BEZPEČNOST V BOLÍVII
Bolívie je považována za jedno z míst, kde by měli být turisté ostražití. Existuje zde poměrně vysoká míra pouliční kriminality a rovněž situace, které mohou být pro běžné cestovatele nebezpečné nebo minimálně nekomfortní. Nicméně dodržováním určitých pravidel a tipů lze rizika výrazně snížit.
Několik dalších bezpečnostních tipů
- stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
- v případě krádeže je nutno se ihned obrátit na policii a sepsat příslušný protokol pro likvidační řízení škody u pojišťovny. Při odcizení cestovního dokladu je policejní protokol nezbytný také pro vydáni náhradního cestovního dokladu.
- noci nevycházejte sami.
- vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
- než se vydáte na samostatnou pěší túru, nahlaste svůj konkrétní plán cestovní kanceláři či hotelovému personálu. V případě, že byste se ztratili, mohou vás ostatní lépe najít (lepší je v takovém momentu zůstat na stejném místě a nepřemisťovat se). Na cesty si pak nezapomeňte brát mapu, GPS nebo kompas. Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál, což ve vysokých Andách platí dvojnásob.
- necestujte v noci. Bezpečný není ani dálkový autobus, i zde může dojít k přepadení cestujících. Pokud byste jeli sami automobilem, mohou být na vozovku kladeny „nástrahy“ a vy pak během řešení defektu na vozidle budete okradeni.
- mějte na vědomí, že mimo La Paz a turisticky exponované lokality se málokdy domluvíte anglicky, proto mějte u sebe překladač či španělský slovník.
- oblasti se zhoršenou bezpečnostní situací jsou regiony Chapare a Yungas a město El Alto.
- nekonzumujte kohoutkovou vodu, jen tu balenou! Ovoce a zeleninu také předem řádně omyjte, opět ideálně v balené vodě.
- pokud budete v Bolívii řídit automobil, dbejte zvýšené pozornosti, zdejší řidiči totiž ne úplně vždy dodržují pravidla a povolenou rychlost. Během dne je také nutno počítat s častými kontrolami ozbrojených složek a policie.
- v případě odcizení či ztráty pasu, letenky a cenností je nutné vždy kontaktovat policii, aby sepsala příslušný protokol.
- nevybírejte z bankomatů na opuštěných či tmavých místech.
- rozhodně buďte opatrní při cestování veřejnou dopravou, ve které často dochází ke kapesním krádežím. Bezpečnější je využívání služeb taxi, a to především těch hotelových.
- finanční hotovost rozdělte na vícero menších částek a uschovejte na více různých místech.
- v přírodě rozhodně nesahejte na divoká zvířata, obzvláště netušíte – li, o jaký druh se jedná. V Bolívii můžete narazit například na jedovatého křovináře sametového, chřestýše brazilského a různé druhy pralesniček.
- vyvážet/převážet jeho zavazadlo, v zemi jsou rozšířené pokusy o vývoz omamných látek.
- nezastavujte taxi na ulici a využívat jiné než dopředu objednané taxislužby.
- část Bolívie se nachází ve vysokých nadmořských výškách. Vezměte v potaz, že nad 2500 m můžete trpět výškovou nemocí. Ta se projevuje mj. závratěmi, zvracením či ztíženým dýcháním. Po příjezdu je tak nutné počítat s nějakou dobou na aklimatizací a v mezičase se šetřit, omezit alkohol a pít dostatek tekutin.
- cestovatelé v Bolívii se také mohou stát obětí „otráveného“ jídla a pití, po kterém následuje loupež nebo přepadení, nenechávejte proto své jídlo ani pití bez dozoru a nepřijímejte nápoje, jídlo, žvýkačky nebo cigarety od cizích lidí nebo lidí, které jste právě potkali.
- Ayahuasca je rituál, kdy šamani provádějí návštěvníky psychedelickými stavy, často označovanými jako „duchovní očista“. Ayahuasca není nezákonná, ale někteří účastníci při ní byli napadeni (včetně sexuálního napadení) a okradeni.
DOPORUČENÍ: před cestou je vhodné se zaregistrovat v databázi MZV – DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).