Zasněžené sopky Bolívie

Bolívie - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O BOLÍVII

  • Oficiální název země/území: Bolivijský mnohonárodnostní stát
  • Hlavní město: Sucre/ La Paz
  • Největší město: Santa Cruz de la Sierra
  • Nejvyšší bod: Sajama (6542 m)
  • Vznik státu/získání autonomie: 1825
  • Státní zřízení: republika
  • Rozloha: 1,098,581 km² 
  • Počet obyvatel: 12,3 milionů
  • Hustota zalidnění: 11 obyv./km² 
  • Etnické skupiny: 60 % indiáni, 30 % mesticové, 10 % běloši
  • Náboženství: 75 % katolíci, 15 % protestanté, ostatní bahá'í či ateisté
  • Hlavní jazyky: španělština
  • Měna: bolivijský boliviano (BOB)
  • Časové pásmo: GMT - 4
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): policie: 110, hasiči: 119, záchranná služba: 118
  • Mezinárodní předvolba pro Bolívii: + 591
  • Volání do Evropy z Bolívie: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR)

PROČ NAVŠTÍVIT BOLÍVII?

Bolívie je zemí dechberoucích krás a naprosto jedinečných míst, mezi nimiž figuruje například největší solná pláň na světě, nejvýše položené splavné jezero světa, majestátní Andy, deštný prales v Amazonii, nejvýše položené hlavní město na Zemi a mnohé další. Je to také země s extrémně pestrou faunou a florou, velice lahodnou kuchyní, bohatou historií a stále živými tradicemi a především pak s velmi přátelským obyvatelstvem.

KDY BOLÍVII NAVŠTÍVIT?

Bolívii lze samozřejmě navštívit celoročně a každé období má cestovatelům co nabídnout. Nicméně převládají názory, že nejlepší dobou jsou měsíce od května do října, kdy země zažívá největší sucho a zároveň si turisté užijí velký počet dnů s jasnou oblohou.

Bolívie na jaře

Jaro probíhá v Bolívii v období od půlky září do půlky prosince. Je to ideální doba pro ty, kteří se chtějí vyhnout davům turistů, kteří hojně Bolívii navštěvují během zdejší zimy. Obzvláště ze začátku období jsou stále suché a jasné dny, ač dešťů začne postupně přibývat. První měsíce jara (září, říjen) jsou stále vhodné pro prozkoumání And, stejně jako atrakcí, kterými jsou bezesporu Salar de Uyuni či jezero Titicaca. V Amazonii znamená říjen konec období sucha, takže čím dříve přijedete, tím větší šanci máte, že se sem dostanete po silnici a uvidíte spoustu divoké zvěře. Kulturu a muzejní sbírky v La Paz mlžete samozřejmě obdivovat celoročně. Zajet byste měli i do Santa Cruz a pak si dopřát dostatek času na výlet do fascinujících jezuitských misií v nedaleké Chiquitanii. Napříč zemí se můžete na podzim zúčastnit například oslav Virgen del Rosario.

Bolívie v létě

Léto v zemi trvá od půlky prosince do poloviny března. Ve většině Bolívie v tuto dobu silně prší, přestože teploty v některých oblastech, jako je deštný prales, dosahují ročních maxim. Nicméně pořád je to skvělý čas prozkoumat velká města Bolívie, jako je La Paz, Sucre a Santa Cruz. Přestože části And a deštného pralesa jsou kvůli dešti nepřístupné, zvyšující se hladiny vody umožňují vynikající rafting na divoké řece.

Během bolivijského léta mohou turisté přihlížet mj. festivalu Fiesta de Alasitas. Bolivijský „festival miniatur“ je v časem, kde prodejci vycházejí do ulic, aby prodávali miniaturní verze naprosto všeho, zájemci pak nakupují v naději, že tyto malé sny se promění v realitu v životní velikosti! Kdo by nechtěl zkusit své štěstí!

Bolívie na podzim

Podzim spadá v Bolívii na měsíce březen až červen. Konec nejdeštivějšího období začíná přivádět cestovatele ve větším počtu. Nastává ideální čas pro pěší turistiku a obecně outdoorové aktivity. V této době se také celostátně slaví Semana Santa nebo chcete – li Svatý týden. Ten, stejně jako v jiných latinskoamerických zemích, pravidelně připadá na duben a v Bolívii se slaví stejně jako jinde průvody, slavnostmi a stánky, kde se prodává pouliční jídlo. Semana Santa vrcholí velikonocemi a je nejdůležitějším církevním svátkem v zemi.

Přihlížet však můžete i třeba oslavám Efemerides de Tarija ve městě Tarija, ty připomínají tři události - výročí města, bitvu u La Tablada de Tolomosa a místní kulturu gaucho.

Bolívie v zimě

Zima začíná v Bolívii v červnu a končí úderem září. Je to skvělé období pro cestování. Konkrétně červen je jeden z nejsušších a nejjasnějších měsíců v roce, v tuto dobu také začíná hlavní turistická sezóna. Chladnější teploty všude, od And až po Amazonii, také znamenají, že je to skvělý měsíc pro outdoorové aktivity. Obloha je napříč zemí jasná a turisté si užijí opravdu hodně slunečního svitu.

Na den svátku San Juan (24. června) připadá spousta oslav. První sluneční paprsky o zimním slunovratu přinášejí fascinující domorodé oslavy také do předkolumbovských ruin Tiwanaku poblíž jezera Titicaca.

S končícími dešti je i Amazonie mnohem dostupnější a stává se z ní tak skvělý cíl pro pozorování divoké zvěře. Můžete také zvážit projížďku lodí po Río Beni nebo Río Mamoré. Červen, ač ideální čas na cesty, je stále méně frekventovaným měsícem než následující červenec a srpen, které jsou již opravdu turisticky velmi vytížené.

Jednou z hlavních oslav tohoto období je Corpus Christi ve městě Potosí. Tento křesťanský svátek v polovině června je v tradičním hornickém městě přijímán s velkým nadšením a je plný pouličních průvodů.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE 

  • Casa de Turismo, Audiencia 81, Sucre
  • Dirección de Turismo GAMC, JR4V + 4RC, Cochabamba 
  • Punto de Información Turística Terminal, La Paz
  • Centro de Información Turistica Tomas Katari, La Paz

Státní a významné svátky 

  • 01. 01. - Año Nuevo 
  • 22. 01. - Nacimiento del Estado Plurinacional de Bolivia
  • 02. 02. - Fiesta de la Virgen de Candelaria
  • Pohyblivé datum - Carnaval
  • Pohyblivé datum - Jueves Santo
  • 01. 05. - Día del Trabajo 
  • Pohyblivé datum - Corpus Christi
  • 21. 06. - Año Nuevo Andino
  • 20. 07. - Día de la Independencia
  • 02. 08. - Día de la Revolución Agraria, Productiva y Comunitaria
  • 06. 08. - Día de la Patria
  • 02. 11. - Día de Todos los Santos
  • 25. 12. - Navidad

ETIKETA A KULTURA

Zejména v horách je Bolívie poměrně formální a staromódní zemí, což platí i pro základní pravidla slušnosti. Je normální pozdravit každého, s kým mluvíte „buenos días, buenas tardes/noches“. V menších městech a vesnicích spatříte i cizí lidi, kteří se zdraví, pozdravem zkrátka nikdy nic nezkazíte. Nikdy také neopomeňte používat „por favor“ (prosím) a „gracias“ (děkuji). Bolivijci obecně velmi dbají na slušnost a formality.

Zaměstnanci na úřadech a jiných institucích rovněž očekávají, že s nimi bude jednáno s náležitou úctou a respektem. Obecně je nejlepší oslovovat ostatní señor nebo señora, zvláště pokud jsou starší než vy, a používat formální titul, jako je lékař nebo starosta. 

Mnoho Bolivijců je milých a pohodových, ale mají tendenci se urazit, pokud nepřijmete to, co vám nabídli, zejména pokud jde o jídlo a pití. 

Rasa je v Bolívii velmi citlivým tématem, a to jak politicky, tak i v každodenním životě. Původní obyvatelé by nikdy neměli být označováni jako Indios, protože to je považováno za rasistické a hanlivé. Indigena je mnohem lepší, ale většina se označuje svou specifickou etnickou nebo jazykovou skupinou – Aymarové, Kečuánci atd. 

Náboženství – křesťanské i domorodé – je také citlivá věc a vždy byste měli požádat o povolení, pokud byste chtěli přihlížet obřadům či slavnostem, a chovat se s náležitým respektem a citlivostí uvnitř kostelů. Podobně vždy požádejte o svolení, než někoho vyfotíte, protože to někteří Bolivijci považují za urážlivé nebo očekávají, že za to dostanou zaplaceno.

V Bolívii existuje rovněž poměrně přísná etiketa oblékání. Bolivijci jsou sice zvyklí, že cizinci nosí šortky, ale na konzervativní vysočině místní obyvatele takto oblečené neuvidíte. Zejména v odlehlých vesnicích to může způsobit skutečné pohoršení. Na druhou stranu v horkých a vlhkých nížinách je přijatelné svléknout se do kraťasů a tílka bez rukávů. Santa Cruz je v tomto ohledu zcela liberální.

Sexismus a machismus charakteristický pro mnohé státy Latinské Ameriky je v Bolívii sice méně rozšířený, ale i tak může turistky - cizinky obtěžovat, zejména ty, které cestují samy nebo v doprovodu dalších žen. Obecně řečeno, sexuální narážky jsou menším problémem ve vysokohorských městech, jako je La Paz, kde převládají domorodé kultury, horší situace však může být ve městech jako je Santa Cruz. Obtěžování má obvykle podobu pískání a nevhodného volání na ulici: nejlepší zbraní je každopádně ignorace. Ideální je prostě chovat alespoň stejnou míru opatrnosti jako ve své domovské zemi.

U homosexuality je nejlepší být diskrétní a vyhýbat se veřejným projevům náklonnosti.

Obvyklým pozdravem je podání ruky. Při setkání a při odchodu si podejte ruce.

Blízcí mužští přátelé se mohou obejmout. Kamarádky se objímají a dotýkají se tváří s náznakem polibku.

Bolivijci stojí při rozhovoru velmi blízko, nemělo by vás to tedy překvapit.

Pokud nebudete udržovat přímý oční kontakt, budete považováni za nedůvěryhodného.

Dochvilnost nemá v Bolívii vysokou prioritou.

Když během rozhovoru budete vědět něco o bolivijském sportu, bude to vždy oceněno.

Nemluvte o chudobě, náboženství, drogách.

Nevyjadřujte své názory na politiku v Bolívii.

Nikdy nechvalte Chile, Brazílii nebo Paraguay. Bolívie prohrála války se všemi svými sousedy, ztratila svou půdu.

Snažte se používat španělštinu (i když s chybami) v konverzaci. Bude to oceněno.

FLORA A FAUNA 

Proměnlivost nadmořské výšky Bolívie v rozmezí 90 – 6 542 metrů nad mořem umožňuje obrovskou biologickou rozmanitost. Území země zahrnuje čtyři typy biomů, 32 ekologických oblastí a 199 ekosystémů. Najdeme zde vysoké hory, amazonské nížiny, solnou pláň, jezera atd. Rovněž mnoho národních parků a rezervací, zkrátka velké množství různorodých oblastí, kde lze najít rozmanitou faunu i floru.

Bolívie se může pochlubit více než 17 000 druhy semenných rostlin, včetně více než 1 200 druhů kapradin, 1 500 druhů marchantiophyta a mechu a nejméně 800 druhů hub. Kromě toho zde roste více než 3000 druhů léčivých rostlin. Bolívie je považována za místo původu paprik a chilli papriček, arašídů, fazolí, juky a několika druhů palem. Bolívie také přirozeně produkuje přes 4000 druhů brambor. 

Bolívie má na svém území více než 2 900 živočišných druhů, včetně 398 savců, více než 1 400 ptáků, 204 druhů obojživelníků, 277 druhů plazů a 635 druhů ryb, všechny jsou samozřejmě sladkovodní ryby, protože Bolívie nemá přístup k moři. Kromě toho zde existuje více než 3000 druhů motýlů!

A s jakými zvířaty se tedy lze konkrétně na bolivijském území setkat?

Spatřit zde můžete například jaguára, pumu, mravenečníka, lamu, kapybaru, nutrie, kynkažu, medvěda brýlatého, pásovce, tapíra, nosála, lenochoda, tukana, ara hyacintového, nandu, kajmana, anakondu žlutou či třeba delfínovce amazonského (růžový delfín).

Národním zvířetem je lama, národními květinami pak kantuta a patujú.

Přestože je Bolívie vnitrozemskou zemí, má jednu z nejbohatších biodiverzit na světě. Země má řadu ekologických oblastí, jako jsou tropické deštné pralesy, suchá údolí, horské oblasti, úrodná povodí řek a tropické savany. Kvůli obrovským geografickým rozdílům má Bolívie mnoho původních rostlin. Najdeme zde například druhy jako jsou begonie bolivijská, azorella compacta, klunice kolenatá, wedelie trojlaločná či pepřovník.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Bolívie jistě nezklame žádného svého návštěvníka. Atrakcí se na jejím území nachází více než dost. Nicméně na seznamu každého turisty by rozhodně neměla chybět solná pláň Salar de Uyuni, návštěva Amazonie (mj. národní park Mididi), města Potosí a samozřejmě La Paz, plavba po jezeře Titicaca, pozorování plameňáků na Laguna Colorada či návštěva vlakového hřbitova.

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

TOP města 

  • La Paz – neoficiální hlavní město Bolívie se rozkládá v nadmořské výšce 3640 m n. m. a je tak označováno za nejvýše položenou metropoli světa. Je to sídlo bolivijské vlády a ve zdejší metropolitní oblasti žijí více než 2 miliony obyvatel. Jedním z lákadel je místní vyhlášený Trh čarodějnic.
  • Sucre – oficiální hlavní město země, ač rozhodně ne největší, žije zde „pouhých“ 300 000 obyvatel. UNESCO prohlásilo koloniální čtvrť Sucre v roce 1991 za světové dědictví.
  • Potosí – město bylo založeno v polovině 16. století a známé se stalo pro zdejší významnou těžbu stříbra. Nachází se v nadmořské výšce 4090 m n. m.!!! Pozor na vysokohorskou nemoc, ostatně jako v mnoha bolivijských městech.
  • Oruro – známé jako bolivijské hlavní město folkloru, a to mj. pro své četné festivaly a tradiční oslavy.
  • Cochabamba – třetí největší město Bolívie. Pyšnit se může například jednou z nejvyšších soch Ježíše Krista na světě (Cristo de la Concordia).
  • Santa Cruz de la Sierra – největší město země, které se nachází v tropické oblasti. Kromě mnoha nákupních a zábavních možností nabízí Santa Cruz také například příjemně strávené chvíle v Biocentro Güembé Mariposario, které je jednou z největších motýlí rezervací na světě.

TOP zážitky 

  • Valle de la Luna – tzv. Měsíční údolí je oblast dechberoucích geologických formací nedaleko města La Paz.
  • Laguna Colorada – mělké solné jezero nedaleko hranic s Chile. Dokonalé místo pro pozorování plameňáků!
  • Salar de Uyuni – největší solná pláň světa a jedna z největších atrakcí Bolívie.
  • Amazonie – městečko Rurrenabaque je branou do bolivijské Amazonie. 
  • Cholita Wrestling – při návštěvě města La Paz nezapomeňte na Cholita Wrestling. Je to jedinečný zápas ve stylu Lucha Libre. Zápasnice jsou oblečené v tradičním „kroji“ a předvádějí show, která je kombinací akrobacie a síly.
  • Hřbitov vlaků – jedno z lákadel země, a to nejen pro nadšence do železnic. Vraky mnoha vlaků najdete zrezavělé na zdejším Cementerio de Trenes. Jedná se o velice fotogenickou lokalitu.
  • Titicaca – překrásné a nejvýše položené splavné jezero na Zemi plné mnoha ostrovů obývaných tradičními komunitami.

NEJLEPŠÍ FESTIVALY

  • Alasitas Festival, La Paz, leden
  • Carnaval, napříč zemí, únor/březen
  • Tinku Festival, Potosí, květen
  • Machaq Mara, Andy, červen
  • Urkupiña Festival, Cochabamba, srpen

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Bolívie uchvátí návštěvníky především svou dechberoucí přírodou, zejména jedinečným ekosystémem deštného pralesa či naopak majestátními Andami. Nicméně i zdejší města mají co nabídnout, bolivijská muzea poskytují skvělý vhled do místní kultury a historie. 

TOP muzea a galerie

  • Museo del Tesoro, Sucre – zde se návštěvníci dozví vše o umění a technikách souvisejících se zpracováním kovů a drahých kamenů.
  • Museo de Coca, La Paz – toto muzeum nabízí vše o historii pěstování rostliny koka v bolivijském andském regionu a s ní související drogy.
  • Museo Nacional de Etnografía y Folklore, La Paz – dokonalá sonda do historie bolivijského národa a jeho kultury a tradic.
  • Museo Nacional de Arte, La Paz – galerie umění, která nabízí mj. stálou sbírku obrazů z koloniální éry.
  • Casa Nacional de la Moneda, Potosí – přestože nejste duší numismatik, návštěva této mincovny stojí jistě za to. Národní mincovna je velkou atrakcí města Potosí a jedním z nejlepších muzeí Jižní Ameriky. První mincovna byla postavena na dnešním místě Casa de Justicia v roce 1572 na příkaz místokrále z Toleda. 

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM

  • Salar de Uyuni
  • Laguna Verde
  • Laguna Colorada
  • Hřbitov vlaků
  • Jezero Titicaca
  • Silnice Yungas
  • Termas de Polques

DOPRAVA

Letenky

Dostat se do Bolívie lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 23 000 Kč například s KLM, Swiss či Lufthansou (v drtivé většině případů je pak následovné spojení operováno Aviancou). Finální destinací je v Bolívii většinou La Paz. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte nejčastěji se dvěma mezipřistáními. Cesta z pražské Ruzyně do La Paz trvá minimálně 20 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší. 

Automobil

Vzhledem k ne vždy kvalitnímu povrchu silnic a možným nebezpečným situacím plynoucích z proměnlivosti nadmořské výšky se jen málo mezinárodních návštěvníků rozhodne pronajmout si automobil pro cestu po Bolívii. Nicméně auto může být užitečné pro výlety do Santa Cruz, Cochabamba nebo Sucre a okolí, kde jsou ulice méně hektické.

Je také běžné půjčovat si motorky na jednodenní výlety především do měst v nížinách. Auta se pro cestování v povodí Amazonky nedoporučují, pokud neumíte španělsky a nejste schopni zvládnout řadu náročných podmínek, včetně bleskových povodní, blátivých silnic a velkých, resp. hlubokých výmolů. 

Mnoho turistů volí variantu pronajmout si auto s řidičem, který je obeznámen s náročnými cestami a situací na vozovce. 

Vlak 

V Bolívii neexistuje žádná komplexní železniční síť, cestování vlakem je po celé zemi extrémně kusé. Nicméně v provozu je pár turistických vlaků jako například ten, který odjíždí z El Alto (nad La Paz) do ruin Tiwanaku a končí v Guaqui na jezeře Titicaca.

Další osobní vlak jede z Orura do Uyuni, trasy a jízdní řády si můžete ověřit u Ferroviaria Andina. 

Samostatná služba funguje ve východní Bolívii s osobními vlaky ze Santa Cruz do města Yacuíba. Prozkoumat aktuální jízdní řády na těchto trasách lze na Ferroviaria Oriental.

Autobus

Autobusová doprava je v Bolívii zdaleka nejběžnějším způsobem přepravy. Sice budete moci za okny pozorovat často úchvatnou krajinu, ale očekávejte také obrovské změny nadmořské výšky, nevysvětlitelné zastávky a křivolaké silnice bez svodidel. Nezapomeňte si také své cennosti neustále hlídat, krádeže mohou být problémem jak na autobusových nádražích, tak i v samotných autobusech. 

Když cestujete během období dešťů nebo míříte do povodí Amazonky, je vždy dobré se předem zeptat na aktuální stav vozovky.

Pro větší pohodlí bez ohledu na podmínky se opravdu vyplatí připlatit si za cama (sklopné sedadlo) nebo semicama (částečně sklopné sedadlo). 

Některé z více respektovaných autobusových linek v Bolívii zahrnují Todo Turismo, Trans Salvador a Trans Copacabana. 

Letadlo 

Cestování letadlem je určitě nejrychlejší způsob, jak se v hornatém státě, jakým Bolívie je, pohybovat. Hlavními uzly jsou mezinárodní letiště Viru Viru v Santa Cruz a mezinárodní letiště El Alto u La Paz. 

Boliviana de Aviación (BoA) je vlajková letecká společnost Bolívie a je zcela vlastněna vládou. Má nejširší síť letů do všech koutů země. Amaszonas je hlavním konkurentem BoA a často jedinou možností pro severní destinace v povodí Amazonky.

EcoJet je pak další alternativou. Lety všech tří leteckých společností jsou obecně poměrně dostupné, i když letové řády se mohou bez upozornění změnit a často dochází ke zrušení. 

Taxi 

Taxíky jsou k dispozici ve většině větších měst a jsou relativně levné. Jedním z nejjednodušších a nejbezpečnějších způsobů, jak je mohou turisté používat, je prostřednictvím aplikace taxi, jako je Uber.

INFO: Mějte na vědomí, že mnoho taxíků jsou ve skutečnosti trufis (kolektivní taxíky), které jezdí po pevných trasách a po cestě nabírají další cestující.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Bolívie je země, která nezažívá ještě masovou turistiku, a tak zde nenajdeme ani příliš atrakcí primárně mířených na děti. To ale neznamená, že si děti cestu této fascinující jihoamerické země neužijí.

Ve městech lze snadno sehnat kojeneckou výživu, kojeneckou výživu a plenky a většina hotelů má také rodinné pokoje nebo lze do pokoje přidat postele/kolébky. Přebalovací místnosti lze nalézt především na letištích, některých autobusových nádražích a restauracích střední až vyšší třídy.

Pokud máte malé dítě, je nutné upozornit, že mnoho ulic není sjízdných s kočárkem. Variantou může být nosítko nebo alespoň terénní/odolný kočárek.

A kam se tedy s dětmi v rámci Bolívie vydat, kde je nejsnáze zabavit?

Aguas Calientes – v tomto malém městě ležícím 440 km východně od Santa Cruz najdeme řeku s termální vodou, která je mělká a obzvláště teplá (kolem 40 °C). Malé děti zde mohou pozorovat rybky a cachtat se v teplé vodě.

Parque Los Mangales v Santa Cruz - je jedním z nejnavštěvovanějších „Parque de la Familia“ v Cochabamba a je populární rovněž v noci, kdy zde probíhají světlené show.

Ranchito feliz - jen málo věcí malé děti milují víc než zvířata! A Bolívie má mnoho farem, které na svém pozemku rády přivítají celé rodiny. Ranchito Feliz se nachází na okraji města Tarija a poskytne dětem úžasný zážitek z krmení slepic, ovcí, králíků a koní. 

Parque Cretácico u Sucre se může pyšnit jednou z největších světových sbírek zkamenělých dinosauřích stop a modely obrovských dinosaurů v životní velikosti. Ty ohromí nejen děti, ale i mnohé dospělé. 

Observatorio Astronómico Nacional ve městě Tarija – tato první observatoř v zemi je neuvěřitelným místem, kde se děti mohou vrhnout na teoretický průzkum vesmíru. K dispozici je velký dalekohled a fantastické planetárium. 

Biocentro Güembé Mariposario – to je dalším místem, kde děti mohou pozorovat bolivijskou faunu. Prim zde hrají motýli, ale spatříte zde i další zástupce zdejší živočišné říše.

La Paz - jízda v rámci nejdelší sítě městských lanovek na světě je oblíbenou atrakcí pro děti při návštěvě vysoko položeného La Paz. Někdy zkrátka i cesta (jízda) může být cíl.

Pro dobrodružnější teenagery je pak ideální výlet do srdce bolivijské Amazonie, kde lze podniknout například vyjížďku (i vícedenní) na kanoi. Kromě mnoha exotických druhů zvířat můžete spatřit i jedinečné růžové delfíny. 

INFO: Ať už se vydáte kamkoli, Bolivijci jsou k dětem přátelští a v případě potřeby vám ochotně pomohou.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Bolívie se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Výpravy v horách mohou být někdy velice náročné! Mějte rovněž na mysli, že na vás kdykoli může dolehnout vysokohorská nemoc a z ní plynoucí nevolnost, a to i hned po příletu, aniž byste se vydali někam daleko od hotelu. Dále myslete na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky vám jistě neutečou! 

Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Nechoďte sami po temných a opuštěných místech a buďte obezřetní. Starší lidé se bohužel často mohou stát cílem loupežných přepadení či podvodů.

Rovněž počítejte s tím, že mimo velká města se nedomluvíte anglicky.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Bohužel Bolívie nepatří k nejdostupnějším zemím v oblasti ztížené mobility. Mnoho atrakcí, dopravních prostředků i obyčejných chodníků není pro vozíčkáře uzpůsobeno. Přes mnohé protesty bolivijských hendikepovaných není situace stále ideální, nicméně jistý progres lze zaznamenat. 

Vřele lze doporučit například jízdu lanovkou Mi Teleférico v La Paz, výlet na Salar de Uyuni či muzeum Museo Nacional de Arte.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Hlavním dokumentem pro cestu do Bolívie je Mezinárodní veterinární certifikát, který vydávají hygienické orgány zemí původu v souladu s požadavky stanovenými bolivijskými předpisy. 

Pes musí být očkován proti vzteklině v rozmezí mezi 30 dny a 12 měsíci před vstupem do země. Další očkování zahrnuje vakcinaci proti parvoviru, leptospiróze, hepatitidě a psince. Letiště určené pro vstup psů do země je Mezinárodní letiště El Alto (La Paz). Při splnění všech podmínek není karanténa nutná.

Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.

LGBTQ KOMUNITA 

Bolívie dosáhla v posledním desetiletí jistého pokroku v otázkách LGBTQ. Je jednou ze zemí, která ve své ústavě zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace a pohlaví. 

V Bolívii jsou legální jak mužské, tak ženské sexuální aktivity osob stejného pohlaví a civilní svazky osob stejného pohlaví. Adopce páry stejného pohlaví však není možná.

Navzdory určitému pokroku jsou však LGBTQ lidé v Bolívii stále vystaveni obtěžování, diskriminaci a sociálnímu odmítání. Horší situace a jistý despekt je zejména patrný mimo velká města.

Naopak největší LGBTQ komunitu a její zázemí (bary, kluby, organizace) najdeme v La Paz a Santa Cruz. Gay scéna se skládá převážně z menších klubů a komunitních akcí. Santa Cruz je domovem několika LGBTQ neziskových organizací a pestré umělecké scény. V roce 2001 uspořádal La Paz svůj první Pride průvod a od té doby se koná každý rok.

A který gay klub/bar navštívit? Zkuste například Open Mind Club v La Paz!

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Existují zde státní a soukromá zdravotnická zařízení s poměrně velkými rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ve městech a na venkově. Vždy je rozhodně lepší vyhledat soukromé zařízení pro jejich vyšší kvalitu. Pro poskytnutí první pomoci a následnou lékařskou péči a ošetření je nutné mít uzavřenou pojistku do zahraničí, jelikož veškeré léčebné úkony se v Bolívii hradí okamžitě, a to jak ve státních, tak soukromých zařízeních. Proplacení nákladů si pacient se zdravotní pojišťovnou zařizuje následně ve své domovině na základě účtu vystaveného bolivijským zdravotnickým zařízením. Z tohoto důvodu veškeré doklady z nemocnice či ambulance řádně uschovejte!

Mezi největší nemocnice v Bolívii patří například línica Americana, Clínica Alemana, Clínica Boston, Hospital Corazón de Jesús v La Paz či Clinica Foiannini, Hospital Urbari, Hospital Japonés a Hospital Francés v Santa Cruz.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že do Bolívie cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Jižní Ameriky odlétáte. 

Při cestách na náhorní plošinu Altiplano nebo do bolivijských hor je ke zvážení uzavření speciálního připojištění, většina běžných komerčních pojištění platí totiž jen do výšky 3000 metrů nad mořem. Stejně tak si předem promyslete případné připojištění pro horolezectví a extrémní sporty.

STRAVOVÁNÍ 

Bolívie je známá svou gastronomií. Zdejší kuchyně je plná bohatých chutí, koření a bylinek, které můžete v Bolívii najít. Základní komponentou bolivijských pokrmů bývá rýže a brambory. 

Země je vnitrozemská, takže mořské plody zde nejsou tak populární, ale na druhou stranu má Bolívie mnoho řek a jezer se sladkovodními rybami. Ty jsou v bolivijské kuchyni velmi oblíbené. 

Zejména mimo města se lze na talíři setkat i s lamím masem.

A co tedy na cestě po Bolívii rozhodně ochutnat?

  • Anticucho – je oblíbeným pokrmem v celé zemi. Jedná se o hovězí nebo kuřecí srdce na špízu. Původ pokrmu sahá do andského regionu 16. století. Tento pokrm najdete i u stánků s pouličním občerstvením.
  • Cuñapé – Cuñapé je tradiční jídlo oblíbené zejména ve východní Bolívii a připravuje se ze sýra, vejce, soli, mléka a tapiokové mouky zformované do chlebových kuliček a podávané s šálkem kávy nebo čaje. I tento pokrm najdete u pouličních stánků.
  • Empanadas de Queso – pokud máte rádi jihoamerické Empanadas, rozhodně vyzkoušejte i tuto bolivijskou verzi s jemným sýrovým středem. Mnoho Bolivijců si tento tradiční pokrm vychutnává k snídani nebo k čaji. Empanadas de Queso se dají připravovat pečené nebo smažené a najdete je opět u mnoha pouličních prodejců ve stáncích s jídlem.
  • Queso Humacha – tato tradiční hustá a krémová polévka se připravuje z kukuřice, zelených fazolí, brambor, mléka, sýra Altiplano a andského koření zvaného wacatya. 
  • Sajta de Pollo – Sajta de pollo je tradiční jídlo, kde je tradiční omáčka (sajta) doplněna kuřecím masem, bramborami, rajčaty, rýží a arašídy. Populární pokrm zejména během oslav a festivalů.
  • Salteñas – Salteñas je tradiční bolivijské pouliční jídlo plné dokonalé směsi sladkých a slaných omáček. Vnitřek Salteñas je také plněn hovězím, vepřovým nebo kuřecím masem.
  • Silpancho – tento tradiční pokrm z údolí Cochabamba se skládá z vrstev bílé rýže, vařených a nakrájených rajčat a natenko natlučeného masa. 

 

Nápoje 

  • Chuflay – tento koktejl se skládá z likéru singani, ginger ale nebo limetkové sody, jako je 7up nebo Sprite, a plátku limetky.
  • Somó – Somó je bolivijský nápoj na bázi kukuřice, který je tradiční zejména pro východní části země. Vyrábí se ze zvláštního druhu malojádrové kukuřice zvané frangollo. Kukuřice se namočí a uvaří spolu se skořicí a hřebíčkem.

TIPY

Gustu, La Paz – velmi příjemná restaurace nabízející jihoamerickou kuchyni v moderním hávu. Stala se leaderem na scéně bolivijského fine diningu.

Atix Hotel, La Paz – luxusní hotel, kde se hosté mohou mj. nechat rozmazlovat koktejly v rooftop baru, jihoamerickými delikatesami v místní restauraci či relaxovat v infinity pool s výhledem na okolí.

MÍSTNÍ TRHY

  • Mercado de Las Brujas, La Paz
  • Mercado Rodríguez, La Paz
  • Mercado 16 de Julio, El Alto
  • Mercado Central, Sucre
  • Mercado Campesino, Sucre

NEJLEPŠÍ TREKY 

  • Isla Del Sol
  • Huayna Potosí
  • Austria Peak
  • Cerro El Calvario
  • Lagunas de Sajama
  • Inca Trail of Chataquila
  • El Choro Trek
  • Cerro Huisalla

NIGHTLIFE

Bolívie i po setmění nabízí zábavu a nezapomenutelné okamžiky, a to především ve velkých městech jako je La Paz, Santa Cruz a Sucre. Bary, kluby či restaurace bývají otevřené dlouho do noci, každý si jistě ten svůj podnik vybere.

Země nabízí široký výběr specifických podniků tzv. peñas, což jsou bary, restaurace a taneční kluby v jednom. Nejčastěji nabízejí zábavu při autentické andské hudbě a přehlídku lidových tanců s tanečníky v tradičních krojích.

V La Paz neopomeňte čtvrť Solocachi, která je známá jazzovou hudbou s živými vystoupeními. Většina barů je ve městě otevřena od středy do soboty, přičemž pátek večer je nejrušnější dobou.

V Sucre pak tepe noční život především v oblasti Plaza 25 de Mayo, v Santa Cruz je nejvyhlášenější lokalitou Equipetrol, zejména Avenida San Martín. 

A jaké podniky tedy na cestě po Bolívii navštívit?

Forum, La Paz

Pěna Marka Tambo, La Paz

Joy Ride Cafe, Sucre

Maroon Club, Santa Cruz

NEJLEPŠÍ VÝHLEDY 

  • El Cerro del Calvario, Titicaca
  • Mirador Killi Killi, La Paz
  • La Recoleta, Sucre
  • San Felipe de Neri, Sucre
  • Mirador Laikakota, La Paz

SUVENÝRY 

Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například klasickou buřinkou, barevným ponchem, tkaninami z And, pokrývkou hlavy chullo či alkoholem Supay.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

V únoru 2020 Bolívie schválila zákon 1280, který zavedl 100 % nekuřácké prostředí, zakázal tabákovou reklamu (kromě místa prodeje) a který vyžaduje mj. 60 % obrázkové zdravotní varování na obalu.

Zákonný věk pro pití v Bolívii je 18 let. V klubech či barech můžete být požádáni o předložení průkazu totožnosti.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

V Bolívii se platí bolivijským bolivianem (1 BOB = 3,26 CZK, kurz k 09/2024), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou (cash však využijete mj. na venkově, ve veřejné dopravě, na spropitné, na trzích, u stánků s občerstvením atd.). Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve větších městech poměrně dobře dostupné, a to zejména v rámci bank.

Spropitné

Na některých místech se k vašemu účtu automaticky přičte 10 % servisního poplatku. Tam, kde poplatek není započítán, je odpovídající částka spropitného 10 - 15 % z celkového účtu. Levnější restaurace a ty mimo velká města obvykle neočekávají, že necháte spropitné, i když je to velmi oceněno, pokud tak učiníte. Je nutné mít na vědomí, že v Bolívii nepatří mzdy k těm nejvyšším. Stejně tak je vhodné zanechat menší obnos i portýrovi, concierge či pokojské.

Taxikáři obvykle nedostávají spropitné, ale často se zaokrouhlí cena jízdného, obzvláště pak, pokud vám řidič pomůže se zavazadly.

Jaké ceny čekat?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v La Paz či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v bolivijském bolivianu (BOB):

  • plnotučné mléko (1l): 7 BOB (23 Kč)       
  • cappuccino v kavárně: 25 BOB (82 Kč)
  • Coca – Cola (2l) v supermarketu: 11 BOB (36 Kč)
  • pivo (0,5 l) v restauraci: 20 BOB (65 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie) v supermarketu: 61 BOB (199 Kč)
  • cigarety (20 ks): 15 BOB (49 Kč)
  • večeře pro dva v běžném podniku: 117 BOB (381 Kč)
  • benzín (98): 3,8 BOB (12 Kč)

Rozpočet

U cesty do Bolívie platí, že je na celé cestě nejdražší letenka. Jakmile se začnete po Bolívii pohybovat, zjistíte, že vystačíte s relativně malým obnosem, náklady jsou nižší než v České republice, obzvláště pokud nebudete navštěvovat pouze nejluxusnější restaurace a hotely. Pouliční stravování stejně jako nákupy v supermarketu či na trhu vyjdou levně. Každopádně si musíte ujasnit a propočítat, jaké památky chcete navštívit, kde budete ubytováni (možností je zde opravdu hodně, od levného ubytování v soukromí až po luxusní pětihvězdičkové hotely). Měli byste počítat také s dopravou, pokud budete mít půjčený automobil, přičtěte rovněž náklady za benzín. Něco jistě utratíte i za suvenýry. 

Ať se rozhodnete pro skromnější či naopak luxusní dovolenou, je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě, lépe však i v hotovosti.

Možnosti slev pro turisty 

Výlet do Bolívie může být plný zážitků i s nevelkým rozpočtem. Ceny jsou zde obecně nižší než v Evropě a pokud budete utrácet rozumně, můžete vyjít poměrně s málem. Co je zde levné, to je určitě jídlo v místních kavárnách/pouličních bistrech a rovněž cestování veřejnou dopravou. Ani ubytování nemusí vaši kapsu zruinovat, obzvláště menší lokální hotely bývají za velice rozumné ceny.

Jak již bylo zmíněno, stravování, pokud pomineme vyhlášené luxusní restaurace v centru měst, vás v Bolívii ke krachu nepřivede, nicméně pokud byste chtěli ušetřit ještě více a bydlíte v ubytování s vlastní kuchyní, pak samozřejmě vařením ušetříte další boliviany. Suroviny můžete také kupovat na trzích!

Veškeré aktivity, výlety, automobil a především ubytování si zarezervujte s dostatečným předstihem! Pro ty, kteří se budou po zemi přemísťovat autobusem je výhodné zakoupit Bolivia Hop Pass. Návštěvníci, kteří by si rádi prohlédli sbírky Museo Nacional de Arte v La Paz a chtějí ušetřit na vstupném, by měli do muzea dorazit v úterý, které je v současné době „dnem zdarma“. Vstup do botanické zahrady Jardín Botánico Martín Cárdenas ve městě Cochabamba je pak zdarma celoročně.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor či pralesa, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Bolívii připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Bolívii data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!

DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Poštovní službu v Bolívii provozuje státem vlastněná Agencia Boliviana de Correos, která poskytuje širokou škálu poštovních služeb včetně běžné pošty, expresní pošty, doručování balíků a kurýrních služeb. Co se týče spolehlivosti, poštovní služby v Bolívii udělaly v posledních letech velký progres, ale stále může docházet k občasným zpožděním a ztraceným zásilkám.

SPECIÁLNÍ INFORMACE 

  • Země je pojmenována po Simonu Bolivarovi, vojevůdci, který dovedl mnoho latinskoamerických zemí k nezávislosti. 
  • Bolívie má 37 úředních jazyků, přičemž nejčastěji se mluví španělsky, kečuánsky a aymarsky. 
  • Bolívie má dvě hlavní města: La Paz a Sucre. 
  • Sucre je ústavním hlavním městem, zatímco La Paz je správním hlavním městem. 
  • Bolívie je domovem nejvýše položeného splavného jezera na světě, jezera Titicaca. 
  • Salar de Uyuni v Bolívii je největší solná pláň na světě. 
  • V Bolívii existuje tradice, kdy lidé věší lebky, známé jako „Ñatitas“, ve svých domovech, aby si zajistili štěstí a také ochranu. Oslavy probíhají každoročně dne 8. listopadu.
  • Bolívie má největší populaci původních obyvatel v Jižní Americe, tvoří asi 62 % populace. 
  • La Paz je nejvýše položené hlavní město na světě. 
  • V Bolívii je běžné slavit „Den moře“ (Día del Mar), aby truchlili nad svým pobřežím, které ztratili ve válce s Chile v 19. století. 
  • Bolívie je jedním z největších producentů para ořechů na světě.  
  • V Bolívii se běžně konzumuje maso lam a lamy se používají také jako soumarská zvířata. 
  • Bolívie je domovem jedné z nejnebezpečnějších silnic na světě, „Camino de la Muerte“, která přitahuje cyklisty z celého světa, kteří hledají vzrušení.
  • Bolívie má jednu z největších motýlích rezervací na světě.
  • Oficiální měnou Bolívie je „boliviano“.
  • Bolívie je známá festivalem Tinku, tradičním domorodým bojovým festivalem: o tomto svátku mohou účastníci bojovat „na život a na smrt“ a je to legální.
  • Bolívie je jedním ze tří největších producentů kokainu na světě, ačkoli listy koky jsou legální a v zemi se tradičně používají.
  • Většina amazonského deštného pralesa se sice nachází v Brazílii, ale významná část leží také v Bolívii.
  • Národní park Madidi v Bolívii je jednou z nejvíce biologicky rozmanitých oblastí na planetě.
  • Město Potosí bylo díky svým stříbrným dolům kdysi považováno za nejbohatší město na světě.
  • Bolivijec jménem Carmelo Flores Laura byl kdysi považován za nejstaršího člověka vůbec, dožil se úctyhodných 123 let.
  • Bolivijský „Trh čarodějnic“ v La Paz prodává tradiční léčivé a magické artefakty.
  • Bolívie má tradiční nápoj zvaný Singani, který se destiluje z bílých hroznů.
  • Bolivijci mohou volit, když jim je 18 let v případě, že jsou ženatí, a ve 21 letech, pokud jsou svobodní.
  • V roce 2009 byla bolivijská Ústava přepsána tak, aby reflektovala práva přírody.
  • V Bolívii se nacházelo nejvýše položené lyžařské středisko na světě Chacaltaya (již není funkční).
  • Bolívie je domovem amazonských růžových delfínů.
  • Bolivijský karneval v Oruro je kulturním dědictvím UNESCO a je známý svými velkolepými lidovými tanci.
Zasněžené sopky BolívieBolivijské AltiplanoPřejezd 4x4 džípy solnou pouští Největší solná planina na světě - Salar de UyuniKamenný strom na Altiplanu v BoliviiŽivot na ostrovech z rákosuBolivijská jezera hrají všemi barvami Divoká příroda v oblasti bolivijských lagunLaguna de verde, Bolívie Peruánské indiánky ve svých krojíchObrovské kaktusy na Salar de UyuniPohřebiště vlaků v BolíviiPrvní zastávka na Salaru Sjezd na kole bolivijské cesty smrti Přejezd přes Altiplano je velkým zážitkemPeru má stovku druhů kukuřice
zobrazit zájezdy do Bolívie

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole