INFORMACE O KOSTARICE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KOSTARICE
PROČ A KDY KOSTARIKU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO KOSTARIKY
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KOSTARICE
PROČ A KDY KOSTARIKU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO KOSTARIKY
Kostarika je jistě na seznamu přání mnoha cestovatelů, je to ráj pro všechny milovníky přírody, deštných pralesů, jedinečných živočichů a outdoorových aktivit. Mezi nimi je nutné zmínit surfování, protože Kostarika je populárním cílem právě vyznavačů tohoto sportu. Podmínky pro něj jsou zde ideální. Ať už Karibské moře či Pacifik, obě pobřeží nabízejí i skvělé podmínky pro ty, co rádi jen tak lelkují na pláži či šnorchlují. Velkou devízou Kostariky je pak i přátelské obyvatelstvo a lahodná kuchyně.
Ač je Kostarika krásná v každém ročním období, pravděpodobně nejlepší doba k její návštěvě je mezi prosincem a dubnem na jejím tichomořském pobřeží, kdy je počasí nejsušší a nejjasnější, a mezi březnem a zářím na karibské straně. Příjemné může být i cestování v zelené sezóně Kostariky (nízká sezóna, více dešťů), tj. od května do června nebo v listopadu. Země se krásně zelená a přitom není tolik přeplněna turisty.
Jaro, resp. měsíce březen až květen, je v zemi poměrně suché a teplé. Průměrná denní teplota v této sezóně je asi 28 °C. V květnu pak přichází do země období dešťů, ale teploty zůstávají příjemné. Noci se navíc o několik stupňů oteplí.
Karibské pobřeží má teplejší a vlhčí počasí. Rozsah průměrných teplot je zde o několik stupňů vyšší. Voda v moři je teplá po celou sezónu od 24 °C v březnu a až do 27 °C v květnu.
Začátek tohoto časové úseku je poměrně turisticky exponovanou dobou.
Na toto období spadají oslavy velikonoc či Den Juana Santamaría.
Pomyslné léto, resp. doba od června do srpna, ve skutečnosti není vůbec nejlepší období k návštěvě Kostariky. Zejména pak pro ty, kteří nemají rádi přívalové deště. Na letní měsíce spadají například oslavy Dne matek, Dne Guanacaste či Virgen de los Ángeles, nicméně z turistického hlediska se jedná o nejnižší sezónu. Výhodou mohou však být nižší ceny – letenek i ubytování a skoro žádné davy.
Ač teploty jsou podobné jako v létě, během měsíců září až listopad spadne na kostarické území stále poměrně velké množství srážek. Nicméně turisté si mohou v tuto dobu užít pozorování velryb či velké oslavy na Den nezávislosti.
Doba, kdy Evropa zažívá zimu, je v Kostarice nejvyšší turistickou sezónou, země si užívá nejpříznivějšího počasí. Nicméně je také proto nutné počítat s nejvyššími cenami a velkým množstvím návštěvníků, tj. je důležité vše dostatečně dopředu rezervovat. Doba ideální na pozorování velryb, lenošení na pláži, surfing či k prožití vánočních a novoročních oslav v jiné kultuře.
Je běžné pozdravit a rozloučit se s přáteli a známými lehkým polibkem na tvář – nebo vzdušným polibkem doprovázeným zvukem líbání. Všimněte si, že ženy líbají ženy a ženy muže, ale muži si vzájemně polibky nevyměňují, místo toho si buď podají ruce, nebo se obejmou jednou rukou. Ve formálním nebo obchodním prostředí je typickým pozdravem pevný stisk ruky.
Kostaričané obvykle na schůzky a srazy přijíždějí pozdě, často až o 30 minut nebo dokonce více. Mnoho Kostaričanů nepovažuje pozdní příjezdy za neslušné, proto je nejlepší nemít v této oblasti přemrštěná očekávání a s takovouto situací počítat.
Podobně slovo „ahora“, které ve španělštině znamená „nyní“, v Kostarice znamená „později“ nebo „zítra“. Pokud vám někdo řekne, že se s vámi setká „ahora“ nebo odchází „ahora mas tarde“, je nejlepší si ujasnit, kdy přesně se uvidíte.
Kostarická kultura je historicky machistická neboli s dominujícím mužským prvkem. Ženy se často tradičně starají o domácí práce, zatímco muži se snaží být živiteli.
Zatímco machismus a rozdíly mezi pohlavími stále existují, sexismus a genderová nerovnost již nejsou tak přijatelné jako kdysi. Nevěra se většinou drží za zavřenými dveřmi. Ženy často pracují mimo domov a vydělávají na stejné úrovni jako jejich mužské protějšky. Kostaričtí muži však stále oceňují ženskou krásu a neváhají to dát najevo. Tyto projevy jsou v drtivé většině případů míněny čistě jako kompliment.
Kostarická kultura je velmi zdvořilá a konfrontace a obviňování jsou obvykle považovány za nezdvořilé. Pro Kostaričana je neobvyklé, že se na veřejnosti rozzlobí, byť by to bylo třeba oprávněné.
Navíc většina místních odmítá říkat ne, místo toho slibuje „možná“. Mějte na paměti, že možná není pokusem lhát nebo zavádět, je to prostě kostarický způsob, jak nezranit city, resp. nezarmoutit.
Kostaričané jsou hrdí na svůj vzhled a rádi se hezky oblékají.
Muži jen zřídka nosí šortky kromě na pláži a dámské džíny jsou často doprovázeny jehlovými podpatky a silným make – upem. Ženy nosí většinou upnuté a výrazné oblečení.
Kostarika je katolická země a náboženské hodnoty jsou v drtivé většině času dodržovány. Témata jako předmanželský sex, potraty a sňatky homosexuálů se obecně tabuizují.
Kostaričané jsou velmi zdvořilí, takže určitě nepokládejte nohy na nábytek, vždy řekněte prosím a děkuji a snažte se nezvyšovat hlas atd.
Mějte úctu ke starším.
Malá města a venkovské oblasti jsou obvykle konzervativnější než velká města. Přímořská letoviska, která jsou hojně navštěvována zahraničními turisty, jsou také liberálnější než jiné části země.
Dávání dárků je v Kostarice běžnou praxí. Dárky se předávají na Vánoce, Den matek, Den otců a narozeniny. Je rozhodně vhodné vzít přinést na večeři láhev vína nebo darovat květiny hostitelce. Vyhněte se liliím, protože ty jsou obvykle vyhrazeny pro pohřby.
Ať už jste milovníkem zvířat či květin, Kostarika je pro vás ten správný cíl. Rozmanitost a enormní množství zdejších druhů je opravdu dechberoucí. Mnoho jedinečných živočichů a rostlin našlo domov jak v deštných lesích, tak v místních mangrovech. Setkat se v Kostarice tak můžete například s lenochodem, mravenečníkem, vřešťanem, malpou, chápanem, pakou, tapírem, nosálem, pekarim, margayem, jaguárem a také s obrovským množstvím hmyzu. Z říše plazů můžete narazit na listovnici červenookou, rosněnkovité, leguána zeleného, kajmana nebo na více než 130 druhů hadů! S téměř 900 původními a některými dokonce endemickými druhy ptáků je Kostarika skutečným rájem pro všechny pozorovatele ptactva a ornitology, zejména pak oblasti jako například Monteverde či Braulio Carrillo NP. Nad hlavou vám může prolétnout třeba kolibřík, tukan, ara či quetzal.
Moře podél Kostariky obývají například karety obrovské, delfíni, kosatky, síby skvrnité či kapustňáci.
Národním zvířetem je lenochod krátkokrký a lenochod hnědokrký. Národní květinou je pak Katleja Skinnerova.
Ze světa flory v Kostarice dominují bromélie, orchideje, helikónie, kapradiny, banánovníky, anansovníky či kávovníky. Ze stromů stojí za pozornost například Enterolobium cyclocarpum (Guanacaste), který dosahuje výšky kolem 30 m.
Cesta do Kostariky může být životním zážitkem jak pro nadšené single cestovatele, zamilovaný pár na líbánkách, ale i pro rodinu s dětmi. Je to země mnoha možností, kde si jistě každý najde to své. Nikdo by však neměl minout návštěvu metropole San José, překrásných pacifických i karibských pláží s možnosti vyzkoušet surfing, vystoupat na nejvyšší kostarický vrchol Cerro Chirripó nebo se vydat na prohlídku historie čokolády či kávy.Obojím je země celosvětově vyhlášená. Pro milovníky zvířat je pak takřka nutné (pokud nebudete mít štěstí ve volné přírodě) navštívit záchranné centrum lenochodů.
Kostarika je doslova rájem pro všechny nadšence do outdoorových aktivit, včetně těch adrenalinových. Můžete zde pozorovat jedinečnou kostarickou faunu v nitru deštného pralesa, vydat se na trek k několik zdejším úchvatným vodopádům, vyrazit na whale watching nebo si užít rafting či zipline. A to je jen malý výčet všech činností, které lze v zemi podniknout.
NEJLEPŠÍ FESTIVALY
Hlavním lákadlem pro turisty v Kostarice je jistě zdejší příroda, která nabízí neuvěřitelnou rozmanitost, od deštného pralesa, přes oblast sopek až po pobřežní mangrovy. Čilý městský ruch pak můžete zažít především v San José, kde si můžete užívat kavárny, restaurace a také návštěvu velkého počtu muzeí a galerií.
Dostat se do Kostariky lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 18 000 Kč například s Air France, Swiss či KLM. Finální destinací je v Kostarice většinou San José. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do San José trvá minimálně 14 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Pokud máte málo času a chcete v zemi navštívit více destinací, doporučujeme pronájem auta. Vzdálenosti mohou být ošemetné, často je doba jízdy daleko delší, klikaté horské silnice se totiž překonávají hůře, než je plánováno. Ač se jedná o pohodlnou formu dopravy, mějte na paměti, že stav vozovek v Kostarice není vždy zcela ideální a je nutné tomu přizpůsobit i rychlost. Pro cestování do mnoha populárních lokalit Kostariky nebudete potřebovat vozidlo 4WD, nicméně do některých ano, a proto pokud můžete vybírat, tak „čtyřkolkou“ nic nezkazíte. Navíc během období dešťů (květen – listopad) jsou všechny silnice náchylné k sesuvům půdy a záplavám a důrazně se pohon 4WD doporučuje do většiny lokalit.
Zde přinášíme pár tipů pro bezpečnější jízdu:
Vyhněte se jízdě v noci, kdykoli je to možné. Jízda po setmění může být extrémně nebezpečná kvůli nedostatečnému osvětlení a špatné viditelnosti. Stejně tak mohou přes silnici přebíhat divoká zvířata.
Mějte na vědomi špatný stav vozovek, počítat musíte také někdy se slepými zatáčkami a minimálními krajnicemi. Stále mějte přehled, co se děje kolem vás. Nespěchejte.
Když na dopravních značkách uvidíte „Ceda el Paso“, znamená to, že se musíte dát přednost protijedoucímu autu.
Vždy jezděte na nebo pod limitem rychlosti, i když auta kolem vás pojedou rychleji.
Vlaky jsou skvělou volbou pro dobrodružnější turisty a jsou relativně rychlé a levné. Nicméně síť není příliš hustá. Železnice v Kostarice provozují příměstské příměstské vlaky ze San José do San Pedra, Universidad Latina (4 km východně) a do Pavas (6 km západně). Soukromá společnost - AmericaTravel - pořádá rovněž příležitostné víkendové turistické vlaky (The Tico Train Tour) ze San José do Caldery.
Obecně městské autobusy jsou v Kostarice levné a poměrně spolehlivé. Tj. i městská doprava v San José je na dobré úrovni a autobusem se dostanete prakticky všude (pokud nespěcháte). Je hojně využívána místními obyvateli a je bezpečná. Většina cestujících se chová slušně a jízda probíhá bez problémů a v příjemném duchu.
Regionální autobusová síť je skvělou dopravní možností pro cestovatele s nízkým rozpočtem, kteří mají času nazbyt.
Několik domácích leteckých společností, včetně Sansa a Green Airways, nabízí cenově dostupné vnitrostátní lety do oblíbených turistických destinací, a to často v malých osobních letadlech. Většina z nich má základnu v San José a spojuje se s destinacemi jako Bahía Drake, La Fortuna, Liberia, Nosara, Puerto Jiménez, Puerto Limón, Quepos (Manuel Antonio), Tambor a Tortuguero. Interní lety jsou praktickou volbou, pokud chcete zdolat větší vzdálenost a máte přitom omezený čas.
Oficiálním taxíkem v San José je taxi rojo (červené taxi) a samozřejmě jej poznáte hlavně podle barvy. Ulicemi jezdí zástupy taxíků a parkují ve frontách a je snadné je přivolat. Většina taxikářů je poctivá, ale když nastoupíte do auta, ujistěte se, že taxametr je vidět a že funguje.
„Červené taxíky“ mají v posledních letech v Uberu velkou konkurenci, k nelibosti místních řidičů. Oba způsoby přepravy jsou spolehlivými možnostmi a skvělou alternativou k příliš dlouhým procházkám po centru města.
INFO: Některá auta jsou natřena červenou barvou, ale nejsou to oficiální taxíky. Jiní řidiči fasádu barvu auta vůbec neřeší a nabízejí svezení za hotové. Tyto taxíky jsou známé jako piráti. Ideální volbou je pak poprosit hotelovou recepci, aby vám taxi zavolala.
Kostarika je jednou z nejstabilnějších zemí Střední Ameriky, s příjemnými lidmi, kteří mají rádi děti, s ubytováním různého stylu a pro každý rozpočet. Stejně zde operuje mnoho agentur, které nabízejí adrenalinové zážitky, interaktivní tour či blízká setkání se zvířaty.
Pokud cestujete s dětmi milujícími zvířata (drtivá většina dětí), pak máte v Kostarice prakticky vyhráno. Takřka každá procházka po deštném pralese skýtá možnost spatřit některé z jedinečných stvoření. Pokud však náhodě chcete pomoci, můžete se rovnou vydat například do útočiště pro lenochody v Selvatura Park. Některé děti zase ocení spíše blízké setkání s motýly v Monteverde Butterfly Garden.
I větší děti si pak s vámi jistě užijí návštěvu některých mnoha termálních pramenů, zmínit můžeme například Hacienda Orosi, ty odvážnější rády zkusí naopak třeba zipline nebo rafting.
Nicméně nezávisle na věku, asi všechny děti rády poznají tajemství výroby čokolády, navíc si jednu vlastnoručně vyrobenou budou moci odnést s sebou domů. Two Little Monkeys určitě stojí za návštěvu!
Hotely nabízejí rodinné pokoje v drtivé většině případů, stejně tak nejdete i zázemí pro malé děti v mnoha restauracích (spíše ve městech).
TIP: Mnoho atrakcí a veřejné dopravy nabízí slevy pro děti do 12 let a batolata a kojenci mají často vstupy zdarma.
Do Kostariky se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Rovněž treky v džungli mohou být někdy díky terénu vyčerpávající. Zejména v letních měsících myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si vždy svůj čas a často odpočívejte. Památky a jiné atrakce vám jistě neutečou!
V posledních letech provedla Kostarika některá zásadní zlepšení pro handicapované cestovatele, zejména v národních parcích a v pohostinství. Cestovatelé se zdravotním postižením však mohou mít stále problém se pohybovat, a to zejména v odlehlých částech země. Trochu lepší je situace je městech a populárních turistických oblastech.
Městské autobusy v San José jsou bezbariérové a většina taxíků umí umístit skládací invalidní vozík do kufru.
Některé – ale ne všechny – dodávky turistického kyvadlového autobusu mají výtah pro invalidní vozíky, proto se před raději rezervací informujte na podrobnosti.
Národní letecká společnost Sansa může na vnitrostátních letech uložit skládací invalidní vozíky. Cestující však musí být schopen nastoupit a vystoupit sám.
Do dvou týdnů pře dojezdem musí akreditovaný veterinář vyplnit kostarické zdravotní osvědčení, aby bylo stvrzeno, že jsou vaše zvířata v dobrém zdravotním stavu a schopná cestovat.
Požadavky na vstup psů do země jsou:
očkování proti vzteklině (budete muset očkovat své mazlíčky proti vzteklině více než 30 dní před cestou),
očkování proti psince, parvoviróze, hepatitidě a leptospiróze,
zaléčení vnitřních a vnějších parazitů do 15 dnů.
Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Kostarika je oblíbenou destinací pro gay cestování v Latinské Americe. Mnoho turistických destinací je přátelské ke gayům, resp. LGBTQ komunitě, ale mějte na paměti, že Kostarika je katolická země a sexualita obecně může být citlivým tématem. Zdaleka dvě nejpřátelštější místa pro gaye v Kostarice jsou San José a Manuel Antonio. To je přezdíváno hlavním městem gayů Kostariky. Nachází se na pobřeží Tichého oceánu a bylo prvním městem mimo San José, které otevřelo gay bar.
V kostarické metropoli byste rozhodně měli zavítat do jednoho z nejstarších zdejších klubů The Wasp/La Avispa, v Manuel Antonio pak zkuste třeba Club Karma.
Každý červen se v San José odehrává velkolepý duhový pochod.
Manželství párů stejného pohlaví se stalo v zemi legální v roce 2020.
Všichni cizinci, nacházející se na dovolené v Kostarice, mohou samozřejmě v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha dle závažnosti onemocnění/zranění. Soukromé kliniky mají v personálu častěji lékaře hovořící anglicky.
Ve státní nemocnici je ošetření poskytnuto neodkladně, poté je vyžadována úhrada nákladů za ošetření nebo předložení mezinárodního pojištění. V San José existuje rozvinutý systém zdravotnických zařízení (státních nemocnic i soukromých klinik) s dobrým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mezi nejlepší a nejvybavenější soukromé nemocnice patří v metropoli Hospital CIMA, Hospital Clinica Biblica či Hospital La Catolica.
Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení poměrně nízká. Kontakt na nejbližšího lékaře má nicméně většina hotelů a dokáže i zprostředkovat jeho příjezd.
Proplacení nákladů si pacient se zdravotní pojišťovnou zařizuje následně ve své domovině na základě účtu vystaveného kostarickým zdravotnickým zařízením. Z tohoto důvodu veškeré doklady z nemocnice či ambulance řádně uschovejte!
Tím, že do Kostariky cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Střední Ameriky odlétáte.
Kuchyně Kostariky produkuje obecně velmi zdravé pokrmy a je založena na mase, čerstvé zelenině a bylinkách, opomenout nemůžeme ani rýži a fazole. V přímořských oblastech pak hrají důležitou roli i mořské plody.
A co byste tedy měli během vašich toulek po Kostarice ochutnat?
Guaro Sour – tento obecně uznávaný národní nápoj je jednoduchý, osvěžující a především oblíbený u místních i turistů. Kromě destilátu guaro má v sobě nápoj klubovou sodu, čerstvě vymačkanou limetkovou šťávu a špetku nebo dvě surového třtinového cukru. Je to perfektní koktejl pro relaxaci na pláži!
Lola´s, Playa Avellana – restaurace přímo na břehu moře s úžasnou atmosférou a organickými surovinami. Rozhodně stojí za návštěvu!
Origins Lodge, Bijagua – překrásný hotel zasazený do panenské přírody plné bujné vegetace. Ideální cíl například pro dvojice na líbánkách!
Kostaričané milují život a velmi rádi se i baví. San José ale i ostatní města nabízejí poměrně pestrou škálu zábavy, od kvalitních restaurací, přes bary a kluby až po divadelní představení či koncerty. Noční život Kostariky je vzrušující směsí pulzujících rytmů, tropických vibrací a vřelé pohostinnosti. Vyhlášenými party lokalitami je kostarická metropole, město Jacó či plážové letovisko Tamarindo.
A které kluby navštívit pro dokonalou zábavu, muziku a lahodné koktejly?
V San José byste neměli minout například Castro’s Discotheque či Club Vertigo, v Jacó vyzkoušejte Le Loft a v Tamarindu třeba El Garito.
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například kávou, omáčkou salsa lizano či zařízením na přípravu kávy chorreador.
Tabák lze v Kostarice kupovat a kouřit od dosaženého věku 18 let. Ač je kouření výrazně omezené, v zemi jsou ustavena specifická místa, kde kouřit můžete. Platí pravidlo, že pokud cizího člověka vystavíte pasivnímu kouření, může být tato oblast ze zákona nekuřácká. Nečekejte tedy, že budete kouřit v barech, klubech nebo restauracích. Zákon obsahuje explicitní seznam míst, kde je kouření zakázáno a která musí být 100% nekuřácká. Na tomto seznamu jsou rovněž přístavy, zastávky autobusů a taxi, železniční stanice a další zastávky hromadné dopravy.
V Kostarice je minimální zákonný věk pro pití alkoholu 18 let.
PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY
V Kostarice se platí kostarickým colónem (1 CRC = 0,045 CZK, kurz k 10/2024), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve městech dobře dostupné.
INFO: Často jsou akceptovány i americké dolary.
Kostaričané obvykle nedávají žádné peníze navíc, bez ohledu na to, jak skvělá je konkrétní služba, kterou obdrželi. Není to zkrátka zakořeněno v jejich kultuře. Obecně v kostarických restauracích je 10 % navíc z celkové částky již započítáno k ceně a je jen na vás, zda se rozhodnete nechat ještě něco navíc. Pokud ano, vhodná výše je 10 – 15 %, jistě tím personál potěšíte.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v San José či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v kostarických colónech (CRC):
U cesty do Kostariky platí, že je na celé cestě nejdražší letenka. Jakmile se začnete po Kostarice pohybovat, zjistíte, že vystačíte s relativně malým obnosem, náklady jsou nižší než v České republice, obzvláště pokud nebudete navštěvovat pouze ty nejluxusnější restaurace a hotely. Pouliční stravování stejně jako nákupy v supermarketu či na trhu vyjdou vcelku levně. Každopádně si musíte ujasnit a propočítat, jaké památky chcete navštívit, kde budete ubytováni (možností je zde opravdu hodně, od levného ubytování v soukromí až po luxusní pětihvězdičkové hotely). Měli byste počítat také s dopravou, pokud budete mít půjčený automobil, přičtěte rovněž náklady za benzín. Něco jistě utratíte i za suvenýry.
Mějte na paměti, že pokud ceny jsou obecně nižší během období dešťů, naopak nejvýše se šplhají v době od prosince do dubna.
Mnoho hotelů a cestovních kanceláří účtuje extra poplatek za zákazníky, kteří platí kreditní kartou. Jiní naopak místo toho nabízejí slevu pro zákazníky, kteří platí v hotovosti.
Tradičně levné ubytování v Kostarice je ve formě cabinas, což jsou obvykle rustikální jednopokojové chatky s jednoduchým vybavením. Chatky se mohou výrazně lišit, pokud jde o pohodlí, výbavu a cenu, ale obecně nebývají drahé.
Ať se rozhodnete pro skromnější či naopak luxusní dovolenou, je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě, ale lépe i v hotovosti (dolary či colóny).
Některá muzea nabízejí návštěvníkům/studentům volný či zlevněný vstup po předložení karty ISIC, jinde naopak dostanete slevu, pokud se prokážete dokumentem a seniorským věkem.
Někde je dokonce vstup zcela zdarma bez ohledu na nějakou kartu či věk, a to například v muzeu Calderon Guardia (San José), v muzeu sestry Marii Romero (San José) či v muzeu Omar Salazar Obando (Turrialba).
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Kostarice připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Kostarice data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Poštovní službu v Kostarice provozuje společnost Correos de Costa Rica, která poskytuje širokou škálu poštovních služeb včetně běžné pošty, expresní pošty, doručování balíků a kurýrních služeb. Co se týče spolehlivosti, je nutné počítat často s delší dobou dodání. Poštu najdete skoro v každém městě, nicméně pro odeslání pohledu či dopisu se můžete spolehnout i na hotel, který za vás psaní na jednu z poboček doručí.