INFORMACE O MADAGASKARU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADAGASKARU
PROČ A KDY MADAGASKAR NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADAGASKAR
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADAGASKARU
PROČ A KDY MADAGASKAR NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADAGASKAR
Jihozápad ostrova Madagaskar tvoří masiv Isalo, kolem něhož se rozkládá stejnojmenný národní park. Park byl založen roku 1962 a kromě množství živočišných a rostlinných druhů může pochlubit i unikátní geomorfologií. Park je zajímavý především rozmanitostí svého terénu, zahrnující pískovcové formace, hluboké kaňony, oázy lemované palmami a travními porosty. K největším lákadlům parku patří tzv. Okno do Isaly“, které nabízí k vidění ty nejkrásnější západy slunce, jimiž je ostrov Madagaskar proslulý.
Antananarivo neboli zkráceně „Tana“ je hlavním a největším městem Madagaskaru a nachází se v centrální části ostrova. Město leží v nadmořské výšce 1 300 metrů, díky čemuž zde celoročně panuje příjemné klima. Město je protkané sítí vodních kanálů a rýžových polí. Jednou z nejvyhledávanějších zdejších atraktivit jsou trhy Zoma, kde lze zakoupit řadu zajímavých produktů malgašské lidové tvorby. Centrem dění je živá Avenue de l’Indépendance lemovaná domky v koloniálním stylu. Dalším oblíbeným turistickým místem jsou ruiny královského paláce Rova s vyhlídkou, která nabízí velice pěkný pohled na hlavní město.
Národní park Andasibe-Mantadia představuje chráněnou oblast o rozloze 155 km2, která leží východně od hlavního města Antananarivo a je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Madagaskaru. Tento deštný prales je jedinečným biotopem s rozsáhlou biologickou rozmanitostí zahrnující mnoho endemických, vzácných a ohrožených druhů včetně 11 druhů lemurů. Hlavním lákadlem parku je zdejší zvířecí obyvatel lemur indri, který je největším druhem lemura na Madagaskaru. Tento druh se nachází pouze ve východním deštném pralese, kde lze kromě zmíněných lemurů spatřit také různé druhy ptáků, orchidejí, plazů či obojživelníků.
Původně založena na ochranu ohroženého baobabu Adansonia Za, které zde již ale nerostou. Rozlehlé prostředí je však vhodné pro lemury a tak zde založili chov divoce žijících lemurů kata. Ti tady prosperují a populace má nyní zdravý počet jedinců. Tím, že jsou neustále pod kontrolou ochranářů, jsou na přítomnost lidí zvyklí a návštěvníci tak mají jedinečnou možnost se k těmto atraktivním lemurům dostat do bezprostřední blízkosti. Samotná rezervace je zajímavá i dalšími, neméně zajímavými druhy zvířat i rostlin. Rozhodně toto malé komunitní místo, které získalo několik mezinárodních ocenění za přínos k ochraně přírody, stojí za návštěvu.
Madagaskar je považován za Noemovu archu přírody. Od Gondwany se odtrhnul někdy před 135 milony lety a od té doby se toho tady moc nezměnilo. Zvířata se vyvíjeli svým tempem a zůstaly tady druhy, které se na africkém a jihoamerickém kontinentě vyvíjeli nadále, nebo vyhynuli. Máte tak šanci videť zvířata a rostliny, které nikde jinde na světě nenajdete. Od bizarních druhů hmyzu, přes rozmanité druhy chameleonů, stovky druhů ptáků a více než 117 druhů lemurů až po jedinečného predátora – fosu. Rostliny rovněž nezahálely a žijí tady druhy, které jsou skutečně jedinečné. 80% z nich nenajdete nikde jinde ve světě. Nejtypičtější jsou baobaby, kterých tady žije 6 z 9 druhů. Madagaskar je neuveřitelný zdroj přírodních zázraků a podivuhodností.
Kultura Madagaskaru je neuvěřitelně zajímavá. Malgaši pocházejí pravděpodobně z oblasti jižního Bornea a usadili se tady někdy kolem roku 400 našeho letopočtu. Přivezli sebou i zvyky, které se vyvinuli do jedinečné podoby. Ponořte se do těchto tradicí a nahlédněte do tajú fady, neboli tabu. Tabu je tady všudypřítomné a když přijdete do nového prostředí, je dobrým zvykem se zeptat na místní fady. Může to být zákaz sezení pod stromem na zahradě, nebo je zakázáno určité gesto. Každá rodina, nebo oblast má vlastní fady. Jednou z nejzajímavejších zvyklostí je famadihana, obracení kostí. Z rodinné hrobky vyberou po několika letech pozůstatky předků a stráví s nima tři dny. Povídají si „spolu“, přejdou se vesnicí nebo městem a uspořádají hostinu. Neuveřitelná ceremonie, která nemá ve světě obdobu. A to je jen začátek...
Oblast jihozápadního Madagaskaru se podstatně liší od představy typické, zelené krajiny. Suchá a nehostinná, potkává se zde s Mozambickým prúlivem a je domovem lidí kmene Vezo. Rybáři, kteří mají zjevně původ na africkém kontinentu, mají jiný vzhled než zbytek malgašů. Tradiční vesnice zde žijí svůj život, jak před desitiletími. Kromě moře bohatého na ryby a další živočichy, je zde množství endemických rostlin a suchozemských živočichů. Vydejte se do rezervace Reniala spoznávat různé druhy rostlin, hmyzu a ptáků. Se štěstím zahlédnete některého z malých lemurů, nebo suhozemské želvy. Vedle Renialy je záchranná stanice pro tyto želvy, které vypouštějí do volné přírody.
Královský palácový komplex na kopci Analamanga v centru Antananariva. Jako královské sídlo a politické centrum moci sloužilo v 17. a 18. století v období království Imerina. Kolem roku 1610 král Andrianjaka převzal kontrolu nad tímto místem a vybudoval zde první palác. Nejvíce budov zde postavil král Andrianampoinimerina. Nejdominantnější stavbou je Královnin palác – Manjakamiadana postavený královnou Ranavalonou I. V roce 1995 tento palác vyhořel a zbytky paláce byly zakonzervovány.
Nebo Les baobabů je místo na jihozápadě země, kde je relativně velká hustota baobabů. Na rozloze 60 hektarů roste přibližně 2000 druhů rostlin, z čehož je množství endemitů. Výraznou rostlinou kromě baobabu je Didierea madagascariensis, která je asi nejtypičtější rostlina tohoto regionu. Mezi rostlinami zde hledejte i množství živočichů, ať už ptáků, malé lemury nebo fascinující hmyz, kterého je na Madagaskaru nepočítaně.