ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MAURICIU
- Oficiální název země: Mauricijská republika (Republic of Mauritius)
- Hlavní a největší město: Port Louis
- Nejvyšší bod: Piton de la Petite Rivière Noire (828 m)
- Vznik státu: 12. 3. 1968 (nezávislost v rámci Commonwealthu), 12. 3. 1992 (vznik republiky)
- Státní zřízení: parlamentní republika
- Rozloha: 2 040 km²
- Počet obyvatel: 1 300 702
- Hustota zalidnění: 637 obyv./km²
- Etnické skupiny: Indo-Mauricijci (indický původ), Kreolové (africký a madagaskarský původ), Sino-Mauricijci (čínský původ), Franco-Mauricijci (francouzský původ)
- Náboženství: hinduismus, křesťanství, islám
- Hlavní jazyky: kreolština, bhódžpurština, francouzština, angličtina
- Měna: mauricijská rupie (MUR, Rs)
- Časové pásmo: UTC +4, na Mauriciu je o 3 hodiny více než v ČR v zimním čase a o 2 hodiny více v letním čase (na Mauriciu byl zrušen letní čas v roce 2009)
- Celostátní tísňová čísla: nouzová linka – 114, hasiči – 115, policie – 112/999, pobřežní hlídka – 212 27 47, centrální policie – 208 12 12, turistická policie – 213 17 40
- Mezinárodní předvolba pro Mauricius: +230
- Volání z Mauricia do ČR (na mobil): zadejte 00 + 420 /mezinárodní kód pro ČR/ + devítimístné telefonní číslo na mobil
PROČ NAVŠTÍVIT MAURICIUS?
Malý ostrov rozkládající se u východního pobřeží Afriky je právem nazýván „Perlou Indického oceánu“. O jeho výjimečnosti ostatně promluvil už kdysi slavný novinář a spisovatel Mark Twain, když řekl: „Nejprve byl stvořen Mauricius, až poté nebe. A nebe bylo okopírováno po Mauriciu.“ Leťte se tedy přesvědčit na vlastní oči o doslova nadpozemských krásách, ze kterých zrak přechází. Oslněni budete nejen plážemi s bílým pískem, tyrkysovými lagunami, bujnou vegetací, rozmanitostí aktivit, bohatými kulturními hodnotami, živými festivaly, excelentní kuchyní, rušnými trhy, nekonečným slunečním svitem ale i neskonalou přívětivostí místních lidí. Mauricius je dokonalou destinací pro strávení relaxační dovolené a nadchne dobrodruhy, gurmány, milovníky historie ale i zamilované páry.
Několik konkrétních důvodů, které vás přesvědčí k návštěvě Mauricia
- Mauricius se pyšní výjimečnými a rozmanitými plážemi. Ostrov nabídne více než 160 kilometrů pobřeží, které je poseto plážemi s dokonalými výhledy. Každá okouzlí něčím jiným. Například na severu najdete turisty hojně vyhledávané pláže s bílým pískem a azurovou vodou (např. Belle Mare), kdežto kolem skalnatého východní pobřeží se táhnou spíše ty menší a odlehlé (např. Blue Bay Beach), kde budete mít dostatek soukromí. Chvíle klidu si ovšem můžete dopřát i na západě ostrova (např. Flic en Flac Beach) – zde jsou dlouhé, prázdné a vylidněné pláže se zlatavým pískem. A surfaři zas budou nadšení na jihu! Skvělé vlny nabídne třeba Gris Gris Beach.
- Mauricius vykouzlí úsměv na tváři všem gurmánům. Pokud jste skutečnými požitkáři, co se týká jídla, zde si přijdete na své. Mauricijská kuchyně je velkým zážitkem pro všechny smysly a promítá se v ní francouzský, indický, africký i asijský vliv. Ať už zavítáte do jedné z tamějších restaurací anebo vsadíte na street food, nikdy neuděláte chybu – čeká vás exotické kulinářské dobrodružství. Ochutnejte třeba tradiční kreolské nebo mauricijské kari, kuřecí kuličky s chilli sýrem anebo voňavé biriyani na mauricijský způsob.
- Mauricius je celoroční dovolenkovou destinací. Odletět na ostrov za nezapomenutelnými zážitky můžete prakticky kdykoliv během roku. Na Mauriciu se totiž střídají pouze dvě roční období, tj. léto a zima. Ani v „zimních“ měsících však nebudete ochuzeni o teplé klima – teplota zde nikdy neklesne pod 16 °C a může dosáhnout dokonce i 35 °C! Teď už tedy víte, kde se ohřát, pakliže zatoužíte uniknout před sychravým počasím anebo mrazy v Česku.
- Mauricius je nevyčerpatelnou studnicí volnočasových aktivit. Na ostrově si do sytosti užijete jak vodní, tak i vzdušné a pozemní aktivity. Vydat se můžete třeba na jednu z turistických stezek vedoucích přes kopce, hory i překrásné pláně anebo vyrazit za golfem, potápěním a kitesurfingem. V lokalitě jsou ovšem nabízeny i výlety vrtulníkem – například nad úchvatným podzemím vodopádem Le Morne!
KDY MAURICIUS NAVŠTÍVIT?
Mauricius je díky své výhodné poloze turisticky vyhledávaným ostrovním státem. Lidé sem cestují v podstatě po celý rok a vždy natrefí na teplé a slunečné počasí. Z klimatického hlediska je však nejvhodnějším obdobím pro strávení dovolené květen až prosinec, neboť se jedná o sušší a chladnější sezónu (mauricijskou zimu).Nejnižší teploty pak naměříte na ostrově v červenci a ty nejvyšší v únoru. Také obecně platí, že západní a severní oblasti jsou teplejší a sušší nežli ty jižní a východní.
Léto a zima na Mauriciu
Na ostrově se střídá pouze letní a zimní sezóna. Mauricijské léto začíná zpravidla v lednu a trvá až do dubna. Maximální teploty se pohybují nejčastěji kolem 33 °C a ty minimální okolo 25 °C. Toto období však nebývá pouze velmi teplé ale i vlhké, proto je výhodné na jakékoliv plážové a vodní radovánky – osvěžení v dusném počasí zkrátka přijde vhod. Přijatelné klima ovšem stále udržuje kontinuální oceánský vánek. V létě na Mauriciu se pak neobejdete ani bez deštníku nebo pláštěnky – přeháňky jsou tehdy dost časté.
Mauricijská zima přichází s počátkem května a trvá až do prosince. Na teploměru v tento čas naměříte v maximech kolem 24 °C a v minimech okolo 18 °C. Kromě přijatelných průměrných teplot jsou i srážky ojedinělé a vlhkost nízká, proto zimní měsíce na Mauriciu nevyžadují používání klimatizace. Možná také proto turisté tohle období k návštěvě ostrova nejvíce preferují – „zimní“ klima přeje krom jiného i vodním sportům, surfování, turistice, cyklistice a poznávání památek.
KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE
- Mauritius Tourism Promotion Authority: turistické informační středisko v Port Louis, které najdete na adrese 4th-5th Floors, Victoria House, St Louis Street, 11302. Otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 8:45 až 16:00.
- Le Pétrin Information Centre: asi 25 minut autem od mauricijského města Vacoas-Phoenix natrefíte na toto turistické informační středisko. V něm se dozvíte mnoho užitečných informací především k možným túrám v okolním Národním parku Black River Gorges. Otevřeno zde mají od pondělí do pátku v čase 7:00 až 15:00 a v sobotu od 7:00 do 17:00.
- Bras D'Eau Visitor's Center: toto návštěvnické centrum se nachází v mauricijském Národním parku Bras D’eau (podél východního pobřeží) a je výchozím bodem pro stezku Coq Du Bois Loop.
- Rodrigues Tourism Office: pokud zamíříte na ostrov Rodrigues patřící pod Mauricius (konkrétně do hlavního města Port Mathurin), zavítejte do tohoto turistického informačního střediska, kde se dozvíte o celém spektru ostrovních aktivit. Nachází se v ulici Rue De La Solidarite.
STÁTNÍ SVÁTKY
- Nový rok: 1. a 2. ledna
- Zrušení otroctví (připomínka zrušení otroctví na Mauriciu v roce 1835): 1. února
- Národní den/Den nezávislosti (Oslava nezávislosti Mauricia na Británii v roce 1968): 12. března
- Svátek práce: 1. května
- Příjezd najatých dělníků (Vzpomínka na dělníky, kteří byli povoláni k rozvoji Mauricia): 2. listopadu
- Vánoce: 25. prosince
Státní svátky s pohyblivým datem:
- Čínský jarní festival: leden nebo únor (v závislosti na čínském kalendáři)
- Thaipoosam Cavadee: leden nebo únor (hinduistický svátek, který slaví na Mauriciu tamilská komunita)
- Maha Shivratree: únor až březen (hinduistický festival slavící se na počest hinduistického boha Šivy)
- Ugadi: březen (Nový rok podle hinduistického kalendáře)
- Slavnost Všech svatých: srpen (křesťanský svátek slavící se v lichých letech, v sudých letech probíhá oslava Nanebevzetí Panny Marie)
- Ganesh Chaturthi: srpen až září (hinduistický festival/oslava narozenin Ganéši, boha moudrosti a odstraňovače všech překážek podle hinduistické mytologie)
- Diwali: říjen až listopad (hinduistický festival/oslava vítězství spravedlnosti nad zlem)
- Eid ul-Fitr: kdykoliv v roce, řídí se dle lunárního kalendáře (muslimský festival slavící se u příležitosti konce ramadánu)
FLORA A FAUNA
I přesto, že je Mauricius malým ostrovem, dokáže překvapit neuvěřitelnou rozmanitostí flory i fauny. V zemi se vyskytuje až 670 původních druhů kvetoucích rostlin, přičemž 45 % z nich je endemických (vyskytují se jen na Mauriciu). Mnoho stromů a rostlin je zde také vzácných a ohrožených kvůli rozsáhlému ničení stanovišť – svou daň si příroda vybrala např. z dřívější britské a francouzské kolonizace, po které zbyly jen 2 % původního lesa. Příkladem jsou tropické stromy, které kdysi pokrývaly rozsáhlé oblasti ostrova a nyní je lze v menší míře nalézt třeba v Národním parku Black River Gorges. Mezi ně patří zejména mauricijský ebenovník s typicky tmavým dřevem. Kromě těchto zástupců flory lze na Mauriciu zpozorovat krom jiného i 89 druhů orchidejí (9 z nich je endemických) a také rostlinu s červenými květy zvanou Ruizia boutoniana, která se stala v roce 1992 národní mauricijskou květinou.
Zajímavost: Mauricius je třetí zemí na světě s nejohroženější ostrovní florou.
Protože je Mauricius vzdálen od pevniny a obklopuje jej Indický oceán, nebyl původně osídlen žádnými suchozemskými savci. Ostrov se stal tedy domovem zejména pro mořské živočichy a netopýry. S časem však byly do země náhodně nebo záměrně zavlečeny různé druhy, jako například sambar ostrovní, myš, krysa, ježek, mangusta, makak a celá řada hospodářských zvířat. Mauricius je ovšem už od nepaměti i doslova ptačím rájem – najdete na něm více jak 100 druhů ptáků, z nichž osm je endemických. Pozoruhodný je třeba okánik mauricijský, poštolka skvrnitá, holub růžový nebo papoušek Alexandr réunionský. Příroda na ostrově však poskytuje příhodné podmínky i pro život plazů (např. gekoni, kulatí ostrovní skinkové, hroznýši okrouhlí), želv (např. želvy obrovské) a ryb či jiných mořských živočichů, mezi které patří krevety, krabi a podobně.
ETIKETA A KULTURA
Každá kultura má svá vlastní specifika a nejinak je tomu i na Mauriciu. Tamější obyvatelstvo zahrnuje zejména Mauricijce indického původu, proto počítejte s tradičnějším vnímáním života. Mnoho lidí je také zpočátku rezervovaných. Jakmile vás ale poznají, jsou velmi pohostinní a přátelští.
Pokud si chcete udržet uctivé chování vůči Mauricijcům a také se jim přiblížit jako lidé, informujte se o důležitých bodech etikety:
- Na Mauriciu se oblékejte spíše skromně a konzervativně, neodhalujte příliš – hlavně když jdete na veřejnost. Místní to velmi ocení. I přesto ale bývají Mauricijci z větší části tolerantní vůči západnímu stylu oblékání.
- Zejména při kontaktu s Indo-Mauricijci předávejte nebo přijímejte předměty pouze pravou rukou anebo oběma rukama.
- Při konverzaci se můžete zeptat Mauricijců na jejich rodinný život – ten je pro ně velmi důležitý.
- Nikdy nevtipkujte na téma etnické příslušnosti, je to považované za neslušné.
- Snažte se naučit aspoň pár frází kreolštiny – anglicky nebo francouzsky se domluví malý počet lidí na Mauriciu/mimo turisticky exponovaná místa.
- Udržte si před Mauricijci tvář tím, že se nebudete chovat demonstrativně a vciťte se i do potřeb druhých. Naučte se dobře ovládat své emoce.
- Vždy respektujte starší lidi a dbejte na to, abyste je řádně pozdravili.
- Pokud dostanete pozvání do rodiny na jídlo, je neslušné odmítnout. S sebou pak nemusíte nosit žádné dárky, pouze je vítáno ovoce nebo malé občerstvení pro děti.
- Pozor také na předávání dárků z hovězí kůže – ty jsou nevhodné pro hinduisty, kteří uctívají tur. Muslimům zase nenoste žádné jídlo z vepřového ani předměty z prasečí kůže.
TOP TIPY PRO CESTOVATELE
Mauricius je tropický ráj jako stvořený pro milovníky vodních sportů, pěší turistiky i cyklistiky. Více jak tři procenta ostrova pokrývají národní parky a rezervace, proto je stále co objevovat. Za excelentními outdoorovými zážitky vyrazte do destinace ideálně od června do září, kdy je aktivita komárů podstatně nižší. Ani při nepřízni počasí se však na Mauriciu nebudete nudit – ostrovní památky, a především pak muzea jsou také velmi zajímavá!
OUTDOOROVÉ AKTIVITY
- Potápějte se a objevujte barevné korály, potopené vraky, kaňony a tropické ryby. Nejlepší potápěčská místa se nacházejí na západě Mauricia a na ostrovech u severního pobřeží. Na východě zas láká k prozkoumávání podmořského života ostrov Rodrigues. Samotný Mauricius pak nabízí zhruba 50 potápěčských center s nejlepším vybavením i anglicky hovořícími instruktory. Tato centra slouží nejen pro pokročilé potápěče ale i pro začátečníky, a tak si během dovolené můžete „střihnout“ i certifikovaný potápěčský kurz. Nejlepší období pro potápění je od prosince do května, kdy jsou tamější vody klidné, čisté a teplé.
- Vydejte se na pěší túru. Ať už jste v jakékoliv věkové kategorii či fyzické kondici, vždy si na Mauriciu přijdete na své. Turistických tras různých obtížností je zde nespočet. Nejvyhledávanější je mezi lidmi putování Národním parkem Black River Gorges anebo túra k vodopádům Tamarin. Nadšení ovšem budou i horalové, neboť mauricijská příroda obsáhne i 28 horských vrcholů (nejznámější je trek na Le Pouce nebo Pieter Both v pohoří Moka).
- Proleťte se hydroplánem a poznejte Mauricius „z nebe“. Na ostrově se zájemcům nabízí i lety hydroplánem, díky kterému můžete přistát i na okolních vodách Indického oceánu. Za panoramatické výhledy rozhodně stojí poloostrov Le Morne Brabant, který se nachází na jihozápadě Mauricia a je také díky své výjimečnosti zapsán do světového dědictví UNESCO.
- Zajděte si na procházku se lvy! Nejde o žádný vtip ale o reálný adrenalinový zážitek na Mauriciu, ze kterého budete čerpat ještě hodně dlouho. S anglicky hovořícím průvodcem, ošetřovateli zvěře a ochočenými lvy po boku se můžete vydat na dobrodružnou túru v Casela Parku. Fotoaparáty a mobily k fotografování však nebudete moct použít z bezpečnostních důvodů.
INDOOROVÉ AKTIVITY
- Nechte se hýčkat v lázních. Zpříjemněte si deštivý den na Mauriciu lázeňskými procedurami, které vás zrelaxují, omladí a dodají vám potřebnou energii. Po celém ostrově najdete nespočet lázeňských domů či resortů. Stačí se jen objednat a užívat si radosti života!
- Jděte nakupovat suvenýry na kryté trhy. Jedním z nejlepších míst k takovému nakupování je Grand Baie Bazaar v pobřežní vesnici Grand Baie, kde vám bude zrak přecházet z mnoha mauricijských řemeslných výrobků ale i pouličního jídla – rozhodně neodoláte něco pořídit nebo ochutnat.
- Objevujte mauricijskou historii. Své historické toulky můžete započít například v Muzeu Blue Penny, které se nachází v Port Louis. Zde jsou k vidění zajímavé exponáty související s mořeplavectvím, koloniální historií Mauricia i hlavním městem ostrova z dob 18. a 19. století. Za vidění ovšem stojí například i Muzeum historického a kulturního dědictví Aapravasi Ghat, Muzeum cukru, Námořní muzeum, Chateau de Labourdonnais anebo Muzeum Frederika Hendrika.
- Ponořte se do světa iluzí. Poblíž mauricijské vesnice Chamarel natrefíte na galerii Curious Chamarel, která vás pohltí optickými klamy, bludišti či kuriozitami. Její návštěva bude bavit zejména ty nejmenší.
TOP festivaly
- Thaipoosam Cavadee: jde o jeden z hlavních a nejživějších festivalů na Mauriciu, který je zasvěcen bohu tamilského lidu – Murugamovi. Lidé se před festivalem deset dní postí, modlí se a vyhýbají se všem světským požitkům. Následně se v hinduistických chrámech konají v jeden den (obvykle v lednu/únoru) velkolepé oslavy.
- Thimithi: je jedním z dalších festivalů tamilského lidu a přípravy na něj vrcholí již deset dní předem – k nim patří půst, meditace, zdrženlivost a modlitby. Po deseti dnech probíhají v jeden den (prosinec nebo únor) obřadní procházky po ohni a oslavy.
- Holi: tento barevný (typicky indický) festival se slaví obvykle v březnu po dobu dvou dní. Zahájen je večerním ohněm, zpěvem a tancem. Ochutnat během něj můžete i různé místní sladkosti a jiné dobroty. Díky festivalu jsou také barevně vyzdobené ulice, parky, pláže nebo domy. Holi party pak probíhá ve znamení zábavného házení barevného prášku anebo lití vody.
- Dožínky/Festival konce podzimu: dožínky na Mauriciu slaví zejména čínská komunita (obvykle koncem září). Na mnoha místech ostrova se při této příležitosti podávají tzv. měsíční koláče, které jsou zároveň obětovány bohyni Měsíce.
- Čínský jarní festival: je oslavou Nového čínského roku a připadá na leden nebo únor. Festival provází ohňostroje, pouliční průvody, ochutnávky jídla a veselí – zejména v čínské komunitě v hlavním městě Port Louis.
- Sakifo Music Festival: i milovníci hudby si na Mauriciu přijdou na své – za tímto populárním hudebním festivalem vyrazte v červnu na ostrov Reunion (spadající pod Mauricius). Bezplatná akce (s dobrovolným vstupným, které je věnováno manželkám rybářů) probíhá po dobu tří dnů a sjednocuje místní i mezinárodní umělce.
TOP muzea
- Muzeum cukru (L'Aventure du Sucre): pokud zamíříte na severozápad ostrova Mauricius, natrefíte na čtvrť Pamplemousses – právě zde se nachází muzeum pro všechny věkové kategorie, které nabídne prohlídku starého cukrovaru (zpracovává se zde cukrová třtina). Čeká vás mimo jiné i ochutnávka cukru a rumu. Muzeum má otevřeno od pondělí do soboty v čase 10:00 až 16:00.
- Mauricijské poštovní muzeum (Mauritius Postal Museum): v jedné z nestarších budov na nábřeží v Port Louis najdete toto fascinující muzeum, díky němuž se ponoříte do historie poštovních služeb na Mauriciu. Budova byla slavnostně otevřena v roce 1868 a nabídne k prohlídce filatelistickou sbírku z poloviny 19. století nebo třeba dobové fotografie. Otevřeno je zde od pondělí do pátku v čase 9:30 až 16:30 a v sobotu či státní svátky od 9:30 do 15:30.
- Vlastivědné muzeum (National History Museum): toto muzeum se nachází v Port Louis, přesněji pak ve francouzském domě ze 17. století, který je sám o sobě národní mauricijskou památkou. Díky němu poznáte kompletní historii kolonizace ostrova – Mauricius kolonizovali v 16. století Portugalci a v 19. století pak Holanďané, Francouzi a Britové. Mezi exponáty můžete obdivovat například starověké mapy Mauricia, staré mince, repliku Napoleonovy lodi anebo informace o vyhynulém nelétavém ptákovi známém jako dodo (dronte mauricijský). Otevřeno je v muzeu obvykle od 9:00 do 16:00 – s výjimkou středy, kdy je otevírací doba posunuta na 11:00 až 16:00 a soboty, kdy je zkrácena na 9:00 až 12:00 (v neděli je zavřeno).
- Muzeum čaje a továrna Bois Cheri (Bois Cheri Tea Museum & Factory): pro milovníky čaje a přírody je jako dělaná návštěva tohoto okouzlujícího muzea, které najdete uprostřed první mauricijské čajové plantáže Bois Cheri (založena byla v roce 1892). Vzdálena je automobilem od Port Louis asi 45 minut. Během prohlídky si užijete nejen překrásné výhledy mezi čajové lístky ale třeba i ochutnávku zeleného, ovocného či bylinkového čaje. Také se dozvíte mnoho zajímavých informací o historii mauricijského čaje a spatříte na vlastní oči staré stroje k jeho zpracování. Otevřeno je zde od pondělí do soboty v čase 9:00 až 17:00.
TOP pláže
- Tamarin Beach: pláž Tamarin se nachází ve stejnojmenné vesnici – na západním pobřeží Mauricia. Považována je za nejkrásnější pláž na ostrově, proto je oblíbená nejen mezi turisty ale i místními. Pro surfaře je doslova rájem, neboť nabídne dostatečně vysoké vlny. Užít si zde můžete jemný písek, třpytivou tyrkysovou vodu, romantické západy slunce a při troše štěstí i výhledy na dovádivé delfíny v oceánu. V blízkosti pláže je pak k dispozici také klub s lázněmi a možností zahrát si golf!
- La Cuvette Beach: tuhle pláž najdete poblíž města Grand Bay na severozápadě Mauricia. V porovnání s ostatními je podstatně menší, to ji však rozhodně neubírá na atraktivitě. Pokud milujete klid bez davů, je toto místo jako dělané pro vás. Azurová voda, příjemný písek a oslňující útesy dotvoří dokonalou oázu pro samotáře. Pláž La Cuvette je vhodná zejména k jachtingu a plachtění.
- Flic En Flac Beach: v západní části Mauricia se ukrývá i tato překrásná pláž, která patří mezi ty nejoblíbenější a nejdelší na ostrově. Výjimečná je zde především laguna doplněná fascinujícími korálovými útesy – odtud získáte nezapomenutelné výhledy na západy slunce. Nejčastěji sem jezdí turisté za šnorchlováním anebo jen příjemným koupáním a sluněním.
- Mont Choisy Beach: tuto fotogenickou pláž naleznete na severu ostrova. A protože se nachází v blízkosti letiště, je oblíbenou transitní zastávkou pro každého turistu. Nechybí zde jiskřivě modrá voda, korály a pestrý podmořský svět. Pobřeží je zde velmi relaxační a přímo vybízí k odpočinku. Ti aktivnější však mohou vsadit i na windsurfing, vodní lyžování, potápění, rybaření nebo na plavbu ve člunu.
Aktivity zdarma
- Prohlídka jezera Ganga Talao: toto kráterové jezero na Mauriciu je také známé jako Grand Bassin a rozprostírá se v hornaté jihozápadní čtvrti Savanne. Na jeho pobřeží můžete zdarma obdivovat také několik malých svatyní zasvěcených Pánu Šivovi a dalším bohům. Místo je dokonalé pro zklidňující procházky přírodou nebo meditace. Při putování oblastmi kolem jezera si můžete povšimnout krom jiného rozverných makaků či nepřeberného množství překrásných ptáků. Dechberoucí je ovšem i zdejší 33 metrů vysoká socha hinduistického boha Šivy (je nejvyšší na Mauriciu).
- Toulky pobřežní vesnicí Grand Baie: okouzlující vesnici známou také jako Grand Bay naleznete na severu ostrova Mauricius (v okrese Rivière du Rempart). Kdejakého návštěvníka nadchne a možná i překvapí svou energičností a pulzujícím životem – nabídne tedy nespočet barů, restaurací, kaváren, památek, obchodů, řemeslných trhů i letovisek lemujících rozsáhlé pláže s bílým pískem, které přímo svádí k relaxaci či vodním sportům. Toto místo můžete prozkoumat v podstatě kdykoliv v roce, léta jsou zde totiž teplá a zimy mírné.
- Návštěva Chrámu Kaylasson: uprostřed města Port Louis se nachází nejstarší hinduistický chrám na Mauriciu. Kaylasson byl postaven tamilskými obchodníky v roce 1854 a je dokonalým místem pro odpočinek a rozjímání. Toto duchovní místo vás uchvátí nejen architekturou ale i atmosférou. Před vstupem se nezapomeňte zout, nemluvte a zahalte si kolena i ramena.
- Túra ke spící sopce Trou Aux Cerfs: kousek od centra mauricijského města Curepipe se tyčí spící sopka s kráterovým jezerem (nachází se v 615 metrech nad mořem). O ní se říká, že sice „spí“ již 700 tisíc let, ale může se kdykoliv „probudit“. Vydat se můžete na stezku kolem kráteru, odkud získáte skvělé výhledy na nedaleké město Curepipe.
TOP výhledy
- Vyhlídka Maconde: tato vyhlídka je na Mauriciu zdaleka nejoblíbenější, neboť poskytuje jedinečné výhledy na tyrkysové vody jihozápadního pobřeží a také poloostrov Le Morne Brabant. Najdete ji v malé vesnici Baie du Cap – vystoupat na ní musíte po úzkých schodech. Pokud nechcete potkávat davy turistů, vyhněte se návštěvě o víkendu.
- Národní park Black River Gorges: nejnavštěvovanější je v parku vyhlídka Macchabee, kterou najdete uprostřed desetikilometrové stejnojmenné stezky – je to nejvyšší bod parku. Odtud lze pozorovat nejen členitou přírodu, ale třeba i ptáky. Místo je pak vhodné pro pěší turisty i na oddych a piknik.
- Citadel Fort: pokud chcete získat působivé panoramatické výhledy na město Port Louis a zhotovit mimořádné fotografie, zamiřte k této staré pevnosti, která byla dostavěna v roce 1840 na počest manželky krále Viléma IV. Původně měla sloužit k obraně hlavního mauricijského města – k tomuto účelu ale nebyla ve skutečnosti nikdy použita. Pevnost je obklopena zdmi z čediče a zahrnují ji i děla, jakožto pozůstatky minulosti.
- Hora Le Morne: milovníci pěší turistiky mohou směle vyrazit za úchvatnými výhledy i na horu Le Morne (ideálně s průvodcem), odkud spatří rozlehlé mauricijské pláže, podvodní vodopád, kopce či lesy. Je to opravdu výjimečná podívaná, na kterou nezapomenete do konce svého života. Pěší túra na vrchol hory vám zabere v průměru 3 až 4 hodiny a je záhodno se na ni vydat v brzkých ranních hodinách. Vyžaduje také dobrou úroveň fyzické kondice a kvalitní vybavení v podobě spolehlivé turistické obuvi – zapomenout byste neměli ovšem ani na dostatek pití a opalovací krém.
TOP místa na fotografování
- Kaple Notre Dame Auxiliatrice: tato kaple (též římskokatolický kostel) je nejznámější na Mauriciu a hojně ji vyhledávají i fotografové z celého světa. Její architektura je skutečně unikátní a v pozadí oceánu neobvykle vyniká – obzvlášť jasně červená střecha budovy. Kaple byla založena v roce 1938 a je zasvěcena Panně Marii. Tohle úžasné fotogenické místo najdete podél okraje pláže Cap Malheureux (na severním výběžku Mauricia).
- Vodopády Eau Bleue: pakliže upřednostňuje k fotografování malebnější scenérie, určitě zamiřte do vesnice Cluny, která je sama o sobě klidnou a fascinující oázou s rozsáhlým poli cukrové třtiny a bujnými lesy. Krásy kaskádovitých vodopádů Eau Bleue nořících se do průzračného tyrkysového jezírka lze objevovat poblíž Cluny Road.
- Maják Albion (Pointe aux Caves): na západním pobřeží Mauricia (poblíž malebné vesnice Albion) natrefíte na okouzlující místo s třicetimetrovým červenobílým majákem, který tu stojí už od roku 1910. Okolní útesy a obří vlny Indického oceánu zde utváří velkolepé příležitosti pro zhotovení těch nejkrásnějších snímků – zejména při západu slunce.
- Pláž Gris Gris: divokost této pláže přitahuje pozornost mnoha turistů a fotografů z celého světa. Koupání je zde nebezpečné pro velmi silné proudy a obří vlny. Příroda vám tu však poskytne určitou satisfakci v podobě zlatavé pláže kontrastující s temně modrým mořem. Pro zhotovení několika výjimečných snímků a k odpočinku na písku je toto místo jako stvořené.
TOP trasy pro pěší turistiku
- Stezka ebenovým lesem (Ebony Forest): tato šestikilometrová trasa (tam i zpět) vede z mauricijské vesnice Chamarel a řadí se mezi ty snadné. Její absolvování trvá přibližně 2 až 3 hodiny – některé oblasti stezky obsáhnou schody a vyvýšené chodníky nacházející se 300 metrů nad zemí. Během procházky ebenovým lesem (na Mauriciu se vyskytují původní ebenové lesy jen v množství do 2 %) můžete obdivovat i ohrožené ptactvo a kochat se náramnými výhledy na pobřeží.
- Stezky v La Vallée de Ferney: vydejte se na jednu z mnoha stezek uprostřed okouzlujícího chráněného lesa a přírodní rezervace La Vallée de Ferney, která se nachází v Grand Port District na Mauriciu (severně od města Mahebourg). Absolvovat můžete buďto snadnou trasu vhodnou pro rodiny s dětmi (5 km tam a zpět) za cca 2 hodiny anebo i tu dvacetikilometrovou, která je vhodná spíše pro zkušenější a odolnější turisty. U vchodu do rezervace pak můžete navštívit také malé kamenné muzeum vyobrazující historii této oblasti.
- Horská túra na Le Pouce: říká se, že pokud se vydáte na tuto snadnou horskou túru, půjdete po stopách Charlese Darwina – ten prý jako první zdolal vrchol hory Le Pouce v roce 1836. Hora je třetí nejvyšší na Mauriciu a dosahuje 812 metrů. Trek dlouhý 4,5 km (tam i zpět) trvá zhruba 2 až 3 hodiny. Během své cesty se můžete kochat výhledy na Port Louis nebo pohoří Moka. Právě z těchto oblastí také vedou trasy (jižní a severní) k horskému vrcholu.
- Horská túra k Le Trois Mamelles: tato středně náročná trasa k hoře Le Trois Mamelles (v jihozápadní části Mauricia) má délku zhruba 4 kilometry a je určena spíše zkušenějším horalům/pěším turistům a velkým dobrodruhům – první polovina cesty je snadnější a vede bujnou zelení (prochází se poli s cukrovou třtinou), ta druhá je pak výzvou v podobě překonávání skalnatých úseků. Zdoláte ji přibližně za dvě hodiny (v závislosti na kondici). Vrchol hory se tyčí v nadmořské výšce 629 metrů a odmění vás dokonalými výhledy na západní pobřeží, Port Louis nebo okolní ostrovy.
DOPRAVA
Na Mauricius se dostanete letecky z Letiště Václava Havla v Praze. Lety z Česka (s jedním či dvěma mezipřistáními) zprostředkovává nejčastěji aerolinka Air France, SWISS Air, Turkish Airlines a Emirates – často ve spolupráci s Air Mauritius. Samotný let na ostrov trvá v průměru 15 až 20 hodin (záleží na vybrané letecké společnosti a také termíny odletu). Primárním mezinárodním letištěm na Mauriciu je Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport (MRU) vzdálené od Port Louis jen několik desítek kilometrů (asi 48 km). Z České republiky pak nabízí některé aerolinky také lety na mauricijský ostrov Rodrigues, na němž je jediné a hlavní letiště Plaine Corail Airport (též Sir Gaëtan Duval Airport) se zkratkou RRG.
Letenky
Jakmile se rozhodnete strávit dovolenou na Mauriciu, pořiďte si letenky s dostatečným předstihem (přibližně mezi dvěma až čtyřmi měsíci před plánovaným odletem). Nejlevnější bývají zpravidla v červnu a nejdražší pak v červenci – záleží však také na preferované aerolince. Průměrná cena za zpáteční letenku na Mauricius činí asi 16 000 Kč, pořídit lze tedy jak levněji, tak i dráž. Ceny jsou ovlivněny hlavně turistickou sezónou a svátky.
Vnitrostátní lety
Prostřednictvím letecké společnosti Air Mauritius se můžete přepravit z Mauricia například na vedlejší ostrov Rodrigues. Jinak na ostrově nejsou jiné možnosti vnitrostátní letecké přepravy. S místní aerolinkou se však dostanete běžně do velkých evropských měst, jako například do Londýna a Paříže nebo také do asijských, australských a afrických destinací.
Automobil
I přesto, že má Mauricius rozměry 45 x 65 kilometrů, až několikahodinové přejezdy mezi hotely či turistickými atrakcemi nejsou neobvyklé. Na ostrově jsou k dispozici pouze dvě dálnice – ta první vede z letiště na sever do Grand Baie a ta druhá vede též na sever, avšak přes centrální náhorní plošinu a Port Louis – kde panuje obvykle hustý provoz. Klasické silnice jsou pak poměrně úzké a vinou se typicky kolem pobřežních zátok a hor. Mnoho z nich také vede mauricijskými vesnicemi a městy. Zápůjčka automobilu vám tedy rozváže ruce, tudíž se při putování Mauriciem stanete flexibilnější – musí vám být však 23 let a je nutné vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Za jeden den zápůjčky vozu zaplatíte v průměru 1 100 MUR (asi 25 dolarů) /k r. 2023. Ceny se ale mohou samozřejmě lišit.
Rychlostní limity na Mauriciu se pohybují od 30 km/h ve městech po 110 km/h na dálnici a jezdí se vlevo. Dopravní značky jsou v angličtině. Pohonné hmoty jsou poměrně levné, je ale nutné brát v potaz, že čerpacích stanic na ostrově není mnoho – proto je dobré mít dostatečné zásoby nafty nebo benzinu.
Autobusy
Autobusová doprava na Mauriciu je levná a také mimořádně dobrodružná. Pokud se ptáte proč, je to z jednoho prostého důvodu – mauricijští řidiči autobusů jsou skuteční svérázové, tedy na plynový pedál i brzdu šlapají obvykle velmi prudce. Proto se nevyplácí cestovat, aniž byste se něčeho pevně drželi, anebo raději seděli na sedadle. Autobusy by pak měly na ostrově jezdit podle jízdního řádu, avšak ten je jen zřídka kdy přesně dodržován. Proto raději počítejte se zpožděními. Pravidelné intervaly příjezdů autobusů a konkrétní spoje si můžete krom jiného zkontrolovat i na webových stránkách Mauritius Buses – Online Route Inquiry. Autobusové zastávky (ozn. „Bus Stop“) jsou rozesety strategicky po celé zemi a najdete je také u každé pláže. Jízdenky se kupují přímo u řidiče. Doporučení: na Mauriciu natrefíte na standardní a expresní autobusy – pokud můžete, vybírejte k cestování spíše ty expresní. Jsou totiž klimatizované, rychlejší a spolehlivější.
Mezi autobusové společnosti působící na Mauriciu patří například: Triolet Bus Service, Mauritian Bus Transport, National Transport Corporation, United Bus Service nebo Rose Hill Transport.
Železniční doprava
Mauritius’ Metro Express je funkční systém lehké železniční dopravy (LRT) na ostrově. Provoz této „tramvaje“ či chcete-li „metra“ byl zahájen v roce 2020 na trase Port Louis – Rose Hill. Zajímavostí je, že od roku 1964 do zprovoznění Metra Express prakticky neexistovalo na ostrově žádné vlakové spojení. V dnešní době jezdí až do 20 stanic na trase Port Louis – Curepipe. Jízdenky lze zakoupit na nádražích v automatech buďto hotově nebo kartou. Tento způsob přepravy po Mauriciu je spolehlivý, moderní, rychlý, pohodlný a bezpečný.
Taxíky
Soukromé celosvětově známé provozovatele taxi služeb, jako např. Uber na Mauriciu nenajdete. Taxi je však i přesto na ostrově velmi rozšířené a najdete jej v blízkosti hotelů, pláží, u nádražních budov nebo u nákupních center. Seznam taxi společností mívají k dispozici i některé podniky, jako restaurace, bary a noční kluby. Mauricijští taxikáři jinak nemají určenou sazbu za kilometr, proto je nutné se dohodnout na jízdném již před cestou. Licencované provozovatele taxi služeb pak poznáte podle toho, že mají na dveřích vozů vylepené žluté štítky s oblastmi, kde působí.
Další způsoby dopravy
Cestovat po Mauriciu můžete krom jiného i na zapůjčeném skútru, na motorce anebo na kole. Speciální zážitky pak zajistí let pronajatou helikoptérou skrz společnosti Air Mauritius nebo Corail Helicoptères. Na ostrově však existují i omezené možnosti využití vodního taxi, které odplouvá ze stanoviště u nákupního centra Cauden Waterfront v Port Louis a rozváží cestující do různých hotelů. Milovníci dobrodružství či romantiky mohou také absolvovat výlety lodí – buďte ve člunech anebo v ikonických katamaránech.
CESTOVÁNÍ S DĚTMI
I přesto, že je Mauricius oblíbený zejména u novomanželů a všech zamilovaných toužících po romantice, neuchází pozornosti ani rodinám s dětmi. Podmínky pro ty nejmenší a teenagery jsou ostatně na ostrově velmi příznivé a místní jsou k rodinám velmi vřelí a nápomocní. Nespočet čtyř nebo pětihvězdičkových hotelů nabízí dětské menu, kolébky, stoličky k jídlu, zábavné programy a vyžití na hřištích. I supermarkety a nákupní centra poskytnou turistům s ratolestmi dostatečné množství zboží pro děti (např. pleny, speciální výživu a podobně). Většina pláží je pak také vhodná pro dítka, neboť sestup do vody je pozvolný. Komunikační bariéra není problém – s ochotnými a přátelskými Mauricijci se vždy skvěle domluvíte. A abyste si dokonale užili rodinnou dovolenou, je velmi doporučované cestování po Mauriciu prostřednictvím automobilu. Nic vám tedy nebrání v tom, vyrazit na jeden z nejlepších pobytů v životě. Pečlivě si však cestu naplánujte a nic nepodceňte.
TOP atrakce/zážitky na Mauriciu pro rodiny s dětmi
- Muzeum cukru (L'Aventure du Sucre): muzeum najdete v budově bývalého cukrovaru nedaleko hlavního mauricijského města Port Louis. Společně s dětmi se zde dozvíte třeba to, jak se z cukrové třtiny vyrábí cukr. Provozovatelé také pořádají pro ty nejmenší interaktivní představení s maskoty, a i mlsné jazýčky si přijdou na své, neboť součástí prohlídky jsou i ochutnávky sladkých dobrot z cukru. Otevřeno je v muzeu od pondělí do soboty v čase 10:00 až 16:00.
- Přírodní park La Vanille (La Vanille Nature Park): na jihu Mauricia objevte tento úchvatný park plný zajímavých exotických zvířat! Nad obřími želvami, opicemi, gekony nebo krokodýly nilskými budou žasnout nejen ti nejmenší ale i vy, jakožto dospělí. Součástí parku je krom jiného i akvárium, interaktivní farma, insektárium (se sbírkou hmyzu), dětské hřiště, restaurace nebo obchod se suvenýry. Absolvovat tu pak mohou dítka i jízdu na ponících. Otevřeno je v La Vanille parku každý den od 9:00 do 17:00.
- Blue Penny Museum: pokud máte větší děti, můžete zamířit do tohoto zajímavého muzea v Port Louis. Díky němu se dozvíte více informací o historii ostrova a pokocháte se fascinujícími exponáty, jako např. starožitnou sbírkou známek, fotografiemi, sochami, mincemi nebo obrazy. Otevřeno je v muzeu každý den (kromě neděle) od 10:00 do 16:30.
- Mauricijská národní botanická zahrada (Mauritius National Botanical Garden): známá je tato botanická zahrada také jako Sir Seewoosagur Botanical Garden. Najdete ji v okrese Pamplemousses poblíž Port Louis. S dětmi zde spatříte celé spektrum tropických rostlin, baobaby, přes 80 druhů palem, zahrady s kořením anebo úchvatný rybník s obřími lekníny. Do této dokonalé oázy klidu můžete zavítat každý den od 8:30 do 17:30.
CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI
Mauricius je velmi oblíbenou odpočinkovou destinací mezi seniory hned z několika důvodů. Za prvé je zde příznivé klima po celý rok, tudíž na ostrov můžete uniknout před zimou v tuzemsku. Za druhé je na Mauriciu vysoká úroveň lékařské péče, což oceníte v případě zdravotních komplikací. A za třetí nabízí ostrov pro starší turisty dokonalou relaxaci v podobě krásných pláží, golfových hřišť světové úrovně i rozmanité a chutné gastronomie. Krom jiného je na ostrově bezpečno (kriminalita je nízká). Neváhejte tedy a odleťte za teplem kdykoliv se vám naskytne příležitost! Neopomeňte však dobré plánování cesty včetně očkování a nepodceňte vybavení všemi potřebnostmi na výletech (trvale užívané léky, opalovací krém, pokrývka hlavy, balená voda, repelent a podobně).
CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM
Okouzlující Mauricius může samozřejmě navštívit i handicapovaný turista. Smyslový handicap by neměl být komplikací při pobytu, ovšem na některá úskalí mohou natrefit zejména lidé upoutaní na vozík. Na ostrově je sice dost moderních hotelů, většina z nich však postrádá speciální pokoje pro pohybově handicapované. Bezbariérové přístupy tedy mohou představovat problém. Chodníky ve velkých městech (např. v Port Louis a Curepipe) sice jsou, ale nebývají příliš udržované. Veřejná doprava pak také neposkytuje bezbariérový vstup – jedinou možností je využití soukromých poskytovatelů taxi služeb/nebo místních cestovních kanceláří. Pakliže se chcete vyhnout možným komplikacím během pobytu, informujte se předem o možnostech ubytování, anebo preferujte specializovanou dovolenou šitou na míru handicapovaným cestovatelům.
LGBTQIA+ KOMUNITA A CESTOVÁNÍ NA MAURICIUS
Mauricijci jsou vůči cestujícím z LGBTQIA+ komunity otevření a tolerantní – velmi si totiž uvědomují důležitost cestovní ruchu pro svou domovinu. Ostatně, pokud na Mauriciu budete s chutí utrácet jako turisté své peníze, budete ještě lépe přijati – bez ohledu na vaší orientaci či přesvědčení. V zemi jinak nebyly zaznamenány četné případy jakékoliv diskriminace. Je však důležité vyhýbat se veřejným projevům náklonnosti (držení za ruce, líbání, objímání), kterými přitáhnete pozornost (mohou být společností odsouzeny). Obecně se dá říct, že pro turisty z LGBTQIA+ komunity je ostrov zdaleka nejbezpečnější destinací v rámci Afriky.
CESTOVÁNÍ SE PSEM
Na Mauricius můžete vycestovat také se svým domácím mazlíčkem, musíte však předtím splnit několik důležitých podmínek:
- Pes musí mít implantovaný mikročip ISO (patnáctimístný a nešifrovaný). Pakliže nemá mikročip vyhovující normě ISO, může mít majitel s sebou vlastní skener mikročipů. Číslo mikročipu pak musí být uvedeno na všech potřebných dokumentech k cestě na Mauricius.
- Pes musí být očkovaný proti vzteklině – v případě prvního očkování mezi 60. dnem až rokem od vstupu na ostrov. Pokud se jedná o přeočkování, musí být vakcína vpravena mezi 30. dnem až rokem od vstupu. Kromě vztekliny je nutné zajistit očkování i proti psince, leptospiróze a psímu parvoviru.
- Všichni psi musí mít provedený test titru vztekliny, který provede veterinář nedříve měsíc a nejpozději půl rok před vstupem na Mauricius.
- Tři až šest měsíců před vstupem na Mauricius si musí majitel psa zajistit dovozní povolení. V něm je také nutné uvést účel návštěvy/pobytu.
- Majitel psa si musí zajistit také veterinární osvědčení, které vyplní Státní veterinární správa ČR.
- Psa musí majitel před vstupem na Mauricius odčervit/ošetřit před vnějšími parazity. Současně je důležitá veterinární prohlídka prokazující, že je zvíře prosté vnějších a vnitřních parazitů.
- Domácí mazlíček může vstoupit na území Mauricia pouze přes toto mezinárodní letiště – Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport. Mauricijský veterinární úředník psa zkontroluje a určí délku karantény k zachycení případných nemocí. Ta závisí na tom, z jaké země mazlíček přiletěl (psi dopravení z destinací s vysokým výskytem vztekliny nebudou na ostrov vpuštěni).
- Mauricius určil seznam plemen, která nesmí být dopravena – patří mezi ně například americký pitbulteriér, americký stafordširský teriér, argentinská doga, tosa-inu a búrský buldok.
Více informací o dovozu domácích mazlíčků na Mauricius vám může poskytnout také Státní veterinární správa ČR.
ZDRAVOTNÍ PÉČE
Mauricius se těší velmi dobré úrovni zdravotní péče (zejména v soukromých klinikách a ordinacích). Ve veřejných nemocnicích je místním poskytována péče bezplatně, v soukromých zařízeních si pak lidé připlatí. Pokud cestujete na ostrov jako turista z České republiky, měli byste si zajistit cestovní pojištění, které pokryje případné výlohy za lékařské zákroky v případě úrazu, nemoci a podobně.
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně doporučuje sjednání cestovního pojištění u renomované pojišťovny, které zajistí bezproblémové ošetření na Mauriciu v případě jakýchkoliv zdravotních komplikací. Také se vyplatí vsadit na doplňkové služby pojišťoven, jež zahrnují například pojištění storno poplatků za zrušenou dovolenou anebo pojištění odpovědnosti. Se sjednanými službami bývá standardně k dispozici i telefonická asistenční služba pro případy nouze.
STRAVOVÁNÍ
Mauricijská kuchyně je díky propojení afrických, čínských, indických či francouzských tradic jedinečná, chutná a hlavně rozmanitá. Na jídelníčku obyvatel ostrovního státu se objevují hojně zejména mořské plody – ochutnat tedy můžete třeba kari s chobotnicemi, smaženou rybu obalenou v kurkumě, chilli, zázvoru a hořčičných semínkách anebo třeba lahodné krevety. Na své si však přijdou i milovníci zeleniny, ovoce a také zvěřiny! Spíše tradiční gurmány pak potěší třeba kuřecí a hovězí maso upravené na různé způsoby. Mauricijská jídla nadchnou nejen pestrostí (nejčastěji používanými ingrediencemi jsou rajčata, zázvor, cibule, česnek, chilli, čerstvé ovoce, mořské plody), ale i kořeněnou vůní, o kterou se postará šafrán, kardamom, skořice a hřebíček.
Typické mauricijské speciality
Bez ochutnávky typických pokrmů Mauricia snad ani nemůžete odjet zpět do své domoviny! Určitě vyzkoušejte následující dobroty:
- Dholl purri: jedná se o jedno z nejlepších pouličních jídel na Mauriciu – pšeničnou palačinku plněnou mletým hráškem, který je ochucený kmínem a kurkumou. Nejčastěji se pokrm podává s kari, kyselou okurkou a chutney.
- Millionaire’s Salad (Milionářský salát): toto jídlo nadchne všechny milovníky mořských plodů – skládá se totiž z krevet, ústřic, kraba a masa ze sladkovodního raka. Podává se s červenou omáčkou a zeleninou zvanou palmové srdce.
- Gateau Piment: jedná se o velmi oblíbené mauricijské občerstvení – jsou to dozlatova smažené kuličky vyrobené z hrachu, zeleného nebo červeného chilli, koriandru, cibule a kmínu.
- Rougaille: lahodný rajčatový pokrm v kreolském stylu, který se vaří z cibule, chilli, koření a česneku. Po uvaření lze do omáčky přidat dle libosti kuřecí či jiné maso, ryby, sóju, hrášek nebo kuličky Gateau Piment.
- Rybí vindaye: často se prodává jako lehké pouliční občerstvení s kouskem čerstvého chleba – jde o nakládanou rybu, která se posléze orestuje na cibuli, kurkumě, hořčičných semínkách, česneku a propojí se zázvorovou omáčkou.
- Bol Renverse: toto jídlo se řadí mezi biryani a připravuje se ze tří vrstev, tj. sázeného vejce, kuřecího masa nebo mořských plodů se zeleninou a vařené rýže. Podává se s omáčkou.
- Boulettes: varianta čínských knedlíčků dim sum – mauricijské knedlíky se ovšem vyrábí z vepřového masa, ryb či zeleniny.
Dezerty a ovoce
I kdejaký mlsoun si na Mauriciu přijde na své, neboť na ostrově je k dostání nepřeberné množství skvostných dezertů. Ochutnat můžete třeba:
- Tarte Banane: jde o chutný koláč z křehkého těsta, který je doplněný o banánovou náplň (ta se vyrábí z velmi zralých banánů).
- Napolitaine: tradiční mauricijský zákusek, jenž si můžete zakoupit i v leckterých supermarketech. Jde o dvě křehké sušenky, které jsou potřené marmeládou a přelité růžovou polevou.
- Gato Coco: jde o kokosové cukroví vyráběné z mléka, strouhaného kokosu a cukru.
- Alouda: jedná se spíše o osvěžující mléčný nápoj nežli o dezert. Připravuje se tak, že se semena indické bazalky nechají v mléce nabobtnat (k dostání je také příchuť vanilka nebo jahoda). Podává se ledově vychlazené.
- Gulab Jamun: jde o zdaleka nejoblíbenější dezert na Mauriciu – tedy kuličky z mléka, mouky a kardamomu (v případě Mauricijců mají spíše tvar klobásy), které se před podáváním smaží dozlatova.
Pokud chcete na Mauriciu mlsat zdravěji, můžete vsadit i na čerstvé ovoce. Díky příznivému tropickému klimatu se na ostrově daří mnoha ovocným druhům. Ochutnejte například manga, banány, liči, longany, karamboly, guavy, vodní melouny, maliny, avokáda, mučenky či papáji.
TOP restaurace
- Levnější: pokud zamíříte do mauricijského města Mahebourg (konkrétně do ulice Rue Maurice), určitě si nenechte ujít oběd nebo večeři v restauraci Le Bazilic. Dopřát si zde můžete nejen tradiční mauricijská a kreolská jídla, ale i ta celosvětové populární, jako sendviče, pizzy nebo hamburgery. Cena za hlavní jídlo pro jednu osobu se pohybuje od cca 100 Kč do cca 160 Kč (200 až 330 Rs). Levně a chutně se pak najíte i v rychlém občerstvení Dalon, které se nachází ve městě Grand Baie. Hlavní jídlo vás tu vyjde v průměru na 145 až 290 Kč (298 až 596 Rs). V menu najdete lahodné pizzy, hamburgery nebo třeba smažené kuře s hranolky.
- Střední kategorie: preferujete kvalitní jídlo a peníze vás v tomto ohledu až tak netrápí? Potom vyzkoušejte malou rodinnou restauraci Creole Shack ve městě Flic en Flac. Ochutnáte zde typické kreolské a mauricijské pokrmy – například i v tříchodovém menu s kuřecím masem (za cca 730 Rs) nebo s krevetami (za cca 800 Rs), což je v přepočtu asi 355 až 390 Kč. Výtečně se naobědváte nebo navečeříte (stále za rozumné částky) také v restauraci Mamie Sophie Table D'Hôte ve vesnici Camp Ithier. Ochutnat můžete v podniku africkou, asijskou nebo i čínskou kuchyni.
- Luxusní: opravdoví gurmáni si přijdou na své ve fine dining restauraci Hasu, která se ukrývá v Long Beach Golf & Spa Resortu. Zde si pochutnáte na asijské, indické či thajské kuchyni – místní šéfkuchař vám připraví vydatnou polévku anebo luxusní mořské plody. Za hlavní jídlo pro jednu osobu zaplatíte cca 500 až 2 000 Kč (asi 1 000 až 4 000 Rs). Autentickou kreolskou kuchyni v zážitkovém provedení pak můžete ochutnat v mauricijském podniku Creole Smoke House, jenž najdete ve vesnici Grand Gaube.
Nápoje
Na Mauriciu si můžete do sytosti užívat pestrého výběru nealkoholických i alkoholických nápojů. Nejdůležitější však bývá pro doplňování pitného režimu obyčejná voda – a na Mauriciu je již od roku 2012 nezávadná i ta kohoutková (splňuje normy Světové zdravotnické organizace). Může však chutnat jinak než ta, na kterou jste zvyklí z tuzemska. Na ostrově tedy ušetříte za nákup balených vod – vyplatí se vzít s sebou na dovolenou opakovatelně použitelnou speciální lahev na vodu. Pozor však na led v koktejlech, pakliže neznáte zdroj pitné vody. Krom kohoutkové vody si pak můžete dopřát i tyto nealko nápoje:
- Kokosové mléko: velmi výživný, osvěžující a zdravý nápoj, který se na Mauriciu podává přímo z kokosu.
- Šťáva z cukrové třtiny: získává se z nakrájených stonků cukrové třtiny a podává s ledem (někdy i s kokosovým mlékem nebo limetkovou šťávou).
- Čaj z místních plantáží (Bois Cheri): je velmi kvalitním a osvěžujícím nápojem, na Mauriciu se často pije s vanilkou a někdy i s mlékem.
- Alouda: mléčný nápoj s nabobtnalými semínky indické bazalky a agarem.
- Delo tamarin: nápoj na bázi tamarindového chutney, které se občas vyrábí nejen ze samotného tamarindu, ale i v kombinaci s hruškami anebo jablky. Do pasty se přidává též kardamom a kmín. Tato pasta (chutney) se posléze zředí vodou a dochutí mátou, vanilkou a citronovou, pomerančovou či limetkovou šťávou.
- Lassi: mléčný nápoj z jogurtu, do kterého se přidávají kostky ledu, cukr a kmín – ten někdy nahrazuje máta.
Alkoholické nápoje
Popíjení alkoholu není na Mauriciu zakázané, proto si můžete dopřát například:
- Pivo: nejpopulárnější je na ostrově ležák Phoenix, který se vyrábí již od roku 1963. Ochutnat však můžete i ležák Blue Marlin – ten vyrábí stejná společnost jako Phoenix.
- Cider: na Mauriciu je možné ochutnat hned několik druhů cideru z Jižní Afriky – velmi oblíbený je například ten pod značkou Savana (je spíše suchý a také kyselejší).
- Víno: na mauricijském trhu natrefíte zejména na francouzská a jihoafrická vína – ta z Jižní Afriky se těší velké oblibě mezi místními i turisty, neboť jsou chuťově velmi dobrá. K osvěžení v teplých dnech na Mauriciu jsou vhodnější spíše bílá a růžová suchá vína.
- Rum: mauricijský rum je kapitola sama o sobě – vyrábí se z cukrové třtiny a je mimochodem velmi kvalitní a lahodný! Nezapomeňte jej ochutnat nebo i koupit jako suvenýr, na ostrově ho koupíte levně – vyrábí jej desítky továren, které poskytují i komentované prohlídky s ochutnávkami (např. společnost Green Island, Chamarel, Labourdonnais, Saint Aubin nebo Blue Mauritius). Za zmínku také stojí to, že na Mauriciu se vyrábí nejen čisté rumy, ale také ty s příchutěmi. Vynikající je třeba ten s příměsí vanilky. Natrefíte ale i na rum s muškátovým oříškem, zázvorem či jiným druhem koření.
TOP bary/kluby na Mauriciu
- Banana Beach Club: ve městě Grand Baie navštivte tento populární bar, ve kterém si každý večer užijete jazz, blues nebo třeba rock. Kromě piva, koktejlů, ginu, vodky, vína, whiskey a skvělého rumu si zde můžete dopřát i chutné jídlo v podobě burgeru, kuřecího masa a kalamár. V menu pak najdete i celosvětově známé jídlo fish and chips. Otevřeno má bar od pondělí do soboty v čase 16:00 až 2:00.
- Kenzi Bar Resto: pokud se ocitnete v mauricijském pobřežním městě Flic en Flac, zavítejte do tohoto okouzlujícího baru, kde se pobavíte nejen živou hudbou. K uvolněné atmosféře přispěje krom jiného i pestrý výběr alko nápojů (pivo, rum, whiskey, víno, gin). A jakmile vám vyhládne, má pro vás podnik připravené v menu burgery, kuřecí křidélka nebo třeba panini. Otevřeno je zde od úterý do soboty v čase 18:00 až 23:30.
- Côte Jasmin Jardin Bar: i hlavní město Mauricia – Port Louis nabídne skvělé možnosti večerní a noční zábavy. Tento bar s venkovním posezením poskytuje návštěvníkům perfektní relax s chutným koktejlem v ruce (každý pátek se dočkáte i živé hudby). V podniku se dokonce i vaří, a tak nepřijdou zkrátka ani hladovci a zapálení jedlíci. Otevřeno je zde od pondělí do soboty v čase 9:00 až 23:00.
KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI
Co se týká kouření cigaret, platí na Mauriciu poměrně přísné zákony – ty mohou kuřákům dost stěžovat život. Kouřit tedy nesmíte ve všech vnitřních prostorech (zahrnuje i veřejnou dopravu a pracoviště) a také na řadě venkovních míst, jako jsou prostory kolem vládních budov, zdravotnických zařízení nebo škol a školek. Zákaz se ovšem vztahuje i na venkovní prostory kaváren, restaurací a barů. Povolené jsou jen vodní dýmky ve vymezených prostorách hotelů. Krom jiného je na ostrově zakázán prodej e-cigaret a jejich používání všude tam, kde se nesmí kouřit klasické tabákové výrobky. Za porušení hrozí vysoká pokuta nebo i odnětí svobody. Proto, pokud jste kuřák, dodržujte tyto předpisy a kuřte jen tam, kde je to povoleno. Tabákové výrobky je možné prodat lidem ve věku 18 a více let.
Alkohol je pak dovolené popíjet jen na místech k tomu určených, tedy v barech, restauracích, klubech, kasinech a podobně. Zákaz popíjení alkoholických nápojů na veřejných místech platí na Mauriciu již od roku 2009.
PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY
Na Mauriciu je oficiální měnou mauricijská rupie (MUR, Rs), kterou se platí v podstatě všude. V půjčovnách a hotelech jsou ceny uváděny nejen v mauricijských rupiích ale i v eurech – těmi může ostatně na vyjmenovaných místech i platit. Co se týká směny peněz, české koruny si v tuzemsku směňte ideálně na dolary nebo eura a až posléze za ně kupte přímo na Mauriciu mauricijské rupie. Vybírejte však spíše místní banky, neboť směnné kurzy ve směnárnách na mauricijském letišti nejsou příliš výhodné. Ke směně peněz potřebujete mimochodem cestovní pas. Mějte také na paměti, že mauricijské banky zavírají poměrně brzy, a to cca kolem 15:00. Za jeden dolar koupíte 45,34 MUR a za jedno euro pak 49,54 MUR (kurz k 8/2023).
Během dovolené na Mauriciu noste u sebe vždy dostatek hotovosti, neboť může být vyžadována v menších obchodech. Také ji případně uplatníte při předávání spropitného. V oběhu jsou na ostrově bankovky v nominální hodnotě 25, 50, 100, 200, 500, 1000 a 2000 rupií. Mince jsou k dostání v nominální hodnotě 5, 10, 20 a 50 centů + 1, 5 a 10 rupií.
Platební karty a bankomaty
Debetní a kreditní karty VISA, Mastercard, Diners, UnionPay či American Express jsou široce přijímány zejména v turisticky exponovaných místech Mauricia a v hotelech. V některých místech ostrova lze dokonce platit i bezkontaktně prostřednictvím mobilu. Bankomaty jsou dostupné v podstatě po celé zemi, avšak výběr z nich není příliš výhodný. Může vám být totiž účtován poplatek přesahující i 200 rupií (v přepočtu asi 4 eura a více). Proto je výhodnější platit kartou tam, kde to jde a směnit si dostatečnou hotovost v bance.
Upozornění: než začnete na Mauriciu platit svou platební kartou, či vybírat peníze z bankomatů, informujte svou tuzemskou banku. Předejdete tak blokacím pro banku podezřelých transakcí.
Spropitné
Na Mauriciu můžete dle spokojenosti za služby předat spropitné – primárně jen v mauricijských rupiích, pro místní zaměstnance je to výhodnější. Mauricijci si obecně dýška velmi váží, neboť tamější mzdy jsou poměrně nízké.
- V restauracích bývá obvykle spropitné zahrnuto v účtu. Jinak je ale samozřejmě možné předat nějaké drobné přímo číšníkovi nebo servírce. Obvykle dýško činí 10 až 15 % z celkové útraty.
- Mauricijské hotely si zpravidla také účtují spropitné automaticky v účtu za pobyt (asi 12 %), na konci dovolené však lze předat něco navíc obzvlášť pozornému personálu. Poslíčkům, kteří vám pak pomáhají se zavazadly můžete předat cca 100 MUR/za jeden odnesený kus.
- Zodpovědným taxikářům, jež se projeví jako užiteční z hlediska informací je možné dát i 100 až 200 MUR.
Nakupování
Mauricius má pověst nákupního ráje a vůbec není divu. Místní obyvatelé nabízí zákazníkům nejen kvalitní textilie, ale také jedinečné designové šperky, autentické řemeslné výrobky a jiné skvosty. Nakupovat se dá na ostrově v podstatě všude – za skvělým zbožím můžete zamířit do nákupních center, na řemeslné trhy či do stánků pouličních prodavačů na plážích a ulicích. Než však vyrazíte za nákupy na tradiční trhy, mějte na paměti, že smlouvání o ceně je zde povoleno ba dokonce i vyžadováno – můžete tak ušetřit dost peněz! Též dbejte hlavně zvýšené opatrnosti proti krádežím osobních cenností a kontrolujte při prohlížení výrobků identifikační znaky, abyste se vyhnuli koupi padělku.
Kam vyrazit za TOP nákupy (trhy a obchodní domy)
- Bagatelle Mall: toto nákupní centrum se nachází v mauricijské vesnici Moka a je jedno z nejlepších, pokud chcete vyrazit za nákupy luxusních značek. V Bagatelle Mall je k dispozici více než 130 obchodů, tj. například Aldo, Celio, Armani atd.
- Phoenix Mall: v mauricijském městě Vacoas-Phoenix natrefíte na toto oblíbené nákupní centrum, které nabídne více jak 100 různých obchodů se světoznámými značkami oblečení, obuvi, sportovních potřeb, elektroniky a podobně (např. Nike, Adidas, Mango, Cotton Culture a Diva).
- Le Craft Market: tuto prodejnu řemeslných výrobků v Port Louis (v komplexu Caudan Waterfront) si rozhodně nenechte ujít! Zde nebudete vědět, co obdivovat dřív. Koupit si můžete v obchodu třeba ručně vyrobené dekorativní předměty z cukrové třtiny anebo ty z rákosu. V nabídce je ale mnoho dalších úchvatných záležitostí, jako například exotické oleje s mauricijskými bylinkami.
- Central Market v Port Louis: pakliže zavítáte do hlavního mauricijského města Port Louis, poctěte svou návštěvou také tento rušný trh s mnoha druhy zboží (zakoupíte tu oblečení, suvenýry, šperky, hodinky, obuv, řemeslné výrobky, koření ale i ovoce a zeleninu). V rámci nákupů v Central Market pak také nezapomeňte na ochutnávku autentického pouličního jídla.
Typické mauricijské suvenýry
- Modely lodí: jedná se o nejoriginálnější a nejexotičtější suvenýr z Mauricia. Koupit můžete od místních prodejců/řemeslníků kopie starých i moderních lodí, které jsou vyráběné ručně z vzácného dřeva. Pro zapálené sběratele je to jistě skvělý dárek.
- Kašmír: Mauricius je proslulý výrobou kašmíru – přesto jej koupíte na ostrově o polovinu levněji než kdekoliv jinde v Evropě. Vybírat můžete mezi různými barvami a vzory.
- Šperky: na mauricijských trzích pořídíte nejen bižuterii, ale i kvalitní zlaté či stříbrné šperky v indickém a muslimském stylu.
- Ručně vyráběné předměty: Mauricijci jsou velmi šikovní a vynalézaví lidé, proto si od nich můžete koupit na trzích ručně tkané košíky, podložky, ručně vyráběnou keramiku či nábytek, dřevořezby a jiné úžasné zboží.
- Figurky a jiné zboží s ptákem dodo: i přesto, že již dodo dávno vyhynul, zůstává symbolem Mauricia – proto najdete tohoto nelétavého ptáka vyobrazeného na mnoha suvenýrech, tj. například na tričkách, hrnkách, v obrazech, a dokonce si můžete pořídit i dřevěnou figurku doda anebo plyšáka. Ať zvolíte jakýkoliv výrobek, jistě jím uděláte radost doma!
- Kořeněný rum: Mauricijci vynikají též ve výrobě rumu – ten je na ostrově levný a opravdu delikátní. Proto jej nezapomeňte pořídit jako suvenýr, buďto jen pro sebe nebo pro své nejbližší! Oblíbený je s vanilkou anebo s muškátovým oříškem.
Jaké ceny čekat?
Níže se můžete informovat o přibližných cenách na Mauriciu (konkrétně v Port Louis):
- lahev vody (0,33 l): 28 MUR (cca 14 Kč)
- cappuccino: 108 MUR (cca 53 Kč)
- tuzemské točené pivo (cca 0,5 l): 115 MUR (cca 56 Kč)
- lahev vína (střední kategorie): 500 MUR (cca 243 Kč)
- cigarety (20 ks): 300 MUR (cca 146 Kč)
- jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 240 MUR (cca 117 Kč)
- jídlo v levné restauraci (pro 1 osobu): 300 MUR (cca 146 Kč)
Rozpočet
Než se vydáte na Mauricius trávit dovolenou, pečlivě si naplánujte svůj rozpočet. Při jeho tvoření zvažte, jaký komfort preferujete a jaké jsou vaše reálné finanční možnosti. Do rozpočtu určitě zahrňte druh ubytování, formu stravování, výdaje na návštěvy památek/atrakcí či veřejnou dopravu a taxi služby. Průměrně by vám na osobu za den mělo stačit 1 700 až 2 700 Kč (cca 3 489 až 5 541 MUR) – pakliže zahrnete ubytování, stravu, pití a nějakou tu zábavu. Když pak zahrnete do všech výdajových položek i zpáteční letenku, za týden na Mauriciu (1 osoba) utratíte přibližně 99 987 MUR (zhruba 48 700 Kč). Záleží ovšem na tom, v jakém období na ostrov poletíte a co vše si chcete dopřát. To, kolik utratíte za dovolenou, si vždy řídíte sami – proto výše uvedené informace berte pouze jako orientační. Turisté, kteří chtějí něco ušetřit, mohou vždy hledat své vlastní cesty.
SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL)
Chcete-li získat výhodná data, volání a SMS v rámci Mauricia, určitě vsaďte na nákup mauricijské SIM karty nebo eSIM. Je to daleko výhodnější a levnější varianta oproti využívání roamingu od vašeho mobilního operátora. SIM kartu lze zakoupit buď na mauricijském letišti (Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport), ve večerkách anebo přímo v obchodech mobilního operátorů – na Mauriciu působí celkem 3, tj. Emtel, My.t a Chili. Poznámka: Nejlepší pokrytí signálem má Emtel a My.t je nejvýkonnějším operátorem. A pokud váš telefon podporuje eSIM, můžete si ji zakoupit ještě z domova online přes Airalo nebo Holafly. Co se pak týká telefonního signálu, je zpravidla velmi kvalitní v městských oblastech ale také v turisticky vyhledávaných letoviscích. V odlehlých částech ostrova může signál kolísat nebo bývá nedostatečný – v tom případě pomůže např. satelitní telefon.
POŠTOVNÍ SLUŽBY
Na Mauriciu zajišťuje vnitrostátní i mezinárodní přepravu zásilek národní kurýrní a doručovací společnost Mauritius Post (je vlastněná vládou). Mauricijská pošta disponuje více jak stovkou poboček po celé zemi a má více jak 1300 zaměstnanců. Kromě přepravy dopisů, balíků či jiných zásilek poskytuje též zákazníkům finanční poradenství, platby z účtu na účet, maloobchodní služby a podobně. Kromě Mauritius Post působí na ostrově i kurýrní služba UPS Mauritius, DHL nebo třeba FedEx.
SPECIÁLNÍ INFORMACE O MAURICIU
- Většina lidí ví o existenci ostrova Mauricius, málokdo ale tuší, že součástí Mauricijské republiky jsou také další ostrovy, jako například Rodrigues, Agalega nebo St. Brandon.
- Mauricius v průběhu let kolonizovaly hned tři národy, tj. Nizozemci (1638 až 1710), Francouzi (1715 až 1810) a Britové (1810 až 1968). Až od roku 1968 je tedy Mauricijská republika nezávislá.
- Mauricius byl v roce 1598 pojmenován (na počest) po nizozemském vojevůdci a knížeti Mořici Oranžském – též známém jako Maurice Van Nassau. Do té doby říkali arabští námořníci objevenému ostrovu Dina Arobi.
- Dvěma nejrozšířenějším světovými jazyky na Mauriciu jsou angličtina a francouzština. Místní ale mezi sebou komunikují hojně mauricijskou kreolštinou, což je jazyk odvozený od francouzštiny s africkými vlivy.
- Mauricijská státní vlajka je občas označována také jako „Four Bands“ (Čtyři pruhy). A každý pruh má důležitý význam pro ostrov – červený symbolizuje krveprolití po zrušení otroctví a dosažení nezávislosti, modrý je symbolem Indického oceánu obklopujícího Mauricius, žlutý má předznamenávat jasnou a zářivou budoucnost země a zelený je symbolem bujné mauricijské vegetace.
- Sir Seewoosagur Ramgoolam, podle něhož je pojmenované také mezinárodní mauricijské letiště, býval a stále je pro Mauricijce velmi důležitý – často jej označují za „Otce národa“. Sehrál totiž zásadní roli v boji za svobodu na Mauriciu.
- Předpokládá se, že Mauricius byl jediným místem na světě s výskytem již vyhynulého nelétavého ptáka doda. Tento opeřenec se na ostrově kdysi vyskytoval v hojných počtech, protože neměl přirozeného nepřítele/predátora. Rozmach lidí, primátů a hlodavců byl ovšem pro doda osudný.
- Přírodní park La Vanille na Mauriciu se může pochlubit celosvětově nejrozsáhlejší sbírkou želv obrovských, které si návštěvníci mohou i pohladit. V místě jich žije několik tísic!
- I Mauricius má dvě místa, která jsou zapsána do světového dědictví UNESCO. Tím prvním je Aapravasi Ghat, kam Britové přivedli kdysi indické dělníky k práci na plantážích cukrové třtiny a druhé je Le Morne Brabant (hora/poloostrov a bývalé útočiště otroků).
- Každoročně zavítá na Mauricius více než 1 360 000 turistů, což převyšuje počet obyvatel ostrova (těch je něco málo přes 1 300 000, tedy hustota zalidnění je zde nejvyšší na africkém kontinentu).