BEZPEČNOST V INDII
Obecně lze říci, že v běžném kontaktu je Indie pro turisty bezpečnou zemí. Avšak je nutné dodržovat některá obecná pravidla a vyhýbat se pak rizikovějším regionům, kde hrozí teroristické útoky. Na pozoru by se měly mít rovněž ženy, které by neměly cestovat samy a chodit vyzývavě oblečeny. Problémem může být často i strava vyvolávající někdy průjmová onemocnění a obecně zhoršené hygienické podmínky. Každopádně jinak je nutno říci, že Indové jsou vstřícným národem a ochotni kdykoli pomoci.
Několik dalších bezpečnostních tipů
- stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
- v noci nevycházejte sami!
- nestopujte.
- vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
- nenechávejte nikdy své věci v automobilu, obzvláště nálepka upozorňující na původ auta z půjčovny je pro zloděje velkým lákadlem.
- než se vydáte na samostatnou pěší túru, nahlaste svůj konkrétní plán cestovní kanceláři či hotelovému personálu. V případě, že byste se ztratili, mohou vás ostatní lépe najít (lepší je v takovém momentu zůstat na stejném místě a nepřemisťovat se). Na cesty si pak nezapomeňte brát mapu, GPS nebo kompas. Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál, což v horách platí dvojnásob. Himaláje jsou překrásnou, ač také surovou oblastí!
- necestujte - pokud možno - v noci.
- před výletem do přírody si zjistěte předpověď počasí pro konkrétní den a nechte si poradit od místních obyvatel. Rozhodně mějte vždy vhodnou obuv!
- při jízdě automobilem dodržujte místní dopravní předpisy a doporučení policie. Každopádně buďte velice obezřetní, dopravní situace bývá až extrémně nepřehledná.
- mějte na vědomí, že mimo velká města se někdy nedomluvíte anglicky, proto mějte u sebe překladač (pokud tedy nemluvíte hindi).
- noste u sebe adresu hotelu, kde jste ubytováni, kdybyste se ztratili, místní vám ochotně pomohou.
- v Indii se jezdí vlevo, což může být zpočátku nezvyk, proto buďte na silnicích obzvláště opatrní! Předpisy nebývají většinou indických řidičů nijak striktně dodržovány.
- dobré je nenosit volně v ruce drahou elektroniku jako mobilní telefon či fotoaparát.
- i při fotografování se snažte stále mít ponětí, co se děje kolem vás.
- nevybírejte v noci z bankomatů.
- pokud to není nutné, necestujte do Kašmíru a Džammú, kde často dochází k nepokojům a následně i k možnému napadání cizinců. Vyhněte se oblasti hranic s Pákistánem. Pokud to není nevyhnutelné, necestujte do států Manipur, Tripura, Nágaland a Asám, kde operují povstalecké skupiny.
- buďte opatrní při cestování vlakem, kde dochází často ke krádežím. Obecně se dá vlak považovat za ne zcela ideální (ač populární) dopravní prostředek, a to z důvodu špatné údržby a překračování kapacity cestujících, v jejichž důsledku dochází v nemalé míře k železničním nehodám.
- v restauraci nenechte kabelku pověšenou na židli, aniž byste na ni viděli.
- vždy si hlídejte své nápoje, jsou zaznamenány bohužel i případy, kdy byli turisté okradeni poté, co jim byly do nápoje nasypány omamné látky.
- při jízdě po městě mějte okénka automobilu zavřená a dveře zamčené.
- finanční hotovost rozdělte na vícero menších částek a uschovejte na více různých místech.
- pokud by náhodou k přepadení došlo, nebraňte se, abyste nezvyšovali riziko útočníkovy agrese.
- obzvláště opatrní buďte i při cestování MHD, ať po městě či dálkovými linkami.
- cestovní pas, letenky a další originální doklady nechávejte během pobytu vždy uzamčené v pokoji v trezoru.
- na procházky po městě či na pláž si s sebou berte jen skutečně nutnou částku peněz v hotovosti, nejlépe pak v menších bankovkách.
- důležité věci (doklady, peníze) noste například v cestovních kapsičkách, které pověsíte kolem krku a schováte pod oblečení.
- vyhněte se politickým demonstracím a obecně velkým shromážděním!
- zhoršené hygienické podmínky a velmi kořeněné pokrmy mohou vyvolat v mnoha návštěvnících střevní problémy a průjmy.
- ženy by v rámci bezpečnosti neměly chodit zbytečně vyzývavě oblečené a necestovat samy, bohužel rok od roku přibývá v zemi případů znásilnění.
- v přírodě rozhodně nesahejte na divoká zvířata, obzvláště netušíte – li, o jaký druh se jedná. V Indii narazíme i na jedovaté druhy jako například hady bungara modravého, kobru indickou, zmiji řetízkovou či zmiji paví. Pozor si dejte i na štíra červeného!
- doporučujeme rozhodně pít balenou vodu! Proto se vyhněte rovněž nápojům s ledem, nikdy nevíte, z jaké vody byl „vyroben“.
- ovoce a zeleninu omyjte rovněž vodou z PET láhve.
- při delším pobytu ve velkých indických městech zvažte nošení respirátoru, znečištění ovzduší je zde opravdu vysoké.
DOPORUČENÍ: před cestou je vhodné se zaregistrovat v databázi MZV – DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).