Zasněžené sopky Bolívie

Jaké očkování do Bolívie?

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO BOLÍVIE

Než vycestujete do Bolívie můžete absolvovat konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru. Pro Čechy není sice povinné žádné očkování do této destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je doporučované následující:

  • proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
  • proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.
  • žlutá zimnice: vakcína se podává v jedné dávce osobám od 9 měsíců věku. Přeočkování se neprovádí.
  • břišní tyfus: vakcína se podává v jedné dávce a přeočkování je možné, dle potřeby, nejdříve po 3 letech. Variantou k vakcíně mohou být i perorální tobolky Vivotif.

Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Bolívie

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:

  • COVID-19 (při příjezdu do Kolumbie není nyní povinné prokázání očkování)
  • chřipce (doporučeno před blížící se zhoršenou epidemiologickou situací zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
  • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
  • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
  • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
  • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)
  • horečka dengue (nemoc přenášejí samičky komárů druhu Aedes aegypti a Aedes albopictus)

Je však vhodné si zkontrolovat minimálně platnost očkování proti tetanu (od posledního přeočkování by nemělo uplynout více než 15 let) a případně se přeočkovat.

Je dobré mít s sebou kvalitní repelent s vysokým obsahem složky DEET resp. určený přímo do tropických destinací. Štípnutí infikovaným komárem může totiž způsobit zmiňovanou horečku dengue či žlutou zimnici.

V rámci ochrany před infekcemi také platí, že v Bolívii byste neměli konzumovat kohoutkovou vodu a ovoce, zeleninu vždy důkladně omýt (balenou vodou).

INFORMACE: Jak již bylo řečeno, pro občany přijíždějící z České republiky není povinné žádné očkování, výjimku tvoří však přílety z endemických oblastí (některé africké státy a některé země Latinské Ameriky, pokud neletíte z Evropy, je nutné sledovat aktuální nařízení).

Zasněžené sopky BolívieBolivijské AltiplanoPřejezd 4x4 džípy solnou pouští Největší solná planina na světě - Salar de UyuniKamenný strom na Altiplanu v BoliviiŽivot na ostrovech z rákosuBolivijská jezera hrají všemi barvami Divoká příroda v oblasti bolivijských lagunLaguna de verde, Bolívie Peruánské indiánky ve svých krojíchObrovské kaktusy na Salar de UyuniPohřebiště vlaků v BolíviiPrvní zastávka na Salaru Sjezd na kole bolivijské cesty smrti Přejezd přes Altiplano je velkým zážitkemPeru má stovku druhů kukuřice
zobrazit zájezdy do Bolívie

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole