INFORMACE O ALJAŠCE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ALJAŠCE
PROČ A KDY ALJAŠKU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA ALJAŠKU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ALJAŠCE
PROČ A KDY ALJAŠKU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA ALJAŠKU
Aljaška je obrovské rozlehlé území na západě USA, které nabízí neprozkoumanou panenskou přírodu a neuvěřitelná dobrodružství. Zdejší divočina vám vezme doslova dech. Kombinace vysokých hor, bezpočtu jezer, svěžích lesů, ledovců a bohaté fauny, co zde žije, dělá z Aljašky jeden z přírodních pokladů světa. Právě zde můžete spatřit ve volné přírodě medvědy, losy, velryby, vyšplhat na jednu z překrásných aljašských hor, ochutnat lahodné rybí pokrmy či poklábosit s místními přátelskými, ač přírodními podmínkami zocelenými, obyvateli. A jako bonus zde v zimním období můžete spatřit polární záři!
Na Aljašku se můžete vydat kdykoli, každé roční období nabízí naprosto jiné teploty a počasí, ale také odlišné zážitky. Tudíž hlavním kritériem pro dobu cesty na Aljašku jsou vaše představy, co byste zde chtěli podniknout a zažít.
Jaro je na Aljašce velice příjemné, vše se začíná probouzet a teploty pozvolna stoupají. Hory jsou však stále krásně a velice fotogenicky zasněžené. Velryby se začínají vracet k pobřeží, tj. můžete se vydat na whale watching. Nebo pokud raději preferujete vzduch, mnohé zdejší cestovní kanceláře vám zprostředkují vyhlídkový let, mj. nad nejvyšší horou Aljašky a Severní Ameriky vůbec – Denali, na výběr bývá helikoptéra či plovákový letoun. Nicméně pokud zatoužíte po indoor aktivitách, vězte, že například muzea v Anchorage a Juneau jsou otevřena celoročně.
Léto je ve znamení aljašské fauny, je možné spatřit mláďata losů, ke břehům připlouvají běluhy a období přeje také rybolovu – Aljaška je zemí lososů. V létě, kdy jsou teploty nejvyšší, můžete zažít například plavbu po moři s výhledem na ledovce, letní projížďky na psím spřežení, jízdu na kajaku, projít nespočet horských treků či si zdejší krajinu projet na kole. Kromě vysokých teplot je v tuto dobu také dlouho světlo. Můžete rovněž vyzkoušet jízdu ikonickou železnicí, která vám představí ty nejkrásnější scenérie, Alaska Rairoad.
Aljaška na podzim se stává ještě fotogeničtější než v jiná období. Lesy se krásně vybarvují a davy turistů ubývají, tj. v tuto dobu můžete nasávat zdejší atmosféru a užívat přírodu plnými doušky. V říjnu se však už může objevit i první sníh. Na podzim je také velká šance zahlédnout zde polární záři.
Aljaška má své kouzlo i v zimě. Její zasněžené hory a okolní klid, protože v tuto dobu není vrchol turistické sezóny, vás jistě dostanou. Nejenže si můžete užívat přírodu jako takovou, ale také mnohá dobrodružství jako třeba jízdu na psím spřežení, lyžování, využijete jistě i snowboard, běžky, sněžnice či lední brusle. Aktivita, která sem však láká profesionály z celého světa, je pak heliskiing, tj. jízda mimo určené sjezdovky, kdy na kopec vás „vyveze“ helikoptéra. Jedná se o adrenalinový zážitek, který je však určen velmi zkušeným lyžařům. Výhodou pobytu na Aljašce v zimě je méně turistů a výrazně nižší ceny ubytování i půjčoven aut.
Aljaška je doslova rájem pro milovníky zvířat. Takřka kdykoli se zde můžete, ač často nečekaně, setkat tváří v tvář s nějakým z místních tvorů. Většina takovýchto setkání je příjemná či dokonce ze strany člověka vyhledávaná. Nicméně některá mohou být i nebezpečná. Zdejší území obývají kromě jiných také velká a silná zvířata, před kterými je dobré mít se na pozoru. Ale vidět je z dálky resp. z bezpečné vzdálenosti znamená často životní zážitek.
Aljaška je domovem mnoha suchozemských druhů zvířat - medvědů, losů, jelenů caribou, pižmoňů, bobrů, polárních lišek, urzonů, sobů, bizonů, kojotů a mnoho dalších. Neméně pestrá je však i mořská fauna. Zdejší vody brázdí mnoho druhů kytovců jako například narval, vorvaň, běluha, plejtvák, plejtvákovec či delfín, na březích najdete tuleně, lachtany i mrože.
Velice bohatá je i aljašská ptačí říše, dominují zde vodní ptáci. Nejroztomilejším zástupcem je pravděpodobně papuchalk.
Ze světa flory zde rostou především stromy, v lesích převažují různé druhy smrků, bříza či olše. Z květin můžeme jmenovat například pomněnku či vrbovku. V lesích najdeme také různé druhy lesních plodů (ostružník, brusinka, borůvka atd.)
Aljaška je rozlehlé území s nepřeberným množstvím možností, jak strávit aktivní dovolenou. Nenechte si ujít Juneau či Anchorage, kde můžete v místních muzeích nasát něco z aljašské historie či setkat se s místními. Ale prim při cestě na Aljašku bude hrát vždy příroda. Kdo by nechtěl proniknout do tajů zdejší zlaté horečky, která území opanovala na sklonku 19. století, spatřit nejvyšší horu Severní Ameriky, projít se přírodou se vzrušením, že kdykoli můžete narazit na zástupce zdejší divoké fauny, proletět se helikoptérou, projet Aljašku vyhlídkovým vlakem a mnohé další.
Můžete zde zažít nejrůznější dobrodružství jako nikde jinde na světě. Majestátní hory a scenérie jako vystřižené z časopisu či reklamy, setkání s grizzlym, naprosto panenská příroda, kempování v přírodě či naopak luxusní lodge. Projet se můžete na psím spřežení, užít si rybolov a v zimě si zde skvěle zalyžovat. Bezpočet různých turistických tras a zážitků na vodě (raft, kajak, whale watching). To vše dělá z Aljašky naprosto jedinečnou destinaci, kterou stojí za to alespoň jednou v životě vidět.
Aljaška je zemí zaslíbenou především pro venkovní aktivity a dobrodružství. Nicméně i tak lze zde navštívit různá muzea a návštěvnická centra.
Cestování s dětmi na Aljašku rozhodně nic nebrání. Je to jeden z cílů pro ideální rodinnou dovolenou. Děti si zamilují zdejší přírodu a pocit, že dobrodružství je na dosah. K tomu může rozhodně přispět i zdejší fauna, které dítě by nechtělo spatřit ve volné přírodě medvěda či losa. A co teprve pak whale watching. Pokud chcete umocnit dětské zážitky, můžete zvolit přenocování v kempu. Nicméně hotely jsou na rodiny s dětmi připravené a většina z nich nabízí rodinné pokoje a jiné aktivity.
Na Aljašku se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu a i časově náročnější přepravu na místě mezi jednotlivými cíli. Myslete na dostatečnou hydrataci a také v letních měsících na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Pokud se vydáte na výlety po okolí, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Problém může být v horských vnitrozemských oblastech a někdy i ve městě. Nicméně v turisticky frekventovaných oblastech většinou bývá situace příznivá a hotely poskytují pro handicapované veškeré vybavení a zázemí (např. bezbariérové pokoje atd.).
Alaska Railroad poskytuje plošiny pro invalidní vozíky na všech svých stanicích. Osobní vlaky jsou bezbariérové v souladu se zákonem o hendikepovaných občanech. Železniční vozy GoldStar Dome Alaska a soukromé vozy Wilderness Express a McKinley Explorer mají plošiny do míst k sezení druhé úrovně. Park Connection, luxusní autokarová přepravní služba, jezdící mezi oblastí Denali Park a Seward, provozuje autobusy rovněž vybavené plošinou. Vzhledem k tomu, že je nutné změnit konfiguraci sedadel, měli by cestující oznámit Park Connection alespoň 48 hodin předem, pokud budou vyžadovat bezbariérový přístup. Každý autokar pojme maximálně dva cestující na invalidním vozíku najednou.
Anchorage je největší město Aljašky a domovem asi 40 % populace celého území. Mnoho zdejších oblíbených kulturních míst a venkovních prostor města je pro hendikepované plně přístupných, mj. Anchorage Museum. Seward, malé přístavní městečko na poloostrově Kenai, je vstupní branou do ohromujícího národního parku Kenai Fjords. Zde můžete spatřit pobřežní fjordy, ledovce a hojnou mořskou zvěř, a to vše z pohodlí paluby. Hlavní místní tour operátoři provozují lodě přístupné pro invalidní vozíky. Na čluny však nelze umístit motorizované invalidní vozíky nebo skútry. Po předchozím upozornění mohou ale touroperátoři poskytnout ruční invalidní vozík pro použití na palubě i pro asistenční nástup. Návštěva Alaska SeaLife Center, hlavního aljašského rehabilitačního zařízení pro mořské živočichy, je rozhodně také skvělým zážitkem. Centrum je plně bezbariérové. Historická vesnice Talkeetna je základnou aktivit pro nejvyšší vrchol Severní Ameriky, Denali (dříve McKinley). Nejlepší způsob, jak zažít horu, je však pohled z výšky. Tyto lety jsou rovněž vhodné pro cestující s omezenou pohyblivostí, i když vyžadují pár kroků pro nástup do malého letadla. Mezi další, dobrodružnější a přístupné cestovní aktivity v této oblasti patří výlet vodním člunem Talkeetna Wilderness podél řeky Susitna nebo pro ty, kteří nemohou chodit na dlouhé vzdálenosti, ale mají lepší pohyblivost horní části těla, výlet na kajaku Denali na Byers Lake.
Do USA obecně může vycestovat jedině zdravý a očipovaný pes ve věku minimálně 6 měsíců. S sebou pak musíte mít jeho očkovací průkaz (důležité je především očkování proti vzteklině). Pokud nebudou dodržena všechna pravidla určená pro vstup na území USA, riskujete, že vašemu psovi bude vstup do země zamítnut. Každá země ve Spojených státech však má své specifické požadavky pro dovoz zvířat.
Podmínky pro vstup psů na území Aljašky jsou:
Veškeré detaily ohledně vstupu zvířat na území Aljašky a aktuální doporučení naleznete na stránkách Státní veterinární správy či CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Co se týká samotného cestování, svého psa můžete přepravovat buďto v kabině letadla – v přepravce o stanovených rozměrech (zpravidla jen psi do 8 kg) anebo pak v zavazadlovém prostoru. Konkrétní podmínky přepravy si zjistěte ještě před cestou u příslušné letecké společnosti.
Na rozdíl od většiny jiných rozvinutých zemí americký zdravotní systém neposkytuje zdravotní péči plošně celé populaci státu. Místo toho je většina občanů kryta kombinací soukromého pojištění a různých federálních a státních programů.
V žádném typu americké nemocnice není možnost bezplatného ošetření. Zatímco veřejné nemocnice mohou být o něco levnější než soukromé nemocnice, náklady jsou přesto velmi vysoké. Všechny nemocniční účty musíte hradit, a to i v naléhavých případech, buď vy nebo vaše pojišťovna.
Na území Aljašky se nachází 27 nemocnic, a to především ve větších městech, nicméně i menší obce mají svá lékařská zařízení.
Aljašské zdravotnictví je moderní a personál vysoce profesionální.
Tím, že na Aljašku cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do USA odlétáte.
Tím, že zdejší obyvatelé byli vždy odkázáni především na zdroje z okolní přírody, tak tradiční pokrmy na Aljašce obsahují zejména maso z divokých zvířat, ryby, mořské plody, mořské savce, lesní plody. Za vyzkoušení zde rozhodně stojí například:
Aljašský Senát v roce 2022 schválil zákon, který zvyšuje zákonný věk pro nákup a prodej tabákových výrobků z 19 na 21 let. Uvaluje také celostátní daň na vaping. Důvodem je samozřejmě prevence resp. omezení používání cigaret/e-cigaret u mládeže, v této kategorii byl za poslední dobu zaznamenán totiž velký nárůst.
Zákon Smokefree Alaska zakazuje kouření na uzavřených veřejných místech, včetně autobusů a taxíků, obchodů, barů a restaurací. Zákaz kouření a vapování je také na pracovištích. To zahrnuje pracovní prostory, soukromé kanceláře, hotelové a motelové pokoje, salonky pro zaměstnance, toalety, konferenční místnosti, učebny, jídelny, chodby, vozidla a další pracovní prostory zaměstnanců, které jsou pod kontrolou zaměstnavatele.
Aljaška se v historii potýkala s problémem s alkoholem, mnoho obyvatel konzumuje stále alkoholické nápoje velmi často. Proto některé obce, např. Bethel na jihozápadě, zrušily prodej těchto nápojů, jedná se však o výjimky. Každopádně věk, od kdy můžete koupit či konzumovat na Aljašce alkohol, je 21 let.
V rámci aljašského zákonu Open Container Law nejsou otevřené nádoby s alkoholem povoleny v cestovním prostoru auta a až na výjimky na jakémkoli veřejném místě mimo bar nebo restauraci. Řízení v opilosti pak na Aljašce znamená povinné třídenní vězení za první přestupek.
Na Aljašce se stejně jako v celých Spojených státech platí americkým dolarem (1 USD = 21,70 CZK, kurz k 05/2023), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle v městech i menších obcích dobře dostupné.
Spropitné na Aljašce je podobné jako spropitné v jiných státech USA. Je obvyklé, i když ne povinné, nechat spropitné a liší se podle typu a standardu služby. Spropitné nejvíce odráží vaši spokojenost, a tak jej personál často pečlivě monitoruje a snaží se pak případně o sebereflexi a napravení možných nedostatků. Pokud zanecháte 10 % z ceny, znamená to, že nejste zcela spokojeni, 15 % našeptává zaměstnancům, že služby byly OK, zatímco 20 % značí, že jste byli velmi spokojeni. Tj. pokud je vše v pořádku, očekávané spropitné se pohybuje kolem 20 % ceny.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu či v kavárně/restauraci/na čerpací stanici v Anchorage a jejich průměrnou cenu v amerických dolarech (USD):
Výše rozpočtu potřebného na Aljašku záleží čistě na vás, resp. na způsobu, jakým si chcete dovolenou užít. Prvně si musíte stanovit, zda preferujete spíše luxus, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené s málem. Důležitým kritériem je také fakt, zda budete po celý pobyt ubytování v jednom hotelu či penzionu se zajištěnou stravou, a tak jediné výdaje půjdou na výlety a suvenýry či zda se budete po Aljašce pohybovat na vlastní pěst a v ubytování bez jídla, například v kempech, a pak musíte do rozpočtu zahrnout právě i nákup potravin či restaurace. Rozhodující je rovněž forma dopravy, pokud si půjčíte automobil, pak musíte do rozpočtu začlenit také benzín. Aljaška je každopádně místem, kde můžete zažít mnohá dobrodružství (whale watching, rafting, heliskiing, let nad národním parkem, jízda na psím spřežení atd.), proto počítejte i s cenami za tyto věci, které nejsou často levnou záležitostí, ovšem většinou udělají z dovolené nezapomenutelný zážitek. Rozhodujícím kritériem je jistě i délka pobytu. Tak jako tak je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě.
Tím, že jednotlivá místa resp. atrakce na Aljašce jsou od sebe vzdáleny často stovky kilometrů, budete muset myslet i na dopravu. Vnitrostátní přelety zajišťuje letecká společnost Alaska Airlines. Proto pokud již víte, kdy a kam se budete chtít v rámci Aljašky vydat, rezervujte si svá místa s dostatečným předstihem. Často tak bude cena nižší a vy budete mít jistotu místa, protože tato letadla bývají většinou menší. Pokud si budete půjčovat automobil, což je asi nejlepší varianta způsobu dopravy po Aljašce, můžete ušetřit následujícím způsobem:
Slevu lze získat i v rámci ubytování. Luxusní hotely na Aljašce bývají drahé, pokud chcete ušetřit a zároveň zažít trochu dobrodružství, rozhodně zkuste kemp. Tábořiště mají skvělé zázemí a vy budete přírodě opravdu na dosah. Pokud však cestujete v jarních či letních měsících, je nutné místo rezervovat online v dostatečném předstihu (i několik měsíců).
Pokud chcete ušetřit na výdajích v restauracích, které navíc ne vždy jsou v aljašské přírodě a obecně na dlouhých vzdálenostech k dispozici, nakupte si vždy na druhý den zásoby v supermarketu a dělejte si piknik.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do hor či do divočiny, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé.
Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se na Aljašce připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v USA data i mimo wi-fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně.
V USA obecně fungují mobilní telefony na frekvenci 1900 MHz. Což pro novější zařízení nebývá problém, pro jistotu však na obale od vašeho telefonu ověřte, že je kompatibilní s touto frekvencí, často na něm najdete hledaný nápis 900/1800/1900 MHz.
Musíte mít také aktivován na svém telefonu roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb na území USA, Aljašku nevyjímaje, je U.S. Postal Service. Jejím úkolem je poskytovat univerzální službu každé osobě ve Spojených státech. Většina aljašských komunit však není propojena kvůli rozsáhlé ploše území a nedostatku povrchové dálniční a silniční infrastruktury. Ke splnění svého poslání na Aljašce používá poštovní služba letadla, vrtulníky, vznášedla a další způsoby netradiční dopravy k doručování pošty do 82 % obcí, které nejsou dostupné po silnici. Každopádně aljašská pošta funguje velice spolehlivě. Najdeme zde přes 200 poštovních provozoven.