INFORMACE O MEXIKU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MEXIKU
PROČ MEXIKO NAVŠTÍVIT? / KDY MEXIKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO MEXIKA
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MEXIKU
PROČ MEXIKO NAVŠTÍVIT? / KDY MEXIKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO MEXIKA
Jedna ze starých mezoamerických kultur, mezi 1. a 8. stol. n. l. nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Teotihuacán je nejen v mexických mýtech popisován jako zvláštní, magické, posvátné místo skrývající mnoho tajemství a ohromující svojí monumentalitou. Okouzlí vás třetí největší pyramidou na světě, pyramidou slunce, jen o něco menší pyramidou měsíce a cestou mrtvých dlouhou několik kilometrů.
Palenque je Mayská archeologická lokalita v mexickém státě Chiapas. Královský palác jako komplex několika propojených budov, prostranství a teras, postavených během několika generací a množství tajemství stále ukrytých v neprostupné džungli. Místo každodenní smrti Slunce. Pyramidální město v tropickém pralese. Nejznámější stavbou je Chrám nápisů – Templo de los Inscripciones. V pyramidě byla nalezena hrobka slavného krále Pacala (bohužel veřejnosti nepřístupná). Obdivuhodné jsou i další stavby – Palacio, Chrám kříže, Chrám Slunce, Chrám rostlinného kříže. Mayové vytvořili jedinečnou kulturu a zanechaly výjimečné odkazy. Umění, nástěnné malby, keramika, architektura, nádherné, bohatě zdobené chrámy, matematika, podivuhodné a nadmíru složité kalendářní systémy, dokonalá astronomie a astrologie. Budeme mít štěstí na paviána?
Chichen Itza je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600–1500). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich'en Itza, což znamená V ústech studny. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa. Kukulkánova pyramida má dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy.
Historické centrum Oaxaca a přilehlé pyramidy byly prohlášeny za světové kulturní dědictví pod ochranou UNESCO v roce 1987. Město bylo založeno v roce 1521 se jménem Antequera na místě, kde již dříve existovalo zapotecko-mixtécké osídlení. Architektura města ladně kombinuje koloniální a původní. Kostel Santo Domingo je považován za jeden z nejlepších příkladů barokního stylu a má prý nejkrásnější interiér v celém Mexiku. V Oaxace se každoročně koná největší mexický folklórní festival. V koloniálních uličkách si dokonale vychutnáme autentickou atmosféru. Indiánské trhy, originální jídla, voňavá čokoláda, pálenka Mezcal s červíkem, podíváme se i na její výrobu. Večer v baru tancujeme na latino rytmy, salsu a Merenque. Nebo dáte přednost duchovnímu zážitku v indiánské sauně s nefalšovaným šamanem? Monte Albán je náboženské a ceremoniální místo. Název Monte Albán (Bílá hora) je odvozen od množství stromů, kvetoucích bílými květy, které pokrývají celou horu.
Hlavní město Mexika - Mexico City je se svými 20 miliony obyvatel je druhé největší město na světě. I přes svou monumentálnost si však zachovává překvapivě historický střed, kolem kterého se soustředí velká většina historických zajímavostí. Pokud tedy nějaké místo při návštěvě hlavního města Mexika nesmíte vynechat, pak je to návštěva náměstí Plaza de la Constitución, známého spíše jako El Zócalo, které se nachází na pozůstatcích aztéckého velkoměsta Tenochtitlán. Alternativní název dostalo náměstí podle památníku, který měl být zde postaven jako připomínka mexické nezávislosti, k čemuž však nikdy nedošlo. Dominantou centra je největší kostel v Latinské Americe, jehož stavba trvala téměř 250 let, Catedral Metropolitana. Nachází se zde i mnoho dalších historických budov a muzeí. Například monumentální budova Palacio Nacional, ve které dnes sídlí prezident, radnice, nejvyšší soud, aztécká svatyně Templo Mayor, která byla náhodně objevena při stavebních pracích, a spousta dalších zajímavostí.
Přístavní a přímořské letovisko Acapulco nacházející se na západním pobřeží Mexika u Tichého oceánu. Město je známo jako jedno z nejstarších a nejvýznamnějších plážových středisek. Své místo zde našly hollywoodské hvězdy, stejně tak jako milionáři z celého světa (Elizabeth Taylorová, Frank Sinatra, Eddie Fisher a Brigitte Bardky). Je známé svým nočním životem a přitahuje mnoho rekreantů. Je rozděleno na dvě části – severní „tradiční“ oblast a jižní, s luxusními výškovými hotely. Acapulco má pověst nočního města, kde je možné večeřet o půlnoci a tančit až do rána a pak na pláži ve dne relaxovat. Noční život je hlavní turistickou atrakcí města. Na plážích v okolí zálivu se nabízí celá řada služeb, od půjčení lodí, jízdy na koni, až po potápění a další vodní sporty. Můžete vidět podvodní sochu Panny Marie Guadalupské, která zde byla vytvořena v roce 1958 jako připomínka potápěčů, kteří zde zahynuli.
Cancun leží na severo-východním pobřeží poloostrova Yucatán v mexickém státě Quintana Roo. Jedná se o světově proslulou turistickou destinaci. Cancun je také vstupní branou do Riviera Maya a na Yucatán, kde je mnoho archeologických nalezišť, jako je Chichen Itza, Tulum a Coba. Přímo ve městě můžete navštívit ruiny z doby mayské civilizace. Je to prostě tropický ráj a je jednou z předních světových turistických destinací. To není žádným překvapením, když si uvědomíte, kolik toho Cancun nabízí. Pokud hledáte místo se skvělým počasím, bohatým nočním životem, spooustou možností skvělého ubytování, je to místo, kde chcete být. Cancún má vše, co hledáte. Je zde druhý největší bariérový útes na světě, je ideálním místem pro potápění a šnorchlování. Cancún je krásné místo, které stojí za návštěvu.
Mayské předkolumbovské opevněné město. Dnes je to zřícenina, která se nachází na 12 m vysokém útesu. Je to jedno z posledních měst, které bylo obydleno ještě při příchodu Španělů. Podařilo se mu přežít ještě 70 let poté, co Španělé začali zabírat Mexiko. Tulum, původně Zama, "město ranních červánků" je jediné mayské město, které stojí na břehu moře. Jeho scenérie kamenných staveb a modrého oceánu je nepopsatelná. Zdejší pláže patří k nejkrásnějším na celém pobřeží tzv. Mayské riviéry. Bílý písek jako stvořený k odpočinku, průzračná voda a bohaté korálové útesy lákající ke šnorchlování a potápění. Jedinečný zážitek nabízí návštěva podzemních jeskyní Cenote, kde se vykoupeme v křišťálové sladké vodě.
Mérida byla vystavěna na místě, kde v minulosti stávalo rozlehlé mayské sídliště. O její založení se v polovině 16. století zasloužil conquistador Francisco de Montejo mladší, kterému zdejší rozvaliny připomínaly stejnojmenné město ve Španělsku. Nejen, že zde bylo vystavěno mnoho evropsky vyhlížejících staveb, ale město také získalo vysoké hradby s dodnes patrnými vstupy. Netrvalo dlouho a Mérida se stala obchodním a kulturním centrem poloostrova. Důkazem tehdejšího bohatství jsou dodnes zachovalé velkolepé paláce, náměstí, parky a sochy. I v současné době je Mérida významným průmyslovým, kulturním, obchodním i univerzitním městem. Dominantou a turisty nejvyhledávanější památkou města je nejstarší katedrála na americkém kontinentu – Catedral de San Idelfonso. Interiér katedrály vyplňuje velmi zajímavá socha Krista – Cristo de las Ampollas, ke které se vážou neuvěřitelné legendy. Dějiny uvádí, že při místním požáru se na dřevu sochy objevily puchýře popálenin, socha zčernala, avšak neshořela. Ve městě se odrážejí bohaté vlivy mayské kultury, které i dnes můžeme poodhalit v muzeu zasvěceném této civilizaci.
7 kilometrů dlouhá soustava vápencových kaskád. Řeka na svém horním toku teče vápencovými horami a kalcium se ve vodě rozpouští a dává jí tak neobyčejnou krásně modrou, azurovou barvu. Obdiv nádherné mexické přírody končíme koupáním v této osvěžující vodě.
„Všichni už jsou v Mexiku, Buenos Dias, já taky jdu...“. Kdo by neznal píseň od Michala Tučného...a kdo by se nechtěl podívat do Mexika. Je to země mnoha tváří, což se kvůli její velikosti a rozlišným geografickým aspektům nelze ani divit. Některé její části a symboly jsou notoricky známé, kdo by neznal Cancún a obecně karibské pobřeží, mayské a aztécké památky a celosvětově proslulou mexickou kuchyni. Ale pouze „fajnšmekři“ mezi cestovateli znají zdejší nejmenší sopku na světě, modrý dům Fridy Kahlo, trajektorii migrace obřích motýlů monarchů či Ostrov panenek, který je jako vystřižený z hororového filmu. A věděli jste, že v hlavním městě mají jednu z hlavních ulic pojmenovanou po prvním československém prezidentovi? A že jste ještě nikdy neochutnali čokoládové „větry jeptišky“? Pak máte v Mexiku co dohánět. Blog Nejkrásnější místa Mexika
Mezi NEJ místa na pacifickém pobřeží Mexika patří jednoznačně známé a malebné Puerto Vallarta. Tato tichomořská perla nabízí pláže, luxusní hotely, bělostný písek a mexickou pohostinnost. Puerto Vallarta - nebo také zkráceně jen P. V. - je přitahováno celoročně světovou smetánkou, stejně jako rodinami s dětmi. Na své si zde přijde naprosto každý..... Surfaři, milovníci želv a velryb, shopaholici a také nadšení konzumenti tequily, protože kde jinde degustovat tequilu než v nedaleké Tequile.
Leží v mexickém státě Jalisco je synonymem pro překrásné pláže, vodní sporty a špičkové resorty. Město se zhruba 260 000 obyvateli leží na břehu Tichého oceánu v zálivu Bahía de Banderas a proslavil ho mj. film Night of the Iguana(Noc s leguánem) z roku 1964, který těžil nejen z příběhu samotného, ale i z místních úchvatných lokací. V rámci tohoto filmu se po oblíbené vallartské pláži Mismaloya prošel například známý hollywoodský herec Richard Burton.
Puebla je jedním ze 32 států Spojených států mexických a také jeho stejnojmenné hlavní město. Je rozdělena do 217 obcí a v centrální Mexiku okupuje plochu 34,306 km². Jejími sousedy jsou státy Veracruz, Hidalgo, Estado de México, Tlaxcala, Morelos, Guerrero a Oaxaca. Populace státu Puebla je necelých 7 milionů, v metropolitní oblasti hlavního města jich z toho žije 3,2 milionu. V rámci mexických států je Puebla v menšině, nemá totiž přístup k moři, je to čistě vnitrozemský stát.
Důvodem pro návštěvu tohoto státu v Mexiku nemusí být nutně jenom záliba v mayské historii, ale také láska k čokoládě – Chiapas se může pyšnit jedněmi z nejlepších kakaových bobů na světě! A pokud se nebojíte uzavřených a podzemních prostor, budete v četných zdejších jeskyních zcela v sedmém nebi! Bohatá je i chiapaská fauna, srdce nejednoho zoologa zde zaplesá! Setkat se zde můžete se zvířaty, o kterých jste možná ani neměli ponětí, že existují. Tak schválně, znáte kynkažu
Baja California nebo oficiálně Estado Libre y Soberano de Baja California je jeden ze 32 mexických států (resp. 31 + Ciudad de México). Je to nejsevernější a nejzápadnější stát Mexika. Má rozlohu 71 450 km² a dle rozlohy je to 12. největší stát v zemi. Stát má necelých 3,8 mil. Přestože je stát Baja California dlouho obydlený, osídlení oblasti je řídké. Poloostrov zůstal ve španělském vlastnictví až do roku 1822, rok poté, co Mexiko získalo svou vytouženou a vydobytou nezávislost. V roce 1887 byl poloostrov rozdělen na dva federální okresy a prvním hlavním městem severní Baja California se stala Ensenada.
Pokud si chcete užít Mexiko se vším všudy, ale v trochu klidnějším provedení, vyrazte na Cozumel. Tento ostrov takřka na dohled od měst, „která nikdy nespí“ - Cancúnu či Playa del Carmen, nabízí tak trochu svět sám pro sebe. Každý si zde najde to své, ale oblast je především rájem pro potápěče z celého světa, kteří Cozumel často označují jako nejlepší místo pro potápění na planetě! Ať už patříte mezi ty, kteří si to chtějí ověřit na vlastní kůži, resp. na vlastní neoprén či si chcete jen užít jedinečnou atmosféru ostrova, Cozumel by jistě na vaší cestě po Mexiku neměl chybět!
Kdo by si nepřál smočit se v termálních pramenech, ochutnat lahodné sýry a skvělé víno, procházet se po horách, obdivovat krásy historických památek a užívat si úsměvů a pohostinnosti místních? Pokud myslíte na Itálii, Francii či Rakousko, jste na omylu. Toto vše a mnohem víc nabízí šestý nejmenší stát Mexika – Querétaro. Turisty zatím není plně objeven, což mu dodává ještě větší kouzlo a autentičnost. Na cestě po Mexiku si tento skrytý poklad rozhodně nenechte ujít!
„Oooooh, Chihuahua“....kdo by neznal populární píseň švýcarského zpěváka DJ BoBa?! Ale věděli jste, že Chihuahua není jen malé psí plemeno, ale také jeden z mexických států? Že jste o něm nikdy neslyšeli? Pak vězte, že když jej poznáte blíž, jistě vás mile překvapí. Poušť, kaňony, národní parky, vodopády a jedinečnou mexickou kuchyni...to vše vám nabídne Chihuahua na severu Mexika.
San Miguel de Allende je město v centrální části Mexika ve státě Guanajuato, na dosah 137 km dlouhé řeky Laja. Nachází se v nadmořské výšce 1870 m n. m. a žije zde necelých 80 000 obyvatel. Město bylo založeno v roce 1542 františkánským mnichem a zastáncem místních indiánů Juanem de San Miguelem. Dříve bylo město obchodním centrem, a to zejména díky stezce, která pře něj vedla. Královská cesta Camino Real de Tierra Adentro nebo také stříbrná stezka táhnoucí se ze Ciudad de Mexico až k Santa Fe v USA byla hojně používána v době od 16. do 19. století a sloužila k přepravě tohoto vzácného kovu z dolů ve státech Zacatecas, Guanajuato a San Luis Potosí. V roce 2010 byla tato trasa dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Nicméně dnes je oblast kolem San Miguel kromě zemědělské produkce (kukuřice, fazole, pšenice a ovoce) závislá zejména na turismu, který zde v posledních desetiletích jen kvete.
Každou zimu se Michoacán stává dočasným domovem pro tisíce obřích motýlů monarchů stěhovavých. Srdce milovníků pestrobarevného okřídleného hmyzu jistě zaplesá, protože spatřit jednoho monarchu, který může mít rozpětí křídel až 10 cm, je velký zážitek. Natož pak, když jsou všude kolem! Nicméně motýli nejsou jediným lákadlem Michoacánu. Tento stát Mexika nadchne také pestrou gastronomickou scénou a stejně tak zde velice bujaře slaveným svátkem Dia de los Muertos. Pokud i to vás nechává chladnými, pak výlet k jedné z nejmladších sopek světa Paricutín už zcela jistě ne!
Guadalajara je velkoměsto klasického tradičního mexického rázu, ale s obrovským kosmopolitním srdcem. Překvapí kontrastem moderních a historických prvků. Je městem mezinárodních výstav a festivalů a stejně tak místem, kde se zrodila tequila a mariachi. A až ochutnáte místní Tortas ahogadas, vězte, že se sem bude chtít znovu vrátit.
Bazilika Santa María de Guadalupe je významný svatostánek katolické církve nacházející se na úpatí kopce Tepeyac ve čtvrti Gustavo A. Madero v Mexico City. Je to nejnavštěvovanější katolický chrám na světě, který předčí pouze bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Každoročně místo navštíví až 20 milionů poutníků, s tím, že vrchol návštěvnosti zažívá bazilika v prosinci, zejména pak kolem 12. prosince. To je totiž den Panny Marie z Guadalupe a pro Mexiko to znamená velký svátek. Podívat se sem je pro většinu věřících, ale nejen jich, velkým duševním ale i společenským a kulturním zážitkem.
Plaza de la Constitución nebo jen El Zócalo, jak se hlavní náměstí v mexických městech přezdívají, je největší náměstí v Ciudad de México a jedno z největších na světě. Nachází se ve čtvrti Cuauhtémoc a je tepajícím srdcem celého města. Návštěvníci zde mohou po celý rok zažít různé veletrhy, koncerty, karnevaly, průvody a mnoho dalších zábavných akcí. V blízkém okolí Plaza de la Constitución se také nachází mnoho zajímavých památek, mezi něž lze zařadit například Národní palác na východní straně, Palác staré radnice na jihu nebo fascinující Metropolitní katedrálu v Mexico City na severu náměstí. Tato okouzlující stavba a duchovní centrum města Mexika je vůbec první katedrálou postavenou v Americe a pojí se s ní také velký historický význam – bývala křižovatkou všech čtyř světových stran a vymezovala oblast čtyř původních čtvrtí starověkého města Tenochtitlán.
Fascinující je, že stavební materiál na Metropolitní katedrálu v Mexico City byl získán ze zborcených pyramid a staveb zničených před jeho postavením. Iniciátorem samotné stavby pak býval dle historických poznatků bývalý guvernér Nového Španělska – Hernán Cortés. Veřejnost může v současnosti zavítat do čtrnácti z celkových šestnácti bočních kaplí katedrály a pokochat se oltáři, obrazy nebo třeba sochami. Obdivovat lze v katedrále také jedny z největších varhan v Americe, které pocházejí z 18. století.
Hrad Chapultepec nebo také Castillo de Chapultepec se nachází na vrcholu kopce Chapultepec v parku Bosque de Chapultepec nedaleko samotného centra Mexico City. Hrad je jediným královským hradem na severoamerickém kontinentu a po krátký čas byl domovem habsburského císaře Maximiliána I. a jeho choti císařovny Carloty za Druhé mexické říše. Postaven byl během místokrálovství Nového Španělska jako letní sídlo nejvyššího koloniálního správce, místokrále. Dostalo různé využití, od skladiště střelného prachu až po vojenskou akademii v roce 1841. V roce 1882 jej prezident Manuel González prohlásil za oficiální sídlo prezidenta. Až na několik výjimek žili na hradě Chapultepec všichni následující prezidenti až do roku 1934, kdy se stávající prezident Lázaro Cárdenas del Río odstěhoval do nedaleké budovy Los Pinos a hrad proměnil v muzeum.
Dnes se budova hradu nazývá Národním historickým muzeem a poskytuje prostřednictvím vzácných sbírek dokonalý vhled do různých období mexické historie. Občas se v prostorách hradu ale konají i umělecké akce, koncerty a konference. A protože se Chapultepec nachází se ve výšce 2 325 m n. m., nabízí také překrásné výhledy nejen na město a přilehlý park, ale také na jezero Chapultepec a především pak na hory obklopující Ciudad de México.
Cholula je jedním z nejvíce navštěvovaných měst v mexickém státě Puebla. Jedním z důvodů je to, že leží coby kamenem dohodil od tamějšího hlavního města Puebla a druhým je ten, že nabízí mnoho okouzlujících památek. Velice vyhledávaná zde bývá například Velká pyramida v Archeologické zóně Cholula s délkou 400 metrů na každé straně a výškou 66 metrů. Na vrcholu této pyramidy je pak zcela nepřehlédnutelný katolický kostel Santuario de la Virgen de los Remedios (Svatyně Panny Marie Nápravné), jenž představuje důležité poutní místo v regionu. V rámci vstupenky do Archeologické zóny Cholula pak můžete navštívit i Museo de Sitio de Cholula (Muzeum archeologické zóny Cholula), kde se dozvíte více o historii města samotného i vývoji jeho obyvatelstva.
Villahermosa je nejen hlavním městem mexického státu Tabasco, ale také někdejším centrem Olméků – ti jsou považováni za první civilizaci v Mezoamerice. Vidět v této destinaci můžete hned několik zajímavých míst. Vyhledávaná je například oblast „Parque-Museo La Venta“, jež zahrnuje nejen park, ale i venkovní muzeum a zoologickou zahradu. Za procházku pak určitě stojí pěší zóna Remodelada neboli „La Zona“, kde natrefíte hlavně večer na mnoho pouličních bavičů. O historii regionu Tabasco se dále dozvíte v Museo de Historia (Muzeu historie) a mexické „safari“ zažijete o kousek dál (asi 45 minut od města Villahermosa) v parku Yumka. Tento park zahrnuje bujnou džungli a prohlídky typických afrických zvířat, jako jsou například žirafy, zebry, nosorožci, sloni a podobně.