Quito - krásné hlavní město Ekvádoru

Ekvádor - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O EKVÁDORU

  • Oficiální název země/území: Ekvádorská republika
  • Hlavní město: Quito
  • Největší město: Guayaquil
  • Nejvyšší bod: Chimborazo (6263 m)
  • Vznik státu/získání autonomie: 1822
  • Státní zřízení: republika
  • Rozloha: 256 370 km² 
  • Počet obyvatel: 18 milionů
  • Hustota zalidnění: 70,2 obyv./km² 
  • Etnické skupiny: míšenci (běloši s původním obyvatelstvem), afroekvádorci, indiáni, běloši
  • Náboženství: katolíci (75 %), protestanté (10 %), ostatní
  • Hlavní jazyky: španělština
  • Měna: americký dolar (USD)
  • Časové pásmo: GMT - 5
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): policie: 101, hasiči: 102, záchranná služba: 131
  • Mezinárodní předvolba pro Ekvádor: + 593
  • Volání do Evropy z Ekvádoru: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR)

PROČ NAVŠTÍVIT EKVÁDOR?

Ekvádor je zemí, která svým návštěvníkům nabídne dechberoucí přírodu včetně panenských pláží, úchvatné scenérie, bohatou kulturu, tradiční gastronomii původních obyvatel a rovněž jeden z vysněných cílů všech profesionálních i laických biologů – Galapágy. Nicméně pokud zůstanete „jen“ v pevninském Ekvádoru, nebudete litovat, Andy i Amazonie vám zajistí celoživotní vzpomínky. Třešničkou na dortu je pak jistě i zdejší velice přátelské obyvatelstvo. 

KDY EKVÁDOR NAVŠTÍVIT?

Ekvádor zažívá dvě hlavní období v průběhu roku, a to období sucha a období dešťů. Ač podnebí se v různých částech země značně liší, dá se říci, že na většině území spadne nejméně srážek v době mezi červnem a zářím. Teploty například v ekvádorské metropoli zůstávají celoročně bez větších výkyvů, po celý rok si zde užijete příjemné jaro. 

Ekvádor na jaře

Během března až května přetrvávají na pobřeží a na souostroví Galapágy dobré podmínky pro surfování a veškeré podmořské aktivity. Na ostrovech také budete mít možnost pozorování albatrosů, leguánů, želv a terejů modronohých. 

Déšť ovládne vrchoviny již od února a trvá prakticky až do začátku května. Ač duben je obecně nejdeštivějším měsícem v zemi, rozhodně to nemá vliv na bujaré velikonoční oslavy, které jsou v Ekvádoru duchovně velmi bohaté. Rozhodně stojí za vidění!

Amazonský deštný prales také zažívá příval deště, díky němuž je krajina však půvabná a zelenající se, a vzrůstá také šance, že zahlédnete zvířata, která deštivé dny vítají. 

Nicméně v Amazonii v této době nezapomeňte na pevné nepromokavé boty, pláštěnku a repelent proti hmyzu!!

Ekvádor v létě

Ekvádorská vysočina, která profituje ze slunečných dnů a letních prázdnin v andském regionu, prosperuje především od června do září. Jasná obloha, dobré povětrnostní podmínky a spousta kulturních aktivit činí toto období oblíbeným pro domácí i zahraniční turisty. To má za následek také vyšší ceny v tuto roční dobu. Pokud se chystáte navštívit Ekvádor právě v tomto období, nezapomeňte si rezervovat vstupenky a plánovat s dostatečným předstihem.

Toto období je také plné tradičních oslav a náboženských svátků. Pujilí, město v regionu Chimborazo, slaví v červnu Corpus Christi velkými průvody a oslavami. A to vše za zvuku tradiční andské flétny pingullo.

Následuje Inti Raymi, oslavující letní slunovrat, přičemž nejvýznamnější slavnosti se konají v Peguche (Otavalo). V srpnu slaví původní obyvatelé severní vysočiny Fiesta del Yamor, aby vyjádřili vděčnost Pachamamě (Matce Zemi) za období sklizně.

Ale nejsou to jen hory, kde se stále něco děje. Turisté milující dobrodružství si mohou od června do září užít příliv keporkaků na ekvádorské pobřeží. Do vod Puerto López v Manabí každoročně připlouvají hejna těchto majestátních zvířat.

Ekvádor na podzim

Kvůli přechodu mezi ročními obdobími má oblast Amazonie v říjnu a listopadu méně předvídatelné počasí, s tím je nutné počítat. Nicméně stále je to ideální čas na průzkum deštného pralesa a vyhnutí se silnějším dešťům a záplavám.

Pobřeží a Galapágy mohou v této sezóně zaznamenat lehké ranní mlhy a mrholení.

I když srážky mohou přinést několik problémů, je to stále vhodná doba pro turismus. Je to relativně nízká sezóna ve srovnání s jinými obdobími roku. Letenky nebudou laciné, ale ceny se určitě sníží a ubytování bude snadno dostupné.

Dejte si však pozor na listopad, protože Día de los Difuntos (Den mrtvých/Dušičky) dne 2. listopadu a oslavy nezávislosti Cuency dne 3. listopadu jsou připomínány prodlouženými víkendovými prázdninami, kdy mnoho místních obyvatel cestuje po celé zemi. Je to poměrně exponovaná doba, co se týče dopravy apod.

Ekvádor v zimě

Období do prosince do února je skvělou dobou ke strávení u moře, na potápění, surfování či na pozorování živočichů na Galapágách (doba hnízdění). V tyto měsíce probíhají rovněž oslavy vánoc, novoroční veselí i karneval. Je to proto jedna z nejvyšších turistických sezón.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE 

  • Cajas Nationalpark - Visitor Center, 6Q8H+P23, Dos Cuevas
  • Centro de información turistica "Cnel Antonio Espinoza Wiit", W2PX+7PG, Zamora
  • El Quinde Visitors Center, QFHQ+P7G, Eugenio Espejo, Quito

Státní a významné svátky 

  • 01. 01. - Año Nuevo 
  • Pohyblivé datum - Carnival
  • Pohyblivé datum - Viernes Santo 
  • 01. 05. - Día del Trabajo 
  • 24. 05. - Batalla de Pichincha
  • 10. 08. - Primer Grito de la Independencia 
  • Pohyblivé datum - Independencia de Guayaquil
  • 02. 11. - Día de los Difuntos 
  • 03. 11. - Independencia de Cuenca
  • 06. 12. - Fundación de Quito 
  • 25. 12. - Navidad

ETIKETA A KULTURA

Nikdy nepřicházejte včas, když jste pozváni domů. I když to může znít divně, měli byste dorazit o něco později, než bylo avizováno, ideálně o 30 - 45 minut později.

Adekvátně/slušně se oblečte, tím vyjadřujete hostiteli respekt.

Nemluvte o podnikání na společenských akcích, pokud k tomu nebudete vyzváni.

Považuje se za dobré mravy oplácet jakékoli společenské pozvání.

Způsob stolování je kontinentální – při jídle se drží vidlička v levé ruce a nůž v pravé.

Hosté jsou obslouženi jako první.

Hostitel říká "buen provecho" ("dobrou chuť") jako výzvu, abyste začali jíst.

Jídlo se vždy konzumuje příborem. I ovoce se jí nožem a vidličkou.

Považuje se za slušné nechat si na talíři malé množství jídla, když dojíte.

Jídla jsou společenské příležitosti a mohou být poměrně zdlouhavé.

Během jídla očekávejte živou a hlasitou konverzaci.

Před prvním douškem nápoje počkejte, až se udělá přípitek.

Hostitel dělá první přípitek. Nejběžnějším přípitkem je "Salud"!

Pokud nechcete pít více, nechejte sklenici do čtvrtiny plnou.

Ekvádorci dávají dárky k narozeninám, vánocům nebo Novému roku a také k náboženským událostem v životě blízkého člověka.

15. narozeniny mladé dívky jsou považovány za zvláštní datum a jsou velmi oslavovány.

Pokud jste pozváni do ekvádorského domova, přineste květiny, kvalitní lihoviny, pečivo či dovezené sladkosti pro hostitele.

Nedávejte lilie nebo měsíčky, které se používají při pohřbech. Ideální jsou například růže.

Nikdy nikomu nedávejte nůžky nebo nože, protože naznačují, že chcete přerušit vztah.

Dárky se obvykle otevírají při přijetí.

Nejčastějším pozdravem je podání ruky s přímým očním kontaktem a úsměvem.

Při podávání rukou používejte odpovídající pozdrav pro denní dobu: „buenos dias“ (dobré ráno), „buenas tardes“ (dobré odpoledne) nebo „buenas noches“ (dobrý večer).

Lidé, kteří si jsou blízcí, se zdraví mnohem vřelejším způsobem, muži se obejmou a poplácají se po rameni (tzv. „abrazo“) a ženy se jednou políbí na pravou tvář. Vždy nechte Ekvádorce, aby určil, kdy přejít na tuto úroveň.

Vždy označujte lidi příslušným čestným titulem (señor nebo señora) a jejich příjmením.

Obecně platí, že křestní jména používají pouze blízcí přátelé nebo rodina.

Jakmile někdo použije vaše křestní jméno, je to znamení, že to můžete také udělat.

Pokud si chcete udělat fotografii místních obyvatel, nejprve požádejte o svolení.

FLORA A FAUNA 

Ekvádor je jedním z biologicky nejrozmanitějších států planety. Drastické geografické a klimatické variace země vedly k evoluci tisíců druhů flory a fauny, z nichž většina prosperuje v regionech chráněných státem či soukromými organizacemi. Ekvádor je domovem mnohých ekosystémů - deštných pralesů, džungle, sopek, ostrovů, pouští, údolí a vysokých zasněžených vrcholků hor. Jednou z jeho hlavních atrakcí je souostroví Galapágy a jeho mořská rezervace, která obsahuje endemické živočišné druhy. A s jakými zvířaty se tedy můžete při toulkách Ekvádorem setkat?

Pokud cestujete po ekvádorských Andách, máte šanci zahlédnout například pudu, psa horského, pumu, medvěda brýlatého a tapíry horské, stejně jako různé kolibříky a kondora andského. Oblasti mlžných lesů Ekvádoru jsou plné druhů ptáků, jako jsou tangarovití, kolibříci a tukani modří. Počet savců v mlžném lese je však poměrně omezený. 

Amazonská džungle je plná divoké zvěře. Plazi jsou velmi četní a zahrnují velké leguány, barevné gekony, želvy, ještěrky, kajmany a většinou lidí obávané mohutné anakondy. Mezi savce ekvádorské Amazonie patří říční delfíni, jaguáři, oceloti, opice jako například chápani dlouhosrstí, lenochodi a mravenečníci. V řece pak plavou sumci, rejnoci, piraně, kapustňáci a úhoři. Během cestování podél tichomořského pobřeží Ekvádoru můžete vidět zase krásné ptáky, jako jsou pelikáni a fregatkovití.

Každopádně rájem pro všechny pozorovatele divoké zvěře jsou bezesporu vyhlášené Galapágy. Ty se mohou pochlubit širokou škálou divoké zvěře, většinou endemické. Asi celosvětově známými zdejšími obyvateli jsou leguáni mořští, terejové modronozí a obří želvy, nicméně živočišných druhů je tu daleko více. Okolní moře je domovem lachtanů galapážských, velryb, žraloků, korýšů a rejnoků. Galapágy jsou také bohaté na ptačí život s albatrosy, kormorány a tučňáky galapážskými coby hlavními zástupci. Zajímavostí na pevnině je pak jistě i hlodavec, kterého najdeme pouze na tomto souostroví - Aegialomys galapagoensis.

Národním zvířetem Ekvádoru je kondor andský, národní květinou pak chuquiraga.

Více než 10 % světových rostlinných druhů lze nalézt právě v Ekvádoru. Nejvyšší procento těchto rostlinných druhů roste v severozápadním Ekvádoru, v Andách. V této oblasti najdeme více než 10 000 různých druhů rostlin a přibližně polovina z nich je navíc endemických.

Amazonie nebo Oriente nezůstává pozadu s cca 8 200 druhy rostoucími v této části džungle. Jen orchidejí bylo identifikováno neuvěřitelných 2 725 druhů. Ekvádorským regionem s nejnižším procentem flory jsou pak vulkanické Galapágy.

Mezi bezesporu nejkrásnější zástupce ekvádorského světa rostlin patří orchideje, země je domovem mj. nejmenšího druhu orchideje na světě! Také zde můžete spatřit až nereálnou orchidej z rodu Dracula, která připomíná opičí obličej. Dále zde najdeme například kořenovník obecný, kaktus Armatocereus cartwrightianus, strom Ceiba trichistandra, slonovník tagua, naranjillu atd.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Cesta do Ekvádoru je rozhodně životním zážitkem, je to „mnoho světů“ v jednom. Ať už se zde vydáte do Amazonie, prozkoumáte místní pralesy nebo budete mít štěstí spatřit říční delfíny, či se vydáte do majestátních And, nebudete litovat. Hory jsou v Ekvádoru centrem kultury původních obyvatel a mají drsnou, ač přátelskou atmosféru. Nenechte si určitě ujít cestu vlakem v úseku „Ďáblův nos“! 

Ekvádor nabízí také panenské písečné pláže, ideální jsou k lenošení, surfování i šnorchlování. A pokud by někdo prahnul po ještě větších zážitcích, je zde možnost vydat se po stopách Charlese Darwina a objevit jedinečný svět souostroví Galapágy. Pozorování zdejších živočichů, které jste znali do této chvíle jen z televizních dokumentů, je naprosto úchvatným zážitkem.

Pro ty, kteří preferují spíše města či památky a monumenty, nabízí Ekvádor například Mitad del Mundo, místo nedaleko Quita, kde si můžete „sáhnout“ na rovník či stát jednou nohou na severní a druhou na jižní polokouli.

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

Ekvádor je zemí přírodních krás a krajinných kontrastů. Najdete zde i mnoho národních parků a nepřeberné množství turistických stezek vhodných k mírným i náročným trekům. Rozhodně nevynechte návštěvu národních parků Cotopaxi či Cajas. Nicméně věřte, že i ekvádorská města mají co nabídnout. Koloniální stavby jsou zde jedny z nejzachovalejších z celé Jižní Ameriky! 

TOP města 

  • Quito – hlavní město Ekvádoru s populací zhruba 2 miliony obyvatel. Nabízí koloniální architekturu, kulturní vyžití, možnost nákupů a zajímavou gastronomickou scénu. Je to jedno z nejvýše položených hlavních měst světa (2850 m n. m.).
  • Cuenca – třetí největší město země, jehož hlavním lákadlem je historické centrum plné koloniálních památek. Díky nim je Cuenca zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Guayaquil – největší město Ekvádoru (2,7 mil.) je rušným přístavem a také pomyslnou vstupní branou na souostroví Galapágy. Atrakcí města je příjemná pobřežní promenáda Malecón 2000.
  • Baños – malebné městečko s úchvatnými scenériemi, vodopády a jak název napovídá – termálními prameny. Jejich původ je ve zdejší sopce Tungurahua.
  • Tena – nachází se v amazonském pralesu, je tedy ideálním výchozím bodem k trekům v džungli či k pozorování divoké zvěře. Je hlavním městem provincie Napo a bývalým centrem misionářů.. Je to hlavní město provincie Napo a bývalým centrem misionářů.
  • Otavalo – malebné horské město, kde najdete vyhlášený obří trh s tradičními výrobky, milé obyvatele, kteří dbají na zachování zvyků a kultury nebo také Condor Park. Okolní příroda je velice rozmanitá a láká k procházkám. Otavalo je rovněž dějištěm hudebního festivalu Inti Raymi.
  • Mindo – Mindo je vstupní branou do ekvádorského mlžného lesa. Oblast Mindo, obklopená řekami, vodopády a horami, je rájem pro milovníky přírody, pozorovatele ptáků (a jiné fauny) a nadšence do pěší turistiky.

TOP zážitky 

  • Galapágy – souostroví s neskutečně rozmanitou faunou a panenskou přírodou. Zde se vydáte po stopách Charlese Darwina, oblast bývá také přezdívána jako „živoucí laboratoř evoluce“. Každopádně jsou ostrovy rájem nejen pro všechny biology, ale i pro všechny zapálené cestovatele. Od ekvádorské pevniny jsou Galapágy vzdáleny necelé 2 hodiny letu. 
  • Quilotoa Loop – andská scenérie vás bude provázet na cestě po stezce Quilotoa Loop. Ponořte se do této fascinující destinace, která je plná tradičních trhů Kichwa, mystických kaňonů a impozantního kráterového jezera Quilotoa. Celková trasa měří zhruba 35 km.
  • Surfování v městečku Montañita – milovníci prkna a dobrých vln by měli rozhodně zavítat do tohoto malebného městečka na pobřeží. Surfařská sezóna probíhá zejména od prosince do dubna. Přijďte si chytit vlnu!
  • Pozorování velryb – vyjížďka za velrybami je celoživotním zážitkem a snem mnohých. Ten si můžete splnit například v okolí Puerto Lopez v období mezi červnem a říjnem.
  • Cotopaxi NP – tento národní park nedaleko ekvádorské metropole je plný úchvatných sopek. Krajině dominuje majestátní vulkán Cotopaxi o výšce 5897 m.
  • Objevování Amazonie – výprava do Amazonie je úchvatná a dobrodružná v jednom. Neuvěřitelně bohatá fauna a flora, splynutí s panenskou přírodou, velice přátelští lidé, exotická atmosféra, tak se dá shrnout ekvádorská část Amazonie. Nenechte si určitě ujít vyjížďku lodí po řece!
  • La Nariz del Diablo – „Ďáblův nos“ je asi nejzážitkovějším úsekem ekvádorské železniční sítě. Nejikoničtější trasa začíná v Alausí s cílem v městečku Sibambe. Vlak se musí utkat s řadou serpentin při cestě na vrchol své 12 km dlouhé trasy.

NEJLEPŠÍ FESTIVALY

  • La Diablada de Píllaro, Píllaro, leden
  • Carnival, napříč celou zemí, únor/březen
  • Inti Raymi, Otavalo a okolí, červen/červenec
  • Yamor, Otavalo, září
  • La Mama Negra, Latacunga, září a listopad
  • Año Viejo, napříč celou zemí, prosinec

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Hlavním lákadlem pro turisty v Ekvádoru je jistě zdejší příroda, která nabízí neuvěřitelnou rozmanitost, od deštného pralesa po vysoké hory. Čilý městský ruch pak můžete zažít především v Guayaquilu či Quitu, kde si můžete užívat kavárny, restaurace a také návštěvu velkého počtu muzeí a galerií.

TOP muzea a galerie

  • Museo Casa de Sucre, Quito – krásně zrestaurovaný bývalý dům Mariscala Antonia José de Sucre, hrdiny ekvádorského boje za nezávislost, je nyní malým muzeem mj. plným nábytku z počátku 19. století.
  • La Capilla del Hombre, Quito – jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl v Jižní Americe, Capilla del Hombre ekvádorského umělce Oswalda Guayasamína, stojí hned vedle Casa Museo Guayasamín. Tento monument připomíná utrpení původních chudých obyvatel Latinské Ameriky a nehynoucí naděje na lepší život. Guayasamín si začal pohrávat s myšlenkou na stavbu v roce 1985, ale zemřel v roce 1999, než byly práce dokončeny. Stavba byla dokončena o tři roky později, v roce 2002.
  • Museo de la Ciudad, Quito – muzeum otevřelo své brány veřejnosti v roce 1998 a najdeme jej v koloniálním srdci města. Přispívá k rozvoji komunit a podporuje kulturní dědictví Quita. Jedno z hlavních expozičních témat je Quito a koloniální režim či Quito v 19. století.
  • Museo Del Sombrero De Paja Toquilla, Cuenca – návštěvou tohoto muzea budete mít příležitost seznámit se s celým procesem výroby známých slaměných klobouků.
  • Condor Park, Otavalo – zde se můžete podívat zblízka na kondory andské, stejně jako na orly, sovy, sokoly a jestřáby chované v této nadaci, která dravce rehabilituje.

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM

  • Basilica del Voto Nacional, Quito
  • La Ronda, Quito
  • El Teleférico, Quito
  • Mitad del Mundo
  • Laguna del Quilotoa
  • Pailon del Diablo, Baños
  • Playa Montañita, Montañita
  • Columpio del Fin del Mundo, Baños

DOPRAVA

Letenky

Dostat se do Ekvádoru lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 25 000 Kč například s KLM, Iberia či Air France. Finální destinací je v Ekvádoru většinou Quito. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Quita trvá minimálně 16 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší. 

Automobil

Pokud vás neláká představa dlouhých jízd autobusem a ne vždy zcela dochvilných jízdních řádů, můžete se rozhodnout pro půjčení auta a procestovat zemi na vlastní pěst. Auta si lze pronajmout na mezinárodních letištích Quito a Guayaquil a v několika pobočkách v centrech měst. Neméně zajímavou alternativou k pronájmu auta v Ekvádoru je najmout si k automobilu rovněž řidiče, kterým je často taxikář.

Vlak 

Jízda vlakem v Ekvádoru by neměla být chápána jako dopravní prostředek určený primárně k přepravě, ale spíše jako dobrodružství a zážitek. Od roku 2008 pracuje federální vláda na opravách železničních tratí, které byly v minulosti vážně poškozeny sesuvy bahna a záplavami. 

Operují zde turistické linky, které vás provezou úchvatnou krajinou, jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších zůstává úsek La Nariz del Diablo (Ďáblův nos), série horských serpentin mezi městečky Alausí a Sibambe.

Autobus

Ač najdeme v Ekvádoru poměrně hustou autobusovou síť, nebývá pro turisty nejčastější volbou. Nejen, že na palubě nenaleznete žádný velký komfort, ale jízdní řády jsou pouze orientační, tj. nelze spoléhat na žádné přesné časy a nutno vzít i v úvahu, že ve veřejných autobusech (dálkových i městských) se můžete poměrně jednoduše stát obětí krádeže.

Letadlo 

Leteckou přepravu v rámci Ekvádoru využívají turisté především pro přepravu na Galapágy. Na toto souostroví navíc neexistuje ani žádná linka bez zastávky, resp. přestupu na ekvádorské pevnině. Nejkratší cestu, necelé dvě hodiny letu, zvolíte odletem z města Guayaquil, využít můžete například aerolinky LATAM či Avianca.

Taxi 

Pohodlný způsob dopravy po Quitu a jiných městech. Vždy se však předem ptejte na cenu!

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Rodinné dovolené v Ekvádoru samozřejmě nic nebrání a zdejší pobyt a zážitky zde získané si vy a vaše děti budete jistě dlouho pomatovat. Obyvatelé Ekvádoru jsou jako většina Jihoameričanů velice silně orientováni na rodinu a děti mají rádi. Jen musíte počítat s tím, že ne všechny destinace v zemi jsou zcela bezpečné a těm se pak vyhýbat. Stejně tak nenechte pít děti vodu z kohoutku a pouliční jídlo dobře vybírejte. Některé luxusnější hotely nabízejí samozřejmě i rodinné pokoje, dětské vybavení restaurací je velice individuální a najdete jej převážně v hlavním městě. Najít přebalovací místnosti není pro rodiny s miminky jednoduché, proto s tím počítejte. Nutno také podotknout, že venkovská a někdy i městská infrastruktura není zcela ideální pro kočárky. V některých oblastech velkých měst jsou chodníky nerovné a cestování veřejnou dopravou je s dětským kočárkem téměř nemožné. 

Rodiny s dětmi by na svůj itinerář měly zařadit mj. Mindo. To je domovem velkého množství ptáků, motýlů, obojživelníků a orchidejí. Návštěva malé vesničky skýtá příležitost objevit jedinečnou ekvádorskou floru a faunu a z dětí se stanou nadšení pozorovatelé.

Stejně tak můžete děti vzít na kakaové farmy, aby si lépe mohly představit, z čeho se vyrábí jejich oblíbená pochoutka - čokoláda. Ekvádor je zemí s dlouholetou tradicí pěstování kvalitního kakaa!

Den na překrásných písčitých pláží pacifického pobřeží rovněž nezklame ani dospělé ani děti!

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Ekvádoru se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Výpravy v Andách (stejně jako v Amazonii) mohou být někdy velice náročné! Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky vám jistě neutečou! 

Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Nechoďte sami po temných a opuštěných místech a buďte obezřetní. Starší lidé se bohužel často mohou stát cílem loupežných přepadení či podvodů.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Cestování do Ekvádoru a na odlehlé Galapágy může být velkou výzvou pro osoby s omezenou pohyblivostí a v této oblasti je jistě v zemi ještě prostor pro zlepšení. Přesto v Ekvádoru existují hotely (zejména v Quitu), které nabízejí speciální pokoje pro osoby se zdravotním postižením. Najdeme zde i upravené toalety, ale bohužel jen malé množství.

Ekvádor výrazně zaostává v provádění strukturálních změn k řešení potřeb svých vlastních občanů se zdravotním postižením – nemluvě o turistech s postižením. Ve většině měst jsou chodníky úzké, přeplněné a nerovné, neexistují ani žádné veřejné autobusy vybavené pro přepravu osob na invalidním vozíku. Systém trolejbusů v Quitu je k vozíčkářům přívětivější, byly zakoupeny některé nové a lépe uzpůsobené vozy.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Hlavním dokumentem pro cestu do Ekvádoru Mezinárodní veterinární certifikát, který vydávají hygienické orgány zemí původu v souladu s požadavky stanovenými ekvádorskými předpisy. 

Pes musí být očkován proti vzteklině v rozmezí mezi 21 dny a 12 měsíci před vstupem do země. 21 dnů před odletem by mělo být rovněž provedeno antiparazitární ošetření. Psi musí mít mikročip. Letiště určené pro vstup psů do země je Mezinárodní letiště v Quitu, Guayaquilu či Esmeraldas. Při splnění všech podmínek není karanténa nutná.

Psí rasy zakázané v Ekvádoru jsou rotvajleři a pitbullové.

Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.

INFO: Na souostroví Galapágy není možné přepravovat žádná živá zvířata!

LGBTQ KOMUNITA 

V roce 2019 Ekvádor legalizoval sňatky osob stejného pohlaví, ale adopce pro páry stejného pohlaví zůstává kvůli ústavnímu zákazu nezákonná. 

Situace v zemi zůstává v oblasti LGBTQ práv a uznání ambivalentní. Policie a státní zástupci často selhávají při vyšetřování trestných činů z nenávisti spáchaných kvůli sexuální orientaci a genderové identitě oběti. Někteří náboženští a političtí vůdci veřejně znevažují LGBTQ lidi jako hrozbu pro „rodinné hodnoty“. Kvůli těmto názorům a komentářům jsou LGBTQ lidé někdy vystaveni obtěžování, diskriminaci a společenskému odmítání. Zároveň se v posledním desetiletí ale přijetí LGBTQ komunity zvýšilo, zejména pak ve velkých městech. Ekvádor má nicméně konzervativní a macho kulturu a homosexualita zůstává vnímána často negativně.

V roce 1998 se Ekvádor stal první zemí v Americe (a pouze třetí na světě - po Jižní Africe a Fiji), která zahrnula sexuální orientaci jako chráněnou kategorii do své ústavy. V roce 2015 reforma pracovního práva zakázala zaměstnavatelům diskriminovat zaměstnance kvůli jejich sexuální orientaci. Rovněž byl ustaven zákaz konverzní terapie, která byla přirovnána k mučení. 

V Quitu a Guayaquilu se rozvinula poměrně velká gay scéna. První gay pride se v Ekvádoru odehrál v Quitu v roce 1998 po rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil zákon, který zakazoval sexuální akty mezi lidmi stejného pohlaví. 

Od poslední dekády se ve všech větších městech konalo mnoho pochodů gay pride, v průvodu v Guayaquilu v roce 2011 byli například mezi přítomnými viceprefektka provincie Guayas Luzmila Nicolaide, člen městské rady Guayaquil Gino Molinari a členka Národního shromáždění Gina Godoy. Tj. progres ve společnosti je patrný.

Hlavní město Quito má zábavnou a pulzující gay scénu s hrstkou gay barů a diskoték, které sídlí převážně v turistické oblasti Mariscal. Při vašich toulkách Quitem navštivte například klub Kika či Capri!

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Existují zde státní a soukromá zdravotnická zařízení s poměrně velkými rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ve městech a na venkově. Pro poskytnutí první pomoci a následnou lékařskou péči a ošetření je nutné mít uzavřenou pojistku do zahraničí, jelikož veškeré léčebné úkony se v Ekvádoru hradí okamžitě, a to jak ve státních, tak soukromých zařízeních. Proplacení nákladů si pacient se zdravotní pojišťovnou zařizuje následně ve své domovině na základě účtu vystaveného ekvádorským zdravotnickým zařízením. Z tohoto důvodu veškeré doklady z nemocnice či ambulance řádně uschovejte!

Mezi největší nemocnice v Ekvádoru patří Hospital Alcivar v Guayaquilu, Hospital Metropolitano de Ecuador v Quitu či Hospital Eugenio Espejo v Quitu.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že do Ekvádoru cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Jižní Ameriky odlétáte.

STRAVOVÁNÍ 

Ekvádorská kuchyně je tak rozmanitá a různorodá jako země samotná. Na pobřeží dominují zdejším restauracím ryby a mořské plody, v horách pak bylinky, brambory a další zelenina. V Ekvádoru si však hojně užijete i polévek, tortill a steaků. Vybírat můžete z dražších restaurací ve velkých městech nebo klasických občerstvení, ať už u stánku, na trhu či v kamenné prodejně. Ta jsou samozřejmě levnější a i u místních velmi oblíbená.

Ač je ekvádorská kuchyně poměrně variabilní a chutná, nemělo by vás překvapit, když vám na talíři přistane pečené morče (cuy), které je zde považováno za pochoutku. 

A co jiného můžete na cestách po této překrásné jihoamerické zemi ochutnat?

  • Choclo Cancha – Choclo Cancha je do svým způsobem andský popcorn. Ve skutečnosti to však není popcorn klasického evropského/amerického stylu, jak jsme na něj zvyklí například z kina. Při zahřátí na pánvi se kukuřice cancha opeče a trochu nafoukne, ale nepraskne jako „běžný“ popcorn. Ekvádorci ho okoření a poté podávají samotný na trzích nebo jako přílohu, a to např. k ceviche. Je to oblíbené občerstvení v andských zemích, nejen v Ekvádoru.
  • Locro – tato polévka je základem ekvádorské stravy po stovky let. Název „locro“ je odvozen z kečuánského „ruqru“ nebo „luqru“. Ačkoli je to primárně označení pro sýrovou bramborovou polévku zvanou Locro de Papas, locro může být vyrobena z různých základů. Ekvádorští kuchaři sestavili sbírku více než 200 různých locro receptů!
  • Ceviche – Ceviche je známé asi všem cestovatelům po Jižní a Střední Americe. Všude má své varianty, ale všude je stejně lahodné. Jsou to zejména citrusové marinovací šťávy, které podtrhávají jeho jedinečný styl. Šťáva totiž umožňuje pokrmu, který se skládá ze syrových krevet nebo jiných mořských plodů z bohatých ekvádorských pobřežních vod, obrovské množství autentické chuti. Očekávejte, že nejlepší ceviche dostanete v restauracích přímo v přístavu Guayaquil. 
  • Llapingachos – Llapingachos jsou velice populární bramborové placičky plněné sýrem a usmažené na pánvi do zlatavé barvy. Zatímco mnozí považují Llapingachos za přílohu k pokrmům nejčastěji z vepřového masa, včetně choriza, můžete si je vychutnat i samotné.
  • Bolon de Verde – Bolon de Verde, které je považováno za národní jídlo země, připomíná navenek kouli těsta o velikosti malého míčku. Vnější vrstvy jsou tvořeny rozmačkanými zelenými banány, zatímco uvnitř je vepřové (nebo jiné maso) nebo sýr. Po vytvarování se koule opeče na pánvi do zlatavého odstínu a ihned se podává.

Nápoje 

  • Canelazo – Canelazo je nejen chutný, ale také pomůže, abyste se zahřáli za chladných a deštivých nocí. Canelazo je jeden z typických ekvádorských nápojů původem z And, nicméně je nabízen po celé zemi v restauracích, kavárnách a na slavnostech. Každý kraj má svůj vlastní recept, ale typický nápoj se vyrábí z likéru aguardiente, skořice, naranjilly (druh ovoce), vody a cukru. Podává se horký!

TIPY

Nuema, Quito – často označována za nejlepší restauraci v zemi! Nabízí moderní pojetí kuchyně s lokálními ingrediencemi. Velmi populární jsou i zdejší dezerty, které překvapí nejen chutí, ale také nápaditým designem.

Mashpi Hotel, Pacto – luxusní eco – lodge nacházející se uprostřed deštného pralesa Chocó.

MÍSTNÍ TRHY

  • Otavalo, Otavalo
  • Saquisili, Cotopaxi
  • Gualaceo, Cuenca
  • ñaquito, Quito
  • Santa Clara, Quito

NEJLEPŠÍ TREKY 

  • Quilotoa Loop
  • Rucu Pichincha Volcano Hike
  • Sierra Negra Volcano, Galápagos 
  • Ruta del Condor
  • Chimborazo

NIGHTLIFE

Hlavním centrem bujaré noční zábavy jsou samozřejmě velká města jako Quito či Guayaquil. Zde najdete asi největší výběr diskoték, klubů a barů. Nicméně nenechte se zmást, pestrou škálu nočního života nabídne i menší město Baños či přímořská Montañita. Obzvláště toto letovisko, populární cíl dovolených pro zahraniční i místní turisty, žije po setmění nebývale rušným životem.

A jaké podniky tedy navštívit? Zkuste například Poco Loco či Lost Beach v Montañite či Bungalow 6 nebo bar Sirka v Quitu.

NEJLEPŠÍ VÝHLEDY 

  • Mirador Virgen de la Nube, Azogues
  • Mirador Shalala, Quilotoa
  • La Chocolatera, Salinas
  • La Casa del Arbol, Baños
  • Teleférico, Quito

SUVENÝRY 

Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například oblečením či dekou z alpaky, čokoládou, kávou či roztomilými postavičkami lam.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Kouření je zakázáno na vnitřních pracovištích, veřejných místech a ve veřejné dopravě. Existuje jedna výjimka ze zákazu kouření, která umožňuje kouření až v 10 % hotelových pokojů za předpokladu, že pokoje jsou určeny pouze jako kuřácké a splňují stanovené předpisy. Kouření je rovněž zakázáno ve venkovních prostorách zdravotnických zařízení a základních a středních škol. Regionální jurisdikce mohou přijmout nařízení, která jsou ještě přísnější.

V Ekvádoru je zákonná věková hranice pro pití alkoholu pevně stanovena na 18 let. To znamená, že jednotlivci musí dosáhnout věku 18 let, aby mohli legálně nejen konzumovat alkoholické nápoje, ale také je nakupovat.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

V Ekvádoru se platí americkým dolarem (1 USD = 23,15 CZK, kurz k 08/2024), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve větších městech dobře dostupné.

Spropitné

Na některých místech se k vašemu účtu automaticky přičte 10 % servisního poplatku. Tam, kde poplatek není započítán, je odpovídající částka spropitného 10 - 15 % z celkového účtu. Levnější lokální restaurace obvykle neočekávají, že necháte spropitné, i když je to velmi oceněno, pokud tak učiníte. Je nutné mít na vědomí, že v Ekvádoru nepatří mzdy k těm nejvyšším.

Taxikáři obvykle nedostávají spropitné, ale často se zaokrouhlí cena jízdného, obzvláště pak, pokud vám řidič pomůže se zavazadly. Průvodci dostávají spropitné v závislosti na délce túry/stráveného času se skupinou. Spropitné jsou zvyklí dostávat i vedoucí výpravy na Galapágách.

Jaké ceny čekat?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Quitu či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v amerických dolarech (USD):

  • plnotučné mléko (1l): 1 USD (23 Kč)
  • cappuccino v kavárně: 4 USD (93 Kč)
  • Coca – Cola (2l) v supermarketu: 2,1 USD (49 Kč)
  • pivo (0,5 l) v restauraci: 3 USD (69 Kč)
  •  lahev vína (střední kategorie) v supermarketu: 10 USD (232 Kč)
  • cigarety (20 ks): 5,2 USD (120 Kč)
  • večeře pro dva v běžném podniku: 20 USD (463 Kč)
  • benzín (98): 1 USD (23 Kč)

Rozpočet

U cesty do Ekvádoru platí, že je na celé cestě nejdražší letenka. Jakmile se začnete po Ekvádoru pohybovat, zjistíte, že vystačíte s relativně malým obnosem, náklady jsou nižší než v České republice, obzvláště pokud nebudete navštěvovat pouze nejluxusnější restaurace a hotely. Pouliční stravování stejně jako nákupy v supermarketu či na trhu vyjdou levně. Každopádně si musíte ujasnit a propočítat, jaké památky chcete navštívit, kde budete ubytováni (možností je zde opravdu hodně, od levného ubytování v soukromí až po luxusní pětihvězdičkové hotely). Měli byste počítat také s dopravou, pokud budete mít půjčený automobil, přičtěte rovněž náklady za benzín. Něco jistě utratíte i za suvenýry. A nutné je připočíst (a včas zarezervovat) případně i letenku na Galapágy. 

Ať se rozhodnete pro skromnější či naopak luxusní dovolenou, je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě.

Možnosti slev pro turisty 

Výlet do Ekvádoru může být plný zážitků i s nevelkým rozpočtem. Ceny jsou zde obecně nižší než v Evropě a pokud budete utrácet rozumně, můžete vyjít poměrně s málem. Co je zde levné, to je určitě jídlo v místních kavárnách/pouličních bistrech a rovněž cestování veřejnou dopravou. Ani ubytování vás nemusí zruinovat, obzvláště menší lokální hotely bývají za velice rozumné ceny.

Jak již bylo zmíněno, stravování, pokud pomineme vyhlášené luxusní restaurace v centru měst, vás v Ekvádoru nezruinuje, nicméně pokud byste chtěli ušetřit ještě více a bydlíte v ubytování s vlastní kuchyní, pak samozřejmě vařením ušetříte další dolary. Suroviny můžete také kupovat na trzích!

Veškeré aktivity, výlety, automobil a především ubytování si zarezervujte s dostatečným předstihem! To samé platí o případné letence na Galapágy.

Pokud plánujete návštěvu vícero památek/atrakcí, zvažte nákup Bucket Passu.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Ekvádoru připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Ekvádoru data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!

DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Ekvádoru je Servicios Postales del Ecuador. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby ekvádorské pošty jsou považovány za relativně spolehlivé, ač je nutné počítat s delší dobou dodání. Poštovní pobočky najdete v každé čtvrti ekvádorské metropole a i po celé zemi je pošt nemalé množství. 

SPECIÁLNÍ INFORMACE 

  • Byl pojmenován podle rovníku (název Ekvádor pochází ze španělského slova pro rovník).
  • Je domovem 5 památek světového dědictví UNESCO
  • Ekvádor uznává práva přírody. V roce 2008 se Ekvádor stal první zemí, která oficiálně uznala, že také příroda má svá ústavní práva. To bylo zahrnuto do ústavy země v článku 71, kde se uvádí, že příroda má právo „existovat, přetrvávat, udržovat a regenerovat své životní cykly, strukturu, funkce a své procesy v evoluci“.
  • Ekvádor má čtyři různá podnebí. Na pevnině má Ekvádor tři odlišné regiony s vlastním „mikroklimatem“, Costa, Sierra a Oriente. Costa pokrývá pobřežní oblast od oceánu po úpatí And a vyznačuje se tropickou vlhkostí. V oblasti Sierra napříč Andami jsou teploty nižší, zatímco oblast Oriente se skládá převážně z deštného pralesa Amazonie. Galapágy, 1000 kilometrů od pobřeží, mají také své vlastní klima s příjemným počasím po celý rok.
  • Yasuní Park je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Tento chráněný ekvádorský národní park a biosférická rezervace se nachází hluboko v srdci ekvádorské Amazonie. 
  • Čokoláda má v Ekvádoru dlouhou historii. Kakao se v Jižní a Střední Americe pěstuje po staletí a je již dlouho základem národního a kulturního dědictví Ekvádoru. Výzkumy ukazují, že čokoláda se zde konzumuje již tisíce let. 
  • Ekvádor má jedny z nejkrásnějších a nejdochovalejších koloniálních staveb v Americe.
  • Banány jsou v Ekvádoru důležitým potravinářským produktem a základem ekvádorské stravy a kuchyně. 
  •  Ekvádor je rájem pro pozorovatele ptactva.
  • Ekvádor je domovem „nejvyšší hory“ světa. Jedním z nejpřekvapivějších faktů o Ekvádoru je, že země je domovem bodu, který je na Zemi nejblíže vesmíru. Mt. Chimborazo je fakticky nejvyšší hora na Zemi. Země není dokonalá koule, kolem rovníku se vyklenuje a Ekvádor se nachází přímo na tomto vyklenutí. Nejvyšší hora Ekvádoru, Mt. Chimborazo (6263 m), je tak na svém vrcholu nejvzdálenějším bodem od středu Země. 
Quito - krásné hlavní město EkvádoruPokud budeme mít štěstí, uvidíme endemit kolibříka Ukážeme vám, jak se zde žijePeru má stovku druhů kukuřiceVyzkousíme i místní specialituKoloniální Quito pod ochranou UNESCOArchitektura Quita je pastvou pro očiBudeme procházet kolem sopky Cotopaxi - nejvyšší aktivní sopka zeměFascinující výhledy na masivy AndV ráji GalapágNavštívíte muzeum zlata v El DoraduS CK SEN se dostanete do kolumbijské FlorencieGalapágy vám vyrazí dech v každém věkuPovíme si od Darwinových poznatkáchDivoká ekvádorská příroda vás uchvátíNa Galapágách se budeme cítit jako v ráji
zobrazit zájezdy do Ekvádoru

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole