OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO BHÚTÁNU
Než vycestujete do Bhútánu, absolvujte ideálně konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru – s dostatečným předstihem. Pro Evropana cestujícího do Bhútánu není sice povinné žádné očkování (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je velmi doporučované toto:
- Proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
- Proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.
- Proti horečce dengue: její výskyt je v Bhútánu velmi vysoký, proto se doporučuje vakcína ve dvou dávkách, nemoc přenáší komáři rodu Anopheles s denní aktivitou
- Proti břišním tyfu: očkuje se jednou dávkou vakcíny – buď perorální anebo injekční, ochrana před nemocí trvá až tři roky
Doplňující informace: Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.
Očkování proti žluté zimnici
Ti turisté, kteří do Bhútánu cestují z nebo přes oblasti s vysokým výskytem žluté zimnice (především Afrika), musí absolvovat očkování proti této nemoci povinně.
Další doporučení týkající se očkování před odletem do Bhútánu
Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:
- COVID-19 (po příletu do Bhútánu však není aktuálně povinné prokázání očkování, ani předložení negativního testu)
- chřipce (doporučeno zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
- japonské encefalitidě (je doporučeno všem turistům, kteří cestují zejména ve vlhkém období a na delší čas do venkovských oblastí jihovýchodní Asie, nemoc přenáší komáři rodu Culex – očkování probíhá ve dvou dávkách, možné je přeočkování)
- pásovému oparu (může vzniknout při stresu jakéhokoliv původu, očkuje se neživou vakcínou ve dvou dávkách)
- meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
- planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
- pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
- spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)
- vzteklině (doporučeno všem turistům, kteří cestují spíše do venkovských oblastí se zvýšeným výskytem volně pobíhajících psů či jiných savců/divoké zvěře)
Krom jiného je důležité zkontrolovat platnost pravidelných očkování, tj. to proti tetanu, příušnicím, spalničkám, dětské obrně a záškrtu. Dle domluvy s lékařem je možné tato očkování v případě potřeby.
Více informací/doporučení ohledně očkování se také dočtete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.