ZÁKLADNÍ ÚDAJE O NAMIBII
- Oficiální název země: Namibijská republika (Republic of Namibia)
- Hlavní a největší město: Windhoek
- Nejvyšší bod: Königstein (Brandberg Mountain), nadmořská výška 2 573 m
- Vznik státu: 21. 3. 1990 (vznik nezávislého a suverénního státu)
- Státní zřízení: jednotná poloprezidentská republika s dominantní stranou
- Rozloha: 825 615 km²
- Počet obyvatel: 2 690 000 (k roku 2023)
- Hustota zalidnění: 3,13 obyv./km²
- Etnické skupiny: kmen Ovambo, Kavango, Herero/Himba, Damara, Nama, Lozi, Tswana, San (Křováci), míšenci, běloši (afrikánský, německý a portugalský původ)
- Náboženství: křesťanství (protestantismus, katolicismus, luteránství) – 80 % a animismus – 20 %
- Hlavní jazyky: v menší míře angličtina a němčina, dále pak jazyky Oshiwambo, Khoekhoe, Kwangali, Lozi, Herero a afrikánština
- Měna: namibijský dolar (NAD)
- Časové pásmo: UTC +2, v Namibii se nestřídá letní a zimní čas, tj. v ČR je ve standardním čase (zimním) o hodinu méně než v Namibii a v letním čase stejně
- Celostátní tísňová čísla: namibijská policie – 10 111, hasiči (ředitelství) – 211 111, státní nemocnice 203 9111, bezplatná tísňová linka městské policie – 302 302, záchranáři/911 – 222 255
- Mezinárodní předvolba pro Namibii: +264
- Volání z Namibie do ČR (na mobil): zadejte 00 + 420 /mezinárodní kód pro ČR/ + devítimístné telefonní číslo na mobil
PROČ NAVŠTÍVIT NAMIBII?
Namibie je pro Středoevropana doslova jinou „galaxií“. Až poprvé spatříte na vlastní oči tamější nadpozemskou krajinu s nekonečným mořem písečných dun protkanou panenskou zelení a dramaticky vyhlížející scenérie (západy a východy slunce jsou zde fantastické), vezme vám to dech. A když k tomu ještě přičtete bezkonkurenční pozorování pouštní divoké zvěře, tradiční kulturu místních obyvatel, oslňující hvězdnou oblohu, jedinečnou architekturu a historické divy v podobě archeologických nalezišť, dostanete kompletní „balík“ neskutečných zážitků na celý život. Namibie v sobě nese jisté originální kouzlo i prvky přírodního surrealismu, proto oslní každého dobrodruha, fotografa či romantickou duši. Nekonečná krása této oblíbené africké země vám jednoznačně utkví v paměti.
Několik konkrétních důvodů, které vás přesvědčí k návštěvě Namibie
- Namibie je rájem pro milovníky klidu a přírody. Hustota zalidnění je zde jedna z nejnižších, a tak sem snadno uniknete před davy lidí. Mimo národní parky a města si pak budete připadat, jako byste byli na planetě Zemi snad sami. Tomu se říká pořádný detox od společnosti.
- Namibie vám poskytne nespočet zajímavých aktivit. Ať už zvolíte pěší túru po druhém největším kaňonu světa – Fish River Canyon, nebo vsadíte spíše na projížďku čtyřkolkou přes nekonečné množství písečných dun, vždy se náramně pobavíte. Romantici pak zaplesají třeba i při letu horkovzdušných balonem, který je kouzelný zejména během východu slunce – nechte se unášet panoramatickými pohledy na téměř „strašidelné“ Pobřeží koster (zde spatříte vraky lodí a kostry velryb) anebo na fascinující solnou pláň Sossusvlei!
- Namibie je jednou z nejbezpečnějších afrických zemí. Od roku 1990, kdy země vyhlásila svou nezávislost, se těší politické stabilitě i dobré správě – nic by vám zde tedy hrozit nemělo (při používání zdravého rozumu, samozřejmě). Mnoho financí je investováno především do vzdělávání a infrastruktury. Proto mají Namibijci jednu z nejvyšších úrovní gramotnosti na kontinentu.
- Namibie vás okouzlí rozmanitými druhy divoké zvěře. Po tom, co spatříte na vlastní oči a z bezpečné vzdálenosti volně pobíhající slony, žirafy, lvy, hyeny, nosorožce anebo třeba zebry, budou zážitky z českých ZOO téměř zanedbatelné. Africkou savanu zkrátka nic nepředčí. Skvělými místy pro pozorování těchto zvířat je například Národní park Etosha či oblast Kaokoveld.
- Namibijci jsou ohromně vřelí k turistům. Protože do země příliš lidí necestuje, je jakýkoliv turista vítán s velkou pompou a vřelostí. Můžete tak poznat tamější kulturu afrických kmenů skutečně detailně. Místní jsou opravdu hrdí na svou zemi a tradice, což si také zasluhuje notnou dávku respektu.
KDY NAMIBII NAVŠTÍVIT?
Nejlepším obdobím pro vycestování do Namibie je červenec až říjen, kdy teploty šplhají těsně nad 20 °C a je nízká pravděpodobnost deště. Tento čas je také skvělý pro pozorování divoké zvěře. Mějte však na paměti, že jde také o oblíbenou turistickou sezónu, proto plánujte cestu s dostatečným předstihem. Pokud jde o nejlepší měsíc pro strávení dovolené v zemi, je to září. Právě tehdy je v Namibii teplo, slunečno s modrou oblohou a noci nebývají příliš chladné. Hlavními zimními měsíci jsou pak červenec a srpen – teploty se pohybují mezi 21 až 25 °C, v noci klesají klidně i k 7 °C a v poušti se mohou propadnout pod bod mrazu. Pokud se tedy chystáte vycestovat v toto období, nezapomeňte si přibalit teplé oblečení (oceníte jej zejména při cestách v otevřených terénních vozech do divoké přírody).
Namibie v ročních obdobích
V Namibii se nestřídají roční období tak, jako například v České republice. Jaro, léto, podzim a zima mají v zemi vzhledem k poloze a klimatu poněkud jiný ráz. Namibijské léto lze tedy specifikovat jako zdaleka nejdelší roční období, které trvá 6 měsíců (od října do března). Poté následuje krátký podzim (od dubna do května) a relativně krátká zima trvající od června do srpna. Měsíc září pak představuje velmi krátké jaro. Namibie vás však dokáže, co se týká počasí, ve všech směrech překvapit. Ne nadarmo se tedy říká, že zima v zemi začíná v 6 hodin ráno, jaro v 10 hodin, léto ve 14 hodin a podzim kolem 17:30. Proto se při plánování dovolené připravte na všechny klimatické eventuality.
KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE
Pro turisty cestující do Namibie je také zřízeno hned několik turistických informačních středisek, ve kterých zkušení pracovníci poskytnou důležité a kompletní informace o zemi. Zvolit můžete například jedno z těchto:
- Namibia Tourism Board: turistické informační středisko ve Windhoeku, jehož kancelář najdete na rohu Sam Nujoma Drive a Haddy Street. Otevřeno zde mají od pondělí do pátku v čase 8:00 až 17:00.
- Namibia Travel And Tourism Forum: je dalším turistickým informačním střediskem v hlavním městě Namibie a najdete jej v ulici Independence Avenue naproti hotelu Hilton Windhoek. Otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 8:30 až 17:00.
- Walvis Bay Tourism Centre: turistické informační středisko nacházející se ve městě Walvis Bay (Walvisbaai) na rohu ulice Union street a 5th Road. Otevřeno je zde od pondělí do pátku v čase 8:00 až 17:00, v sobotu od 9:00 do 16:00 a v neděli od 9:00 do 13:00.
- Swakop Info: turistické informační středisko nacházející se v namibijském městě Swakopmund (Tobias Hainyeko Street). Otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 8:00 až 15:30 + sobotu a neděli od 9:00 do 12:00.
- Outjo Tourist Centre – Destination Etosha: turistické informační středisko v namibijském městě Outjo, které nabízí kromě informací o destinaci (či o nedalekém Národním parku Etosha) i občerstvení a suvenýry. Otevřeno je zde od pondělí do pátku v čase 7:00 až 22:00 a o víkendu v čase 8:00 až 22:00.
STÁTNÍ SVÁTKY
- Nový rok: 1. ledna
- Den nezávislosti: 21. března
- Velký pátek: datum se rok od roku liší (duben)
- Velikonoční pondělí: datum se rok od roku liší (duben)
- Den pracujících: 1. květen
- Cassinga Day: 4. květen (připomínka tzv. Cassingského masakru, kdy při útoku jihoafrických obranných sil zahynulo přes 600 lidí poblíž vesnice Cassinga v Angole)
- Den Nanebevstoupení Páně: 39 dní po Velikonoční neděli, datum se rok od roku liší (květen)
- Den Afriky: 25. května
- Den hrdinů: 26. srpna
- Den lidských práv: 10. prosince
- Štědrý den: 25. prosince
- Den dobré vůle: 26. prosince
FLORA A FAUNA
Namibie se rozkládá v druhé nejsušší oblasti Afriky – hned po Sahaře. Proto lze v zemi hledat velmi rozmanitou a neobvyklou vegetaci, která se přizpůsobila drsným klimatickým podmínkám. Krajinu lze rozdělit do čtyř různých vegetačních zón, přičemž všechny z nich poskytují úrodnou půdu pro růst až 4 tisíc cévnatých rostlin nesoucích semena, 120 druhů stromů, 100 druhů lišejníků a více než 200 endemických rostlinných druhů. Velice zajímavá a vytrvalá je rostlina Welwitschie podivná, která roste v písečných dunách, ve skalnaté krajině i na pobřežních pouštích Namibie.
Co se týká fauny, dá se říct, že Namibie poskytne náramnou podívanou! Země je domovem ohrožených i endemických druhů zvířat – celkem v Namibii žije zhruba 114 druhů savců. Mezi ty ohrožené patří například divoký pes, černý nosorožec, antilopa zvaná voduška puku anebo malá antilopa oribi. Divokou zvěř lze nejlépe spatřit během období sucha v Národním parku Etosha – sem zvířata chodí pít vodu do napajedel. Návštěvníkovi se tak naskytne úchvatná podívaná na zebry, pakoně, lvy, slony nebo třeba při troše štěstí i na gepardy. K vidění však bývá v Namibii i oryx jihoafrický (velká antilopa), pštros, žirafa, hyena, surikata či africká šelma zvaná pes ušatý. Početné je ovšem v zemi i ptactvo (národním ptákem je orel africký) nebo také plazi, obojživelníci, ryby a hmyz.
ETIKETA A KULTURA
I přesto, že je Namibie řídce osídlená, je domovem kulturně rozmanité populace (žije zde asi 13 etnických skupin). Setkat se tak v zemi můžete např. s lidmi z kmene Herero, Ovambo, Damara nebo s kočovníky z kmene San (Křováci) a dalšími. Nejednoho návštěvníka pak také velmi překvapí patrný vliv dávné německé kolonizace. Důkazem je například stále se vyskytující němčina jako jazyk k dorozumívání, německá architektura (především ve městech Luderitz a Swakopmund) anebo kuchyně. Zajímavostí také je, že v hlavním městě Namibie, ve Windhoeku, se stále vyskytuje nespočet německých restaurací, kde se vaří pivo podle německého zákona o čistotě zvaného Reinheitsgebot z roku 1516.
Převážná část namibijské populace žije venkovským stylem života a peněz nemá nazbyt. I přesto však mají chudí Namibijci velkou chuť žít a s radostí předávají svůj optimismus i leckterým návštěvníkům z jiných zemí. Právě u těchto lidí přetrvávají silné kulturní kořeny a tradice, na které jsou náležitě hrdí. Proto je záhodno se dostatečně informovat o tom, co je pro obyvatele Namibie skutečně důležité. Myslete zejména na tyto body týkající se etikety:
- Praktikujte dlouhé pozdravy. To znamená, že Namibijce nejprve slušně pozdravíte, případně potřesete pravou rukou a zeptáte se ho, jak se má. Až posléze je dobré se ptát na konkrétní informace.
- Před konverzací se starším člověkem nejprve podejte ruku, slovně pozdravte a buď pokývejte hlavou (muži), nebo krátce pokrčte kolena (ženy) – to je výraz úcty ke staršímu.
- Pokud vám Namibijec nabídne jídlo a pití, je zdvořilé to přijmout. Při jezení rukama pak (obzvláště na vesnicích) používejte výhradně pravačku. Levá ruka totiž bývá považována za nečistou, stejně jako u muslimů.
- Než se budete procházet po tradičních namibijských vesnicích, zvolte skromný oděv (ve městech se toto tolik neřeší). Ideální je, mít zahalená kolena a ramena.
- Nikdy Namibijce/především vesničany nefoťte bez toho, aniž byste je požádali a prohodili předtím s nimi pár slov o životě (naučte se pár frází konkrétního jazyka).
- Na veřejnosti si neprojevujte s partnerem nijak náklonnost – tj. neobjímejte se, nelíbejte se ani nedržte za ruku – může to být pro místní urážlivé.
Zajímavost: V namibijské kultuře se bohatství hodnotí podle toho, kolik má daná rodina dobytka.
TOP TIPY PRO CESTOVATELE
V Namibii vás čeká doslova maraton skvělých zážitků v mimořádné a zajímavé přírodě s vysokými písečnými dunami či hlubokými kaňony. Mile vás však překvapí i města, která nabízí nespočet dechberoucích památek a tepou životem nebo tisíce let stará kultura Namibijců. Ať už dáte přednost oblíbeným outdoorovým aktivitám, anebo raději zavítáte do některého z tamějších muzeí, vždy si odnesete úžasné vzpomínky!
OUTDOOROVÉ AKTIVITY
- Navštivte „Město duchů“ Kolmanskop. Namibie není jen o divokých zvířatech, poušti, afrických kmenech a savaně. Má co nabídnout i z hlediska historie! Kolmanskop je zaniklé město, které kdysi sloužilo jako útočiště pro hledače diamantů. Jakmile naleziště zmizela, zmizel z města také život a místo pohltila poušť. Písek za leta zavál i do opuštěných obydlí, a tak je to doslova ráj pro fotografy! Město leží asi 15 km východně od přístavního města Lüderitz. Zaplatit si můžete i prohlídku s průvodcem.
- Vsaďte na sandboarding. Písečné duny v Namibii jsou považovány za nejvyšší na světě. Proto se stává jízda na prkně po písku nebývalým zážitkem. Pokud milujete trochu toho adrenalinu, jděte do toho! I pro odrostlejší děti je to dokonalá zábava. Nejlepší oblasti pro sandboarding jsou ve městech Swakopmund a Walvis Bay. Nezvyklou aktivitu si lze užít v okolních dunách pouště Namib.
- Zajeďte si na prohlídku Národního parku Pobřeží koster. Jedná se o 40 km široký a 500 km dlouhý pobřežní úsek v severozápadní Namibii (je součástí pouště Namib). Vody Atlantiku u tohoto místa jsou známé svými silnými proudy, hustými mlhami a zrádnými písečnými břehy. Dříve bývaly tyto nepříznivé podmínky příčinou ztroskotání mnoha lodí s námořníky, o čemž svědčí i množství vraků – ztroskotalo zde více jak tisíc plavidel. Kromě nich lze spatřit na Pobřeží koster i kostry velkých kytovců. Tato surrealistická krajina je rovněž rájem pro zapálené fotografy i milovníky historie. Návštěvníci se s automobily 4x4 dostanou pouze do jižní části parku. Severní část si lze prohlédnout letecky.
- Vyzkoušejte rafting na řece Kunene. I přesto, že je Namibie převážně suchou zemí, pořádně smočit se můžete při plavbě na raftu po řece Kunene, která se nachází na hranici s Angolou. Milovníci vodních sportů i adrenalinu si zde užijí divoké peřeje. K občerstvení a oddychu se pak můžete zastavit v oblasti kempu White Sands, která vás jistě okouzlí.
- Proleťte se horkovzdušným balonem nad solnou pánví Sossusvlei. Ta představuje nejsušší oblast uprostřed pouště Namib. Kolem lze také spatřit nejvyšší duny v zemi. Lety jsou směřovány spíše na dopolední hodiny, a tak si můžete užít i překrásný východ slunce.
INDOOROVÉ AKTIVITY
- Prokoumejte Muzeum Swakopmund. V namibijském městě Swakopmund se můžete ponořit do historie této fascinující africké země. Nachází se zde jedno z největších soukromých muzeí v Namibii, které bylo založeno roku 1951. Mezi exponáty lze obdivovat například původní zvířata, rostliny, minerály, archeologické nálezy a jiné zajímavé předměty spjaté s historií. Vzdělávací výstava „People of Namibia“ pak seznamuje návštěvníky s rozmanitými etnickými skupinami a jejich kulturou. V místě je možné absolvovat i prohlídku s průvodcem a zakoupit pohlednice, knihy či suvenýry. Otevřeno zde bývá každý den od 10:00 do 17:00.
- Navštivte kostel Christuskirche v hlavním městě Namibie. Pokud zamíříte do Windhoeku, udělejte si relaxační zastávku v tamějším kostele (třeba na nedělní bohoslužbu), který vás uchvátí nejen svým exteriérem ale i interiérem. Nachází se v ulici Fidela Castra naproti ZOO parku a budově parlamentu. Stavba kostela byla zahájena v roce 1907 (během německé kolonizace Namibie) a použil se na ni převážně materiál dovezený z Německa. Německým odkazem však žije evangelický kostel dodnes.
- Zavítejte do Národního mořského akvária ve Swakopmundu. Prozkoumejte pestrý podmořský svět v Namibii prostřednictvím oválné nádrže o objemu 320 tisíc litrů s vyhlídkovým tunelem. Skrz něj můžete obdivovat několik druhů namibijských ryb, jako např. cejna černého (galjoena), bílého steenbrase nebo pražmu bílou a mnoho dalších. Součástí Národního mořského akvária založeného v roce 1995 je i nádrž Ray, kde návštěvníky čeká interakce s mořskými živočichy – ryb se mohou i dotknout. Otevřeno je zde od úterý do neděle v čase 10:00 až 16:00.
- Objevte Namibia Craft Centre. V samém srdci města Windhoek naleznete velmi příjemný maloobchodní prostor, kde jsou k prodeji ručně vyráběné předměty jako třeba šperky, kožené kabely, tradiční namibijské suvenýry nebo také kosmetika a jiné zajímavé zboží. Centrum je ostatně domovem až 40 řemeslných stánků, takže je z čeho vybírat! V místě najdete krom jiného i výstavní galerii Omba nebo občerstvení v podobě bistra. Otevřeno je zde od pondělí do pátku v čase 9:00 až 17:30, v sobotu od 9:00 do 16:00 a v neděli od 9:00 do 15:00.
- Degustujte (nejen) víno v Erongo Mountain Winery. Malebné namibijské městečko Omaruru je proslulé jako vinařská oblast – za návštěvu a prohlídku zde určitě stojí jedno z nejnovějších vinařství v zemi – Erongo Mountain Winery. Budova je postavena z cihel a venkovní terasa pak ze dřeva. Z té budete mít náramný výhled na nedalekou vinici. Degustovat zde můžete mimo jiné i lihoviny, které se vyrábí z vína! Některé likéry vám utkví v paměti svou neodolatelnou chutí. A aby toho nebylo málo, ke skvělému pití vám tu uvaří i dokonalé jídlo z německo-francouzské kuchyně!
TOP festivaly
- Bank Windhoek Arts Festival: tento umělecký festival se koná každý rok v únoru a zamířit za ním musíte do Windhoeku. Festivalový program je velmi pestrý a zahrnuje tance, divadelní představení nebo výstavy výtvarného umění.
- Enjando Street Festival: během března se v hlavním městě Namibie koná pouliční festival Enjando známý také jako Mbapira. Akce je dvoudenní a zahrnuje bujaré veselí ve velké společnosti, s pestrými a zářivými kostýmy.
- Windhoek Karneval: jedná se o zdaleka nejvýznamnější kulturní festival ve Windhoeku a v celé Namibii. Koná se pravidelně v dubnu a je silně ovlivněn německou náladou vzhledem k dávné německé okupaci a kolonizaci země. Zahrnuje hudební vystoupení, maškarní ples pro dospělé nebo karneval.
- Africa Day: tento významný den slouží k posílení spolupráce a k lepšímu mírovému soužití. Je oslavou multikulturní společnosti a připomínkou letité diskriminace černochů. Na mnoha místech Namibie se lidé scházejí k oslavě Dne Afriky v květnu.
- Maharero Day: je nazýván také jako „Den hrdinů“ a koná se o víkendu nejblíže 26. 8. ve městě Okahandaja. Během dne se schází lidé z kmene Herero v tradičních oděvech, aby si připomněli padlé náčelníky při konfliktech s kmenem Nama a s Němci. Je to obecná velmi bujará, hlasitá akce plná barev určená k poctě válečných hrdinů.
- Oktoberfest: jak je známo, Namibie je bývalou německou kolonií, proto se zde těší oblibě i německý festival pití piva zvaný Oktoberfest. Ten se slaví v hlavním městě koncem října nejen prostřednictvím popíjení pivního moku, ale i různými druhy zábavy pro všechny věkové kategorie.
TOP muzea
- Living Museum of the Damara: „Živé muzeum Damara“ se nachází poblíž oblasti Twyfelfontein a je prvním tradičním projektem v Namibii a současně také jediným svého druhu. Návštěvníci zde mají možnost poznat tradiční kulturu kmene Damara, který patří spolu s Křováky k nejstarším národům země.
- Independence Memorial Museum: „Pamětní muzeum nezávislosti“ je historické muzeum nacházející se ve Windhoeku. Slavnostně otevřeno bylo v roce 2014 a věnuje se antikoloniálnímu boji země a boji za nezávislost, což zobrazují i exponáty v celkem třech galeriích. Před budovou pak stojí socha zakládajícího prezidenta Sama Nujomy. Muzeum najdete na Robert Mugabe Avenue mezi koloniální citadelou Alte Feste a kostelem Christuskirche. Otevřeno zde mají od pondělí do pátku v čase 8:00 až 17:00 (ve středu je otevřeno jen od 9:00 do 13:00). Možné jsou prohlídky s průvodcem i občerstvení v restaurací ve čtvrtém patře.
- Trans-Namib Railroad Museum: železniční muzeum ve Windhoeku je jedním z nejzajímavějších a zobrazuje historii železničních tratí v Namibii. Otevřeno bylo v roce 1993 a sídlí v historické nádražní budově. V úžasu zde budete například ze starých lokomotiv. Další expozice se však věnují i Namibian Airways a námořní historii země. K vidění jsou v muzeu také např. příbory a nádobí používané v tehdejších jídelních vozech a elektrická i telekomunikační zařízení. Otevřeno je zde od pondělí do pátku v čase 8:00 až 12:00 a pak od 14:00 až 16:00.
- Tsumeb Museum: v severní Namibii se rozkládá malebné město Tsumeb, které je domovem fascinujícího muzea zaměřeného na historii těžebního průmyslu ale i dělostřelecké zbraně. Ty byly v době první světové války svrženy do jezera Otjikoto Němci, aby nemohly být použity proti koloniálním silám. Otevřeno je zde od pondělí do pátku v čase 9:00 až 12:00 a pak od 14:00 do 17:00. V sobotu je otevřeno od 9:00 pouze do 12:00.
TOP pláže
- Henties Bay: na severním pobřeží Namibie natrefíte na pobřežní město Henties Bay, které je oblíbeným plážovým letoviskem s krásnými výhledy na moře. Ubytovací zařízení a restaurace se zde ovšem nachází na vysokých písečných dunách (ze strategických důvodů kvůli prevenci koroze), a tak budete muset tak trochu šplhat, abyste se občerstvili nebo ubytovali v jednom z místních hotelů. Jinak vás ale čeká příjemná a široká pláž s měkkým pískem i klidné vody. Nejhlavnější aktivitou v této oblasti je pak rybaření, proto nezapomeňte ochutnat nějaký ten úlovek připravený šikovným kuchařem!
- Torra Bay: tato oblast je izolovaná a divoká, a tak je ideální pro milovníky samoty a dobrodružství. V okolí pláží nelze počítat s žádnými hotely ani restauracemi, za to ke koupání, kempování a pozorování hvězd je Torra Bay jako stvořená. V zátoce se často během prosince a ledna pohybují sportovní rybáři, neboť místní vody jsou plné rozmanitých ryb. Právě během těchto dvou měsíců se do Torra Bay dostanete – přineste si však své vlastní jídlo, pití, palivové dřevo a další nezbytnosti.
- Walvis Bay: toto místo je hlavním přístavem v Namibii a nabídne jednu z nejlepších pláží s názvem Independence Beach. Najdete ji na severovýchodním předměstí, hned vedle námořní základny Walvis Bay. Kromě koupání a slunění v písku si zde můžete užít i pozorování plameňáků nebo pelikánů.
- Agate Beach: tato pláž se rozprostírá jen cca 11 km od přístavního městečka Luderitz. Vhodná je ke koupání (zchlazení během teplého dne), procházky a odpočinek na slunci. Pojmenovaná je pro množství krystalů a kamenů, které se zde nacházejí – zejména pak acháty. Ty však nyní nemůžete odnášet z pláže bez povolení Úřadu ochrany přírody. Úchvatné jsou zde také západy slunce či pozorování plameňáků.
Aktivity zdarma
- Molo ve Swakopmundu: pokud hledáte zážitek, za který nezaplatíte ani korunu, zajeďte si do města Swakopmund, kde se nachází kouzelné staré molo. To bylo dostavěno v roce 1905 a původně měřilo na délku 275 metrů. Později však bylo prodlouženo o 50 metrů a rozšířeno na 14 metrů. Z tohoto místa budete mít dokonalý výhled na Atlantik, proto si nezapomeňte vzít s sebou dalekohled a fotoaparát. A když budete mít trochu štěstí, možná zahlédnete v širých vodách i delfíny! Na molu je pak hlavní atrakcí i restaurace Jetty 1905. Zde se můžete kochat shora i zdola (díky skleněným panelům v podlaze) okolními vodami a dopřát si skvělé jídlo.
- Vodopády Epupa: zdarma můžete také navštívit překrásné místo nacházející se na řece Kunene (na hranici Namibie a Angoly) v oblasti Kaokoland. Vodopády Epupa jsou tvořeny řadou kaskád a klesají v délce 1,5 km. Do oblasti se nejsnáze dostanete z města Opuwo automobilem s náhonem 4x4. V blízkosti vodopádů lze nalézt také ubytování v chatách, stanový kemp nebo restaurace s občerstvením.
- Garas Park Rest Camp: asi 20 km severně od města Keetmanshoop v jižní Namibii natrefíte na velmi zajímavý, a hlavně klidný kemp, kde se lze bezplatně ubytovat pod širákem. Bez stanu se tedy neobejdete. Lokalitu zcela jistě ozvláštňují sukulenty zvané aloe rozsochaté, které vypadají jako stromy. Skoro nadpozemskou krajinu zde dotváří i rozmanité skalní útvary anebo umělé sochy.
- Parliament Gardens: ani hlavní město Namibie nezůstává ohledně bezplatných aktivit pozadu! Ve Windhoeku navštivte například zahrady, které se rozprostírají mezi budovou parlamentu a kostelem Christuskirche. Dominantou je zde bronzová socha náčelníka kmene Herero (Hosea Kutako). V klidné zeleni lze ovšem najít také olivový háj či venkovní bowlingové hřiště s klubovnou. Dvakrát do měsíce se v Parliament Gardens konají dokonce i divadelní představení.
TOP výhledy
- Caprivi Strip: jedná se o úzký pruh země mezi Botswanou na jihu, Zambií + Angolou na severu a namibijskou oblastí Okavango na západě. Caprivi lze označit jako nejmokřejší region v Namibii – spadne zde vysoké množství srážek a krom jiného se v okolí vyskytuje také několik velkých řek, tj. Zambezi, Kwando a Okavango. Vzhledem k dostatečným zdrojům vody tedy můžete v Caprivi Strip spatřit značné množství zvířat. Je to náramná podávaná nejen na žirafy, zebry ale třeba i na slony a další divokou zvěř.
- Deadvlei: v blízkosti solné pánve Sossusvlei se nachází hliněná pánev Deadvlei, kterou pokrývá nespočet mrtvých stromů zvaných velbloudí trny (Acacia erioloba). Jejich stáří je odhadováno na 900 let – kvůli suchu nebyl umožněn jejich rozklad. Originální výhledy na černé pahýly stromů a vybělenou zemi kontrastující s plavými písečnými dunami osloví v lokalitě zejména zapálené fotografy!
- Cape Cross: jedná se o přírodní rezervaci chránící kolonie tuleňů a najdete ji na odlehlém mysu na namibijském Pobřeží koster. V rezervaci jsou k dispozici pro návštěvníky vyvýšené chodníky, díky kterým se ke zvířatům dostanete do bezprostřední blízkosti. Nejlepší doba pro pozorování tuleňů v Cape Cross je od prosince do června.
- Náhorní plošina Waterberg: toto místo je velmi oblíbené mezi nadšenci do outdoorových aktivit a patří také mezi jedno z ekologicky nejrozmanitějších v Namibii. Lze zde zpozorovat desítky druhů ptáků i savců (příroda např. slouží k ochraně černého nosorožce). Zavítat sem můžete i s batohem na zádech a kochat se panoramatickým výhledem na okolní lesy a údolí. Za návštěvu pak stojí také vesnice Okakarara v okolí, kde lze poznat kmen Herero.
TOP místa na fotografování
- Národní park Etosha: tento park rozkládající se v severní a centrální části Namibie je nejdůležitější přírodní rezervací v zemi a také jednou z největších chráněných savan v Africe. Zejména v období sucha (od května do listopadu) tudy proudí zástupy divoké zvěře a míří k napajedlům – to je vaše šance na originální fotografie! Brány parku se otevírají s východem slunce a zavírají při západu slunce. Nejlepší čas pro unikátní fotografie je buď brzy ráno nebo později večer.
- Národní park Namib-Naukluft: tento velký park se rozprostírá přes značnou část jižního pobřeží Namibie. Najdete zde nejstarší poušť světa a také největší písečné duny. Za několik skvělých fotografií rozhodně stojí oblasti Sossusvlei a Deadvlei! Pro nejlepší snímky sem přijeďte časně ráno nebo později večer – budete mít to nejlepší světlo.
- Quiver Tree Forest: pro bezkonkurenční snímky si zajeďte také do této oblasti (lesa), která se nachází nedaleko města Keetmanshoop na jihu Namibie. Zde rostou v hojném poštu sukulenty vyhlížející jako stromy, jež jsou známé jako aloe rozsochaté. Dokonalou fotografii „stromů“ získáte zejména při nočním focení s hvězdnou oblohou. Úžasný však bude i barevný východ nebo západ slunce.
- Kolmanskop: toto „Město duchů“ je doslova rájem pro fotografy. Kdysi býval Kolmanskop vesnicí, kde propukla tzv. diamantová horečka. Později jej obyvatelé opustili a nechali napospas poušti. Stavby, které zde zbyly, jsou zasypané pískem – což vytváří velmi zajímavé scenérie pro focení. Nenechte si ujít tohle velice originální místo!
TOP trasy pro pěší turistiku
- Rock Sculpture Trail (Národní park Namib-Naukluft): lehká až středně obtížná trasa, která je celoročně přístupná a vhodná i pro začátečníky. Začíná a končí v blízkosti kopce Bloedkoppie. Její vzdálenost je 11 km a zdoláte ji za 3 až 5 hodin. Nejlepší je vyrazit na cestu brzy ráno, neboť panují chladnější teploty.
- Olive Trail (Národní park Namib-Naukluft): tato stezka je středně náročná až obtížná, celoročně přístupná a ke zdolání se doporučuje spíše zkušenějším pěším turistům. Její vzdálenost je 10 km a zdoláte ji za 4 až 5 hodin. Cesta samotná se vine majestátním pohořím Naukluft, přičemž na začátku trasy vystoupáte na náhorní plošinu nabízející překrásné panoramatické výhledy. Během túry pak můžete obdivovat i nespočet druhů ptáků (např. orla černého) nebo divokou zvěř z bezpečné vzdálenosti.
- Spitzkoppe: jednou z nejoblíbenějších v Namibii je trasa na tzv. „Africký Matterhorn“. Cesta ke Spitzkoppe je středně obtížná až těžká, celoročně přístupná a na její zdolání budete potřebovat 4 až 7 hodin. Mnoho obtížných tras vedoucích k hoře je realizováno pouze s místním průvodcem kvůli křehkým ekosystémům v okolí.
- Duna „Big Daddy“: Namib je nejstarší pouští na světě a ukrývá ve svém srdci hned několik obřích písečných dun. Na tu zdaleka nejvyšší (měří asi 380 m) s názvem „Big Daddy“ si můžete udělat výšlap. Rozhodně však nechoďte bosky – písek může být rozpálený (vhodné jsou například aspoň ponožky)! Cesta vám zabere vzhůru asi 2 až 3 hodiny, z kopce to už ale půjde lépe a rychleji. Na túru do pouště vyrazte brzy ráno, abyste se vyhnuli pálícímu slunci.
DOPRAVA
Do Namibie se z České republiky dostanete letecky. Odlety jsou realizovány z Letiště Václava Havla v Praze. Nejčastějším cílem je hlavní mezinárodní letiště Namibie ve Windhoeku, tj. Hosea Kutako International Airport (WDH). Let z Prahy do Windhoeku trvá zhruba 12 až 24 hodin – záleží na letecké společnosti, se kterou letíte a také na přestupech (obvykle absolvujete jeden přestup). Odlet do hlavního města Namibie ovšem můžete absolvovat nejen z ČR, ale také z Rakouska (z Vídně) nebo z Německa (Frankfurt nad Mohanem, Berlín). A s jakými leteckými společnostmi můžete letět z Česka? Například s Lufthansou, Qatar Airways, Ethiopian Airlines, Turkish Airlines, Airlink, Emirates nebo Aegean Airlines.
Dalšími oblíbenými destinacemi při odletech z Prahy do Namibie jsou Walvis Bay (WVB), Swakopmund (SWP) nebo Luderitz (LUD).
Letenky
Jakmile se rozhodnete strávit dovolenou v Namibii, rezervujte si zpáteční letenky v dostatečném předstihu – ideálně již několik týdnů před odletem (minimálně 6 týdnů). Můžete tak získat lepší cenu dle sezóny, ve které chcete letět. Cenová relace zpátečních letenek z Prahy do Windhoeku se pak pohybuje od cca 23 000 Kč do cca 45 000 Kč – záleží s jakou společností letíte a v jakém období.
Vnitrostátní lety
V Namibii poskytuje vnitrostátní lety letecká společnost FlyNamibia, a to hned mezi několika destinacemi (primárně obsluhuje města Windhoek, Ondangwa, Oranjemund, Katima Mulilo či Rundu). Letět do různých oblastí v zemi lze nejen z mezinárodního letiště Hosea Kutako ve Windhoeku, ale i z letiště Eros (v rámci hlavního města Namibie), mezinárodního letiště Walvis Bay, letiště v Lüderitzu a z dalších turisticky oblíbených míst. Preferovaný let si lze rezervovat přímo na oficiálních webových stránkách FlyNamibia.
Automobil
Zdaleka nejlépe poznáte Namibii při cestování automobilem. Země se může pochlubit převážně vynikající sítí zpevněných silnic a dálnic, které bezpečně propojují všechny oblíbené oblasti. Největší dobrodružství však začíná tam, kde udržované cesty končí – i proto je vhodné zapůjčení automobilu s pohonem 4x4, jenž zajistí bezpečné přepravování. Využít můžete buď celosvětově známé autopůjčovny s možností online rezervace vozu, tj. Avis, Hertz, Budget nebo Europcar anebo některou z velkých autopůjčoven přímo v Namibii (některé mají pobočky i na mezinárodních letištích). Než pak v zemi usednete za volant, ujistěte se, že u sebe máte mezinárodní řidičský průkaz a berte na vědomí jízdu vlevo! Povinné jsou pak na všech sedadlech bezpečnostní pásy a velmi doporučované je, abyste s sebou na delší vzdálenosti vozili dostatečnou zásobu pohonných hmot – čerpací stanice se totiž vyskytují jen v okolí měst u hlavních silnic.
Autobusy
Nejspolehlivější luxusní autobusy provozuje v Namibii společnost Intercape Mainliner, jež také umožňuje rezervaci jízdenek online. Cestujícím nabízí hned několik denních linek z Windhoeku do Jižní Afriky se zastávkou ve městech Mariental, Rehoboth a Keetmanshoop. Autobusy však míří i do měst Ondangwa, Oshakati, Oshikango, Rundu, Katima Mulilo, Walvis Bay nebo Swakopmund – v této destinaci jsou pak k dispozici také soukromí poskytovatelé klimatizované kyvadlové dopravy mezi hlavním městem a pobřežím, tj. Welwitschia Shuttle a Townhoppers. Nutno ale podotknout, že samotní Namibijci spíše využívají méně pohodlné ale rychlejší minibusy, které nemají pevný jízdní řád a odjíždějí až tehdy, když jsou zcela zaplněné. Mohou být ovšem přetížené a náchylnější k nehodám.
Vlaky
Vlakovou dopravu v Namibii zajišťuje železniční společnost Trans-Namib Railways – a to již od roku 1895. Vlaky však přepravují v zemi převážně náklad, a tak se musíte připravit na to, že mohou být mimořádně pomalé. Krom jiného také zastavují v každé stanici, což dopravu ještě více zpomaluje. K dispozici jsou pro cestující vozy první a druhé třídy (někdy i s menším občerstvením). Jízdenky je možné rezervovat předem přímo na vlakových nádražích anebo v den odjezdu, kdy musíte přijít aspoň o půl hodiny dříve. Oblíbené jsou u cestovatelů trasy Windhoek – Walvis Bay anebo Windhoek – Keetmanshoop. Luxusní zážitek pak zajistí zcela jistě vlak Desert Express, který je primárně zaměřen na turisty a jezdí mezi městy Windhoek a Swakopmund. Cesta trvá necelých 20 hodin a je skutečně zážitková, neboť obsáhne několik zastávek spojených např. se sledováním lvů během krmení či s návštěvou pouště Namib a procházkou po písečných dunách. V ceně vstupenky je i tříchodová večeře + nocleh.
Taxíky
Nejlevnějším způsobem dopravy v Namibii jsou tzv. sdílené taxíky – jsou viditelně označeny, a tak je snadno poznáte a přivoláte např. mávnutím ruky. Ještě, než nastoupíte, sdělte řidiči svůj cíl. Pokud míří stejným směrem a má volnou kapacitu, odveze vás. Soukromé nesdílené taxíky jsou stejně tak efektivní a stále za rozumnou cenu – v rámci hlavního města se cena za 1 km pohybuje od 13 namibijských dolarů. Služby jako Uber nebo Lyft však v zemi nehledejte. Namibijskou alternativou je tzv. LEFA, což je přepravní služba sídlící ve Windhoeku. Stáhnout si do telefonu můžete i aplikaci, díky níž si snadno taxi přivoláte. Pokud hledáte nejlepší taxislužbu ve svém okolí, informujte se ideálně u svého poskytovatele ubytování/v hotelu.
Další způsoby dopravy
Po Namibii se můžete dále přepravovat například i na kole – pakliže jste fyzicky zdatní a zkušení cyklisté.V zemi je k dispozici hned několik půjčoven kol/organizátorů výletů, jako např. Mountain Bike Namibia. Jistou volbou může být i zapůjčený motocykl, přičemž celou řadu půjčoven naleznete zejména ve Windhoeku. Lodní doprava trajekty v Namibii prakticky neexistuje, z některých měst však můžete vyplout lodičkami (např. z Lüderitzu) anebo absolvovat výlet většími loděmi na dechberoucí pobřeží země – do Walvis Bay, Sandwich Harbor atp.
CESTOVÁNÍ S DĚTMI
Do Namibie můžete letět i s dětmi – ty si tuto překrásnou africkou destinaci užijí do sytosti! Nabízí totiž nejen úžasné safari zážitky, ale mnoho úžasných památek, outdoorových aktivit či vodních sportů. Než však do Namibie s dětmi vyrazíte, mějte na paměti, že musíte mít souhlas druhého rodiče (pokud s ním necestujete), kopii jeho občanského průkazu a rodný list dítěte (ideálně přeložený do angličtiny). Totéž platí i tehdy, pokud s nezletilým cestuje cizí osoba – nutný je v tomto případě souhlas obou rodičů a příslušné doklady.
Podcenit byste pak neměli ani očkování – poraďte se nejlépe s pediatrem. V některých částech země (zejména na severu Namibie) se totiž stále vyskytuje malárie. A dále vám již nic nebrání v dobrodružství. Myslete ovšem na dostatečný pitný režim prostřednictvím balených vod a dobrou ochranu před slunečními paprsky, tj. pokrývku hlavy, opalovací krém s ochranným UV faktorem, sluneční brýle a případně lehký oděv s dlouhým rukávem/nohavicemi do pouště. Čím lépe budete připraveni, tím bezstarostněji si pobyt s potomky užijete.
TOP atrakce/zážitky v Namibii pro rodiny s dětmi
- Národní park Etosha a přírodní rezervace Cape Cross Seal Reserve: ať už máte doma malé či odrostlejší potomky, zcela určitě je nadchnete, pokud zamíříte na safari výlet do Národního parku Etosha. V ideálním případě si pronajměte automobil 4x4 a jeďte k napajedlům pozorovat z vozu divokou zvěř. Děti budou u vytržení z blízkého setkání s nosorožci, lvy, žirafami, zebrami či slony. Velkým zážitkem však bude i návštěva rezervace tuleňů Cape Cross, kde se celá rodina náramně pobavíte těmito rozpustilými a roztomilými zvířaty.
- Město Swakopmund: pakliže hledáte celé spektrum zážitků pro celou rodinu, neváhejte a vydejte se do Swakopmundu. Toto barevné pobřežní město rozkládající se v regionu Erongo vás doslova pohltí. Co se týká atrakcí, bude vám až zrak přecházet! Vaše kroky mohou nejprve zamířit do jediného namibijského akvária, kde děti poznají bohatý podmořský život a tváří tvář se střetnou se žraloky nebo rejnoky na podvodním chodníku. Perfektní zábavu si pak můžete užít i na tamější velbloudí farmě, která nabízí vyjížďky na velbloudech! To ale není zdaleka vše. V nabídce je i výlet na molo ve Swakopmundu nebo poznávání historie v tamějším proslulém muzeu. Je jen na vás, co zvolíte.
- Damara Living Museum: asi 10 kilometrů od slavných skalních rytin Twyfelfontein (které můžete mimochodem s dětmi také navštívit) objevte „Živé muzeum Damara“. To bylo založeno lidmi z kmene Damara, aby vzdělávalo nejen místní ale i turisty o jejich kultuře. Je to fascinující místo, kde uvidíte tradiční život na vesnici včetně různých řemesel, tj. kovářství, práci s kůží nebo třeba výrobu šperků. K tomu všemu si poslechnete originální hudbu a uvidíte tradiční tance.
CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI
Ani senioři si nemusí nechat ujít nezapomenutelné zážitky v Namibii! Destinace je obecně velmi bezpečná a dokáže nabídnout také komfort starším turistům. Pokud chcete prožít dokonalou dovolenou, vsaďte na organizované zájezdy do země stavěné na míru přímo pro seniory, které vám zajistí bezpečí a pohodlí od ubytování, vyžití až po dopravu. Dobrodružnější povahy vydávající se do Namibie na vlastní pěst pak musí být o to obezřetnější – dbejte tedy na svůj zdravotní stav, noste s sebou na výlety pravidelně užívané léky, pijte dostatek ideálně balené vody, vyhněte se tepelně nezpracovaným jídlům (v případě citlivějšího zažívání), chraňte se před sluncem kloboukem nebo jinou pokrývkou hlavy, používejte opalovací krém s ochranným UV faktorem a nepřepínejte své síly. Když nic nepodceníte, užijete si ničím nerušený pobyt.
CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM
Ať už chcete do Namibie cestovat s tělesným nebo smyslovým handicapem, můžete tak udělat bez obav – tedy pokud se rozhodnete pro organizovaný zájezd přímo šitý na míru handicapovaným cestovatelům. Ten totiž zajistí vaše speciální požadavky od ubytování, dopravu až po atrakce, a tak se později nebudete potýkat s žádnými komplikacemi. Díky předem naplánovanému pobytu si bezstarostně užijete například safari v zemi či návštěvu mnoha zajímavých památek. Vozíčkáři by pak měli mít na paměti, že uzpůsobené jsou bezbariérově jenom některé městské oblasti, kdežto ve vesnicích může být pohyb na vozíku poměrně značnou výzvou.
LGBTQIA+ KOMUNITA A CESTOVÁNÍ DO NAMIBIE
Turisté z LGBTQIA+ komunity si mohou užít velmi příjemnou dovolenou v Namibii. Většina tamějších obyvatel je velmi přátelských, tolerantních a otevřených k jiné orientaci. Nebyly tedy zaznamenány četné případy odsuzování takových lidí. Mějte však na paměti, že projevy náklonnosti (držení za ruce, objímání, líbání) v zemi nemusí být dobře přijímány – zejména ve venkovských oblastech, proto si je nechte do soukromí. To ostatně platí i pro heterosexuální páry. Ve městech jako je např. Windhoek nebo Swakopmund lze také občas natrefit na konzervativnější postoj místních, avšak převážně jsou liberálněji zaměření.
CESTOVÁNÍ SE PSEM
Máte doma psa a chtěli byste se s ním vydat na dovolenou do Namibie? Pak to pečlivě zvažte. Tato africká země sice nezakazuje dovoz zdravých psů, odlišné klima však může představovat jistou zátěž pro zvířecí organismus a divoká zvěř případné nebezpečí. Také mějte na paměti, že ne všude lze se psem zajít. Pakliže i přesto s mazlíčkem zatoužíte vycestovat, musíte zajistit hned několik nezbytností:
- Pes musí mít implantovaný mikročip, jehož číslo je nutné uvést do všech potřebných dokumentů k cestování.
- Pokud váš pes není aktuálně naočkován proti vzteklině, musíte tak učinit mezi 30 dny až 12 měsíci před odletem do Namibie.
- Do třiceti dnů před odletem do Namibie musí být váš pes testován na těchto 5 nemocí: Brucella Canis, Trypanosoma Evansi, Dirofilaria immitis, Babesia Gibsoni a Leishmania. Pakliže je vyšetření na Dirofilaria immitis (parazita zvaného Vlasovec psí) negativní, je přesto nutné podávat léčivo jako prevenci onemocnění – až do importu zvířete.
- Namibie také vyžaduje od turistů dovozní povolení, které vydává namibijský úřad pro vývoz/dovoz zvířat, tj. Directorate of Veterinary Services (Ředitelství veterinárních služeb).
- S sebou si musíte vzít krom jiného i veterinární osvědčení pro Namibii, které potvrdí licencovaný veterinář – ze Státní veterinární správy. V něm je uvedeno, že je zvíře zdravé, očkované a nemá parazity.
- Odčervení psů před cestou do Namibie je důrazně doporučováno.
- Domácí mazlíčci mohou do Namibie vstoupit přes mezinárodní letiště Hosea Kutako jako odbavené zavazadlo v kabině nebo letecký náklad. Zvíře je následně na letišti vyšetřeno – nesmí jevit známky přenosného onemocnění.
- Vzít si nezapomeňte na cesty i očkovací průkaz, ve kterém jsou deklarována nejen všechna provedená očkování, ale i to, že je mazlíček skutečně váš.
ZDRAVOTNÍ PÉČE
Veřejná zdravotní péče je široce dostupná všem Namibijcům, přesto má stále své mezery, tj. nedostatek vyškoleného personálu nebo například dlouhé čekací doby. V praxi tak spoléhá na veřejné zdravotnictví asi „jen“ 84 % místních obyvatel. Daleko lepší péči pak poskytuje soukromý sektor, přičemž kvalitní soukromé nemocnice jsou k dispozici pro nemocné zejména v hlavním městě Windhoeku či v jiných velkých městech Namibie. Turistům je doporučováno využívat soukromá zařízení s dostatečným pojistným krytím na případné náklady za ošetření.
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně doporučuje sjednání kvalitního cestovního pojištění, které pokryje nejen případné výlohy na ošetření v Namibii, ale také třeba ztrátu či opoždění zavazadla. U preferované pojišťovny si pak lze sjednat i doplňkové služby, jako pojištění odpovědnosti nebo pojištění storno poplatků na zrušenou dovolenou z nepředvídatelných důvodů. Většina pojišťoven pak nabízí zcela automaticky klientovi i vzdálené asistenční služby v mateřském jazyce v případě jakékoliv tísně.
STRAVOVÁNÍ
Namibijská kuchyně potěší masožravce, a zejména pak ty, kteří preferují zvěřinu – výjimkou není v Namibii antilopí maso. Díky pobřežním oblastem se na jídelníčku Namibijců ovšem vyskytuje i pestrý výběr mořských plodů a čerstvých ryb, tj. například humři, cejni, tilápie či tygří ryby. Lokálně vypěstovanou zeleninu a ovoce je obtížnější sehnat, avšak k dostání je v supermarketech z dovozu z Jižní Afriky. Nutné také podotknout, že menu místních je značně ovlivněno dávnou německou kolonizací – to platí hlavně pro velká namibijská města. Na jídelních lístcích tak nezřídka kdy natrefíte na typické německé (nebo i rakouské) pokrmy, jako třeba vídeňský řízek a špecle. Vliv německé gastronomie ovšem poznáte i co se týká dezertů – v Lüderitzu, Windhoeku a Swakopmundu najdete nespočet kaváren s hutnými smetanovými dorty a pekárny s typickým německým pečivem „brötchen“ (rolky, menší housky, bagetky).
Tradiční jídlo
Je jen málo turistů, kteří ve skutečnosti ochutnají typické namibijské pokrmy jednotlivých kmenů. Základem jejich jídelníčku je totiž čirok nebo perlové proso, které se vaří a zpracovává na hustou kaši. Lidé z kmenů Herero a Himba tuto kaši ještě míchají s kyselým mlékem a jedí spolu s divokým nebo sušeným špenátem, zeleninou a někdy i masem (většinou kuřecím).
Typické namibijské speciality
Abyste poznali dokonale namibijskou gastronomii, zkuste ochutnat některou z níže uvedených specialit:
- Oshithima (Mahangu Pap): bezlepková kaše vyrobená z perlového prosa – respektive z prosové mouky. Podává se nejčastěji se zeleninovým nebo masovým gulášem.
- Oodhingu: sušené maso na slunci (zejména kozí, hovězí, antilopí nebo zvěřinu)
- Omagungu: smažené červy sklizené ze stromů/keřů zvaných mopany, které se připravují s rajčaty, cibulí a chilli (pokud chcete vystoupit ze své komfortní zóny, velmi doporučujeme)
- Potjiekos: masovo-zeleninový guláš, který se vaří venku na ohni v železném hrnci – až 3 hodiny, podává se s čerstvým chlebem
- Kapana: kousky šťavnatého grilovaného hovězího masa, které je běžně ochucené speciálním namibijským kořením kapana, chilli a solí – typickou přílohou bývá salsa z nakrájené cibule a rajčat.
- Oukuki: typické namibijské pouliční jídlo v podobě smažených koulí z kynutého těsta, které se podávají jako svačina anebo spolu s miskou bramborové polévky.
- Boerewors: farmářský párek/klobása vyráběná nejčastěji z mletého hovězího masa, soli, octa a směsi koření – s oblibou se používá i maso vepřové, jehněčí nebo mix obou. Jídlo bylo kdysi poprvé dovezeno z Evropy a v Namibii se ujalo.
Dezerty a ovoce
Pokud vás bude honit mlsná, můžete si v Namibii pochutnat i na těchto sladkých specialitách:
- Melktert: krémový mléčný koláč, který má lehkou pudinkovou texturu.
- Oshikwiila: palačinky, na jejichž výrobu se používá jemně namletá mouka Mahangu, špetka soli a cukr.
- Apfelstrudel: zejména v Německu známý jablečný závin najdete i v Namibii, podává se obvykle se šlehačkou a kopečkem vanilkové zmrzliny.
- Omauni Sorbet: lehký a osvěžující sorbet vyrobený ze sladkokyselých opičích/natalských pomerančů (rostou na stromu zvaném Strychnos spinosa), cukru, citronové šťávy, skořice a vody.
V Namibii je však k dostání i pestrá paleta čerstvého sezónního ovoce. Vybírat můžete mezi banány, jablky, hruškami, ananasy, papájemi, citrony, švestkami, kapským angreštem, třešněmi, kokosy, datlemi, grapefruity, nektarinkami, pomeranči, kiwi, sladkým melounem nebo třeba jahodami a borůvkami. Na namibijském trhu ale natrefíte samozřejmě i na celé spektrum exotického ovoce, díky němuž objevíte nové chutě, tj. okusit můžete třeba ovoce zvané marula, opičí pomeranče nebo kiwano.
TOP restaurace
- Levnější: najíst se v Namibii levně, rychle a chutně? To lze například v rychlém občerstvení Captain DoRegos Windhoek, kde nabízí lahodné burgery, kuřecí kousky, hranolky a další typické fast food pokrmy – pokud příliš nedáte typické namibijské kuchyni, je to volba pro vás. Menu s nápojem, hranolky, burgerem, sendvičem či smaženým masem vás zde vyjde na cca 63 až 83 namibijských dolarů (v přepočtu cca 75 až 99 Kč). Otevřeno mají ve všední dny od 8:00 do 20:00, v sobotu od 9:00 až 19:00 a v neděli od 9:00 do 17:00. A v případě, že zatoužíte ochutnat pravou namibijskou kuchyni za rozumný peníz, zamiřte do podniku Xwama Traditional Restaurant ve Windhoeku. Zde mají obvykle otevřeno mezi 11:00 až 22:00.
- Střední kategorie: chcete-li se najíst o něco kvalitněji ale stále nechcete utrácet horentní sumy, zajděte si do restaurace The Olive Restaurant ve Windhoeku. Ta pro své zákazníky vytváří originální sezónní menu a nabízí i příjemné posezení na venkovní terase. Ceny za jídlo se zde pohybují řádově od 95 do 280 namibijských dolarů (v přepočtu cca 113 až 333 Kč). Skvělé mořské plody nebo steaky pak ochutnáte ve Swakopmundu – pokud zavítáte do podniku The Tug Restaurant, který své dveře otevírá všední dny od 17:00 a o víkendu ve 12:00. Zavíračka je pak určena na 21:30. Zde si dáte běžné hlavní jídlo v cenové relaci od 150 do 300 namibijských dolarů (v přepočtu cca 179 až 357 Kč).
- Luxusní: naprostí gurmáni nebo milovníci vynikajícího jídla si v Namibii také přijdou na své – několik excelentních podniků je nejen ve Windhoeku, ale i jiných větších městech. Navštívit můžete například luxusní ale stále cenově přijatelnou italskou restauraci v hlavním městě s názvem Droombos Restaurant, kde vám připraví burgery, pizzu, steaky nebo třeba saláty v cenové relaci 150 až 300 NAD (v přepočtu stále vychází na skvělých 179 až 357 Kč). Pakliže zamíříte do jiných oblastí za luxusními pokrmy, můžete se tetelit též radostí, neboť mnoho vysoce hodnocených podniků má stále v Namibii přijatelné ceny – luxusně se v zemi tedy najíte klidně i do 500 Kč.
Nápoje
Základním nápojem, který vám pomůže zahnat žízeň v teplých afrických dnech, je samozřejmě voda. Ta z kohoutku je v Namibii obecně bezpečná k pití, i když se může chuťově lišit. Z vrtů u chat nebo farem bývá nejkvalitnější. Pro zlepšení pitelnosti je doporučované použití speciálních neutralizačních tablet. Jestli ale máte citlivější zažívání, používejte široce dostupnou balenou vodu. Popíjet během dovolené v Namibii však můžete i čerstvé ovocné šťávy/džusy, které jsou též prodejné v menších obchodech a supermarketech pod značkou Ceres nebo Liquifruit. K dostání na namibijském trhu bývají ale také celosvětově známé limonády s kolovou či jinou příchutí, různé druhy čajů nebo skvělá káva.
Alkoholické nápoje
Pokud je vám 18 a více let, můžete v Namibii ochutnat též zajímavé alkoholické nápoje. Tím zdaleka nejvýznamnějším je pivo, jakožto německé koloniální dědictví. Na trhu je k dostání například Windhoek Lager, Tafel Lager, premium Windhoek Draught anebo „zimní“ pivo Urbock. A i přesto, že namibijská pouštní krajina není příliš vhodná pro pěstování vína, lze v zemi najít několik vinařství – např. Kristall Kellerei u Omaruru nebo Neuras vzdálený 80 km od osady Sesriem. Snadno také zakoupíte na namibijském trhu levnější jihoafrická vína v lahvi, jejichž cena se pohybuje od 80 NAD. Co se týče lihovin, v těch Namibie nijak nevyniká, avšak k dostání bývají v barech, klubech, restauracích a některých obchodech známé destiláty z dovozu. Mezi Namibijci je zdaleka nejoblíbenější brandy anebo pak jihoafrický likér amarula, který chutná podobně jako Baileys.
TOP bary/kluby v Namibii
Zábavychtiví turisté se mohou ve večerních nebo nočních hodinách vydat i do mnoha namibijských barů, nočních klubů či na diskotéky. Jejich největší koncentrace je samozřejmě v hlavním městě Windhoeku, najdete je ale i v ostatních větších městech, jako je Swakopmund, Tsumeb, Otjiwarongo, Rundu a podobně. Níže přinášíme pár tipů, kam zajít:
- Bar Zonder Naam: tento příjemný a útulný malý bar/vinárnu najdete v srdci města Swakopmund. V nabídce mají nejen skvělé lokální pivo, ale i míchané nápoje a pestrý výběr vynikajících vín. K nápojům obsluha nabízí krom jiného i menší občerstvení dle libosti a pro větší zábavu zde pravidelně hraje živá hudba. Otevřeno je v baru každý den od 12:00 do 21:30.
- King's Lounge: město Windhoek nabízí zábavu v tomto nočním klubu, který je současně i barem a diskotékou. Zde vám namíchají lahodné koktejly a zahrají nejmodernější hity k tanci. Otevřeno mají obvykle od 12:00 do ranních hodin (2. až 4. hodina).
- Cuidado Club: také v tomto příjemném klubu v hlavním městě Namibie můžete relaxovat u drinku. Od úterý do soboty je otevírací doba v čase 10:00 až 22:00. V pondělí a neděli je pak zkrácená.
KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI
Cigarety si můžete v Namibii zakoupit jen tehdy, pokud je vám 18 a více let. Kouření je pak zakázáno ve většině vnitřních veřejných prostor a ve všech prostředcích hromadné dopravy. Kouřit nesmíte ani ve vymezených venkovních prostorách, jako je např. okolí škol či školek a také oblast do dvou metrů od oken, vstupů a výstupů z veřejných míst a pracovišť. Co se týká mezinárodních letišť, většina z nich kouření umožňuje pouze ve vyhrazených kuřáckých zónách.
Alkoholické nápoje jsou v Namibii k dostání v licencovaných obchodech, v supermarketech, v barech, restauracích, a dokonce i na čerpacích stanicích – koupit si je může pouze ten, komu je 18 a více let. Je však potřeba brát v potaz, že supermarkety a prodejny lihovin mohou prodávat alkohol ve všední dny pouze do 17:00, v sobotu do 13:00 a v neděli není prodej alkoholu povolen. Co se týká pití alkoholu na veřejnosti, je lepší se mu vyvarovat. Proto drinky popíjejte ideálně jen na místech k tomu určených, tj. v barech, restauracích, klubech, na diskotékách anebo ve svém hotelu.
PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY
Měnou Namibie je namibijský dolar, označovaný jako NAD nebo N$ - na trhu kolují bankovky v nominální hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 + mince v hodnotě 1 NAD, 5 NAD a 5, 10, 50 centů. Přijatelné však v zemi je i placení v jihoafrických randech (ZAR), neboť mají stejný směnný kurz – jiné měny nejsou akceptovány. Jedno euro pak směníte na 20 NAD, jeden americký dolar na 17,9 NAD a jednu britskou libru na 23 NAD. Jedna česká koruna se rovná 0,84 NAD. Směnné kurzy jsou uváděné k roku 2023 a neustále se mění. Aktuální kurzy lze vysledovat například na webových stránkách XE.
Pokud si budete chtít směnit peníze na namibijské dolary, učiňte tak ideálně až v Namibii, kde můžete získat lepší kurz. Dobrou volbou je i výběr z místních bankomatů – tak rychle a poměrně levně získáte hotovost, kterou potřebujete zejména k platbám na čerpacích stanicích nebo v menších obchodech a také na předávání spropitného. Bankomaty pro výběr používejte ideálně jen takové, u kterých stojí ostraha. Všechny namibijské banky, tj. Standard Bank Namibia, Bank Windhoek, Nedbank Namibia a FNB Namibia přijímají debetní karty VISA, VISA Electron, Maestro a Mastercard. Denní výběrové maximum bývá obvykle od 500 N$ do 4 000 N$.
Platební karty
Platby debetními nebo kreditními kartami jsou obvykle široce akceptovány v namibijských hotelech, v restauracích, ve větších obchodech nebo v supermarketech. Problém nebudete mít s kartami VISA, Mastercard, Maestro anebo třeba Diners Club. Než však kartu použijete k platbám v zahraničí, kontaktujte svou tuzemskou banku a informujte ji o plánované cestě do Namibie, aby platby neblokovala.
Spropitné
V Namibii není spropitné povinné, nicméně bývá velmi doporučováno v případě, že jste byli se službami spokojeni. Namibijci pracující ve službách totiž nevydělají mnoho, a tak si několika namibijských dolarů navíc cení. Níže je několik doporučení pro výši spropitného:
- Restaurace a kavárny: 10 % z celkové útraty
- Bary: zde je spropitné spíše výjimkou než normou
- Portýr ve větším hotelu: cca 5 až 10 N$ i více
- Noční strážce automobilu: 5 až 10 N$ i více dle délky parkování
- Průvodce: 60 až 120 N$/osobu při půldenní aktivitě, za celodenní aktivitu 120 až 250 N$
Nakupování
Pro mnohé turisty je Namibie doslova nákupním rájem. Zejména pak velká města jako Windhoek a Swakopmund bývají vhodná pro levné nakupování v nákupních centrech i na trzích. Velmi rozšířená v zemi jsou řemesla, proto zde snadno seženete originální a ručně vyráběné výrobky, jako dřevořezby, koberce, šperky atp.
Kam vyrazit za TOP nákupy (trhy a obchodní domy)
- The Grove Mall of Namibia: toto nákupní centrum sídlící ve Windhoeku je v Namibii zdaleka nejlepší a také největší. Centrum nabízí svým zákazníkům více než 100 různých obchodů, pestrou nabídku restaurací nebo třeba kino Ster-Kinekor.
- Leder Chic Swakopmund: jakmile zamíříte do města Swakopmund, zcela určitě navštivte tento obchod. Zde budou jako v sedmém nebi všichni, co milují kvalitní kožené výrobky, tj. kabely, kabelky a podobně.
- Platz am Meer: toto nákupní centrum najdete též ve Swakopmundu. Objevovat v něm můžete celkem 72 obchodů s módou či potravinami a občerstvit se v jedné ze skvělých restaurací. Pro ty nejmenší je pak v centru dětský koutek.
- Namibia Craft Centre: ve Windhoeku je k nalezení velmi unikátní řemeslné centrum s třiceti obchůdky, které provozují místní komunity a etnické skupiny. Zde zakoupíte velmi krásné a tradiční namibijské (i obecně africké) předměty, nebo ochutnáte lahodnou namibijskou kuchyni.
Dále nezapomeňte poctít svou návštěvou ani oblíbený Dřevěný trh Okahandja (Okahandja Wood Market) v Okahandje, Ûiba Ôas Crystals Market s polodrahokamy a krystaly nacházející se v regionu Erongo anebo nespočet dalších řemeslných trhů, jako např. Kunene Craft Center (Opuwo), Khorixas Craft Centre (Khorixas) nebo Tulongeni Craft Market (Omuthiya).
Typické namibijské suvenýry
- Africké dřevěné masky: mnoho z nich vyobrazuje válečníky nebo zvířata, a mají náboženský význam. Většina z nich představuje ochranné duchy či mocná zvířata. Na pravý význam konkrétní masky se zeptejte prodejce.
- Dřevěné misky: ručně vyráběné zboží různých tvarů a velikostí buď s geometrickými kresbami nebo v jednoduchém jednobarevném provedení.
- Dřevěné figurky: ručně vyřezávané figurky vyobrazují nejčastěji buďto slony anebo válečníky s kopími a matky s dětmi.
- Dřevěné nebo hadrové panenky: hodí se nejen pro děti, ale i pro ty nejnáročnější sběratele – jsou skutečně unikátní, už jen pro výlučnou ruční výrobu.
- Sušené maso: tento suvenýr je trvanlivý a jedlý, což oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí. Zkuste zakoupit tzv. biltong, což jsou sušené masové kousky skládající se z masa hovězího, antilopího a pštrosího.
- Namibijské víno či namibijský destilát: přivézt z dovolené můžete i unikátní víno vyrobené z vodního melounu zvané mataku anebo destilát chuťově podobný vodce známý jako walende.
Jaké ceny čekat?
- lahev vody (0,33 l): 14,88 N$ (cca 18 Kč)
- cappuccino: 35,33 N$ (cca 42 Kč)
- tuzemské pivo (cca 0,5 l): 25 N$ (cca 30 Kč)
- lahev vína (střední kategorie): 75 N$ (cca 89 Kč)
- cigarety (20 ks): 40 N$ (cca 48 Kč)
- jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 80 N$ (cca 95 Kč)
- jídlo v levné restauraci (pro 1 osobu): 150 N$ (cca 179 Kč)
Rozpočet
Výše vašeho rozpočtu do Namibie se může lišit podle toho, jaký komfort preferujete – při jeho tvoření započítejte druh ubytování, stravování, návštěvy atrakcí a památek, dopravu automobilem či veřejnou dopravou a podobně. Průměrně však utratí běžný turista za jeden den asi 1 393 N$ (v přepočtu cca 1660 Kč), přičemž v rozpočtu je zahrnuté jídlo, ubytování i doprava po zemi. Za týden tak v Namibii můžete utratit v průměru asi 9 751 N$ (v přepočtu cca 11 630 Kč).
SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL)
Pokud chcete zůstat online za rozumný peníz i na dovolené v Namibii, rozhodně je výhodnější pořízení namibijské SIM karty nebo eSIM oproti aktivaci roamingu u vašeho operátora. Můžete tak ušetřit vysoké částky. Než si SIM kartu pořídíte, je dobré vědět, že v Namibii působí pouze dva operátoři, tj. MTC, který má zdaleka nejlepší pokrytí v zemi a levnější ale o poznání slabší síť Telecom Namibia. Právě u těchto dvou poskytovatelů lze pořídit předplacené SIM karty. Ty lze zakoupit hned po příletu na mezinárodním letišti ve Windhoeku (je to nejrychlejší způsob) – ceny jsou následující (k 7/2023): MTC prodává předplacenou SIM kartu s 1,5 GB dat za 235 N$ a 3 GB dat za 353 N$ (v nabídce je však více možností), Telecom Namibia prodává SIM karty s 1 GB dat za 15 N$ a 3 GB dat za 69 N$ nebo neomezená data na týden za 300 N$. Co se týká eSIM, ty lze koupit online ještě před odletem např. u společnosti Airalo. Mějte ale na paměti, že k dispozici je u tohoto prodejce pouze karta Nama funkční jen přes nespolehlivou a pomalejší síť Telecom Namibia.
Operátoři MTC a Telecom Namibia fungují v síti 2G, 3G a 4G/LTE. Ve městských oblastech bývá pokrytí 3G, ojediněle 4G/LTE (např. ve Windhoeku, Swakopmundu, Walvis Bay atd.) a v ostatních pak spíše jen 2G. Pokud však cestujete pouštní krajinou mezi městy, může signál kolísat, nebo se zcela ztratit. Obecně platí, že MTC má daleko širší a lepší pokrytí než Telecom Namibia – proto preferujte tohoto poskytovatele telefonních služeb.
POŠTOVNÍ SLUŽBY
V Namibii je hlavním poskytovatelem národních poštovních služeb tzv. NamPost. Na tamějším trhu působí společnost již více jak 120 let a umožňuje zasílání dopisů či balíkových zásilek nejen ve vnitrozemí ale i do zahraničí (obsluhuje více jak 220 mezinárodních destinací). V zemi naleznete hned několik pošt/kanceláří, kde lze zakoupit poštovní známky, vyřešit finanční transakce nebo poslat zásilku. NamPost provozuje také své oficiální webové stránky, díky kterým můžete najít nejbližší pobočku pošty v Namibii a dozvíte se také mnoho dalších důležitých informací.
SPECIÁLNÍ INFORMACE O NAMIBII
- Poušť Namib je považována za nejstarší na světě. Předpokládá se, že existuje nejméně 55 milionů let!
- První místo světového dědictví UNESCO v Namibii zaujímají skalní rytiny v oblasti Twyfelfontein. V místě bylo zaznamenáno až 5 000 různých postav, jejichž stáří je odhadováno na 2 000 až 6 000 let.
- Během německé koloniální okupace v Namibii bylo v letech 1904 až 1907 zabito 65 000 lidí kmene Herero. Teprve v roce 2004 sdělilo konečně Německo oficiální omluvu za genocidu během koloniální éry.
- Namibie je druhou nejméně osídlenou suverénní zemí na světě. Pouze Mongolsko je osídleno řidčeji.
- V Namibii jsou jedny z nejvyšších písečných dun na světě. Například Duna 7 poblíž Walvis Bay je se svými 383 metry zdaleka nejvyšší nejen v zemi ale i na celém světě.
- Největší podzemní jezero na Zemi se skrývá pod pouští Kalahari v jeskyni Dragon’s Breath Cave v Namibii. Konkrétně se nachází min. 100 metrů pod povrchem.
- Meteorit Hoba, jenž byl objeven v roce 1920 poblíž města Grootfontein, je největší na světě. Váží neuvěřitelných 54 tisíc kilogramů a předpokládá se, že na Zemi spadl před 80 tisíci lety.
- Největší chovná kolonie tuleňů na světě se nachází v Cape Cross Seal Reserve. Během období rozmnožování (od listopadu do prosince) se v rezervaci vyskytuje až 210 tisíc tuleňů.
- V Namibii můžete slyšet až 30 různých jazyků! Pouze třináct jich však bylo uznáno národními jazyky. Angličtina je oficiálním jazykem země, ale anglicky hovoří pouze 3 % populace. Zbytek se dorozumívá prostřednictvím afrikánštiny, bantuštiny nebo germánským jazykem.
- Namibie je unikátní v tom, že jako první země zahrnula do své ústavy ochranu životního prostředí. Více jak 42 % území je pod nějakou formou ochrany.
- V Namibii zažijete pouze 57 deštivých dnů v roce. Slunce zde tedy svítí průměrně 299 až 300 dní v roce.
- Namibie je doslova surfařským rájem. Zkušení surfaři míří nejčastěji na Skeleton Bay, ti méně otřelí pak surfují u Walvis Bay a Swakopmundu. Zajímavostí také je, že v Namibii nikdy nedošlo k útoku žraloka na člověka – surfování se tedy zdá být v zemi bezpečné.
- Fish River Canyon v Namibii je nesporně druhým největším kaňonem na světě. Druhou příčku si drží hned po Grand Canyonu.
- Asi 90 % jihoafrických plameňáků tráví zimu na namibijském poloostrově Walvis Bay Lagoon.
- Namibie je jednou z nejmladších zemí světa. Nezávislost od Jižní Afriky získala dne 21. března 1990.
- Namibie má největší volně se pohybující populaci gepardů na světě.
- Celebrity Brad Pitt a Angelina Jolie se v roce 2006 rozhodly porodit svou dceru Shiloh v Namibii. Pár také daroval 2 milionů dolarů Namibijské přírodní rezervaci.
- Pobřeží koster je největším „pohřebištěm“ ztroskotaných lodí na světě.
- Namibie je jednou ze dvou zemí na světě, která má pouštní slony!
- Himba ženy z Namibie pokrývají svou kůži směsí z okry, másla a pryskyřice z omuzumba keřů pro ochranu před sluncem. Tato „pasta“ dodává kůži červený odstín.