Torres del Paine na jihu Chile

Bezpečnost a na co si dát pozor v Chile

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovník Zajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

BEZPEČNOST V CHILE

Chile patřilo v rámci Latinské Ameriky vždy k nejbezpečnějším zemím, nicméně situace se i zde za poslední roky trochu zhoršila a turisté se mohou dostat do nepříjemností v návaznosti na kapesní krádeže či podvody. Zhoršenou situaci lze zaznamenat především ve větších městech, kde výjimečně dochází rovněž k násilnému přepadení. Být obzvlášť obezřetní byste měli být tedy zejména v Santiagu de Chile, Valparaísu, Viña del Mar, dále ve městech Antofagasta, Calama a Iquique. Ministerstvo zahraničí ČR eviduje rovněž loupežná přepadení poblíž hranic s Bolívií a Peru.

Několik dalších bezpečnostních tipů

  • stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
  • v noci nevycházejte sami.
  • nestopujte.
  • vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
  • nenechávejte nikdy své věci v automobilu, obzvláště nálepka upozorňující na původ auta z půjčovny je pro zloděje velkým lákadlem.
  • než se vydáte na samostatnou pěší túru, nahlaste svůj konkrétní plán cestovní kanceláři či hotelovému personálu. V případě, že byste se ztratili, mohou vás ostatní lépe najít (lepší je v takovém momentu zůstat na stejném místě a nepřemisťovat se). Na cesty si pak nezapomeňte brát mapu, GPS nebo kompas. Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál, což v horách platí dvojnásob.
  • necestujte pokud možno v noci.
  • před výletem do přírody si zjistěte předpověď počasí pro konkrétní den a nechte si poradit od místních obyvatel. Nebezpečná může být na cestách především mlha. Rozhodně mějte vždy vhodnou obuv!
  • při jízdě automobilem dodržujte místní dopravní předpisy a doporučení policie.
  • mějte na vědomí, že mimo Santiago se někdy nedomluvíte anglicky, proto mějte u sebe překladač či španělský slovník.
  • dobré je nenosit volně v ruce drahou elektroniku jako mobilní telefon či fotoaparát.
  • i při fotografování se snažte stále mít ponětí, co se děje kolem vás.
  • nevybírejte v noci z bankomatů.
  • v restauraci nenechte kabelku pověšenou na židli, aniž byste na ni viděli.
  • vždy si hlídejte své nápoje, jsou zaznamenány bohužel i případy, kdy byli turisté okradeni poté, co jim byly do nápoje nasypány omamné látky.
  • při jízdě po městě mějte okénka automobilu zavřená a dveře zamčené.
  • finanční hotovost rozdělte na vícero menších částek a uschovejte na více různých místech. Pokud by náhodou k přepadení došlo, nebraňte se, abyste nezvyšovali riziko útočníkovy agrese.
  • obzvláště opatrní buďte i při cestování MHD, ať po městě či dálkovými linkami. Zloději operují především na autobusových nádražích Calama či San Pedro di Atacama.
  • vyhýbejte se demonstracím (ke kterým dochází každoročně zejména v tyto dny: 11.září, 29. března, 1. května a 21. května, 11. září a 18. října, často končí násilnými střety).
  • při pobytu b přírodě buďte opatrní a nedotýkejte se zvířat, na pozoru se mějte především před pavouky, protože jejich dva zástupci jsou jediní jedovatí živočichové na chilském území. Jedná se o druh koutníka zavlečeného a snovačky jedovaté. Jinak v Chile nežijí žádná extrémně nebezpečná zvířata, dokonce ani žádní jedovatí hadi. Dobré je vyvarovat se v divočině leda setkání s pumou, avšak její útoky na člověka jsou velice vzácné.
  • Chile se nachází v tektonicky aktivní oblasti, proto není vyloučené, že se zde během pobytu setkáte se zemětřesením. Vždy dodržujte pokyny záchranářů a snažte se zachovat klid a nepanikařit. Dále: 1. je dobré znát evakuační trasy z ubytování, 2. zapište si důležitá telefonní čísla, poznamenejte si číslo na českou ambasádu, 3. stáhněte si aplikaci pro zemětřesení jako například Chile Alert. Může vás na přicházející otřesy upozornit několik sekund předem. Co však dělat v případě probíhajícího zemětřesení? Pokud jste někde v interiéru: snižte vaše těžiště, kryjte si hlavu a krk, zkuste se chytit nosné zdi. Pokud jste venku: dávejte pozor na sklo či cihly, jděte co nejvíce stranou od jakékoli stavby, vyhledejte volné prostranství. K alespoň minimální ochraně hlavy můžete použít třeba batoh či tašku. Pokud jedete veřejnou dopravou: zakryjte si hlavu, chyťte se něčeho a řiďte se pokyny řidiče. Většina zemětřesení je malých a trvají pár sekund, nicméně kdykoli může dojít k zemětřesení větších rozměrů. Pokud dojde k uvěznění pod sutinami, kromě křiku je efektivním znamením rovněž rytmické bouchání – do zdi či do trubek apod. Pokud máte u sebe mobil, pak je samozřejmě nejlepší variantou volání o pomoc či sms. Při evakuaci budov nepoužívejte výtahy, i když se zdá, že otřesy již ustaly.
  • Zdejší kohoutková voda je nezávadná, nicméně obsahuje vyšší podíl minerálů, na což člověk z Evropy nebývá zvyklý a chvíli může trvat, než se tomu žaludek plně přizpůsobí. Proto je na zvážení každého, zda na uhašení žízně nepoužívat balenou vodu.

DOPORUČENÍ: před cestou je vhodné se zaregistrovat v databázi MZV – DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).

Torres del Paine na jihu Chile Příroda na severu Chile, kde skoro nikdy neprší Údolí Měsíce, San Pedro de Atacama, Chile Údolí měsíce na severu Chile Proslulé věže Torres del Paine Národní park Torres del Paine Na nejsušší poušti světa Kostel ve vesničce San Pedro de AtacamaStáda koní v PatagoniiSEN v Patagonii Lamy v Torres del Paine Termální pole na severu ChileGejzíry Sol de Manana při východu slunce Sochy na Velikonočním ostrově Velikonoční ostrov s CK SENTučňáci na ostrově Isla MagdalenaNejbohatší město Jižní Ameriky, Santiago de ChilePlaza de Armas v Santiago de ChilePrezidentský palác v Santiago de Chile  Původní sošky chilských indiánů
zobrazit zájezdy do Chile

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole