V uličkách starověkého Káthmandu

Jaké očkování do Nepálu?

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO NEPÁLU

Než vycestujete do Nepálu můžete absolvovat konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru. Pro Čechy není sice povinné žádné očkování do této destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je doporučované následující:

  • proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
  • proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá, doživotní.
  • břišní tyfus: vakcína se podává v jedné dávce a přeočkování je možné, dle potřeby, nejdříve po 3 letech. Variantou k vakcíně mohou být i perorální tobolky Vivotif.
  • žlutá zimnice: očkování se provádí jednou dávkou, přeočkování není nutné. Očkování proti žluté zimnici je povinné pro cestující z oblastí s vysokou mírou výskytu (některé africké země a státy Latinské Ameriky).
  • horečka dengue: očkuje se dvěma dávkami s odstupem 3 měsíce (nemoc přenášejí samičky komárů druhu Aedes aegypti a Aedes albopictus).

Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Nepálu

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:

  • COVID-19 (při příjezdu do Nepálu již není od 2. 6. 2023 nutné předložení certifikátu o očkování, ani předložení negativního testu)
  • chřipce (doporučeno před blížící se zhoršenou epidemiologickou situací zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
  • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
  • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
  • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
  • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)

Je však vhodné si zkontrolovat minimálně platnost očkování proti tetanu (od posledního přeočkování by nemělo uplynout více než 15 let) a případně se přeočkovat.

Je dobré mít s sebou kvalitní repelent s vysokým obsahem složky DEET resp. určený přímo do tropických destinací. Štípnutí infikovaným komárem může totiž způsobit zmiňovanou horečku dengue, nemoc chikungunya či žlutou zimnici. V Nepálu je občas zaznamenán i virus zika, který je rovněž přenášen nakaženým komárem.

V Nepálu rozhodně nepijte kohoutkovou vodu! Konzumujte pouze tu z balených PET lahví.

INFORMACE: V určitých částech Nepálu se může vyskytnout rovněž malárie.

UPOZORNĚNÍ: Mnoho turistů se setká s „cestovatelským průjmem“, proto je dobré mít s sebou rozhodně vhodné léky (enterol, černé uhlí, endiaron apod.) a myslet na následnou dostatečnou hydrataci.

V uličkách starověkého KáthmanduBuddhistický Bodnath v Nepálu Vyhlídkový let k Mt. EverestuSetkání se svatými muži Jezero Pokhara, Nepál  Modlitební vlaječky na vrcholkách hor Procházka po historickém městě BhaktapurNepálské spalovací rituályBodnath - největší stúpa v Nepálu Satí muži v Nepálu SEN v národním parku Chitwan Safari v jižním Nepálu Výprava za nosorožci v NP v Chitwanu Koupání slona v NP Chitwan Rafting na řece Trisuli v NepáluNepálci na místním trhu
zobrazit zájezdy do Nepálu

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole