Tradiční čínské lampiony

Kam jet v Číně

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování
palác Potala v Tibetu

Palác Potala

Nachází se na Červeném pahorku ve městě Lhasa, které je centrum Tibetské autonomní oblasti. Je nejen náboženským a politickým centrem celého regionu, ale také pokladnicí tibetského umění. Mnozí tuto stavbu pokládají za nejkrásnější stavbu na světě a určitě očaruje i Vás. Nechal ji postavit 5. Dalajláma na kopci Marpo Ri (vysokém 130 m), na místě starého hradu prvních tibetských králů. Se stavbou Bílého paláce se začalo v roce 1645 a dokončena byla o tři roky později. O rok později se do Potaly nastěhoval a od roku 1649 se stala sídlem dalajlámů. Červený palác byl dokončen až 12 let po Dalajlámově smrti v roce 1694. 12 let tajili Tibeťané jeho smrt, aby palác mohli dokončit.

Čti více
Velká čínská zeď

Velká čínská zeď

Jedno oblíbené čínské přísloví zní takto „Nikdo nemůže být skutečným hrdinou, dokud nebyl na Velké čínské zdi.“ Tato slova jasně deklarují to, co pro Číňany zmíněná starověká památka znamená. Její výjimečnost ostatně pochopíte, až ji uvidíte na vlastní oči. Název Velká čínská zeď zní v čínštině „Changcheng“, což je v překladu „Dlouhá zeď“ – její délka přesahuje více než 6 000 kilometrů! Táhne se od pevnosti Shanhaiguan na východu až po Jiayuguan na západu a spatřit ji můžete i v těchto místech: Peking, Hebei nebo Tientsin. Průměrná výška zdi je pak zhruba šest až osm metrů a na šířku po ní přejde bez problémů až pět koní anebo deset mužů. Nejvíce návštěvníků zavítá tradičně do průsmyku Badaling, kam se snadno dostanete z Pekingu veřejnou dopravou. Za návštěvu však stojí i úsek Mutianyu vzdálený od hlavního města Číny asi 70 kilometrů. Zajímavostí je, že některé nejstarší úseky Velké čínské zdi byly postavené již v 7. století před naším letopočtem – a tak zde na vás dýchne opravdová čínská historie!

Poznávací zájezdy na Velkou čínskou zeď

Čti více
Peking, Čína

Zakázané město, Peking

V samém srdci Pekingu se nachází nejvýznamnější čínský komplex budov známý jako Zakázané město (Císařský palác nebo také Zǐjìnchéng). Jeho vznik se datuje do doby dynastie Jüan, která se na území vyskytovala v letech 1271 až 1368. Mnohé budovy, které zde uvidíte, však byly dostavěny až v letech 1406 až 1420 – právě od těchto let sloužil komplex zejména císařům z dynastií Čching a Ming. Vstup do oblasti byl tehdy prakticky zapovězen všem „obyčejným“ lidem. Výjimku měli jen členové císařské rodiny anebo třeba kurtizány. Až sem zavítáte, budete naprosto ohromeni rozlohou Zakázaného města, která činí až 720 tisíc metrů čtverečních! Komplex je pak obehnán desetimetrovou zdí se strážními věžemi a příkopem – tento způsob ochrany míval v dřívějších dobách svůj účel. Na prohlídku si vyhraďte určitě několik hodin a neopomeňte navštívit například pět mramorových mostů zvaných Jinshui Qiao (Golden River Bridges), císařský hodovní sál nebo Palácové muzeum s artefakty dávných čínských dynastií. 

Poznávací zájezdy do Pekingu

Čti více
Shaolin, Čína

Chrám Shaolin

Pakliže zamíříte do provincie Henan ve střední Číně (v jeho blízkosti se pak nachází i město Dengfeng a úpatí hory Songshan), určitě neopomeňte prohlídku buddhistického Chrámu Shaolin s nímž se pojí dlouhá a zajímavá historie. Toto místo bylo zasvěcené rozvoji buddhismu, výcviku bojových umění i zenové meditaci, než bylo dle dostupných historických informací zničeno. Dějiny hovoří konkrétně o tom, že na počátku 20. století byl chrám napaden a komplex přišel údajně až o 90 budov. Tehdy také mnoho mnichů uprchlo do Ameriky. Čínská vláda se však rozhodla chrám obnovit a otevřít, což se u veřejnosti setkalo s velkým úspěchem – místo se stalo vyhledávanou turistickou památkou i památkou světového dědictví UNESCO. To, co je k vidění v oblasti dnes, patří do pozůstatků dynastie Ming a Čching. Poblíž Chrámu Shaolin se pak nachází (uprostřed lesa) i 250 kamenných stúp, které jsou známé jako Pagoda Forest (Les pagod) – jde vlastně o buddhistický hřbitov zemřelých mnichů/pomníky k uctění jejich památky. Nenechte si ujít toto magické místo, jenž odolalo nepřízním osudu a vstalo z popela jako bájný pták Fénix!

Čti více
terakotová armáda v Číně

Terakotová armáda

Tato památka je nejdůležitějším a největším čínským archeologickým nálezem, na který se „přišlo“ vlastně náhodou v 70. letech minulého století při kopání studní. Terakotová armáda se rozkládá ve třech rozměrných podzemních jámách a postavena byla v dřívějších dobách k jednomu zásadnímu účelu – aby střežila hrobku Prvního císaře dynastie Čchin – Qin Shi Huanga. Na tomto místě budete fascinováni až osmi tisícovkami hliněných soch válečníků v životní velikosti, více jak pětistovkou koní a mnoha vozy. Všechny tyto dechberoucí nálezy pochází z roku 280 před naším letopočtem a některé z nich musely být zrekonstruovány do dnešní podoby. 

Čti více
Prohlédnete si detaily Nebeského chrámu

Peking

Hlavní město Číny je národním politickým, vzdělávacím i kulturním centrem a také nejčastější vstupní branou do země – Mezinárodní letiště Beijing Capital je druhým nejrušnějším letištěm na světě. Peking se však pyšní i přívlastkem „jedno z nestarších měst na světě“! Člověka pekingského (Homo erectus) bylo možné v této oblasti zpozorovat již před 770 až 230 tisíci lety. Dnes je toto čínské velkoměsto v pořadí druhé, co do velikosti (hned po Šanghaji) a návštěvníkům nabídne nespočet fascinujících památek, které jsou dokonce zapsané v UNESCO – např. Velká čínská zeď, Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky Ming, Naleziště člověka pekingského v Zhoukoudian nebo Grand Canal. V čínské metropoli si najde každý to, co je mu blízké – Peking je zkrátka celosvětově jednou z nejvýznamnějších turistických destinací a mistrem v propojení moderny a tradice, ať už hovoříme o architektuře anebo třeba o gastronomii.  

Zájezdy do Pekingu

Čti více
Východní Asie, Čína, Macao

Macao

Nedokážete si představit město, ve kterém se mísí portugalská a čínská kultura? Pak zavítejte do Macaa! Toto místo, jehož historické centrum je zapsané do UNESCO, bývá právem označované jako „Las Vegas Východu“ nebo „Monte Carlo Orientu“. Přesvědčte se o jeho výjimečnosti a vlastní oči. Zajímavým faktem také je, že Macao představuje jediné území Číny, kde je hazard legální – proto se zde daří zejména hazardní turistice. Kromě kasin a luxusních hotelů tu ale můžete obdivovat i nespočet historických památek, jako např. Ruiny sv. Pavla (pozůstatky bývalého kostela Mater Dei), Chrám A-Ma anebo hlavní vojenskou obrannou strukturu Macaa – pevnost Mount Fortress. 

Čti více
plavba po řece Li v Číně

Plavba po řece Li

Až se ocitnete kolem čínského města Guilin, budete naprosto uchváceni z tamějšího venkovského rázu krajiny a také řekou Li, která se táhne městem i okolními krasovými vrcholky. Zdejší přírodu poznáte nejlépe, když nasednete na loď a poplavíte se po řece Li. Zdaleka nejoblíbenějším úsekem je Guilin – Yangshuo, což je 80 km dlouhá plavba vedoucí podél roztodivných skalních útvarů anebo jeskyní. Tyto oblasti místní pojmenovali velmi poeticky – obdivovat zde můžete například Mount of Unique Beauty (Horu jedinečné krásy), Elephant Trunk Hill (Kopec sloního chobotu) a Reed Flute Cave (Jeskyni Rákosová flétna). Výlety po řece jsou poskytovány buďto na klasických výletních lodích anebo tradičních bambusových pramicích a trvají od několika hodin po několik dní – v závislosti na preferovaném plavidle.

Čti více
Kunming, Čína

Kunming

Hlavním a největším městem provincie Yunnan je právě Kunming, též přezdívaný jako „Město věčného jara“. Tuto přezdívku si zasloužil kvůli své poloze – nachází se totiž v téměř tropickém pásmu, ale nadmořská výška 2 000 metrů tomuto místu dodává mírnější a příjemnější klima. Velmi zajímavá je historie města, která přesahuje více jak 2 400 let. Kunming býval totiž hlavní branou ke slavné „Hedvábné stezce“, která usnadňovala obchodování s Tibetem, Myanmarem, Sichuanem anebo Indií. V dnešní době je toto místo považované za jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na jihozápadě Číny. Obdivovat můžete ve městě a jeho okolí třeba: Kamenný les/soubor vápencových útvarů (vzdálen od centra města asi 20 minut), horskou oblast Western Hill s Dračí bránou, jezero Dianchi nebo chrám Yuantong.

Čti více
Lhasa, Tibet

Lhasa

Lhasa - hlavní město Tibetu a magické místo přitahující návštěvníky z celého světa. Lhasa se mění, ale ve starém městě se zastavil čas. I Vy budete mít možnost dýchat atmosféru posvátného okruhu Barkor, přidat se ke starým poutníkům, točícím své modlitební mlýnky, smlouvat na trhu s exotickými suvenýry a poznat jedno z nejexotičtějších míst Asie. Srdcem města je chrám Jokhang s nejsvětější podobou Buddhy v celém Tibetu, která je stará 1400 let. Chrám založil 33. král dynastie Yarlung Songtsen Gampo pro podobiznu Buddhy, kterou mu přinesla jeho nepálská manželka Bhrikuti.

Zájezdy do Tibetu

Čti více
Hongkong, Čína

Hongkong

Bouřlivě tepající a energické čínské město plné barev a kulturní rozmanitosti, významný přístav, místo s ikonickými panoramaty, kulinářská perla či velkolepé nákupní centrum – i tak by se dal definovat Hongkong rozkládající se v osmnácti okresech. Je jednou z nejlidnatějších oblastí na světě a také metropolí s největším počtem mrakodrapů na světě. Zde se propojují dva zcela odlišné světy, které se však vzájemně doplňují a jeden bez druhého by nebyly tím, čím je Hongkong dnes. Najdete tu nejen starodávné čínské památky, ale i proslulá zábavní centra, jež jsou výdobytkem moderní civilizace (např. Ocean Park). A co byste si rozhodně neměli nechat ujít? Třeba sochu Tian Tan Buddhy, která měří až 34 metrů, Hongkongské vesmírné muzeum, ekologický park Hong Kong Wetland Park, Farmu a botanickou zahradu Kadoorie, chrám Man Mo nebo veřejný park Wong Tai Sin. 

Čti více

Vodopád Huangguoshu

Jakmile zamíříte do čínské provincie Guizhou, asi 45 kilometrů od města Anshun, rozprostře se před vámi dechberoucí Národní park Huangguoshu Waterfall s osmnácti hřmotnými vodopády různých velikostí. Tím zdaleka nejvyšším (v celé Asii) je zdejší vodopád Huangguoshu – na výšku měří až 77,8 metrů a na šířku má pak cca 101 metrů. Jeho název znamená v čínštině „Žlutý ovocný strom“. Na tento výjimečný přírodní úkaz se ovšem můžete zahledět i tak trochu z jiné perspektivy. Za vodopádem se totiž nachází jeskyně Shuiliandong (Water-Curtain Cave), ze které získáte doslova nezapomenutelný výhled na masy padající vody. A za slunečného počasí se vám zde mohou naskytnout i pohledy na duhu nad rybníkem Xiniu z různých „jeskynních oken“. Tohle pohádkové místo si určitě nenechte ujít. Na unikátní foto snímky je jako dělané!

Čti více

Kamenný les

110 km jihovýchodně od Kunmingu se nachází oblast mohutných vápencových věží Shilin o rozloze 80 hektarů. Nejvyšší z věží dosahují výšky 30 m. Celá oblast je protkána chodníčky a schodišti vytesanými mezi skalními věžemi. Můžete vystoupat na vrcholky věží a užít si výhled na
celý Kamenný les. Po cestách tu s pohodlnějšími turisty jezdí i elektrobusy. Oblast vznikla před desítkami milionů let díky mořskému dnu, které bylo vyzvednuto do výšky a působením větru a deště došlo k opracování kamenných útvarů do různých podob. Dnes si tak můžete prohlédnout Ženu vyhlížející svého muže, Lotosový květ či dokonce Fénixe česajícího si křídla. Kamenný les je hojně navštěvován čínskými turisty a patří pod ochranu UNESCO.

Čti více

Dali

Někdejší hlavního město starověké provincie Yunnan se nachází v jihozápadní Číně a od města Kunming je vzdálené asi 350 km. Dnes představuje hlavní město autonomní prefektury Dali Bai a také politické, ekonomické i kulturní centrum. Obdivovat zde můžete zejména starobylé budovy, městské hradby nebo městský příkop. Největšími lákadly a taháky v oblasti města Dali jsou pak hora Cangshan a jezero Erhai. Za vidění ovšem stojí i Butterfly Spring Park, kde je možné se kochat rybníkem s průzračnou vodou anebo desítkami tisíc na obloze „tančících“ motýlů – přičemž někteří z nich jsou velcí jako dlaň! A pokud raději dáváte přednost staré čínské architektuře, navštivte třeba Tři pagody chrámu Chongsheng, které pochází z 9. až 10. století!

Čti více

Lijiang

Staré město Lijiang najdete na jihozápadě provincie Yunnan – posazené je do překrásné krajiny mezi řekou a horami (nikdy kolem něj nebyly vystavěny hradby). Pro zachovalou a pozoruhodnou architekturu je také zapsané v UNESCO. Obdivovat zde můžete dokonce starodávný systém zásobování vodou, který je dodnes efektivní a funkční. Na tomto místě na vás zcela jistě dýchne duch dávné doby – necháte se okouzlit kamennými mosty křižujícími malé potůčky, kanály protékajícími městem, starými dřevěnými budovami lemujícími dlážděné uličky anebo místní menšinou Naxi? Nudit se tu určitě nebudete – Lijiang totiž žije ve velmi aktivním tempu. Hlavními lákadly v okolí města jsou pak tyto oblasti: Soutěska skákajícího tygra (Tiger Leaping Gorge) anebo Sněžná hora nefritového draka (Jade Dragon Snow Mountain). Opomenout byste ale v oblasti neměli ani Dongba Museum (zde se dozvíte více informací o starověké kultuře Naxi), Black Dragon Pool Park, jezero Lashi, jezero Lugu, vesnici Baisha nebo starobylé město Shuhe.

Čti více

Leshanský Velký Buddha

O Lešanském Velkém Buddhovi hovoří slavné čínské přísloví takto: „Hora je Buddha a Buddha je hora.“ Tuto jednasedmdesát metrů vysokou sochu (vytesanou do kamenného útesu) najdete na východ od města Leshan v provincii Sichuan. Konkrétně se nachází na soutoku řek Min, Qingyi a Dadu. V roce 1996 byla pro svou unikátnost zařazena do světového dědictví UNESCO. Počátky výroby sochy se datují do roku 713 (za dynastie Tang) a má se za to, že kompletní Lešanský Velký Buddha spatřil světlo světa až po dalších 90 letech tesání, tedy v roce 803. Iniciátorem celého projektu býval dle všeho mnich jménem Hai Tong, který chtěl ochránit pomocí sochy lidi před „vodním duchem“, jemuž se přisuzovaly četné nehody lodí. Zajímavostí pak je, že socha byla před rokem 1963 téměř zničena povětrnostními vlivy, avšak čínská vláda ji nechala opravit. 

Čti více

Chengdu

páté největší město Číny a hlavní město provincie Sečuán, je staré asi 2500 let. První zmínky o něm jsou v kronikách dynastie východní Han (Chan; 25–220 n.l.), kde se o něm mluví v souvislosti s obchodními cestami na západ jako o „městě brokátu“. Několikrát bylo zdevastováno nájezdy severozápadních kočovných kmenů. Po pádu dynastie Tang a po pádu dynastie Ming zde na krátkou dobu vznikly samostatné státy. Dnes je Chengdu jedním z nejmodernějších a nejdynamičtěji se rozvíjejících čínských měst. Hradby, které obklopovaly staré město, již byly strženy, stejně tak postupně mizí stará tradiční dřevěná zástavba. Jednou z největších kulturních zajímavostí je tak buddhistický klášter Wenshu, pocházející z doby dynastie Tang. Jedná se o činný klášter hojně navštěvovaný čínskými poutníky. K největším lákadlům města v současnosti nepatří ani tak kulturní a historické památky, ale nedaleká chovná stanice ohroženého druhu pandy velké. Rezervace se nachází na předměstí Chengdu a žije v ní nyní méně než 1000 kusů pandy velké. Díky své vzácnosti se panda velká stala národním symbolem Číny.

Výzkumná základna chovu pand v Chengdu 

Pandy velké jsou v Číně ikonickými zvířaty, a tak si je rozhodně na dovolené nemůžete nechat ujít! Nejlepším místem k jejich obdivování je Výzkumná základna chovu pand ve městě Chengdu (Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding). Zde spatříte tyto velké a roztomilé savce z bezprostřední blízkosti a můžete se dokonce zúčastnit zážitkového dobrovolnického programu, díky němuž se zapojíte do krmení pand a možná si pochováte i pandí mládě! Takový zážitek vám utkví v paměti na hodně dlouho. Pokud dáte přednost pouhé návštěvě a kochání se z dálky, dorazte do základny ideálně v ranních hodinách na krmení zvířat – tehdy jsou pandy totiž nejaktivnější. 

Čti více

Chrám nebes v Pekingu

Tato památka založená v 15. století a zapsaná v světovém dědictví UNESCO je známá také jako Císařský obětní oltář v Pekingu. Chrám nebes je v podstatě komplexem dvaadevadesáti starobylých kultovních staveb, které jsou zasazené do zahrad s borovicovými lesy. Uspořádání jednotlivých budov má duchovní význam – představuje vztah mezi lidským a Božím světem, plus se dotýká čínského učení zvaného kosmologie, v němž hráli roli i čínští císaři z dynastií Ming a Čching. Ti se zde modlili v Síni modliteb za lepší úrodu a přinášeli oběti nebesům. V komplexu je však k vidění např. i Síň abstinence, kde se císaři postili po obřadu obětování. 

Čti více

Xian

Hlavní město provincie Shaanxi, starověký Xi'an, v sobě nese notnou dávku historie (zhruba 3 000 let). Je považován za kolébku čínské civilizace, proto zde najdete až 72 císařských hrobek, více než 700 historických míst včetně chrámů a pagod i nespočet muzeí odkazující na dávné doby, tj. například Xianyang Museum, Banpo Museum, Shaanxi History Museum nebo Forest of Steles Museum. Za návštěvu zde stojí ale i proslulá Terakotová armáda! A na závěr malá zajímavost: Xi'an býval před dynastií Ming známý jako Chang'an – jeho nynější název se pak překládá jako „Mír na západě“. 

Nepřehlédnutelné jsou monumentální 14 km dlouhé a 15 m vysoké xi’anské hradby. Centrem starého města, obehnaného hradbami, je Zvonová věž postavená koncem 14. století. Nedaleko se nachází Věž bubnu, kolem které se rozkládá muslimská čtvrť s pitoreskními bazary a uličkami. Uprostřed muslimské čtvrti se ukrývá jedna z nejstarších mešit v Číně – Velká mešita, jejíž architektura je významně poznamenána čínským vlivem, který se vypořádal i s typickým muslimským minaretem. Za návštěvu stojí Muzeum provincie Shaanxi, k němuž v těsné blízkosti přiléhá velké množství krámků umělců a starožitníků. Největší zajímavostí muzea je 2300 kamenných stél, mnohdy až 2000 let starých, díky kterým se muzeu také říká Les stél. Vynechat by se neměl ani mystický taoistický klášter Osmi nesmrtelných nebo pagody Malé a Velké divoké husy z 8. a 9. století, z období největšího rozmachu hedvábné cesty, v jejichž základech byly uloženy významné buddhistické spisy dovezené z Indie. Pro své historické památky doprovázené neopakovatelnou atmosférou muslimských tržišť a bazarů je Xi’an jednou z turisticky nejatraktivnějších lokalit. Ke zcela největší atrakci města však patří nedaleká tzv. Terakotová armáda.

 

Čti více
Zúčastníte se vyčování v kláštěře

Kláštery Ganden, Drepung, Drigung

Trojice klášterů řádu Gelukpa v tibetském buddhismu v Lhase a okolí. Založeno byly po vzniku řádu v letech 1416, 1417 a 1419 a začátkem 20. století v nich pobývalo spolu přes 20.000 mnichů. Atmosféra modlitebních místností, kaplí a tajemných zákoutí Vás nadchne.

Čti více

Luoyang

Město Luoyang rozkládající se na severozápadě provincie Henan je jednou z kolébek čínské civilizace. Založeno bylo v 11. století a je považované za kulturní i buddhistické centrum a historicky významné hlavní město devíti dříve vládnoucích dynastií. Najdete zde hned několik památek zapsaných v UNESCO, jako např. jeskyně Longmen anebo Chrám bílého koně, který je dle tradice považován za první buddhistický chrám založený v Číně. Milovníky květin pak zcela určitě uchvátí pivoňková zahrada Luoyang Peony Garden! Ti, co dají spíše přednost poznávání historie města, si pak rádi zajdou do jednoho z tamějších muzeí – Tianzi Jialiu Museum, Luoyang Ancient Art Museum i Luoyang Museum mají návštěvníkům rozhodně co nabídnout!

Čti více

Suzhou - Klasické zahrady

V historickém čínském městě Suzhou můžete obdivovat nádherné zahrady The Classical Gardens of Suzhou (Klasické zahrady v Suzhou), které jsou dokonce pro svou unikátnost zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Založeny byly již v 11. století, kdy bylo město v nebývalém rozkvětu. Za vidění zde stojí určitě obnovená zahrada Lingering anebo třeba Pavilon Cang Lang. Uprostřed této zelené oázy naleznete vnitřní klid i intenzivní historickou atmosféru.

Čti více
Noční plavba kolem Šanghaje

Šanghaj

Přezdívku „Paříž Východu“ nezískala Šanghaj náhodou. Věhlasnému evropskému městu může totiž hrdě konkurovat co do smyslnosti, hříšnosti a také atraktivnosti. Nejlidnatější a nejbohatší město na východě Číny vás nenechá ani na vteřinu vydechnout, pokud se jím budete procházet. Obrovská panoramata mrakodrapů jsou doslova hypnotická, stejně tak jako omamná vůně pouličních pokrmů a bujarý noční život. To, a ještě více je zahrnuto v západovýchodním kulturním koktejlu, který si budete chtít vychutnávat zas a znova plnými doušky. Tak neváhejte a vyrazte za nejdobrodružnějšími zážitky!

Poznávací zájezdy do Šanghaje

Čti více

Bund

Pokud cestujete do Šanghaje poprvé, určitě nezapomeňte na procházku po nábřeží Bund. Právě to je velmi známým symbolem čínského velkoměsta a patří mezi nejoblíbenější i nejrušnější atrakce. 1,5 kilometrů dlouhá stezka, po které se dá příjemně kráčet, se nachází podél břehů řeky Huangpu a nabízí nebývale podmanivý pohled do minulé éry Šanghaje. Právě toto místo totiž sehrálo klíčovou roli v přeměně malého města ve světovou metropoli. Obdivovat zde ale můžete i několik desítek budov v neoklasicistním stylu, jež se staly významnými městskými památkami. Úchvatný je například noční pohled na televizní věž Oriental Pearl nebo na mrakodrap Shanghai World Financial Center. Natrefit můžete během svých toulek podél bulváru i na četné restaurace a obchody.

Zajímavá historie: Až do poloviny 19. století bývala Šanghaj zaostalým městečkem a smluvním přístavem po první opiové válce. Nábřeží Bund pak představovalo blátivou vláčnou stezku, kterou využívaly zejména lodě podél řeky Huangpu. Vše se změnilo až koncem 19. a začátkem 20. století, kdy se Bund postupně stával rušným centrem globálního obchodu.

Čti více

Nanjing Road

Nanjing Road je šanghajská obdoba Páté Avenue v New Yorku. Pokud tedy pomýšlíte na nejlepší nákupy ve městě, zamiřte sem. Tato přední čínská nákupní ulice se táhne v délce 5,5 km od nábřeží Bund na východě až po křižovatku u chrámu Jing

Čti více

Budova Shanghai World Financial Center

Jakmile se ocitnete ve čtvrti Pudong, neunikne vaší pozornosti velkolepý mrakodrap, jenž je sídlem Světového finančního centra v Šanghaji. Se svou výškou 492 metrů představuje také třetí nejvyšší budovu v Číně a pátou nejvyšší na světě. Jako turistu vás jistě bude zajímat možná návštěva. Zajímavou atrakcí je v rámci Shanghai World Financial Center (zkratka SWFC) zcela určitě vyhlídková plošina Sky Walk s průhlednou podlahou ve stém patře, z níž získáte perfektní výhled na centrum Šanghaje, televizní věž Oriental Pearl i řeku Huangpu. Vyhledávané jsou ale i vyhlídky v 94. a 97. patře, které poskytují pohledy z výšky 423 a 439 metrů nad zemí. Mrakodrap nabízí mimo jiné i ubytování v nejvyšším 5hvězdičkovém hotelu na světě (Park Hyatt Shanghai – mezi 79. až 93. patrem) nebo možnost občerstvení v čínské restauraci nacházející se v 93. patře budovy. Otevřeno je pro návštěvníky denně od 11:00 do 21:00 – doporučuje se zejména denní prohlídka.

Čti více

Oriental Pearl

Oriental Pearl je s 468 metry druhou nejvyšší čínskou rozhlasovou a televizní věží a také šestou nejvyšší na světě. Postavena byla v červenci roku 1991 a uvedena do provozu během listopadu roku 1994. Najdete ji v šanghajské čtvrti Pudong u břehu řeky Huangpu. Kromě vysílání televize a rádia plní i mnoho dalších funkcí – je například oblíbeným místem k nakupování, zábavě, občerstvení či konání konferencí a poskytuje též ubytování v hotelu nebo možnost nahlédnutí do historie prostřednictvím muzea v přízemí. 

Mnoho místních a turistů však na věž míří s vidinou neopakovatelné vyhlídky. Oriental Pearl má totiž k dispozici hned několik vyhlídkových plošin – Space Capsule (Vesmírná kapsle) je umístěná nejvýše v 351 metrech nad zemí, poté následuje otáčivá restaurace Oriental Pearl Revolving Restaurant v 267 metrech, dále Sky Galleria (Nebeská galerie) v 263 metrech, Transparent Sky Walking ve 259 metrech a vyhlídková chodba ve výšce 90 metrů. V 78 metrech nad zemí se pak nabízí návštěvníkům možnost zhlédnout panoramatickou multimediální show „Future Shanghai“. Na prohlídku věže si vyčleňte aspoň 1 až 2 hodiny. Většina atrakcí je zde otevřena denně od 9:00 do 21:00. Lišit se může otevírací doba restaurací a některých obchodů.

Čti více

Šanghajská věž

Chcete-li na vlastní oči spatřit nejvyšší budovu v Číně, pak musíte zamířit k Šanghajské věži, která byla veřejnosti otevřena v roce 2015. Unikátní mrakodrap s výškou 632 metrů najdete ve finanční a obchodní zóně Lujiazui v Pudongu. Jeho největším lákadlem je vyhlídková plošina ve výšce 546 metrů (118. patro), z níž se můžete kochat skvělými panoramaty města. Nejlepší čas na prohlídku je od 17:00 do 21:00, pokud ale toužíte vidět západ slunce, lépe na místo vyrazit ještě před 17:00.

Nejblíže k nebi nad Šanghají se pak dostanete, když vyjedete až do 125. a 126. patra v neuvěřitelné výšce 583,4 m. Právě zde můžete obdivovat výstavu zvanou „Oko Šanghaje“ (Eye of Shanghai). A aby byla samotná cesta do výšin fascinujícím zážitkem, svezete se nejrychlejším výtahem na světě! Ten jezdí rychlostí 18 m/s. Součástí Shanghai Tower jsou však i patra s relaxačními vestibuly nabízejícími prostor pro volný čas. Vybírat tedy můžete z fitness centra, špičkových restaurací, kaváren, obchodů, knihkupectví, muzea nebo dokonce zahrady v čínském stylu. Otevřeno je zde každý den od 8:30 do 22:00.

Čti více

Chrám Jadeitového Buddhy

Buddhistický chrám Jade Buddha najdete v západní části Šanghaje, kde stojí již od roku 1882 (postaven byl za dynastie Čching) – v roce 1918 byl však přestavěn kvůli ničivým následkům války. Nejvíce jej proslavily dvě sochy Buddhů z jadeitu, které přivezl z Barmy do chrámu mnich Huigen. První sedící Buddha je vysoký 1,95 metru a druhý ležící měří na délku 0,96 metru. Kromě těchto fascinujících soch můžete v budově vidět i jiné – například Velká síň je domovem tří zlatých soch, které představují inkarnace Buddhy, tj. minulost, přítomnost a budoucnost. Jakmile sem zavítáte, mějte na paměti, že fotografování soch Buddhů je zakázané. Nejlepší je přijít ráno, kdy se vyhnete davům. Na prohlídku budete potřebovat ideálně 1 až 2 hodiny. Otevřen je chrám 8:00 do 16:30.

Čti více

Velká čínská zeď a několik zajímavých informací

Starověký architektonický zázrak v podobě Velké čínské zdi má sice poměrně nejasné historické základy, je však jisté, že si podmaňuje ročně několik milionů lidí a patří tak mezi jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí na světě. Co byste tedy měli o Velké čínské zdi ještě vědět?

  • Velká čínská zeď se táhne přes 15 severních čínských provincií, obcí a autonomních oblastí – konkrétně od Pochajského moře na východě až po poušť Gobi.
  • Průměrná výška stěn je 6 až 7 metrů a ta zdaleka nejvyšší má 14 metrů.
  • Hlavním účelem vystavění Velké čínské zdi byla obrana hranic. Stavba však sloužila také k přenosu zpráv pomocí majákových věží a umožňovala i rychlejší přepravu vojáků.
  • Zajímavou přísadou stavebního materiálu na Velkou čínskou zeď byla také lepkavá rýže – díky svým soudržným vlastnostem (svou roli hrál obsah amylopektinu) zajišťovala odolnost stavby. Ta se přidávala do malty.
  • Na budování Velké čínské zdi se podílelo téměř milion dělníků, z nichž celá řada patřila mezi trestance. Náročná fyzická práce si však vybrala i svou daň v podobě stovek tisíců zmařených životů.
  • Má se za to, že část Velké čínské zdi může do roku 2040 úplně zmizet kvůli erozi. Nejohroženější je úsek v provincii Gansu.
  • Další zajímavosti o Velké čínské zdi
Čti více

Victoria Peak v Hongkongu

Victoria Peak známý mezi místními také jako „The Peak“ nebo „Mount Austin“ je s 552 metry nejvyšším kopcem na ostrově Hongkong. Návštěvníkům nabídne nádherný výhled na přístav Victoria a ikonické panorama města. Vzhledem k velké oblibě turistů byla na jeho vrcholu postavena dvě nákupní a zábavní centra, tj. Peak Tower a Peak Galleria. Peak Tower je domovem historické lanové dráhy Peak Tram, díky níž si užijete dokonalou vyhlídkovou jízdu. Tato dráha byla zprovozněna již v roce 1888 a původně sloužila k přepravě pouze guvernérovi a obyvatelům luxusních nemovitostí na The Peak. Jedinečná je ale i samotná budova Peak Tower, jež může připomínat tak trochu tvar pánve wok. V tomto centru pak neopomeňte také návštěvu slavné vyhlídkové plošiny Sky Terrace 428, která se nachází v 428 metrech nad mořem nebo muzea voskových figurín Madame Tussauds Hong Kong! A co si užít v centru Peak Galleria? Zde lze vystoupat do třetího patra na vyhlídkovou plošinu anebo si dopřát výtečné čínské jídlo a pití v jednom z místních podniků.

Toužíte-li po příjemné procházce, určitě absolvujte Peak Circle Walk – to je asi 3,5 km dlouhá dlážděná stezka vedoucí kolem The Peak (poskytuje mimořádné výhledy na město). A za pozornost pak stojí i Lugard Road – silnice pojmenovaná po bývalém hongkongském guvernérovi siru Fredericku Lugardovi. Tato cesta je oblíbená jako pěší stezka s úchvatnými výhledy na přístav Victoria.

Čti více

Kowloon v Hongkongu

Pokud se chcete ponořit do pravé hongkongské zábavy, zamiřte do oblasti Kowloon, která se rozkládá na východní polovině stejnojmenného poloostrova v Hongkongu. Ne nadarmo je tato čtvrť přezdívaná jako „Srdce Hongkongu“ nebo „Temná strana“, nabízí svým návštěvníkům totiž nepřeberné množství zábavných a nezapomenutelných aktivit. V záři všudypřítomných neonových světel se tak můžete nechat okouzlovat rušnými nočními trhy, výtečnými jídly v čínských restauracích a zejména pak fascinujícími atrakcemi a památkami, jako jsou například promenáda zvaná Alej hvězd (Avenue of Stars) na nábřeží v Tsim Sha Tsui, Chrám Wong Tai Sin, kulturní centrum Hong Kong, Hongkongské muzeum vědy (Hong Kong Science Museum) nebo Hongkongské vesmírné muzeum (Hong Kong Space Museum). Chvíli klidu uprostřed zeleně a odpočinek od ruchu velkoměsta pak získáte v Kowloon Parku nebo v Městském parku Kowloon Walled. Ujít si ale nenechte v Kowloonu ani velkolepou show s názvem „Symfonie světel“, která osvětluje panorama Hongkongu. 

Čti více

Čtvrti SoHo a Lan Kwai Fong

Samotný ostrov Hongkong nabízí dvě výrazné čtvrti, kde noční život získává docela jiný rozměr. Máte-li tedy v oblibě ruch velkoměsta po setmění, nakupování nejmódnějších svršků, popíjení drinků v zajímavých barech nebo zábavu v nočních klubech, je pro vás jako stvořená čtvrť SoHo anebo čtvrť Lan Kwai Fong. Co se týká SoHo, těšit se můžete na notnou dávku luxusní atmosféry, nejdelší venkovní eskalátor na světě, fascinující architekturu, umění na každém kroku či elegantní podniky. Ve čtvrti Lan Kwai Fong pak na vás čekají ty nejlepší hongkongské kluby a bary obklopené monumentálními i honosnými mrakodrapy. 

Čti více

Ostrov Lantau v Hongkongu a Velký Buddha

Pokud zatoužíte po úprku z městského shonu Hongkongu, zajeďte si na ostrov Lantau. Právě zde naleznete okouzlující přírodu, jedny z nejkrásnějších pláží (Cheung Sha a Pui O) i mnoho příjemných turistických stezek (70 km dlouhá Lantau Trail protíná ostrov skrz na skrz a je perfektní). Obdivovat tu ale můžete i ikonické památky, mezi které patří například Velký Buddha (Tian Tan Buddha). Jde o nejvyšší venkovní sochu Buddhy na světě – celkově měří 26,4 metrů, se základnou 34 metrů a váží neuvěřitelných 250 tun. Vyrobena je z bronzu a tyčí se do výšky 482 metrů nad mořem, tedy slavnostně sedí na vrcholu hory Muk Yue. Monumentální Buddha byl postaven pod záštitou kláštera Po Lin během dlouhých dvanácti let a dnes je hojně navštěvovanou památkou Hongkongu. Pro zemi je velmi významný, neboť má symbolizovat prosperitu Číny a mír. 

Ostrov Lantau ale nabídne něco málo i zapáleným historikům/amatérům! Za návštěvu v tomto ohledu stojí určitě pevnost Tung Chung pocházející z roku 1832, s níž se pojí sáhodlouhé a komplikované dějiny. Za 2. světové války byla obsazena Japonci, poté sloužila jako policejní stanice, a nakonec i jako vysoká škola.

Čti více

Hongkongské vyhlídkové kolo

Když nemáte strach z výšek a toužíte po nezapomenutelném panoramatickém výhledu na hongkongský přístav Victoria, nasedněte na 60 metrů vysoké ruské kolo s 42 klimatizovanými gondolami – každá z nich pojme až 8 lidí. Existuje dokonce jedna VIP gondola, která nabídne luxus v podobě sezení na kožených sedačkách či perfektní výhled přes podlahu z čirého skla. Hongkongské vyhlídkové kolo poskytuje návštěvníkům čtvrthodinovou jízdu v jakýkoliv denní či večerní čas. Zdaleka nejpůvabnější je ale výhled z ruského kola při západu slunce! Svézt se můžete vždy od pondělí do čtvrtka v čase 12:00 až 22:00 (poslední jízda je uskutečněna v 21:30) a od pátku do neděle včetně svátků v čase 11:00 až 23:00 (poslední jízda je uskutečněna v 22:30). 

Zajímavost: Hongkongské vyhlídkové kolo se dokonce objevilo ve známém filmovém snímku Godzilla vs. Kong z roku 2021, kdy bylo fiktivně zničeno během bitvy Godzilly a Konga.

Čti více

Promenáda Tsim Sha Tsui

Jednu z nejkrásnějších procházek v Hongkongu zažijete na promenádě Tsim Sha Tsui, která se vine v délce cca 1,6 km podél nábřeží v okrese Kowloon. Během cesty získáte úžasné výhledy zejména na přístav Victoria a mnoho fascinujících budov, jako jsou například Hong Kong Cultural Center, Hong Kong Museum of Art či Hong Kong Space Museum – proto si nezapomeňte přibalit fotoaparát. K návštěvě ale bude svádět během vašeho putování i Avenue of Stars neboli Alej hvězd, kde se můžete zvěčnit třeba se sochou Bruce Leeho. Výchozím bodem této procházky je Star Ferry Terminal a tím konečným pak vchod do podmořského tunelu Hung Hom. Nejlepším časem k procházce je osmá hodina večerní, kdy si užijete úchvatnou světelnou show Symphony of Lights.

Čti více
Street food na promenádě Wangfujing

Ulice Wangfujing v Pekingu

Ulici Wangfujing při své návštěvě Pekingu určitě nevynechte, pokud jste dobrodruhy a gurmánskými experimentátory. Ochutnat zde totiž můžete ty nejzvláštnější pokrmy, mezi které patří například smažený škorpion, hadí kebab či restovaný hmyz na tyčkách. Nechcete-li však experimentovat s jídlem, samozřejmě nemusíte. I pro vás se něco v kilometr a půl dlouhé ulici Wangfujing najde, neboť je jednou z nejznámějších nákupních oblastí v čínské metropoli. Pořídit zde můžete třeba značkové oblečení, suvenýry, řemeslné výrobky nebo i elektroniku. 

Čti více
Návštěva Nebeskému chrámu v Pekingu

Síň modliteb v Pekingu

Jižně od Zakázaného města se nachází velkolepý Chrám nebes (UNESCO), který je největším císařským a náboženským komplexem budov v Pekingu. Za dynastie Ming a Čching do tohoto chrámu chodívali císaři a modlili se v něm za dobrou úrodu. Samotná budova pak vznikla již v roce 1420, kdy byl Peking znovu ustanoven hlavním městem Číny za vlády císaře Jung-leho – ten zde pořádal obětní obřady k uctívání nebe a Země. Mezi nejvíce velkolepé stavby komplexu patří právě Síň modliteb (kromě Císařské klenby nebes a Kruhového mohylového oltáře), v níž se lidé modlili za dobrou úrodu. Tato budova patří také mezi nejstarší v areálu Chrámu nebes, neboť se má za to, že byla postavena již roku 1420. Hala síně má kuželovitý tvar, trojité okapy, v průměru měří 32 metrů a na výšku má 38 metrů. 

Obdivovat v Síni modliteb můžete zejména její fascinující vnitřní konstrukci, jež sestává z osmadvaceti masivních dřevěných sloupů a šestatřiceti čtvercových krokví (součást krovu, nese střešní latě), které drží pospolu překvapivě bez použití hřebíků, cementu anebo oceli. Uprostřed síně se pak tyčí čtyři dračí sloupy o výšce 19 metrů, které mají představovat čtyři roční období. 12 zlatých sloupů ve středním kruhu pak symbolizuje 12 měsíců v roce a dalších 12 sloupů ve vnějším kruhu předznamenává 12 částí dne a noci.

Čti více
Letní palác císařské dynastie v Pekingu

Letní palác v Pekingu

Na západním okraji Pekingu v okrese Haidian se rozprostírá jedna z nejoblíbenějších atrakcí mezi turisty, kterou je Letní palác (UNESCO). Již samotný název památky napovídá, že se toto místo stalo v dřívějších dobách vyhledávaným letním útočištěm císařů a jejich rodin (nacházeli zde úlevu před horkým pekingským sluncem). Základy dnešního letohrádku a zahrad nechal postavit v 18. století císař Čchien-lung z dynastie Čching – ten tehdejším zahradám říkal „Qingyiyuan“ (v překladu „Zahrady jasných vln“). Pokud tedy i vy zatoužíte po procházce v klidné zelené oáze, která doslova dýchá historií, zamiřte do Letního paláce. Vidět můžete v komplexu Letního paláce celou řadu skvělých památek, jako například Palác Renshou (Síň dobročinnosti a dlouhověkosti), Palác Leshou (Síň radosti a dlouhověkosti), Palác Yulan, jezero Kunming, Pavilon Foxiang (41 metrů vysoký buddhistický chrám s osmi patry), most se sedmnácti oblouky nebo také chodbu Long Corridor, ulici Suzhou a Longevity Hill – 58 metrů vysoký kopec „dlouhověkosti“, jenž býval sídlem některých nejdůležitějších budov Letního paláce.

Čti více

Úhelný vrh

Přímo za Zakázaným městem v Pekingu se nachází uměle vytvořený kopec známý též jako Úhelný vrh (Coal Hill), Prospect Hill nebo park Jingshan. Vytvořen byl v roce 1420 z navršené hlíny, jež se nahromadila po vyhloubení příkopů kolem Zakázaného města (Palácového muzea). Pokud byste si ale mysleli, že se jedná o obyčejný „kopec“, byli byste na omylu. Vybudován byl totiž v souladu s principy feng-shui, a navíc měl chránit císařský palác před chladnými severními větry. Coal Hill neboli Uhelný vrch je spojován především s dynastií Ming, neboť právě zde si vzal život dle legendy poslední císař dynastie Čchung-čen – údajně, když se blížila mandžuská vojska. Zajímat vás ale bude nejspíš i důvod názvu „Uhelný“. Ten je odvozen ze skutečnosti, že se na úpatí kopce kdysi často hromadilo uhlí. Chcete-li vidět Zakázané místo z jiné perspektivy a stojíte o bezkonkurenčně skvělé foto snímky, vystoupejte na vrchol kopce za časných ranních hodin a kochejte se. Dokonalá panoramata vám poskytne i tamější Pavilon věčného jara (Wanchungting)! Otevírací doba parku Jingshan je od dubna do října stanovena na 6:00 až 21:00 a od listopadu do března na 6:30 až 20:00.

Čti více

Ptačí hnízdo v Pekingu

Pekingský národní stadion je známý v Číně a také po celém světě pod přezdívkou „Ptačí hnízdo“. Navržen byl jako primární stadion pro olympijské hry konané v roce 2008 – využíval se pro závody na dráze a v poli, k fotbalu nebo například k hodu diskem. Po ukončení olympiády se budova otevřela veřejnosti a začala sloužit k sportovním soutěžím či rekreačním aktivitám. O unikátní design Pekingského národního stadionu se postarali tři architekti (dva ze Švýcarska a jeden z Číny), tj. Pierre de Meuron, Li Xinggang a Jacques Herzog – ti měli svým návrhem zajistit nejen výjimečný a inspirativní vzhled, ale i odolnost proti případnému zemětřesení. Sami tak můžete posoudit, zda se pánům umělcům podařilo tyto požadavky zrealizovat. Vnější plášť budovy je opravdu originální, neboť na jeho vytvoření byla použita mohutná ocelová konstrukce (její rozložení připomíná právě ono „ptačí hnízdo“). 

Čti více

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Mezi světově nejznámější veřejná prostranství patří bezesporu Náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Svůj název získalo po stejnojmenné Bráně nebeského klidu, která odděluje náměstí od Zakázaného města. I přesto, že je na první pohled toto místo obyčejným betonovým polem, nese v sobě hodně výjimečného. Náměstí totiž představuje domov pro mnoho zajímavých čínských památek (krom nedalekého Zakázaného města). Jsou jimi například Čínské národní muzeum, Velká síň lidu, Památník lidových hrdinů a Mausoleum Mao Ce-tunga. Oblast má však i důležitý historický význam – v roce 1949 zde vyhlásil Mao Ce-tung založení Čínské lidové republiky a roku 1989 se na náměstí odehrály studentské protesty a následný masakr ze stran Lidové osvobozenecké armády. Při němž zcela zbytečně zahynulo mnoho demonstrantů. Až na toto veřejné místo zamíříte, připravte se po většinou na davy lidí a vysoké množství čínských strážníků. 

Čti více

Buddhistický chrám Lama

Hlavním a největším buddhistickým chrámem v Pekingu je Chrám Lama známý též jako Yonghe Lamasery.Postaven byl v roce 1694 jako součást městských hradeb pro císaře Jung-čenga z dynastie Čching. O několik let později (roku 1722) se jeho syn – císař Čchien-lung postaral o ubytování pro 300 tibetských mnichů a 200 čínských studentů. Právě od té doby začal chrám sloužit jako jedno z největších center buddhismu mimo Tibet. Až zavítáte do skvostného interiéru této výjimečné památky, můžete obdivovat hned 5 různých síní, tj. hlavní budovu chrámu, Síň nebeských králů s dvojicí bronzových lvů, Síň harmonie a míru s třemi bronzovými sochami Buddhů, Síň věčné ochrany, která bývala rezidencí císaře Jung-čenga a Pavilon deseti tisíců štěstí s obří sochou Buddhy, jež je vyrobená ze santalového dřeva. Otevřeno je v chrámu dle sezóny, tj. od 1. 11. do 31. 3. v čase 9:00 až 16:30 a od 1. 4. do 31. 10. v čase 9:00 až 17:00.

Čti více

Hutongy v Pekingu

Jednou z vyhledávaných atrakcí v Pekingu jsou též starobylé uličky zvané hutongy neboli „Hutongs“. Pokud tedy chcete nahlédnout do několik stovek let staré historie Číny, určitě do nich zavítejte. Tyto ulice byly postupně vybudované za dynastií Ming a Čching v letech 1368 až 1912 a zachovávají si část tradiční kultury a způsobu života z minulosti. V oblastech natrefíte na malé uličky o šířce jen 40 cm ale také na ty, jejichž šíře dosahuje více jak 10 m. Až budete procházet ikonickými hutongy, můžete si nejen skvěle nakoupit nebo se najíst v jedné z tamějších restaurací, ale poznat také staré obyvatele čínské metropole a jejich každodenní život. Staré město si zkrátka zamilujete už od první chvíle. A jaké hutongy stojí určitě za vidění?

Čti více

Věž CCTV v Pekingu

V Pekingu se však nachází ještě jedna atrakce spojená s Čínskou televizí. Je jí CCTV věž vysoká včetně špičky a antény 405 metrů. Může být často zaměňována s budovou ústředí – jde ale o dvě odlišné stavby! S touto televizní věží se totiž pojí daleko delší historie. Postavena byla již v roce 1994 a od téhož roku otevřena i veřejnosti. Nejoblíbenější je zde vyhlídková plošina, na kterou se dostanete výtahem až do 238 metrů (22. patro). Získáte tak skvělý panoramatický pohled na Peking. Jakmile se pokocháte čínskou metropolí z jiné perspektivy, můžete také sjet do 19. patra a navštívit TV kulturní sál, prohlédnout si expozice a dozvědět se něco málo o historii televizní věže – CCTV má tu nejvyšší na světě. Toť ale není vše! Pokud vás přemůže hlad, v 18. patře je možné zavítat do otáčivé restaurace, kde si vychutnáte čínskou ale i západní kuchyni. Věž bývá otevřena každý den od 8:30 do 22:00.

Poznámka: Pod CCTV věží se též nachází Pacifický podvodní svět – tedy obří akvárium se stovkami mořských živočichů.

Čti více

Brána Zhengyangmen

Na jih od Náměstí Nebeského klidu najdete bránu Zhengyangmen, která je též známá jako Qianmen. Za dynastie Ming a Čching sloužila jako jižní brána hlavního města, tudíž se s ní pojí 600 let dlouhá a zajímavá historie. Postavena byla již v roce 1419 a sloužila jako vchod pouze pro císařské kočáry. Otevírala se ostatně jen tehdy, kdy jel císař uctívat nebe do Chrámu nebes nebo během svatby císaře a císařovny. Dříve se také brána skládala ze tří různých částí, tj. Vstupní věže, Lukostřelecké věže a barbakánu mezi oběma věžemi (pozn.: barbakán býval jakousi pevností či tvrzí, která měla ochránit věže před případným útokem a zničením). Dodnes se v místě ale zachovala pouze Vstupní věž a ta Lukostřelecká, protože v místě tvrze byla vystavěna ulice. 

Navštívit můžete muzeum nacházející se ve čtyřech patrech brány Qianmen. Obdivovat v něm lze například vyobrazení imperiálního průvodu císaře Čchien-lunga za dynastie Čching, historická fakta samotné brány i kulturní dobové předměty jako malby, kaligrafie a podobně.

Čti více

Ulička Nanluoguxiang v Pekingu

Pokud vás bude zajímat historie Pekingu, určitě nemůžete opomenout prohlídku tzv. hutongů, což jsou staré ulice čínské metropole. Mezi nejslavnější patří právě Nanluoguxiang – ulice s více než 800letou historií (postavena byla za dynastie Jüan vládnoucí mezi lety 1271 až 1368). Kdysi právě zde žily královské rodiny ale i úředníci, neboť to bylo blízko k Zakázanému městu. Dnes můžete v ulici dlouhé asi 1 kilometr obdivovat unikátní architekturu a lépe poznat tradiční život starých Číňanů. V oblasti se také nachází četné restaurace, kavárny nebo obchůdky se suvenýry a řemeslnými výrobky. Toto místo je rozhodně pastvou nejen pro oči ale i pro ostatní smysly, tak jej nevynechte! Vyčleňte si na procházku podél ulice aspoň pár hodin, abyste nasáli tu správnou atmosféru.

Čti více

Jeskyně Longmen

Na jihu starobylého čínského města Luo-jang se rozkládá scénická oblast zvaná „Jeskyně Longmen“, která je ceněným buddhistickým pokladem a od roku 2000 také světovým dědictvím UNESCO. Historie tohoto památného tesařského díla z kamene sahá až 1 500 let zpět, konkrétně ji lze vysledovat až do dynastie Severní Wei (493 n. l.). Samotná oblast se táhne mezi horami Xiang a Longmen – podél útesů Západního a Východního vrchu, které jsou propojeny dvěma mosty přes řeku Yi a představuje domov pro více než 2 300 samostatných jeskyní či desítky tisíc soch Buddhy. V oblasti Západního vrchu (West Hill), jenž je právem považován za „srdce“ komplexu Longmen, lze prozkoumat například Chrám Fengxian a sedmnáctimetrovou sochu zvanou Buddha Vairocana, jeskyni Binyang, jeskyni Wanfo, jeskyni Guyang, Lotosovou jeskyni či dva magnetické kameny. Východní vrch pak nabídne poněkud klidnější podívanou na Plošině pro uctívání Buddhy (Buddha Worship Platform), v jeskyních Východního vrchu (East Hill Grottoes), v Chrámu Xiangshan nebo v Baiově zahradě (Bai's Garden). 

Čti více
Tradiční čínské lampiony Zakázané město v Pekingu Pohled na Hongkong z Victoria Peak Tradiční čínská zahrada Impozantní symbol Číny - Velká čínská zeď Yangshuo a okolí je jedním z nejkrásnějších míst Číny Slavná Terakotová armáda v Xi-AnuSEN při prohlídce paláce Nebes v Pekingu Letní palác poslední císařské dynastie Noční panorama Šanghaje SEN v Číně Starodávné umění malování znaků - kaligrafie Netradiční Čína První národní park Číny Zhangjiajie Street food na promenádě WangfujingČínské knedlíčky z bambusových pařníků
zobrazit zájezdy do Číny

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole