Geiranger - nejkrásnější fjord Norska

Co s sebou do Norska

ÚvodDokladyPočasíSlovníkZajímavá místaOčkováníCo s sebouBezpečnostZásuvky a internet

CO SI ZABALIT/BEZ ČEHO DO NORSKA NEODJET

Norsko je země z velmi proměnlivým počasím. Proto mějte při balení do země na paměti, že za jeden den tu můžete prožít všechna čtyři roční období najednou. Buďte tedy připraveni na všechny klimatické zvraty, ať se budou týkat náhlého ochlazení, větrného počasí, sněhu nebo deště. Také přihlížejte k tomu, jaké aktivity hodláte v Norsku absolvovat a v jakém ročním období do destinace letíte. Odpočinková letní dovolená ve městě bude jistě vyžadovat jiné vybavení než ta akční s dobrodružnou povahou (např. plavba na kajaku, expediční plavba, cyklistika, pěší turistika v horách a podobně).

Několik rad před balením zavazadla

  1. Do Norska si vezměte ideálně jedno zavazadlo (kufr, batoh nebo tašku na kolečkách) určené k odbavení, do kterého si zabalíte tolik věcí, abyste dosáhli maximální povolené hmotnosti 23 kg na osobu – gramáž se však liší podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy nebo Business Class.
  2. Pokud cestujete v Economy Class, na palubu letadla si můžete vzít obvykle jedno příruční zavazadlo (rozměr nesmí přesáhnout zpravidla 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Některé aerolinky však mají rozměrový a hmotnostní limit posunutý výše. Stejně tak umožňují vybrané letecké společnosti například i 2 příruční zavazadla (v Business Class jsou 2 ks standard). Informujte se!
  3. Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty, jako například nožíky, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Při letištní kontrole se jich totiž budete muset zbavit/budou vám odejmuty.
  4. Ještě, než začnete balit potřebné věci, označte zavazadlo kontaktní kartou. Můžete zvolit pouze papír, který vsunete do průhledné kapsy na kufru anebo odolnější štítek, například z kůže. Zaměstnanci letiště vaše zavazadlo sice označí plastovým štítkem s iniciály, avšak při jeho ztrátě či poškození je vhodné pojistit se právě doplněnou kontaktní kartou (vyplňujte ideálně jen e-mail, jméno, příjmení a telefon s mezinárodní předvolbou).
  5. Před balením kufru do Norska také počítejte s přísnou celní kontrolou na hranicích či kdekoliv jinde v zemi. Je vysloveně zakázáno dovážet do země konkrétní druhy „zboží“, jako například lihoviny s obsahem alkoholu více jak 60 %, narkotika, jedy, léky – ve větším množství než pro osobní potřebu, střelivo, zbraně, zábavnou pyrotechniku, exotická zvířata a ptáky. Bezcelně pak můžete do Norska dovézt například litr lihovin, jeden a půl litru vína, dva litry piva či 200 ks cigaret. Více informací se dočtete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
  6. Též neukládejte do zavazadla podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač, odličovač apod.), neboť vám tento produkt mohou při kontrole zabavit či poškodit (čímž může hrozit vylití a poškození oblečení). Proto buďte při balení rozvážní.
  7. Mějte na paměti, že přísné kontrole podléhají i jakékoliv běžné léky. Proto to s jejich množstvím nepřehánějte a u trvalé medikace i jakýchkoliv jiných léčiv ponechte původní obaly + cestujte s lékařským potvrzením o nutném předpisu konkrétních léčiv (v angličtině).
  8. Pokud se chystáte na kufr upevnit zámek, mějte při ruce klíček, či buďte připraveni nastavit heslo pro jeho otevření. V momentu, kdy by nešel při případné kontrole obsahu otevřít a vyskytly se problémy, může být otevřen násilím a tím pádem zničen. Doporučujeme používat zámky s červeným TSA logem (Travel Sentry Approved), ke kterým mají pověření zaměstnanci kontroly letiště univerzální klíč, tedy zámek umí otevřít bez jeho poškození a bez vaší přítomnosti.
  9. Jakékoliv křehké a cenné věci, jako je například mobil, notebook, fotoaparát či náhradní baterie a fotobanku přepravujte ideálně mimo zavazadlo určené k odbavení – předejdete tak případnému poničení. Informujte se u přepravní společnosti, zda si tyto technologie můžete vzít s sebou do letadla a za jakých podmínek.

Doplňující informace: Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, MP3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

Co si zabalit?

Každý správný turista by se měl na své cesty důkladně připravit, i co se týká vybavení. Proto pro vás máme stručný a praktický přehled věcí, které byste si měli vzít s sebou do Norska. A nezapomeňte – až si zabalíte vše, co budete potřebovat, zavazadlo převažte a překontrolujte tak dodržení váhového limitu na osobu (23 kg u Economy Class nebo vyšší u Business Class). TIP: v kufru si samozřejmě můžete nechat nějaké to volné místo na nakoupené zboží v Norsku. Jistě si v zemi vyberete nějaký suvenýr anebo třeba pohodlné nové oblečení v typickém norském designu.

DOPORUČENÍ: Myslete i na tzv. „zadní vrátka“, tedy do příručního zavazadla si zabalte ideálně vše potřebné včetně důležitých léků a oblečení aspoň na dva dny. Budete tak připraveni na případné zatoulání/zpoždění dodávky odbaveného zavazadla, které zpravidla dostanete až za pár dní. Za tyto komplikace je pak zodpovědná konkrétní letecká společnost (se kterou do Norska letíte). Právě u té můžete následně uplatňovat reklamace.

  • Oblečení: Počasí v Norsku dokáže nejednoho turistu překvapit svou nevypočitatelností, proto při balení myslete na tzv. vrstvení oděvů. To znamená, že byste si měli zabalit od každého trochu, ať už do země jedete či letíte v jakémkoliv ročním období. Hodit se jistě bude pro všechny případy termoprádlo, dlouhé kalhoty, svetr, mikina a nepromokavá/větru vzdorná bunda nebo pláštěnka. V nepřízni počasí také oceníte čepici, nákrčník, šátek anebo šálu (případně i rukavice). V létě se pak hodí samozřejmě trika, kraťasy, sukně a třeba i plavky. A nezapomeňte také na kvalitní, savé ponožky z bavlny, které oceníte při jakékoliv túře. V zimním období vezmete za vděk těmi vlněnými.
  • Obuv: Pokud v Norsku plánujete četné outdoorové aktivity, měli byste si zabalit zcela určitě kvalitní turistické boty s nepromokavým povrchem a pevnou/protiskluznou podrážkou. Sportovní sandále ocení spíše otužilejší jedinci, neboť i léta v Norsku mohou být chladnější. Do zavazadla si pak můžete přibalit i společenské boty, které uplatníte v centrech velkých měst a při společenských aktivitách (divadlo, kino, večeře v dobré restauraci a podobně).
  • Lékárnička: Řádně vybavená osobní lékárnička se všemi potřebnými léky by měla být základem každé cesty do zahraničí. Vsadit můžete na vitamíny, které posílí vaši imunitu (ideálně multivitamin) + samozřejmostí v zásobách by měla být běžná a volně prodejná analgetika proti bolestem, léky proti horečce (např. acylpyrin nebo paralen) či alergiím a „první pomoc“ při nachlazení a průjmu. Přibalit si můžete i kapky do očí (umělé slzy) + náplasti na oděrky či otlaky a elastický obvaz.

DOPORUČENÍ: Berete trvalou medikaci v jakékoliv formě (např. tablety na vysoký tlak, inzulín při diabetu, kapky na zelený zákal), nebo jste si na cestu nechali předepsat antibiotika? Pak tyto léky musíte přepravovat v původním obalu (ostatně jako všechny výše zmíněné/volně prodejné) a v přiměřeném množství, tj. pouze na dobu dovolené. Cestující může být také letištní kontrolou vyzván, aby doložil předpis dotyčných léčiv od svého lékaře/případně dopis od lékaře v angličtině dokládající trvalou medikaci. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít v těchto případech s sebou slovník základní konverzace.

  • Toaletní potřeby: Ještě, než si začnete balit do kufru kosmetiku, berte na vědomí, že letištní kontrola vám zabaví jakékoliv hořlaviny a tlakové lahve (např. deodorační spreje a podobně). Proto volte produkty, které jsou bezpečné a můžete je tedy přepravit letadlem do Norska. Problém by neměl být s opalovacím krémem (volte ten s vysokým ochranným faktorem), šamponem a kondicionérem, mýdlem, hydratačními krémy, make-upem, nealkoholovou dezinfekcí na ruce, nealkoholovým repelentem proti hmyzu či suchým šamponem – to vše zabalte do nepropustného sáčku pro případ úniku látek. Zabalit si do kufru pak můžete samozřejmě i kleště na nehty, pinzetu a jiné potřeby k manikúře a pedikúře. Hodit se ovšem budou i vlhčené ubrousky k osvěžení a papírové kapesníčky.
  • Doplňky: Pokud používáte dioptrické či sluneční brýle, vždy je přepravujte v pevném pouzdře a ideálně v příručním zavazadle, abyste předešli jejich poškození. Do kufru si ovšem můžete zabalit náhradní kontaktní čočky a roztok – když brýle nepoužíváte a také šperky, čepice, klobouky, šátky, škrabošku na spaní, špunty do uší a také menší batoh/kabelu na výlety.
  • Moderní technologie: Nejeden turista se neobejde bez fotoaparátu, díky němuž si krásy Norska může zvěčnit. Samozřejmostí je pak také mobilní telefon. Ať už si však vezmete jakékoliv technologie – třeba v podobě notebooku, tabletu, fotoaparátu, mobilu a podobně, neumisťujte je raději do kufru k odbavení. Tyto věci si dle možností raději vezměte s sebou do příručního zavazadla. A pamatujte na jedno – k nim přibalte i náhradní baterie a přístroje před cestou řádně nabijte!

Geiranger - nejkrásnější fjord Norska Hanzovní domky v BergenuSlavná cesta Trollů v Norsku Moderní Opera v Oslu SEN v Norsku Lofoty, Norsko Hrdí Norové v Oslu Budova norského parlamentu v Oslu Fram muzeum - výstavu polárních výpravSochy v norském parku VigelandNorský BergenPlavba po norských fjordech Norská dřevěná architektura Jízda železnicí FlamsbanaZápad slunce na NordkappuOchutnávka norského kraba
zobrazit zájezdy do Norska

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole