Sete Cidades – Azorská Atlantída

Azorské ostrovy - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDokladyZásuvky a internetPočasíCo s sebouBezpečnostOčkováníStručný slovníkZajímavá místa

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O AZORSKÝCH OSTROVECH

  • Oficiální název země: Região Autónoma dos Açores 
  • Hlavní a zároveň největší město: Ponta Delgada
  • Nejvyšší bod: Pico 2351 m
  • Vznik státu/získání autonomie: 1976
  • Státní zřízení: republika (Portugalsko)
  • Rozloha: 2333 km² 
  • Počet obyvatel: 242 846 
  • Hustota zalidnění: 105 obyv./km²
  • Etnické skupiny: Portugalci, Brazilci, Němci, potomci Židů, Vlámů
  • Náboženství: katolíci
  • Hlavní jazyky: portugalština, angličtina
  • Měna: euro (€)
  • Časové pásmo: -2 hodiny oproti ČR/ GMT -1
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): 112
  • Mezinárodní předvolba pro Azorské ostrovy: +351
  • Volání z Azorských ostrovů do Evropy: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR) 

PROČ NAVŠTÍVIT AZORSKÉ OSTROVY?

Azorské ostrovy jsou rájem pro všechny milovníky přírody a nejrůznějších outdoorových aktivit. Najdete zde prakticky vše – oceán, hory, sopky, jezera, vodopády, bohatou vegetaci a neuvěřitelně pestrou mořskou faunu. Bonusem jsou navíc velice příjemní a pohostinní místní obyvatelé. Zažít tady ale můžete i zdejší kolorit, do kterého vás uvedou azorské slavnosti a festivaly, které bývají velkolepé a v drtivé většině na náboženském podkladě. Ochudit se na Azorech nemůžete ani o lahodnou kuchyni, která je výsledkem protnutí mnoha kultur a národností, jež zdejší prostředí formovaly.

Souostroví se skládá z devíti hlavních ostrovů – São Miguel, Terceira, São Jorge, Pico, Faial, Flores, Graciosa, Corvo a Santa Maria. Každý je svým způsobem unikátní, ač atmosférou jsou si velmi podobné. A spojuje je další věc – všechny jsou překrásné! Více o zajímavých místech na Azorských ostrovech se dočtete v našem blogu o Azorech.

Několik dalších přesvědčivých důvodů, proč navštívit právě Azorské ostrovy:

  • Azorské ostrovy jsou rájem pro milovníky outdoorových aktivit. Oddávat se v destinaci můžete nejen pěší turistice podél vesnic, útesů či pláží, ale i cyklistice, šnorchlování, potápění, surfování, či pozorování velryb. 
  • Azorské ostrovy nabídnou dokonalou relaxaci v horkých pramenech. Zejména ostrov San Miguel je geotermálním rájem díky pramenům Poça da Dona Beija a Terra Nostra. 
  • Azory nabídnou velmi zajímavý krajinný ráz. Obdivovat můžete na ostrovech například sopky anebo fascinující sopečný kráter Sete Cidades. A pokud jste milovníkem čajů, neopomeňte čajové plantáže Gorreana!
  • Azory jsou rájem pro všechny gurmány. Ochutnejte například skvělý uzený sýr na ostrově São Jorge, čerstvé mořské plody nebo masovou lahůdku se zeleninou vařenou pod horkou sopečnou horninou – Cozido das Furnas.

KDY NAVŠTÍVIT AZORSKÉ OSTROVY?

Červenec a srpen jsou tím nejlepším obdobím pro návštěvu Azorských ostrovů. Vzhledem k tomu, že to jsou nejteplejší měsíce, je hlavní prázdninová sezóna tím pádem i nejpopulárnější doba k návštěvě ostrovů. Nicméně i tak vás může překvapit déšť, často vydatný, ač za chvíli třeba zase vyjde sluníčko. Proměnlivost je hlavní charakteristikou azorského počasí. Dešťové srážky jsou na Azorech časté, zejména během podzimních a zimních měsíců (září–březen). Nejzápadnější ostrovy, Flores a Corvo, jsou zvláště náchylné na silné deště a bouře. Nicméně každá mince má dvě strany, a tak jsou zde deště vyvažovány svěží zelení, která by zde bez dostatku vláhy rozhodně nekvetla. 

Díky své jedinečné poloze na Golfském proudu si Azory udržují mírné subtropické klima s příjemnými teplotami vzduchu a oceánu po celý rok. Průměrné teploty se pohybují kolem 13 °C v zimě a 24 °C v létě. Průměrná roční teplota je příjemných 18 °C.

Azorské ostrovy na jaře 

Jaro je skvělou dobou pro návštěvu Azor. Podnebí je mírné, klima příjemné, teploty od dubna začínají pozvolna stoupat a slunných dnů přibývá. Není ani zima, ani přílišné vedro, a tak je jaro ideálním obdobím pro pěší turistiku.

Azorské ostrovy v létě

Na Azorech můžete během letních měsíců očekávat více hodin slunečního svitu a velmi teplé počasí. Je to také nejlepší období roku pro koupání v moři a lenošení na pláži. Od června do srpna jsou sice deště méně pravděpodobné, ale přeháňky se stále vyskytují v průměru 5–7 dní v měsíci – nebývají ale nijak významné. Léto je také ideální čas k návštěvě Azorských ostrovů, jestliže chcete zažít některé z hlavních kulturních událostí (viz odstavec TOP festivaly na Azorských ostrovech). Duben až září je na ostrovech rovněž nejvyšší sezónou pro pozorování velryb, přičemž jaro a začátek léta jsou úplně nejlepší dobou k pozorování plejtváka obrovského.

Azorské ostrovy na podzim 

Podzim je období roku, kdy teploty obvykle začínají pomalu klesat, povětrnostní podmínky jsou nestabilní a deštivých dnů přibývá – říjen má průměrně 9 deštivých dnů a listopad dokonce 11. Nicméně na Azorech ohledně počasí platí, že jisté je jen to, že nic není jisté, a tak i v listopadu můžete mít štěstí na slunečné a teplé dny.

Azorské ostrovy v zimě 

Zimní sezóna na Azorech začíná v prosinci a trvá až do března. Je to ve srovnání s jinými měsíci vcelku ponuré, ale oproti ostatním regionům Portugalska mají Azory mírnější teploty. V zimních měsících je také hodně srážek s asi 20 deštivými dny v měsíci, zejména v prosinci a lednu. Nicméně vše má i svá pozitiva. A tak věřte, že i zima na Azorech má co nabídnout, a navíc ceny za ubytování jsou v tomto období na svém minimu a také turistické lokality nejsou přeplněné.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Azorské ostrovy mají dobře propracovanou oblast turistického ruchu, a tak disponují mnoha turistickými centry a kancelářemi (Tourism Kiosks, Tourism Information Offices). Ty pak poskytují turistům nejen potřebné informace o dané lokalitě, ale také bezplatné mapy, průvodce, letáky a brožury. Tato centra jsou provozovaná ve větších obcích či u turisticky exponovaného místa. V mnoha návštěvnických centrech si může turista též zakoupit občerstvení, nebo využít toalet. Zde jsou některé z turistických informačních center, které můžete při dovolené na Azorech navštívit:

  • Posto de Turismo da Graciosa, Rua D. João IV, nº28 9880-375 Santa Cruz da Graciosa (turistická kancelář na ostrově Graciosa, otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 9:00 až 18:00, v sobotu pak od 9:00 do 12:30).
  • Posto de Turismo do Corvo, Caminho dos Moinhos 9980-024 Vila do Corvo (turistické informační středisko na ostrově Corvo, otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 9:00 až 17:00).
  • Quiosque de Turismo das Lajes do Pico, Praça do Museu dos Baleeiros 9930 Lajes do Pico (turistické informační středisko na ostrově Pico, otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 9:00 až 17:00 – polední pauza je od 12:30 do 13:30).
  • Quiosque de Turismo de Angra do Heroísmo, Rua Direita 70/74 (turistické informační středisko ve městě Angra do Heroísmo na azorském ostrově Terceira, otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 9:00 až 17:00, v sobotu pak od 9:00 do 12:30).
  • Posto de Turismo das Flores, Rua Dr. Armas da Silveira, Santa Cruz 9970-331 Sta. Cruz das Flores (turistické informační středisko na ostrově Flores, otevřeno mají od pondělí do neděle v čase 9:00 až 17:00).
  • Aeroporto das Lajes, Aerogare Civil da Lajes 9760-251 Lajes (informace na letišti – ostrov Terceira)
  • Posto de Turismo do Faial, Rua Vasco da Gama 9900-117 Horta (turistická kancelář na ostrově Faial)
  • Posto de Informação Turística do Aeroporto das Flores, Rua da Esperança 9970-331 Santa Cruz das Flores (turistické informační středisko na ostrově Flores)
  • Quiosque de Turismo da Madalena do Pico, Largo Cardeal Costa Nunes 9950-325 Madalena (turistická kancelář na ostrově Pico, otevřeno dle sezóny)

HISTORIE AZORSKÝCH OSTROVŮ

Ač existují o vzniku Azorských ostrovů různé legendy, musíme vycházet z dochovaných pramenů. Na historické úrovni existují zmínky v knihách a kartografických mapách od poloviny 14. století o devíti ostrovech, které se v Atlantiku nacházejí přibližně tam, kde dnes Azory. Azorské ostrovy se však definitivně zapsaly do mapy Evropy díky portugalským námořním objevům pod patronací krále Infante D. Henrique (Jindřich Mořeplavec, 1394–1460). Souostroví objevil v roce 1427 mořeplavec Diogo de Silves. Původ jména Azory má několik teorií, ta nejběžnější spojuje označení běžného ptáka nalezeného na ostrovech, který byl mylně považován za jiného dravce: jestřáb (açor).

Každopádně jisté je, že to byl právě Infante D. Henrique, kdo podnítil osídlování ostrovů, nejprve dovezením zvířat mezi lety 1431 a 1432, poté vysláním osadníků v roce 1439.

A tak během 15. a 16. století docházelo k osídlování ostrovů. Obyvatelé pevninského Portugalska, Židé, Vlámové, Maurové, afričtí otroci, Janované, Britové, Francouzi....ti všichni zamířili na západ na Azory. Vznikla tak jedinečná komunita, která se po staletí tmelila v důsledku společných zážitků, izolaci, politických pnutí, přírodních katastrof (zemětřesení, sopečné erupce) či invaze.

Ostrovy byly v letech 1580–1640 okupovány Španělskem, kdy byly také využívány jako základna pro španělské lodě.

Azory, které byly dlouho považovány za portugalskou kolonii, se v roce 1976 staly autonomním regionem Portugalska (stejně jako Madeira).

Azorské ostrovy jsou autonomní oblastí, podobně jako jsou Faerské ostrovy autonomní oblastí Dánska. Faerské ostrovy mají vlastní jazyk – faerštinu a na Azorech je oficiálním jazykem portugalština. Faerské ostrovy mají vlastní telefonickou předvolbu, rozdílnou od Dánska, kdežto Azory mají směrové telefonní číslo identické s Portugalskem. Faerské ostrovy mají internetovou koncovku .fo, azorské ostrovy mají tu portugalskou koncovku .pt. Domů však můžete poslat exotické pohlednice s Azorskými známkami.

Réunion Atlantiku

Azorské ostrovy v bouřlivém severním Atlantiku byly dlouho přehlíženy a zřejmě neobydlené až do roku 1432, kdy zde přistáli první Portugalci. To bylo pouze 60 let předtím, než Kryštof Kolumbus objevil nový svět. Leží 1500 km západně od Lisabonu a 3000–4000 km od severní Ameriky. Leží tedy jednoznačně nejdále na západ ze všech evropských ostrovů. Většina portugalských a vlámských námořníků se sem dostala náhodou, když jejich lodě sešly na cestě do Afriky z kurzu a bouře je vylodila na jednom z maličkých sytě zelených ostrovů.

Dosud se na vzdálenějších ostrovech toho příliš nezměnilo a vy se zde procházíte často v němém úžasu jako první kolonizátoři. I na těch nejvychytanějších místech můžete být i v nejvyšší sezoně zcela sami. To je v Evropě rarita. Nejsou zde však elektrizující bary s bouřlivým nočním životem a dunící diskotéky jako v turistickém ráji na "sousedních" Kanárských ostrovech, ale ostrovy vznikly podobně – bouřlivou, vulkanickou činností. Azory se nacházejí na spojnici litosférických desek – Euroasijské, Severoamerické a Africké, které se rozcházejí a dovolují magmatu dostat se na povrch nebo do sebe narážejí a vrásní se. S vulkány a jejich činností se zde budete setkávat na každém kroku. Vy jako turista si budete vychutnávat černé pláže, termální jezera, či dokonce termální vodopády a obdivovat domy, kostely z čedičového černého kamene. Budete plavat ve studeném moři, které oteplují termální prameny, budete jíst jídlo, které bylo uvařené v sopce a často vystoupáte (pěšky či autem) do kráteru sopky. Takže nejen pro překrásnou přírodu, skutečně neuvěřitelnou zeleň, ale i pro všudypřítomné vulkány se nazývají Havají Atlantiku. Ostrovy ztracené v bílém příboji vzdálených moří a překrásné nedotčené přírodě strmých srázů.

Rozdělení Azorských ostrovů

Azorské ostrovy – jedno ze dvou (druhým je 954 km jihovýchodně ležící Madeira) autonomních území Portugalska, se dělí na tři části.

Východní část: největší ostrov Sao Miguel s největším hlavním městem Ponta Delgada, na jeho jižních březích, kde zřejmě přistanete. Ostrov Santa Maria, kde přistáli Portugalci jako první.

Západní ostrovy: Flores a Corvo jsou maličké sytě zelené ostrovy ztracené ve vlnách, vzdálené 600 km od těch východních.

Střední skupina: Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Faial a Pico, které se dají snadno navštívit trajekty či leteckým spojením.

São Miguel

São Miguel je největší ostrov země, kde žije více než polovina obyvatel. Připomíná mi Big Island na Havaji, ale ještě mnohem více Réunion. 50 odstínů zelené, překrásná příroda, výborné cesty, slušné hotely a restaurace. Nejlepší poměr mezi cenou a vysokou úrovní služeb, které konkrétně na tomto ostrově fungují a vy se cítíte jako v nejcivilizovanějším světě.

Vychutnejte si Sete Cidades – Azorskou Atlantidu, reprezentující království 7 mystických míst. Výhled do kaldery sopky s dvoubarevnými jezery, obklopenými sytě zelenou přírodou, si vychutnáte z Královské vyhlídky či z trekingu do Úst pekla.

Určitě navštivte město v centru – Furnas, které je ještě dokonalejším ztělesněním pekla. Ze země stoupá kouř, jídlo vám uvaří samotná sopka a vy se vykoupete v horkých, ale stále příjemných termálních jezerech. Když máte pekla dost, zastavte se v poustevně v horách Ermida de Nossa Senhora da Paz, která poskytuje úžasné výhledy. Nedaleko odtud se nachází překrásné smaragdově zelené kráterové jezero Lagoa das Furnas.

V prvním hlavním městě ostrova ve Vila Franca do Campo se přeplavte na ostrůvek neuvěřitelně pravidelného tvaru, který je mnohými považován za přírodní zázrak.

Sao Miguel je jediné místo v Evropě, kde se pěstují ananasy a kde se nachází skutečná čajová plantáž. Sao Miguel je exotický ostrov, který jako by se nacházel v Indickém či Tichém oceánu, a ne v Atlantiku.

Santa Maria

Santa Maria – nikde nikdo, osamocené místo hluboko v oceánu. Takto nějak se zřejmě budete cítit na nejjižnějším a zároveň nejvýchodnějším ostrově Azor dnes. Přitom dost podobně jako Kryštof Kolumbus v únoru 1493, kdy se na své první cestě z "Indie" vracel domů. Tomuto Janovanovi s loděmi se španělskými prapory se v portugalském přístavu nedostalo přátelského přijetí. Atmosféra brzy vybublala jako sopka, posádku zatkli, ale něco z toho všeho zůstalo. Vesnický kostel Nossa Senhora dos Anjos na místě, kde se Kolumbus modlil za štěstí, že se mu podařilo vrátit a pak jeho vcelku nová bronzová socha před kostelem. Bílé domky s výraznými válcovitými komíny zde neustále olizuje silný vítr, je chladnější a zdá se mi, že stěny domů jsou tímto dotekem větru ještě bělejší. Je zajímavé, že kuželovité příklopy mají v každé vesničce stejnou barvu: Sao Pedro je žluté, Santa Barbara je modrá, Santo Espírito má zelenou obrubu komínů a často i oken a hlavnímu sídlu Vila do Porto často dominuje čistě bílá.

Tady na severu budete neustále mhouřit oči nejen od větru, ale také od jasu, vše je jaksi prosvětlené a pohledy, fotografie se vyznačují povznášející lehkostí. Možná jaksi samovolně roztáhnete ruce, položíte se do větru a slunce, které necháte pohrávat si ve Vašich vlasech. Toto je Svatá Maria, snadno dostupný ostrov, a přitom tak vzdálený, položený na Africké litosférických desce. Zde se lidé otevírají a usmívají. Přejděte na kříž ostrovem ze severu – tam, kde přistál Kolumbus – na jih na pláž Praia Formosa. Písek je skoro bílý, v pozadí zelené vrchy. Jde o nejkrásnější pláž ostrova. Uprostřed pláže si projděte ruiny pevnosti São João Baptista. 

Terceira

Když přistanete 150 km západně od hlavního ostrova Sao Miguel, překvapí vás velké letiště a zaparkovaná vojenská letadla. Jde o základnu USA (Air Force) a Portugalska (Comando da Zona Aérea dos Açores). V překladu Terceira znamená Třetí, název vznikl z delšího názvu Ilha de Jesus Cristo da Terceira. Je to třetí největší ostrov Azor a třetí, který byl objeven. Přezdívaný i šeříková ostrov.

Terceira je složena ze 4 stratovulkánů s tím, že středu ostrova dominuje spící sopka Santa Barbara a jde o překvapivě rozvinutý ostrov.

Když přejedete křížem z letiště na severovýchodě ostrova přes ostrov (20 minut autem) na jih, tak se dostanete do civilizovaného hlavního města Angra do Heroísmo. Jde o nejstarší město Azor (založené 1534), které je i dnes jedním ze tří hlavních měst ostrovů a sídlo Nejvyššího soudu.

Překrásné město pod vrchem Monte Brasil je pod patronátem UNESCO. Monte Brasil, vyhaslá sopka, která se z moře vyzdvihla někdy před 2000 lety, tvoří poloostrov, který chrání hlavní město jako nedobytnou pevnost. Právě zde se nachází i pevnost Sao Joao Baptista, jejíž historie (nejdéle obsazená portugalská pevnost) a hradby s průměrem 5 km si také zasluhují uznání.

Angra znamená záliv a Heroismo dostalo město od portugalské královny Marie II. za boj proti Miguelistům, kteří chtěli dosadit na královský trůn Miguela I. Portugalského. Marie byla jediný monarcha, který se nenarodil v Evropě, narodila se totiž v dubnu 1819 v Rio de Janeiro. Angra, město s modrou katedrálou, sídlem biskupa a sídlem azorského vojska.

Na Azorách najdete dvě z patnácti portugalských památek UNESCO – vinice Pico a Angra do Heroismo.

São Jorge

Tady to mají těžké ti, co se bojí výšek, neboť dlouhatánským ostrovem procházíte vždy kolem strmých útesů. São Jorge je jedním z bodů trojúhelníku: São Jorge – Pico – Faial. Další dva ostrovy jsou křížem přes průplav a nacházejí se hodinku trajektem, a tak je snadno můžete navštívit. São Jorge (Sa'žorž) je čepelí v zpěněném oceánu – dlouhý 55 m, ale nikdy ne širší než 5,5 kilometru.

Když procházíte strmým jižním pobřežím, tak dole pod vámi jsou jakési mořské zátoky odděleny od oceánu zkolabovanými vulkanickými masami, tzv. Fajã. Jde o "před pobřeží", jehož základem je ztuhlá vytékající láva. Najdete je všude na Azorech, ale Sao Jorge jich má až 46. Nejznámější fajas Azor se nacházejí právě na tomto ostrově a jsou to: Velas, Vimes, bodes, Além, São João, Cardoso a Alabaçal. Kdysi se první usedlíci usazovali právě zde a v úrodné půdě sázeli obilí, kukuřici, později kávu a banány. Dnes se tu dá koupat a surfovat.

Graciosa

Nachází se 50 km severně od São Jorge a pokud jsem o Velas a Calehte tvrdil, že je nelze považovat za města, oproti Graciosa jde o Los Angeles a New York. Dostanete se sem snadno trajekty Atlanticoline nebo sem z Terceira doletíte za 20 minut. Právě námořníci z Terceiry byli prvními, kdo se zde kdysi vylodil. Graciosa je malá (druhý nejmenší ostrov Azor) a známá tzv. velrybím hřbitovem na Ilheu do Baleia, ostrůvku pojmenovaném takto proto, neboť zde našli vyplavené kosti velryb. Na Graciose se narodil Olimpio Henriques da Silva, který založil unikátní šperkařství Ouriversaria Olimpio, které najdete ve městě Horta na ostrově Faial. Jde doslova o instituci, místního Tiffany, a jelikož Hortu navštěvují boháči na jachtách, jde o slušně prosperující firmu. Co se týče jídla, Graciosa je známá množstvím kvalitních humrů, krabů a mořských šneků. Jako dezert si dejte cheescake – sýrový koláč, jímž je ostrov na Azorech známý jako Quijada de Ilha Graciosa a tvar – jde o košíčky – je úplně jiný jaký známe z anglosaských zemí.

Graciosa je plochý ostrov a prší zde nejméně. Najdete zde spoustu vlámských větrných mlýnů a paradoxně většina osad je ve vnitrozemí, a ne na břehu oceánu jako na jiných ostrovech. Proti pirátům ji bránilo ne méně než 13 pevností. V polovině 20. století polovina obyvatelstva ostrova emigrovala do USA a Kanady, anglicky zde dnes hovoří perfektně asi všichni.

Faial

Ostrov, na kterém jste přistáli, pokud jste putovali mezi Evropou a Amerikou. Dokonce i první letadlo, které v roce 1919 letělo přes Atlantik přistálo na Faialu. Horta je pro nás nejkrásnějším městem Azor. Totéž si mimochodem myslel i americký spisovatel Mark Twain, když se tu zastavil a napsal, že Horta je překrásně uložené město, amfiteátr rozložený kolem přístavu a nejkrásnější městečko jaké si jen umíte představit. Má dokonce přezdívku "A bela" - krásná a záliv, v němž je uložena je jedním z nejkrásnějších na světě.

Faial je zaznačen v Katalánském atlasu (kde je zmíněno i Timbuktu) z roku 1375. Zastavovali se zde jezuité (z jejich řad je i papež František) na svých dobrodružných cestách do Asie, ale kotvil tu i mořeplavec James Cook.

Jules Verne popisuje Faial a jeho hlavní město Hortu ve své fikci – Cesta kolem světa.

Ostrov Faial, přezdívaný Modrý ostrov, je některými považován za nejzápadnější bod Evropy, protože se prý nachází ještě na Evropské litosférických desce. Horta je jedním ze 3 hlavních měst Azor. Byla založena v druhé polovině 15. století, 1468, jako obchodní centrum. Později sloužila jako zastávka velrybářů, a ještě později jako zastávka pro transatlantické parníky, které zde nabíraly uhlí. Horta a celkově ostrov Faial si uměli najít "svou klientelu". I dnes slouží Horta jako zastávka pro jachtaře, kteří Atlantik křižují. A když se jim to podaří, tak se každý zastaví v Peters cafe sport bar.

Pico

Jet do Indie a nevidět Taj Mahal, jet do Peru a nevidět Machu Picchu a jet na Azory a nevidět Pico. To je hřích! Pico je druhým největším ostrovem, jedna úžasná sopka, která je nejenže nejvyšším bodem Portugalska, ale i nejvyšším vrchem Středoatlantického hřbetu. Je tu nejlepší pozorování delfínů a velryb na celých Azorách, a když pijete víno, tak fandíte UNESCO, neboť vitikultúra z tohoto ostrova je pod jeho patronátem. Dobyjte sopku Pico, která začíná přes 6 km pod mořskou hladinou a jednoznačně dominuje celému ostrovu. Na vrchol se můžete vydat s profesionálními průvodci, jejichž služby nabízí mnohé zdejší agentury. Přeci jen stanout na nejvyšší hoře Portugalska a kochat se dechberoucím výhledem je skvělý pocit a za ten výšlap a námahu to stojí! Ochutnejte sépie a chobotnice z čisťoučkého oceánu a zapijte to bílým suchým Verdelho. Černý ostrov je drsný, ale doma budou vzpomínky na něj těmi nejsilnějšími.

Corvo

Nejmenší a nejsevernější ze všech Azorských ostrovů má méně než 500 stálých obyvatel. Není to Mykines na Faerských ostrovech, kde žije celoročně 10 lidí, ale je to už řádný zapadákov západu. Corvo bylo kdysi známé jako sídlo korzárů, kteří si vybudovali s domorodci oboustranně výhodný vztah. Ti jim opravovali jejich lodě a oni je na oplátku ochraňovali. Později byly námořníci z Corvo najímáni velrybářskými loděmi a známí svou odvahou. Mnoho lidí pracovalo v USA a bylo běžné, že domácí měli více dolarů než escudos. Elektřina na ostrov dorazila až v 2. polovině 20. století. Když dorazíte ještě dnes na ostrov vy jako turista, budete přijati s otevřenou náručí a jako velká událost.

Ve Vila do Corvo, kde nenajdete žádný semafor si dejte oběd v baru BBC. Ještě nedávno jste zde dostali stravu pouze od celníka jménem Tiberio, který se takto o poutníky postaral. Jeho synovi se to už nechtělo a dnes je José Manuel starostou. Corvo se nachází 27,8 km od ostrova Flores, a tak se v této západní skupině můžete z ostrova na ostrov přeplavit trajektem, pokud nejsou příliš vysoké vlny. Vyběhnete na Monte Grosso? Nejvyšší bod ostrova má výšku pouze 770 m. Corvo je nádherné a nedotčené i pod hladinou. Od roku 2007 ho UNESCO chrání jako biosférickou rezervaci. Buduje si jméno jako nejizolovanější ostrov Evropy.

Flores

Názvem se překrývá s ostrovem v Malých Sundech. Azorský Flores, ležící od ostrova Santa Maria 600 km na západ, je nejzápadnější ze všech Azorských ostrovů. Je nejklidnějším, domácí ho přezdívají Žlutý ostrov, i když v překladu je to Ostrov květů. Leží přímo v prostředku Golfského proudu, o kterém jste mnoho slyšeli, ale nikdy jste se ho nedotkli. Nyní máte tu šanci! Ponoříte do teplých vln teploměr nebo pouze namočíte svůj prst? Dnes se dá (denně) na nejzápadnější bod Evropy doletět. Západní pobřeží ostrova mezi Faja Grande a Fajazinha vypadá opravdu jako Havaj, má 20 vodopádů a zde Evropa skutečně končí. Pozorujte domorodce, jak se má dobře žít – saber viver, říká se tomu. Flores byl, na to, jak je vzdálený, osídlený dost brzy, někdy mezi roky 1450 až 1452. Usedlost Ponta Delgada (stejný název jako hlavní město na ostrově Sao Miguel) na severu ostrova je tu od 16. století a leží na vulkanické faje. Toto je místo pro objevitele a opravdu, když tu někdo dokázal žít bezmála 500 let, tak musí vědět jak na to. Maják Albarnaz je prvním evropským, který uvidíte, pokud se budete plavit z Ameriky, přestože se nachází již na Severoamerické tektonické desce. Pokud ho chcete vidět, musíte jít 3 kilometry pěšky od farnosti na konec Grande Fajã.

Na ostrově nejsou žádní jedovatí hadi. Kdysi se ostrov nazýval São Tomás (pozor ne Sao Tomé – ostrov nacházející se v Guinejském zálivu) podle Thomase Becketa z Cantenbury. Ostrov je maličký, a tak určitě zajděte k zajímavé vertikální lávové formaci s názvem Rocha dos Bordes a nenechte si ujít výhledy z Morro Alto, který je s výškou 914 nejvyšším vrchem ostrova.

STÁTNÍ SVÁTKY A VÝZNAMNÉ DNY 

  • Ano Novo/Nový rok: 1. ledna
  • Carnaval/Karneval: datum se každý rok posouvá
  • Velikonoce: datum se každý rok posouvá
  • Dia da Liberdade/Den svobody: 25. dubna
  • Dia do Trabalhador/Den práce: 1. května
  • Dia dos Açores Azores Day: datum se každý rok posouvá tak, aby se shodovalo s prvním pondělím po neděli Letnic, což je začátek azorského tradičního festivalu Ducha svatého
  • Corpo de Deus Corpus Christi/Tělo boží: 8. června
  • Dia de Portugal, de Camões e das Comunidades Portuguesas/Den Portugalska: 10. června
  • Assunção de Nossa Senhora/Nanebevzetí Panny Marie: 15. srpna  
  • Implantação da República/Den republiky: 5. října
  • Dia de Todos-os-Santos/Dušičky: 1. listopadu
  • Restauração da Independência/Obnovení nezávislosti: 1. prosince
  • Imaculada Conceição/Neposkvrněné početí: 8. prosince
  • Natal/Vánoce: 25. prosince
  • Primeira Oitava/Svátek sv. Štěpána: 26. prosince

FLORA A FAUNA 

Azory jsou díky své bujné vegetaci a panenské přírodě domovem mnoha živočišných druhů. Okolní oceán brázdí několik druhů kytovců, z nichž nejčastějšími jsou vorvaň, keporkak a delfíni. Bývají zde zaznamenány i některé druhy žraloků, od trpasličího žraloka po žraloka velrybího. Nicméně největší atrakcí jsou kolem ostrovů migrující velryby. Jejich pozorování patří k častým důvodům návštěvy Azorských ostrovů. Dále je možné na ostrovech nalézt kanice, tuňáky, murény, úhoře či chobotnice. V potocích a jezerech je pak běžné spatřit některé druhy pstruhů, okounů, kaprů a štik.

Na Azorech však nezůstává pozadu ani ptačí říše. Spatřit můžete v destinaci například káně obecné (je to jediný dravec na souostroví) a hýla azorského (endemit, výskyt je omezen na les Laurissilva severovýchodně od São Miguel). V případě suchozemských zvířat jsou běžnými savci divoký králík, fretka a ježek. Netopýr azorský je jediným endemickým suchozemským savcem. Zajímavostí pak může být i zdejší psí plemeno. Cão-de-fila de São Miguel (azorská fila, typický pes ostrova São Miguel) je místní vyšlechtěná rasa hlídacího psa. 

UPOZORNĚNÍ: Měchýřovka portugalská!! To je relativně malý živočich (pokud nepočítáme ovšem chapadla), kterého si v první chvíli ani většina lidí nevšimne. Tento žahavec se pohupuje na mořské hladině a může připomínat igelitový pytlík. Ovšem jeho žahnutí vás v nejhorším případě může stát i život. Chapadla měchýřovky mohou měřit až 30 metrů, a tak nejste v bezpečí ani v dostatečné vzdálenosti od jeho „igelitového“ těla.

Mezi hlavní endemické druhy flóry patří azorský vřes (Erica azorica, endemická rostlina), škardovka azorská či jalovec krátkolistý. Kromě toho nelze opomenout květiny, bez kterých si Azory lze jen těžko představit. Úchvatné jsou především hortenzie. Jejich velké barevné – většinou modré – květy vás zkrátka okouzlí. Jedním z unikátních biotopů Azor jsou hluboká hydrotermální pole, která podporují jedinečná společenství. Zde najdeme mnoho endemických organismů a živočišných druhů.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE

Azory jsou regionem mnoha možností. Nudy se zde rozhodně nemusíte bát, problém bývá opačného rázu, aktivit je zde zkrátka až moc! Kromě oblíbených treků bujnou vegetací či kolem impozantních kalder se můžete vydat pozorovat velryby, zasurfovat si, ochutnat zdejší ananas, vystoupat na sopku a zároveň nejvyšší bod Portugalska Pico, či se projít po čajových plantážích! A už jste ochutnali místní zelené víno? Ne? Pak máte co dohánět!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

Aktivity na čerstvém vzduchu jsou prakticky synonymem pro dovolenou na Azorech. Největším problémem bývá, aby člověk vše stihl. Možností zde najdeme opravdu mnoho. Pro nadšené „horolezce“ se zde nabízí výstup na stratovulkán a zároveň nejvyšší bod celého Portugalska – Pico. Výhled z něj vám bude tou největší odměnou! Milovníci mořské fauny by rozhodně neměli vynechat pozorování velryb, na ostrovech operuje mnoho agentur, který tento jedinečný zážitek nabízejí. Na Azorech se k velrybám můžete dostat i v malém motorovém člunu, což dodá setkání s kytovci ještě jiný rozměr a blízkost. Ani surfaři nepřijdou na souostroví zkrátka! Pláží, kde se dá „chytit vlna“, je zde nespočet. A ta panoramata!

TOP parky

  • Grená: skvěle udržovaný lesní park s mnoha turistickými stezkami nedaleko Lagoa das Furnas na ostrově São Miguel 
  • Ribeira dos Caldeirões: chráněná oblast podél stejnojmenné říčky plná svěží zeleně a krásných vodopádů na ostrově São Miguel 
  • Area de Paisagem Protegida das Sete Cidades: chráněná krajinná oblast Sete Cidades se nachází v okolí obce Ponta Delgada na ostrově São Miguel. Od roku 2008 je součástí přírodního parku São Miguel. Najdeme zde sopečný kráter a jezera v něm – Lagoa das Sete Cidades, Lagoa de Santiago a Lagoa Rasa, Caldeira do Alferes či Caldeira Seca. Návštěvníci se zde mohou těšit také na jedinečnou a často endemickou flóru Makaronésie (skupina ostrovů v Atlantském oceánu zahrnující i Azorské ostrovy). Jsou zde i pikniková místa a některé z nejkrásnějších vyhlídek na ostrově São Miguel jako je Miradouro da Boca do Inferno. Krajina kolem Lagoa das Sete Cidades byla dokonce zvolena jedním ze sedmi přírodních divů Portugalska!
  • Reserva Natural de Lagoa do Fogo: přírodní rezervace Lagoa do Fogo se rozprostírá ve středu ostrova São Miguel. Dominantou oblasti je sopka Volcão do Fogo, na jejímž vrcholu se vytvořila kaldera. Caldeira do Vulcão do Fogo – nejmenší a nejmladší kaldera na celém ostrově – vznikla asi před 15 000 lety a částečně ji zabírá jezero Lagoa do Fogo. 
  • Flores Nature park: park založený v roce 2011 vznikl s cílem co nejvíce ochránit zdejší rozmanitou a také citlivou krajinu s velkou biologickou, geologickou a rovněž kulturní hodnotou. Najdeme zde tři různé hlavní oblasti (kaldery Funda a Rasa, horskou oblast Morro Alto a Pico da Sé a ostrůvek Maria Vaz) a další chráněné zóny. Park zahrnuje také několik oblastí zařazených do sítě Natura 2000, různé významné oblasti pro ptactvo a biologickou rozmanitost (IBA) organizace BirdLife International, jednu ramsarskou lokalitu podle Ramsarské úmluvy a šest prioritních lokalit globálního geoparku Azory UNESCO.

TOP botanické zahrady 

  • Parque Terra Nostra: historie zahrady Terra Nostra, která je „must – see“ ostrova São Miguel a kterou najdeme uvnitř kouzelného údolí Furnas, sahá až do roku 1775. V této době se do Furnas zamiloval americký obchodník Thomas Hickling a rozhodl se zde vytvořit malý ráj na zemi – relaxační útočiště, které pohladí na těle i na duši každého, kdo sem zavítá. Kromě velké sbírky kamélií a dalších vzácných rostlinných druhů se v parku skrývá známý termální bazén naplněný sopečnou vodou z horkých pramenů se stálou teplotou 40 °C. Zdejší voda je bohatá na železo a další minerály. Zahrada Terra Nostra je skvělou destinací pro milovníky rostlin a již byla také oceněna Condé Nast Traveler v kategorii „Nejlepší zelené zákoutí“. Pro ty, kdo by si chtěli užívat krásy zahrady každý den, je zde vystavěn hotel, který nabízí komfortní ubytování a luxusní služby.
  • Duke of Terceira Garden: velice dobře udržovaná městská zahrada vévody z Terceiry se nachází v samém historickém srdci města Angra do Heroísmo na ostrově Terceira. 
  • Jardim Botânico António Borges: park byl založen v 19. století a může se pyšnit dřevinami z různých částí světa, najdeme zde malebná zákoutí, jeskyně a překrásné vyhlídky. Nachází se v Ponta Delgada na ostrově São Miguel.
  • Jardim Botânico José do Canto: tato botanická zahrada se nachází ve městě Ponta Delgada na ostrově São Miguel.
  • Faial Botanic Garden: botanická zahrada Faial je otevřena veřejnosti od roku 1986. V červnu 2019 byla otevřena přístavba botanické zahrady, jejíž součástí je Azorské orchidárium, kde je možné prozkoumat velkolepou sbírku orchidejí a její výkladovou expozici s několika fakty a zajímavostmi o této mimořádné rostlině. Návštěvníci při návštěvě zahrady mohou poznat nejvzácnější rostliny Azorských ostrovů, tradiční plodiny, zmíněné orchidárium či sbírku léčivých a aromatických rostlin.
  • Azorská ananasová plantáž: tato v Evropě unikátní plantáž se nachází jen pár minut od centra Ponta Delgada na ostrově São Miguel. Návštěvníci se zde vydají cestu do historie pěstování azorského ananasu. Kromě prohlídek si lze zde samozřejmě ananas i zakoupit. Místní tvrdí, že je to ten nejlepší na světě! To už musíte posoudit ale sami!

TOP pláže 

  • Santa Bárbara: pláž Santa Bárbara na São Miguel, ráj pro všechny milovníky vodních sportů. Je to jedna z největších pláží na všech ostrovech a má zlatý písek a polohu, díky které vítr fouká příznivým směrem. To je důvod, proč je to ideální pláž pro všechny surfaře, kteří přijíždějí na Azory.
  • Água de Alto: tato malá stejnojmenná vesnička na ostrově São Miguel má malinkou pláž s bílým pískem a malebnou zátoku.
  • Caloura: Caloura je okouzlující rybářská vesnice na ostrově São Miguel a pláž je dokonalým příkladem nádherných přírodních bazénů, které jsou charakteristické pro São Miguel a další ostrovy v souostroví. Pláž Caloura je izolovaná, obklopená bujnou zelení, scenérii kompletují tradiční bílé domky, voda má sytě tyrkysovou barvu a hned dál od břehu se nachází přírodní prohlubeň, jakési průhledné modré oko.
  • Silveira: pláž Silveira na ostrově Terceira je velice oblíbená i u místních obyvatel. Nachází se kousek od města Angra do Heroísmo, a i když se jedná o umělou pláž, je v naprosté harmonii s okolní krajinou. U břehu je moře výrazně modré až tyrkysové, dále od pobřeží, kde je oceán již hluboký, získává barvu temně modrou.
  • Formosa: pláže na ostrově Santa Maria se velmi liší od charakteristických černých sopečných pláží, které se nacházejí v celém souostroví Azory; na Santa Maria najdeme totiž některé pláže s jemným bílým pískem takřka jako v Karibiku. I zdejší větry jsou mírnější než jinde na ostrovech. Ze všech nejpopulárnější je asi Praia Formosa s klidnou, křišťálově čistou modrou vodou a širokou písčitou pláží.
  • Fajã Grande: ostrov Flores je opravdu fascinující místo, jeho odlehlost zaručuje opravdu panenskou přírodu a stejně tak i pláže. Z nich všech je skrytým pokladem právě Praia da Fajã Grande, zasazená mezi sopečné skály ostrova Flores, se svěže zelenými kopci v dáli a s průzračnou tyrkysovou vodou. Tuto pláž navštěvují především místní obyvatelé a milovníci vodních sportů jako surfování či šnorchlování. Zdejší pláž a voda získala dokonce titul Praia Qualidade de Ouro od Quercus, největší portugalské ekologické asociace.
  • Vila Franca: zajímavostí, kterou najdeme zhruba jeden kilometr od pobřeží São Miguel, vedle města Vila Franca do Campo, je ostrůvek, který skrývá mnohé zvláštnosti. Jedná se o polozatopený kráter z vyhaslé sopky, jenž je v současné době přírodní rezervací. Je zde tak možné spatřit ty nejrůznější druhy mořských živočichů, včetně mnoha druhů tropických ryb.
  • Ribeira Quente: pláž Praia da Ribeira Quente, která se nachází na ostrově São Miguel, je omývána vodami ohřívanými termálními prameny zálivu. Díky termálním pramenům je voda v zátoce téměř všude vlažná a na rozdíl od chladného oceánu, který omývá ostatní pláže, je zde voda někdy i vysloveně horká! To je důvod, proč je tato pláž známá také jako Praia do Fogo, což znamená „pláž ohně“. 
  • Porto Pim: Porto Pim na ostrově Faial je nádherná pláž se starou rybářskou vesnicí. Pokud vám to jméno zní povědomě, možná jste četli literární počin Antonia Tabucchiho „Žena z Porto Pim“. Každopádně na Porto Pim leží bílý písek, těšit se můžete také z křišťálově modrého moře a velkého množství barevných rybek, které vám budou během plavání dělat společnost. 
  • Praia da Vitória: překrásná velká písčitá pláž na ostrově Terceira v přímořské obci Praia da Vitória.

Top místa pro surfaře na Azorech

Skupina ostrovů často „disponuje“ silnými vlnami severního Atlantiku generovanými poblíž Newfoundlandu. Z pohledu surfování Azory připomínají mnohým Havaj. Portugalské souostroví poskytuje stabilní vlny po celý rok. Přestože popularita Azor jako destinace pro surfování neustále roste, snadno zde najdete nepřeplněné pláže s bezchybnými vlnami a panenskou okolní přírodou.

Pravděpodobně nejlepší podmínky k sjíždění vln nabízí:

São Miguel: Moisteros, Calhetas, Rabo de Peixe, Areais de Santa Bárbara, Fajã do Araújo, Santa Iria, Água d'Alto, Milícias

Terceira: Quatro Ribeiras, Praia da Vitória, Santa Catarina, Contendas, Porto Martins, São Mateus

Graciosa: Calhau Miúdo, Baía da Barra, Alagoa, Ilhéu da Praia

São Jorge: Cubres, Fajã do Belo, Feiticeiras, Largo do Linho - Fajãs de Santo Cristo, Vimes

Pico: Cachorro - Baía do Poço, Baía da Barca, Areia Larga, Lajes, Santo Amaro - Baía do Canto

Fajal: Praia do Norte, Ponta da Ribeirinha, Praia do Almoxarife, Praia da Conceição

Flores: Quebrada Nova – Fanais, Ponta Ruiva, Fajã Lopo Vaz, Fajazinha

Santa Maria: Formosa, Anjos

TOP festivaly 

Festivaly Ducha svatého, které se obvykle konají na Letnice (pohyblivý svátek), jsou náboženské oslavy pořádané po celých Azorech. Najdeme zde totiž tradiční kult Ducha svatého, který je v místní kultuře silně zakořeněn. Ačkoli některé ostrovy a regiony nabízejí svá vlastní pojetí festivalu, obvykle se koná stejným způsobem: jedna osoba je jmenována císařem nebo císařovnou a je doprovázena ulicemi do kostela, kde se koná mše. Shromáždění se poté přesune do místního sálu, kde si vychutná „Polévku Ducha svatého“ a sladký chléb (pão dolce). Po hostině pak následuje bujaré azorské veselí. A na jaké akce se můžete celoročně těšit na jednotlivých Azorských ostrovech?

Corvo

  • Festas de São Pedro – poslední neděle v červnu
  • Nossa Senhora dos Milagres – 15. srpen

Faial

  • São João (park Largo Jaime Melo) – 24. červen
  • Semana do Mar (Týden moře) – od první do druhé srpnové neděle

Flores

  • Senhor dos Passos – Velký pátek
  • Festa de São João (Santa Cruz) – poslední týden v červnu
  • Festa do Emigrante (Lajes das Flores) – druhý týden v červenci

Graciosa

  • Senhor Santo Cristo dos Milagres (Santa Cruz da Graciosa) – začátek srpna

Pico

  • Festas de Santa Maria Madalena (Madalena) – červenec
  • Cais de Agosto (São Roque) – přelom července a srpna
  • Bom Jesus (Sao Mateus, Ecce Home) – první týden v srpnu
  • Semana dos Baleeiros (Lajes do Pico) – poslední týden v srpnu
  • Vinobraní – druhý týden v září

Santa Maria

  • Festas de Santo Antonio (Santo Espirito) – druhý týden v červnu
  • Festas de São Joao (Vila do Porto) – 23. června
  • Festas N. Sra. Da Assunção (Vila do Porto) – 15. srpna
  • Mare de Agosto Music Festival (Praia Formosa) – poslední týden v srpnu

São Jorge

  • Semana Cultural das Velas (Velas) – první týden v červenci
  • Festival de Julho (Calheta) – poslední týden v červenci
  • Santo Cristo (Faja de Santo Cristo) – první neděle v září

São Miguel

  • Senhor Santo Cristo dos Milagres (Ponta Delgada) – pátá neděle po Velikonocích
  • Senhor dos Enfermos (Furnas) – první neděle po Velikonocích
  • São Miguel (Vila Franca do Campo) – první neděle po 8. květnu
  • Festas de São João da Vila (Vila Franca) – 23. června
  • Cavalhadas (Ribeira Seca) – 29. června
  • Semana do Chicarro (Ribeira Quente) – uprostřed července
  • Bom Jesus da Pedra (Vila Franca do Campo) – poslední neděle v srpnu

Terceira

  • Touradas à corda (býčí zápasy na laně, po celé Terceiře) – od 1. května do 30. září
  • Sao Joaninas neboli “City’s Festival” (Angra do Heroísmo) – poslední týden v červnu
  • Angrajazz (Angra do Heroísmo) – první víkend v říjnu
  • Ramo Grande Festival – říjen

INDOOROVÉ AKTIVITY

Azorské ostrovy přejí především outdoorovým aktivitám, což je dáno samozřejmě i tím, že zde není nijak čilý městský ruch, a především pak proto, že pohybovat se mezi čtyřmi stěnami, když se venku nabízí tak překrásná příroda, by byl prostě hřích. Nicméně může se stát, že vás chvilkově zaskočí nepřízeň počasí a vnitřní aktivity se stanou dočasně nutností.

TOP muzea a galerie 

  • Museu dos Baleeiros: velrybářské muzeum v Lajes do Pico, je jediné v Portugalsku specializované na řemeslný, sezónní a pobřežní lov velryb a nejnavštěvovanější na Azorských ostrovech. Najdeme jej ve starých velrybářských loděnicích a rovněž lze navštívit archiv a knihovnu specializovanou na velrybářskou tematiku. Muzeum otevřelo své brány veřejnosti v roce 1988.
  • Museu de Scrimshaw: Muzeum Scrimshaw, které je pro všechny návštěvníky Faialu takřka povinností, obsahuje nádhernou sadu kousků vyřezaných ze zubů vorvaně s rytinami a reliéfy. Jedná se o soukromou sbírku majitelů sousedního „Peter Sports Café“ v obci Horta, které je známým a ikonickým místem setkávání námořníků z celého světa. Scrimshaw je tradiční lidová technika vyřezávání či rytí do slonoviny, kostí, vorvaních zubů atd. 
  • Museu da Emigração Açoreana: Muzeum emigrace s rozsáhlou sbírkou místní etnografie, kterou daroval João Bosco da Mota Amaral. Nachází se na starém rybím trhu Ribeira Grande na ostrově São Miguel.
  • Museu do Vinho: toto muzeum je speciálně navrženo pro všechny fanoušky vinařství a tohoto lahodného moku a pro ty, co se chtějí dozvědět více o historii vitikultury na ostrově Pico. Krajina vinic na ostrově Pico byla v roce 2004 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. 
  • Museu do Tabaco: v obci Maia, v severní oblasti ostrova São Miguel, se nachází Maia Tobacco Museum, jediné evropské muzeum věnované výzkumu a propagaci tabákového agroprůmyslu z pohledu sociálního a místního rozvoje.
  • Museu da Horta: Muzeum Horta bylo vytvořeno v roce 1977 a prostřednictvím četných sbírek se zde dozvíte vše o tradicích, historii a kultuře regionu.
  • Museu Militar dos Açores: ve Vojenském muzeu Azorských ostrovů (MusMil Açores) na ostrově São Miguel najdete výstavu historicko – vojenského dědictví. Má za úkol také studovat a zkoumat kulturní dědictví v kontextu vojenské historie. 
  • Casa do Arcano: Casa do Arcano na ostrově São Miguel představuje život a dílo Matky Margaridy Isabel do Apocalipse. Její dílo – Arcano Místico je jedinečným dílem v náboženském a kulturním kontextu celého souostroví. Jedná se o kus nábytku ze dřeva a skla, ve tvaru čtverce, jeho interiér je rozdělen do tří úrovní, ve kterých lze identifikovat 92 výjevů ze Starého a Nového zákona, obsahujících asi 3900 miniatur figurek, ručně vyrobené matkou Margaridou. Muzeum se nachází v místě, kde jeptiška v 19. století žila a tvořila.

TOP MÍSTA 

Pod pojmem TOP místa si můžete představit klidně celé azorské souostroví. V podstatě se zde nenachází žádné místo, se kterým byste vyloženě „šlápli vedle“. Záleží především na subjektivním vkusu daného návštěvníka a na jeho preferencích. Nicméně v obecné rovině se dá říct, že byste rozhodně neměli minout následující oblasti:

Sete Cidades

Oblast Sete Cidades je domovem některých z nejznámějších krajin Azorských ostrovů. Nachází se na západní straně ostrova São Miguel a je celosvětově známá pro své ikonické Twin Lake a dechberoucí krásu. Zdejší kaldera vás jistě uhrane!

Caldeira Grande na ostrově Faial

Pokochejte se sopkou a zároveň prohlubní, která se zde vytvořila po sopečné činnosti. Průměr tohoto přírodního útvaru je celých 1450 metrů a jeho hloubka činí 400 metrů! Krajina kolem kráteru se dokonale zelená díky keřům a vavřínovým lesům. Nadšení turisté a dobrodruzi se pak mohou vydat na hranu kráteru podél nenáročné stezky, díky níž budou mít v nohách necelých sedm kilometrů.

Pico Nature Park 

Je takřka povinností pro všechny milovníky přírody a zvířat, navštívit okouzlující přírodní park a chráněné území, které pokrývá téměř 40 % ostrova Pico. Jedná se o největší ze tří parků s více než 20 chráněnými oblastmi! Pico Nature Park je tedy doslova rájem všechny fanoušky pěší turistiky. A pokud se skutečně vydáte na túru, bude vám nejvyšší hora Portugalska stále po boku.

Terra Nostra Park

Na ostrově São Miguel se nachází fascinující místo, které je vysloveně uklidňující zelenou pastvou nejen pro oči. Při návštěvě Azorských ostrovů nezapomeňte navštívit Terra Nostra Park, jehož historie sahá až do roku 1775. Je jednou z mála oblastí na ostrovech, která návštěvníkům umožňuje zaplavat si v geotermálním bazénu – jeho železitá voda má léčivé účinky na tělo i na duši.

Lagoa do Fogo 

Toto kráterové jezero rozprostírající se ve stratovulkánu Água de Pau Massif najdete na ostrově São Miguel. V místě můžete obdivovat panenskou přírodu a okolí, které hraje všemi odstíny modré a zelené barvy (jezerní voda, zdejší vegetace). Za procházku stojí zejména severní pobřeží Lagoa do Fogo. Samotné jezero je pak hluboké asi 30 metrů a je klasifikováno jako chráněný vodní útvar/spadá pod přírodní rezervaci. 

Rota da Água 

Úchvatná stezka plná starých cest používaných pro přepravu vody, mostů, akvaduktů, levád (zavlažovacích kanálů) a tunelů – to je Rota da Água. Vrcholem je vertikální stěna Janela do Inferno („Pekelné okno“). Stezka uchvátí rozhodně i kavárenské povaleče! Jen se ujistěte, že máte s sebou baterku, v tunelech panuje černočerná tma. Pro tento zážitek si zajeďte na ostrov São Miguel!

PRAKTICKÉ RADY PRO CESTOVATELE 

Co si zabalit/bez čeho na Azorské ostrovy neodjet:

  • pasy
  • vytištěná zpáteční letenka
  • zdravotní pojištění
  • platební karta + hotovost
  • potvrzení o ubytování
  • opalovací krém
  • portugalský slovník
  • mobil, nabíječka

Pokud hledáte další nápady, inspirujte se našimi radami, co si zabalit na Azorské ostrovy. 

DOPRAVA 

Letenky

Dostat se na Azory lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 10 000 Kč například s TAPem či Air France. Nejčastěji vyhledávanými destinacemi bývají Ponta Delgada či Horta. V současné době neexistuje mezi Prahou a Azorskými ostrovy přímé letecké spojení, a proto počítejte minimálně s jedním mezipřistáním. Ideální doba ke koupi letenky je pár měsíců před plánovaným odletem. Díky tomu si zajistíte mnohem širší výběr nabídek a můžete také získat letenky za výhodnější ceny. Časový posun oproti České republice je -2 hodiny.

Vnitrostátní lety

Jednotlivé ostrovy jsou skvěle propojeny domácími lety, které provozuje zejména lokální dopravce Azores Airlines (dříve znám jako SATA Internacional). Nabízí velké množství letů, bezpečnost a kvalitu služeb na palubě.

Autobus

Autobusová dopravní síť na Azorech sice existuje, ale není nikterak hustá. Na menších ostrovech vyjíždí autobusy jen párkrát (doslova) denně. Linek nejezdí mnoho a jsou zřízeny primárně pro místní obyvatele, kteří jedou do/z práce. Pro návštěvníky není tedy přeprava po ostrovech autobusem zcela ideální.

Automobil

Na letišti a ve městech si lze samozřejmě také vypůjčit automobil. Na Azorských ostrovech najdete renomované půjčovny vozů jako Sixt, Hertz, Europcar atd. Pozorně si vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Přestože na Azorech není nijak přemrštěný silniční provoz, řidiči jezdí většinou podle pravidel a kriminalita je minimální, zvažte příplatek za plné krytí.

Auto si může na Azorských ostrovech vypůjčit řidič, kterému je minimálně 21 let, vlastní řidičský průkaz a kreditní kartu. Maximální věk pro vypůjčení bývá 70 let. Pokud jste starší, auto vám ve většině půjčoven půjčí, nicméně budete platit poplatek navíc. To platí většinou i pro mladé řidiče, ti mladší 25 let si budou muset také trochu připlatit. Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.

Další možnosti přepravy po Azorských ostrovech

Skvělým a relativně levným přepravním prostředkem mezi jednotlivými ostrovy jsou také trajekty, které jezdí celoročně dle fixního jízdního řádu. Stejně tak lze využít i taxi. Na letištích a ve městech jich najdete dostatek, nicméně nejsou zrovna nejlevnější formou přepravy, obzvláště budete-li se chtít dostat i na odlehlejší části ostrovů.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Azorské ostrovy nabízejí skvělý cíl pro příjemnou rodinnou dovolenou. Děti jistě najdou vyžití na zdejších plážích a nadchne je i výlet za velrybami. Hotely také myslí na malé hosty, většina z nich nabízí i rodinné pokoje. Z hlediska bezpečnosti, kvality jídla a pití a lékařské péče není sebemenší důvod s dětmi na Azory nevycestovat.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Na Azory se můžete bez obav vydat i v seniorském věku. Toto portugalské souostroví je skvělou volbou i pro starší ročníky, je zde totiž bezpečno, lékařská péče v nenadálých případech na vysoké úrovni, žádné extrémní teploty, nejsou zde žádné tropické nemoci a doba letu není nijak enormně vyčerpávající. Proto se pobytu rozhodně nemusíte bát. Zvážit však musíte svůj aktuální zdravotní stav! Samozřejmě ale jako všude, obzvláště během letních měsíců, nezapomínejte na hydrataci a dostatečnou aplikaci slunečního krému, vhodná je i pokrývka hlavy. A nepřepínejte své síly! Azory vám jistě neutečou.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Záleží ovšem na tom, jaké speciální požadavky máte. Lidé se smyslovým handicapem většinou žádná omezení v destinaci nečekají. Složitější to však mohou mít v některých lokalitách vozíčkáři. Problém může být v horských vnitrozemských oblastech a často i ve městě. Vždy se předem ujistěte, jestli vámi vybraný hotel nabízí bezbariérové pokoje!

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Ze zemí EU je jediným požadavkem u živých zvířat očkování proti vzteklině. Zvíře musí být doprovázeno vlastním dokladem (pasem). Pas je jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Co se týká přepravy mazlíčka letadlem, každá letecká společnost má odlišné podmínky. Proto se informujte konkrétně u ní. Zpravidla to bývá tak, že na palubu letadla si mohou cestující vzít pouze zvíře vážící do 8 kg. Ta těžší musí být přepravována za speciálních podmínek v zavazadlovém prostoru.

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Zdravotní péče na souostroví je na vysoké úrovni. Nemocnice jsou moderně vybavené a poskytují kvalitní služby. Najdeme je na ostrovech Faial, São Miguel a Terceira. Na ostatních fungují lékařská střediska a pohotovosti.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že Azorské ostrovy jsou v rámci Portugalska součástí EU, tak byste měli být v rámci Evropského zdravotního průkazu ošetřeni za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Nicméně v případě nenadálých a vážnějších problémů je vždy lepší se i připojistit. Můžete se pojistit i pro nenadálé situace jako je ztráta zavazadel atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou na Azory odlétáte.

STRAVOVÁNÍ   

Azorská kuchyně vychází z velké části z té portugalské a díky své poloze je samozřejmě bohatá na mořské plody, ryby i lokální zeleninu. Velkou roli však hraje také maso, obzvláště to dušené. Život na ostrovech nebyl vždy jednoduchý, a tak bylo zapotřebí, aby pokrmy byly vydatné a výživné. Azořané však umějí žít, a tak dokážou vyrobit i skvělé dezerty! V kombinaci se zdejším sladkým ananasem jim rozhodně neodoláte!

Pokrmy, které byste rozhodně na Azorech měli ochutnat:

  • Alcatra: je nejznámějším jídlem z ostrova Terceira. Jedná se o hovězí kýtu pomalu vařenou v hliněném hrnci spolu s červeným vínem, cibulí, česnekem, hřebíčkem a zrnky černého pepře. Připravuje se tak dlouho, dokud maso samo neodpadává od kosti.
  • Lapas dos Açores: je jedním z nejoblíbenějších a typických pokrmů z měkkýšů, které na Azorech najdete. Základem jsou limpety (kuželnatky).
  • Cozido das Furnas/Cozido nas Caldeiras: vesnice Furnas na ostrově São Miguel je posazena na vulkanickém poli geotermálních pramenů. Každý den sem majitelé nedaleké restaurace přijíždějí, aby zakopali obrovský kovový hrnec. Tento hrnec obsahuje ingredience slavného Cozido das Furnas, včetně mrkve, sladkých brambor, zelí a kořene taro. Tyto příchutě se prolnou s masovými lahůdkami jako jsou prasečí uši, chouriço, kuřecí maso, hovězí maso, šunka, vepřový bůček a krvavá klobása. Hrnec se poté přikryje zeminou a nechá se velmi pomalu vařit až osm hodin. Jedná se o ikonický pokrm Azorských ostrovů.

Dezerty a ovoce 

  • Pasteis de Nata: pochoutka Pasteis de Nata „Pastel de Nata“ byla vytvořena na konci 17. století katolickými mnichy v ‚Mosteiro dos Jerónimos‘ v Lisabonu a je rozšířena po celém Portugalsku. Brzy se tento koláček se žloutkovým krémem stal oblíbeným dezertem i na Azorech. Pozor, je tak dobrý, že na něj může vzniknout závislost!
  • Queijadas: během svého pobytu na Azorech rozhodně vyzkoušejte také typické queijadas. Je to tak akorát velikost pro ty, co milují sladké, ale ví, že velké vydatné dezerty by je vyřadily na zbytek dne z aktivních činností. I proto patří tato laskomina k nejpopulárnějším azorským dezertům. Mají tolik variant, že prakticky každý den může zkusit jinou. Začněte třeba slavným Queijadas da Graciosa ve tvaru hvězdy s tenkou zlatou kůrkou naplněnou mlékem, cukrem, vejci, máslem a skořicí. Queijadas jsou vyráběny lokálně a obsahují pouze azorské suroviny. 
  • Fofas da Povoação: azorská delikatesa, kterou nezapomeňte ochutnat! Konkrétně jde o podlouhlý dortík připomínající éclair. Vyrobený je z odpalovaného těsta s příměsí fenyklu a naplněný máslovým krémem s příchutí vanilky či citronu. Pomyslnou třešničkou „na dortu“ je pak proužek čokoládového krému na povrchu dezertu.

Díky klimatu je možné na Azorech pěstovat mnohé tropické ovoce. Rozhodně tedy ochutnejte i zdejší ananas, žlutý meloun (kantalup), banány, guave či maracuju.

Nápoje

Azory mají na svém území čajové i kávové plantáže, takže by byl hřích zdejší produkty neochutnat. Kdo má však raději „něco ostřejšího“, může zkusit i místní ovocné pálenky. A co teprve zdejší víno! Za vyzkoušení stojí zejména to zelené (Vinho Verde)! Skvěle se hodí i jako dárek. Pojďme si tedy více představit nejoblíbenější azorské nápoje:

  • „Chá“ (čaj) z Azorských ostrovů: věděli jste, že na Azorech se nacházejí jediné čajové plantáže v Evropě? V Ribeira Grande na São Miguel můžete skutečně navštívit dva nejstarší výrobce čaje, Chá Gorreana a Chá Porto Formoso. Při návštěvě těchto míst můžete nakouknout také přímo do továren, abyste viděli jejich zázemí, a dokonce ochutnali typické odrůdy Orange Pekoe a zeleného čaje pěstované přímo na místě.
  • Káva z Azorských ostrovů: ostrov São Jorge je domovem jednoho z mála evropských mikroklimat, kde se daří kávovým zrnům. Fãja dos Vimes je pak centrem této malé oblasti produkce zrn Arabica.
  • Likéry: žádný výlet na Azory by nebyl úplný bez vyzkoušení některého z lahodných a silných místních likérů, které se destilují z citronu, mandarinky, ostružin, mučenky, ananasu a dalších druhů ovoce. V Ribeira Grande se můžete dokonce vydat na degustační prohlídku stále fungujícího lihovaru, což je jak chutný, tak edukativní zážitek.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Podle nových pravidel bylo od ledna 2023 kouření v uzavřených prostorách povoleno pouze na veřejných místech (kavárny, bary, restaurace, kluby), která mají alespoň 100 m2 a minimální výšku stropu tři metry. Kapacita a ventilace těchto provozoven bývá předem ověřena odpovědným technikem specializovaným na vzduchotechniku (kuřácké zóny nesmí zabírat více jak 20 % užitné plochy pro zákazníky). Zatímco ostatní země Evropské unie zakázaly kouření v uzavřených prostorách, Portugalsko tak nečiní.

Co se týká pití alkoholu na veřejnosti, není zcela zakázané. Za výtržnosti v opilectví na ulici však můžete být pokutováni. Proto dodržujte společenskou etiketu a alkoholické nápoje si dopřávejte výhradně v restauracích, barech, klubech nebo v hotelu. Nákup alkoholu je pak povolen jen osobám, kterým je 18 a více let. Prodej nápojů s obsahem alkoholu mohou realizovat jen licencované prodejny. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

Na Azorech se platí eurem (1 EUR = 24 CZK, kurz k 03/2023), nicméně na většině míst se dá platit i platební kartou. Hotovost se bude hodit na trhy, pouliční stánky či spropitné. Peníze si můžete rozměnit i na místě, tj. na letištích, ve většině hotelech či v tamějších bankách. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve městech a větších vesnicích dobře dostupné. Počítat však musíte v některých případech s poplatkem za výběr. 

Spropitné

Spropitné v restauracích je ideální kolem 10 % z celkové ceny, tak jako prakticky všude v Evropě. Na Azorských ostrovech však není očekáváno (jako například v USA), proto není neslušné, když žádné dýško nedáte. Je tedy jen na vašem uvážení, zda chcete dát nějaké to euro navíc za dobré služby – například hotelovému personálu, taxikáři a podobně. Toto gesto je na Azorech bráno jako velmi ceněná laskavost.

Nakupování a ceny na Azorských ostrovech

Azorské ostrovy nejsou zrovna cílem milovníků nakupování. Každopádně kromě malých a řemeslných obchůdků po celém souostroví můžete také zavítat do největšího azorského obchodního centra Parque Atlantico v Ponta Delgada. Nejoblíbenější místa, kde se dají koupit dárky, se nacházejí pak v Galerias Portas do Mar (Ponta Delgada). Azory jsou také známé díky ananasům, takže se hodí i coby suvenýr, stejně jako zdejší čaj, káva či víno.

Jaké ceny čekat na Azorských ostrovech?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Ponta Delgada a jejich průměrnou cenu v eurech (EUR):

  • láhev vody (1,5 l): 1,10 EUR (27 Kč)
  • cappuccino: 2 EUR (48 Kč)
  • azorské pivo (0,5 l): 1,30 EUR (32 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 7 EUR (168 Kč)
  • cigarety (20 ks): 4 EUR (96 Kč)
  • jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): 12 EUR (288 Kč)
  • benzín (98): 1,75 EUR/l (42 Kč)

Rozpočet

Výše rozpočtu potřebného na Azory záleží čistě na vás. Prvně si musíte stanovit, zda preferujete spíše luxus, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené s málem. Důležitým kritériem je samozřejmě druh ubytování. V hotelu s all – inclusive servisem půjdou nejspíš další výdaje jen na výlety a suvenýry. Pakliže se ale budete po Azorech pohybovat na vlastní pěst a zvolíte ubytování bez jídla, pak musíte do rozpočtu zahrnout právě potraviny či restaurace a případně i výlety či vstupné. Rozhodující je rovněž forma dopravy – v případě cestování zapůjčeným automobilem je nutné do rozpočtu zahrnout pohonné hmoty.

Možnosti slev pro turisty 

Studenti profitují na mnoha místech na Azorech ze studentského průkazu ISIC, proto by jej rozhodně měli mít vždy u sebe

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Na Azorských ostrovech, které jsou v rámci Portugalska součástí EU, telefonujete a využíváte internet v mobilu dle tarifu vašeho operátora. Tj. ceny zůstávají stejné jako v České republice. Počítejte však s tím, že v odlehlejších oblastech nemusí být signál vždy dostupný.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavní poskytovatel poštovních služeb v Portugalsku, Azory nevyjímaje, je CTT – Correios de Portugal. Pobočky najdete prakticky ve všech větších obcích, nicméně poštovních schránek na ostrovech najdete ještě více. Portugalská pošta funguje velice spolehlivě.

SPECIÁLNÍ INFORMACE O AZORSKÝCH OSTROVECH 

  • Azory jsou nazývány evropskou Havají.
  • Azory mají v rámci Portugalska stejný status jako Madeira.
  • Azorské ostrovy jsou rájem pro golfisty.
  • Nejmenším ostrovem je Corvo, největším naopak São Miguel.
  • Hlavní odvětví Azorských ostrovů je turismus, státní správa, rybolov a zemědělství.
  • Těsně před začátkem války v Iráku v roce 2003 byly Azory místem vrcholné schůzky prezidenta Spojených států George W. Bushe, britského premiéra Tonyho Blaira, španělského premiéra José Maríi Aznara a portugalského premiéra Josého Manuela Durão Barrosa. 
  • Charakteristickou květinou ostrovů je výrazně modrá hortenzie, nejvíce jich lze pozorovat na ostrově Faial.
  • Každý z ostrovů má svou přidělenou barvu – Faial: modrá, Terceira: fialová, Corvo: černá, São Jorge: hnědá, Santa Maria: žlutá, Pico: šedá, Flores: růžová, São Miguel: zelená.
  • Obyvatelstvo azorské autonomní oblasti se dnes geneticky liší od pevninského Portugalska.
  • Azory jsou ve skutečnosti vrcholy některých z nejvyšších hor světa. S nadmořskou výškou 2 351 m nad hladinou moře a 6 098 m pod hladinou moře je Monte Pico nejvyšší podmořskou horou na světě.
  • Azory byly pojmenovány po ptákovi, který zde nikdy nežil – po jestřábovi. První tamější osadníci se domnívali, že jej na ostrovech hojně vidí, nicméně nebylo tomu tak. Dnes je jestřáb vyobrazen na azorské vlajce.
  • Azory jsou rájem pro milovníky adrenalinu.
  • Mark Twain se zmínil o Azorech ve své práci Innocents Abroad (Našinci na cestách), která vyšla v roce 1869, hovoří zde zejména o svých zkušenostech na ostrově Faial.
  • Spojené státy spravují spolu s Portugalci leteckou základnu NATO u Lajes na ostrově Terceira.
  • Na Azorech existují čtyři barvy vína, tj. růžová, červená, bílá a zelená.
  • Lidé na Azorských ostrovech žijí zdravě a očekávaná délka života je podobná jako na Baleárských ostrovech či Sardinii.
  • Na ostrově Terceira máte šanci vidět skutečné býčí zápasy, resp. býčí běh městem (tourada à corda).
  • Azory jsou jediným regionem v EU, který pěstuje čaj na komerční bázi.
  • Autonomní oblast Portugalska je domovem jediné kávové plantáže v Evropě.
  • Azory jsou prvním souostrovím, které získalo certifikaci EarthCheck pro udržitelnost.
  • Azory jsou domovem jediných evropských ananasových plantáží.
  • Každá ze tří složek azorské vlády se nachází na jiném ostrově.
  • Azory jsou známé tím, že zažijí čtyři roční období v jednom dni (někdy dokonce za kratší časový úsek).
  • Každou středu se můžete kochat výhledem na kterémkoli z ostrovních majáků a získat bezplatnou prohlídku s průvodcem – samotným strážcem majáku.

 

Sete Cidades – Azorská AtlantídaAzorské ostrovy Kaldera sopky na ostrově Pico Nejznámější vyhlídka Boca do Inferno Ráj velryb, Azorské ostrovy Nejznámější vodopád Azorských ostrovů Koupání v termálních zahradách Terra Nostra Pozorování velryb v Pico Hejno delfínů u Azorských ostrovůPorta de Cidade je vstupem do města  Ulice Rau dos Mercadores po setmění Čerstvé sépie Mořští slimáci na česneku Chobotnice k obědu Portugalský koláček Pastéis de NataOdpočinek u hotelového bazénu
zobrazit zájezdy na Azorské ostrovy

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole