INFORMACE O JORDÁNSKU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JORDÁNSKU
PROČ A KDY JORDÁNSKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JORDÁNSKA
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JORDÁNSKU
PROČ A KDY JORDÁNSKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JORDÁNSKA
Jordánsko svým návštěvníkům nabídne nádhernou starodávnou architekturu, mnohá pouštní dobrodružství a dechberoucí scenérie, potápění či šnorchlování ve vodách Rudého moře, odpočinek v Mrtvém moři, jehož voda i bahno mají nesporné léčivé účinky na lidskou pokožku. Jedinečná a lahodná je i jordánská kuchyně a pro věřící turisty má země navíc ještě silný duchovní náboj, jelikož se zde pravděpodobně nachází i místo, kde byl pokřtěn Ježíš Kristus.
Obecně platí, že nejlepší doba k návštěvě Jordánska je na jaře (březen až květen) nebo pak na podzim (září až listopad). Počasí je příjemné bez větších extrémů, což znamená, že můžete komfortně prozkoumat ikonická místa, jako je Petra nebo Wadi Rum bez toho, aby vás obtěžovala úmorná vedra. Nicméně od prosince do února probíhá na území Jordánska období dešťů, někdy se objeví i sněhové přeháňky a obecně jsou dny výrazně chladnější. Nicméně zase je všude daleko méně turistů a ceny za ubytování na svém minimu.
V jarních měsících je návštěva království naprosto ideální. Skončilo období dešťů a teploty se již šplhají relativně vysoko, nicméně ne natolik, aby bylo přílišné horko. Tato doba je ideální nejen k poznávání jordánské metropole či relaxu v Aqabě, ale stejně tak k trekům v přírodě. Na jaro také spadá jeden z hlavních muslimských svátků – ramadán.
Ač to může některé turisty překvapit, Jordánsko v zimě zažívá chladné počasí a kolem Ammánu nezřídka můžete spatřit i sníh. I z toho důvodu je nutné mít na paměti, že některé atrakce jsou v zemi v tuto dobu uzavřeny, což se týká zejména turistických stezek. Pozitivem však může být, že v zimních měsících je zde vedlejší sezóna a výrazně méně návštěvníků oproti jiným částem roku. Zima je ideální dobou pro návštěvu muzeí či pro gastronomickou tour.
Jordánsko se na podzim lehce ochladí a je tak skvělým cílem pro všechny návštěvníky milující pěší turistiku, jednou z možností je například prozkoumat zdejší stezku „Jordan Trail“, která měří úctyhodných 650 km. Pro ty, co volí raději statický odpočinek je zde Rudé moře a jeho krásných podzimních cca 26 °C.
Letní měsíce přináší v Jordánsku často velice vysoké teploty, které se pohybují mezi 30 a 40 °C. Proto nečekejte, že v tuto dobu budou památky a historické lokality v zemi přeplněny. Je to spíše doba ideální pro lelkování na březích moře (ať už Rudého či Mrtvého) nebo návštěvu klimatizovaných muzeí.
Pokud si myslíte, že tím, že velkou část země pokrývá poušť, tak zde neexistuje prakticky žádná fauna a flora, jste na omylu.
Savci jako asijský šakal, pouštní liška, tchoři, hyena pruhovaná, stejně jako vlci a velbloudi jsou některé z větších druhů, které zde našly svůj domov. Oryx arabský neboli bílý, národní zvíře Jordánska, byl ve volné přírodě v polovině 20. století však téměř úplně vyhuben a dodnes je kriticky ohroženým druhem.
Pozorovatelé ptactva by se měli rozhodně vydat do Dana Biosphere Reserve. Za mořskou faunou pak musíte vyrazit do Akabského zálivu, zdejší podvodní život je díky jedinečnému korálovému útesu velice rozmanitý. Mořské vody hostí nepřeberné množství mořského života včetně hvězdic, mořských okurek, krabů, krevet, mořských ježků a mnoha druhů ryb. Najdete zde také karety pravé, perutýny, pyskouny, rozedrance, murény či barakudy.
V Jordánsku však narazíte i na jedovaté živočichy, největší respekt budí asi vysoce jedovatá zmije palestinská. Pro jistotu se však držte dál od všech hadů, které případně v Jordánsku potkáte (v poušti resp. na vyhřátých a suchých místech se jim daří opravdu velice dobře), žije zde na čtyři desítky druhů.
Jordánsko se může pochlubit širokou škálou kvetoucích divokých květin, ale nejznámější je národní květina - černý kosatec. Pole této květiny, která se v Evropě nevyskytuje, lze masově vidět například u města Madaba. Jordánsko je také domovem dubů a borovic, stejně jako pistácie, citrusovníků či jalovce.
Ač celé Jordánsko má svým návštěvníkům jistě co nabídnout, jeho pokladem je jistě skalní město Petra, za kterým se do země sjíždějí statisíce turistů ročně. Kromě malebných zákoutí v metropoli Ammánu a plážovým radovánkám v přístavu Aqaba vám však Jordánsko také nabízí mnohá pouštní dobrodružství a úchvatné scenérie.
Kromě procházky po Ammánu můžete nasávat jordánský vzduch také při toulkách Petrou, při lenošení na pláži u Rudého či Mrtvého moře stejně jako při průzkumu pouštního království Wadi Rum.
Jordánsko je zemí, kde budete primárně obdivovat její krásy a bohatství v exteriéru. Nicméně i pro ty, kteří preferují výstavy a tematické výklady, je zde z čeho vybírat. A pokud vás muzea či galerie omrzí, v indoorových zážitcích můžete pokračovat v jedné z mnoha zdejších skvělých restauracích či kavárnách/čajovnách.
Dostat se do Jordánska lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 6 000 Kč například s Tarom, Turkish Airlines, Swiss, Lufthansa atd. Finální destinací je v Jordánsku nejčastěji mezinárodní letiště v Ammánu. Z České republiky v současné době neexistuje přímý let, proto je nutný alespoň jeden přestup, cesta z pražské Ruzyně do Ammánu tak trvá minimálně 7 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Pohodlnou variantou pro přepravu po Jordánsku je rozhodně půjčení automobilu. Půjčit si jej můžete již na letišti nebo pak v hotelu či v pobočce ve městě. V Jordánsku najdete světoznámé značky půjčoven jako Sixt či Europcar, stejně jako mnohé místní a budgetové. Síť autopůjčoven je zde relativně hustá a automobil bývá populárním způsobem přepravy turistů. Vozovky zde jsou v dobrém stavu, udržované, dobře značené a navigace je tak přehledná.
Pozorně si však vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice.
Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.
Pro jízdu na jordánských silnicích by každý turista měl mít u sebe mezinárodní řidičský průkaz! Řidiči musí být minimálně 21 let a mít za sebou rok zkušeností (resp. být po tuto dobu držitelem řidičského průkazu).
V silničním provozu buďte velice ostražití, někdy může být situace na vozovce nepředvídatelná či nepřehledná. Vždy je dobré mít čistě z preventivních důvodů také za jízdy zamčené dveře.
V odlehlých částech země buďte při řízení, obzvláště za šera, velice opatrní, často přes vozovku může přeběhnout divoká zvěř (velbloudi, ovci, kozy atd.)!
V Jordánsku nejezdí žádné veřejné vlaky kromě příležitostných vlakových výprav na historické známé Hejaz Railway. Tento vlak jezdí jen zřídka a jde o vysoce luxusní formu veřejné dopravy. Železnici Hejaz postavili Osmané v letech 1900 až 1908, především proto, aby usnadnila poutě do muslimských svatých míst v Arábii.
Autobusová doprava je v Jordánsku velmi rozšířená a spolehlivá. Pokud nechcete řídit či nevlastníte řidičský průkaz, cestování autobusem je snadným a dostupným způsobem, jak poznat zdejší krásy.
Rodinné dovolené v Jordánsku samozřejmě nestojí nic v cestě a zdejší pobyt a zážitky si vy a vaše děti budete jistě dlouho pomatovat. Jordánci jsou silně orientováni na rodinu a děti mají velmi rádi. Mnohé hotely nabízejí samozřejmě i rodinné pokoje, dětské vybavení restaurací je také běžné. V případě jakýchkoli problémů je zde velmi kvalitní zdravotní péče.
Kromě hrátek na pláži v Aqabě či šnorchlování tamtéž může vaše děti zaujmout tour po filmových lokacích, kde se natáčel například Indiana Jones či Star Wars! Výlet do Wadi Rum ocení malí spolucestovatelé rovněž i proto, že mohou tento úchvatný kus Jordánska projet na pickupu 4x4 WD. Velmi populární je u dětí také Mrtvé moře, kde se ani neplavci nemusí bát! Velkým plusem pro menší děti je pak zdejší bahno, které je kromě toho, že je skvělé na hraní, také léčivé!
Málokteré dítě také odolá jízdě na velbloudu! Na výběr bývá však i osel či kůň.
V království sice nenajdete žádný Disneyland, nicméně zážitků s dětmi zde můžete načerpat minimálně stejně.
Do Jordánska se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Doba letu z České republiky není nijak dramaticky dlouhá, nicméně cesty po Jordánsku, zejména v pouštních oblastech, během letních veder mohou být úmorné. To samé platí o dlouhých procházkách městem za parných dní. Myslete proto na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky ani přírodní krásy vám jistě neutečou!
Mějte na paměti, že některé autopůjčovny však nepůjčují auta osobám starším 70 (resp. 75) let, proto vždy toto u vybrané půjčovny předem ověřte!
Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Každopádně mějte na paměti, že Jordánsko je vyspělou zemí se skvělou zdravotní péčí v případě nutnosti, dobrými hygienickými normami i lahodnou kuchyní. Nic by teda cestě na Blízký východ ve zralém věku bránit nemělo.
Je nutné konstatovat, že Jordánsko není úplně jednoduché procestovat, pokud jste na vozíčku. Většina turistických lokalit je pro vozíčkáře nedostupná (či jen zpola dostupná). To samé se dá říci i o mnohých čtvrtích v Ammánu (chaotická doprava, davy lidí, často nerovný povrch), stejně jako bohužel i o plážích v Aqabě. Pozitivem je, že Jordánsko pomalu směřuje ke změně, v platnost vstoupil zákon, který nařizuje „bezbariérovost“ pro nové budovy.
Koňské povozy, osli a velbloudi nabízejí dopravu uvnitř areálu turistické lokality Petra. Lidé s tělesným postižením mohou určitě místo navštívit, ale je nutné počítat s tím, budou omezeni hlavně na dno/spodní část údolí, protože většina vyšších míst není přístupná osobám s omezenými fyzickými schopnostmi.
Hotely uzpůsobené pro vozíky však není problém najít. Stejně tak rádi pomohou místní řidiči (například Uber), personál na letišti apod. Rozhodně se nebojte ozvat a říci si o pomoc!
Pomoci v rozhodování, kam se vydat, vám mohou také webové stránky Accessible Jordan.
Pokud si to přejete a Váš pes je schopen cesty, můžete jej samozřejmě vzít do Jordánska s sebou. Nicméně mějte na paměti, že je nutné zařídit pár administrativních a lékařských úkonů.
1. Váš pes musí mít mikročip.
2. Jordánské úřady požadují očkování psů proti vzteklině alespoň 30 dní před odletem. Vakcína proti vzteklině by měla být provedena po implantaci mikročipu. Podle jordánských úřadů musí psi vstoupit do Jordánska do 1 roku od očkování proti vzteklině. Vakcíny proti vzteklině, které jsou platné 2 nebo 3 roky, budou přesto považovány za platné 1 rok.
3. Psi by měli rovněž být očkováni proti DHLPP (Psinka, Hepatitida, Leptospiróza, Parvovirus a Parainfluenza) minimálně 30 dní před vstupem do Jordánska + ne více než 1 rok před příjezdem psa do Jordánska.
4. Dále doporučujeme ošetřit psa proti vnitřním a vnějším parazitům nejpozději 48 hodin před letem. K přivedení domácího mazlíčka do Jordánska není nutný krevní test na vzteklinu. Nicméně je vhodné jej podstoupit.
5. Ke vstupu do Jordánska je potřeba zdravotní osvědčení. Zdravotní osvědčení musí být potvrzeno vládním veterinářem do 14 dnů od příjezdu zvířete. Dovozní povolení je nutné, pokud vaši mazlíčci přijíždějí jako manifestovaný náklad. Vydání dovozního povolení trvá přibližně 3 – 5 pracovních dnů.
V současné době neexistuje seznam zakázaných plemen při vstupu do Jordánska, stejně jako karanténní povinnost.
Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg (některé aerolinky, například ty jordánské, však akceptují menší váhu), musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli s vámi v kabině.Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Jako muslimská země je postoj Jordánska/Jordánců v otázce LGBTQ poměrně konzervativní, i když ne tolik jako ostatních zemí v regionu. Homosexualita je zde dekriminalizována od 50. let 20. století. Nicméně manželství osob stejného pohlaví není uznáváno a neexistuje ani žádná ochrana proti LGBTQ diskriminaci na pracovišti.
Realita je taková, že mnoho Jordánců, kteří jsou sexuálně orientováni jinak než heterosexuálně, svoji přirozenost stále tají, a to často i před vlastní rodinou. Obzvláště mimo město je otázka homosexuality pořád zcela tabu.
Pokud jste LGBTQ turista, neprojevujte své polovičce náklonnost na veřejnosti, diskrétnost je na místě! (to ovšem platí i pro heterosexuální páry)
Přestože Jordánsko nemá oficiálně zavedenou queer scénu, hlavní město Ammán má několik LGBTQ přátelských barů, kaváren a restaurací, ač mohou působit zvenku nenápadně. Výrazné LGBTQ symboly či artefakty po městě nehledejte. Mezi nejvíce přátelské oblasti LGBTQ v Ammánu patří Jabal al-Weibdeh, Jabal Ammán a centrum Ammánu a mezi některé z nejlepších míst patří Café de Paris, Dali Bar, Turtle Green Tea Bar, The Corner's Pub či Blue Fig Café.
Jordánsko je co se zdravotní péče týče mezi zeměmi v regionu na špičce. Je to dokonce jedna z populárních destinací pro lékařskou turistiku. Veřejná zdravotní péče v Jordánsku je financována vládou a povinnými každoměsíčními příspěvky ze strany zaměstnanců. Těmto zaměstnancům je pak umožněn přístup k sociálnímu zabezpečení, které je opravňuje k bezplatné nebo dotované zdravotní péči. Některé zdroje uvádějí, že až 9 % HDP věnuje Jordánsko právě do zdravotnictví. Proto není překvapením, že služby jsou na vysoké úrovní a lékaři vysoce kvalifikovaní a s dobrou znalostí angličtiny. Soukromá střediska či nemocnice nabízejí většinou lepší služby a kratší objednací časy, nicméně jsou dražší.
V současné době existuje v zemi 122 nemocnic. Lékařské služby nicméně zůstávají koncentrované především do Ammánu a jeho okolí.
Mnohé zdravotní instituce budou chtít v případě ošetření platbu předem, veškeré účtenky a lékařské zprávy si pečlivě uschovejte, aby po návratu domů mohly být proplaceny vaší pojišťovnou.
Tím, že do Jordánska cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se určitě raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě, na rizikové sporty atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Asie odlétáte.
Jordánská kuchyně je podobná těm ostatních států na Blízkém Východě, tj. hlavními ingrediencemi je maso a dostatečné množství zeleniny. Aroma pokrmům dodávají jednotlivé bylinky a koření.
Jako hlavní město se Ammán může pochlubit rušným nočním životem s kluby, bary a kavárnami s poměrně uvolněnou atmosférou. Jeden z nejznámějších nočních klubů v jordánské metropoli je Cube Lounge. Další podniky a obecně centrum nočního života pak najdete na Rainbow Street (původní název Abu Bakr al Siddiq). Je to asi nejbarevnější ulice Ammánu lemovaná restauracemi, kavárnami a bary. Návštěvníci si zde mj. mohou vychutnat tradiční vodní dýmku při poslechu živé hudby nebo vyzkoušet některé z místních pouličních jídel, než se vydají do jednoho z mnoha barů a klubů v okolí.
V přímořské Aqabě byste pak rozhodně neměli minout The Bop Bar pro svou jedinečnou atmosféru a rozmanité menu.
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například zdejší keramikou, čokoládou, typickými arabskými dezerty, solí či bahnem z Mrtvého moře nebo olivovým olejem.
Jordánská vláda zpřísnila legislativu a zakázala kouření a vaping ve všech vnitřních veřejných prostorách v roce 2020. Spotřeba tabáku v zemi se stala v posledních letech totiž prakticky nejvyšší na světě.
Všechny uzavřené veřejné prostory jsou nyní „100% nekuřácké prostředí“, včetně hromadné dopravy. Zákon zakazuje prodej jednotlivých cigaret a prodej tabákových výrobků v prodejních automatech nebo do vzdálenosti 250 metrů od školských a zdravotnických zařízení. Neexistují však žádná omezení pro prodej tabákových výrobků přes internet nebo malých krabiček cigaret. Prodej tabákových výrobků je zakázán osobám mladším 18 let.
Drtivá většina Jordánců jsou muslimové, takže zákony na pití alkoholu v Jordánsku zde mohou být přísnější než v jiných turistických destinacích. Rozhodně je zde také nezákonné pít na ulici! Za což hrozí i pokuta. Proto, pokud chcete konzumovat alkohol, zajděte do jednoho z barů či restaurací (třeba i hotelových). V menších městech a na venkově však často ani na podnik či restauraci, která by alkohol prodávala, nenarazíte. Jiná situace je ovšem ve větších městech jako je Ammán či například Aqaba. V zemi také platí přísný zákon o řízení pod vlivem alkoholu!
V Jordánsku se platí jordánským dinárem (1 JOD = 31 CZK, kurz k 08/2023), na většině míst se pak dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat (například na trhu), proto je vždy dobré mít v zásobě nějakou hotovost. Bankomaty nebývají většinou problém v Ammánu a dalších větších městech, ve venkovských oblastech však ano. Nicméně mějte na paměti, že za výběr se platí relativně vysoký poplatek ve výši 5 – 6 JOD.
Při problémech s penězi lze využít služeb například Western Union či American Express pro rychlé dodání finanční rezervy.
Spropitné v Jordánsku není povinné a není ani tak rozšířené jako v jiných destinacích, ale vždy jej samozřejmě personál ocení! Ideální částkou je nechat přibližně 10 % ze svého účtu v restauraci. Zatímco soukromým řidičům nemusíte dávat žádné spropitné, pokud služba nepřekračuje vaše očekávání, ve většině případů jej ani neočekávají. Pokud vám v hotelu pomůže personál s těžkými zavazadly až do pokoje, je vhodné nechat mu zhruba 1 JOD za zavazadlo.
Každopádně však buďte připraveni dát spropitné průvodcům v turistických lokalitách – například průvodci v Petře a Wadi Rum budou jistě očekávat nějakou „odměnu“. Totéž platí pro chlapce/muže provozující v Petře projížďku na koních.
Jordánsko patří v rámci levantského regionu k nejdražším státům a dovolená zde může vyjít relativně draho. Nicméně i zde existují způsoby, jak ušetřit. Stravování vás bude stát zlomek v pouličním občerstvení, než když budete navštěvovat restaurace. A chutnost jídla je i u stánku výtečná, s restauracemi si v ničem nezadá. Nakupovat můžete místo v supermarketu na trhu (souq). Využít lze také volný vstup u některých jordánských muzeí.
Ubytování je v Jordánském hašimovském království také různorodé, vybrat si můžete od velice levných hostelů až po ty nejluxusnější pětihvězdičkové hotely. Důležitým kritériem pro rozvržení rozpočtu je jistě i délka pobytu. A rovněž fakt, zda se budete pohybovat po zemi hromadnou dopravou či vypůjčeným autem, pak je k rozpočtu nutné připočíst také cenu za benzín.
Nicméně nezapomeňte, že zážitky z dovolené vám vydrží na celý život. Proto, pokud můžete, do svých vzpomínek investujte!
Všichni cestovatelé do Jordánska, kteří chtějí ušetřit peníze a čas, by si rozhodně měli obstarat Jordan Pass.Jordan Pass je platný pro použití po dobu 12 měsíců od data zakoupení. Ale automaticky vyprší po 2 týdnech od jeho naskenování v první turistické atrakci.
Pomocí několika jednoduchých kroků můžete získat přístup k více než 40 atrakcím v Jordánsku.
Vyberte si jeden ze tří balíčků, který vám vyhovuje. Jedná se o Jordan Wanderer (cena 70 JOD), Jordan Explorer (cena 75 JOD) a Jordan Expert (cena 80 JOD). Jordan Pass dokonce nabízí odpuštění poplatků za vstupní turistické vízum, pod podmínkou, že si však zakoupíte Jordan Pass před příjezdem do Jordánska a zůstanete minimálně tři noci.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí, zejména do pouště či opuštěných venkovských oblastí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Jordánsku připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Jordánsku data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá vždy zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Jordánsku je společnost Jordan Post. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby jordánské pošty jsou považovány za spolehlivé, ač někdy je nutné počítat s delší dobou doručení. Poštovní pobočky najdete v každé čtvrti větších měst a i po celé zemi je pošt nemalé množství, aktuální počet je 277 poboček.