ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ČÍNĚ
- Oficiální název země: Čínská lidová republika
- Hlavní město: Peking (Beijing)
- Největší město: Šanghaj
- Nejvyšší bod: Mount Gongga (7 556 m)
- Vznik státu: 1. 1. 1912 (vznik republiky), 1. 10. 1949 (vyhlášení lidové republiky)
- Státní zřízení: socialistická republika
- Rozloha: 9 596 960 km²
- Počet obyvatel: 1 455 446 985 (k roku 2023)
- Hustota zalidnění: 153 obyv./km²
- Etnické skupiny: Hanové (91,6 %), Zhuangové, Huiové, Tibeťané, Ujguři, Mongolové, Daiové, Korejci a další – země obsáhne až 56 etnických skupin
- Náboženství: budhismus, katolicismus, islám, taoismus a protestantismus
- Hlavní jazyky: mandarínština/standardní čínština, kantonština, hakka, mongolština, ujgurština, tibetština a jiné
- Měna: čínský jüan známý též jako renminbi (CNY/RMB)
- Časové pásmo: UTC +8, časový posun oproti ČR je +7 hodin v době zimního času, v době letního času pak +6 hodin
- Celostátní tísňová čísla: 110 (policie), 120 (záchranná služba), 119 (hasiči), použít lze i mezinárodní tísňovou linku 112
- Mezinárodní předvolba pro Čínu: +86
- Volání z Číny do ČR (na mobil): zadejte 00 + 420 /mezinárodní kód pro ČR/ + devítimístné telefonní číslo na mobil
PROČ NAVŠTÍVIT ČÍNU?
Jedna z největších zemí světa může v kdejakém Evropanovi vzbuzovat mnoho domněnek, předsudků a obav. Čína je ostatně globální velmoc, především, co se týká ekonomiky. Tento „velký svět“ je však otevřený turistice a nabízí plnou náruč zážitků i dobrodružství ve městech, na venkovech, na plážích, v poušti či na tropických ostrovech. Každý si tu najde své, včetně dobrodruha, nadšence pro turistiku, shopaholika, milovníka historie a gurmána. Nečekejte ale standardní přivítání. Čína vás už při prvním „shledání“ zcela pohltí svou monumentálností a kulturní odlišností. Možná to pro vás bude šok – ale rozhodně v dobrém slova smyslu. Na tuto dovolenou nezapomenete do konce svého života!
Bývalá starověká civilizace nabídne díky své tisícileté historii nejen fascinující památky, ale i úchvatnou přírodu, rozmanité počasí (na severu je chladněji, na jihu horko) a hlavně excelentní jídlo, které zde chutná o moc líp, než v jakékoliv evropské čínské restauraci! Jste připraveni na jízdu svého života? Pak zamiřte do čínských ulic a nasedněte do kolotoče, který se nepřestává točit! Na cestě vás ovšem usměrní mírumilovní Číňané a dodají vám aspoň na chvíli pocit bezpečného domova.
Několik přesvědčivých důvodů, proč navštívit právě Čínu:
- Čína se pyšní hned několika typy krajin. Jelikož je země skutečně rozlehlá, poskytne návštěvníkovi rozmanité pohledy na přírodu. Na severozápadě se pokocháte například pouštěmi a na jihovýchodě překrásnými plážemi. Fascinující jsou ovšem i zelené pláně s horskými panoramaty a zasněžené vrcholky hor. Obecně řečeno, Čína má „od všeho trochu“.
- V Číně na vás dýchne opravdová historická atmosféra. I přesto, že se ocitáte v moderním jednadvacátém století, tato úchvatná asijská země vás dokáže přenést svou starověkou kulturou a civilizací o mnoho let zpět. Nechte se oslnit čínským bojovým uměním kung-fu a tai-či, lahodným tradičním jídlem, porcelánem, chutným čajem, pagodami, chrámy, obřími sochami Buddhy, starověkými paláci, Velkou čínskou zdí nebo Terakotovou armádou!
- Číňané jsou velmi srdnatí lidé. Ve společnosti občas kolují informace o tom, že obyvatelé Číny zas tak moc vlídní nejsou. Opak je ale pravdou! Přesvědčte se na vlastní kůži a oči. Jen co se dotknete čínské půdy, začnou si s vámi povídat a budou se chtít společně i vyfotografovat. Pokud chcete skutečně poznat čínský lid, zkuste se naučit pár základních frází čínštiny (kdejakého Číňana náramně potěšíte) anebo cestujte s předkladatelem.
- V Číně ochutnáte ty nejlepší pokrmy. Pokud jste milovníkem asijské kuchyně, budete z čínské kulinářské scény u vytržení. Místní autentická jídla jsou daleko chutnější než ty, které jste okusili kdekoliv jinde. Na severu země můžete dát přednost, stejně jako Číňané, nudlím na různé způsoby a na jihu si lze pochutnat na voňavé vařené či smažené rýži s rozmanitými ingrediencemi. Na pobřeží jsou pak vyhledávané zejména mořské plody a dezerty. A co pak pouliční stravování! Street food v Číně je bezkonkurenční.
- Dovolená v Číně naplní představy náročných i šetřivých turistů. Ať už se rozhodnete pro luxusní pobyt či ten s omezeným rozpočtem, vždy najdete to, co hledáte. Radost vám v zemi udělá například levné jídlo (dokonce i v lepších restauracích), cenově dostupné ubytování i levná veřejná doprava. Nejnákladnější bývají zpravidla zpáteční letenky.
KDY ČÍNU NAVŠTÍVIT?
Nejlepším obdobím pro návštěvu Číny je jaro (březen až květen) nebo podzim (září až říjen). V tyto měsíce totiž v zemi panuje příjemnější klima než po zbytek roku. Oblíbeným ročním obdobím pro vycestování rodin s dětmi je pak samozřejmě léto–v tento čas však musíte počítat s většími davy lidí kolem turistických atrakcí a s horkým počasím. Také mějte na paměti, že mnoho proměnných má, co se týká klimatických podmínek, každá oblasti Číny. Subtropický jih často svírají parná léta, na severu obvykle panují kruté zimy a ve vnitrozemí se můžete setkat s obojím.
Čína na jaře (březen až květen)
Typické čínské jaro se nese v duchu poměrně příznivých teplot, které rozhodně usnadňují cestování po zemi. Na teploměrech během jarního období naměříte obvykle mezi 10 až 23 °C. Teplota se ale obzvlášť v květnu může vyšplhat v maximech až na 27 °C. Deštivých dnů není mnoho – zpravidla dva až čtyři do měsíce. Těšit se pak můžete na jaře i z četného množství různých festivalů – k návštěvě se nabízí například okouzlující Cherry Blossom festival v Šanghaji, při kterém lze obdivovat desítky až stovky rozkvetlých třešní.
Čína v létě (červen až srpen)
Letní období v Číně bývá ve znamení parna, horka a dusna. Teploty se drží mezi 25 až 33 °C. Nejteplejšími měsíci jsou červen a červenec, v srpnu teploty pozvolna klesají. Během léta musíte počítat s vyšším rizikem výskytu tajfunů a dešťů. Vydatnější srážky bývají zejména směrem na jihovýchod Číny, a tak se této oblasti snažte, pokud možno vyhnout. A na co se můžete během letních měsíců těšit? Například na Den dětí anebo třeba Festival dračích lodí!
Čína na podzim (září až listopad)
Většina podzimních dní v Číně se nese v duchu jasné oblohy a mírných teplot – nejčastěji naměříte mezi 15 až 27 °C. Podzim je vhodný krom jiného i na všechny druhy outdoorových aktivit, neboť srážek je minimum. Pokud byste se rozhodli vycestovat do země kolem 1. 10., počítejte s vyšší koncentrací lidí v ulicích – to může znemožnit návštěvu některých turisticky zajímavých míst. V tento den totiž Číňané slaví Národní den, který se těší velkému zájmu i mezi turisty.
Čína v zimě (prosinec až leden)
Během zimy se teploty v Číně pohybují nejčastěji mezi 0 až 8 °C. Velmi chladno pak bývá hlavně na severu země, kde naměříte místy dokonce i mínus 20 °C. Drsnější severského klima se dočkáte ostatně i ve střední části Číny – zde jsou však zimy kratší/stejně jako na jihu, kde trvají zpravidla jen dva měsíce. Jižní oblast ale nabídne o něco teplejší dny. Podstatnou výhodou zimní dovolené je ovšem to, že seženete levnější letenky i vstupy do atrakcí a ani ulice nejsou přeplněné. Mezi polovinou ledna a února pak můžete v Číně oslavit třeba Čínský Nový rok!
KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE
Jako turisté můžete získat o Číně potřebné informace v turistických kancelářích či v návštěvnických centrech, které se nacházejí nejen v hlavním městě Pekingu, ale i jinde. Níže se můžete inspirovat některými z nich:
- Hong Kong Tourism Board: tato vládní agentura působící v Číně provozuje hned několik návštěvnických center – zaměřených primárně na Hongkong. Jedno z nich naleznete například na mezinárodním letišti v Hongkongu (hala A, B – terminál 1). Více informací získáte na oficiálních webových stránkách Hong Kong Tourism Board.
- Hakka Houses: pokud si uděláte výlet na čínský venkov, konkrétně do provincie Fujian, navštivte vesnici Hakka a její fascinující hliněné hrady, které bývaly (a vlastně stále jsou) domovem rodinného klanu – zapsány jsou i do světového dědictví UNESCO. Naleznete zde i návštěvnické centrum, kde získáte všechny potřebné informace o lokalitě.
- Macao Government Tourism Office: během dovolené v Číně můžete navštívit i oblast Macao, ve které pokrývá informační kanceláře pro turisty státní správa Macao Government Tourism Office. Kanceláře bývají otevřeny denně od 9:00 do 20:00. Více informací o adresách poboček naleznete na oficiálních webových stránkách.
- Beijing Tourist Information Shichahai Station: v severozápadní části Pekingu naleznete malebnou oblast zahrnující tři jezera a pozůstatky čínských historických sídel zvanou Shichahai. Právě zde se můžete informovat v jednom z nejlepších pekingských informačních center, kde se dorozumíte nejen čínsky, ale i anglicky, korejsky nebo japonsky.
Hlavní čínské město Peking však nabídne i další návštěvnická a informační centra, kde získáte informace o oblíbených turistických atrakcích, mapy, průvodce a tipy na výlety či ubytování. Kontaktovat centra můžete i v případě nouze a požádat o rady. Tato místa najdete prakticky u každé památky anebo turisticky vyhledávané oblasti. A jelikož je Čína skutečně rozlehlá a nabízí mnoho zajímavých lokalit, nouze není ani o návštěvnická centra ve venkovských oblastech (krom čínských velkoměst).
STÁTNÍ SVÁTKY
- Nový rok (Yuándàn): 1. ledna
- Jarní festival/Čínský Nový rok (Chūnjié): obvykle se koná koncem ledna/začátkem února, oslavy začátku nového roku trvají 3 dny
- Den vymetání hrobek (Qīngmíng jié): 5. dubna, datum však může být pohyblivé – vzdání úcty předkům
- Svátek práce (Láodòng jié): 1. května
- Festival dračích lodí (Duānwǔ jié): pohyblivé datum, obvykle se koná v červnu
- Festival poloviny podzimu (Zhōngqiū jié): pohyblivé datum, obvykle se koná v září – jedná se o oslavy podzimní sklizně a pospolitosti
- Národní den Čínské lidové republiky (Guóqìng jié): 1. října, je připomínkou a oslavou formálního vyhlášení vzniku Čínské lidové republiky 1. 10. 1949
FLORA A FAUNA
V Číně lze nalézt jednu z nejbohatších a nejrozmanitějších vegetací. Vždyť už samotná čísla hovoří za vše – čínská příroda je domovem více jak 32 tisíců druhů rostlin! To ale není zdaleka vše. Tamější floru zastupuje i 7 tisícovek druhů dřevin, z toho některé rostou pouze na území Číny. Mezi endemické druhy (nenaleznete je jinde na světě) patří například metasekvoje čínská, patisovec převislý, kataja stříbrnolistá, pamodřín líbezný, jedle Kawakamiova, fokienia nebo davidie listenová. Vegetaci však obsáhne i značné množství léčivých rostlin, kterých je v zemi více než 3 tisíce a také jedlé rostliny (přes 2 tisíce).
Ani fauna v Číně, co do počtu druhů, ovšem nezůstává pozadu. V zemi totiž žije více jak 6 200 druhů obratlovců. Nejvýraznějším divokým zvířetem v čínské přírodě je pak panda velká. Tento vzácný savec žije zejména v odlehlých oblastech provincie Sichuan, Shanxi a Gansu. Čína je však typickým domovem i pro langura čínského s dlouhou zrzavou srstí, tygra čínského, delfínovce čínského, aligátora čínského, jelena milu, jelena bělohubého nebo třeba vzácného bílého medvěda čínského. Fascinující je však i ptačí říše, která obsáhne až 1 tisíc druhů ptáků, mezi něž lze zařadit např. vzácnou kachničku mandarinskou, bažanta zlatého, papouška alexandra čínského a jeřába mandžuského.
ETIKETA A KULTURA
O Číně, jakožto zemi, by se dalo hovořit celé hodiny na jakékoliv téma. Je to totiž země naplněná fascinující kulturou, historií a zvyklostmi, nad kterými možná zůstane Evropanovi rozum stát. Přesto jsou Číňané vesměs velmi příjemní lidé s notnou dávkou zvídavosti, štědrosti a pracovitosti. Mnoho z nich je ale také spirituálně a tradičně založených. Abyste se lépe sžili s kulturním šokem, máme pro vás několik specifik týkajících se čínské etikety a mentality:
- Pokud se v Číně setkáte s někým, kdo je starší, měli byste mu projevit úctu tím, že jej pozdravíte jako prvního, mírně se ukloníte hlavou a váš hlasový projev bude tišší. Také byste neměli zpochybňovat jeho názory (ať už si budete myslet opak). Slovní pře a vyvracení vyjádření staršího je považováno za neslušnost.
- Při sjednání schůzky, zvláště té první, počítejte s dochvilností Číňanů. Menší důraz na přesnost pak kladou při příležitostných setkáváních nebo těch s rodinou a přáteli.
- Jemné říhání po dobrém jídle není v Číně neobvyklé. Je naopak považované za kompliment pro šéfkuchaře.
- Pakliže budete v Číně jíst hůlkami, nikdy je nenechávejte ve svislé poloze v misce – připomíná to tamější rituál oběti mrtvým.
- V čajovnách, restauracích nebo hostitelských rodinách bude váš šálek s čajem neustále doplňován. Jako poděkování slouží poklepání na stůl.
- Pokud se rozhodnete Číňanovi něco dát, anebo naopak on vám, měli byste danou věc dávat/přijímat oběma rukama. Obvyklé také je, že Číňané několikrát dar odmítnou, než ho skutečně přijmou. Při shánění dárku myslete krom jiného na to, aby nebyl příliš nákladný a bylo možné jej oplatit. Obdarovaný může honosný dar klidně odmítnout, protože by jinak ztratil tvář. Vyvarujte se pak předávání hodin, nožů, nůžek, zrcadel, kapesníků, deštníků, žlutých a bílých květin anebo třeba zelených klobouků.
- V Číně nikdy neukazujte na osoby či předměty prstem. Spíše použijte plnou dlaň se hřbetem nahoru.
- Než vstoupíte do něčího obydlí na návštěvu, zujte si obuv.
- Se spropitným nebuďte zbrklí. V Číně totiž není standardem a někde může dokonce urazit. Hodit se však může za prohlídky průvodcům anebo hotelovému personálu.
- A v neposlední řadě na ulicích nepískejte. Přes den to může být vnímáno jako škodolibost a v noci jako přivolávání duchů.
TOP TIPY PRO CESTOVATELE
Čína je okouzlující zemí, kterou nejlépe poznáte prostřednictvím outdoorových aktivit. Během pěší turistiky se necháte unést uklidňující zelení rozmanité přírody a při adrenalinových sportech prožijete nezapomenutelné dobrodružství. Tato destinace však nabídne pestré vyžití i v nepřízni počasí! Inspirujte se venkovními i vnitřními aktivitami, díky kterým získáte ty nejlepší zážitky.
OUTDOOROVÉ AKTIVITY
- Vyrazte na túru k Velké čínské zdi. Mnoho turistů láká zejména úsek zvaný Jiankou, který probudí ten správný adrenalin v každém outdoorovém dobrodruhovi – cesta je poměrně strmá a vyžaduje jistou dávku zdatnosti a úsilí. Díky tomuto výletu získáte neopakovatelné výhledy do okolní přírody a podpoříte i svou fyzickou kondici. Pokud trasu neznáte, držte se skupiny lidí či případně průvodce. Absolvovat můžete krom jiného i jednodenní pěší výlet na trase Jiankou–Mutianyu.
- Šlápněte do pedálů podél řeky Li v oblasti Guangxi Zhuang. Jízda na kole v Číně je perfektní aktivitou s puncem originality. Na každém místě objevíte fascinující scenérie. Během cyklo výletu se stavte třeba ve městě Guilin.
- Udělejte si romantickou noční procházku na nábřeží Bund v Šanghaji. Tato oblast je známá zejména rozmanitou architekturou, ve které se mísí gotika, renesance, baroko, art deco nebo třeba neoklasicismus. Na nábřeží Bund však naleznete i jedny z nejlepších šanghajských restaurací.
- Užijte si rafting v okolí hlavního čínského města. Až budete znavení památkami v Pekingu, půjčte si raft a sjeďte třeba řeky Yongding nebo Chaobai! Ostatně kolem čínské metropole se nachází více než 200 dalších řek či potoků, které umožňují vodní radovánky nejen v podobě raftingu. Skvělou volbou bude totiž i výlet na lodi s občerstvením a uchvacujícími výhledy.
Čína je zemí téměř neomezených možností a můžete v ní dělat v podstatě vše, na co si vzpomenete. Na své si v destinaci přijdou i milovníci šnorchlování a potápění – perfektní je ostrov Hainan v oblasti jižní Číny. Zde můžete pod vodní hladinou objevovat pestrý podmořský život či vraky lodí. Populární je však mezi Číňany i rybaření (např. hlubinný rybolov nebo noční rybaření). Věřte, že až jej zde vyzkoušíte, propadnete mu stejně, jako místní. Mezi další outdoorové aktivity, jenž můžete provozovat na území Číny pak patří i jízda na koni, horolezectví anebo uklidňující pozorování ptáků.
INDOOROVÉ AKTIVITY
Ani nepřízeň počasí vám nemusí zkazit plány na dovolené. Stačí se jen přizpůsobit a přemístit své aktivity do vnitřních prostor. Snadno tak uniknete lijákům, extrémním vedrům nebo nepříjemnému smogu vlivem klimatických změn. Jaké indoorové aktivity v Číně zvolit?
- Zajděte si na jakékoliv kulturní představení. Například v Pekingu získáte pestrou škálu výběru. Můžete se tak zaměřit přesně na to, co vás baví a zajímá. Na své si přijdou jak milovníci opery, tak třeba i divadelní nadšenci a děti – ty bude jistě bavit show Legend of Kung-fu. Zpestřit den vám pak může i akrobatická show Chaoyang Acrobatic Show.
- Vychutnejte si chutný šálek čaje v „čajovém“ městě. Pokud zatoužíte zažít ty opravdové čínské čajové dýchánky, zamiřte do hlavního města provincie Sichuan. Čcheng-tu je domovem více než 10 tisíc čajoven, přičemž jedna z nejoblíbenějších je Heming Teahouse (People’s Park). Mnoho podobně zaměřených podniků ovšem naleznete i v oblasti městských uliček Kuanzhai Xiangzi.
- Vyrazte za nákupy suvenýrů do Pekingu. V hlavním čínském městě natrefíte na jedny z nejlepších a největších městských trhů – mnoho z nich je též krytých. Za starožitnostmi zamiřte například na trh Panjiayuan. Zde nakoupíte keramiku, sochy a sošky, obrazy, šperky nábytek či jiné zajímavé zboží. Zajímavý je i trh zvaný Hongqiao Market, na kterém se historicky prodávaly perly, a i dnes si je tu koupíte. Nabídka sortimentu se však značně s moderní dobou rozšířila a k dostání zde mají prodejci i hedvábí, drahé kameny, značkové oblečení anebo elektroniku.
- Prozkoumejte jeskyně v oblasti Guilin a Yangshuo. Pakliže budete mít cestu do čínské provincie Guangxi, nenechte si ujít krasové vrcholy Guilin a Yangshuo, které ve svých útrobách ukrývají rozsáhlý jeskynní systém. Obdivujte krápníky, rozmanité skalní útvary anebo kamenné sloupy.
TOP festivaly
- Čínský Nový rok: známý je také jako Jarní festival, připadá buď na leden nebo únor. Během tohoto festivalu se koná nespočet aktivit, jako například dračí tance a výroba tradičních čínských knedlíčků. Na závěr se také odpalují petardy.
- Čínský festival luceren: připadá standardně na únor a oslavuje poslední den čínského nového roku. V místě oslav vás nadchnou tisícovky zářících luceren anebo obří lucerny.
- Festival Qingming: připadá obvykle na začátek dubna a pro Číňany představuje hromadné uctění památky příbuzných či známých zesnulých – u jejich hrobů se modlí.
- Festival dračích lodí: vychází standardně na polovinu června. Nejoblíbenější aktivitou během festivalu jsou závody dračích lodí, dojde však i na výrobu tradičních rýžových knedlíčků.
- Festival Qixi: slaví se obvykle během srpna a známý je též jako čínský Valentýn, je tedy oslavou romantiky a lásky.
- Festival středu podzimu: vychází na polovinu (někdy na konec) září, je oslavou sklizně rýže a mnoho druhů ovoce. Lidé v Číně jej slaví hromadným scházením se na večeři, zapalováním papírových luceren a jezením měsíčních koláčů.
- Festival Dongzhi: připadá obvykle na prosinec (kolem 20.) a je oslavou zimního slunovratu. Číňané jej slaví zpravidla v rodinném kruhu tradičním jídlem, tedy pojídáním rýžových knedlíků nebo dezertu vyrobeného z lepkavé rýže zvaného tangyuan.
- Festival Chongyang: vychází na říjen a znám je též jako Dvojitý devátý. Zaměřuje se na energii jing a jang. Lidé během tohoto festivalu podstupují očistné aktivity, které je ochrání před nebezpečím – vystoupají tedy buď na horu anebo popíjí chryzantémový likér a nosí u sebe rostlinu nazývanou zhuyu.
- Festival Zhongyuan: tento festival též známý jako Festival hladových duchů a slaví se obvykle v srpnu. Rituály, které se během tohoto období provádí, mají usmířit „hladové“ duchy. Mnoho lidí také rozdává obětiny pro uklidnění svých předků např. ve formě obřadních potravin anebo pálí kadidlo.
TOP muzea
- Muzeum terakotové armády: otevřeno veřejnosti bylo v roce 1979 a nachází se v blízkosti čínského města Si-an, kam se dostanete buď vnitrostátním letem nebo vlakem. Poté jen popojedete turistickým autobusem či taxíkem k muzeu. Na místě budete přímo uchváceni velkým množstvím terakotových válečníků a koní v životní velikosti – ti jsou největším archeologickým objevem 20. století a patří i do UNESCO. Zajímavost: terakotová armáda byla postavena proto, aby dle pověr ochránila někdejšího čínského císaře (z dob starověké Číny) Qin Shihuanga i v posmrtném životě. Vidět na místě můžete tři jámy se sochami a výstavní síň. K dispozici je zde také turistické středisko, toalety a průvodcovská služba. Otevřeno mají obvykle od 8:30 do 17:00 každý den.
- Národní muzeum Číny: najdete jej v Pekingu na Tiananmen Square. Založeno bylo v roce 2003 sloučením dvou předchozích muzeí, tj. Národního muzea čínské historie a Národního muzea čínské revoluce a veřejnosti se otevřeno v celé své kráse roku 2011. Ve svých sbírkách má umělecká díla i předměty/exponáty související s čínskou kulturou a historií. Otevřeno je zde od úterý do neděle v čase 9:00 až 16:30.
- Historické muzeum Shaanxi: toto muzeum naleznete ve městě Si-an. Právem je nazýváno „Domem čínských pokladů a perlou starověkých dynastií“. Postaveno bylo v roce 1983 a veřejnosti se otevřelo roku 1991. V několika výstavních halách se nachází celkem 370 tisíc exponátů, které představují čínskou historii od doby pravěku až do roku 1840. Otevřeno je zde od pondělí do neděle (kromě úterý) v čase 8:00 až 18:00.
- Hongkongské muzeum historie: založeno bylo v roce 1975 městskou radou, ovšem ve svém současném sídle (hongkongská čtvrť Tsim Sha Tsui) funguje až od roku 1998. V muzeu můžete obdivovat historické a kulturní dědictví Hongkongu od dob osídlení – před čtyřmi sty miliony lety, až po rok 1997. Exponáty jsou umístěny v osmi galeriích a představují nejen tamější geologii, ale i divokou zvěř, války nebo vlády. Otevřeno zde mají od pondělí do pátku (kromě úterý) v čase 10:00 až 18:00, o víkendech či svátcích je otevírací doba prodloužena do 19:00.
- Muzeum v Macau: toto muzeum se nachází v malém parku na vrcholu staré pevnosti známé také jako Monte Fort (zapsána také v UNESCO). Obdivovat v něm můžete až 400 let dlouhou portugalskou koloniální historii Macaa. Oslňující je však i samotná pevnost (jedna z nejzajímavějších a nejzachovalejších evropských starověkých staveb v Číně), ze které budete mít dechberoucí výhledy na západ slunce či nespočet kasin pod sebou. Muzeum v Macau má otevřeno od úterý do neděle v čase 10:00 až 18:00.
TOP pláže
- Yalong Bay: v zálivu Yalong si užijete sedmikilometrovou pláž ve tvaru půlměsíce, která je považovaná za nejlepší v Číně. A není skutečně divu! Nabídne nejen průzračné moře a běloskvoucí měkký písek, ale také golfové hřiště světové úrovně v okolí a zvlněné zelené kopce poskytující příjemný stín ve slunečných dnech. Pokud sem zamíříte, preferujte spíše soukromou pláž u svého hotelu, neboť veřejné pláže jsou často přeplněné. A kde se toto okouzlující místo nachází? Konkrétně ve městě Sanya na ostrově Hainan. Pakliže vycestujete z Pekingu, bude vám let trvat cca 5 hodin a následná cesta taxíkem asi 40 minut.
- Gulangyu Beach: tato pláž se rozprostírá na stejnojmenném ostrově Gulangyu v provincii Fujian, poblíž města Xiamen – odtud jste na místě asi za 20 minut. Skvělé je toto místo nejen ke koupání v čisté vodě a slunění na jemném písku, ale i k romantickým procházkám při západu slunce. Ostrov však nabídne i zajímavé atrakce pro milovníky historie a kultury! Zajděte si zde třeba do Muzea klavíru, kde se konají pravidelně také bezplatná představení.
- Beidaihe Beach: tato příjemná pláž se zlatavým pískem se nachází ve městě Qinhuangdao (provincie Hebei) a z Pekingu se na místo dostanete už za pár hodin – cesta autobusem, vlakem nebo autem trvá cca 3 hodiny. Tamější plážová letoviska nabízí dokonce k pronájmu chatky, kde můžete nerušeně relaxovat třeba u drinku. Ani milovníci vodních radovánek se zde ale nudit nebudou, k dispozici je totiž i zapůjčení vodního skútru nebo rekreační aktivita zvaná parasailing.
- Golden Sand Beach/Jinshatan Beach: na jihovýchodě čínského ostrova Phoenix/Xuejia Dao ve městě Qingdao se táhne asi tříkilometrová pláž, která patří mezi nejkrásnější v Číně. Zde si užijete zlatavý písek, modré moře, oslňující pohledy na okolní útesy a vodní radovánky v podobě jízdy na motorovém člunu. O aktivity však v této lokalitě také není nouze! Po příjemném koupání a slunění navštivte třeba pivovar Tsingtao Brewery, který je druhým největším v zemi.
- Hundred Step Beach: pokud se vydáte asi 150 kilometrů jižně od Šanghaje (cesta trvá autem či vlakem 2 hodiny a poté 10 minut motorovým člunem), natrefíte na pláž Hundred Step. Ta je na posvátném ostrově Putuoshan jednou z nejoblíbenějších. A jakmile se nabažíte plážových aktivit, můžete se také vydat za budhistickými památkami (pagodami a chrámy) – ostrov byl totiž zasvěcen buddhistické bohyni Guanyin a je tedy bohatý na náboženskou kulturu.
Aktivity zdarma
- Peking: dobrou zprávou je, že většina muzeí v hlavním městě Číny je bezplatných! Navštívit zdarma tedy můžete (pouze za poplatek pro průvodce) např. Národní muzeum Číny, Pekingské muzeum přírodní historie nebo Pekingské divadelní muzeum. Ani korunu vás nebude stát ani procházka po 798 art zone, což je vyhlášená umělecká zóna nacházející se ve čtvrti Dashanzi. Kromě výstav umění (zejména fotografií) jsou v zóně k dispozici i kavárny, restaurace a obchůdky.
- Šanghaj: ani při putování po Šanghaji nemusíte utratit žádné peníze navíc. Bezplatně si lze prohlédnout například Šanghajské muzeum, Shanghai Art Palace, Zhaojia Architectural Complex, Jiading Bamboo Carving Museum, Shanghai Sheshan National Forest Park nebo Konfuciánský chrám Ťia-ding. Nic vás nebude stát ani procházka po nábřeží The Bund anebo toulky čtvrtí Xintiandi s tradiční šanghajskou architekturou.
- Hongkong: tak jako většina velkých čínských měst, i Hongkong nabídne celou řadu atrakcí a památek, které se mohou poněkud prodražit. Když ale budete pečlivě vybírat, ušetříte! Bezplatně lze navštívit třeba venkovní instalaci Harbour Wonder v okolí přístavu Tsim Sha Tsui anebo Avenue of Stars, což je v podstatě promenáda zasvěcená filmovým hvězdám – zde se můžete vyfotit třeba se sochou Bruce Leeho. Za návštěvu zdarma však stojí i buddhistický chrám Chi Lin, Hongkongská zoologická a botanická zahrada anebo Muzeum Flagstaff House.
Bezplatně však můžete navštívit i celou řadu dalších míst v Číně, jako např. starobylé město Daxu (nachází se asi 23 km od města Guilin), horskou vesnici Xujia v provincii Zhejiang, starou ulici Tunxi ve městě Huangshan, vesnici Kaiyangbao ve městě Zhangjiakou nebo terasovitá pole Ming'ao v provincii Zhejiang.
TOP výhledy
- Národní rezervace Jiuzhaigou (Ťiou-čaj-kou): pokud chcete spatřit na vlastní oči téměř pohádkové přírodní scenérie, zajeďte si do této rezervace v Číně (v provincii Sichuan), která se nachází v nadmořské výšce téměř 3 000 metrů – i proto budete mít odsud neuvěřitelné a nezapomenutelné výhledy. Nechte se vytrhnout ze stereotypu smaragdovými jezery, šumějícími vodopády, barevnými lesy nebo zasněženými vrcholky hor.
- Národní lesní park Zhangjiajie (Čang-ťia-ťie): v čínské provincii Hunan naleznete téměř fantaskní národní lesní park, ve kterém se natáčel třeba legendární film Avatar. Složité geologické struktury sahající téměř do nebe dodávají této oblasti na výjimečnosti. Příroda je zkrátka mocná čarodějka. Pokud nemáte strach z výšek a chcete dechberoucí výhledy, projděte si šedesátimetrový skleněný skywalk (nebeský chodník) obklopující zdejší horu Tianmen.
- Vodopády Hukou na Žluté řece: pokud chcete na vlastní oči spatřit největší žlutý vodopád na světě, zamiřte právě sem. Vodopády Hukou se nachází v podstatě na křižovatce provincie Shaanxi + Shanxi a představují jedno z nejlepších vyhlídkových míst, oblíbenou turistickou atrakci, scénické místo i geologickou památku.
- Yangshuo: nespočet fotografů z celého světa zavítá každý rok do čínského okresu Yangshuo, který se rozprostírá u řeky Li a od Pekingu je vzdálený asi dva tisíce kilometrů. Velmi dominantní jsou v této oblasti krasové vrcholky/vápencové kopce, které obklopuje pestrá zeleň či úrodná pole. Nejlepší výhledy můžete získat třeba ze sedla zapůjčeného kola.
- Velká čínská zeď: tuto proslulou čínskou památku navštíví ročně více jak deset milionů turistů. A není vskutku divu! Je opravdu fascinující i pro moderního člověka – a ty výhledy! Monumentální stavbu nechali kdysi postavit čínští císaři, aby ochránili svou zemi. Táhne se od západu na východ v severní Číně a pokrývá hned patnáct oblastí na úrovni provincií Tianjin, Peking, Hebei, Henan, Shandong, Hubei a dalších. Nejlepší je, navštívit Velkou čínskou zeď mimo červenec a srpen, kdy se v místě vyskytuje velké množství turistů.
NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM
- Geologický park Zhangye: zde naleznete jedny z nejkouzelnějších skalních útvarů, tedy neuvěřitelně fotogenické „Duhové hory“. Příroda toto pohoří vytvořila z červeného pískovce, který hraje díky obsahu minerálů různými dalšími odstíny. Svou „práci“ zde však vykonala i po staletí probíhající eroze. Park se rozkládá na severním úpatí pohoří Qilian v okresech Sunan a Linze.
- Leshan Buddha: poblíž města Leshan, přesněji na soutoku řek Dadu a Min v provincii Sichuan spatříte mohutnou sochu Buddhy, jejíž velikost dosahuje 71 metrů (jedná se tak o největší sochu Buddhy na světě). Je vytesána do pískovcového útesu a rozhodně stojí za snímek!
- Šanghaj: čínské velkoměsto s velmi dynamickou atmosférou vám nabídne jedno z nejfotogeničtějších panoramat na světě. Neopakovatelnou fotografii na sociální sítě ulovíte například na nábřeží před ikonickou televizní věží Oriental Pearl!
- Furong Town: toto starobylé město má tradici dlouhou více jak dva tisíce let. Fascinováni v něm budete nejen tradiční čínskou architekturou, ale i jeskyněmi nebo vodopády. Zajet si pro bezkonkurenční fotografie musíte v tomto případě do severozápadní části provincie Hunan. Přidanou hodnotou tohoto pohádkového místa je také to, že v něm nepotkáte mnoho turistů.
- Jeskyně Yungang: tuto překrásnou a také fotogenickou oblast naleznete v čínském městě Datong (provincie Shanxi). Jedná se v podstatě o jeskynní komplex odkazující na starověké čínské jeskynní umění. Vytvořen byl již mezi 5. až 6. stoletím našeho letopočtu. Objevovat v komplexu můžete 252 jeskyní a až 51 tisíc soch zahrnujících nejen meditující Buddhy!
TOP trasy pro pěší turistiku
- Tiger Leaping Gorge Trail: pokud jste fyzicky zdatní pěší turisté, můžete zdolat tuto náročnou stezku nacházející se poblíž čínského města Hutiaoxia v provincii Yunnan. Trasa vás zavede k soutěsce Tiger Leaping Gorge a je dlouhá tam i zpět přibližně 28 km. Samotná cesta pak trvá asi 13 hodin až dva dny. Oblast nabídne také možnosti kempování a občerstvení.
- The Great Wall at Badaling: příjemnou středně náročnou pěší túru či pohodovou procházku můžete absolvovat i v těsné blízkosti Pekingu – konkrétně poblíž městského okresu Yanqing. Vydejte se na 5,5 km dlouhou smyčku k oblasti Velké čínské zdi zvané Badaling. Cesta vám bude trvat kolem dvou hodin tam a zpět.
- Huangshan Trail: poblíž města Huangshan se můžete vydat na tuto stezku, která je považovaná za náročnější. I přesto je však mezi lidmi oblíbená pro krásné výhledy do okolí. Dlouhá je tam i zpět zhruba 16 km a cesta vám bude trvat přibližně 8 hodin. V oblasti Žlutých hor neboli Huangshan se ovšem vyskytuje více stezek s tisíci betonovými schody, které je zapotřebí při stoupání na vrchol zdolat – když se vám to ale podaří, čekají vás dechberoucí pohledy z výšky a třeba i ubytování v horské chatě s romantickým západem slunce. Ti, kteří si chtějí trasu o něco ulehčit, se pak mohou svézt pod vrchol hory také lanovkou.
- Tang Lang Hill Trail: středně náročnou trasu lze absolvovat také v provincii Guangdong, konkrétně poblíž města Shenzhen. Tato 6,6 km dlouhá stezka vás zavede do Tanglang Hill Country Parku, odkud budete mít skvělý výhled na moderní metropoli Shenzhen (Šen-čen). Cesta vám zabere celkově asi 2 a půl hodiny času. Když je jasný den, dohlédnete ze zdejší hory Tang Lang až na výškové budovy Hongkongu.
DOPRAVA
Z České republiky do Číny se dostanete letecky z Letiště Václava Havla v Praze, let trvá v průměru 9 až 18 hodin (záleží na cíli). Nejčastěji se létá na tato mezinárodní letiště: Beijing Capital International Airport (Peking, PEK), Shanghai Pudong International Airport (Šanghaj, PVG) a Hong Kong International Airport (Hongkong, HKG). Vybrat si však můžete i jiné čínské destinace, jako například Kanton, Macao, Šen-čen, Čcheng-tu a další. Pokud nechcete letět z Česka, můžete si vybrat odlet také z Vídně – odtud získáte o něco levnější letenky. Lety do Číny z ČR pak zprostředkovávají např. tyto společnosti: KLM, Lufthansa, Air France, Qatar Airways nebo Turkish Airlines.
Letenky
Jakmile se rozhodnete strávit dovolenou v Číně, zajistěte si letenky s dostatečným předstihem – ideálně 3 až 6 měsíců před odletem, abyste mohli získat co nejvýhodnější cenu. Zpáteční letenku pro jednu osobu do Číny pak koupíte v cenové relaci od 14 000 do cca 35 000 Kč, vždy záleží na období, kdy chcete letět a také destinaci, kterou preferujete.
Vnitrostátní lety
V Číně operuje hned několik vnitrostátních leteckých společností, které usnadňují přepravu mezi jednotlivými regiony a provinciemi. Pojďme si však představit „velkou trojku“, která zajišťuje nejvíce letů. První je národní dopravce Air China – sídlí na Beijing-Capital International Airport a létá až do 70 různých domácích destinací. Druhou leteckou společností je pak China Eastern Airlines, která je částečně vlastněna čínskou vládou a má letištní uzly v Shanghai-Hongqiao, Shanghai-Pudong, Xi'an a Kunming. Aerolinka se nejvíce zaměřuje na východní část Číny, avšak obecně létá až do 30 různých regionů země. China Southern Airlines je třetí velkou leteckou společností, jež cílí na přepravu lidí zejména v jižní části Číny a základnu má na letišti Guangzhou Baiyun International Airport. Lety zajišťuje do 28 regionů/provincií po zemi.
Mezi další letecké společnosti provozující vnitrostátní leteckou dopravu v Číně patří také např. Hainan Airlines(nezávislá na čínské vládě, létá do více jak 40 čínských destinací), Shandong Airlines (částečně vlastněná společností Air China, z Jinanu a Qingdao létá do 40 destinací) nebo Shanghai Airlines (má sídlo v Šanghaji, z letišť Shanghai Hongqiao a Shanghai Pudong létá do 40 destinací). Vzhledem k rozloze Číny ale můžete počítat s daleko širším výběrem leteckých společností obsluhujících i další větší čínská města, jako třeba Čcheng-tu a Šen-čen. Letiště i letadla v Číně jsou jinak bezpečná, pohodlná a personál aerolinek hovoří nejen čínsky ale též anglicky.
Automobil
Jezdit samostatně zapůjčeným automobilem v Číně bylo ještě před lety pro cizince zcela zapovězené. Doba se však změnila a země nyní nabízí turistům (s pobytem do 3 měsíců) možnost pořídit si tzv. dočasné řidičské oprávnění (China Provisional Driving Permit) bez nutnosti složit zkoušku. Doba jeho platnosti je vázána na platnost turistického víza. Ti, co chtějí v Číně pobývat delší dobu a mají dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu, si mohou zažádat o čínské řidičské oprávnění – Číňané neuznávají mezinárodní řidičské průkazy ani ty vydané v ČR. Mějte však na paměti, že vyřízení dočasného ŘP je zdlouhavý administrativní proces, který vyžaduje úředně přeložený cestovní pas i české řidičské oprávnění – do čínštiny (plus také aspoň dvě pasové fotografie). Tyto dokumenty pak musíte vozit stále s sebou společně s dočasným čínským ŘP. Více informací o celém procesu lze získat např. na Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice anebo na Velvyslanectví České republiky v Pekingu.
Přepravu automobilem po vlastní ose ovšem pečlivě zvažte. Čínští řidiči totiž jezdí agresivnějším stylem, a i doprava je velmi hustá. V ideálním případě tedy použijte pronajaté auto s čínským řidičem anebo třeba taxík.
Autobusy
Autobusová doprava v Číně je sice levná a dobře dostupná v podstatě po celé zemi, avšak k rychlé a spolehlivé přepravě se příliš nedoporučuje. Zejména ve velkých městech (během dopravní špičky) bývají totiž autobusy dosti přeplněné a mohou také nabírat zpoždění. Pokud tedy potřebujete být někde na konkrétní čas, využijte raději jiné možnosti městské dopravy. Milovníci autentických čínských zážitků však mohou být nadšení, jelikož se o to více přiblíží místnímu životu i samotným Číňanům. Jízdenky snadno pořídíte přímo na autobusových nádražích v Číně.
Vlaky
Cestování vlakem je jedním z nejlevnějších způsobů přepravy po Číně. Mezi místními je vlaková doprava oblíbená, o čemž svědčí i počet přepravených osob v roce 2022 – tedy cca 2 a půl milionu. K dispozici má cestující hned několik typů vlaků – typ G (vysokorychlostní vlaky, které jezdí rychlostí 250 až 400 km/h), typ D (známé též jako EMU vlaky, dosahují rychlosti 200 až 250 km/h), typ C (vysokorychlostní vlaky jezdící na krátkou vzdálenost, dosahují rychlosti až 350 km/h), typ Z (nepřetržité expresní vlaky jezdící až 160 km/h), typ T (expresní vlaky, jezdí do 140 km/h) a typ K (rychlovlaky s rychlostí max. 120 km/h).
Velmi doporučovaný je vysokorychlostní vlak, který dokáže jet rychlostí 250 km/h či vyšší. Tím se dopravíte do různých čínských provincií a regionů rychle, spolehlivě, pohodlně a ekologicky. Ostatně vlaková doprava v Číně patří i k velkým cestovatelským zážitkům pro turisty – jen se vyhněte raději sezóně prázdnin! Populární jsou trasy Peking-Xian, Peking-Šanghaj, Xian-Luoyang, Chengdu-Chongqing nebo Guilin-Guiyang a nespočet dalších. Jízdenky lze zakoupit přímo na nádražích v Číně (po předložení pasu) anebo až 30 dní předem na webu China Train Booking.
Metro
Linky metra jsou rozšířené ve více než 25 čínských městech a nabízí levný a ekologický způsob dopravy po Číně. Najdete je v Pekingu, Šanghaji, Hongkongu, Chengdu, Xianu a v mnoha dalších větších městech. Nejrozšířenější metro je v Šanghaji, které čítá až 567 kilometrů drah a celkem 14 linek. Druhým nejdelším metrem je to v Pekingu s 527 kilometry drah a 18 linkami. Jízdenky jsou k dostání obvykle u vchodů do stanic metra a jejich cena se odvíjí od délky ujeté trasy.
Taxíky
Nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem, jak se v Číně dostat z bodu A do bodu B, je využití taxi. Taxíky jsou krom jiného dostupné v každém čínském městě a odlišují se od ostatních vozů jasnými barvami – jsou buď žluté, zelené anebo červené. Natrefíte také ale i na ty černé, které obvykle řídí nezaměstnaní Číňané, co si potřebují přivydělat – u nich je nutná aspoň středně pokročilá znalost čínštiny. Volný vůz si můžete přivolat buďto mávnutím ruky anebo přes telefonní hovor. Dostupná je však i aplikace DiDi Chuxing neboli „čínský Uber“. Mějte však na paměti, že na rušných čínských ulicích mohou řidiči málokdy zastavit. Proto si přivolávejte taxi ve vedlejších ulicích anebo vyhledejte zónu pro stání taxi vozů. Také je důležité mít na paměti, že mnoho „standardních“ taxikářů nehovoří anglicky, proto mějte na papírku předem napsaný cíl jízdy v čínských znacích.
Co se týká ceny jízdného, je pro západního turistu stále relativně levné. S vyššími cenami je nutné ale počítat ve velkoměstech, jako je Peking (za první 3 km zaplatíte cca 14 čínských jüanů a za 1 km pak 3 čínské jüany) nebo Šanghaj (za první 3 km zaplatíte cca 16 čínských jüanů a za 1 km pak 3 čínské jüany). Platit je vhodné v hotovosti/v drobných. Před jízdou si pak zkontrolujte, zda taxikář zapnul taxametr – v Číně je jeho používání povinné a po zaplacení jízdy uschovejte účtenku.
Další způsoby dopravy
Čína se pyšní až 110 tisíci kilometry splavných řek, kanálů, jezer a potoků, proto lze v zemi využít i dopravu po vodě. Nejznámější je plavba Peking-Hangzhou po Grand Canalu, 84kilometrová plavba po řece Li na trase Guilin-Yangshuo anebo plavba Yangtze. Projet Čínu však můžete i na klasickém kole či elektrokole. Půjčoven je po celé zemi požehnaně. Další praktické informace k dopravě po Číně lze získat i na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
CESTOVÁNÍ S DĚTMI
Pokud chcete s dětmi zažít tu nejdobrodružnější dovolenou, zaleťte si do Číny. Můžete ji pojmout nejen zábavnou ale i vzdělávací formou! Vždyť tato země nabídne v celé své kráse nespočet památek ale i nezapomenutelných atrakcí. Nejvíce vyžití pro nejmenší účastníky dovolené poskytnou velkoměsta, jako například Peking, Šanghaj, Hongkong anebo také Guilin, Xi’an a Chengdu. Co se týká stravování a pitného režimu, zde je pár doporučení: nepijte vodu z kohoutku – spíše preferujte balenou nebo převařenou a nedávejte dětem jídlo od pouličních prodejců/stánkařů. Ochráníte tak jejich citlivější zažívání. Jinak si můžete volného času užívat dle preferencí do sytosti.
TOP atrakce v Číně pro rodiny s dětmi
- Velká čínská zeď a jízda na tobogánu: pokud budete pobývat v Pekingu, vydejte se s dětmi lanovkou k Velké čínské zdi. A naprosto uchváceni okolními scenériemi se pak svezte společně dolů tobogánem! Atrakci Toboggan Down si vaše děti rozhodně zamilují!
- „Vodní kostka“ v Pekingu: v hlavním městě Číny si můžete užít i vodní radovánky při návštěvě Pekingského národního plaveckého centra, které je známé též jako Vodní kostka. Menší děti budou nadšené ze skluzavek anebo z bazénu s malými vlnami a dospěláci mohou vyzkoušet celou řadu atrakcí, jako např. Aqua Loop, skluzavku Aqua Tube či Tornado trychtýř a mnoho dalšího. Z tohoto téměř pohádkového aquaparku budete všichni u vytržení.
- Disneyland Park v Šanghaji: malí i velcí budou celí bez sebe, pakliže zavítáte do centra zábavy v Šanghaji. Disneyland Park se nachází v blízkosti mezinárodního letiště Shanghai Pudong (oblast Pudong New District) a nabídne desítky atrakcí, které zabaví na celý den. V místě však najdete také příležitosti k ubytování.
- Hong Kong Ocean Park: krom populárního Disneylandu, který najdete též v Hongkongu, navštivte tohle fascinující místo plné zábavných atrakcí i zvířat! Společně objevujte ocenárium, mořské savce anebo se svezte na některé z horských drah. O zážitky zde nebude rozhodně nouze.
- Pandy ve městě Chengdu: panda velká je doslova „národním pokladem“ Číny. Tento roztomilý savec vás ani děti nenechá chladnými. Pokud chcete vidět akčnější pandy, navštivte je spíše brzy ráno nebo dopoledne, kdy mají čas krmení. V odpoledních hodinách je totiž zastihnete spíše spící. Optimální doba pro návštěvu města Chengdu a pand je pak od září do června, neboť tato zvířata pobývají více venku. A kam přesně zavítat? Můžete si vybrat mezi těmito základnami: Chengdu Research Base, Dujiangyan Panda Base, Woolong Panda Base nebo Bifengxia Panda Base.
CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI
Čína je jednou z nejbezpečnějších zemí světa, proto můžete do země vycestovat zcela s klidem i v seniorském věku. Vyhněte se však temným a opuštěným uličkám, ohlížejte se na svou fyzickou kondici a s sebou na výlety se vybavte dostatečným množstvím vody a léčivy, které pravidelně užíváte. Lidé ve starším věku mohou ocenit spíše pobyty ve velkoměstech, jako je Peking či Šanghaj, které poskytují turistovi naprostý komfort ve všech potřebných oblastech a třeba i nějaké ty seniorské slevy či vstupy zdarma. Skvělou volbou však mohou být i města Xi’an, Hangzhou, Suzhou, Chengdu nebo Guilin.
Ať už tedy vyberete jakýkoliv cíl, můžete se těšit na skvělé dobrodružství a přátelské Číňany – k seniorům se chovají obzvlášť uctivě. Co se týká stravování, buďte opatrní zejména tehdy, pokud máte citlivé zažívání a vyhněte se pití kohoutkové vody či pojídání jídel koupených na ulici. Dobré hygienické podmínky panují zejména v restauracích.
CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM
Na dovolenou do Číny se můžete vydat i s pohybovým handicapem, musíte však svůj pobyt pečlivě naplánovat z hlediska ubytování i aktivit – nebo si jej nechat zprostředkovat přes cestovní kancelář, která poskytuje pobyty pro vozíčkáře na míru. Velká čínská města jsou pak obecně lépe vybavena bezbariérovými prostory než ta menší – dobře dostupné jsou hotely vyšší kategorie, restaurace či veřejné toalety. Stejně tak velkoměsta nabízejí více možností vyžití pro vozíčkáře. Například v Pekingu si nemusí lidé s pohybovým handicapem nechat ujít ani Velkou čínskou zeď. Oblast Mutianyu totiž nabízí lanovku a část Badaling disponuje rampou i výtahy. K přepravě po městech je pak pro vozíčkáře nejvhodnější metro anebo vysokorychlostní vlaky.
I přes některá úskalí, na která může handicapovaný natrefit, představuje Čína skvělou destinaci k prožití nezapomenutelné dovolené. Stačí být předem perfektně připraven a cestovat případně s asistentem či rodinným příslušníkem.
LGBT KOMUNITA A CESTOVÁNÍ DO ČÍNY
Lidé z LGBT komunity identifikující se jako homosexuálové, bisexuálové anebo transgenderové by neměli mít při cestování po Číně žádné problémy, pokud se budou držet jakési společenské etikety a zůstanou rozvážní. Veřejné projevy náklonnosti jsou v zemi totiž přijímány vesměs negativně bez ohledu na orientaci. Číňané jsou jinak převážně tolerantní, proto k projevům homofobie dochází skutečně jen vzácně. Čínská velkoměsta, jako např. Peking, Šanghaj nebo Hongkong pak LGBT komunitě nabízí i menší ale energickou gay scénu se specifickými kluby a bary, o kterých se však příliš nemluví kvůli místním úřadům – Čína zkrátka zůstává stále spíše konzervativní (jen pro zajímavost, ještě v roce 2001 považovali v Číně homosexualitu za duševní poruchu).
CESTOVÁNÍ SE PSEM
Do Číny můžete vycestovat i se svým psem, mějte však na paměti, že musíte dodržet několik předpisů. Turisté mohou do země dovézt pouze jednoho psa či kočku na jednu osobu. Pokud tomuto nevyhovíte a vycestujete s více psy nebo kočkami v jedné osobě, je považován dovoz jako komerční a platí jiná pravidla. Jinak neexistuje pro dovoz žádné omezení týkající se zakázaných plemen – avšak v Pekingu, Šanghaji a Chengdu platí omezení týkající se chovu vybraných psích plemen. Než se svým psím společníkem vyrazíte na cesty, zajistěte také tyto náležitosti:
- Pes musí mít implantovaný 15místný ISO mikročip.
- Zajistěte, abyste měli na cestách mezinárodní očkovací průkaz svého psa. V něm by měla být uvedena všechna potřebná očkování, tj. proti psince, parvoviróze či vzteklině – ta musí být naočkována minimálně 30 dní, a ne více jak 12 měsíců před příletem do Číny. V zemi se neuznávají dvou nebo tříleté vakcíny proti vzteklině.
- S sebou si musíte vzít také veterinární osvědčení pro Čínu, které prokazuje, že je váš pes zdravý a nejeví příznaky přenosný chorob. Tento dokument zpravidla potvrzuje Státní veterinární správa ČR – zde se také informujte o podrobnostech.
Dovozní povolení do Číny pak nepotřebujete, pokud cestujete společně se svým psem. Domácí mazlíčci cestující bez doprovodu jako manifestovaný náklad však dovozní povolení musí mít – to předkládá obvykle někdo pověřený jménem majitele psa anebo nějaký zástupce v Číně.
ZDRAVOTNÍ PÉČE
Systém zdravotní péče v Číně prošel v posledních letech razantními změnami, díky kterým má alespoň 95 % základní zdravotní pojištění. To se dělí na dva typy – tedy to zaměstnanecké (pro lidi zaměstnané ve městech) a rezidentní (zahrnuje nezaměstnané a lidi žijící na venkovech). V zemi pak funguje obecně systém bezplatné veřejné zdravotní péče. Co se pak týče poskytované péče celkově, dá se zhodnotit jako dostupná a kvalitní – zejména tedy v mezinárodních zdravotnických zařízeních, která jsou doporučována i turistům k případnému ošetření. Venkovské oblasti však za tímto zaostávají a nenajdete v nich takové standardy zdravotní péče, na jaké jste zvyklí např. v Evropě. Zajímavostí také je, že v Číně je uplatňována nejen moderní západní medicína, ale i ta tradiční čínská.
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Zařízení kvalitního a komplexního cestovního pojištění do Číny by pro vás jako turistu mělo být samozřejmostí. Pokryje totiž náklady na případnou zdravotní péči, hospitalizaci v zemi či repatriaci ze země. Není však dobré spoléhat pouze na cestovní pojištění. Podstatná je i dostatečná hotovost anebo dostatečný zůstatek na mezinárodní platební kartě, který může být považován za garanci vaší solventnosti. Bez tohoto vás mohou odmítnout ošetřit. Dobře zvolené cestovní pojištění u preferované pojišťovny však dokáže krýt i jiné záležitosti, jako např. zpožděný let, ztracené zavazadlo a podobně. Vybírejte tedy pečlivě!
STRAVOVÁNÍ
Jídlo je v Číně jakousi společenskou událostí, při níž se ochutnává více chodů a hoduje ve větší skupince lidí. Tento typ stravování může někomu připadat také jako bufetový – má však své kouzlo. Až zavítáte do této asijské země, jistě budete příjemně překvapení rozmanitostí místní kuchyně, ať už ochutnáte pověstné rýžové knedlíčky, nudlové polévky anebo třeba dezerty. Jak už se od nepaměti ví, v Číně je „královnou“ kulinářského umění rýže – připravovaná snad na všechny způsoby. Nejběžněji používaným masem je pak to vepřové a dále i skopové a hovězí. Dalšími oblíbenými čínskými potravinami jsou vejce (slepičí, křepelčí nebo kachní), zelenina různých druhů (listová zelenina, bambusové výhonky, ředkvičky, vodní kaštany, mořské řasy atd.), houby, sójové boby a další tradiční pochoutky.
Nějaký ten typický čínský pokrm si pak můžete dopřát buď u pouličních prodejců (sledujte množství lidí kolem stánků a kontrolujte kvalitu pokrmu před konzumací) anebo v klasických restauracích, které bývají v Číně velmi hlučné, rušné a přeplněné. Ve velkých městech také snadno natrefíte nejen na čínské podniky, ale i na ty s mezinárodní kuchyní (např. brazilské, americké, ruské, korejské, japonské atd.). Celosvětově známé fast foody tu rovněž najdete.
Typické čínské speciality
Až se ocitnete v Číně, nezapomeňte si rozšířit obzory třeba jedním z těchto typických čínských jídel:
- Pečená pekingská kachna: tuto lahůdku si zamilujete díky dozlatova vypečené a křupavé kůžičce. Pokrm se obvykle podává s palačinkami na čínský způsob, sladkou fazolovou omáčkou anebo sójovou omáčkou s lisovaným česnekem.
- Kuře Kung Pao: tato populární sečuánská specialita má své příznivce po celém světě. V Číně vám však bude chutnat o to více! Hlavní ingrediencí je restované kuřecí maso nakládané v lahodné marinádě ze sójové omáčky, kukuřičného škrobu, bílku z vajec, čínského rýžového vína a soli. Směs obsahuje často také okurku, arašídy nebo kešu ořechy a sušené chilli.
- Hot Pot: „horký kotlík“ patří mezi jedno z nejoblíbenějších jídel v Číně. Jedná se vlastně o hrnec naplněný chutným horkým vývarem, který se stále ohřívá na plotýnce uprostřed stolu. Ve vroucím vývaru si tak strávníci sami „uvaří“ co je libo – tedy maso či zeleninu a další dobroty.
- Dim Sum: jedná se o knedlíky, knedlíčky, koláče, rohlíky na různé způsoby – tedy menší jídla, která jsou pýchou kantonské kuchyně. Rozhodně ochutnejte a nebudete litovat!
- Dumplings/knedlíky: tenké těstíčko naplněné mletým vepřovým či kuřecím masem, zeleninou anebo krevetami nalákají kdejakého mlsouna. Vybírejte s pestrých variací klasických čínských knedlíků a nechte se unést jejich unikátní chutí.
Mezi další lahodná jídla v Číně patří samozřejmě i smažená rýže v masové i vegetariánské variaci, sečuánské vepřové maso, nudle Dan dan nebo kořeněné Mapo tofu. Je toho ale daleko více, tak objevujte. Vyberte si, co váš mlsný jazyk ráčí a odneste si ty nejskvělejší kulinářské zážitky!
Dezerty a ovoce
Pokud očekáváte tradiční dezerty, na jaké jste zvyklí v Evropě, budete v Číně asi zklamaní. Avšak můžete objevovat několik nových chutí, které rozhodně stojí za to! Co si dopřát?
- Lóng xū sū/Dragon's Beard Candy: čínské cukroví zvané „Dračí vousy“ si zamilujete už po prvním ochutnání. Tahle dobrota je tak trochu podobná cukrové vatě, neboť je vyráběna ze spřádané cukrové nitě a velmi lepí. Jako rychlý zdroj energie je perfektní!
- Dàn tà/Egg Tarts: vaječné koláče jsou v Číně též velmi populární. Jedná se v podstatě o sušenkové těsto ve tvaru mističky, které je plněné pudinkovým vaječným krémem.
- Táng hú lu/Tanghulu: tento dezert zakoupíte zejména v Pekingu – jde o jakékoliv ovoce na bambusové špejli, které je potažené cukrovým sirupem.
- Xìng rén dòng/Almond Jelly: mandlové želé se vyrábí ze sladkých meruňkových jader, které se namáčí ve vodě a poté rozmixují do hladka. Výsledná tekutina podobající se mléku se nakonec extrahuje a zahustí želírovací látkou.
K dostání v Číně je pak například i sladká vaječná buchta, smažený durian anebo smažené dýňové palačinky a mnoho dalších lahůdek k mlsání. Nenechte si je ujít! A pokud zatoužíte po něčem zdravějším, můžete si dopřát i čerstvé sezónní ovoce z trhů či supermarketů, z jehož množství a druhů doslova přechází zrak. Pochutnáte si na ananasu, grapefruitu, liči, banánu, mišpulích, mandarinkách, mangu, papáje, třešních, broskvích, vodním melounu anebo spíše na jahodách, dračím ovoci, hroznech, hruškách a jablkách? V Číně najdete od všeho trochu!
TOP restaurace
Peking
- King's Joy v Pekingu (luxusní): tato excelentní vegetariánská restaurace se nachází v blízkosti chrámu Yonghe Lama v Pekingu a nabídne vlídné až domácké prostředí (je vytvořená v domě s nádvořím) i bezkonkurenční jídlo, které nadchne i všežravce. V roce 2021 získala také 3 hvězdičky Michelin, takže se máte rozhodně na co těšit. Vzhledem k luxusnějšímu charakteru podniku počítejte s cenovým rozpětím v přepočtu na naši měnu od 3 000 do cca 3 300 Kč.
- FBistronome (střední kategorie): jakmile uprostřed Pekingu zatoužíte po evropské potažmo francouzské kuchyni, rozhodně nevynechejte tuto okouzlující restauraci! Majitelé ji vedou tak, aby dodávala zákazníkům pocit autentické a domácí kuchyně. Kromě skvělého jídla vás tu však uchvátí i výjimečný interiér. Ceny za jídlo se v podniku pohybují v přepočtu mezi 300 až 900 Kč.
- Mr. Shi's Dumplings (levnější): chcete-li se najíst v Pekingu za přijatelné ceny (v přepočtu za 120 až 250 Kč na osobu), zavítejte do této čínské restaurace s tradičními pokrmy, jako je kung pao, knedlíčky, sladkokyselé vepřové maso, smažená rýže a podobně.
Šanghaj
- Jin Xuan Chinese Restaurant (luxusní): typické čínské pokrmy můžete v Šanghaji okusit v tomto špičkovém podniku, který se nachází hned vedle populární věže Oriental Pearl Tower. Michelinská hvězda, panoramatický výhled na řeku Huangpu a lahodné pokrmy, to vše vás zde čeká. Ceny za jídlo se v restauraci pohybují v přepočtu na naši měnu od 1 300 do 4 400 Kč.
- YICAFE (střední kategorie): je vám sympatický systém otevřených kuchyní, ve kterých s oblibou pozorujete kuchaře připravující váš pokrm? Potom v Šanghaji (čtvrť Pudong) zavítejte do této téměř kosmopolitní restaurace, která se specializuje na mořské plody a také asijskou i mezinárodní kuchyni. Ceny se zde pohybují v přepočtu na naši měnu od 770 do cca 1 200 Kč.
- Jia Jia Tang Bao (levnější): tato menší restaurace (na People's Square) je v Šanghaji velmi oblíbená díky perfektnímu pokrmu zvanému xiaolongbao – což jsou jakési knedlíky (obvykle plněné masem) a spařené v bambusovém košíku. Dopřát si tu ale můžete k snídani, obědu nebo večeři cokoliv jiného asijského nebo čínského. Ceny se tu pohybují v přepočtu od 100 do 155 Kč.
Vyzkoušet můžete i tyto podniky s typicky čínskými pokrmy: Man Vah anebo Tin Lung Heen v Hongkongu, Mercado Restaurant & Cafe v Shenzhenu nebo Long Xuan Chinese Restaurant v Chengdu.
Nápoje
Nejdůležitějším a nelevnějším nealkoholickým nápojem je voda. Tu však v Číně nikdy nepijte z kohoutku!V nepřevařeném či nefiltrovaném stavu je nepoužitelná pro pitný režim jak pro Číňany, tak i pro turisty. Preferujte vodu balenou, na kterou natrefíte v obchodech s potravinami, v supermarketech, na trzích anebo v restauracích a hotelech. Na čínském trhu koupíte tyto nejvýraznější značky: Nongfu Spring, Yibao nebo Wahaha. Pozor si dejte také na nápoje s kostkami ledu, které mohou být vyrobené z kohoutkové vody. Vždy se optejte na zdroj.
Kromě vody jsou však v Číně dostupné i další druhy nealkoholických nápojů, jako například Wang Lao Ji neboli sladký čaj v červených plechovkách, čaj s mlékem, želé čaj, sýrový čaj, sladké sójové mléko, Suan Mei Zhi neboli kyselý švestkový nápoj, Pocari Sweat – nápoj vhodný zejména pro sportovce, kokosová šťáva anebo chryzantémový čaj. Ochutnat však můžete i lahodný šálek čínské kávy z provincie Yunnan.
Alkoholické nápoje
Na dovolené si také kdejaký turista s oblibou dopřeje nějaký ten alkoholický nápoj, který pozvedne náladu. Inspirujte se několika drinky, které musíte v Číně rozhodně ochutnat:
- Chhaang: jedná se o kvašený sladkokyselý nápoj, který se vyrábí z ječmene, prosa nebo rýže. Má nízký obsah alkoholu a mléčné zabarvení. V závislosti na délce kvašení může být i jemně perlivý.
- Sanhuajiu: tato lihovina se vyrábí z rýže baijiu, vody získané z řeky Li a léčivých bylin. Pálenka má lehce nasládlou příchuť a bylinkové aroma.
- Shaoxing: jde o druh rýžového vína, které se vyrábí ve stejnojmenném městě v provincii Zhejiang a slouží nejen k přímému pití ale především pak k vaření. K výrobě se používá hnědá lepkavá rýže. Čiré víno má jantarové zabarvení, ořechové aroma a mírně zahřívá.
- Xifengjiui: jedná se o starodávnou čínskou lihovinu, která je vyráběna z fermentovaného čiroku, ječmene, pšenice a hrachu. V procesu zpracování je přidávána i podzemní voda z provincie Shaanxi.
- Maotai: mezi Číňany velmi oblíbený obilný alkohol, popíjí se často při zvláštních příležitostech anebo se dává jako dárek. Vyrábí se z čiroku a fermentuje pomocí kvasnicového startéru (Qu).
Oblíbeným alko nápojem v Číně je pak i pivo, které na místním trhu obsáhne až stovky značek. Mezi ty zdaleka nejznámější patří např. Snow Beer, Tsingtao Beer, Yanjing Beer, Wusu Beer, Harbin Beer nebo China Pabst Blue Ribbon.
TOP bary/kluby v Číně
- Reddog Bar: tento koktejl bar a vinárnu v jednom najdete v Pekingu na adrese Sanlitun Soho, B1-538 building 5. Stylizován je do pařížského konceptu minulého století. Otevřeno zde mají denně od 18:00 do 2:00.
- Dragonfly: na adrese Shop10 – G1, Tai Kwun, Hollywood Road najdete hongkongský koktejlový bar ve stylu art-nouveau, který vás jistě nadchne svým neotřelým interiérem. Ochutnat zde můžete i „dekadentní“ koktejl Dragon’s Pearls, což je mléčný čaj smíchaný s koňakem, ginem, mandarinkou a tapiokou. Otevřeno mají denně od 17:00 do 1:00.
- VUE Bar: i v Šanghaji najdete mnoho skvělých barů a klubů, kde se náramně pobavíte. Jedním z nich je tento podnik nacházející se na adrese 199 Huangpu Rd, Hongkou District. Umístěný je v horních patrech pětihvězdičkového hotelu Hyatt, a tak se vám naskytne i dokonalý výhled na centrum města. V baru si však můžete nejen popíjet, ale i tančit! Místní DJ vykouzlí každou noc neopakovatelnou atmosféru. Otevřeno je zde denně od 17:30 do 1:00.
KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI
V Číně platí zákon, který zakazuje kouření nejméně ve 28 typech vnitřních veřejných prostor. Sem patří například zdravotnická zařízení, restaurace, bary a většina veřejné dopravy. Kouření je povoleno pouze na vyhrazených a označených místech. Prodej tabákových výrobků je pak regulován věkem – tedy cigarety si může zakoupit jen člověk ve věku 18 a více let. E-cigarety nejsou zakázány, ale nesmí být prodávány a používány v okolí škol, školek a na místech, kde se vyskytují nezletilí. Na čínském trhu si pak nekoupíte ochucené náplně do e-cigaret.
Pití alkoholu na veřejnosti není v Číně nijak regulováno konkrétním zákonem. Můžete jej tedy pít kdekoliv, kde máte chuť (i když reálně na veřejnosti mnoho lidí pít neuvidíte). Vyvarujte se ale opilosti, výtržnostem na ulici anebo řízení auta pod vlivem! Alkoholické nápoje jsou pak k dostání nejen v restauracích a barech, ale také v supermarketech a obchodech s potravinami. Pokud je daný obchod otevřen 24 hodin, máte alkohol k dispozici 24 hodin. Bary se standardně zavírají v Číně kolem 3:00 ráno. Prodej a požívání alko nápojů je pak omezeno věkem 18 a více let.
PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY
S čínskou měnou to může být pro člověka neznalého poněkud složité. V souvislosti s ní se totiž vyskytují dva názvy, tedy čínský jüan (CNY) a renminbi (RMB). Rozdíl mezi nimi je však velmi nepatrný – renminbi je totiž oficiální čínskou měnou a jüan hlavní zúčtovací jednotkou pro tuto měnu. Jeden čínský jüan se pak dělí na 10 jiao anebo na 100 fenů. V oběhu bývají obvykle bankovky s nominální hodnotou 1, 5, 10, 20, 50 a 100 čínských jüanů. Mince jsou k dostání v nominální hodnotě 1 fen, 2 feny, 5 fenů, 1 jiao, 5 jiao a 1 čínský jüan.
Než odletíte do Číny, rozměňte si peníze na eura nebo americké dolary – ty si pak dále rozměníte na čínskou měnu až po příletu do Číny. Čínská měna totiž není volně směnitelná mimo zemi. K směnění vybírejte ověřené směnárny na letištích nebo v bankách. Černému trhu se obloukem vyhněte, abyste nenaletěli podvodníkům s falešnými bankovkami. Směnný kurz k roku 2023: 1 USD = 7,15 CNY/RMB.
TIP: V Číně mějte k dispozici neustále nějakou hotovost (ideálně i drobné) k nákupům na trzích, v menších obchodech, pro taxikáře anebo na spropitné.
Platební karty
Platební karty jako Visa, Mastercard anebo Diner’s Club jsou v Číně vesměs akceptovány na letištních, v hotelech, v lepších restauracích, v prodejnách luxusního zboží a v supermarketech. Než je však v Číně použijete, kontaktujte ještě před odletem svou banku – že hodláte platit v jiné zemi kartou a také vybírat z bankomatů. Co se týká samotných bankomatů a výběrů z nich, ty jsou v Číně dobře dostupné zejména ve velkých i menších městech – na venkovech je obvykle nenajdete. Počítat také musíte s poplatkem za výběry.
Spropitné
V Číně není spropitné obvyklé všude. Číňané jej zkrátka ve většině případů neočekávají. Níže však uvádíme několik odlišností v závislosti na poskytnutých službách:
- Restaurace, bary a jiná stravovací zařízení: v prodejnách rychlého občerstvení se nevyžaduje spropitné, stejně tak to platí pro velkou část restaurací a barů v Číně. Ve větších městech, jako je Peking a Šanghaj ale může dojít na výjimky například v luxusních podnicích. Při vyšší útratě a spokojenosti se službami můžete personálu předat dýško ve výši 10 až 20 %.
- Taxikáři: ti spropitné neočekávají, akceptují obvykle jen pevnou částku za jízdné dle taxametru.
- Průvodci: též dýško neočekávají, ale je velmi zdvořilé dát průvodci aspoň 10 % z celkové útraty za jeho službu.
- Hotelový personál a wellness služby: lidé pracující v hotelech anebo wellness centrech jako maséři většinou spropitné neočekávají, je tedy jen na vašem zvážení, zda nějaké předáte. Nějaké ty drobné navíc mohou zajistit lepší službu.
Jednoduchá rada při cestě do Číny tedy zní, abyste se zbytečně nestresovali spropitným – dejte spíše na svou intuici, kdy se hodí a kdy ne. Číňané jej převážně neočekávají ani ve velkoměstech a v menších oblastech může být dokonce odsuzováno.
Nakupování
Čína je pro turisty lákadlem nejen z historického a kulturního hlediska, ale také z toho nákupního. Nakupování je radost především ve velkých čínských městech, jako je Peking nebo Šanghaj. Okouzlující ale mohou být i nákupy na menších trzích, kde uplatníte schopnost vyjednávání o ceně. Číňané jsou zkrátka na toto zvyklí. Pokud se tedy přizpůsobíte, můžete zboží získat za mnohem nižší cenu.
Kam vyrazit za TOP nákupy (trhy a obchodní domy)
- Wangfujing Street a Silk Street (Peking): v ulici Wangfujing naleznete přední pouliční trh s celou řadou suvenýrů i stánků s chutným jídlem. Proslulá „Hedvábná“ ulice v Pekingu pak nabídne pestrý výběr oblečení především z hedvábí. K dostání je zde však i čínský porcelán či orientální malby a další zajímavé předměty.
- Chunxi Road (Chengdu): zde naleznete ten nelepší trh v provincii Sichuan s tradičními čínskými suvenýry a předměty anebo dokonce i čínským jídlem. Na konci silnice (v místě, kde trh začíná) vás možná osloví prodej bronzových soch, které jsou určitým odrazem historie Číny.
- Shangxiajiu Pedestrian Street (Guangzhou): město Guangzhou neboli Kanton nabízí nákupu chtivým lidem pěší ulici Shangxiajiu, která je dlouhá 1 200 metrů a obsáhne až 300 obchůdků s trendy oblečením, suvenýry a jinými typickými čínskými předměty.
- The Bund (Šanghaj): nábřeží The Bund v Šanghaji je nejen skvělým místem k romantické procházce, ale také k nakupování. Najdete tu nespočet obchodů s luxusními značkami oblečení a doplňků. Počítejte tak s tím, že většina tamějších prodejen má v nabídce zboží za poměrně vysoké ceny.
- China Wholesale Market (Xi’an): mnoho tradičních čínských produktů naleznete také ve městě Xi’an, konkrétně tedy na velkoobchodních trzích v obchodním centru Bell and Drum Tower. K dostání je zde oblečení, obuv, různé doplňky nebo i elektronika.
- SEG Market (Shenzhen): tento trh je největší svého druhu na světě a zaměřuje se primárně na elektroniku. Při návštěvě města Shenzhen tedy můžete v dvoupatrové budově SEG Electronics Market pořídit levně třeba notebooky či jiné PC produkty.
Typické čínské suvenýry
Jistě si budete chtít z Číny odvézt i nějaké typicky čínské suvenýry. Mezi ty se standardně řadí následující tradiční produkty:
- Čaj: k nákupu těch nejlepších čínských čajů či porcelánových čajových setů navštivte např. tyto čajové trhy – Maliandao v Pekingu, Wukuaishi Tea Market v Chengdu anebo Tianshan Tea City v Šanghaji.
- Hedvábí: zejména ženy budou nadšené z nepřeberného množství hedvábných produktů, které čínský trh nabízí. Vybírat můžete nejen z oblečení, ale také z hedvábného ložního prádla, tašek nebo doplňků. Mějte však na paměti, že za kvalitní zboží si připlatíte.
- Šperky: na trhu jsou nabízeny jak ty méně kvalitnější (bižuterie), tak i ty cennější vyrobené např. ze stříbra a drahých kamenů – v tomto případě buďte vždy obezřetní, abyste nekoupili nějaký padělek a investovali pouze do kvalitních výrobků. Tibetem inspirované stříbrné šperky s oranžovými a modrými kameny zakoupíte třeba na trzích v Chengdu anebo poblíž chrámu Lama Temple v Pekingu.
- Hůlky: pokud jste příznivcem asijského jídla a jeho jedení tradičními čínskými hůlkami, zbystřete! Tento produkt seženete prakticky kdekoliv v různém provedení a také v dárkových krabičkách. K tomu lze přikoupit i stylovou misku a držák na hůlky samotné.
- Produkty Cloisonne: Čína je také proslulá technikou Cloisonne, což je vlastně výzdoba kovových předmětů – nejčastěji váz, talířů, korálků, šperků či náramků pomocí smaltové techniky.
- Obrazy: chcete si z Číny odvézt skutečně unikátní kousek? Potom vsaďte na tradiční čínské malby anebo obrazy s čínskými znaky (čínská kaligrafie) – zakoupit je můžete vypodobněné i na látkách, vějířích či na keramice.
Jaké ceny čekat?
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v Pekingu:
- lahev vody (0,33 l): 2,22 ¥ (6,80 Kč)
- cappuccino: 29,83 ¥ (91,72 Kč)
- tuzemské pivo (cca 0,5 l): 8 ¥ (24,60 Kč)
- lahev vína (střední kategorie): 95 ¥ (292 Kč)
- cigarety (20 ks): 30 ¥ (92 Kč)
- jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 40 ¥ (123 Kč)
- jídlo v levné restauraci (pro 1 osobu): 30 ¥ (92 Kč)
Rozpočet
To, kolik si budete potřebovat vzít peněz na dovolenou do Číny, záleží samozřejmě na vašich preferencích. Pokud se chcete uskromnit a netoužíte po velkém utrácení, můžete se vejít do rozpočtu cca 580 CNY za jeden den, což je v přepočtu asi 1783 Kč. V tomto případě ale musíte upřednostnit ubytování v hostelu, systém veřejné dopravy a vlastní jídlo nakoupené v supermarketu či levné restaurace mimo velká města. Za týden tak utratíte přibližně 4 000 CNY (12 294 Kč). Luxusní dovolenou bez nějakého mezování si pak můžete dopřát při týdenním rozpočtu ve výši přibližně 12 000 CNY/os. (cca 36 880 Kč).
SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL)
Jakmile se rozhodnete vycestovat na dovolenou do Číny, jistě budete přemýšlet nad tím, zda lze v zemi používat vlastní telefon s českou SIM kartou. Pokud si aktivujete ještě před odletem u svého mobilního operátora mezinárodní roaming, samozřejmě můžete. Avšak budou vám s největší pravděpodobností účtovány za volání, SMS a data vysoké poplatky. Kamenem úrazu může být i fakt, že v Číně jsou některé zahraniční webové stránky cenzurované či blokované, a tak se třeba nedostanete k informacím, které potřebujete (v Číně je problematické dostat se např. na Facebook, Google, Twitter a podobně). Wifi je sice na některých veřejných místech k dispozici, připojení ale bývá poměrně pomalé. Levným a praktickým řešením je tedy pořízení čínské SIM karty.
Čínskou SIM kartu pořídíte buďto online přes Airalo a Holafly (eSIM) anebo přímo v zemi od operátorů China Unicom, China Mobile a China Telecom – tato varianta je nejdoporučovanější. SIM karty se však prodávají i na mezinárodních letištích a ve vybraných večerkách. S telefonním signálem pak v Číně nebudete mít problém, neboť většinu země pokrývá spolehlivá 5G síť – dostupné jsou však i 3G a 4G pásma. Počítat samozřejmě musíte s kolísavým či problematickým signálem ve velmi odlehlých oblastech, zejména uprostřed divoké přírody. Turisty vyhledávaná velkoměsta i menší města a vesnice ale obecně poskytují dobré podmínky pro telefonování, posílání SMS i používání dat.
POŠTOVNÍ SLUŽBY
V Číně funguje oficiální poštovní služba China Post, díky níž můžete posílat dopisy, pohledy či balíky nejen v rámci vnitrozemí, ale i do zahraničí. Zásilky odesílané letecky za hranice Číny jsou doručeny zpravidla do 7 až 15 dnů. Ty, které jsou posílány systémem Surface Air Lifted/SAL (kombinuje leteckou, pozemní a námořní dopravu) dostane příjemce zhruba za 15 až 20 pracovních dnů. Doručování zásilek převážně pozemní dopravou (kombinovanou s námořní) je pak nejdelší a trvá 40 až 70 dní. Krom China Post však poskytují v Číně poštovní služby i společnosti Federal Express, UPS, DHL nebo TNT.
SPECIÁLNÍ INFORMACE O ČÍNĚ
- V Číně se nachází nejdelší most na světě na trase Peking – Šanghaj. Jeho celková délka je 164,8 km.
- Hongkong má více mrakodrapů než jakékoliv jiné město na světě.
- Oslava Čínského Nového roku trvá 15 dní.
- Největší sedící Buddha světa v Leshanu má 5,5 m dlouhé obočí!
- Polovina všech prasat na zemi žije v Číně.
- Každý pátý člověk na světě je Číňan.
- V Číně přibývá každý měsíc pět milionů mobilních telefonů.
- Čínské nevěsty často nosí červenou barvu, která je považována za symbol štěstí.
- Vodní elektrárna Tři rokliny je největší přehradou na světě.
- Čína objevila Ameriku dříve než Kryštof Kolumbus. Bylo to v roce 1415.
- Čínský kanál je největším a nejstarším kanálem na světě.
- Polévka se v Číně podává až na závěr jídla.
- Čínská zeď vůbec není vidět z měsíce, tato pověra vznikla v 19. století.
- Kdybyste spojili všechny železniční tratě v Číně, obepnou Zemi 2x kolem rovníku.
- Čína má druhou největší ekonomiku na světě, hned po USA.
- Číňané byli první na světě, kteří používali chemické a plynové zbraně – dva tisíce let před Evropou.
- V Číně najdete nejvyššího Buddhu na světě, největší náměstí na světě, ale i největší palác na světě.
- Sběratelství poštovních známek je čínským hobby číslo 1.
- Čína je druhá země s nejvyšším počtem zápisů v UNESCO.
- V Číně je k dispozici nejrychlejší vlak na světě. Jeho rychlost dosahuje až 431 kilometrů za hodinu.
- Čína vynalezla papír, knihtisk, papírové peníze, střelný prach, kompas, hedvábí, ale dala světu i čaj a bonsaj.
- Číňané vynalezli toaletní papír, avšak v dřívějších dobách jej mohl používat pouze císař.