ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KANADĚ
PROČ A KDY KANADU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO KANADY
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KANADĚ
PROČ A KDY KANADU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO KANADY
Kanada je rozlohou druhou největší zemí světa a každá její oblast má svým návštěvníkům co nabídnout. Můžete se zde sice ponořit i do víru velkoměsta, především v Torontu, Ottawě či Vancouveru, ale v Kanadě hraje prim rozhodně příroda. Ať už chcete spatřit Niagarské vodopády, pozorovat kosatky či naopak lední medvědy v Nunavutu, dotknout se ledovce na Newfoundlandu či navštívit národní park Banff, jehož dechberoucí scenérie vás ohromí. Milovníci sladkého zde mohou podniknout tour po výrobnách javorového sirupu – kanadského zlata. Návštěvníci, kteří mají rádi zvířata, si v Kanadě také přijdou na své, zdejší divočina je velice druhově pestrá.
Kanada se dá považovat za celoroční destinaci, ale pokud nemáte v úmyslu zde provozovat nějaký zimní sport či navštívit pouze města, vhodným obdobím je zejména doba od dubna do září, kdy teploty jsou příjemné a nehrozí žádné sněhové vánice a uzavřené silnice. Pohyb v přírodě je také jednodušší a vše je přístupnější.
Jaro je obdobím, kdy se vše v přírodě probouzí a ta se začíná zelenat a rozkvétat. Tato doba je ideální pro nejrůznější treky, cyklovyjížďky či na jarní lyžování. Lyžařská sezóna je v Kanadě dlouhá, často trvá až do června. Jaro je v Kanadě také synonymem pro javory, zejména na východě Kanady ve frankofonním Québecu, kde se vyrábí 80 % světové produkce javorového sirupu. Festivaly a ochutnávky jsou v plném proudu!
Léto je ideální dobou pro návštěvu velkého množství kanadských národních parků. Letní měsíce jsou ty nejteplejší, a tak nic nebrání tomu, abyste si užili také kempování! Léto je rovněž dobou festivalů napříč celou Kanadou. Můžete se však také jen tak toulat dechberoucí přírodou, která vám ukáže ty nejkrásnější scenérie. Sportovně založení návštěvníci si mohou dokonalé výhledy užít třeba i z kajaku, kánoe či surfboardu. Whale watching u západního pobřeží je rovněž velice populární aktivitou! Léto je v Kanadě asi nejrušnější turistickou sezónou, proto nezapomeňte vše zarezervovat s dostatečným předstihem.
Kanada je na podzim snad nejfotogeničtější, a to díky překrásně zbarveným všudypřítomným listům. Turistů lehce ubývá, přestože na začátku období jsou dny stále ještě teplé a dlouhé. Vy si můžete užít výlet na jednu z mnoha zdejších vinic, zejména ledové víno je kanadskou specialitou. Podzim je také skvělou dobou pro návštěvu zdejších měst. A když už budete v Torontu, rozhodně by na vašem itineráři neměla chybět nedaleká Niagara. Podzim přeje rovněž galeriím a muzeím, kterých je na území Kanady nespočetně.
Kanada je rájem zimních sportů! Pasivní sportovci jistě ocení návštěvu Calgary, místa, kde se konaly v roce 1988 zimní olympijské hry. Ti aktivnější v tuto dobu mohou v Kanadě využít nepřeberné lyžařské možnosti (včetně adrenalinového heliskiingu), bruslení na Rideau Canal v Ottawě, jízdu na psím spřežení atd. Zima je také ideální dobou k pozorování polární záře, jednou z nejlepších lokalit ke spatření tohoto úžasného přírodního fenoménu je území Northwest Territories a Nunavut. Ve městech vás pak celý prosinec jistě potěší bohatá předvánoční výzdoba spojena s Christmas Market.
Flora i fauna Kanady je velice rozmanitá, a to především díky rozdílným biomům, které na území této země najdeme. Můžete zde spatřit ikonická zvířata, která zkrátka ke Kanadě neodmyslitelně patří jako třeba losa, jelena caribou, rosomáka, bizona, zajíce polárního, mrože, wapiti, bobra, grizzlyho či ledního medvěda (jejich „hlavním městem“ je Churchill). Ale také zvířata méně známá jako například roztomilého urzona připomínajícího zdánlivě malého dikobraza a ve vzduchu pak také papuchalky. Vody omývající Kanadu jsou domovem mj. kosatek a běluh.
Flora Velkých jezer se může pyšnit bílou borovicí, jedlovcem, cukrovými a červenými javory, žlutou břízou a bukem. Jehličnaté stromy – zejména červený smrk – převládají v přímořské oblasti. Na východě se také vyskytuje jedle balzámová, cedr bílý, tamarack, bříza bělokorá a osika, v sušších oblastech pak borovice kleč. Od prérijních pastvin po arktickou tundru roste osika, dub, topol, bříza bělokorá a další listnaté stromy. Na vnitřních pláních roste mnoho druhů trav. Vlhká oblast podél západního pobřeží je známá svými vysokými jehličnany: jedlovec západní a červený cedr, douglaska, smrk sitka a borovice pohorská. Oblast Skalnatých hor pokrývají subalpinské lesy, kde se vyskytují jehličnany jako smrk Engelmannův, osika a jedlovec. Velká arktická oblast je pokryta nízko rostoucími travinami, mechy a keři. Klasickým kanadským stromem je pak samozřejmě javor!
Kanada je velice rozlehlým státem a na svém území nabízí svým návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. A to jak v přírodě, tak ve městech. V něčem vám bude připomínat Evropu, samozřejmě francouzské a britské kořeny se zde nezapřou, ale uchvátí vás rozhodně i svou osobitou atmosférou. Kosmopolitní města vám nabídnou čilý městský ruch, galerie, muzea, trhy a lahodné restaurace. Mimo město na vás pak čeká překrásná příroda se scenériemi, ze kterých se vám bude tajit dech. Národní parky jako například Banff či Jasper jsou mezi cestovateli pojem a rozhodně by neměly chybět na vašem itineráři. Pokud máte rádi zvířata, Kanada je přesně pro vás. Setkat se zde můžete s opravdu velkými zvířaty, ač některá je lepší spatřit pouze na dálku (grizzly, lední medvěd). Severní území jako Northwest Territories, Yukon či Nunavut vás přenesou do arktických panenských oblastí, kde můžete mj. pozorovat polární záři. Niagara Falls a CN Tower v Torontu jsou pak kanadskou klasikou a takřka povinností každého turisty.
Výčet outdoorových aktivit, které lze v Kanadě podniknout, by byl takřka nekonečný. Za všechny však lze jmenovat například whale watching, vyjížďku na kajaku, projížďku na psím spřežení, pozorování polární záře, pozorování ledovců plovoucích z Grónska k břehům Kanady, heliskiing či účast na Banff Marathonu.
Kanada je zemí, kde hraje prim především příroda, to však neznamená, že by zde nebyla nabídka muzeí, galerií a akvárií pro ty návštěvníky, kteří preferují trávení dovolené v městském stylu.
Dostat se do Kanady lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 14 000 Kč například s Air Canada, Swiss či PLAY. Finální destinací je většinou Toronto, Vancouver, Montréal či Ottawa. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním. Cesta z pražské Ruzyně do Toronta trvá minimálně 12 hodin, do Vancouveru pak alespoň 14 h. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Půjčení automobilu je asi nejlepším způsobem přepravy po Kanadě, ač samozřejmě ne všechna místa a atrakce jsou dostupná po silnici. Každopádně je zde mnoho půjčoven, na letišti i ve městech. Dobré je zarezervovat si auto dostatečně předem a zajistit si tak i lepší cenu! Pozorně si vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části v divočině. Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.
Pokud cestujete z pobřeží na pobřeží, vaše cesta může být velice dlouhá. Nicméně autobus je levným prostředkem dopravy a přitom nabízí relativní pohodlí. Největší autobusovou síť spravuje společnost Greyhound.
Kanada má hustou železniční síť. Vlaky jsou bezpečné a pro cestování pohodlné. Pokud jízdenku koupíte v předstihu, tak navíc ušetříte! Hlavním provozovatelem je Via Rail Canada.
V pobřežních částech British Columbia a u východního atlantského pobřeží je trajektová přeprava běžným způsobem dopravy.
Vzhledem k velké rozlehlosti Kanady je běžné přepravovat se mezi většími městy, která jsou od sebe více vzdálena, leteckou dopravou. Na mnoha trasách operuje Canada Air.
Levnou a zdraví prospěšnou variantou přepravy na kratší vzdálenosti či po městě je jistě bicykl. Cyklopůjčoven je v Kanadě mnoho.
Cestování s dětmi do Kanady rozhodně nic nebrání. Je to jeden z cílů pro ideální rodinnou dovolenou. Nehrozí zde žádná nebezpečí, ani z důvodu vysokých teplot, infekčních chorob, bezpečnostní situace je v zemi nadmíru dobrá.
Děti si jistě zamilují zdejší přírodu a pocit, že dobrodružství je na dosah. K tomu může rozhodně přispět i zdejší fauna, které dítě by nechtělo spatřit ve volné přírodě polárního medvěda či kosatku. Pokud chcete umocnit dětské zážitky, můžete zvolit přenocování v kempu. Nicméně hotely jsou na rodiny s dětmi připravené a většina z nich nabízí rodinné pokoje a jiné aktivity.
Děti jistě potěšíte také návštěvou jednoho (či více) z kanadských zábavních parků:
Do Kanady se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jednom místě. Výpravy do divočiny mohou být náročné, nicméně na mnoho míst dojdete po upravených chodníčkách či se nachází i v blízkosti parkovišť. V případě jakýchkoli nenadálých problémů zdejší zdravotní péče funguje perfektně, toho se jistě nemusíte obávat. Stejně tak málokdy zde hrozí „tropické“ teploty, přesto myslete na dostatečnou hydrataci a také v letních měsících na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Pokud se vydáte na výlety po okolí, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Kanada je jedním z nejlepších míst na světě, kam cestovat, pokud máte problémy s pohyblivostí nebo jiné tělesné postižení. Všechny kanadské veřejné budovy musí být bezbariérové a musí poskytovat i bezbariérové toalety, téměř všechny rohy ulic mají nízké obrubníky a veřejné telefony jsou speciálně vybaveny pro uživatele sluchadel.
Kanadská asociace paraplegiků (CPA) může poskytnout informace o cestování v konkrétních provinciích a většina jejích regionálních kanceláří vydává bezplatného průvodce po nejsnáze dostupných památkách. Kanadské provinční turistické kanceláře jsou také vynikajícím zdrojem informací o dostupných hotelech, motelech a památkách.
Kanada nabízí skvělé možnosti pro outdoorová dobrodružství pro jednotlivce se speciálními potřebami, včetně loveckých a rybářských dobrodružství speciálně pro muže a ženy s postižením.
Téměř všichni řidiči v dopravních prostředích veřejné dopravy jsou obvykle velmi nápomocní.
Autopůjčovny, jako je Hertz a Avis, mohou poskytnout autům ruční ovládání bez příplatku, ale nezapomeňte si je zarezervovat co nejdříve, alespoň týden předem. Většina kanadských leteckých společností obvykle umožňuje doprovod těžce postižených osob bez dalších poplatků.
Všechny vlaky VIA Rail mohou pojmout invalidní vozíky, které nejsou větší než 81 cm x 182 cm a váží maximálně 114 kg. Via Rail nabízí vynikající služby, včetně servírovaných jídel, pokoje bez příplatku pro nevidomé cestující s vodicím psem, stejně jako pomoc při nastupování a vystupování.
Když přijedete do Kanady, budete potřebovat pro svého osobního mazlíčka následující:
Osobní mazlíček je definován jako pes, který je určen k životu s majitelem, který si zvíře přiváží do Kanady jako osobního mazlíčka. Pes tedy není určen k převodu nebo předání jiné osobě po příjezdu do Kanady a/nebo není určen ke komerčním účelům, jako je rozmnožování, chov, předvádění/výstavy, prodej psa sám o sobě, vědecké použití/výzkum nebo status speciálního školení.
Majitel musí být dovozcem psa a musí být schopen na požádání předložit dokumentaci, která jasně prokazuje, že psa vlastní a získal vlastnictví před jeho vstupem do Kanady.
Během kontroly na letišti může být požadována tištěná kopie všech požadovaných originálních dokumentů a dovozce musí být schopen tyto záznamy na požádání poskytnout. Proto se důrazně doporučuje cestovat s fyzickým originálem všech požadovaných dokumentů.
Potvrzení o očkování proti vzteklině musí:
Pas Evropské unie pro zvířata v zájmovém chovu je přijatelnou alternativou k osvědčení o očkování proti vzteklině, pokud obsahuje všechny požadované náležitosti uvedené níže. Letecké společnosti mohou při cestování se zvířetem vyžadovat další dokumentaci nebo mít další požadavky. Ověřte si prosím toto předem u své letecké společnosti.
Kanada nevyžaduje identifikaci mikročipem nebo tetováním pro domácí psy dovážené jako osobní mazlíčky.
Kanada je obecně považována za velice gay-friendly zemi. Manželství osob stejného pohlaví zde bylo postupně zaváděno v několika provinciích a teritoriích soudními rozhodnutími již od roku 2003, na celostátní úrovni pak došlo k legalizaci v roce 2005. Pro zajímavost - v roce 2003 se prvními dvěma vlaštovkami staly Ontario a British Columbia.
Kanada bývá označována jako země celosvětově nejvíce přátelská ke gayům, v roce 2021 se také umístila na prvním místě v žebříčku Gay Travel Index. V mnoha ohledech a gay právech je Kanada výrazně napřed před ostatními státy. První provincií, která povolila adopci dětí páry stejného pohlaví v Kanadě, byla již roce 1996 British Columbia. Od té doby byla adopce páry stejného pohlaví legalizována v Ontariu (1999), v Nova Scotia (2001), v Saskatchewanu (2001), v provincii Newfoundland a Labrador (2002), v Québecu (2002), v provincii Manitoba (2002), následovala Severozápadní teritoria (2002), Yukon (2003) a Alberta (2007). New Brunswick legalizoval společnou adopci v roce 2008, zatímco Ostrov prince Edwarda tak učinil až v roce 2009. Nunavut legalizoval adopci páry stejného pohlaví v roce 2011, a stal se tak poslední provincií v Kanadě, která tak učinila.
Kanada je pro LGBTQ komunitu bezpečnou destinací! Pokud navštívíte Toronto v červnu, můžete se zúčastnit navíc zdejší vyhlášené akce - Pride Toronto.
Nejlépe hodnocené gay cluby v Torontu jsou:
Medicare je termín, který odkazuje na kanadský veřejně financovaný systém zdravotní péče. Namísto jediného národního plánu existuje v Kanadě 13 provinčních a územních plánů zdravotního pojištění. V rámci tohoto systému mají všichni kanadští obyvatelé odpovídající přístup k lékařsky nezbytným nemocničním a lékařským službám bezplatně.
Role a odpovědnosti za služby zdravotní péče jsou sdíleny provinčními a územními vládami a federální vládou.
Provinční a územní vlády jsou odpovědné za řízení, organizaci a poskytování zdravotních služeb pro své obyvatele.
Federální vláda je zodpovědná za:
V Kanadě najdeme zhruba 1300 nemocnic, státních i soukromých, ve všech se pacienti setkají s moderním vybavením a vysoce profesionálním personálem.
Tím, že do Kanady cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Kanady odlétáte.
Kanadská kuchyně je dokonalým mixem britské, francouzské a americké gastronomie, s velkým vlivem tradic původních obyvatel. Dříve byla základem všech pokrmů ulovená zvěř, ať už ta suchozemská či mořská. To se samozřejmě již změnilo, nicméně nějaká tradiční kanadská zvířata na seznamu oblíbených chodů najdete i v současné době. Dnes je však zdejší gastronomie moderní s velkým počtem tematicky zaměřených vysoce kvalitních restaurací. Například jen v Torontu najdeme 13 restaurací oceněných michelinskými hvězdami!
Náš tip: Restaurant Canoe , Toronto – kanadské speciality a k tomu dechberoucí výhled přímo na CN Tower.
A co byste měli v Kanadě rozhodně vyzkoušet?
Ač většina má Kanadu spojenou především s přírodou, tato země nabízí rovněž bohatý noční život, a to zejména města jako Toronto (Lost an Found, Maison Mercer Nightclub), Vancouver (The Roxy Fortune Sound Club), Ottawa (Babylon, Caliente), Québec (Stereo Nightclub, New City Gas) či Montréal (L´Axe du Mal, Montréal Casino).
Velice populárním suvenýrem, který jistě vašim blízkým udělá radost, je tradiční javorový sirup (Maple Syrup). Stejně tak je jistě dobrým dárkem kanadské ledové víno a děti pak určitě ocení plyšového losa, bobra či urzona. Tričko s obřím červeným javorovým listem by pak mělo být takřka smaozřejmostí!
Kouření v Kanadě je zakázáno ve vnitřních veřejných prostorách, v prostředcích veřejné dopravy, na pracovištích, v restauracích a barech všemi územími a provinciemi i federální vládou. Prodej tabákových výrobků je zakázán osobám mladším 18 let. Každá osoba – řidič nebo spolujezdec – v motorovém vozidle, která kouří tabák nebo vapuje v přítomnosti člověka mladšího 16 let, se dopouští trestného činu.
Současný minimální zákonný věk pro konzumaci alkoholu ve většině kanadských provincií a teritorií je 19 let, přičemž výjimku tvoří Alberta, Manitoba a Québec, kde je minimální zákonný věk pro pití alkoholu 18 let. V Kanadě, s výjimkou Québecu, je držení otevřených nádob s alkoholem na veřejnosti obecně porušením provinčních zákonů a obecních předpisů. Otevřený alkohol není povolen s výjimkou soukromých rezidencí nebo licencovaných prostor.
V Kanadě se platí kanadským dolarem (1 CAD = 16,30 CZK, kurz k 06/2023), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle v městech i menších obcích dobře dostupné.
Výše spropitného v Kanadě bude záviset na tom, kde se nacházíte a jaký typ služeb využíváte. Jako obecné pravidlo počítejte se spropitným kolem 10 % účtu. Pokud získáte výjimečně dobré služby, oceňte personál spropitným ve výši 15 – 20 %. Québec bývá trochu výjimkou, zde je zvykem spropitné v restauracích minimálně 20 %.
Kanaďané jsou zvyklí i na spropitné v taxíku. Obvyklá výše částky je 10 – 20 %. To platí především pro delší cesty. Pro ty kratší je jednoduchým řešením účet zaokrouhlit.
Pokud si berete do města/hotelu z letiště shuttle a řidič je příjemný, můžete rovněž nechat 3 – 5 kanadských dolarů.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze zakoupit v supermarketu v Torontu a jejich průměrnou cenu v kanadských dolarech (CAD):
Výše rozpočtu potřebného do Kanady zaleží na každém konkrétním turistovi, jeho požadavcích a možnostech. Někdo preferuje luxusní hotel, jiný zas kempování v divočině. Rozhodně byste však měli počítat kromě ubytování s výdaji za jídlo (supermarket, street food, restaurace či strava v rámci hotelu), s výdaji za výlety či zážitky (heliskiing, whale watching, vstup do muzeí apod.) a rozhodujícím faktorem je pak také doprava. I dle plánovaných tras a vzdáleností si musíte ujasnit, zda se vám vyplatí veřejná doprava či půjčení automobilu, k půjčovnému však pak nezapomeňte připočíst benzín. Důležitým kritériem je jistě i délka pobytu. Tak jako tak je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě.
Největší kanadské město nabízí svým návštěvníkům Toronto CityPass, který za cenu 99,25 CAD (+ daň) za dospělého a 74,25 CAD (+ daň) za dítě ušetří 40 % ze vstupného na 5 nejlepších atrakcí Toronta – včetně CN Tower. Atrakce lze navštívit svým vlastním tempem, v libovolném pořadí, kdykoli po dobu 9 dnů. Online nákup a doručení vstupenek je komfortním řešením, které ušetří váš čas.
V ceně pasu je zahrnut vstup na CN Tower a dále si můžete vybrat 4 z 5 jiných atrakcí jako:
Ve Vancouveru můžete zase využít Family Attractions Pass, kdy při zakoupení 5 atrakcí vhodných i pro děti (Science World, Cycle City, Vancouver Aquarium, Beaty Biodiversity Museum, Vancouver Maritime Museum) ušetříte 35 %.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do hor či do divočiny, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi-fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci Whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé.
Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Kanadě připojovat pouze přes wi-fi. Pokud však chcete používat v Kanadě data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. V Kanadě obecně fungují mobilní telefony na frekvenci 850/1900 MHz. Což pro novější zařízení nebývá problém, pro jistotu však na obale od vašeho telefonu ověřte, že je kompatibilní s touto frekvencí, často na něm najdete hledaný nápis 850/900/1800/1900 MHz.
Musíte mít také aktivován na svém telefonu roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Kanadě je Canada Post. Jejím úkolem je poskytovat univerzální službu každé osobě v Kanadě. Na kanadském území najdeme více než 6000 poštovních provozoven. Služby Canada Post jsou považovány za kvalitní a spolehlivé. Cena za známku na pohled do Evropy je 2,71 CAD.