INFORMACE O JIŽNÍ KOREJI
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JIŽNÍ KOREJI
PROČ A KDY JIŽNÍ KOREU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JIŽNÍ KOREJE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JIŽNÍ KOREJI
PROČ A KDY JIŽNÍ KOREU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JIŽNÍ KOREJE
Důvodů k návštěvě Jižní Koreje je samozřejmě mnoho, ale těmi nejčastějšími a nejklasičtějšími jsou například chuť poznat pro Evropany velmi odlišnou kulturu, bohaté historické dědictví země, lahodnou kuchyni a přátelské obyvatelstvo. Nicméně cestovatelé fajnšmekři se do Koreje vydávají i z toho důvodu, že zde mohou stanout v celosvětově známé Demilitarizované zóně, v Soulu zavítat do populární čtvrti Gangnam či do jiných lokalit vyhlášených koncentrací K – Pop fanoušků, projít si překrásné národní parky, nasávat všudypřítomného ducha minulých staletí nebo si užívat pláže na ostrově Jeju. A to je jen malý výčet toho, co vás na toulkách po Koreji může zaujmout.
Samozřejmě je nutné vzít v potaz cíl cesty a aktivity, které hodláte v Jižní Koreji provozovat. Nejlepší doba k návštěvě Jižní Koreje je například mezi březnem a květnem, pokud si chcete užít čerstvě rozkvetlé sakury. Pokud ale chcete naopak vidět, jak se krajina barví do žluté a červené, když na listy dopadá podzim, pak doporučujeme návštěvu mezi zářím a listopadem. Teploty v těchto časech jsou obecně příjemné a vhodné pro mnohé outdoorové aktivity (město, venkov).
Červen, červenec a srpen nabízejí nejlepší podmínky pro pěší turistiku, ale počasí je horké a vlhké, často také může pršet. Zimní měsíce jsou v Jižní Koreji až velmi chladné, takže na toulky městy a přírodou nelze jednoznačně doporučit návštěvu v prosinci, lednu nebo únoru. Pokud se do země však vypravíte za zimními radovánkami do místních lyžařských areálů, nemůžete si samozřejmě vybrat lepší dobu.
Festivaly třešňových květů neboli sakur, to je opravdu jedinečný a neskutečně fotogenický zážitek. Podobně jako v Japonsku slaví Korea příchod jara rozkvetlými růžovými třešňovými květy. V mnoha městech, včetně Soulu, Pusanu a Gyeongju, se konají festivaly třešňových květů, kde se lidé scházejí, aby si užívali dechberoucí pohled, fotografovali a dělali si třeba také pod sakurami pikniky.
Příjemné počasí na jaře dělá z tohoto období ideální čas pro outdoorové aktivity. Mnoho Korejců využívá tuto sezónu k pěší turistice v horách, prozkoumávání národních parků nebo k účasti na různých outdoorových sportech.
Navíc probíhá mnoho slavností. Buddhovy narozeniny nebo „Seokga Tansinil“ jsou v Koreji také významnou jarní událostí. Chrámy jsou zdobeny barevnými lucernami a na památku narození Buddhy se konají různé akce, včetně lampionových průvodů.
Léto v Jižní Koreji je teplé a vlhké, teploty se pohybují nejčastěji kolem 25 °C. A přestože některé dny může propršet, toto období je v Soulu vhodné k procházkám po městě, návštěvě klimatizovaných muzeí, k pikniku u řeky Han, návštěvě zábavního parku Lotte World, k relaxaci na pláži či k prozkoumání nočního trhu Bamdokkaebi. Vydat se můžete i do hor a procházet se nespočtem panoramatických stezek, užívat si dechberoucí scenérie v národních parcích nebo se pobavit třeba na Gangchon Rail Park.
Podzimní měsíce jsou stále exponovanou turistickou sezónou. Turisty láká mj. zbarvené listí, které dodává mnoha místům romantický nádech. Vydat se v tuto dobu můžete například na túry do hor či národních parků (např. Seoraksan, Naejangsan, Bukhansan, Chungryeongsan atd.), vyrazit můžete i na říční ostrov Nami. Rovněž i Park Yangju Nari je známý jako jedno z nejhezčích podzimních míst v Koreji.
Podzim však jistě přeje i návštěvám soulských muzeí a galerií či ochutnávce lahodné korejské kuchyně v jedné z mnoha příjemných restaurací.
Zimní měsíce patří turisticky k nízké sezóně. Nicméně to neznamená, že by zde nebyly aktivity, které by se daly podnikat. Naopak kdy jindy vyzkoušet například velmi oblíbené korejské lyžařské areály. Mnohé z nich najdete navíc nedaleko Soulu. Vyzkoušet můžete i rezorty, které hostily Zimní olympijské hry v roce 2018 Yongpyong či Phoenix Park.
Pokud jste fanouškem železnic, tak poznávání korejské krajiny nebylo nikdy jednodušší, a to díky vlaku Snow Flower Train. Jedná se o speciální vyjížďky vlakem, které v zimě putují po různých odlehlých částech Koreje a nabízejí scénické cestování. Zasněžená krajina dodává jízdě až magický nádech. V závislosti na výchozím městě existují různé prohlídkové trasy.
Velmi zajímavé jsou i zimní festivaly, mezi mnoha jmenujme například Haeundae Polar Bear Festival.
V zimě jsou v Koreji nižší ceny ubytování, což může být pro mnohé dostatečný důvod k návštěvě právě v tuto dobu.
Soul, centrum těch nejmodernějších technologií, je jedním z nejrychleji se rozvíjejících a nejmodernějších měst na světě. Jakkoli jsou však Korejci progresivní, mnozí si stále zachovávají tradiční a konfuciánské hodnoty. Korejská kultura a zvyky jsou hluboce zakořeněny v rodinných hodnotách a respektu vůči lidem považovaným za osoby s vyšším postavením, hodností nebo věkem, včetně rodičů, učitelů, starších sourozenců a starších spolupracovníků. Kromě toho, že Korejci oceňují rodinu nade vše ostatní, kladou také velký důraz na postavení a důstojnost.
Zatímco většina Korejců chápe, že cizinci, kteří se dopustí z neznalosti menšího společenského faux pas, nemají v úmyslu projevit neúctu, dodržování základní korejské etikety může pomoci udělat lepší dojem.
Při vstupu do jakékoli rezidence, chrámu nebo penzionu si u dveří zujte boty.
Krátká úklona – v podstatě kývnutí – je tím nejuctivějším pozdravem.
Dejte a přijměte jakýkoli předmět oběma rukama.
Spropitné není v Koreji zvykem a neočekává se v hotelech, taxících ani jiných zařízeních. Odmítnutí přijmout spropitné není projevem neúcty.
Nezačínejte s jídlem, dokud nejstarší u stolu nezačne jako první.
Nedotýkejte se jídla prsty – s výjimkou balení ssamu.
Nenechávejte hůlky nebo lžíci trčet z misky rýže.
K jídlu rýže použijte lžíci.
Na konci jídla umístěte hůlky a lžíci zpět na původní místo.
Fauna a flora je na korejském území hojně zastoupena. Co se týče světa zvířat, pak nejpočetnějšími většími savci jsou jeleni. Tygři, leopardi, rysi a medvědi, dříve v zemi hojní, téměř vymizeli, a to i v odlehlých oblastech. V Koreji se vyskytuje asi 380 druhů ptáků, z nichž většinu tvoří sezónní migranti. Mnoho jihokorejských druhů ryb, plazů a obojživelníků je ohroženo intenzivním pěstováním a znečištěním životního prostředí s výjimkou Demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou, která se stala přírodní rezervací. Kdysi zemědělská půda a následně zdevastované bojiště, DMZ ležela od konce nepřátelství téměř nedotčená, což z ní činí jednu z nejpůvodnějších nezastavěných oblastí na asijském kontinentě. Zóna slouží jako útočiště pro stovky druhů ptáků, mezi nimi i ohrožené jeřáby bělošíjí a mandžuské, a je domovem desítek druhů ryb, rovněž medvědů ušatých, rysů a dalších savců. Jako další zástupce korejské fauny uveďme například kabara pižmového, gorala pižmového, levharta mandžuského, karsenii korejskou či kachničku mandarinskou.
Pokud chcete v Koreji spatřit velryby, vydejte se do města Ulsan, který platí za hlavní velrybí město země. Pozorovat zde můžete například hojně rozšířené plejtváky malé.
Dlouhé, horké a vlhké léto je příznivé pro růst rozsáhlé a pestré vegetace. Je zde známo asi 4500 druhů rostlin. Lesy kdysi pokrývaly asi dvě třetiny celkové rozlohy země, ale kvůli potřebě paliva v zemi původní les téměř zmizel. Mezi typické stálezelené širokolisté druhy patří kamélie a kafrovníky, z listnatých lesů pak duby, javory, olše, zelkovy a břízy. Druhy borovice jsou v zemi asi nejčetnější, mezi další jehličnany pak patří smrky, modříny a tisy. Z původních druhů zde najdeme například abéliovník dvouřadý (Abelophyllum distichum), keř z čeledi olivovníků, a jedle korejská (Abies koreana).
Hibiscus syriacus, také známá jako korejská růže, je národní květinou Jižní Koreje. Sibiřský tygr je národní zvíře Jižní Koreje.
Jižní Korea je na seznamu mnoha cestovatelů, a to zcela oprávněně. Je to prakticky svět sám pro sebe s velmi odlišnými zvyky a kulturou. Každý turista se zde jistě bude cítit příjemně a bezpečně, jediným problémem bývá, že málokomu se podaří zemi projet celou. A přitom Jižní Korea je opravdu plná památek a atrakcí. Ať se vydáte prakticky kamkoli, nebudete litovat. Pulzující města versus přírodní krásy, historie snoubící se s modernou, tradice s pokrokem. Níže přinášíme ukázku pár nejzajímavějších lokalit a atrakcí.
Mezi indoorové aktivity v Jižní Koreji musíme zařadit samozřejmě návštěvu muzeí a galerií (především v Soulu, ale i Pusan, Inčchon atd.), jednotlivých tradičních chrámů nebo také třeba akvária Coex Aquarium. Pokud chcete jen nasávat atmosféru, není nic snazšího než zakotvit v jedné ze zdejších restaurací či bister.
Dostat se do Jižní Koreje lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 16 000 Kč například s Finnair, Qatar Airways či Korean Air. Finální destinací je v Jižní Koreji většinou Soul. Z České republiky v současné době existuje přímý let, a tak cesta z pražské Ruzyně do Soulu trvá zhruba 11 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Jízda po Soulu (a také Pusanu) může být někdy náročná (vhodnější možností pro Soul je pronajmout si auto i řidiče). Nicméně jízda ve zbytku Jižní Koreje je jednodušší, i když ne nejekonomičtější způsob dopravy. Musíte být starší 21 let a mít mezinárodní řidičský průkaz.
Cestování vlakem může být nejpohodlnější způsob, jak se pohybovat mezi většími městy. Pokud plánujete častější cestování vlakem, je vhodné zakoupit KR Pass.
Pro jízdu na dlouhé vzdálenosti nabízejí rychlé a pohodlné cestování například jihokorejské vysokorychlostní vlaky KTX.
Nejúčinnějším, cenově dostupným a nejjednodušším způsobem cestování po Koreji jsou meziměstské autobusy. Soul má čtyři hlavní autobusové terminály: Seoul Express, Central City, Dong Seoul a Seoul Nambu. Vstupenky jsou k dispozici online nebo přímo na terminálu.
Pokud chcete rychle překonat delší vzdálenosti, jako je například cestování ze Soulu na ostrov Jeju, vnitrostátní lety jsou ideální volbou. Ceny letů se pohybují v závislosti na faktorech, jako je sezóna a letecká společnost. Nízkonákladoví dopravci jako Jeju Air a Jin Air nabízejí konkurenční ceny, díky nimž je létání dostupné pro většinu cestujících.
Taxíky v Koreji jsou jedny z nejlevnějších na světě a jeden z nejpohodlnějších způsobů cestování po městě. V Soulu existuje pět typů taxíků: běžné, mezinárodní, luxusní, jumbo/van a elektrické. Typ taxíku lze obvykle rozlišit podle barvy. Taxíky jsou čisté a bezpečné.
Jižní Korea je velmi přátelská k rodinám s dětmi a cestování s potomky je zde prakticky bezproblémové. Země je čistá, bezpečná, veřejná doprava se používá poměrně snadno a západní jídlo v případě potřeby není těžké sehnat. K tomu všemu se jihokorejská vláda snaží vytvořit veřejný prostor tak, aby byl co nejpřátelštější pro rodinu, což znamená bezbariérový přístup a přebalovací pulty ve většině stanic, muzeí a nákupních center.
Pro sestavení programu pro vaše děti je samozřejmě hlavní proměnná jejich věk, nicméně věřte, že nikdo se v Jižní Koreji nudit nebude, naprosto všechny věkové kategorie si zde najdou to své.
Většinu dětí potěší návštěva soulského zábavního parku Lotte World. Zdejší atrakce nenechají chladné ani leckteré dospělé.
Skvělým zážitkem je pak jistě i jízda na „šlapacích vozech“ na Yeosu Ocean Rail Bike. Yeosu Ocean Rail Bike je 3,5 km dlouhá otevřené trať, která lemuje skalnaté pobřeží Yeosu na jihu země. Podobný zážitek vám nabídne i šlapací železnice Jeju Rail Bike. Pokud však hledáte nějakou indoor aktivitu, zkuste například Dětské muzeum Seoul Children's Museum.
Do Jižní Koreje se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Zejména v letních měsících rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si vždy svůj čas a často odpočívejte. Památky a jiné atrakce vám jistě neutečou!
Senioři jsou v Jižní Koreji obecně velmi respektováni, v Korejcích je zakořeněna úcta ke starším lidem. Lidé obvykle nabízejí svá místa starším lidem a pomáhají starším i s taškami. Vláda nabízí seniorům (ve věku 65 let a starším) slevy, například nižší sazby za veřejnou dopravu a zlevněné (někdy dokonce bezplatné) vstupné do turistických atrakcí. Budete se však muset prokázat pasem nebo jiným průkazem totožnosti.
Každopádně ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Korejci jsou obecně velice nápomocní, nicméně mějte na paměti, že zde existuje jazyková bariéra, mimo hlavní město a často i v něm může být problém dorozumět se, přestože ovládáte angličtinu.
Incheon Int'l Airport, které je uznáváno jako jedno z nejlepších letišť na světě, poskytuje řadu zařízení a služeb pro cestující se speciálními potřebami.
Airport Railroad (AREX) spojuje mezinárodní letiště Incheon a mezinárodní letiště Gimpo s centrem Soulu (nádraží Soul). Všechny stanice a vlaky jsou plně vybaveny zařízením pro osoby se zdravotním postižením a každý vlak má navíc vyhrazená místa pro vozíčkáře.
Systém metra v Soulu, které se trvale řadí mezi nejlepší metro na světě, je bezpečný, čistý a snadno se používá a nabízí vynikající dostupnost a pohodlí pro zrakově, sluchově a pohybově postižené cestující téměř na všech stanicích a vlacích.
Soul má vysoce vyvinutý systém veřejné autobusové dopravy. V roce 2004 zde operovalo 66 nízkopodlažních autobusů, v roce 2024 je jich v provozu 4 937! Nízkopodlažní autobusy nemají u vchodu schody, řidič autobusu připraví ochotně vozíčkářům rampu. Všechny autobusy MHD mají také přednostní sezení pro seniory a handicapované.
Mezi bezbariérové atrakce patří mj. lanovka Namsan v Soulu, N Seoul Tower, Národní muzeum v Soulu, lokalita Cheonggyecheon, Válečný památník či palác Changgyeonggung.
Pokud si nedovedete představit vaši dovolenou bez čtyřnohého mazlíčka, vězte, že si jej do Jižní Koreje můžete dovézt. Všichni cestující, kteří přivážejí kočky nebo psy, však musí dodržovat následující postup.
Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Lesbičky, gayové, bisexuálové a transgender lidé v Jižní Koreji čelí stále předsudkům a diskriminaci. Mnozí se stále potýkají s problémy doma a v práci, a proto raději neprozradí svou sexuální orientaci rodině, přátelům či spolupracovníkům.
Stejnopohlavní styk je sice v Jižní Koreji pro civilisty legální, ale v armádě je styk mezi vojáky trestným činem. Legislativa Jižní Koreje neuznává manželství osob stejného pohlaví ani civilní svazky ani nechrání před diskriminací na základě sexuální orientace nebo genderové identity. Páry stejného pohlaví nemohou společně adoptovat dítě.
Transgender lidem je v Jižní Koreji dovoleno podstoupit genderovou péči po dosažení věku 20 let a svou genderovou identitu si mohou změnit na oficiálních dokumentech. Harisu je první transgender bavič v Jižní Koreji a v roce 2002 se stal druhým člověkem v Jižní Koreji, který legálně změnil pohlaví.
Průzkum v roce 2023 zjistil, že většina Jihokorejců (56 %) je proti sňatkům osob stejného pohlaví.
Nicméně Itaewon, jedna ze čtvrtí Soulu, je bezpečným útočištěm pro gay návštěvníky. V tomto kosmopolitním centru se také soustředí velká část gay nočního života v Soulu, zejména kolem oblasti Homo Hill. Ten je plný gay barů a klubů a jedním z nejlepších míst, kde začít, je Rabbithole Arcade Pub. Tento gay bar je oblíbený mezi místními i mezinárodními drag artisty, takže je to také skvělé místo pro setkání s novými přáteli.
Koncem jara již každoročně probíhá v korejské metropoli Pride parade, poprvé se zde uskutečnil v roce 2000.
Spokojenost jak s přístupem ke zdravotní péči, tak s její kvalitou, patří k nejvyšším na světě. Zdravotní péče v Jižní Koreji je systém s jedním plátcem organizovaný prostřednictvím národního zdravotního pojištění. Téměř všichni občané dostávají prostřednictvím tohoto systému univerzální lékařskou péči. Pro cizince, kteří plánují žít v zemi déle než šest měsíců, je povinná účast v systému.
Nemocnice jsou dobře vybaveny pokročilou technologií, zdravotní systém zahrnuje jak západní, tak východní lékařské postupy. To znamená, že jsou dostupné a hrazené rovněž populární alternativní léčby, jako je akupunktura a baňkování.
Lékařská péče ve velkých městech je na dobré úrovni. Cizinec si však veškeré náklady na léčbu hradí sám, poplatky jsou relativně vysoké. Doporučováno je proto před cestou do Koreje uzavřít cestovní pojištění (viz odstavec níže). Řada místních lékařů (zejména z velkých nemocnic v Soulu) studovala v USA a hovoří tak plynně anglicky. Dorozumění s lékařským personálem v menších zdravotnických zařízeních je však obtížné.
V Soulu jsou na vysoké odborné a přiměřené jazykové úrovni zvláště následující kliniky:
Yonsei Severance Hospital
Asan Medical Center
Samsung Hospital
Samsung Cheil Hospital
Tím, že do Jižní Koreje cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Asie odlétáte.
Korejská kuchyně je jedinečnou směsí originálních chutí, rozmanitých ingrediencí a staletých tradic, které se vyvíjely prostřednictvím bohaté historie a dynamické kultury země. Výrazná rovnováha kořeněných, sladkých, kyselých a umami chutí v kombinaci s kulturou stolování dělá z jihokorejské kuchyně velmi příjemný zážitek.
A co tedy během vašich toulek po Jižní Koreji rozhodně ochutnat?
7th Door, Soul – jedna z nejlepších restaurací v celé Asii, vlastník michelinské hvězdy.
Parnas Hotel Jeju, Seogwipo – překrásný luxusní hotel u moře nedaleko Jungmun Beach.
· Gukje Market, Pusan
NEJLEPŠÍ TREKY
Jižní Korea a zejména pak její metropole oslavuje noční život a některé ulice jsou dokonce plnější a živější o půlnoci než v ranní hodiny. Soul je po setmění zcela bezpečný a většina klubů i dokonale čistých a opravdu lákajících k posezení. Nicméně v noci nejsou jediným možným cílem v Soulu kluby, zajít můžete i do luxusních restaurací, barů, obdivovat pouliční umělce či si zajít do jednoho z divadel. Zde to však vyžaduje alespoň základní znalost korejštiny.
Jedněmi z nejpopulárnějších oblastí pro aktivní noční život v Soulu jsou Hongdae, Dongdaemun, Gangnam a Itaewon. Tyto lokality jsou vždy plné lidí a nabízejí spoustu míst, kam jít. V Hongdae zkuste například kluby Cocoon či Noise Basement.
Dalším městem, kde najdeme pulzující noční život, je rozhodně Pusan. Za srdce nočního života Pusanu bývá označován Seomyeon. Tato rušná oblast je plná barů, klubů a restaurací, které uspokojí každý vkus. Mezi místa, kam byste měli v Seomyeon zavítat, patří například:
Fuzzy Navel – živý bar nabízející chutné koktejly a příjemnou atmosféru.
Billie Jean – klasický bar, který je ideální pro ty, kteří si chtějí vychutnat lahodné nápoje v útulném prostředí.
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například výrobky ze ženšenu, kosmetickými inovativními přípravky, čajem Jakseolcha či výrobky s hvězdami K – pop.
Kouření není v Koreji povoleno na autobusových zastávkách, městských náměstích a mnoha dalších venkovních veřejných místech. V případě přistižení při kouření v těchto oblastech vám může být udělena pokuta až 100 000 KRW. Kouření není povoleno ani v restauracích, barech a kavárnách. C
Nicméně cigarety lze zakoupit téměř v každém obchodě. Zákonný věk pro kouření v Koreji je 19 let.
Zákonný věk pro pití alkoholu v Koreji je 19 let. Přestože je pití alkoholu na veřejnosti legální, výtržnictví pod vlivem alkoholu může vést k vysokým pokutám a odvedení na policejní stanici.
V Jižní Koreji se platí jihokorejským wonem (1 KRW = 0,017 CZK, kurz k 10/2024), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle dobře dostupné.
Spropitné v barech a restauracích se v Jižní Koreji neočekává, na rozdíl od většiny zemí v Evropě a ve Spojených státech. Obecným korejským pravidlem je, že služba by měla být vždy výjimečná a bez očekávání dalších plateb. Zanechání spropitného v Jižní Koreji lze považovat ze strany personálu až za neslušné. V zemi jsou i základní platy poměrně vysoké a spropitné tak rozhodně není vyžadováno. Někdy zanechání spropitného může způsobit dokonce chaos a nedorozumění.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Soulu či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v jihokorejských wonech (KRW).
Výše rozpočtu potřebného do Jižní Koreje záleží čistě na vás, resp. na způsobu, jakým si chcete dovolenou užít. Každopádně je nutné mít na mysli, že Korea patří mezi dražší státy, a to nejen co se týče nákupů v běžném supermarketu, ale rovněž i v oblasti ubytování. Na výběr jsou obyčejné hostely stejně jako pětihvězdičkové hotely.
Většina hotelů ve městech nabízí bohatou snídani, zatímco obědy a večeře bývají pak v gesci turisty. Tj. máte možnost nákupu potravin v obchodě či si zajít do restaurace nebo využít některý pouliční stánek. Ten samozřejmě vyjde levněji a jídlo je také kvalitní a dobré. Pokud bydlíte v soukromí, můžete si zajít na trh a vařit si doma, v tom případě také ušetříte nějaký ten won.
Pokud se rozhodnete pro půjčení automobilu, je zase nutné přičíst k rozpočtu benzín. Někdy je však výhodnější veřejná doprava, záleží především na vzdálenosti a pak také očekávaném stupni pohodlí. Zde je však nutné zdůraznit, že jihokorejské autobusy a vlaky jsou opravdu na vysoké úrovni.
Pro ty, kteří dávají přednost aktivnějšímu a ekologičtějšímu způsobu pohybu po městě, jsou zde k dispozici programy pro sdílení kol, jako je soulský „Ddareungi“. Půjčovné je nízké a dostanete se i do těch nejužších uliček.
Jižní Korea je každopádně turistickým rájem, kde si jistě vytvoříte doživotní vzpomínky, proto, pokud je to možné, do zážitků investujte. Určitě je výhodnější peníze utratit za výlety a jednotlivé atrakce než „pouze“ za luxusní hotel.
Tak jako tak je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě.
TIP: Pokud chcete ušetřit a netrváte na konkrétním termínu, pak nejnižší ceny lze očekávat během zimního období. Naopak k vrcholu se šplhají na jaře.
Jižní Korea nabízí různé slevy pro turisty, se kterými můžete ušetřit nejen peníze, ale také čas. Jednou ze slevových karet je například Discover Seoul Pass. Je to vlastně „bezplatná vstupenka“ v korejské metropoli dostupná na 24 hodin, 48 hodin, 72 hodin nebo 120 hodin. Pomocí průkazu můžete zdarma navštívit populární turistické atrakce Soulu a využívat různé slevové výhody v oblastech, jako je doprava, nakupování a umění.
Podobně funguje i pusanský pas, díky němuž můžete obdivovat mnohé atrakce v Pusanu zdarma či za zvýhodněné ceny.
V oblasti dopravy je skvělým pomocníkem KOREA TOUR CARD. Je to turistická dopravní karta určená pro individuální zahraniční turisty. Umožňuje použití různých druhů dopravy, jako jsou metro, letištní železnice, autobusy a taxíky. Nabízí výhody u více než 250 turistických atrakcí, představení, hotelů atd.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Jižní Koreji připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Jižní Koreji data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Poštovní službu v Koreji provozuje společnost Korea Post (se sídlem v Sejong City), která poskytuje širokou škálu poštovních služeb včetně běžné pošty, expresní pošty, doručování balíků a kurýrních služeb. Co se týče spolehlivosti, korejské poštovní služby jsou naprosto bezproblémové a klient se na doručení může spolehnout.
Nicméně najít schránku je dnes o něco obtížnější než v minulosti, ale hotelová recepce by měla být schopna poslat dopis na poštu nebo klienta minimálně nasměrovat na nejbližší pobočku pošty.