INFORMACE O INDII
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O INDII
PROČ A KDY INDII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO INDIE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O INDII
PROČ A KDY INDII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO INDIE
Co si zabalit/bez čeho do Indie neodjet:
DOPORUČENÍ: Nejste si jistí, co vše můžete do svých zavazadel sbalit? Pak kontaktujte zvolenou leteckou společnost, která vaše dotazy zodpoví. Většina z těchto společností má pobočku v České republice, se kterou se můžete telefonicky spojit. Některé pak dokonce disponují kancelářemi v centru Prahy či na letišti. Vhodné je také zjistit aktuální předpověď počasí ve vybrané destinaci, která vám může napovědět, co si s sebou vzít.
Do Indie si vezměte ideálně jedno zavazadlo (kufr, batoh nebo tašku na kolečkách) určené k odbavení, do kterého si zabalíte tolik věcí, abyste dosáhli maximální povolené hmotnosti 23 kg na osobu – gramáž se však liší podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy nebo Business Class.
Cestující v Economy Class si mohou na palubu letadla vzít obvykle jedno příruční zavazadlo (rozměr nesmí přesáhnout zpravidla 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Některé aerolinky však mají rozměrový a hmotnostní limit posunutý výše. Stejně tak umožňují vybrané letecké společnosti například i 2 příruční zavazadla (v Business Class jsou 2 ks standard). Proto se vždy raději předem informujte!
Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty jako například nože, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Tekuté hygienické přípravky můžete mít do objemu 100 ml v průhledném pytlíčku, který budete ukazovat při rentgenové kontrole při odletu. Nezapomeňte, že powerbanky a například elektrické kartáčky nemohou být dole v zavazadlovém prostoru, ale je potřeba je umístit do kabinového zavazadla (aby v případě přehřátí byly pod kontrolou). Stejně tak moderní technologie v podobě notebooku, tabletů, fotoaparátů, mobilů a podobně umístěte raději k sobě do příručního zavazadla. Naopak přípravky na holení (holítka s žiletkou, nůžky, pinzety) by měly být uloženy v kufru v zavazadlovém prostoru v podpalubí.
Dobře se také ujistěte, že na kufru máte výrazně a čitelně označeno vaše jméno a adresu (z jedné strany ideálně s adresou v destinaci, z druhé strany pak s tou domovskou). Ač to není zcela běžné, může se také stát, že zavazadla nedoputují do cílové destinace s vámi, protože nestihla být během přestupu přeložena, ale budou mít den, dva zpoždění. Proto je vždy dobré mít důležité věci (pasy, mobil, peníze, kartu, potvrzení o rezervaci ubytování, léky – množství i na další dny) u sebe. Každopádně tato situace hrozí především tam, kde je doba přestupu kratší než 45 minut.
Neukládejte do zavazadla podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač, odličovač apod.), neboť vám tento produkt mohou při kontrole zabavit či poškodit (čímž může hrozit vylití a poškození oblečení). Proto buďte při balení rozvážní.
Mějte na paměti, že kontrole mohou podléhat i jakékoliv běžné léky. Proto to s jejich množstvím nepřehánějte a u trvalé medikace i jakýchkoliv jiných léčiv ponechte původní obaly + cestujte s lékařským potvrzením o nutném předpisu konkrétních léčiv (v angličtině).
Pokud se chystáte na kufr upevnit zámek, mějte při ruce klíček, či buďte připraveni nastavit heslo pro jeho otevření. V momentu, kdy by nešel při případné kontrole obsahu otevřít a vyskytly se problémy, může být otevřen násilím a tím pádem zničen. Doporučujeme proto používat zámky s červeným TSA logem (Travel Sentry Approved), ke kterým mají pověření zaměstnanci kontroly letiště univerzální klíč, tedy zámek umí otevřít bez jeho poškození a bez vaší přítomnosti. Některé kufry již v sobě TSA zámek mají integrovaný, pokud to není případ vašeho zavazadla, lze jej i samostatně dokoupit!
Jakékoliv křehké a cenné věci, jako je například mobil, notebook, fotoaparát či náhradní baterie a fotobanku přepravujte ideálně mimo zavazadlo určené k odbavení – předejdete tak případnému poničení. Informujte se u přepravní společnosti, zda si tyto technologie můžete vzít s sebou do letadla a za jakých podmínek.
Doplňující informace: Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, MP3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.
TIP: Pokud byste přeci jen měli problémy dostat se do limitu povolené hmotnosti, můžete zakoupit ultralehké vybavení a oblečení pro cestovatele v obchodu (kamenný obchod i e – shop) s názvem Pod 7 kilo. Najdete zde veškeré vychytávky pro cestování nalehko.
Každý správný turista by se měl na své cesty důkladně připravit, i co se týká vybavení. Proto pro vás máme stručný a praktický přehled věcí, které byste si měli vzít s sebou do Indie. A nezapomeňte – až si zabalíte vše, co budete potřebovat, zavazadlo převažte a překontrolujte tak dodržení váhového limitu na osobu (23 kg u Economy Class nebo vyšší u Business Class).
DOPORUČENÍ: Myslete i na tzv. „zadní vrátka“, tedy do příručního zavazadla si zabalte ideálně vše potřebné včetně dokladů, peněz, důležitých léků a oblečení alespoň na dva dny. Budete tak připraveni na případné zatoulání/zpoždění dodávky odbaveného zavazadla, které zpravidla dostanete až za pár dní. Za tyto komplikace je pak zodpovědná konkrétní letecká společnost, se kterou do Asie letíte). Právě u té můžete následně uplatňovat reklamace. Pokud se na to sami necítíte, existuje i mnoho agentur, které vám s vymáháním peněz za vzniklou škodu pomohou.
DOPORUČENÍ: Berete trvalou medikaci v jakékoliv formě (např. tablety na vysoký tlak, inzulín při diabetu, kapky na zelený zákal), nebo jste si na cestu nechali předepsat antibiotika? Pak tyto léky přepravujte v původním obalu (ostatně jako všechny výše zmíněné/volně prodejné) a v přiměřeném množství, tj. pouze na dobu dovolené. Cestující může být také letištní kontrolou vyzván, aby doložil předpis dotyčných léčiv od svého lékaře/případně dopis od lékaře v angličtině dokládající trvalou medikaci. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít v těchto případech s sebou slovník základní konverzace.
TIP: Zjistěte si, jak dlouho před odletem vaše letecká společnost umožňuje online check in. Většinou to bývá 24 hodin dopředu, některé aerolinky to však mají o něco dříve, některé naopak později. Zde si můžete vybrat dle vašich preferencí sedadlo, obzvláště pokud chcete více sedadel vedle sebe. Většina společností nabízí online check in zdarma, ne však všechny (platit musíte většinou u low cost společností). Pokud provedete check in a cestujete jen s cabin baggage, odpadne vám nutnost jít před odletem na přepážku a čekat tak často dlouho frontu.