INFORMACE O KOLUMBII
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KOLUMBII
PROČ A KDY KOLUMBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO KOLUMBIE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KOLUMBII
PROČ A KDY KOLUMBII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO KOLUMBIE
Kolumbie měla v minulosti pověst nebezpečné destinace, což se poslední roky však již pozvolna mění a turistický ruch zde výrazně roste. Návštěvníky láká především dechberoucí biodiverzita a možnost pozorování zvěře ve volné přírodě, úchvatné scenérie včetně vysokohorských pásem, jedinečné národní parky, deštné pralesy i bělostné pláže na karibském pobřeží. Návštěva kávových plantáží či termálních lázní je pak vítanou třešničkou na dortu. Zmínit musíme rozhodně i přátelské obyvatelstvo a lahodnou kuchyni.
Podnebí v Kolumbii je poměrně stabilní po celý rok, každopádně faktorem, který dělá největší rozdíl v počasí, je nadmořská výška, spíše než roční období.
Nicméně období od prosince do března je považováno za nejlepší čas k návštěvě pro příjemné teploty a mnoho slunečných dnů. Kolumbii můžete navštívit také mezi červnem a zářím, protože v těchto měsících zde rovněž prší velmi málo.
Velikonoce jsou v Kolumbii časem výrazných barevných procesí (jedny z nejhezčích oslav probíhají ve městě Mompox). Některá místa mohou být trochu přeplněna místními Kolumbijci cestujícími na svátky po celé zemi. Mimo Velikonoce je však jaro poměrně klidným obdobím k návštěvě, je ale nutné počítat s občasným až častým deštěm.
Kromě nízkých srážek a vyšších teplot se červenec a srpen kryje se sezónou pozorování velryb na pobřeží Tichého oceánu a velmi populárním medellínským květinovým festivalem. Obecně je v Kolumbii v této době k vidění mnoho akcí, za všechny uveďme ještě třeba festival papírových draků v městečku Villa de Leyva.
Léto je rovněž ideální pro návštěvu And!
Říjen a listopad jsou typicky vlhké měsíce v Andách a na karibském pobřeží, i když teploty se mění jen minimálně. Velryby jsou stále k vidění podél pobřeží Tichého oceánu a v Caño Cristales až do listopadu kvetou barevné řasy, což je nejen krásná podívaná, ale i velice fotogenický jev.
Jedním z nejlepších časů na cestu do Kolumbie je doba od prosince do února. Toto je jedno z nejsušších období roku, na některých místech úplně nejsušší – zejména na karibském pobřeží. Jedná se o vysokou turistickou sezónu i z důvodu vánočních svátků a novoročních oslav, proto je nutné vše rezervovat v dostatečném předstihu.
Dále na tuto dobu spadá karneval ve městě Barranquilla, který je jednou z nejvýznamnějších kolumbijských folklorních událostí a jednou z největších karnevalových oslav na světě!
Zima přeje i návštěvě měst, rovněž pak i pěší turistice. Mnoho turistů se v zimě vydává například na cestu do magického Ztraceného města v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Trek trvá v každém směru několik dní a bývá označován za jeden z nejlepších treků Jižní Ameriky.
Díky velké biodiverzitě, jedné z největších na světě, není v Kolumbii nouze o velké množství živočichů, endemické druhy nevyjímaje. Tím, že území země zahrnuje pobřežní nížiny, hustý prales i vysoké hory, žije v Kolumbii opravdu pestrá paleta zvířat.
V Andách můžete spatřit kondora andského, medvěda brýlatého, jelena běloocasého a kolibříky! Žije zde i puma a na stromech není výjimečné zahlédnout tukany (těch žije v Kolumbii mnoho druhů). Mezi roztomilé obyvatele andské oblasti patří i nejmenší zástupce tapírů – tapír horský.
V oblasti Karibiku jako například v parku Tayrona nebo podél řeky Don Diego naopak uvidíte mnoho opic (například tamaríny pinčí či vřešťany rezavé). A velké zážitky se dostanou i těm, co se rozhodnou prozkoumat podmořský svět, a to například v okolí Tagangy nebo na ostrovech San Andrés a Providencia. Oblast Sierra Nevada je pak ideálním místem pro pozorování ptáků. Tukani, kolibříci, ledňáčci, volavky, plameňáci a další. Ty všechny zde můžete spatřit nad svými hlavami.
Pacifická oblast se 7 000 mm srážek za rok je nejdeštivější místo na světě! I proto je zde však koncentrace rostlinných a živočišných druhů doslova úchvatná. V nedotčeném a chráněném prostředí najdete endemické rostliny a květiny, úžasná zvířata jako je například lenochod nebo pavoučí opice, ale také mnoho obojživelníků jako jedovaté žáby! Moře co do pestrosti živočišných druhů nijak nezaostává. Každý rok od poloviny července do listopadu jsou keporkaci vidět i z pláže! Ostrov Malpelo u pobřeží je také známý jako jedno z nejlepších míst pro potápění na světě! Ideální i pro plavání mezi žraloky kladivouny a murénami.
Amazonie je pak útočištěm mnoha druhů savců, ptáků, plazů i hmyzu. Za všechny jmenujme například opice, lenochody, mravenečníky, jaguáry, z pavouků můžeme zmínit třeba jedovaté palovčíky. V řece pak můžete pozorovat i růžové delfíny! A pokud byste chtěli pozorovat obávané anakondy v jejich přirozeném prostředí, není nic jednoduššího, než se vydat do oblasti IIalnos! Největší šance spatřit tohoto obřího a těžkého hada je během období sucha od poloviny února do března.
Národním zvířetem je kondor andský, národní květinou pak Katleja Trianova.
Ač flora Kolumbie je velice pestrá, asi nejvýraznějším zdejším druhem je až 60 m vysoká palma voskovník quindisjký (spatříte jej v Los Nevados) a dále pak všudypřítomné orchideje. Těch existuje v zemi na čtyři tisíce druhů!
Cesta do Kolumbie se pro mnoho cestovatelů stane jistě celoživotním zážitkem. Je to v porovnání s ostatními světovými destinacemi stále na turistickém poli neprobádané místo, tudíž ne příliš exponované. Člověk zde najde mnohé naprosto panenské kouty. Je to ideální cíl pro všechny, kteří milují přírodu a chtějí se dozvědět více o historii a kultuře této jedinečné jihoamerické země. Ač v minulosti neměla Kolumbie pověst nejbezpečnější země, je nutné zdůraznit, že na tomto poli udělala velký progres.
Na toulkách po této rozmanité zemi by žádný návštěvník neměl minout samozřejmě Bogotu, dále v minulosti neblaze proslulý Medellín, překrásné karibské pláže, kávové plantáže, národní park Los Nevados skrývající majestátní vulkány, termální lázně Termales Santa Rosa de Cabal a pro nadšené archeology je nutnou zastávkou i „ztracené město“ Ciudad Perdida.
Lahodná kolumbijská kuchyně a přívětiví obyvatelé budou pak přidanou hodnotou cesty po Kolumbii.
Hlavním lákadlem pro návštěvníky Kolumbie je jistě zdejší příroda, která nabízí neuvěřitelnou rozmanitost, od deštného pralesa přes vysoké hory až po starobylá města. Čilý městský ruch a s ním spojenou návštěvu různých kulturních institucí naleznete zejména v Bogotě a Medellínu.
Dostat se do Kolumbie lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 20 000 Kč například s KLM, Turkish Airlines či Iberia. Finální destinací je v Kolumbii většinou Bogotá. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Bogoty trvá minimálně 14 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Půjčit si auto v Kolumbii není zcela ideální nápad. Dopravní nehody jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí v Kolumbii, provoz je často nepřehledný a kolumbijští řidiči ne vždy opatrní a dodržující dopravní pravidla. Na venkovských silnicích a v horských průsmycích mohou být silnice úzké, hrozí tak srážka s kamiony či kolize s přecházejícím dobytkem. Kolumbijské autopůjčovny navíc důkladně prověřují i sebemenší škrábance. Pokud tedy trváte na půjčení vlastního vozidla, je nutné plné krytí. Schůdnou variantou může být pronájem auta s řidičem. Ten jistě bude vědět o všech možných nástrahách na kolumbijských vozovkách i o stávající bezpečnostní situaci v okolí.
Železniční síť je v Kolumbii určena především pro nákladní dopravu.
Naprostá většina Kolumbijců cestuje autobusem. Je to je úsporná volba a často jediná možnost, jak se dostat do menších obcí. Existují různé typy autobusů, od velkých autokarů určených pro cestování na dlouhé vzdálenosti až po tzv. colectivos na kratší vzdálenosti.
Většina tras mezi velkými městy je v posledních letech bezpečná, i když jihozápadní Kolumbie může být stále riziková. Před nástupem do dálkového nočního autobusu je dobré zkontrolovat bezpečnostní podmínky, zvláště pokud budete cestovat citlivou oblastí. Stav vozovky je obecně dobrý, ale je důležité si uvědomit, že se jedná o dvouproudé horské silnice, takže pokud dojde k couvání nebo nehodě, zůstanete na místě na pár hodin „uvězněni“. Také během vlhkého období - zejména v říjnu a listopadu - může déšť způsobit sesuvy bahna a nepředvídatelné podmínky na silnicích.
Velká města jsou spojena leteckými linkami a existují navíc místa, kam se ani jinak než letecky nedostanete (například města Vaupes či Guainía v Amazonii).
INFO: Kolumbijská společnost Avianca je druhou nejstarší na světě!
Bohužel existují zprávy o expresních únosech, přepadení a loupežích v nelicencovaných taxících. Kdykoli je to možné, používejte proto licencované telefonní nebo internetové taxislužby nebo si je rezervujte prostřednictvím svého hotelu. Mnoho restaurací v Kolumbii vám rovněž rádo zarezervuje taxi. Nikdy si neberte taxíky přímo na ulici!
Mnoho muzeí a atrakcí v zemi nabízí zlevněné vstupné pro děti do 12 let (některé instituce zlevní až 50 % z běžné ceny), zatímco jiná muzea jsou zcela zdarma.
A co tedy například v kolumbijské metropoli s dětmi podniknout? Prohlédněte si město z věže Colpatria – z jedné z nejvyšších budov ve městě, navštivte interaktivní muzeum Maloka Museo Interactivo, projděte se botanickou zahradou Jardín Botánico de Bogotá José Celestino Mutis či zajděte na hřiště v Parque Cuidad de los Niños. Skvělým prostředkem, jak děti zabavit a zároveň poznat trochu město, je půjčení si kola. Rovněž je však zabaví i jízda lanovkou na vrchol Monserrate. A pokud si pak vy i vaše děti budete chtít dopřát něco dobrého na zub, zajděte rozhodně do cukrárny Pastelería Florida.
Mimo hlavní město existuje také mnoho aktivit, které můžete podnikat společně s dětmi a které je jistě zabaví. Mezi ně patří jistě návštěva v Aquarium Medellín, relax na karibských pláží, s většími dětmi pak jistě i šnorchlování (San Andrés) či návštěva termálních pramenů Termales Santa Rosa de Cabal. Za zmínku pak jistě stojí i Parque Arvi, ten je oblíbeným jednodenním rodinným výletem z Medellínu. Park, kam se dostanete lanovkou z centra města, je plný turistických stezek, míst na piknik a místních trhů. Je zde také krásné jezero, kde si lze pronajmout loďku. V Cali je pak možnost navštívit místní zoologickou zahradu Zoológico de Cali.
Do Kolumbie se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Výpravy v Andách mohou být někdy velice náročné! Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky vám jistě neutečou!
Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Nechoďte sami po temných a opuštěných místech a buďte obezřetní. Starší lidé se bohužel často mohou stát cílem loupežných přepadení či podvodů.
Nejdostupnějšími místy bývají velká města země, jako je Bogotá či Medellín, jehož široké ulice a široká otevřená náměstí usnadní pohyb. Nicméně bezbariérová dostupnost v Bogotě atd. je stále obecně špatná, dokonce i ve srovnání s jinými jihoamerickými městy. Navzdory těmto potížím si však vozíčkáři stále dokážou užít příjemný čas při prohlídce města.
Mezi bezbariérové turistické aktivity v Bogotě patří ikonické náměstí Bolívar, jízda lanovkou na kopec Monserrate a muzea jako Muzeum zlata, Muzeum Botero či zdejší planetárium.
Bezbariérovost chodníků v Bogotě je smíšená, některé jsou perfektně sjízdné a jiné vůbec. Jejich kvalita se liší blok od bloku, ulice od ulice.
Co se týká městské hromadné dopravy, každý autobus TransMilenio má vyhrazené místo pro vozíčkáře (nebo i více). TransMilenio je bogotský autobusový rychlý přepravní systém otevřený v roce 2000. Systém jako TransMilenio zahrnuje vozovky vyhrazené pro autobusy, což umožňuje nadzemní autobusovou dopravu, která funguje s podobnou účinností jako podzemní metro. Většina stanic má k dispozici ostrovní nástupiště. Navzdory přístupu k samotným stanicím existují ale nedostatky v přístupu k autobusům TransMilenio. V závislosti na tom, jak blízko nástupiště řidič autobusu zastaví, může nastat mezera mezi autobusem a okrajem nástupiště až desítky centimetrů.
Pokud se chcete na cestu do Kolumbie vydat i s psím mazlíčkem, není to problém, jen musíte počítat s pár administrativními a lékařskými úkony.
Deset dní před odletem si musíte vyřídit zdravotní potvrzení od akreditovaného veterináře. Certifikát musí vystavit země, ve které žijete, nikoli Kolumbie.
Jakmile certifikáty získáte, jsou odeslány do Kolumbie k ověření a do 48 hodin vám vráceny. Nezapomeňte přidat desetidenní limit, jinak budete muset certifikáty poslat k potvrzení znovu. Dále potřebujete očkovací průkaz a záznam o očkování.
Pokud jde o domácího mazlíčka, jako je pes nebo kočka, musíte je nechat očkovat proti vzteklině 30 dní před cestou. Kolumbie považuje vakcínu za platnou po dobu tří let. V případě psů je třeba je očkovat proti několika virovým onemocněním, mezi které patří parvoviróza, leptospiróza, psinka a hepatitida. Kočky musí být očkovány proti kočičí panleukopenii, kaliciviru a kočičí rhinotracheitidě. S výjimkou Bolívie, Ekvádoru a Peru musíte svého mazlíčka nechat očkovat proti Coronaviru (psí koronavirus) a parainfluenze.
Následující plemena psů nemají povoleno cestovat do Kolumbie. Tento zákaz platí i pro psy smíšené s těmito plemeny a samozřejmě i čistokrevné. Jsou to:
Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Kolumbie je jednou ze zemí, kde jsou sňatky osob stejného pohlaví legální a kde je povolena adopce pro páry stejného pohlaví. Existují zde celostátní antidiskriminační zákony, které chrání LGBT populaci v různých sférách života. Trans lidé mohou také změnit své pohlaví ve všech svých dokladech totožnosti a také podstoupit operaci změny pohlaví prostřednictvím veřejného univerzálního zdravotního systému.
Kolumbie celkově učinila v posledních letech poměrně velký pokrok v oblasti práv LGBTQ+, a to především ve větších městech. V Bogotě žije většina LGBTQ+ komunity, ve venkovských oblastech se lze stále setkat s rigidními konzervativními názory. Bogotá však nabízí širokou gastronomickou a kulturní atmosféru a pulzující LGBTQ+ noční život. Kolumbijská metropole je dokonce domovem největšího gay baru v Latinské Americe jménem Theatron.
Po mnoha letech coby tradiční divadlo ve čtvrti Chapinero se proměnilo v Theatron, největší noční klub v Bogotě a ikonické zařízení pro noční život a LGBTQ+ komunitu v Latinské Americe. Klub se může pochlubit devatenácti tematickými prostředími rozloženými na více než 7500 m2. Návštěvníci si mohou vychutnat různé hudební styly jako je dance hall & afro, reggaeton, pop, salsa či merengue. Dále jsou zde taneční parkety, bary, terasy, restaurace, food court a zázemí pro odpočinek.
Následující události LGBTQ+ komunity se konají v Bogotě každý rok:
Tyto události se konají v Medellínu každý rok:
Medellín Pride (červen–červenec)
INFO: V Medellínu zavítejte například do gay baru Donde Aquellos Bar.
A toto jsou události, které se konají v Barranquille:
V Cartageně se můžete každý rok zúčastnit:
V Kolumbii existují státní i soukromá zdravotnická zařízení s poměrně velkými rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ve městech a na venkově. Pro poskytnutí první pomoci a následnou lékařskou péči a ošetření je nutné mít uzavřenou pojistku do zahraničí, jelikož veškeré léčebné úkony se v Kolumbii hradí okamžitě (ve většině případů před ošetřením/zákrokem), a to jak ve státních, tak soukromých zařízeních. Proplacení nákladů si pacient se zdravotní pojišťovnou zařizuje následně ve své domovině na základě účtu vystaveného kolumbijským zdravotnickým zařízením. Z tohoto důvodu veškeré doklady z nemocnice či ambulance řádně uschovejte!
Mezi největší nemocnice v Kolumbii patří Fundación Santa Fe De Bogotá v Bogotě, Hospital Pablo Tobón Uribe v Medellínu či Fundación Valle del Lili v Cali.
Tím, že do Kolumbie cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Jižní Ameriky odlétáte.
Kolumbijská kuchyně je do značné míry ovlivněna kulinářskými tradicemi původních obyvatel a španělskou a africkou kuchyní. Liší se dle regionu, ale obecně se dá říci, že v ní najdeme mnoho zeleniny (obzvláště kukuřice a fazolí), masa a rýže.
A co byste tedy měli rozhodně na cestě po Kolumbii ochutnat?
Restaurante Leo, Bogotá – moderní restaurace, která prezentuje kolumbijskou tradiční kuchyni v novodobém hávu.
Hotel Coralina Grande, Islas del Rosario – krásný hotel zasazený mezi bujnou vegetaci přímo na karibském pobřeží.
Noční život ve velkých kolumbijských městech je velmi pestrý a rušný. Od barů přes kluby a diskotéky až po noční lekce salsy. Pokud milujete atmosféru nočního města a zábavu do brzkých ranních hodin, rozhodně byste měli v Kolumbii zavítat do podniků La Pérgola Clandestina a Cantina La 15 v Cali a do Clandestino a vyhlášeného Theatronu v Bogotě.
V Medellínu se pak většina podniků nachází v El Poblado, rozsáhlé centrální čtvrti. Epicentrem nočního života je zdejší Parque Lleras, kde návštěvníci naleznou spoustu barů, restaurací a klubů.
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například medellínskou kytarou, kávou, čokoládou, keramikou z Raquiry či šperky se smaragdy.
Kolumbijské národní zákony o kontrole tabáku omezují kouření na uzavřených veřejných místech, včetně restaurací, barů, veřejné dopravy a dalších vnitřních prostor. To znamená, že v těchto místech není povoleno kouřit, pokud zde nejsou vyhrazené prostory pro kuřáky, které splňují specifické požadavky na ventilaci.
Zákonný věk pro pití v Kolumbii je 18 let. V městských oblastech, jako je Bogotá, Medellín, Cartagena a Cali, můžete být požádáni o předložení průkazu totožnosti, abyste se dostali do luxusních barů a klubů.
V Kolumbii se platí kolumbijským pesem (1 COP = 0,0055 CZK, kurz k 08/2024), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve větších městech dobře dostupné.
Na některých místech se k vašemu účtu automaticky přičte 10 % servisního poplatku. Tam, kde poplatek není započítán, je odpovídající částka spropitného 10 - 15 % z celkového účtu. Levnější restaurace a ty mimo velká města obvykle neočekávají, že necháte spropitné, i když je to velmi oceněno, pokud tak učiníte. Je nutné mít na vědomí, že v Kolumbii nepatří mzdy k těm nejvyšším. Stejně tak je vhodné zanechat menší obnos i portýrovi, concierge či pokojské.
Taxikáři obvykle nedostávají spropitné, ale často se zaokrouhlí cena jízdného, obzvláště pak, pokud vám řidič pomůže se zavazadly.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Bogotě či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v kolumbijských pesech (COP):
U cesty do Kolumbie platí, že je na celé cestě nejdražší letenka. Jakmile se začnete po Kolumbii pohybovat, zjistíte, že vystačíte s relativně malým obnosem, náklady jsou nižší než v České republice, obzvláště pokud nebudete navštěvovat pouze nejluxusnější restaurace a hotely. Pouliční stravování stejně jako nákupy v supermarketu či na trhu vyjdou levně. Každopádně si musíte ujasnit a propočítat, jaké památky chcete navštívit, kde budete ubytováni (možností je zde opravdu hodně, od levného ubytování v soukromí až po luxusní pětihvězdičkové hotely). Měli byste počítat také s dopravou, pokud budete mít půjčený automobil, přičtěte rovněž náklady za benzín. Něco jistě utratíte i za suvenýry.
Ať se rozhodnete pro skromnější či naopak luxusní dovolenou, je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě, lépe však i v hotovosti.
Výlet do Kolumbie může být plný zážitků i s nevelkým rozpočtem. Ceny jsou zde obecně nižší než v Evropě a pokud budete utrácet rozumně, můžete vyjít poměrně s málem. Co je zde levné, to je určitě jídlo v místních kavárnách/pouličních bistrech a rovněž cestování veřejnou dopravou. Ani ubytování nemusí vaši kapsu zruinovat, obzvláště menší lokální hotely bývají za velice rozumné ceny.
Jak již bylo zmíněno, stravování, pokud pomineme vyhlášené luxusní restaurace v centru měst, vás v Kolumbii ke krachu nepřivede, nicméně pokud byste chtěli ušetřit ještě více a bydlíte v ubytování s vlastní kuchyní, pak samozřejmě vařením ušetříte další pesa. Suroviny můžete také kupovat na trzích!
Veškeré aktivity, výlety, automobil a především ubytování si zarezervujte s dostatečným předstihem! V Bogotě byste rozhodně měli zvážit nákup karta Bogotá City Pass. Ušetříte s ní až 50 % na vstupném na více než 20 nejlepších výletů a atrakcí jakými jsou například Cerro de Monserrate, Muzeum zlata, Laguna Guatavita, Finca de Café, Taller Esmeralda, La Candelaria a mnoho dalších.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor či pralesa, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Kolumbii připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Kolumbii data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Poštovní službu v Kolumbii provozuje Servicios Postales Nacionales S. A. (4 - 72), státní společnost, která poskytuje širokou škálu poštovních služeb včetně běžné pošty, expresní pošty, doručování balíků a kurýrních služeb. Co se týče spolehlivosti, poštovní služby v Kolumbii se v posledních letech zlepšily, ale stále dochází k občasným zpožděním a ztraceným balíkům. Pro zlepšení spolehlivosti služby zavedla 4 - 72 novou technologii a zefektivnila své procesy, ale stále je co zlepšovat.