Zasněžené sopky Bolívie

Kam jet v Bolívii

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování
jezero Titicaca, jižní Amerika

Jezero Titicaca

Jedna z atrakcí Peru a také nejvýše položené splavné jezerem na světě! Jezero Titicaca se nachází v nadmořské výšce 3 812 metrů a Bolívie se o něj dělí s Peru. Toto druhé největší jezero Jižní Ameriky o rozloze 8 372 km² má podél pobřeží či na ostrovech četné domorodé vesnice a malá města. Rákosové čluny vyrobené domorodými obyvateli a mnohé z jejich obřadů jsou oblíbenými cíli turistů. Oblast bývala domovem mnoha rozličných národů a kultur, pro ně bylo jezero vždy posvátným místem.

Jezero se může pochlubit endemickou faunou, mezi jejíž zástupce patří například žába vodnice posvátná.

Isla del Sol

Isla del Sol neboli Ostrov slunce je jedním (a největším) ze 41 ostrovů na jezeře Titicaca. Je ztělesněním dokonalého klidu a je považován za kolébku Incké civilizace. Na ostrově neexistuje motorizovaná doprava.

Čti více
La Paz v Bolívii, jižní Amerika

La Paz

Neoficiální hlavní město Bolívie se rozkládá v nadmořské výšce 3640 m n. m. a je tak označováno za nejvýše položenou metropoli světa. Domov zde našlo zhruba 800 000 obyvatel, v metropolitní oblasti jich však žije více než 2 miliony. Turisté by měli být připraveni na nutnou aklimatizaci, některé může potkat vysokohorská nemoc. Nicméně pak si mohou plnými doušky užívat zdejší atrakce, mezi které jistě patří například jedno z nejvýše položených golfových hřišť na světě, Trh čarodějnic (Mercado de las Brujas) či vyhlídka Mirador Killi Killi či nedaleké údolí Valle de la Luna. Velkým lákadlem města je rovněž Cholita Wrestling, La Paz je jediné místo na světě, kde můžete tento jedinečný zápas ve stylu Lucha Libre vidět. Ženy jsou oblečené v tradičním „kroji“ a předvádějí místním i cestovatelům pořádnou show! Je to spojení akrobacie a síly.

Čti více
Salar de Uyuni, Bolívie, Jižní Amerika

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni je největší solnou plání světa a jednou z nejúchvatnějších atrakcí Jižní Ameriky. Obrovská plocha bílé, lesknoucí se soli se táhne přes 10 582 km² Altiplana a je dokonce vidět z vesmíru. Celkem je zde zhruba 10 miliard tun soli. Pod vrstvou soli je však další poklad, a to v podobě 70 % světových zásob lithia. 

Salar de Uyuni se nachází v provincii Daniel Campos v Potosí v jihozápadní Bolívii v nadmořské výšce 3 656 m nedaleko vrcholků And. Při návštěvě této dechberoucí atrakce je však nutné vzít v potaz riziko vysokohorské nemoci a počítat raději s pár dny navíc na aklimatizaci.

Za klidného jasného dne přemění tenká vrstva vody pokrývající sůl solnou pláň na „největší zrcadlo světa“, které dokonale odráží oblohu. Tento úžasný jev je s největší pravděpodobností možné spatřit během období dešťů (prosinec až duben) a v rámci něj je opravdu těžké rozlišit, kde končí nebe a začíná země.

Čti více
Jižní Amerika, Bolívie, Altiplano

Altiplano

Altiplano znamená v překladu „vysoká planina“. Pokrývá velkou část území státu Bolívie. Jednou z nejatraktivnějších oblasti Altiplana je Reserva de fauna Andina Eduardo Avaroa. Leží mezi solnou pouští a Chilskou hranicí ve výšce přes 4 000 metrů. Atraktivní drsnou krajinu doplňují vysokohorské laguny, z nichž k nejkrásnějším patří Laguna Colorada a Laguna Verde. Území bylo roku 1973 vyhlášené za rezervaci a jeho rozloha činí téměř 715 000 ha. Během přechodu přes rezervaci je možnost spatřit zástupce andské fauny jako například vzácné vysokohorské lamy vikune a plameňáky.

Čti více

Tiwanaku

Tiwanaku je významné archeologické naleziště v západní Bolívii nedaleko jezera Titicaca. Stálo zde významné město předkolumbovské éry, od roku 2000 je lokalita zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. E odhadováno, že město bylo vytvořeno kolem začátku našeho letopočtu, ale mohlo být ještě starší. Dnes lze zde spatřit ruiny budov jako polopodzemního chrámu, chrámu Kalasasaya, pyramidy Akapana a Pumapumku.

Z historického hlediska je Tiwanaku jednou z nejpůsobivějších historických památek Bolívie.

Čti více
Pohřebiště vlaků v Bolívii

Hřbitov vlaků (Cementerio de Trenes)

Na okraji malého města Uyuni se nachází ‚Cementerio de Trenes‘ neboli vlakový hřbitov. Je to velice originální „muzeum“ pod širým nebem a tento výjev jistě zaujme i ty, kteří nejsou zrovna fanoušky železnice. Zdejší rezavé vagóny mají za sebou relativně dlouhou historii, v současné době však již slouží jen jako populární objekty fotografů.

Město Uyuni bylo od konce 19. století důležitým železničním uzlem v Jižní Americe. Plány na rozšíření a vybudování ještě větší sítě vlaků z Uyuni v 19. století byly zastaveny kolapsem těžebního průmyslu ve 40. letech 20. století. Mnoho dovezených vlaků z Británie bylo tak necháno napospas. Než aby byly vlaky oficiálně vyřazeny z provozu a prodány jako šrot, zdejší demoralizovaní lidé nechali vlaky se rozpadat. Každopádně hřbitov ve svém počátku vypadal velmi odlišně od toho, co je na místě k vidění dnes. Mnoho věcí bylo odneseno, resp. ukradeno, protože kolem se nenachází žádný plot apod. „Trosky“ jsou všechny zcela rezavé, což je dáno i blízkosti solné pláně Salar de Uyuni, kdy solné větry ke korozi výrazně přispěly.

Čti více

Parque Nacional Madidi

Národní park Madidi se nachází v povodí řeky Amazonky v severní Bolívii nedaleko hranic s Peru a Brazílie. Byl ustaven v roce 1995 a zaujímá celkovou plochu 18 958 kilometrů čtverečních. Je to oblast s obrovskou pestrostí fauny i flory. Park je domovem skoro tří stovek druhů savců, více než tisíce druhů ptáků, zhruba 500 druhů ryb, na čtyři stovky druhů obojživelníků a plazů a více než 20 000 různých druhů rostlin. Návštěvníci se zde mohou konkrétně setkat například s jaguárem, pekari bělobradým, skalňákem andským, růžovým delfínem či s titi palácovým – opicí, která zde byla objevena teprve v roce 2004!

Park je také domovem desítek domorodých komunit ze šesti různých kmenů, z nichž mnohé stále žijí tradičním životem.

Čti více
Sjezd na kole bolivijské cesty smrti

Yungas - cesta smrti

Cesta Yungas, spojující bolivijské Andy s amazonskými nížinami, je světově proslulá. Od té doby, co byla postavena ve 30. letech 20. století, si vyžádala tolik životů, že vymyslela přezdívku „Cesta smrti“ nebo „Camino de la Muerte“. Nyní je to turistická atrakce, která láká horské cyklisty a hledače vzrušení na výlet jako žádný jiný. Malebná silnice se vine z největšího bolívijského města La Paz vysoko v Andách a vede z kopce přes údolí Yungas do Amazonské nížiny. Ze svého nejvyššího bodu ve výšce 4 800 m klesá o 3 500 m na úseku 64 km.  Při bližším pohledu je však lemován památníky – kříži, květinami, fotografiemi a jmény lidí, kteří zde zahynuli. Mnohé z nich nyní blednou, protože silnice byla nejnebezpečnější v 80. a 90. letech 20. století. odhadovalo se, že každý rok zde najde smrt 200 - 300 motoristů. K asi nejhorší nehodě došlo v roce 1983, kdy autobus sjel ze silnice a zemřelo přes 100 cestujících. Yungas Road byla postavena po válce v Chaco paraguayskými válečnými zajatci, v té době to bylo první přímé spojení z La Paz do severní oblasti Amazonie. Cesta z velké části bez zábradlí, často široká pouhé 3 m, nachází se na ní ostré zatáčky a má několik slepých rohů. Problémem jsou i menší vodopády, které cestu křižují. 

Několik turistických společností nabízí turistům výlety do Yungas na horských kolech. Ač by se mohlo zdát, že malé, resp. úzké kolo na cestě žádné nebezpečí nečeká, opak je pravdou. Kola, auta, motorky a autobusy, všichni musí být extrémně opatrní, když se potkají v nepřehledných zatáčkách. Bezpečnosti nepřidává ani počasí, které si s povrchem cesty také umí pohrát.

Kvůli tomu úřady v Bolívii v posledních letech změnily zákony, což znamená, že Yungas Road funguje pod jiným kódem než zbytek země. Jednak všechna vozidla jezdí vlevo místo vpravo, protože to řidiči poskytuje lepší výhled na okraj vozovky a protijedoucí provoz, rovněž všechna stoupající vozidla mají také přednost v jízdě.

Čti více

Potosí

Město Potosí na jihu země bylo založeno v roce 1546 jako město primárně pro těžbu stříbra, jehož zásoby byly objeveny ve zdejší hoře Cerro Rico. Díky tomu záhy produkovalo velké bohatství a stalo se jedním z největších měst amerického kontinentu. V 16. století byla tato oblast dokonce považována za největší průmyslový region na světě! Těžbu stříbrné rudy zajišťovaly hydraulické mlýny, zdejší areál je dnes plný průmyslových památek, existuje zde systém akvaduktů a umělých jezer a budovy pro dělníky i nadřízené. Potosí bylo v roce 1987 zapsáno na Seznam světového dědictví.

Se svou nadmořskou výškou 4090 m n. m. je Potosí jedním z nejvýše položených měst na světě!

Čti více

Národní park Amboró

Národní park Amboró, který byl ustaven v roce 1984, se nachází v centrální Bolívii podél východní strany And.

Rozličná nadmořská výška a rozmanité ekosystémy dělají z národního parku jeden z nejrozmanitějších systémů na světě. Roste zde například více než 3000 zaznamenaných druhů rostlin! Pestrá je i zdejší fauna, narazit v parku lze například na medvěda brýlatého, jaguára, ocelota a mnoho dalších. Park je také vyhledávaným cílem pozorovatelů ptactva.

Nicméně hlavní aktivitu parku Amboró je bezesporu pěší turistika, zdejší stezky vás provedou dechberoucí přírodou. 

Čti více

Sucre

Sucre, dle Ústavy oficiální hlavní město Bolívie, bylo založeno Španěly v první polovině 16. století a nahází se v nadmořské výšce 2790 m n. m. Jeho mnoho dobře zachovaných náboženských budov ze 16. století, jako je San Lázaro, San Francisco a Santo Domingo, ilustruje mísení místních architektonických tradic se styly dovezenými z Evropy. Za návštěvu stojí rozhodně Iglesia de San Felipe Neri, Casa de la Libertad či Parque Cretácico.

Sucre je také obecně považováno za nejkrásnější město Bolívie. Vyvinulo z hornických kořenů a stalo se regionálním centrem náboženských, právních a kulturních záležitostí.

UNESCO prohlásilo koloniální čtvrť Sucre v roce 1991 za světové dědictví.

Sucre je rodištěm bolivijské nezávislosti, v roce 1825 zde byla sepsána Bolívijská deklarace nezávislosti.

Populace Sucre činí zhruba 300 000 obyvatel.

Čti více
Zasněžené sopky BolívieBolivijské AltiplanoPřejezd 4x4 džípy solnou pouští Největší solná planina na světě - Salar de UyuniKamenný strom na Altiplanu v BoliviiŽivot na ostrovech z rákosuBolivijská jezera hrají všemi barvami Divoká příroda v oblasti bolivijských lagunLaguna de verde, Bolívie Peruánské indiánky ve svých krojíchObrovské kaktusy na Salar de UyuniPohřebiště vlaků v BolíviiPrvní zastávka na Salaru Sjezd na kole bolivijské cesty smrti Přejezd přes Altiplano je velkým zážitkemPeru má stovku druhů kukuřice
zobrazit zájezdy do Bolívie

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole