BEZPEČNOST V JAPONSKU
Japonsko je považováno za jedno z nejbezpečnějších míst na světě a kriminalita zde je celkově minimální, pokud nastane, je omezena převážně na drobné krádeže. I k těm však dochází poměrně málo. Na rozdíl od mnoha jiných destinací zde rozhodně není problém procházet se venku po setmění, i když je vhodné nechodit sám a v tmavých uličkách. To ostatně platí prakticky všude na světě. Japonsko bývá také bezproblémovým cílem pro dovolenou žen, které cestují samy, rovněž pro rodiny s malými dětmi. Podvody na turisty jsou zaznamenány v naprosto omezené míře, Japonci jsou obecně považováni za velice zdvořilý národ.
Každopádně abyste si dovolenou užili dle svých představ a omezili veškerá možná rizika, přečtěte si následující rady.
Několik dalších bezpečnostních tipů
- stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky. Ale to platí prakticky všude na světě.
- vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
- originály dokladů je vhodné nechat v trezoru v hotelovém pokoji a nosit s sebou jen kopie. Pokud se však dostanete do situace, že vám jsou vaše doklady odcizeny, nahlaste tuto skutečnost co nejdříve na nejbližší policejní stanici, v japonských ulicích najdete mnoho malých „policejních boxů“ KOBAN, kde bývá nepřetržitá služba. V samotném Tokiu se jich nachází zhruba 1000.
- Japonsko leží v oblasti s vysokou tektonickou činností, setkává se zde totiž několik litosférických desek, tj. zemětřesení zde jsou relativně častá. Ač většinu z nich ani nezaznamenáte a k lehkým otřesům dochází prakticky denně, je dobré mít na paměti základní pravidla v případě velkých otřesů: 1. je dobré znát evakuační trasy z ubytování, 2. zapište si důležitá telefonní čísla, poznamenejte si číslo na českou ambasádu, 3. stáhněte si aplikaci pro zemětřesení, nejrozšířenější aplikací pro zemětřesení je Yurekuru Call (Android) (iOS). Může vás upozornit několik sekund předem. Co však dělat v případě probíhajícího zemětřesení? Pokud jste někde v interiéru: snižte vaše těžiště, kryjte si hlavu a krk, zkuste se něčeho chytnout. Pokud jste venku: dávejte pozor na sklo či cihly, jděte co nejvíce stranou od jakékoli stavby. K alespoň minimální ochraně hlavy můžete použít třeba batoh či tašku. Pokud jedete veřejnou dopravou: zakryjte si hlavu, chyťte se něčeho a řiďte se pokyny řidiče. Většina zemětřesení je malých a trvají pár sekund, nicméně kdykoli může dojít k zemětřesení větších rozměrů. Pokud se stanete součástí takovéto situace a nacházíte se v pobřežní oblasti, je zde velká šance na následné tsunami, proto je nejlepším řešením okamžitá, byť třeba dočasná, ač někdy zbytečná, evakuace. Cílem by se mělo stát nějaké vyvýšené místo a následně můžete sledovat, pokud jsou sítě v provozu, situaci online, tj. kdy bude bezpečné se vrátit a kdy již žádná rizika nehrozí. Pokud dojde k uvěznění pod sutinami, kromě křiku je efektivním znamením rovněž rytmické bouchání – do zdi či do trubek apod. Pokud máte u sebe mobil, pak je samozřejmě nejlepší variantou volání o pomoc či sms. Při evakuaci budov nepoužívejte výtahy, i když se zdá, že otřesy ustaly.
- než se vydáte na samostatnou pěší túru, nahlaste svůj konkrétní plán cestovní kanceláři či hotelovému personálu. V případě, že byste se ztratili, mohou vás ostatní lépe najít (lepší je v takovém momentu zůstat na stejném místě a nepřemisťovat se). Na cesty si pak nezapomeňte brát mapu, GPS nebo kompas. Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál.
- nikdy neriskujte svůj život kvůli selfie či jiné fotografii, tj. nechoďte až na hranu útesů, nescházejte z označených tras apod.
- při jízdě automobilem dodržujte místní dopravní předpisy a buďte opatrní, řešení sporů s policií může být zdlouhavé a nepříjemné, častým problémem je pak především jazyk.
- chraňte se v přírodě dostatečně repelentem před komáry, ač se objevují celoročně, jejich hlavní sezóna je během léta. Ideální je repelent určený přímo do tropických destinací s vysokým poměrem složky DEET.
- v letním období aplikujte i vícekrát denně opalovací krém s vyšším ochranným faktorem.
- v přírodě nesahejte na žádná zvířata, obzvláště ta, co neznáte, v Japonsku žijí totiž jedovatí hadi jako ploskolebec východní (mamushi), užovka tygří (yamakagashi) či endemický a obávaný druh zmije Protobothrops flavoviridis (habu). Dalším potenciálním agresorem může být i zdejší sršeň mandarínská, pavouci snovačky či medúza čtyřhranka.
- jisté nebezpečí může ještě představovat požití vyhlášené delikatesy – ryby fugu. Pochoutka se připravuje ze čtverzubců, při nesprávné přípravě může konzumenta ohrozit na životě, ryba resp. některé její části totiž obsahují jed daleko silnější než kyanid.
Každopádně v Japonsku se není nutné obávat nějakých infekčních nemocí či průjmových onemocnění zapříčiněných nekvalitně zpracovaným jídlem či závadnou kohoutkovou vodou.