BEZPEČNOST V KOLUMBII
Kolumbie je považována za jedno z míst, kde musí být turisti velmi ostražití a prakticky neustále obezřetní. Turistická místa bývají většinou bezpečná, nicméně situaci rozhodně nepodceňujte a dopředu si zvažte, kam a kdy vyrazit.
Několik dalších bezpečnostních tipů
- stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
- v případě krádeže je nutno se ihned obrátit na policii a sepsat příslušný protokol pro likvidační řízení škody u pojišťovny. Při odcizení cestovního dokladu je policejní protokol nezbytný také pro vydáni náhradního cestovního dokladu.
- v noci nevycházejte sami.
- vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
- než se vydáte na samostatnou pěší túru, nahlaste svůj konkrétní plán cestovní kanceláři či hotelovému personálu. V případě, že byste se ztratili, mohou vás ostatní lépe najít (lepší je v takovém momentu zůstat na stejném místě a nepřemisťovat se). Na cesty si pak nezapomeňte brát mapu, GPS nebo kompas. Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál, což ve vysokých Andách platí dvojnásob.
- necestujte v noci. Bezpečný není ani dálkový autobus, i zde může dojít k přepadení cestujících. Pokud byste jeli sami automobilem, mohou být na vozovku kladeny „nástrahy“ a vy pak během řešení defektu na vozidle budete okradeni.
- mějte na vědomí, že mimo Bogotu se málokdy domluvíte anglicky, proto mějte u sebe překladač či španělský slovník.
- nekonzumujte kohoutkovou vodu, jen tu balenou! Ovoce a zeleninu také předem řádně omyjte, opět ideálně v balené vodě.
- pokud budete v Kolumbii řídit automobil, dbejte zvýšené pozornosti, zdejší řidiči totiž ne úplně vždy dodržují pravidla a povolenou rychlost. Během dne je také nutno počítat s častými kontrolami ozbrojených složek a policie.
- rozhodně buďte opatrní při cestování veřejnou dopravou, ve které často dochází ke kapesním krádežím. Bezpečnější je využívání služeb taxi, a to především těch hotelových.
- finanční hotovost rozdělte na vícero menších částek a uschovejte na více různých místech.
- v přírodě rozhodně nesahejte na divoká zvířata, obzvláště netušíte – li, o jaký druh se jedná. Můžete narazit například na nebezpečné palovčíky, mravence Paraponera clavata, korálovce Micrurus mipartitus či na jedno z nejjedovatějších zvířat na Zemi – na pralesničku strašnou.
- nikdy se nenechte vmanipulovat do situace, že byste někomu neznámému měli vyvážet/převážet jeho zavazadlo, v zemi jsou rozšířené pokusy o vývoz omamných látek.
- prakticky na celém území Kolumbie působí nelegální ozbrojené skupiny a zločinecké organizace zapojené do obchodu s drogami, nelegální těžby, únosů a vydírání. Zejména ve velkých městech (Bogota, Medellín, Cali, Buenaventura, Cartagena, Barranquilla, Santa Marta) je vysoká míra pouliční kriminality, incidenty jsou spojeny často s použitím střelné nebo bodné zbraně.
- v případě krádeže je nutno se obrátit ihned na policii a sepsat příslušný protokol pro potřeby pojišťovny, při krádeži dokladu pro potřeby vystavení náhradního cestovního dokladu.
- vyhýbejte se demonstracím a pouličním protestům, i zde dochází k násilí.
- zejména ve velkých městech je časté použití drogy skopolamin (escopolamina), kdy v důsledku požití drogy oběť plní přání útočníka např. vybere peníze z bankomatu či odevzdá cennosti, přičemž následně trpí ztrátou paměti. Navíc příliš vysoká dávka této drogy může být smrtelná. Skopolamin může být přimíchán do jídla nebo pití, ale také aplikován prostřednictvím aerosolu nebo přímo na kůži. Jako záminka pro získání příležitosti aplikovat drogu bývají zinscenovány drobné dopravní nehody. Proto při zvláštně vyhlížející dopravní nehodě neopouštějte do příjezdu policie automobil, ideálně ani neotevírejte okénko. Své jídlo a pití mějte vždy pod kontrolou.
- nezastavujte taxi na ulici a využívat jiné než dopředu objednané taxislužby.
- guerrillové ozbrojené skupiny podnikají časté teroristické útoky, zpravidla výbušninami nastraženými ve vozidlech. Cílem jsou většinou příslušníci kolumbijských ozbrojených složek, nikoli turisté, nicméně je zapotřebí mít se stále na pozoru.
- mezi nejproblematičtější oblasti kolumbijského území dlouhodobě patří hranice s Venezuelou (zejména oblast Catatumbo v departmentu Norte de Santander a department Arauca a příhraniční zóny departmentů La Guajira, Cesar, Vichada a Guainía), hranice s Ekvádorem (departmenty Nariño a Putumayo), pacifické pobřeží (departmenty Chocó, Valle del Cauca, Cauca a Nariño) a odlehlé oblasti departmentů Bolívar, Guaviare, Meta a Caquetá. Tyto oblasti je ideální ze svého seznamu plánovaných cest vypustit, pokud to není možné, návštěva se doporučuje pouze s průvodcem.
- Kolumbie se nachází v tektonicky aktivní oblasti, proto není vyloučené, že se zde během pobytu setkáte se zemětřesením. Vždy dodržujte pokyny záchranářů a snažte se zachovat klid a nepanikařit. Dále: 1. je dobré znát evakuační trasy z ubytování, 2. zapište si důležitá telefonní čísla, poznamenejte si číslo na českou ambasádu, 3. stáhněte si aplikaci pro zemětřesení jako například MyShake. Může vás na přicházející otřesy upozornit několik sekund předem. Co však dělat v případě probíhajícího zemětřesení? Pokud jste někde v interiéru: snižte vaše těžiště, kryjte si hlavu a krk, zkuste se chytit nosné zdi. Pokud jste venku: dávejte pozor na sklo či cihly, jděte co nejvíce stranou od jakékoli stavby, vyhledejte volné prostranství. K alespoň minimální ochraně hlavy můžete použít třeba batoh či tašku. Pokud jedete veřejnou dopravou: zakryjte si hlavu, chyťte se něčeho a řiďte se pokyny řidiče. Většina zemětřesení je malých a trvají pár sekund, nicméně kdykoli může dojít k zemětřesení větších rozměrů. Pokud dojde k uvěznění pod sutinami, kromě křiku je efektivním znamením rovněž rytmické bouchání – do zdi či do trubek apod. Pokud máte u sebe mobil, pak je samozřejmě nejlepší variantou volání o pomoc či sms. Při evakuaci budov nepoužívejte výtahy, i když se zdá, že otřesy již ustaly.
- během období dešťů je vhodné se informovat o stavu infrastruktury, jelikož často dochází k sesuvům půdy a doprava tak může být omezená či úplně přerušena.
- je nutné vzít v potaz i vyšší riziko co se týče nášlapných min, proto se nevydávejte v odlehlých částech země mimo značené cesty.
- severní pobřeží a ostrovy San Andrés a Providencia jsou rovněž oblastí, kde se v období od června do listopadu mohou vyskytnout hurikány.
DOPORUČENÍ: před cestou je vhodné se zaregistrovat v databázi MZV – DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).
INFO: Před odletem z Kolumbie počítejte na všech mezinárodních letištích s přísnou osobní protidrogovou prohlídkou zavazadel, proto, jak bylo uvedeno výše, mějte přehled o vašich zavazadlech a nikdy nikomu neznámému nic nepřepravujte. Kufry si balte vždy vy sami osobně.