INFORMACE O NEPÁLU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O NEPÁLU
PROČ A KDY NEPÁL NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO NEPÁLU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O NEPÁLU
PROČ A KDY NEPÁL NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO NEPÁLU
Než vycestujete do Nepálu můžete absolvovat konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru. Pro Čechy není sice povinné žádné očkování do této destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je doporučované následující:
Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.
Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:
Je však vhodné si zkontrolovat minimálně platnost očkování proti tetanu (od posledního přeočkování by nemělo uplynout více než 15 let) a případně se přeočkovat.
Je dobré mít s sebou kvalitní repelent s vysokým obsahem složky DEET resp. určený přímo do tropických destinací. Štípnutí infikovaným komárem může totiž způsobit zmiňovanou horečku dengue, nemoc chikungunya či žlutou zimnici. V Nepálu je občas zaznamenán i virus zika, který je rovněž přenášen nakaženým komárem.
V Nepálu rozhodně nepijte kohoutkovou vodu! Konzumujte pouze tu z balených PET lahví.
INFORMACE: V určitých částech Nepálu se může vyskytnout rovněž malárie.
UPOZORNĚNÍ: Mnoho turistů se setká s „cestovatelským průjmem“, proto je dobré mít s sebou rozhodně vhodné léky (enterol, černé uhlí, endiaron apod.) a myslet na následnou dostatečnou hydrataci.