INFORMACE O BHÚTÁNU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O BHÚTÁNU
PROČ A KDY BHÚTÁN NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO BHÚTÁNU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O BHÚTÁNU
PROČ A KDY BHÚTÁN NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO BHÚTÁNU
Nejikoničtějším místem celého Bhútánu je unikátní chrámový komplex zvaný Tygří Hnízdo. I pro nás bude absolutním vrcholem našeho zájezdu. Komplex postavený na dokonalém místě vznikl již kolem roku 1692 na místě, kde je jeskyně, v níž měl Guru Padmasambhava meditovat po dobu tří let, tří měsíců, tří týdnů, tří dnů a tří hodin. To vše se mělo odehrát v 8.století a tento příběh dal vzniku klášternímu komplexu. Sám sem přiletěl na tygrovi, odtud jeho známý název. K tygřího hnízdu budeme kráčet lesem náročným výstupem, který potrvá dvě, možná tři hodiny. Každá kapka potu však bude stát za to, když se ocitnete na vyhlídce a před vámi se otevře panorama tohoto důmyslného a neskutečného místa. Nekorunovaný div světa!
Thimpu je hlavním městem Bhútánu a často se o něm hovoří jako o jednom z posledních hlavních měst, kde nenajdete semafor. Kromě toho je se svou nadmořskou výškou 2320 mnm nejvýše položeným hlavním městem celé Asie. Thimpu není historickým městem, ale najdete v něm několik zajímavých památek od buddhistických klášterů, stup až po živé tržiště. Thimpu je však sídlem bhútánského krále a stojí zde i důležitý dzong Tashichoedzong, kde má dnes svou adresu bhútánský parlament. V Thimpu uvidíte i největší bhútánskou sochu Buddhy, zajímavá zvířata jménem Takin, které jsou symbolem země, ale i tradiční lukostřelbu, která Bhútán proslavila široko daleko. Thimpu je místo nabité zážitky.
Malebné město Paro ležící ve stejnojmenném údolí patří k nejkrásnějším místům celého Bhútánu. Jednak má jediné mezinárodní letiště v zemi, ale není to jen místo, kde přijdete a odejdete, ale které si rozhodně zamilujete. Paro se může pochlubit nádherným starým Dzong Rinpung, opevněným klášterem, který je typickým prvkem bhútánské architektury a patří mezi nejkrásnější v zemi. Paro je však o atmosféře a krásných výhledech na okolní hory, údolí poseté rýžovými políčky. Najdete zde příjemně kavárničky v centru města a toto místo bude patřit k nejmilejším na naší cestě.
Punakha bylo kdysi hlavní město země a dnes zde má zimní sídlo nejvyšší dratshang, opat. Byli zde korunováni všichni panovníci Bhútánu. Oproti Thimpu má Punakha o něco mírnější klima a dobře se tu daří pěstování rýže a snad nejkrásnější je v období jara, kdy všechno rozkvétá. Třeba si prohlédnout Punakha Dzong, opevněný klášter, který je také známý jako Palác nejvyššího štěstí. Právě zde byla v roce 1910 podepsána důležitá smlouva o britské ochraně nad Bhútánem. Punakha je mezi návštěvníky velmi oblíbená.
Poblíž centra Bhútánu a asi 2 dny cesty od Thimphu se nachází fascinující město Trongsa, které je opředené historií a legendami. Právě toto strategické místo se stalo v minulosti klíčovým pro kontrolu království a také zde se poprvé zrodily pokusy o sjednocení Bhútánu. Není to však jen historie, co Trongsa nabízí svým návštěvníkům. Město se totiž rozkládá v nadmořské výšce 2 300 metrů na strmém hřebeni, a tak jsou z něj nádherné výhledy do okolních údolí. Z místních památek je pak nejpozoruhodnější a nejdůležitější Trongsa Dzong – starobylá pevnost postavená v roce 1644 jako sídlo královské dynastie Wangchuck. Z této masivní stavby vládli zemi první i druhý bhútánský král. Mezi další místa, která stojí v oblasti za návštěvu, patří i Muzeum Ta Dzong, Muzeum věže Trongsa, Chendebji Chorten nebo průsmyk Yutong La.
Toto pohraniční město nacházející se na severní hranici Západního Bengálska v Indické nížině, slouží jako vstupní brána do Bhútánu. Pokud sem zavítáte, budete svědky pozoruhodného mísení indické a bhútánské kultury, pulzující atmosféry či překrásné přírody kolem. Výškové nemoci se tu určitě obávat nemusíte, neboť město leží v předhůří Himálaje v nízké nadmořské výšce 300 metrů. Minout byste zde určitě neměli fotogenickou Bhútánskou bránu, Centrum chovu krokodýlů Amo Chhu, klášter Karbandi, chrám Zangto Pelri Lhakhang, vyhlídku Peeple Drangra/Phuntsholing nebo trh Phuentsholing s celou řadou čerstvých a voňavých surovin.
Městu Jakar se lidově přezdívá „Malé Švýcarsko“, neboť leží na úpatí jednoho z nejkrásnějších a největších údolí okresu Bumthang v Bhútánu – v údolí Choekhor. Pakliže jste tedy milovníci klidu, panenské přírody a historie, přijdete si v tomto hlavním správním městě Bumthangu určitě na své. Malebný Jakar s jednou ulicí obklopují horské pásy ale také krásné kláštery a dzongy, přičemž za návštěvu určitě stojí Jakar Dzong z 16. století neboli „Pevnost bílého ptáka“ – tato stavba byla sídlem prvního bhútánského krále. Při svých toulkách městem ale nelze vynechat ani Palác Wangdicholing (letní sídlo prvních dvou bhútánských králů) nebo jeden z nejstarších chrámů v Bhútánu Jambey Lhakhang. Perfektní pak budou i túry nebo horská cyklistika do okolních údolí Tang, Ura a Chumey v okrese Bumthang.
Okouzlující i malebné pohraniční město Gelephu se nachází v bhútánském okrese Sarpang. Turisté z celého světa sem míří především pro jeho strategickou polohu blízko indických hranic a také proto, že je město vstupním bodem do méně vyšlapaných oblastí Bhútánu. V Gelephu pak nezapomeňte absolvovat koupel v horkém léčivém pramenu Tshachu (vyléčí údajně kdejaký zdravotní neduh) anebo navštívit lihovar, kde zjistíte, jak se vyrábí kvalitní a chutné bhútánské likéry. A pokud jste nadšenci do přírody, určitě budete uneseni z Národního parku Royal Manas v okolí nebo nedalekého parku divoké zvěře Phibsoo.