INFORMACE O GRUZII
· ZÁKLADNÍ ÚDAJE GRUZII
· PROČ A KDY GRUZIII NAVŠTÍVIT?
· TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO GRUZIE
· CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA DO GRUZIE
· ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY A INTERNET V GRUZII
· ZÁKLADNÍ ÚDAJE GRUZII
· PROČ A KDY GRUZIII NAVŠTÍVIT?
· TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO GRUZIE
· CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA DO GRUZIE
· ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY A INTERNET V GRUZII
Gruzie, země na pomezí Evropy a Asie, je doslova perlou pro všechny turisty milující historii, silně zakořeněné tradice a surovou přírodu. Za zmínku stojí jistě i zdejší víno a nelze opomenout ani skvělé sjezdovky. Majestátní Kavkaz, letoviska na břehu Černého moře, hluboké náboženské cítění a mnoho církevních památek, to vše nabízí Gruzie. Země se může také pochlubit mnoha lokalitami/stavbami zapsanými na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zemí vedla starodávná Hedvábná stezka, stejně tak se zde mohou návštěvníci vydat po stopách zlatého rouna. Gruzie zaujme rozhodně i svým jedinečným folklórem, kuchyní a písmem.
Ideální dobou k návštěvě země je květen, červen a září. Vyhnete se tak příliš vysokým teplotám v nížinách a vlhkosti a rovněž velkým davům a vysokým cenám, které šplhají nejvýše v červenci a srpnu. Tyto jsou ale prakticky jediné měsíce, kdy milovníci pěší turistiky nenarazí téměř s jistotou na Kavkazu na sníh. Samozřejmě, že pro milovníky lyžování jsou nejlepší dobou k návštěvě Gruzie měsíce leden až březen.
Jaro v Gruzii přináší rozkvetlé květiny, teplejší dny a aktivity všeho druhu. Od venkovních dobrodružství, přes prohlídku historických památek až po návštěvu oblíbených každoročních oslav a akcí. Předjaří znamená navíc nejméně turistů, což je skvělé mj. proto, že ceny jsou mnohem nižší než v jiných obdobích roku.
Gruzie, jako jedna z nejstarších křesťanských zemí na světě, vždy slavila Velikonoce speciálním a opravdu procítěným způsobem a vy budete moci tento svátek v zemi zažít, atmosféra je opravdu jedinečná. Dále na vás na jaře čeká v Gruzii „Festival nového vína“ – cílem tohoto festivalu je popularizovat gruzínské tradiční víno. Čekat můžete samozřejmě i ochutnávky.
Během letních měsíců se můžete v Gruzii věnovat například horské turistice, navštívit můžete třeba oblasti jako Mestia, Tusheti či Khevsureti, za návštěvu stojí rozhodně také Mkinvartsveri, Ushba a Tetnuldi a jeskyně Sataplia, Prometheus a Tsona. Dobrodružnější povahy mohu zkusit rafting na zdejších řekách, ty, co preferují spíše odpočinek, zase nadchne pohoda na pobřeží Černého moře.
Podzim v Gruzii hraje všemi barvami, a i když ve vyšších nadmořských výškách budete potřebovat teplejší oblečení, návštěvy v tuto dobu jistě litovat nebudete. Národní parky doslova zvou k túrám, jedny z nejpopulárnějších jsou NP Lagodekhi či NP Mtirala. Prohlídka Tbilisi a relax na černomořském pobřeží, kde se v Batumi každoročně slaví svátek Batumoba, jsou rovněž skvělou volbou.
Zimní Gruzie má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Samozřejmě, že metropole Tbilisi je vhodná k prohlídce prakticky celoročně (v případě nepříznivého počasí lze zajít do zdejších muzeí, galerií či divadel), nicméně hlavním lákadlem země v tomto ročním období jsou bezesporu zdejší lyžařské areály. Středisko Bakuriani, kam se můžete dostat ikonickým vlakem Kukushka, je ideální pro rodinnou dovolenou. Zatímco Svaneti a Goderdzi zůstávají jedny z nejoblíbenějších destinací pro místní i cizince, kteří milují zdejší kombinaci bezchybných sjezdovek, místní lahodné kuchyně a útulných chatek. Goderdzi bylo otevřeno v roce 2015 a nachází se ve výšce 2366 m n. m. Milovníci lyžování a zároveň adrenalinu mohou vyzkoušet také heli - skiing například v Gudauri.
Tbilisi Tourist Information Center
Park Alexandra Puškina
Tel: (+995 32) 2 15 86 97
E-mail: [email protected]
Tbilisi Airport Tourist Information Center
Příjezdová hala
Tel: (+995 32) 2 31 00 07
E-mail: [email protected]
Mtskheta Tourist Information Center
3 Arsukidze
Tel: (+995 32) 2 51 21 28
E-mail: [email protected]
Stepantsminda Tourist Information Center
E-mail: [email protected]
Telavi Tourist Information Center
Erekle II, Telavi
Tel: (+995 350) 27 53 17
E-mail: [email protected]
Kvareli Tourist Information Center
Ul. Rustaveli
Tel: (+995 352) 22 13 40
E-mail: [email protected]
Sighnaghi Tourist Information Center i
Ul. Kostava
Tel: (+995 355) 23 24 14
E-mail: [email protected]
Bolnisi Tourist Information Center
Ul. Sulkhan - Saba
Tel: (+995 358) 22 23 19
E-mail: [email protected]
Dmanisi Tourist Information Center
Ul. sv. Niny 56
Tel: (+995 599) 71 75 16
E-mail: [email protected]
Gori Tourist Information Center
Ul. Kutaisi
Tel: (+995 370) 27 07 76
E-mail: [email protected]
Lagodekhi Tourist Information Center
Tel: (+995 370) 27 07 76
E-mail: [email protected]
Borjomi Tourist Information Center
Ul. Rustaveli
Tel: (+995 367) 22 13 97
E-mail: [email protected]
Bakuriani Tourist Information Center
Ul. Aghmashenebeli
Tel: (+995 367) 240 036/37
E-mail: [email protected]
Akhaltsikhe Tourist Information Center
Ul. Kharischirashvili
Tel: (+995 365) 20 05 00
E-mail: [email protected]
Kutaisi Tourist Information Center
Ul. Rustaveli 9a
Tel: (+995 322) 370 000
E-mail: [email protected]
Kutaisi Airport Tourist Information Center
Tel: (+995 322) 370 000
E-mail: [email protected]
Tskaltubo Tourist Information Center
Ul. Rustaveli
Tel: (+995 436) 22 46 76
E-mail: [email protected]
Zugdidi Tourist Information Center
Ul. Rustaveli
Tel: 595 63 05 77
E-mail: [email protected]
Ambrolauri Tourist Information Center
Ul. Vazha - Pshavela
Tel: (+995 595) 00 36 56
E-mail: [email protected])
Tsageri Tourist Information Center
Ul. Rustaveli
Tel: (+995 577) 00 86 74
E-mail: [email protected]
Mestia Tourist Information Center
Náměstí Seti
Tel: (+995 5 51) 08 08 94
E-mail: [email protected]
Když někoho potkáte poprvé, potřeste si s ním rukou a řekněte „Gamarjoba“.
Při hovoru s blízkými přáteli nebo rodinou se používá pouze křestní jméno.
Je běžné oslovovat lidi slovy „Batono“ (což znamená „Pane“) a „Kalbatono“ (což znamená „Madam“), po nichž následuje křestní jméno osoby. To dává rozhovoru oficiální a uctivý tón.
Většina lidí očekává, že budou oslovováni příslušným titulem následovaným příjmením.
Stejně jako ve většině evropských zemí a Severní Americe si i Gruzínci obvykle dávají dárky na Vánoce a narozeniny.
V Gruzii lidé také dávají dárky ve dnech svatých těm, kteří jsou pojmenováni po světci, jehož den se právě slaví.
Není nutné dávat drahé dárky. Větší pozornost je věnována nápadu a originalitě.
Pokud jste pozváni do gruzínského domu, vezměte s sebou nějaké květiny, sladkosti nebo čokoládu pro hostitele.
Drobnosti pro děti jsou také vždy oceněny.
Etiketa stolování je mezinárodní, kdy se levou rukou používá vidlička a pravou rukou nůž.
Ujistěte se, že se lokty neopíráte o stůl.
Navzdory gruzínské lásce k vínu, je obecně považováno za velmi nevkusné opít se. Od žen se nevyžaduje a ani se od nich skutečně neočekává, že budou držet krok s mužskou spotřebou alkoholu. Nicméně konzumace alkoholu u mužů bývá často spojována s jejich mužností a výdrží. Zde buďte opatrní, jen málokdo netrénovaný vydrží gruzínské tempo.
Pokud přijde na scénu Kantsi, měli byste být obezřetní. Kantsi je roh z krávy nebo divoké kozy, schopný pojmout několik litrů vína. Měli byste to všechno vypít bez přestávky. Toto je však poměrně nebezpečná kratochvíle a není radno se do ní zapojovat. Kantsi se dříve hojně používalo na svatbách a jiných slavnostech, dnes má často už jen dekorativní charakter, nicméně stále se s ním můžete setkat.
Ideálně se vyhněte debatě o politice, konkrétně pak o separatistických regionech.
V Gruzii díky jejím panenským oblastem a také rozlišným ekosystémům (černomořské pobřeží vs. Kavkaz) lze najít poměrně pestrou faunu a floru.
Při troše štěstí můžete v horských oblastech spatřit například kamzíky, jeleny, rysy, divoké koně, vlky, levharty či medvědy. Ti, kteří hledají další druhy, musí zamířit do subtropického podnebí země. Zde najdete gazely džejran, šakaly či divoká prasata. Pobřeží Černého moře je pak doslova rájem pro pozorovatele ptactva. Zahlédnout zde lze pelikány, plameňáky nebo dokonce vzácné druhy, jako je třeba poštolka rudonohá.
Neméně bohatý je i vodní život v gruzínských řekách a jezerech – vydry, bobři a jeseteři, ti všichni zde našli svůj domov!
Mnoho zvířat lze najít v národních parcích, které byly ustaveny, aby chránily zdejší živou i neživou přírodu. Můžete prozkoumat například Tbilis NP, Tusheti NP, Javakheti NP, Borjomi – Kharagauli NP apod.
Co se týká flory, v Gruzii najdeme široké spektrum rostlin, proměnnou je opět konkrétní ekosystém. V polopouštních oblastech, zejména v okolí národního parku Vashlovani, je flora přizpůsobená suchým podmínkám, častými zástupci jsou například dub gruzínský a různé druhy jalovce.
Tím, jak stoupáme výše do alpských a subalpinských oblastí Kavkazu se květena výrazně proměňuje. Spatřit zde lze například pěnišník kavkazský a sněženky gruzínské, které jsou zdejšími endemity. Alpské louky, zvláště pak na jaře a v létě, se stávají směsicí barev a přitahují turisty i nadšené botaniky. Kolchidské deštné pralesy a mokřady, významná část gruzínské nížinné flory, jsou rovněž ideální lokalitou pro pozorování rostlin. Tyto oblasti jsou domovem široké škály druhů, z nichž mnohé jsou endemické. Například Buxus Colchica a borovice Pitsunda jsou pro tuto oblast jedinečné.
Gruzie nemá ustavené žádné oficiální zvíře, ovšem většina obyvatel za něj označuje vlka. Národní květinou je růže hladká.
Mezi místa, která byste v Gruzii rozhodně neměli minout, patří kromě metropole Tbilisi například přímořské Batumi, město Kutaisi, klášter Gelati, Vardzia, Mtskheta, Jvari či vesnice Ushguli. To jsou vše jedinečná města, obce či památky. Ledovec Kazbek, kaňon Martvili či region Svaneti, to jsou zase lokality s dechberoucí přírodní krásou. Veškeré putování můžete kombinovat se zastávkami na ochutnávku lahodné gruzínské kuchyně či celosvětově vyhlášených vín.
Mezi populární aktivity na čerstvém vzduchu patří v Gruzii samozřejmě pěší turistika, která zde skýtá neuvěřitelné možnosti, takřka panenskou krajinu, surové hory jen s minimálními stopami civilizace. Milovníci vody mohou zkusit rafting na místních divokých vodách či se naopak s knihou natáhnout na černomořském pobřeží. Všichni pak jistě rádi poznají gruzínská města, zejména pak Tbilisi.
Mezi indoorové aktivity v Gruzii musíme zařadit samozřejmě návštěvu muzeí a galerií (především v Tbilisi) či jednotlivých tradičních svatostánků. Pokud ale chcete jen nasávat atmosféru, není nic snazšího než zakotvit v jedné ze zdejších restaurací či bister.
Dostat se do Gruzie lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 7000 Kč například se společnostmi LOT, Lufthansa či Austrian Airlines. Finální destinací je v Gruzii většinou Tbilisi. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Tbilisi trvá minimálně 6 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Přestože Gruzie je poměrně kompaktní země a hlavní místa jsou dobře propojena veřejnou dopravou, půjčení automobilu je samozřejmě pohodlnější. Navíc se s ním dostanete i do méně přístupných lokalit. V Tbilisi si hned po příletu můžete vybrat z vícero rent a car společností a pokud plánujete jet i do hor, je vhodné zapůjčit si 4 x 4 WD. Při řízení buďte ostražití, vozovky nejsou vždy v ideálním stavu.
Gruzie má dobře rozvinuté dopravní systémy. Jedním z nejdůležitějších dopravních prostředků v hlavním městě Gruzie je pak metro. To bylo otevřeno 11. ledna 1966. Dnes má metro v Tbilisi 2 linky a 23 provozních stanic. 16 z nich se nachází na lince Gldani - Varketili a 7 na lince Saburtalo. Celková délka tratí je 26,4 km.
Jízdné je 1 GEL. Po první platbě může člověk cestovat zdarma libovolným směrem až 90 minut. Poplatek můžete zaplatit bankovní kartou (Visa, Mastercard) nebo pomocí tzv. Travel Card. Pokud hodláte využívat veřejnou dopravu denně, je dobré si tuto kartu zakoupit. Travel Card také nabízí předplatné pro denní, týdenní a měsíční jízdné za snížené sazby. Karta je použitelná pro metro, autobus, minibus a lanovku. Cestovní kartu si můžete zakoupit na přepážce prakticky v každé stanici metra.
Železniční doprava po celé Gruzii je zprostředkovávána společností Georgian Railway a nabízí poměrně dobré podmínky pro cestování, i když síť není příliš hustá. Například regiony Kakheti a Racha - Lechkhumi a Zemo Svaneti nemají žádný železniční přístup, zatímco regiony Mtshkheta - Mtianeti – s výjimkou Mtskheta – a Samtshkhe - Javakheti – s výjimkou Borjomi a Bakuriani – jsou také vynechán. Mezinárodní trasy jsou omezeny na Baku v Ázerbájdžánu a Jerevan v Arménii.
Kromě klasických městských autobusů lze k přepravě využít rovněž minibusy nazývané Marshrutka.
Pokud se chcete rychle dostat do některých regionů v Gruzii, pak můžete využít i vnitrostátní lety. Ty startují z letiště Natakhtari. Letiště, které je vzdáleno necelých 30 minut jízdy od Tbilisi, nabízí lety například do Mestie, Batumi a Ambrolauri. Letiště Kutaisi také sezónně provozuje lety do horských oblastí.
Mnoho turistů dává přednost použití taxi jako hlavního dopravního prostředku. Platba probíhá v hotovosti, ale pokud budete využívat aplikaci taxislužby, můžete platit i kartou. V Tbilisi můžete využít služeb taxi 24/7. Bíle zbarvené taxíky v ulicích města vašemu zraku jistě neuniknou.
Pokud se do Gruzie chcete vydat s dětmi, nic vám v tom nebrání, jistě si zde pořídíte společné celoživotní vzpomínky. Gruzínci mají děti rádi a jsou silně orientováni na rodinu. Ač pobyt s malým dítětem může být někdy složitější, v horách je např. problém při pohybu s kočárkem, starší děti a teenageři si cestu do Gruzie jistě užijí. Ocení především koupaní v Černém moři, rafting, jízdu na koni, ochutnávku místní kuchyně, jeskynní město Vardzia či zábavní park Mtatsminda v Tbilisi.
Do Gruzie se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jednom místě. Výpravy do takřka panenských hor mohou být náročné, počítejte, že civilizace (tj. například lékařské služby v případě nouze) je ve většině případů opravdu daleko.
Prakticky celoročně myslete na dostatečnou hydrataci a v letních měsících pak na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Pokud se vydáte na výlety po okolí, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Cestování s handicapem je do Gruzie určitě možné. Pokud nemáte s sebou nikoho, kdo by vám pomáhal, můžete si najmout agenturu na místě. Nicméně mnohé věci zvládnete jistě sami. Ve městech je situace uspokojivá, hory samozřejmě zůstávají „oříškem“.
Cestovní ruch v Gruzii vzkvétá a zdejší vláda si je vědoma, že s ním jde ruku v ruce i inkluzivní cestovní ruch. Ten představuje rovné příležitosti pro volný a bezpečný pohyb a využívání jednotlivých služeb i pro osoby se zdravotním postižením.
V Gruzii byly podniknuty významné kroky k ochraně práv lidí se zdravotním postižením, ale stále se pracuje na turistické infrastruktuře a službách. Rozhodně je i nadále co zlepšovat.
Některá vylepšení v posledních letech přinesla například:
Ve velkých městech země začaly jezdit moderní autobusy přizpůsobené pro osoby se zdravotním postižením.
Upraveny byly rekreační parky (cesty vhodné pro invalidní vozíky).
Památníky Mtskhety, včetně Svetitskhoveli, kláštera Samtavro, antiochijského kostela a Shiomgvime, přidaly rampy, byly vytvořeny minimodely pro nevidomé a ve Svetitskhoveli byl instalován výtah.
Centrální park Tskaltubo a okolí jezera Tsivi byly rovněž upraveny.
Obě stanice Narikala mají výtahy.
Muzeum Uplistsikhe, Stalinovo muzeum, palác Dadiani a Národní muzeum mají rampu.
Národní muzeum má také upravená veřejná prostranství a návštěva je pro všechny osoby se zdravotním postižením navíc zdarma.
Gruzínský soukromý sektor také aktivně vytváří rovné příležitosti pro všechny. Vinařství je oblastí zvláštního zájmu mnoha návštěvníků, kteří do Gruzie přicestují a nic jim nebrání tento svůj cíl zrealizovat. Například vinařství Shilda, Telavi Marani a Vvnařství Khareba jsou všechny přizpůsobeny pro návštěvu osob se zdravotním postižením.
Pokud se rozhodnete, že návštěvu Gruzie chcete absolvovat i s vaším čtyřnohým přítelem, musíte podstoupit pár lékařských prohlídek a administrativních úkonů.
Prvním krokem je mikročip, vašeho domácího mazlíčka musíte vybavit 15místným mikročipem vyhovujícím normě ISO.
Zatímco test titru vztekliny není pro Gruzii vyžadován, všechna domácí zvířata musí mít doklad o aktuálním očkování proti vzteklině minimálně 30 dní před vstupem do země.
Mezi další očkování pro psy patří: vzteklina, psinka, hepatitida, leptospiróza a parovirus. Pro kočky: viorální rinotracheitida koček, kalicivirus a panleukopenie.
Před cestou musí autorizovaný veterinární lékař vyplnit veterinární osvědčení pro Gruzii.
Povolení k dovozu je vyžadováno pouze v případě, že zvíře vstupuje do země bez doprovodu.
Domácí mazlíčci musí do Gruzie vstoupit přes mezinárodní letiště v Tbilisi.
Gruzie nevydala seznam zakázaných plemen.
Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Práva LGBTQ jsou v Gruzii obtížným tématem, protože veřejné průzkumy ukazují široký nesouhlas se vztahy mezi osobami stejného pohlaví a ústava zakazuje sňatky osob stejného pohlaví. Účastníci každoročních pochodů Pride v Tbilisi byli v posledních letech vystaveni fyzickému útoku demonstrantů proti LGBTQ. Situace je opravdu složitá a k pokrokům dochází jen velmi pomalu.
V hluboce ortodoxní Gruzii, kde má pravoslavná církev značný vliv, panuje všeobecný nesouhlas se vztahy mezi osobami stejného pohlaví. V Gruzii nejsou žádné LGBTQ akce veřejně organizované, ale tbiliská gay komunita se schází v nenápadných barech, kavárnách a „underground“ gay nočních klubech.
Pokud do Gruzie přicestujete v páru (gay x lesbický), nedávejte v ideálním případě své city najevo na veřejnosti. Což však platí v podstatě i u párů heterosexuálních, především v okolí náboženských míst. Situace je o to konzervativnější ve venkovských oblastech.
Za jeden z mála gay LGBTQ - friendly podniků je v Tbilisi označována Mozaika.
Zdravotní péče je v zemi dobře dostupná v Tbilisi a dalších větších městech, ve venkovských oblastech je však situace o poznání horší. V Gruzii je na výběr mezi soukromými a veřejnými zdravotnickými zařízeními. Ceny služeb se liší a liší se bohužel i kvalita ošetření. Běžnou praxí je najít dobrého specialistu mezi známými a zeptat na jejich osobní zkušenost s lékařem. Zde však přinášíme některé prověřené nemocnice, na které se můžete v případě nouze obrátit.
American Hospital Tbilisi (AHT)
Curatio Clinic Tbilisi
BAU International Hospital Batumi
Tím, že do Gruzie cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do země odlétáte.
Gruzínská kuchyně vychází z tradičních kavkazských pokrmů, lze však vystopovat i vlivy ruské a perské. Zdejší jídla obsahují hodně masa, zeleniny, bylinek. Země je také známá pro pěstování vlašských ořechů a zejména je pak vyhlášená svým kvalitním vínem.
A co byste tedy na toulkách po Gruzii rozhodně neměli vynechat?
Sormoni, Tbilisi – velice útulné prostředí a tradiční gruzínská kuchyně ve špičkové kvalitě.
Glarros Old Town, Tbilisi – luxusní hotel v centru Tbilisi je ideálním výchozím bodem pro objevování gruzínské metropole.
Gruzínci se rádi baví, a tak není divu, že v Tbilisi a Batumi najdeme poměrně pestrý noční život. Pokud rádi trávíte večery venku, jistě si vyberete ze zdejší nabídky klubů, barů a restaurací. Pokud se budete v zemi nacházet ve „správnou“ dobu, můžete si užít i populární gruzínské festivaly (Tbilisi Jazz Festival, Black Sea Jazz Festival apod.).
V Tbilisi můžete vyrazit například do oblíbeného techno clubu Bassiani, příjemného Mtkvarze či Cafe Gallery. V Batumi vyzkoušejte třeba Nephele Sky Bar.
· Kostel Největější Trojice (Gergeti)
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například vínem, sladkostí Churchkhela, výrobky z vlašských ořechů či lahodným čajem.
Dne 1. května 2018 vstoupila v Gruzii v platnost nová legislativa na kontrolu spotřeby tabáku. Od tohoto data musí být veškerá indoorová pracoviště nekuřácká, stejně jako bary, restaurace či vchod, chodba, schodiště, střecha, podkroví nebo jiné části bytového domu. Zakázána je rovněž reklama, propagace a sponzorování tabáku. Prodej tabákových výrobků je povolen osobám od 18 let věku.
Zákonný věk pro pití alkoholu v Gruzii je 18 let.
V Gruzii je platidlem gruzínské lari (1 GEL = 8,77 CZK, kurz k 11/2024), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve velkých městech dobře dostupné.
Spropitné není v Gruzii povinné, ale rozhodně se cení – zejména v restauracích a kavárnách, kde jsou nízké mzdy. Pokud byl produkt a servis bezchybný a můžete si to dovolit, rozhodně zvažte zanechání spropitného pro vašeho číšníka (10 – 15 % je běžná částka).
Taxikáři většinou spropitné nečekají, ale pokud vše proběhlo v pořádku, můžete finální učet zaokrouhlit.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Tbilisi či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v gruzínském lari (GEL):
Pro cestovatele není Gruzie drahým státem a dá se vyjít poměrně s málem. Pro turisty z České republiky není ani nijak příliš drahá letenka, což je dáno mj. i nevelkou vzdáleností mezi oběma státy. Doprava v zemi je rovněž levná, MHD je prakticky „za hubičku“. Pokud si půjčíte automobil, ani cena benzínu vás nezruinuje. Ubytování pořídíte ve všech úrovních a pokud budete chtít šetřit, rozhodně najdete velký výběr obyčejných hotelů, které přesto nabízejí kvalitní služby. Jídlo se dá velmi levně sehnat na trhu, pokud však nemáte možnost si vařit, doporučujeme pouliční občerstvení nebo bistra. Nicméně je nutné podotknout, že ani návštěva restaurace není nijak drahou záležitostí.
Důležité pravidlo pro úsporu peněz v Gruzii (ale i všude jinde ve světě) je vyhnout se návštěvě země během hlavní sezóny (v tomto případě červenec – srpen). Pokud si chcete užít teplé počasí, nemusíte cestovat nutně v létě. V Gruzii je i září a začátek října stále velmi teplý a příjemný a ceny jsou výrazně nižší. Pokud se chystáte strávit dovolenou v Batumi, doporučujeme vám pohybovat se po městě pěšky, protože ceny za taxi v tomto černomořském letovisku jsou mnohem vyšší než v hlavním městě. Město je malé a při procházce můžete vidět všechny významné lokality, ideální volbou může také být půjčit si kolo. V Gruzii, jak v hlavním městě, tak v dalších městech, je velký výběr penzionů a hostelů, které nabízejí veškerý potřebný komfort, pokud chcete ušetřit, není tak nutné přespávat v dražších luxusních hotelech. Přestože ani tak vás ceny za ubytování v hezkém hotelu pravděpodobně nezruinují, obzvláště v porovnaní se 4 až 5 hvězdičkovými hotely v západní Evropě či Severní Americe.
V Tbilisi a Batumi jsou obchody s označením Tax Free, takže lze nakupovat i v těchto obchodech a opět něco ušetříte. Ve městě je nejlepší cestovat hromadnou dopravou, která v Gruzii funguje poměrně spolehlivě. V Tbilisi si navíc můžete zakoupit jízdenku za 1 GEL a celou následující hodinu a půl využívat neomezenou hromadnou dopravu.Obecně jsou zde tarify za MHD levné.
Při toulkách po celé zemi je pak pohodlnější cestovat vlastním/půjčeným autem, zejména s ohledem na to, že benzín je v Gruzii docela levný. V Tbilisi najdete dostatek půjčoven včetně renomovaných značek jako například Sixt či Europcar.
Nakupujte ovoce a zeleninu na trhu. Sezónní ovoce a zelenina jsou levné, a co je důležitější, velmi chutné. Pokud má váš hostel/penzion i kuchyňku, kupte si suroviny a vařte si sami.
Poslední tipem, jak trochu ušetřit, je samozřejmě nenechávat nic na poslední chvíli a konkrétně třeba letenky si obstarat v dostatečném předstihu.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Gruzii připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Gruzii data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Gruzii je Georgian Post. Jeho úkolem je poskytovat univerzální službu každé osobě v zemi. Hlavní pobočku najdeme na
Station Square 2, 0100 v Tbilisi. První pošta v Gruzii byla otevřena již v roce 1805 v gruzínské metropoli.