INFORMACE O ISLANDU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ISLANDU
PROČ NORSKO NAVŠTÍVIT? / KDY ISLAND NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA ISLAND
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ISLANDU
PROČ NORSKO NAVŠTÍVIT? / KDY ISLAND NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA ISLAND
Modrá lguna - největší turistická atrakce Islandu. Toto jezero je součástí obrovského geotermálního komplexu, který je také viditelný na satelitních snímcích. Teplota vody je kolem 40 stupňů Celsia po celý rok a léčivá koupel v Modrá laguně je nezbytným zážitkem každého návštěvníka Islandu.
Nejsevernější hlavní město naší planety ležící nad 64 stupněm severní zeměpisné šířky, zcela odlišné od ostatních evropských metropolí. Ingolfur Amarson na místě dnešního Reykjavíku založil první lidské osídlení na Islandu v roce 870. Reykjavík byl založen teprve v roce 1786 a postupně se rozvinul do administrativního, obchodního a kulturního centra ostrova. Životní úroveň Reykjavíku je nyní mezi nejvyššími na světě. Dlouhé letní dny, kdy Slunce nezapadá, kompenzují depresi z temných dní.
Gullfoss - Zlatý vodopád, jak zní překlad tohoto přírodního skvostu, je díky přílivu vody z řek, dešťů a ledovců, nejmohutnějším vodopádem v Evropě. Nejvyšší naměřený průtok byl 2000 m3/s. Celková výška vodopádu na Bílé řece je 32 metrů, jeho šířka je 21 metrů.
Geysir, nebo také Velký Geysir je jihozápadní islandský gejzír, který dokáže vymrštit vařící vodu do výšky až 70 metrů. Erupce bývají ovšem nepravidelné a v minulosti bylo období, kdy přestaly úplně. Gejzír je podle všeho aktivní již 10 000 let. Právě on dal pojmenování všem gejzírům světa.
Duhové hory – Landmannalaugar je oblast nedaleko sopky Hekla. Jedinečná lokalita nabízí uprostřed typicky strohé islandské krajiny hory hrající barvami, termální prameny, lávová pole i modrá jezera. Díky vysoké geotermální aktivitě získala tato oblast na Islandu duhové zabarvení. Duhové hory Landmannalaugar připomínají kaleidoskop, ve kterém se střídají odstíny zelené, oranžové, červené, černé a hnědé. Barevné odstíny na svazích obsidiánových a ryolitových hor způsobila láva plná minerálů, která se ochlazovala neobvykle pomalu. Termální prameny můžete vidět v přírodním jezírku nedaleko chaty Landmannalaugar, kde horká říčka vyvěrá zpod lávy a spojuje se se studeným přítokem. Oblast přímo vybízí k pěší turistice.
Thingvellir je jedno z nejnavštěvovanějších míst na Islandu. Je to národní park ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Reykjavíku. Park leží v brázdovém údolí, které značí hranici Severoamerické a Euroasijské tektonické desky. Toto místo má však velký politický a historický význam. Byl zde založen národní parlament Althing v roce 930. Ještě do konce 18. století se schůzky konaly zde. Národním parkem se Thingvellir stal v roce 1930 a v roce 2004 byl zapsán na seznam přírodních památek UNESCO.
Island je posetý sopkami a některé daly v minulosti místním obyvatelům opravdu zabrat. Takovou sopkou je i Hekla, která patří k těm nejaktivnějším sopkám na ostrově. Z okružní cesty Islandem se odkláníme do nehostinného a drsného vnitrozemí. Cestu lemuje největší řeka Islandu Thjórsá, na které se nachází největší vodní elektrárna ostrova. V minulosti byla tato oblast poseta farmami, ale čím více postupujeme do vnitrozemí, sledujeme, že se z vnitrozemí zcela vytratily. Příčin je několik, ale prsty v tom rozhodně má i bouřlivá historie "Brány do pekla", jak místní obyvatelé přezdívají Hekle. Jedná se o stratovulkán s výškou 1491 m, který má od roku 874, kdy se sem dostali první Vikingové, za následek více než 20 velkých erupcí v jejím okolí. Už z dálky nám Hekla připomíná převrácený člun, na kterém se nachází řada kráterů, z nichž dva jsou ty nejaktivnější. Sněhem a malými ledovci pokrytý vrchol Hekly je častokrát zahalen v mracích, a tak pouze pokud máte štěstí, odhalí se Vám opravdu celá. V minulosti několikrát v historii pokryla celý ostrov sopečným popelem a pemzou, říká se že až 10 % sopečného materiálu vyvrženého na celém ostrově, pochází právě z ní. Tento spící obr má ve zvyku „informovat“ o své aktivitě pouze 30 až 80 minut před tím, než to opět "odpálí", a i v tom je jeho zákeřnost a nebezpečnost. Nepatří k těm islandským sopkám, které by pomalu a dlouho chrlily lávu, naopak její erupce jsou velkolepé a v historii měly za následek vyhubení všeho živého v okruhu několika kilometrů. Pokud to spočítáme, kumulativní Hekla vychrlila jeden z největších objemů lávy na světě, což představuje za poslední tisíciletí, něco okolo 8 km3. Přesto je tato sopka populárním místem pro návštěvy turistů a Islanďané se na ni častokrát „škrábou“ se svými předělanými 4x4 auty. Frekvence posledních erupcí byla přibližně každých 15 let, vzhledem k faktu, že naposledy byla aktivní v roce 2000, je tu dost velký předpoklad, že v příštích letech o sobě dá vědět. SEN ji navštěvuje každý rok a projíždíme pod ní pravidelně, když směřujeme do vnitrozemí ostrova. Zárukou bezpečnosti jsou i naši skvělí islandští řidiči, kteří mají mnoho zkušeností s islandskou drsnou přírodou a už několikrát tuto sopku zdolali. Jednotlivé erupce sopky zde zanechali po sobě měsíční krajinu, která se stala dějištěm natáčení několika filmů. Viděli jste film Prometheus ?
Z nejznámější ulice Laugavegur odbočujeme směrem nahoru k dominantě Reykjavíku, kterou je jednoznačně nejznámější kostel města, Hallgrímskirkja. Obrovský betonový kolos složený z jakoby čedičových skal bílé barvy dosahuje výšky 75 metrů. I díky tomu je z věže kostela ten nejkrásnější výhled na město. Nahoru se dostanete výtahem po zaplacení poplatku 1000 ISK, přičemž lístek Vám ale nikdo kontrolovat nebude. Jste přece ve Skandinávii a zároveň v kostele, a proč byste porušovali pravidla? Našinci se ale může zdát místní důvěra, že si každý návštěvník vyhlídky lístek opravdu zakoupí, jako čistá naivita. Ale není chyba přeci jen v našem uvažování? Hallgrimův kostel je luteránský, a stavěl se od 40. let 20. století až do roku 1986. Interiér je v celku strohý až na impozantní varhany s více než 5000 píšťalami, které měří i 15 metrů. Zajímavé je i řešení opěradel na lavicích, které se dají jednoduše překlopit a vy si otočení zády k oltáři můžete vychutnávat koncert. Před kostelem je socha Leifura Eirikssona, kterému se v roce 1000 podařilo doplavat do Ameriky. Sochu věnovali Islandu v roce 1930 Spojené státy u příležitosti tisícího výročí založení parlamentu Althing.
Dobrodružství jižním pobřežím Islandu pokračuje a my se přesouváme více na východ k dalšímu z nejkrásnějších vodopádů, jaké vůbec najdete na světě. Do půl hodiny náš SEN autobus zastavuje na parkovišti u vesničce Skógar. Právě na tomto místě řeka Skóga vytvořila jeden z dalších ikonických vodopádů. Ten padá z bývalých pobřežních útesů, které se dnes nacházejí asi pět kilometrů od moře. Pás těchto útesů tvoří jakousi bariéru mezi nespoutanou islandskou vysočinou a bouřlivým pobřežím. Legenda o vodopádu hovoří o ukrytém pokladu, čemuž častokrát odpovídá i přítomná duha. Vždyť jak se říká, "Na konci duhy, hledej poklad". Skógafoss je vysoký až 60 metrů a do šířky měří 25 metrů. Jeden z nejznámějších a nejkrásnějších pohled na vodopád je ze spodní části od řeky. Pokud chcete zažít i trochu jiný pohled, nad vodopád vedou i schody, po jejichž zdolání si užijete výhled z horní vyhlídky. Východně od vodopádu vede náročnější turistický chodník ze Skógaru do vnitrozemí Islandu. Mnoho turistů podstupuje výzvu a prochází průsmykem, který vede mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull. Cesta končí v údolí Þórsmörk, kde se napojuje na slavnou cestu Laugavegur, vedoucí až do oblasti Landmannalaugar. Pokud se vydáte turistickým chodníkem ze Skógaru směrem k ledovcům, odměnou Vám budou jedny z nejkrásnějších výhledů na zelený, vodopády posetý kaňon.
Je jedním z novodobých symbolů Reykjavíku a my ji na našich SEN zájezdech rozhodně nevynecháváme. Budova, jejíž výstavba byla ohrožena velkou bankovní krizí je dnes jednou z nejznámějších a nejkrásnějších moderních budov centra Reykjavíku. Řeč je o budově Harpa, která je koncertním a konferenčním centrem, situovaném v prostředí starého přístavu islandské metropole. Budova má jedinečnou fasádu složenou z ocelové konstrukce spolu se skleněnými výplněmi různých tvarů. Budova navržená dánsko-islandským umělcem měla být původně součástí velkolepého moderního projektu, jehož výstavbu na dlouhé období přerušila bankovní krize na Islandu, nastartovaná velkou hospodářskou krizí v roce 2008. Dokončení stavby bylo opravdu nejisté, dokud vláda v roce 2008 nerozhodla o úplném dofinancování zbývajících nákladů na výstavbu napůl postavené stavby. V té době to byl na několik let jediný stavební projekt na Islandu. Název Harpa dostala budova až v den islandské hudby 11. prosince v roce 2009. Předtím se jí říkalo Koncertní síň a konferenční centrum v Reykjavíku. Budova je první účelovou koncertní síní v Reykjavíku a sídlí v ní islandský symfonický orchestr a kanceláře islandské opery. Zahajovací koncert byl 4. května 2011 a od té doby se Harpa těší velké popularitě domácích, ale i návštěvníků. Jedinečná akustika koncertních sálů dává příležitost vyniknout domácím ale i cizím umělcům. Častokrát se v ní konají různé akce, konference a najdete v ní i pravidelné stad-up vystoupení s typickým islandským humorem. My ve SNU tuto budovu milujeme a zažili jsme zde mnoho úžasných akcí, kterých se zúčastnili i naši klienti. Příště, až budete v Reykjavíku, určitě ji zařaďte do svého seznamu navštívených míst. Doporučujeme i výbornou luxusní restauraci, či kvalitní designový obchod, který najdete uvnitř této krásné budovy.
Přijíždíme na první zastávku v rámci Zlatého islandského okruhu. V Národním parku Thinvellir se chystáme navštívit zajímavou přírodní atrakci, kterou je kaňon Silfra. Údolí a samotný kaňon byly vytvořeny tektonickým posunem euroasijské a severoamerické desky. Desky se každý rok od sebe vzdalují přibližně o 2 cm. Vytvářejí tak velké napětí, které se uvolňuje prostřednictvím pravidelných zemětřesení, které se objevují přibližně v desetiletých intervalech. Tato zemětřesení způsobila praskliny v údolí Thingvellir. Silfra leží na okraji jezera Thingvallavatn a je jednou z největších a nejhlubších z těchto puklin. Trhlina je zatopená průzračnou vodou. Ta pochází z tajícího druhého největšího ledovce Islandu - Langjökull, který je odsud vzdálen asi padesát kilometrů severně. Voda prochází vrstvou pórovité lávové skály a vzniká tak vysoce filtrovaná podzemní voda, která je mimořádně čistá. Balvany a skály padající do rozšiřujících se trhlin vytvořili v puklinách kaňonu, nádherné jeskyně a skalní útvary. Díky těmto vlastnostem je potápění a šnorchlování v Silfra velmi populární. Existují tři hlavní potápěčské lokality: Sál Silfra, Katedrála Silfra a Laguna Silfra. Katedrála je 100 metrů dlouhá trhlina s viditelností téměř od začátku až po konec. Na začátku a konci je SILFRA mělká, ale postupně sestupuje do maximální hloubky až 63 metrů. Potápění do takové hloubky se provádí zřídka kdy, protože to vyžaduje absolvování speciálního kurzu potápění v jeskyních. Teplota vody je mezi 2-4 ° C, dá se zde však pohodlně potápět pomocí suchého neoprenu.
Nedaleko hlavního města Reykjavík (6 km od centra města), Islanďané otevřeli svou nejnovější atrakci s názvem Sky Lagoon - Nebeská laguna. Veřejnosti se brány Nebeské laguny otevřely 30.4.2021. Laguna je v podstatě 70 metrů dlouhý bazén plný teplé geotermální vody (38 - 40° C) s nekonečným okrajem, ze kterého si užijete jedinečný výhled na severní Atlantický oceán. Tato unikátní atrakce je zasazena do příjemného prostředí vulkanických skal a atmosféru islandské přírody zde dotváří i malý vodopád. Zájemci zde mohou využít i největší saunu na Islandu, ze které budete mít ty nejkrásnější výhledy na zapadající slunce. Když už mluvíme o západu slunce, ten si užijete i z unikátního baru, který je zasazen v moderní jeskyni. Vychutnat si tu tak můžete lokální nápoje a drobné jídlo z kvalitních místních surovin. U vstupu máte na výběr ze dvou balíčků, přičemž se liší pouze tím, zda máte k dispozici veřejnou nebo privátní převlékárnu. V ceně vstupu máte samotný vstup do laguny, 7 různých stupňů islandského rituálu, převlékárny a ručník. Sedmistupňový rituál se skládá z horké laguny, bazénku s ledovou vodou, suché sauny, osvěžující studené mlhy, speciálního peelingu pokožky, parní sauny a uklidňující sprchy na závěr. Sky Lagoon dokáže denně uspokojit až 3000 návštěvníků. Rodiče dětí mladších 12 let budou muset nechat své ratolesti doma, přičemž děti od 12 - 14 let mají vstup povolen pouze v doprovodu zákonného zástupce. Společnost Pursuit, která stojí za tímto unikátním projektem věří, že se stane stejně oblíbeným a známým jako slavná Modrá Laguna. Ta je od Rejkavíku vzdálena 50 minut jízdy, a je jednou z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších atrakcí Islandu.
Kdo by si nepamatoval, jak zamíchala kartami letecké dopravy jedna z nejznámějších islandských sopek Eyjafjallajökull v roce 2010! Že se vás to osobně netýkalo? To je samozřejmě jedině dobře, nicméně každý si po této zkušenosti jistě uvědomil, jak sopky mohou být, i takto sekundárně – z důvodu chrlení dýmu – mocné. Islanďané se s nimi museli naučit žít, po staletí je jejich ostrov silou ohně zmítán. Dnes zde mají 32 aktivních vulkánů! Což na jeden ostrov rozhodně není malé číslo! Islandské sopky mají ale i své romantické kouzlo. Jedna z nich dokonce „stála modelem“ pro knihu „Cesta do středu Země“ od Julese Verna. Znáte její jméno?
Když se řekne Mývatn - Komáří jezero, v málokom to vyvolá nějaké romantické představy, spíše tak obavu z nadměrného poštípání. Ale věřte, že islandské jezero Mývatn, jak jeho překlad v islandštině zní, vám přivodí jen ty nejhezčí dojmy a pocity (v letních měsících možná tedy i těch pár štípanců, ale...). Je to překrásná oblast, kde se můžete kochat nejen touto rozlehlou vodní plochou a její bohatou faunou, ale najdeme zde také vodopády, sopky a vyhlášené lázně. A nechybí zde ani muzea! Ale milovníci umění, netěšte se a žádné kousky starých mistrů nečekejte! V centru dění je zde příroda!
Každé malé dítě ví, že island je synonymem pro led, gejzíry, termální prameny a vodopády. Ale věděli jste, že těchto vodních kaskád ukrývá na svém území až 10 000! Od těch úplně malých až po obry měřící více než 200 metrů! Kombinace vysokých hor, velkých horských ledovců a severoatlantického klimatu s cykly tání a mrazu a zároveň četnými srážkami vytvořila toto velké množství islandských vodopádů. Nebo že by je měli na svědomí zdejší elfové?
Na jihovýchodě Islandu se nachází fascinující přírodní rezervace Skaftafell (kdysi byla samostatným národním parkem), která je zároveň součástí Národního parku Vatnajökull. Své návštěvníky oslní zejména rozmanitou přírodní scenérií, v níž se prolínají ledovce, pouště s černými písky, zelenající se rostliny nebo ledovcové laguny. Tato pestrá krajina je tedy jako stvořená pro fotografické nadšence nebo pro milovníky pěší turistiky. Skaftafell není nadarmo nazýván turistickým rájem, neboť nabízí stezky různé náročnosti. Jednou z oblíbených a snadných túr je například ta k vodopádu Svartifoss nebo k ledovci Svínafellsjökull. Ti, kteří pak mají dobrodružného ducha a milují adrenalin, se odsud mohou vydat na nejvyšší vrchol Islandu, jímž je Hvannadalshnúkur. Mezi oblíbené výletní oblasti dále patří ledovec Vatnajökull, pláž Diamond nebo ledovcová laguna Jökulsárlón.
Na severozápadě Islandu v zálivu Húnaflói se můžete pokochat patnáctimetrovým skalním blokem zvaným Hvítserkur. Z islandštiny se překládá jeho název jako „Bílá košile“, což je v podstatě odkaz na bílý povlak z ptačího trusu. Ptactvo žijící na Islandu ostatně využívá tuto skálu jako hnízdiště. Konkrétně zde hnízdí hlavně mořští práci fulmarové, rackové nebo kormoráni. K erodované sopečné hrázi se snadno přiblížíte z islandského poloostrova Vatnsnes – zde ční ze zálivu asi 50 metrů od pobřeží a čeká na to, až si ji zvěčníte na svém cestovatelském foto snímku. Stará legenda pak praví, že tento čedičový útvar je trollem, který zůstal uvězněný v paprscích slunce.
Jökulsárlón se nachází na jihovýchodě Islandu v Národním parku Vatnajökull a je nejznámější ledovcovou lagunou na ostrově. Vodní plocha má trvale oslnivý modrý odstín a s 248 metry je nejhlubším islandským jezerem. Kolem laguny se pak nachází části známých islandských ledovců, jako jsou například Vatnajökull nebo Breiðamerkurjökull. Voda z laguny protéká do Atlantského oceánu úzkou oblastí, což vytváří pozoruhodnou podívanou na černou písečnou pláž posetou mnoha ledovými kusy. Během zimy lze kolem vodní plochy sledovat také početné tuleně, kteří sem vítají za snadnou rybí potravou – po zbytek roku se pak povalují na modrých ledovcích a absorbují sluneční paprsky. Oblíbená je v oblasti laguny stezka mezi jezerem Fjallsárlón a ledovcovým jezerem Jökulsárlón – na jeho břehu se také nachází kavárna. Absolvovat po laguně můžete rovněž nezapomenutelnou vyhlídkovou plavbu. Zajímavost: Laguna Jökulsárlón se dokonce objevila ve slaných „bondovkách“ Dnes neumírej nebo Vyhlídka na vraždu.
Poloostrov a současně také mys Stokksnes se rozkládá na konci islandského jižního pobřeží a svým návštěvníkům nabízí téměř mimozemskou krajinu, která je svou panenskou krásou naprosto jedinečná. Na své si zde tedy přijdou všichni milovníci přírody, klidu, a především pak fotografování. Nejoblíbenější atrakcí v oblasti mysu Stokksnes je žulová hora Vestrahorn s výškou asi 454 metrů, která se na vašich foto snímcích bude náramně vyjímat. Za obdiv a nějakou tu fotografii však stojí i pláž Stokksnes s černým pískem, jejíž součástí je laguna – v té se zrcadlí v celé své kráse právě impozantní hora Vestrahorn. Nedaleko této pláže lze rovněž vyzkoušet zajímavé dobové fotografování v opuštěné vikingské kolonii.
Akureyri je hned po Reykjavíku druhé největší město Islandu a leží na severovýchodě ostrova. V nabídce má pro všechny turistické nadšence mnoho zajímavých atrakcí, které zahrnují četná muzea, skvělé turistické stezky, krásnou botanickou zahradu a hned několik uklidňujících zelených prostranství. Obdivovat zde můžete během léta například jedinečné domy porostlé trávníkem (Laufas Turf Houses), které patří Národnímu muzeu Islandu, les Kjarnaskogur, kde lze absolvovat jízdu na kole, piknik či procházku, barevnou botanickou zahradu známou také jako Lystigarðurinn nebo velkolepý kostel Akureyri. Zimní měsíce jsou pak stvořené k návštěvě tamějšího vánočního domu Jolahusid, k vykoupání se na koupališti či k lyžování v nedalekém horském středisku Hlíðarfjall.
V severovýchodní části Islandu se nachází pozoruhodný vodopád Goðafoss (přezdívá se mu také „Vodopád bohů“), jenž je tvořen z vody čtvrté největší islandské řeky Skjálfandafljót. Hřmící vodní masa zde padá z úctyhodné výšky dvanácti metrů a její šířka sahá až k třiceti metrům. K vodopádu míří turisté nejčastěji z města Akureyri – cesta autem odsud trvá asi 45 minut. Goðafoss je také součástí vyhlídkové trasy známé jako „Diamantový okruh“ (Diamond Circle), která vede kolem jezera Mývatn, ledovcového kaňonu Ásbyrgi, města Húsavík a vodopádu Dettifoss.
Na severu Islandu u zálivu Skjálfandi leží menší městečko Húsavík, které je turisty vyhledávané zejména jako jedno z nejlepších míst v Evropě pro pozorování velryb – konkrétně tedy keporkaků. Zátoka Skjálfandi je však domovem i pro krásné delfíny bílé či sviňuchy a občas je v ní možné zahlédnout i kosatky a belugy. Dále přímo ve městě můžete navštívit například Muzeum velryb Húsavík, dřevěný kostel Húsavíkurkirkja z roku 1907 nebo Městské muzeum kultury a biologie (Safnahúsið á Húsavík), které má mezi exponáty dokonce vycpaného ledního medvěda či starověké lodě odkazující na mořeplavby po Islandu. Pokud se ale rádi oddáváte relaxaci, je možné v Húsavíku absolvovat koupele v geotermálních pramenech – GeoSea a přitom z dálky obdivovat místní žlutý maják.
Na severovýchodě Islandu v Národním parku Vatnajökull se nachází fascinující prohlubeň ve tvaru podkovy, která je známá jako kaňon Ásbyrgi. Tento zalesněný přírodní útvar je skutečně velkolepý, čemuž nasvědčují i jeho rozměry – na šířku měří 1,1 km a na délku pak asi 3,5 km. Jedinečný tvar podkovy způsobila v historii s největší pravděpodobností eroze země po povodních. Při návštěvě této dechberoucí přírodní oblasti se můžete pokochat skvostnými výhledy do okolí, ale i rozmanitou florou (rostou zde břízy, vrby i divoké květiny) a faunou, kterou zahrnují částečně nepolapitelné polární lišky, a především pak ptáci. Prostředí kaňonu je o to dramatičtější, jakmile uslyšíte pronikavé havraní volání.
Dettifoss je druhým nejmohutnějším evropským vodopádem a konkrétně se nachází na severu Islandu v Národním parku Vatnajökull. Mezi turisty je hojně navštěvovaný zejména v rámci tzv. „Diamantového okruhu“ (Diamond Circle). Napájena je tato hřmotná vodní masa ledovcovou řekou Jökulsá á Fjöllum, která teče z největšího evropského ledovce Vatnajökull a nakonec padá do kaňonu Jökulsárgljúfur. Nedaleko vodopádu pak můžete navštívit například pozoruhodné město Akureyri anebo pobřežní městečko Húsavík, jež je známé díky dokonalým podmínkám k pozorování velryb. Poblíž se také nachází oblast jezera Mývatn s rozmanitou faunou, florou a lávovým polem Dimmuborgir. Zajímavostí krom jiného je, že vodopád Dettifoss se objevil ve filmu Prometheus (2012).
Na západě Islandu se rozprostírá okouzlující poloostrov Snæfellsnes, který své návštěvníky láká nepřebernými možnostmi aktivit. Obdivovat na něm můžete například Národní park Snaefellsjokull se stejnojmenným ledovcem (sopkou pokrytou ledovcem), skalní útvary Lóndrangar, kráter Eldborg se skvělými výhledy do okolní přírody nebo pláž Djupalonssandur s černým sopečným pískem a skrytými „silovými kameny“, které kdysi využívali rybáři k testování síly. Na severu islandského poloostrova Snæfellsnes se dále nachází ikonická a nejfotografovanější hora Kirkjufell, jež se dokonce objevila v populárním seriálu Hra o trůny a zhruba ve středu poloostrova najdete pláž Ytri-Tunga, kde je možné pozorovat zejména v letních měsících kolonie roztomilých tuleňů. A pokud vás netíží čas, můžete se zastavit na pár dní i v rybářském městě Stykkisholmur s typickými islandskými domky.
Pobřežní ulici Sæbraut zdobí artefakt vytvořený islandským umělcem Jón Gunnarem Árnasonem (1931 - 1989). Nese název „Solfar“ nebo „Sun Voyager“ a připomíná loď. Mnoho turistů se domnívá, že má znázorňovat loď vikingskou, což se samozřejmě na Islandu nabízí. Nicméně původní umělcův záměr byl vytvořit loď snů nebo také ódu na slunce.
V roce 1986 proběhla soutěž na venkovní sochu k 200. výročí Reykjavíku. Sun Voyager se stal vítězem a na stávajícím místě na břehu Atlantiku pak byla socha odhalena dne 18. srpna 1990.
Místo je oblíbeným cílem turistů i místních, kteří zde obdivují nejen skulpturu, ale rovněž výhled na oceán a siluetu hory Esja.
Jón Gunnar byl v době, kdy byl Sun Voyager konstruován, velmi nemocný, trpěl leukémií. Zemřel v dubnu 1989, rok předtím, než byl Sun Voyager na nábřeží umístěn.
Tento kulturní dům byl postaven v letech 1906 – 1908 jako sídlo Národní knihovny a Národního archivu Islandu a pro veřejnost byl následně otevřen v roce 1909. Pod schody je vidět základní kámen budovy, položený 23. září 1906. Od roku 2013 je součástí Islandského národního muzea. Ředitelem Safnahúsið je Markús Þór Andrésson. Za skvostným dílem stojí dánský architekt Johannes Magdahl Nielsen.
Budova je vnímána jako nejhezčí stavba celého Islandu. A není divu! Interiéru a bělostnému exteriéru byla věnována při výstavbě velká péče. Uvnitř se můžete pokochat impresivními kamennými sloupy, originálním dubovým nábytkem či dlážděnou mramorovou podlahu. Dům je také chráněn coby historická památka!
Od přelomu století slouží budova jako výstavní prostor pro exhibice institucí jako Árni Magnússon Institution for Icelandistic Studies, Národní galerie a Islandské přírodovědné muzeum.
V Kulturním domě je také trvale k vidění výstava Points of View – Cesta vizuálním světem Islandu. Výstava dává návštěvníkům jedinečnou příležitost prohlédnout si sbírky šesti významných islandských kulturních institucí a proniknout tak blíže do nitra islandské civilizace. Umělecká díla různých stylů a médií jsou prezentována tematicky vedle muzejních předmětů a archivních materiálů, jako jsou knihy a mapy.
Laugavegur je hlavní obchodní tepna centra Reykjavíku a také jedna z nejstarších nákupních ulic. Název znamená „mycí cesta“, pravděpodobně proto, že vedla k horkým pramenům v Laugardalur, kde za starých časů reykjavíkské ženy praly prádlo. Laugavegur byl postaven v roce 1885 na základě rozhodnutí městské rady. Ulice začíná na východě v Kringlumýrbraut, poblíž nákupního centra Kringlan a největšího městského parku Laugardalur a vede dále na západ do Bankastræti. Její délka je asi 2 km a je vyhlášená pro své luxusní butiky. Nicméně i ti, co se neřadí zrovna k nadšeným shopaholikům si zde přijdou na své, je tady velký výběr skvělých restaurací a barů.