INFORMACE O JIHOAFRICKÉ REPUBLICE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JIHOAFRICKÉ REPUBLICE
PROČ JAR NAVŠTÍVIT? / KDY JAR NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JAR
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JIHOAFRICKÉ REPUBLICE
PROČ JAR NAVŠTÍVIT? / KDY JAR NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JAR
Jen málokterá země vám po cestovatelské stránce může nabídnout tolik jako právě Jihoafrická republika. Najdete zde úchvatné pláže, mezi nimž určitě vyniká Boulders Beach, která je domovem roztomilých tučňáků brýlových. Spatřit lze v JARu také tzv. zvířecí „Velkou pětku“, pokořit ikonickou Stolovou horu, ochutnat lahodné tradiční pokrmy a zapít je zdejším vyhlášeným vínem například z vinic oblasti Stellenbosch. Vašemu pobytu dodají pomyslnou třešničku na dortu velice milí a nápomocní místní obyvatelé, kteří Vám také pomohou pochopit blíže africkou kulturu. Ta je zde všudypřítomná, často lze vidět v ulicích měst různá autentická taneční či pěvecká vystoupení. Nelze opomenout ani nedávnou historii, kdy byla Jihoafrická republika zmítána neradostnými událostmi, které připomíná mj. návštěva Robben Island, který byl nedobrovolným domovem Nelsona Mandely po dlouhých 18 let. Pokud si myslíte, že JAR je synonymem pro zážitky „na čerstvém vzduchu“, budete překvapeni, místní muzea Vás totiž také jistě nudit nebudou. Určitě si nenechte ujít Apartheid Museum či Heart of Cape Town, které vypráví příběh zdejší první transplantace srdce na světě.
Nejlepší doba k návštěvě Jižní Afriky je mezi květnem a říjnem, kdy jsou ideální podmínky pro pozorování divoké zvěře. Od listopadu do února počítejte s deštěm a spoustou příležitostí k pozorování ptáků. Nejlepší doba k návštěvě Jižní Afriky pro surfování je březen až září.
Hlavní cíl většiny turistů Cape Town je ideální k návštěvě mezi prosincem a únorem, kdy zde panuje překrásné počasí. Nicméně toto koresponduje s místními školními prázdninami, a proto je nutné vše si rezervovat dostatečně předem.
Jaro v Jihoafrické republice trvá od září do listopadu. Na jaře se Jihoafrická republika opět otepluje. V provincii Limpopo na dalekém severu a v pouštních oblastech Northern Cape a North West je dokonce velmi horko. Jihozápad zůstává chladný a vlhký až do jara, což je však typické pro jeho středomořské klima. V této sezóně fouká mírný vítr. Teploty přes den jsou teplé, zatímco noci stále chladné. Mohou vás překvapit i deště resp. odpolední bouřky, které začínají přibližně v polovině října.
Letními měsíci jsou v JAR prosinec, leden a únor. Na většině území jižní Afriky léto znamená teplé, slunečné počasí – často s krátkými odpoledními bouřkami, které se rychle přeženou a zanechají ve vzduchu teplý náboj. Suché oblasti centrálního Karoo a Northern Cape jsou velmi horké, s určitou úlevou při větším dešti. Severní Limpopo a KwaZulu-Natal jsou také často zasaženy vyčerpávajícím horkem. Severní Kapsko – provincie extrémů počasí – má nejteplejší počasí a teplotní rekordy, v roce 1948 zde dosáhla rtuť 51,7 °C v Kalahari poblíž města Upington.
Podzim v jižní Africe začíná zhruba v březnu. Dny jsou stále dlouhé a teplé, ale pomalu se stávají chladnějšími. Období dešťů končí na podzim, obloha je povětšinou jasná a slunce svítí. V květnu začíná pro většinu země období sucha, které potrvá přes zimu a dlouho do jara.
Léto v České republice koresponduje časově s jihoafrickou zimou, která zde začíná v červnu. Zima v jižní Africe znamená většinou příjemné slunečné počasí s modrou oblohou bez mráčku, občas přerušované několika studenými dny. Noci bývají chladné. Studené fronty znamenají silné sněžení na horách Western Cape a Northern Cape a na KwaZulu-Natal Drakensberg. Ve zdejších horách napadne často i sníh. Nejchladnějším místem v Jihoafrické republice je město Sutherland v Severním Kapsku v západním pohoří Roggeveld. Zde mohou teploty uprostřed zimy klesnout až na -15 °C!
Zimní počasí v turisticky oblíbeném Cape Townu je chladné, vlhké a nepříjemně větrné.
Pokud vezmeme v potaz geografickou polohu Jihoafrické republiky a její jednotlivé biotopy (pouště, pobřežní oblasti, horská pásma), je logické, že tato země je bohatá na rozmanitou faunu a floru. Zdejší zástupci zvířecí říše bývají často jedním z hlavních důvodů návštěvy země, k vidění jsou v safari parcích, ale také náhodně ve volné přírodě. Najdeme zde slony, lvy, nosorožce, hrabáče, surikaty, antilopy, pakoně, žirafy, tučňáky, gepardy, hrochy, hyeny, zebry, buvoly atd. Nesmíme zapomenout také na pestré zastoupení ptáků a hmyzu. Rovněž plazi jsou zde zastoupeni v hojné míře a bohužel nejen ti neškodní, území Jihoafrické republiky obývá také mnoho jedovatých a velice nebezpečných hadů jako například mamba černá, bojga africká či kobra kapská. Narazit zde však můžete i na krokodýla. Z mořských zvířat zde nalezli domov pak například lachtani, delfíni, velryby či žraloci.
Národní rostlinou JAR je protea (King protea nebo také stříbřenec pcháčohlavý). Zdejší flora je velice bohatá, což je dáno různými zde zastoupenými ekosystémy. Daří se zde vinné révě, tabáku, kukuřici, bavlně i citrusům, v pouštích pak najdeme kaktusy a sukulenty. Pro mnohé asi nejzajímavějšího zástupce říše rostlin představuje světoznámý gigant baobab, který lze v JAR spatřit na severu v regionu Limpopo.
Jihoafrická republika je opravdu turistickým rájem. Užívat si zde můžete nepřeberné množství outdoorových aktivit, ať už se vydat na různé treky, do botanických zahrad, vyrazit na safari, relaxovat na zdejších plážích, surfovat v tyrkysových vlnách, vyrazit na ochutnávku světově známých vín, projít se po poušti či jen tak nasávat zdejší atmosféru. Pozadu nezůstávají však ani indoor aktivity. Zejména ve větších městech máte možnost vybírat z mnoha tématických muzeí.
Tato města rozhodně ze svého itineráře nevynechte:
Tato místa jsou synonymem pro JAR a Vaše dovolená by bez jejich návštěvy nebyla kompletní. Odtud si odnesete zážitky, na které nikdy nezapomenete.
Ač je Jihoafrická republika plná přírodních krás, věřte, že i muzea vás zaujmou. Právě zde se totiž dozvíte o historii této fascinující země všechny podrobnosti.
Dostat se do Jihoafrické republiky lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 18 000 Kč například s Qatar Airways, Turkish Airlines či Lufthansou. Finálními destinacemi bývají nejčastěji Cape Town, Pretoria či Johannesburg. V současné době neexistuje mezi Prahou a Jihoafrickou republikou přímé letecké spojení, a proto počítejte minimálně s jedním mezipřistáním. Cesta trvá minimálně 16 hodin, záleží na době a lokalitě přestupu. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a času, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Jakmile přistanete v JAR, budete samozřejmě potřebovat i dopravní prostředek pro přepravu mezi jednotlivými kouty této překrásné a rozlehlé země. Využít můžete:
Na letišti, ve městě nebo přímo v hotelu si lze samozřejmě také vypůjčit automobil. V JAR najdeme renomované půjčovny aut jako Sixt, Hertz, Alamo, Thrifty atd. Půjčit a řídit auto zde může každý držitel mezinárodního řidičského průkazu starší 18 let, většina půjčoven však osobám mladším 25 let účtuje ještě příplatek. Pozorně si vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice. V JAR hrozí bohužel i vykradení či odcizení automobilu. Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.
Rychlostní limity na jihoafrických silnicích jsou:
A pozor, jezdí se zde vlevo!
Rozsáhlá silniční síť v Jižní Africe znamená, že cestování autobusem je pro cestovatele jednoduchou a často cenově velmi výhodnou možností. Tato varianta je i pohodovým způsobem cestování, kdy se nemusíte prakticky o nic starat a jen si užívat výhled z okna. Existuje řada autobusových dopravců, kteří nabízejí širokou škálu produktů za různé ceny, stačí si jen vybrat destinaci a úroveň komfortu.
Pokud chcete prozkoumat menší místa, Baz Bus nabízí síť hop on/hop off. Autobus propojuje celé jižní pobřeží, z Johannesburg do Cape Town přes Durban, Port Elizabeth a další menší města.
Může se také hodit vědět, že některé společnosti nabízejí přeshraniční zájezdy v případě, že chcete navštívit sousední země Jihoafrické republiky, jako je Botswana, Mosambik, Namibie a Zimbabwe.
Pokud se rozhodnete probádat celou Jihoafrickou republiku a navzdory velkým vzdálenostem chcete ušetřit co nejvíce času, můžete využít vnitrostátní přelety. Vybrat si můžete z řady operujících aerolinek, včetně těch lowcostových. Hlavní jihoafrická letiště jsou: O. R. Tambo International Airport, Johannesburg, Cape Town International Airport, Cape Town a King Shaka International Airport, Durban.
Ať už hledáte cenově výhodné možnosti nebo vícedenní luxusní zážitky, můžete si vybrat z ekonomické třídy, luxusních vlaků nebo prvotřídního železničního safari na Blue Train nebo Rovos Rail. Milovníci páry si také mohou užít jízdu starou železnicí na obnovených parních vlacích. Cestování vlakem v Jihoafrické republice pokrývá některé z nejkrásnějších částí země a vozí návštěvníky z měst jako Johannesburg a Bloemfontein do hlavních destinací, jako je Cape Town, Durban a Port Elizabeth. Na dálkových trasách operuje například Shosholoza Meyl, jehož každý vlak obsahuje několik společných sprch a ložnic, kde se cestující mohou osvěžit. Střední kategorie: Premier Classe je luxusní varianta pro cestující, která uvítá hosty v prostorných jednolůžkových, dvoulůžkových nebo rodinných kupé. Je kompletní s krásně navrženými koupelnami a bezplatnými toaletními potřebami, župany a dokonce pokojovou službou! Linka Premier Classe funguje mezi Johannesburgem a Durbanem, Johannesburgem a Kapským Městem a také mezi Johannesburgem a Port Elizabeth.
Nejslavnějším vlakem v Jižní Africe je bezpochyby Blue Train, který jezdí mezi Pretorií a Cape Townem a Pretorií a Durbanem. Pohybuje se po trati dlouhé asi 1600 km. K dispozici jsou restaurační vozy, vyhlídkové vozy a osobní vozy.
Dalším železničním skvostem je Rovos Rail, který se definuje jako „nejluxusnější vlak na světě“! Cesta s ním je jedinečným zážitkem!
Moderní vysokorychlostní vlak Gautrain pak spojuje Johannesburg, Pretorii, Kempton Park a O. R. International Airport Tambo.
Jihoafrická republika je skvělým cílem i pro rodinnou dovolenou. Mnoho hotelů nabízí rodinné pokoje, dětské bazény apod. Děti se zde rozhodně nudit nebudou, kdo by také odolal např. pozorování tučňáků na Boulders Beach, návštěvě překrásných akvárií, výletu na pštrosí farmu nebo do sloní rezervace Knysna Elephant Park?! Krugerův národní park je pak takřka povinností a snem nejen malých, ale i dospělých návštěvníků. Stejně tak zabaví turisty jakéhokoli věku i cesta lanovkou na Stolovou horu či Stormriver ziplines.
Do Jihoafrické republiky se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu. Na místě buďte velice obezřetní, abyste se nestali terčem pouličního přepadení, rozhodně nechoďte sami a už vůbec ne v noci. Ideální je stravovat se v restauracích či v hotelích a pít balenou vodu. Myslete na dostatečnou hydrataci a také pravidelnou aplikaci slunečního krému. Jako prevence úžehu je vhodná rovněž pokrývka hlavy. Pokud se vydáte na výlety po okolí, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici.
Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Problém může být v horských vnitrozemských oblastech a někdy i ve městě. Nicméně v turisticky frekventovaných oblastech většinou bývá situace příznivá a hotely poskytují pro handicapované veškeré vybavení a zázemí (např. bezbariérové pokoje atd.). Obecně bývá Jihoafrická republika označována jako wheelchair – friendly země. Cape Town nabízí městskou dopravu vhodnou pro vozíčkáře, staré lidi či osoby s kočárkem - MyCiti Bus, taxi pro vozíčkáře, stejně tak lanovka na Stolovou horu či loď na Robben Island je pro vozíčkáře bez problémů dostupná.
Dovoz domácích zvířat do JAR je možný, je však nutný předchozí souhlas Státní veterinární správy JAR a mezinárodní očkovací průkaz (povinné mj. očkování proti vzteklině). Pes musí mít platné dovozní povolení a správně vyplněný zdravotní průkaz, podepsaný a orazítkovaný vládním veterinárním lékařem vyvážející země. Pokud tyto dokumenty nebudou v době příjezdu psa do Jihoafrické republiky k dispozici, bude pes držen v karanténě, dokud nebude požadovaná dokumentace předložena v karanténní stanici. Pokud má však pes všechny požadované doklady a země původu je Česká republika, karanténa se na něj nevztahuje. Psi, kteří musí být v karanténě, mohou do Jižní Afriky vstoupit pouze přes mezinárodní letiště O. R. Tambo (Johannesburg) nebo Cape Town. Psi a kočky, které karanténu nepotřebují, mohou na území JAR vstoupit ještě přes letiště v Durbanu.
Jižní Afrika je velmi oblíbenou destinací pro expaty i turisty. Pozitivní je, že Jihoafrická republika má nejlepší nemocnice a lékařskou infrastrukturu v regionu jižní Afriky. Nicméně vzhledem k rozlehlosti země, její historii a vysokému procentu chudšího obyvatelstva, je zde samozřejmě prostor ke zlepšení. Obecně se dá říci, že soukromá zdravotnická zařízení jsou na vysoké úrovni a poskytují kvalitní péči. Státní nemocnice s kvalitou často pokulhávají. Problémem bývá i nedostupnost lékařské péče v odlehlejších vnitrozemských venkovských oblastech. Bohužel ve státních nemocnicích, obzvláště mimo městské aglomerace, je pak i nedostatek kvalifikovaného personálu.
Většina veřejnosti, až 80 % populace, se s péčí spoléhá na veřejný systém. Veřejný systém je dotován vládou. Na druhé straně, odhadem 80 % lékařů pracuje v soukromém systému a slouží jen asi 20 % populace, především rodinám ze střední a vyšší třídy a také dlouhodobě zde žijícím cizincům. Veřejnému systému jako takovému neustále chybí zdroje, zatímco soukromý systém je velmi silný. Jihoafrická veřejná zdravotní péče je financována vládou prostřednictvím daní a také prostřednictvím výdajů pacientů na místě péče.
Tím, že Jihoafrická republika samozřejmě není součástí Evropské unie, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Afriky odlétáte.
Jihoafrická kuchyně je směsí mnoha kulturních vlivů. Mezi pokrmy, bez jejichž ochutnání byste rozhodně zemi neměli opustit, patří mj.:
Zákon zakazuje kouření na veřejných prostranstvích, včetně letišť a nádraží. Většina restaurací a hospod má vyhrazené kuřácké a nekuřácké prostory (to však změní nový „kuřácký“ zákon, který má vstoupit v platnost v roce 2023, pak se již s kuřáckými prostory nepočítá). Kouření na mezinárodním letišti O. R. Tambo je povoleno v některých prémiových saloncích, některých barech a v určitých vyhrazených prostorách letiště. Kouření v prostorách, které se používají pro komerční činnosti péče o děti nebo pro školní docházku či doučování, je nezákonné.
Konzumace alkoholu osob mladších 18 let je v JAR ilegální. Mějte také na paměti, že alkohol není povolen na plážích Western Cape. Jde o snahu eliminovat případy, kdy lidé plavali či řídili motorové čluny pod vlivem alkoholu a došlo tak často k nehodám. Pokud budete přistiženi s alkoholem, dostanete pokutu a alkohol vám zabaví.
V Jihoafrické republice se platí randy (1 ZAR = 1, 16 CZK, kurz k 04/2023), nicméně na většině míst se dá platit i kartou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle dobře dostupné na většině míst v JAR/zejména ve městech.
Je normální dávat spropitné za dobré služby v restauracích, barech a kavárnách v JAR– zejména v turistických nebo obchodních oblastech. Spropitné ocení také hotely a apartmány s obsluhou a další místa, kde personál nemusí být tak dobře mzdově odměněn, jako třeba lázně nebo salony. Vhodná výše spropitného je 10 %. Mzdy personálu v restauracích jsou většinou opravdu velmi nízké, a proto zaměstnanci na spropitné často spoléhají.
Výše rozpočtu potřebného do Jihoafrické republiky záleží jen na vás. Každopádně je nutné vzít v potaz, že v rámci africké pevniny patří Jihoafrická republika k nejluxusnějším destinacím. Musíte si také předem stanovit, zda preferujete spíše komfort, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené i s málem. Rozhodujícím kritériem je také fakt, zda budete po celý pobyt ubytování v hotelu s předem zajištěnou stravou, a tak jediné extra výdaje půjdou na výlet a suvenýry či zda se budete po JARu pohybovat na vlastní pěst a v ubytování bez jídla a pak musíte do rozpočtu zahrnout právě ony potraviny či restaurace, zmíněné výlety a vstupné a benzín. Rozdíl v cenách je i dle lokality, za dražší platí rozhodně Cape Town či Durban, stejně tak luxusní lodge v rezervacích či safari.
City Pass je skvělým prostředkem k dosažení mnoha cestovatelských zážitků. Pass vám umožní přístup k více než 80 z nejvíce oblíbených atrakcí Cape Townu, výlety a věci, které můžete vidět a dělat, stejně jako mnoho zábavných aktivit pro děti. Ať už dáváte přednost jednodenním výletům, muzeím, venkovním dobrodružstvím nebo si chcete užít městskou přírodu, s City Pass si určitě najdete to své! Vstupenka vám také umožňuje překonat fronty na několika atrakcích a je to jediná karta, která nabízí ZDARMA jízdenku na vyhlídkový městský autobus a další výhody po dobu expirace vaší vstupenky. Vybrat si můžete z následujících tarifů:
Unlimited Pass – 1 den - R1,195.00 (dítě 4 - 17 let R695) , 2 dny – R1495 (dítě 4 – 17 let let R895), 3 dny – R1695 (dítě 4 – 17 let R995), 5 dnů – R1995 (dítě 4 - 17 let R1395)
Unlimited Premium Pass – 3 dny – R3395 (dítě 4 - 17 let R2495), 5 dnů – R3595 (dítě 4 – 17 let R2695)
Třídenní nebo pětidenní Unlimited Premium Pass nabízí všechny výhody pasu Unlimited Pass – takže získáte přístup k více než 80 atrakcím – ale NAVÍC nabízí jeden prémiový zážitek dle vašeho výběru (například Hopper Flight, Peninsula & Vineyard Jeep Tour Great, White Shark Tours atd.)
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do hor či do pouště, signál nemusí být dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci Whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Jihoafrické republice připojovat pouze přes wi – fi.
Jihoafrická pošta (SA Post Office) je národní poštovní služba Jižní Afriky a jako státní podnik je jejím jediným akcionářem jihoafrická vláda. Z hlediska jihoafrického práva je pošta jedinou entitou, která je ze zákona oprávněna přijímat vyhrazenou poštu, a jako taková provozuje monopol. Má zastoupení téměř v každém městě a obci v Jižní Africe.
Kromě běžných poštovních služeb nabízí SAPO také kurýrní a nákladní služby, finanční služby, elektronické platby účtů a různé vládní služby, jako je platba v rámci programu EPWP (Extended Public Works Program) a obnova řidičských průkazů motorových vozidel.
Jihoafrická pošta funguje spolehlivě a nabízí kvalitní služby, přesto je nutné počítat často s delší dobou, než zásilka/pohled/dopis do Evropy doputuje.