně, obědy i večeře v cenové relaci 165 až 1350 Kč. Restaurace je zaměřena na moderní novozélandskou kuchyni s evropským nádechem a otevřeno má každý den.
  • Luxusní: toužíte-li po skutečném gurmánském a degustačním zážitku z moderní novozélandské kuchyně, navštivte v Aucklandu restauraci The Grove! Najíte se zde v cenové relaci od cca 2 500 až 3 000 Kč, ale stojí to určitě za to! Otevřeno je v podniku každý den na večer kromě neděle až úterý. Skutečný fine dining zažijete krom jiného i v restauraci Logan Brown ve Wellingtonu, kde se pohybují ceny za degustační menu od cca 1 300 Kč/osoba. Otevřeno mají každý den kromě pondělí a úterý. 

Nápoje

Základním nealkoholickým nápojem je samozřejmě pitná voda z kohoutku, která je na Novém Zélandu naprosto bezpečná. To vám samozřejmě nebrání v tom, pít tu balenou nebo preferovat jiné nealko drinky. Ochutnat můžete třeba místní limonádu zvanou L&P (Lemon & Paeroa), kvalitní kávu na všechny možné způsoby (flat white je na Novém Zélandu nejoblíbenější), ochucené mléko Lewis Road Creamery, limonády či džusy značky Phoenix anebo výtečné pomerančové džusy Charlies Orange Juice. 

Alkoholické nápoje 

Pro ty, kteří si chtějí na dovolené trochu povyrazit, nabízí Nový Zéland i pestrý výběr alkoholických nápojů. Jaké ochutnat?

  • Víno: výtečný je především Sauvignon Blanc z oblasti Marlborough, která je na Novém Zélandu nejsušší a nejslunečnější. 
  • Cider: novozélandská jablka jsou velmi kvalitní a chutná, proto v zemi není nouze ani o vynikající cider. A čím je bledší, tím je prý lepší! Ochutnejte jej třeba točený v jednom z novozélandských barů.
  • Řemeslné pivo: na Novém Zélandu je více než 160 minipivovarů, proto by byla škoda, kdybyste žádné řemeslné pivo neochutnali. Ochutnávku ostatně můžete spojit s prohlídkou pivovarů. 
  • Pivo Speight's: produkuje jej pivovar se sídlem v Dunedinu, vlastníkem je však japonská společnost Lion. Na trhu jej koupíte v lahvích hlavně pod názvem Gold Medal Ale. K dostání je ale více druhů. 
  • Pivo Wild Buck: jde o obyčejné ale dobré novozélandské pivo (ležák) dostupné ve všech hospodách i barech. 

Dále je na novozélandském trhu k dispozici také například Stolen Rum, Ariki Gin, 42Below Vodka, whisky Thomson nebo pivo Epic. 

TOP bary/kluby na Novém Zélandu

  • Minus 5° ICE BAR: spojte večerní zábavu s velkolepým mrazivým zážitkem! Vše v tomto baru je vyrobené z ledu, a tak je nutné zachumlat se do zapůjčených bund a nazout teplé boty. Teplota je zde kolem mínus 5 °C i méně. Otevřeno má podnik od 12 do 23 hodin každý den a najdete jej v Queenstownu.
  • Dr. Rudi’s Rooftop Brewing: pokud hledáte příjemné místo k odpočinku a relaxaci u dobrého jídla či kvalitně vychlazeného řemeslného piva, zamiřte do Viaduct Harbour v Aucklandu. Právě zde se nachází bar Dr Rudi's Rooftop Brewing Co., který návštěvníkům nabízí krom jiného i bujaré večery s hudbou od předních DJs (zpravidla od čtvrtka do soboty). A zahrát si zde můžete dokonce bowling! Otevřeno má podnik každý den od 11 hodin do večerních/nočních hodin.
  • Hawthorne Lounge: máte-li v oblibě chutné a kvalitní míchané drinky, určitě zamiřte do tohoto tematického koktejlového baru ve Wellingtonu (Tory Street), který se svým stylem vrací do 20. let 20. století. Zde si užijete pohodlní i intimní prostředí ideální třeba na rande s partnerem. A možná si v baru budete připadat jako doma v obýváku. Útulný ráz totiž dotváří knihovna, příjemné sedačky i potemnělý interiér. Otevřeno mají od úterý do soboty v čase 17:00 až 3:00. 
  • O.G.B Bar & Cocktail Bar: tento bar najdete ve městě Christchurch – je dle místních tím nejlepším ve zmíněné lokalitě, tak se jděte přesvědčit na vlastní oči! Sídlí v historické budově na náměstí Cathedral Square a nabídne nejen živou hudbu každý víkend, ale i skvělé jídlo a pití. Otevřeno má podnik od pondělí do čtvrtka v čase 15:00 až 1:00 a od pátku do neděle v čase od 12:00 až 1:00.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Na Novém Zélandu se již od roku 2004 nesmí kouřit ve všech vnitřních prostorech včetně barů, hospod, klubů, kasin a restaurací. Zákaz kouření ovšem platí i na některá venkovní prostranství – kouřit se tedy nesmí v okolí škol a jiných vzdělávacích zařízení, kolem nemocnic, v některých parcích či na stadionech. Novozélandská vláda též přistoupila k zákazu kouření v automobilech, pokud řidič veze děti a mladistvé do 18 let. Věk pro zákonný prodej tabákových výrobků je pak nastaven na 18 a více let. Zajímavost: v roce 2022 začal také na Novém Zélandu platit zákon, který zakazuje prodej cigaret všem lidem narozeným po 1. 1. 2009. 

Co se týká pití alkoholu na veřejnosti, na Novém Zélandu je obecně legální. Některé oblasti mají však své předpisy, které je nutné dodržovat. Zahrnují například zákaz konzumace alkoholických nápojů v parcích a na ulicích (platí na některých místech v Aucklandu v určitém časovém období). Za volantem je tolerována hranice kolem 0,25 promile (platí pouze u řidičů nad 20 let). Prodej alkoholu je pak povolen lidem od 18 let a výš. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY

Oficiální měnou Nového Zélandu je novozélandský dolar (zkratka NZD nebo NZ$). Jeden dolar je pak složen ze sta centů. V oběhu jsou mince v hodnotě 10, 20 a 50 centů + 1 a 2 $. Bankovky pak pořídíte v nominální hodnotě 5 $, 10 $, 20 $, 50 $ a 100 $. I přesto, že je v zemi velice populární placení kartou, mít hotovost se vždy vyplatí (např. na spropitné či do menších obchodů a na trhy). Peníze si můžete rozměnit buďte ještě před odletem z České republiky anebo přímo na místě v bankách, ve vybraných hotelech anebo v kioscích Bureau de Change, které najdete na mezinárodních letištích a ve většině center velkých měst (pokud využijete tuto možnost, rozměňte si české koruny ideálně na americké dolary). Nutno podotknout, že směna přímo v destinaci je daleko výhodnější s ohledem na směnný kurz. 

Upozornění: pokud si budete brát s sebou z ČR hotovost v jakékoliv měně, musíte deklarovat částku převyšující 10 000 NZ$. 

Směnný kurz k 9/2023: 1 USD = 1,66 NZD a 1 CZK = 0,07 NZD

Platební karty a bankomaty

Novozélanďané platí kartou rádi, a to dokonce i noviny nebo ranní kávu. Proto jsou v zemi platební i kreditní karty široce přijímány. Zaplatíte jimi jak v restauracích, tak v hotelech i některých menších obchodech. Akceptovány jsou běžně karty VISA, Mastercard, Diners Club, American Express nebo Bankcard. Co se pak týká bankomatů, ty jsou na Novém Zélandu téměř na každém kroku. Naleznete je ve městech ale i vesnicích. Počítat však musíte při výběru s poplatkem, který bývá zhruba kolem 100 Kč (záleží ovšem na bance, kterou používáte – některé mají výběry z bankomatů po světě zdarma). 

Upozornění: než začnete na Novém Zélandu platit svou platební kartou, či vybírat peníze z bankomatů, informujte svou tuzemskou banku. Předejdete tak blokacím pro banku podezřelých transakcí. 

Spropitné

Na Novém Zélandu není spropitné standardem, proto není neslušné, když jej opomenete. Je však vhodné, pokud jste byli se službami spokojení. Níže tedy uvádíme přibližnou výši spropitného, kterou můžete předat za vynikající služby:

  • Restaurace: 5 až 10 % z celkového účtu
  • Barmani: 1 až 5 NZ$
  • Hotelový personál (pokojská, portýr, recepční a podobně): spropitné není zvykem, pár dolarů navíc ale neurazí, tj. cca 2 NZ$ či více dle spokojenosti
  • Průvodci: od cca 5 NZ$ a výš dle spokojenosti a časové náročnosti
  • Taxikáři: spropitné není vyžadováno, lze ale cenu jízdného zaokrouhlit nahoru (drobné si řidič ponechá)

Nakupování

Nový Zéland se pyšní nejen překrásnou krajinou, ale i pestrým výběrem nákupních možností. Pořídit v zemi můžete zboží různého druhu (luxusní značky oblečení, řemeslné výrobky, šperky, vína, domácí potřeby, suvenýry atd.), a to jak v menších buticích, tak i v obchodních domech, velkých nákupních centrech či na trzích. Širší sortiment pak nabízí Auckland a Wellington.   

Kam vyrazit za TOP nákupy 

  • Sylvia Park: toto nákupní centrum najdete v Aucklandu a platí za zdaleka největší na Novém Zélandu. Svým návštěvníkům nabídne více jak 200 obchodů a také herní zázemí pro děti. Filmoví fanouškové si zde mohou zajít do kina Hoyt's Cineplex a milovníci jídla navštívit jednu z mnoha tamějších restaurací. 
  • Queensgate Shopping Centre: ve Wellingtonu je toto nákupní centrum nejoblíbenější, a tak jej nezapomeňte navštívit. Počítejte však zejména o víkendech s davy lidí. V místě najdete nejen jídelní zónu, ale i spektrum obchodů s módou, obuví, kosmetikou, elektronikou a jiným zbožím. Centrum je též přizpůsobené rodičům s dětmi (najdete zde dětský koutek) a také lidem zdravotně handicapovaným. 
  • Wellington Harbourside Market: pokud zrovna neholdujete velkým „nákupákům“, můžete zavítat do tohoto přívětivého, populárního a nejstaršího trhu ve Wellingtonu, který se nachází hned vedle muzea Te Papa. Ve stáncích prodejců koupíte zeleninu, ovoce, bylinky, čerstvé ryby, květiny, lahůdky, cukrovinky, čerstvé pečivo, zavařeniny a chutney, vajíčka, ořechy a další dobroty. 
  • Christchurch Farmers Market: milovníci malebné krajiny a domácích produktů budou na tomto trhu ve svém živlu. Farmářský trh v Christchurchu je dokonalou pastvou pro všechny smysly. Stánky naleznete vyrovnané hned u tamějšího historického domu Riccarton House a získáte odtud i úchvatný výhled na řeku Avon (ta pramení podél prodejní scény). A co vše zde můžete ochutnat? Třeba domácí makronky, koblihy, dorty, gurmánské koláče a také slané pochutiny. 
  • Rotorua Night Market: každý čtvrtek večer se samotné srdce města Rotorua probouzí k bujarému životu díky hudebníkům a trhovcům s nesčetnými řemeslnými výrobky i uměním. Místo je též vhodné ke strávení rodinných chvil – za skvělými etnickými pokrmy vyrazte třeba do jednoho z mnoha food trucků! 

Typické novozélandské suvenýry

Z dovolené na Novém Zélandu si určitě musíte odvést i nějaký ten suvenýr na památku! Pakliže si budete chtít udělat radost, anebo doma po příletu obdarovat rodinu, vsadit můžete na tyto produkty:

  • Náhrdelník z novozélandského jadeitu: toto zboží vhodné jako dárek pro osobu blízkou najdete téměř na každém rohu. Jadeit je nazelenalý polodrahokam (známý v zemi také jako greenstone nebo pounamu) a vyřezává se do různých tvarů. Poté se prodává na kusu provázku jako náhrdelník. Zajímavost: pro Maory je jadeit výjimečný – mnozí totiž věří, že má schopnost zlepšit život nositele a ztělesňuje duchy předků.  
  • Merino vlna: na Novém Zélandu žije nespočet ovcí (možná jich je dokonce více než lidí), proto nelze opomenout ani různé suvenýry z merino vlny, která je teplá a na dotek příjemně měkká. K dostání jsou od místních prodejců různé druhy vlněného oblečení, stačí si tedy jen vybrat.
  • Novozélandské víno: i přesto, že se Nový Zéland nemůže srovnávat s předními vývozci vín, má tyto alkoholové produkty velmi kvalitní. Pokud vsadíte například na novozélandský Sauvignon Blanc nebo Pinot Noir, neuděláte jistě chybu. 
  • Manuka med: je snadno dostupný jak v supermarketech, tak i na trzích. Jedná se o nutričně hodnotný produkt, které mu jsou dokonce přisuzovány antibakteriální a jiné „super“ vlastnosti. Nektar, ze kterého se med vyrábí, pochází ze stromu manuka.
  • Buzzy Bee: tato dřevěná hračka ve tvaru včely pochází z 30. let 20. století a je mezi Novozélanďany velmi oblíbená. Radost udělá zejména dětem ve vaší rodině! Má křídla, která po natáhnutí cvakají a otáčejí se.
  • Maorské umění: na Novém Zélandu natrefíte na několik úžasných umělců, kteří vyrábí tradiční maorské předměty, jako například ručně vyřezávané sošky, masky, obrazy a jiné dekorativní předměty. 

Jaké ceny čekat?

Níže se můžete informovat o přibližných cenách na Novém Zélandu (ve Wellingtonu):

  • lahev vody (0,33 l): 3,70 NZ$ (cca 51 Kč)
  • cappuccino: 5,50 NZ$ (cca 76 Kč)
  • tuzemské točené pivo (cca 0,5 l): 12 NZ$ (cca 167 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 18 NZ$ (cca 250 Kč)
  • cigarety (20 ks): 38 NZ$ (cca 528 Kč)
  • jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 15 NZ$ (cca 208 Kč)
  • jídlo v levné restauraci (pro 1 osobu): 25 NZ$ (cca 347 Kč)

Rozpočet

Než se vydáte na Nový Zéland, pečlivě si naplánujte svůj dovolenkový rozpočet. Při jeho tvoření zvažte, jaký komfort preferujete a jaké jsou vaše reálné finanční možnosti. Do rozpočtu určitě zahrňte druh ubytování, formu stravování, výdaje na návštěvy památek/atrakcí či veřejnou dopravu a taxi služby. Průměrně by vám na osobu za den mělo stačit přibližně 230 NZ$ (asi 3 193 Kč) – pakliže zahrnete ubytování, stravu, pití a nějakou tu zábavu. Za týden na Novém Zélandu tedy utratíte jako jednotlivec zhruba 1 604 NZ$ (asi 22 267 Kč), připočíst k této cifře musíte ovšem i zpáteční letenku do země. Mějte však na paměti, že konečná částka rozpočtu vždy záleží na tom, v jakém období do země poletíte a co vše si chcete dopřát. To, kolik utratíte za dovolenou, si vždy řídíte sami – proto výše uvedené informace berte pouze jako orientační. Turisté, kteří chtějí něco ušetřit, mohou vždy hledat své vlastní cesty. 

Poznámka: Nutno podotknout, že dovolená na Novém Zélandu není zrovna levnou záležitostí. Volnočasové aktivity, půjčovny automobilů, ubytování i zboží každodenní potřeby je poměrně drahé, proto si sami zvolte, kde chcete ušetřit.

Slevy pro turisty

Pokud budete uvažovat o možnostech případných slev na Novém Zélandu, lze využít některé ze slevových karetnejen pro baťůžkáře. Díky nim získáte například levnější jízdné v autobusech, levnější ubytování ale i vybrané aktivity za zvýhodněnou cenu. Akceptované jsou v tomto ohledu karty: ISIC, YHA, Nomads, BBH, VIP, Peterpans nebo věrnostní karty Kathmandu. K dostání jsou ovšem i slevové karty na pohonné hmoty či do supermarketů. 

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL)

Zejména během delší dovolené na Novém Zélandu se rozhodně vyplatí pořídit si tamější SIM kartu, která vám zajistí levné volání a také data za zvýhodněnou cenu. Sazby za roaming totiž sahají leckdy do závratných výšin. Na trhu jsou v nabídce předplacené SIM karty od těchto novozélandských mobilních operátorů: Spark, One NZ (dříve Vodafone New Zealand), 2degrees, Skinny Mobile a Warehouse Mobile. Zakoupit si můžete SIM karty buďto v oficiálních prodejnách těchto operátorů, anebo na mezinárodních letištních (ve Wellingtonu, Aucklandu, Queenstownu a Christchurchu), v novinových stáncích, na poštách a v některých obchodech s potravinami. Pořídit si ovšem můžete online už před odletem i tzv. eSIM (pokud ji váš mobil podporuje) – k dostání je od mobilních operátorů Spark, One NZ a 2degrees. Zakoupit ji lze buďto na oficiálních webových stránkách operátorů nebo na Airalo a Holafly. 

Většina městských částí Nového Zélandu má pak pokrytí telefonním signálem dobré. Musíte však počítat i s oblastmi, kde není signál prakticky žádný, jako například na západním pobřeží, kolem města Arthur's Pass, v některých částech Eastlandu a na dalekém jihu. Není však nutné cestovat mnoho kilometrů, než se signál obnoví. 

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavní společností, která na Novém Zélandu zajišťuje poštovní služby (doručování balíků, dopisů a jiných zásilek) již více než 180 let, je New Zealand Post Office (NZ Post). Poštovní pobočky naleznete po celé zemi a jednoduše si je vyhledáte dle potřeby na oficiálních webových stránkách společnosti. Mezi další kurýrní/doručovací služby ovšem patří v destinaci i UPS, FedEx, DHL či Aramex. 

SPECIÁLNÍ INFORMACE O NOVÉM ZÉLANDU

  • Novozélanďané jsou nejméně zkorumpovaným národem na světě.
  • Nový Zéland je domovem nejtěžšího hmyzu na světě, kterým je obří kobylka weta. Je těžší než vrabec a vypadá tak trochu jako obří šváb.
  • 94 % všech vězňů na Novém Zélandu jsou muži.
  • Wellington je nejjižnější hlavní město na světě.
  • Na Novém Zélandu připadá na každou osobu 9 ovcí, což je nejvyšší poměr na světě.
  • Ovoce kiwi nepochází z Nového Zélandu. Je z Číny, ale bylo pojmenováno po kivim – novozélandském národním ptáku.
  • Nejjasnějším jezerem na světě je Nelsonovo modré jezero na Novém Zélandě s viditelností až 80 metrů hluboko.
  • Žádná část Nového Zélandu není více než 128 km od moře.
  • Nový Zéland je jedinou zemí, která má dvě národní hymny, tj. God Save The Queen a God Defend New Zealand.
  • V roce 1893 se Nový Zéland stal první zemí, která dala ženám právo volit.
  • První muž, který zdolal vrchol Everestu, pocházel z Nového Zélandu. Byl jím sir Edmund Hillary. 
  • Na Novém Zélandu neexistují žádní hadi.
  • Nový Zéland má celosvětově nejvíce golfových hřišť na jednoho obyvatele.
  • Asi třetina Nového Zélandu je chráněným národním parkem.
  • Pouze 5 % obyvatel Nového Zélandu jsou lidé, zbytek jsou zvířata.
  • Organizovaný komerční bungee jumping poprvé začal na Novém Zélandu.
  • Označení kiwi se používá na Novém Zélandu hned ve třech významech – za prvé se slovem „Kiwi“ definuje člověk, který se v zemi narodil, za druhé je to národní pták a za třetí je to samozřejmě ovoce. 
  • Na Novém Zélandu natrefíte kopec s nejdelším názvem (říká se mu též Taumata). Je to Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu a v překladu z maorštiny znamená „Místo, kde Tamatea, muž na velkých kolenou, uklouzl, šplhal, polykal hory, byl známý jako požírač země a zahrál na flétnu své milované“. 
  • Nový Zéland má tři oficiální jazyky, tj. angličtinu, maorštinu a novozélandský znakový jazyk.
  • Nejsušším městem Nového Zélandu je Christchurch a tím nejvlhčím pak Wellington. 
  • Dřívější název Nového Zélandu byl „Staten Landt“.
  • Nový Zéland byl první asijsko-pacifickou zemí, která uzákonila sňatky osob stejného pohlaví.
  • Na Novém Zélandu nastupují děti do školy již v pěti letech.
  • Slavná Pavlova je dezert pocházející z Nového Zélandu.
  • Díky natáčení série filmů Pán prstenů byla ekonomika Nového Zélandu posílena o 200 milionů dolarů.
  • Na Jižním ostrově Nového Zélandu žije obří masožravý plž Powelliphanta, který má v průměru 9 cm. Nejčastěji se živí žížalami. 
  • V roce 2001 byl jediismus převládajícím náboženstvím na Novém Zélandu.
  • Ovoce kiwi bylo na Novém Zélandu původně známé jako čínský angrešt.
  • Nový Zéland je jedinou zemí, která má legálně povoleno vyobrazení hobitů na své měně (zejména na mincích, které jsou normálně v oběhu). 
Hora Osudu na Novém Zélandu Smaragdové jezero na Novém Zélandu Ikonický Champagne Pool v termálním parku Wai-O-TapuMystický Milford Sound Národní park Tongariro Příroda Nového Zélandu Novozélandská flora Palačinkové skály na západním pobřeží Mt. Cook - nejvyšší hora Nového Zélandu Termální parky severního ostrova Vyhlídka na Auckland z Eden HillMaorské tradice na Novém ZélanduNávštěva Hobitína, po stopách Pána Prstenů  Pozorování velryb v Kaikoura Pozor na Kiviho Výhledy na Skycity v Aucklandu
zobrazit zájezdy na Nový Zéland

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole