sleva first minute až 23%

Austrálie a Papua Nová Guinea komfortněji

Po stopách lovců lebek

Spojte dva světy, které jsou si tak blízké a zároveň tak vzdálené. Uhlazené Melbourne se svou vynikající kuchyní a nádhernou pobřežní cestou, kosmopolitní Sydney a její ikonická opera a k tomu divoká Papua Nová Guinea a její obyvatelé, kteří žijí jako v době kamenné. Jak podobní jsou si lidé kmene Anangu z okolí hory Uluru a ti ze srdce papuánského pralesa? Porovnejte dva neslučitelné světy, které jsou jen pár hodin letu od sebe.

  • Nejobávanější kmen Huli
  • Po stopách lovců lebek, po stopách lidstva
  • Unikátní program
  • Jedinečné Melbourne a 12 Apoštolů na Great Ocea Road
  • Sydney, Modré hory i Ayers Rock
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, přelet Melbourne – Sydney přelet Sydney - Port Moresby, přelet Port Moresby – Goroka, přelet Mt.Hagen - Port Moresby, přelet Port Moresby – Brisbane, 6 x ubytování ve 3* hotelích v pokojích pro dvě osoby, 6x ubytování v Papua Nová Guinea se snídaní,3x plná penze v PNG, dopravu během celého programu, letištní transfery v Austrálii, prohlídky podle programu, SEN průvodce v Austrálii i na Papua Nová Guinea, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti, vstupné do památek a atrakcí v Papua Nové Guineji

Cena nezahrnuje:

víza, ostatní stravu mimo uvedené, ostatní vstupné, spropitné průvodcům a řidičům během celé cesty, drobné bakšišné za focení, osobní výdaje, cestovní pojištění  

Ubytování:

Melbourne – Melbourne CBD Hotel ****, 2 noci

Sydney – DeVere Hotel ***+, 4 (3) noci *

Uluru/Ayers Rock – Outback Pioneer Hotel ***+, 1 noc

Port Moresby – Holida Inn Express Port Moresby***, 1 noc

Goroka – Asaro Mudmen Eco Lodge***+, 2 noci

Mindima – Skeleton Eco Lodge***+, 2 noci

* V případě fakultativního výletu na Uluru se počet nocí v Sydney zkrátí na 3 a jedna noc je v resortu u Uluru/Ayers Rock.

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Check in

LETADLO

Odlet z Evropy a dlouhý let na druhý konec světa.

2. den: Už jsme tam?

LETADLO

Bože, stále jsme ve vzduchu, ale Austrálie je stále blíž.

3. den: Konečně Melbourne

MELBOURNE

Přílet do Austrálie. MELBOURNE: nejkulturnější město země a jedno z největších řeckých měst na světě. Dozvíte se, proč a rovněž které příjmení je nejčastěji používané v Melbourne. Jedno Vás jistě překvapí. Okruh městem a procházky po nábřeží u řeky Yarra. Projdeme se pěšky všemi známými a důležitými místy. V Chinatownu si vysvětlíme symboliku čínské brány na vstupu do této čtvrti. Podíváme se na důležité budovy, jako například budovu Královského výstaviště (UNESCO) a budovu Parlamentu státu Victoria.
Královské výstaviště pochází z roku 1880 a bylo postaveno za účelem uspořádání výstav pořádaných v letech 1851–1915. Výstavba budovy parlamentu začala v roce 1855 a od roku 1856 zde parlament zasedal. Nedaleko se nachází hlavní katolická katedrála svatého Patrika, která má ve skutečnosti titul bazilika minor a je sídlem arcibiskupa. Od baziliky je to jen na skok do Fitzroy gardens. Příjemný městský park slouží také jako veřejná botanická zahrada. Za návštěvu zde stojí The Conservancy, malý skleník s nádhernými květy. To už je na dohled k důležité historické budově. Je jí původní dům Jamese Cooka, který byl z Británie převezen sem a znovu poskládán. Je v něm expozice věnovaná tomuto mořeplavci, který byl jedním z prvních bělochů na pobřeží dnešní Austrálie.
Na okraji centra města je i místo, které je každoročně dějištěm jednoho z nejdůležitějších grandslamů, Australian Open. Federation square, místo setkání, shromáždění, koncertů a celkově kulturního dění. Moderní architektura zde dominuje a je kontrastem oproti historickým budovám na druhé straně cesty. Melbourne nabízí však daleko víc. Viz krásné budovy radnice, katedrály svatého Pavla, nebo se dopravte na vyhlídku Eureka Skydeck, odkud se naskytne nádherný pohled na město a okolí. Waterfront a přilehlé Docklands je stejně oblíbeným místem k odpočinku a nákupům. Hledáte restaurace? Je jich tu nepočítaně a pokud hledáte něco speciálního, Váš průvodce Vám poradí.

4. den: 12 apoštolů

MELBOURNE – GREAT OCEAN ROAD – MELBOURNE

Dnes nás čeká vyhlídková jízda po pobřeží po tzv. GREAT OCEAN ROAD, legendární cestě, postavené v době hospodářské krize, která dnes patří k nejkrásnějším v Austrálii, s cestami vinoucími se podél oceánu a pískových pláží až ke dvanácti apoštolům. Tato cesta je zároveň největším vojenským vzpomínkovým místem na světě, protože je celá věnována vojákům padlým v první světové válce a délka památníku je 243 kilometrů. Tehdejší vláda hledala možnost, jak zaměstnat navrátivších vojáků po 1.světové válce. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho místech prochází skalnatým pobřežím s nádhernými výhledy. Je zde množství zastávek, kde si vychutnáme tento jedinečný den.
Na místě známém jako Koala cafe budeme mít šanci vidět koaly, které žijí v okolních eukalyptových lesích a několik druhů papoušků. Zastavíme na těch nejkrásnějších plážích, abychom se procházeli po písku a sledovali surfaře. Jedna z největších značek tohoto sportu pochází z městečka Torquay, které je jakousi vstupní branou na toto úžasné pobřeží. Naše cesta vede přes město Apollo Bay, kde budeme mít čas na oběd, a přes národní park Great Otway až po nejslavnější skalní útvary 12 Apoštolů. Kolik jich vlastně je? Projdeme se na vyhlídku a podíváme na to, co okouzlilo už první obyvatele této části Austrálie. Z tohoto místa se vydáme do vnitrozemí a nejkratší cestou míříme zpět do Melbourne. Právě zde je množství farem, kde budeme hledat klokany. Na rozlehlých travnatých plochách se jich tu pasou desítky až stovky. Jsou divocí a nedá se tak říci, kde a zda je uvidíme. Šance je zde však vysoká. Po návratu do Melbourne nás čeká zasloužená večeře a individuální relax.

5. den: Opera v Sydney

MELBOURNE – SYDNEY

Opouštíme spolkový stát Victoria a přeletíme 1000 km, které oddělují dvě největší města v zemi a přistaneme v Sydney. SYDNEY rozhodně stojí za návštěvu. Po příletu se hned pustíme do prohlídky města. Prohlídku začneme v Hyde parku, na okraji, kterého stojí i první budovy, které byly vybudovány v nové trestanecké kolonií. Kolem knihovny a staré nemocnice přejdeme do botanické zahrady Royal gardens a na jejím opačném konci vyjdeme u Opery. Ikonická stavba, která proslavila Sydney a je symbolem tohoto města. Řekneme si něco o jejím vzniku a jejím autorovi, který projekt opustil rozestavěný a nikdy dokončenou operu neviděl. Opera se nachází v lukrativní čtvrti s luxusními restauracemi a výškovými budovami.
Uprostřed se nachází přístav Circular Quay, odkud odplouvají lodě sloužící jako hromadná doprava a také výletní lodě. U přístavu je i stará čtvrtá The Rocks s galeriemi, restauracemi a přístavem pro velké, zaoceánské výletní lodě. Zůstaňte v této části města a vychutnejte si její úžasnou atmosféru a dopřejte si chutnou večeři v některé z množství možností. Sydney je multikulturní město a odráží se to i v nabídce restaurací. Sydney je město, kde se neustále cosi děje, jeho vynikající poloha vás vyzývá, abyste zde strávili více dní a přesně to i uděláme.

6. den: Sydney on the Rocks

SYDNEY

Uvolněný a oddychový den. Pokud máte vlastní program, dnes je na něj čas. Nebo pokračujte s průvodcem v prohlídce města. Začneme tam, kde jsme skončili včera. Přejdeme do čtvrti The Rocks a přijdeme na nájezd mostu Harbour bridge. Je druhou ikonickou stavbou města a pohled na záliv zkrášluje již od roku 1932. Přejdeme jeho celou délku, přibližně 1000 metrů. Je z něj nádherný pohled na panorama města a slavnou operu. Přejdeme na druhou stranu a sedneme na loď, která nás zaveze do Darling Harbour, druhý městský přístav. Zde se stejně jako v Circular Quay nachází množství atrakcí a restaurací. Hlavními atrakcemi jsou akvárium a námořní muzeum. V sousedním nákupním centru Harbourside je často vyhledáváno Hard Rock Cafe a množství obchodů. Na opačném konci Tumbalong parku je čínská čtvrť.
Pokračujeme k městské radnici a k hlavní anglikánské katedrále, kostelu svatého Ondřeje. Zastavíme se u sochy královny Viktorie a vstoupíme do budovy, která byla po ní pojmenována. Stavba je zapsána na seznamu kulturních památek Austrálie. Zevnitř je nádherně zdobená a rekonstruována. Původní tržnice dnes slouží jako nákupní centrum. Jiným viktoriánským nákupním centrem je Strand Arcade jen o 1 blok dál na opačné straně cesty. Jiná, ale neméně zajímavá architektura jistě zaujme každého. V této části města se stále pohybujeme kolem vyhlídkové věže, na kterou se určitě vyplatí vyvézt a podívat na město z ptačí perspektivy. Nebo si vyberte jinou atrakci, Sydney jich nabízí velké množství. Navštivte akvárium, Zoo Taronga, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě, galerii Nového jižního Walesu a podobně. Večer si "skočte" do opery na některé z představení. Průvodce Vám pomůže s nákupem lístků. Zažít vystoupení je jiný zážitek, jak se na budovu, i když jedinečnou, dívat zvenčí.

7. den: Koaly a dědictví UNESCO

SYDNEY – BLUE MOUNTAINS – SYDNEY

Den věnovaný odpočinku na některé ze slavných pláží, nebo fakultativní výlet do Modrých hor. Vyrazíme z hotelu brzy ráno a směřujeme na západ. Po přibližně 45 minutách přicházíme do známého parku Featherdale. Zde se můžete setkat s původními obyvateli Austrálie, než sem přišli první lidé. Koaly, klokany, ježury a dalšími. Některé jsou kontaktní, a tak se jich můžete i dotknout. Ve volné přírodě to nezkoušejte. O další hodinu dále přicházíme do městečka Katoomba, uprostřed Modrých hor. Tyto dostaly název podle namodralého oparu, který se nad nimi drží. Jsou to částečky odpařují se z eukalyptových lesů a způsobují zvláštní lom světla.
Návštěvnické centrum je na místě zvaném Echo Point, odkud je výhled na jeden z nejkrásnějších a určitě nejznámějších vápencových útvarů, Tři sestry. Řekneme si tu legendu, jak tyto skály vznikly a proč se jmenují Tři sestry. Z tohoto místa se přesuneme k další atrakci, Scenic world. Zde se převezeme lanovkami, které kromě příjemného zážitku i drží určité rekordy. Je tu nejstrmější pozemní i vzdušná lanovka. Projdeme se krátce nádherným pralesem a podíváme se na místní vodopády. Tímto zakončíme nádherný a aktivní den a vrátíme se do Sydney. Celodenní výlet, který patří mezi aktivity, které byste v Sydney měli zažít.

8. den: Srdce Austrálie

SYDNEY – ULURU/AYERS ROCK

Letíme do srdce australského Outbacku, k magickým skalám Uluru / Ayers rock, které jsou pro původní obyvatele Austrálie posvátnými. ULURU nebo AYERS ROCK: Skála, která je dvakrát tak velká jako centrální Londýn, je lemovaná jeskyněmi, které sloužily na kmenové ceremonie a jako pohřební komory původních obyvatel Austrálie. Leží 335 kilometrů jižně od nejbližšího města, Alice Springs a je tak na skutečně odlehlém místě. Místní obyvatelé tradičního kmene Pitjantjatjara Anangu ji považují za nejposvátnější místo. V celé oblasti a také na samotné skále žije množství duchů jejich předků. Řekneme si některé z legend a příběhů, které se vážou k období před příchodem člověka – Dreamtime / Dreaming (Čas snění / Snění). Podle jedné z nich Uluru postavili dva chlapci v období tvoření světa, kteří si zde hráli v bahně po dešti. Dnes se po příletu podíváme na tyto fascinující místa. Množství skalních převisů, útvarů a zákoutí zde připomíná tyto příběhy, nebo ukrývají skalní malby.
V okolí Uluru strávíme celé odpoledne až dokud si zde západ slunce nepohraje s barvami a my si vychutnáme neustále se měnící scenérii uprostřed suché krajiny. Ubytováni budeme v resortu Yulara, což je jediné místo v blízkosti Uluru, kde je možné přespat. V resortu se nachází od kempu až po 5 * hotel celá škála ubytovacích zařízení. Jídlo zde nabízí několik restaurací, základní věci si můžete nakoupit v malém supermarketu. Po resortu jezdí autobusová doprava, a tak se můžete přepravovat z jednoho místa na druhé, pokud se nechcete procházet. Zaměstnanci jsou všichni z kmene Anangu a tak se zde také můžete dozvědět něco o jejich kultuře, nebo také například jak lovit s bumerangem. Resort nabízí mnoho možností.

9. den: Bye, bye Austrálie

SYDNEY

Pokud jste zvolili fakultativní výlet do středu Austrálie, vzbudíte se ještě v typickém Outbacku. Pokud jste zůstali v Sydney, máte možnost strávit část dne nákupy, kávičkami a procházkami po tomto neuvěřitelně příjemném městě.

10. den: V 6. distriktu

PORT MORESBY

Přílet do Port Moresby. Welcome to Papua New Guinea alias PNG. Přistáli jsme nedaleko 6. distriktu na Jacksonově letišti. Exotická pasová kontrola, první dotek s pevninou a zajímavou Oceánií. Papua Nová Guinea leží na 2. největším ostrově světa, kde si domorodci z jiných kmenů nerozumějí často ani slovo. Tajemství PNG dodnes nejsou objevena. Centrální Moresby, lokální pláž Ela beach a vyhlídka na město. Izolované hlavní město, které není spojeno se zbytkem země žádnou cestou, pouze letadlem. Už dnes se ponoříme do fascinující historie této země, kterou drancovali bílí australští imigranti a vztahy ani dnes nejsou růžové. 857 různých jazyků, stovky kmenů považují tuto zemi za svůj domov již tisíce let. S kulturou alespoň některých místních národů se seznámíme přímo na místě. Tradiční parlament a tržiště Bokor budou patřit také mezi naše zastavení. Vesnička Hanuabada kmene Motu je rájem pro fotografy. Domů se domorodci dostanou pouze lodičkou nebo po dřevěných vysutých chodnících, kterým chybí desky, a tak se snadno propadnete. Z jejich jazyka vznikl státní jazyk Hiri Motu. Hiri jsou známé obchodní cesty, které lidé kmene Motu realizovali každoročně od pradávna. Tisíce let vyváželi hliněné hrnce a dováželi sago. Nejstarší část města, ale i moderní Vision city a Harbour city vedle Kenedobu. Rugbyový stadion a úlovky na rybím trhu Koki kde si vysvětlíme kdo to je Tkačenko.

11. den: Když vdovy pláčou

PORT MORESBY – GOROKA

Přesun na domácí terminál, odkud nás čeká přelet do Goroky. Air Niugini ještě jednou vzlétne vzhůru a přes tyrkysový oceán a papuánskou džungli se dostane až do oblak na hranici vysočiny, spustí se dolů a přistane v srdci PNG. Přesuneme se do džungle do naší Eko lodge, kde strávíme příjemný večer obklopený džunglí a původními kmeny. Vítejte v srdci PNG, v oblasti, kterou obývá kmen Asaro. Asaro, Bahenní lidé, je malá skupina 150 kmenů, které sdílejí horskou džungli Asaro s exotickými ptáky, jsou pestřejší než většina ostatních. Od krku po paty jsou pokryty bílou hlínou a kráčejí pomalu, jejich těla jsou napnuta jako tětivy luků. Někteří lidé mají v lucích založené šípy, zatímco jiní mají hole a oštěpy. Na prstech mívají červeně namazaný bambus. Může tak prodloužit prsty o desítky centimetrů a lze je nabrousit do špičky ostré jako břitva, podobně jako obří drápy. Jsou naprosto tiší, i když mluví. Toto budou na dva dny naši nejbližší sousedé. Pojedeme na návštěvu do jejich vesnice, podíváme se, jak žijí, jak bydlí, co vaří a jaké mají zvyky. Vysvětlí nám také způsob, jakým vdovy truchlí za svými muži. Se zbraněmi, jaké jsme již první den viděli, není překvapením, že vdovy jsou ve vesnici neustále přítomny. Zažijeme smuteční ceremoniál a z vesnice se vydáme zpět džunglí do naší lodge. Poslouchejte zpěv ptáků a ostatní zvuky přírody. V lodge nás čeká večeře a nocleh.

12. den: Bahenní lidé a Hořící hlavy

GOROKA

Ranní procházka na horu Gurupoka (žádná náročná túra), která nám zabere přibližně 25 minut. Přicházíme do staré jeskyně, která slouží jako místo, kde se konaly a konají duchovní obřady spojené s oběťmi. Po návštěvě jeskyně pokračujeme na vrchol posvátné hory Gurupoka, kde je postaven kříž. Sjíždíme zpět do naší lodge na chutný oběd. Z čeho bude? V kuchyni používají téměř výhradně produkty lokálních farmářů a vlastní produkce. Eko lodge, jak se patří. Po obědě uvidíme tradiční výrobu masek Asaro. Nebojte se zašpinit od bahna, které se k výrobě používá. Zde pochopíme, proč se jim říká „Bahenní lidé“. Nahlédneme tak do dalších tajů lidí, o kterých jste dosud možná ani neslyšeli. Masky jsou hotové a my jsme tak připraveni ke slavnosti, kdy se tyto masky také používají. Nabruste si bambusové drápy a jdeme slavit vítězství. Tanec Moko Moko je tanec vítězství, který „Mudmeni“ tancovali po vítězství v jejich kmenových bojích. Moko Moko bude pro nás, neočekáváme, že by se právě vrátili muži z boje. Později odpoledne se minibusem (20 min) vydáme za kmenem "Hořících hlav z Gimmesave". Proč se jim říká Hořící hlavy pochopíme na místě. Předvedou se také dámy z tohoto kmene a uvidíme tak samostatnou součást kmenové kultury. Večeře a druhé přenocování v Asaro Mudmen Eco Lodge.

13. den: Chodící kostry, nebo kmen Kostlivců?

GOROKA – MINDIMA

Budíme se za zvuků divočiny a po snídani nasedáme do našeho minibusu. Opouštíme lidi Asaro a město Goroka, abychom se dostali do další, neméně zajímavé oblasti. Pokud všechno dobře půjde a cesta bude podle našich představ, 90kilometrová cesta nám zabere přibližně 3 hodiny. Pojedeme pomalu, o to více budeme mít možnost v klidu sledovat život vedle silnice s honosným názvem Highlands Highway (dálnice přes Vysočinu). Přesuneme se do oblasti Mindima, kde se ocitneme na území Kostlivců z kmene Bugamo. Ubytujeme se, dopřejeme si oběd a připravíme se na lov. Pro lov dalších zážitků. Čeká nás mystické odpoledne v mystické jeskyni. S naším průvodcem opouštíme lodge a vydáme se objevovat zázračnou jeskyni opředenou legendami, kde historie kmene kostlivců začala. Zde budeme svědky tradičních tanců a zpěvů, které se úzce vážou k lidem, kterým říkají Kostlivci – Skeleton people. Tanec nám převypráví jejich příběh, a dozvíme se, jak přišli ke svému slavnostnímu zevnějšku. Po frenetickém představení v jeskyni se vrátíme zpět do naší lodge. Tady se podvečer setkáme s Lovci hmyzu. Další kmen, další zvláštnosti a zvyky. Je až neuvěřitelné, jak odlišně dokáží žít lidé, kteří jsou v podstatě bezprostřední sousedé. Poznáme také jejich tradice a strávíme s nimi večer. Jak a proč loví hmyz? Jak hluboko se dostanete pod „kůru“ s těmito lidmi? Pro někoho to může být silnější zážitek, pro někoho chutnější... Rozloučíme se s Lovci hmyzu. Večeře, která nás čeká, bude trošku odlišná než u těchto lovců. Ubytování opět v eco-lodge, v srdci džungle, mezi domácími kmeny a zvířaty. V takto odlehlé oblasti, jako je Vysočina Papuy Nové Guineji, dostává slovo „udržitelnost“ ten skutečný smysl.

14. den: Čarodějové, domy na stromech a Prašní chodci

MINDIMA

Další budík a další ráno. Vstáváme, posílíme se a vyrážíme na naši cestu. Čeká nás opět den plný poznávání dalších kmenů. Nedaleko naší lodge žije kmen, kterému říkají Narku prašní chodci, nebo tradičně Ash Kondai Pia (Narku dust Walkers). Nahlédneme do jejich příbytků, do jejich (opět) jiné kultury a tradic. Proč se jim říká Prašní chodci? Dozvíte se na místě od našich průvodců. Když závěrky našich fotoaparátů docvakají a udělají už tisící fotku, opustíme vesnici Narku a vrátíme se do lodge na oběd. Nevynechejte žádný kousek jídla, odpoledne pokračujeme. Po krátké procházce se setkáme s klanem Gamganu na vrchu Mount Veecap. Spolu s klany Sungakane a Bruglgauma patří také do kmene Narku a žijí v oblasti městečka Kundiawa. Hovoří dialektem Kuman. Lidé v této oblasti se věnují pěstování kávy, nejrozšířenější jsou sorty Arusha a Blue Mountains. Vysoká nadmořská výška a jílovitá půda přeje právě těmto odrůdám. Po návštěvě Gamganu pokračujeme dál a budeme hledat kmen Čarodějů, kteří dosud bydlí v domech na stromech. Vykouzlí nám hlavní kmenový čaroděj více než jen úsměv na tváři? Necháme se vesnicí Gumbo a jejími obyvateli překvapit. Uvidíme čarodějovy následovníky a možná uvidíme i jeho nástupce. Troufnete si vejít do domu, který je postaven ve výšce několika metrů na zdánlivě nevhodném místě? Proč žijí na stromech? S každým kmenem, s každým nově navštíveným klanem se nám vynořují otázky. Doma při prezentacích fotek rodině a přátelům budete dostávat podobné dotazy, tak se snažte zapamatovat maximum. Poslední fotky, poslední podání rukou a vracíme se do naší lodge. Vychutnáme si poslední noc obklopeni vždyzelenou džunglí a svěžím vzduchem papuánských vrchů.

15. den: Z kotle kmenů zpět do hlavního města

MINDIMA – MT.HAGEN – PORT MORESBY

Ranní káva přímo z místních farem nás připraví na závěrečnou etapu naší cesty. Jestli chceme či nechceme, dnes máme v plánu návrat do civilizace. Po snídani dáme sbohem kmenovým zvyklostem a vyrážíme na naši cestu do města Mt.Hagen. Čeká nás 88 kilometrů a přibližně tříhodinová cesta po papuánských silnicích první třídy. Připoutejte se, trochu to bude házet. Na letišti v Mt.Hagen nasedneme do „hřmícího ptáka“ a přeletíme do hlavního města PNG, kam se z této oblasti autem nedostanete. Neexistuje zde žádná spojnice, po které by auta projela. Země je opravdu divoká a my se vracíme z jejího srdce, z kotle kmenů. Port Moresby už známe a u drinku během večeře budeme vzpomínat na zážitky, které jsme právě zažili.

16. den: Všechno dobré jednou končí

PORT MORESBY – EVROPA

Tady naše cesta končí. Opustíme nádhernou Papuu, přeletíme do některého z dopravních uzlů mimo tento fascinující ostrov a pokračujeme dlouhým letem domů. Pro pohodlný let doporučujeme business class.

17. den: Přílet domů

EVROPA

Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.

Austrálie a Papua Nová Guinea
<
>
Cestu začneme v kouzelném MelbourneTěšit se můžete na skalnaté pobřeží 12 apoštolůSydney s CK SEN na dosahNoční pohled na operu v SydneyVyfotíte se před australskou dominantou - UluruPodíváte se na nejznámější pláž Austrálie - BondiMůžete být ubytováni v hotelu Intercontinental RialtoOperu v Sydney si vyfotíte i z jiného pohleduDominanta pestré Brighton beach v MelbourneTěšit se můžete na nejznámější pohled na Blue MountainsOd našich SEN průvodců se dozvíte legendu o skalách Modrých horSEN v AustráliiKdyž budeme mít štěstí dostaneme se ke klokanům blízkoKoaly jsou typičtí vačnatci pro eukalyptové lesy AustráliePohled na klokany je opravdu zážitekVýhled na skalnaté pobřeží 12 apoštolůPobřeží si prohlédnete z více úhlůKlokani jsou v Austrálii všudepřítomníUluru je známé svou barvou při západu slunceCestou ke Kata TjutaPotkáte se s lidmi z kmene Pitjantjatjara AnanguUmění AborigincůProhlédnete si i malby australských démonůDostanete se na místo těchto austrálských maleb - BurrungkuyS CK SEN ochutnáte klokaní steakyMelbourne CBD HotelPokoj v hotelu Outback Pioneer, Ayers RockBazén v hotelu Outback Pioneer, Ayers RockPřelet z Austrálie na ostrov Papua Nová Guinea Přírodní krásy Papui Nové GuineyNávštěva místního kmeneKaždý kmen má svůj jazyk a své tradice Bydlení v eko logde v Goroce Ubytování uprostřed džungle  Každá lodge je zde jináUbytování v džungli je zážitkemPřekvapivě vysoká úroveň v těchto podmínkáchBojovníci kmene Asaro MudmanTradiční hořící čelenky kmene kostlivcůRituál kmene kostlivcůKdo vydrží nejdéle teplo sálající z hořící čelenkyKmen koster je fascinující Nejobávanejší kmen PNGPoznáme život místních kmenů Fascinující barevnost a rozmanitos místních kmenů Setkání s místním kmenem Kmen Asaro Mudman - neboli bahenní lidé jsou jedním z nejznámějších kmenůNavštívíme fascinující kmen AsaroAsaro je domov slavných bahenníc mužů Tradiční rituály místníchSvět, kde vládne příroda a přírodní lidéDěti, které jsou vychovávané podle tradic kmene Huli Svět dávných tradic pokračuje Tradiční kmenový tance Kmeny mají rozdílné masky, vzory i totemy Vytvoření masky na obličej trvá hodiny Barevné portréty místních kmenůStařešina kmene Huli Exotické kmeny, které nenajdete nikde jinde na světě Kmeny mají rozličné oděvy i zvyka a jazyk
Dominanta pestré Brighton beach v Melbourne

Austrálie - letecký okruh, byli jsme nadšeni

Dobrý den,

Měli jsme s manželkou tu příjemnou možnost se prostřednictvím vaší cestovní kanceláře podívat po Austrálii. Máme s Vámi již násobnou velmi dobrou zkušenost a ani tentokrát jsme nebyli zklamáni, ale právě naopak, byli jsme nadšeni. Bohové nám byli nakloněni takže i počasí vyšlo, ale to ostatní je už vaše zásluha. Zájezd byl dobře časově rozložen, takže se nemuselo spěchat a ani nikde zbytečně čekat. Viděli jsme to nejzajímavější z měst i hodně přírody.

Bez našeho průvodce by se to však asi nepovedlo. Máme s nimi výborné zkušenosti již z minula a jeví se to tak, že od zájezdu k zájezdu jsou stále lepší a to se potvrdilo i nyní. Pan Jirka Jobánek by prostě výborný. Měl jednání vůdce, vše (i naše manýry) řešil s naprostým klidem a zřejmě jeho delší pobyt v Austrálii ovlivnil, že nás zasypával množstvím informací, které nosil v hlavě a nepotřeboval žádné noty. Byl velmi obětavý, případný volný čas se snažil vyplnit dalším programem. Odřídil spousty kilometrů, kdy my padali únavou. Když bylo potřeba pomohl a poradil. Pokud v budoucnu vezmeme do rukou váš katalog, pak to bude z velké části zásluhou právě pana Jirky.

Božena a Vladimír Menšíkovi, Uničov

Čti více

Austrálie - letecký okruh plný krásných zážitků

Dobrý den,
vrátili jsme se se zájezdu pořádaného CK SEN. Chtěli jsme poděkovat za velmi dobře vybranou trasu, dobré ubytování a především za skvělého a ochotného průvodce Jirku Jobánka. Jirka si uměl poradit se všemi našimi nápady a nic nebylo nemožné) Byli jsme velmi spokojení, máme plno krásných zážitků. S Vaší CK jistě ještě někam do světa vyrazíme a budeme ji známým doporučovat.

Marcela Řezáčová

Čti více

Austrálie - děkuji za výbornou organizaci

Pobyt v Austrálii byl bez komplikací a počasí bylo jako na objednávku. Nejvíce na nás zapůsobil resort Lake Crackenback! Od opravdu luxusního ubytování na břehu jezera, přes příjemné prostředí až po grilovačku pod Jižním křížem s návštěvou asi 15 klokanů 10 metrů od nás. Absolvovali jsme pod vedením Jirky i trénink hodu bumerangem. V Sydney jsme měli co dělat, abychom si stihli všechno prohlédnout – projít botanickou zahradu, vyvézt se na vyhlídkovou věž, prohlédnout si budovu Opery, Aquarium, Wild Life, Bondi Beach, focení s domorodci a mnohé další. My jsme se v Sydney oddělili od vracející se skupiny a přesunuli jsme se na Fiji, kde nás velmi mile přivítali zástupci CK SEN. Už na letišti nám všechno vysvětlili, odvezli nás do hotelu, kde počkali, dokud nás neubytovali a také nám potvrdili, že pro nás přijdou v den odjezdu. Ubytování v hotelu Sofitel v Nadi bylo krásné a pohodlné. Teploučký oceán, bazén v areálu se sladkou vodou, příjemné počasí, fakultativní výlet na South Island a Bounty se šnorchlováním nad korálovými útesy, surfing, vynikající strava a velmi milý personál nejen v našem hotelu, ale všude, kde jsme se pohnuli, udělali krásnou a nezapomenutelnou tečku za dlouhým výletem na jižní polokouli. Děkuji za výbornou organizaci výletu a přeji krásný a úspěšný rok všem zaměstnancům CK SEN.
MUDr. Edita Hlaváčková

Čti více

Papua Nová Guinea - splnila jsem si svůj cestovatelský sen

Ahojte, mám upřímnou potřebu poděkovat všem, byť jsme každý jiný a každý silná osobnost, za úžasný čas strávený ve Vaší společnosti a na nádherných místech. Nevím, co bylo lepší, či hlavní ostrov Papuy Nové Guiney nebo úžasné Šalamounovy ostrovy a čisťoučké a hyperexotické Nové Irsko. Cestuji celý život, ale tady jsem byla nejdále. Splnila jsem si svůj cestovatelský sen a úplně jinak, než jsem celé roky cestovala. I jako žena jsem to zvládla. Přeji všechno dobré a zdravím již ve velmi pracovní náladě. Tato cesta se SNEM byla tou nejlepší, co jsem zažila a posunula mě v životě dopředu. Děkuji. Soňa

Čti více

Papua Nová Guinea - v myšlenkách se vracím k nezapomenutelným zážitkům

Dobrý den do SNU, rád bych poděkoval za zprostředkování opravdu top cesty na druhý konec světa, kam se jen tak někdo ani neodváží vůbec jet. Papua Nová Guinea je v našich končinách naprosto nepoznaná země. V provedení CK SEN se jedná o absolutně bezpečnou cestu za domorodými kmeny, které už nikde jinde nenajdete. Jsou stále odtrženi od novodobého světa a žijí si po svém, ctí své zvyky a tradice, rituály, které nepředvádí jen pro pobavení turistů. Je to něco neskutečného, musí se to zažít, nelze to popsat slovy. Džungli střídají hory, ostrovy, pláže. Je to směsice pestrého dobrodružství každý den. Toto lze nazvat exotikou, barevný kmen Huli a jejich posvátné rituály vás totálně odzbrojí. Doma neustále prohlížím fotky a v myšlenkách se vracím k nezapomenutelným zážitkům. S fotkami, které si přivezete z Papuy není opravdu těžké vyhrát fotosoutěž. Vřele doporučuji, děkuji a zdravím našeho skvělého průvodce Marka. S pozdravem Standa V.

Čti více

Na návštěvě u kmene Huli - Nová Guinea

Po návštěvě kmene Huli si domů odnesete fotky s jejich nádherně pomalovanými tvářemi, neuvěřitelnými vlasy a budete provrtáni jejich pyšným pohledem. Stojí to zato. Oblast ve které žijí, je nádhernou vysokohorskou džunglí s čerstvým vzduchem s nejvyšším bodem těsně nad 3000 metrů. Tzv. vysokohorská dálnice začíná v přístavním městě Lae a končí právě zde, v Tari. Huli si potrpí na to, jak vypadají, a ne nadarmo téměř vždy vyhráli soutěž kmenových tanců / zvyků, která se každoročně koná ve městě Mt. Hagen a je fantastickou přehlídkou kmenů z Papuy Nové Guineje (schází se jich zde kolem 100). Z malebného letiště, na které létá jeden pravidelný let denně, pokud počasí dovolí, můžete odletět do Port Moresby, proletět přes vysočinu malým soukromým letadlem a triumfálně přistát na letišti Mt. Hagen v dalším údolí, které hraje barvami a kmeny. Úrodné údolí pod sopkou Mt.Hagen (3778 metrů). Údolí chrání Mt. Rondon, Mt. Hagen a v dálce zubatá 4000vka Giluwe. Bránou v horách se dostanete do pekelného Sepik. Centrální poloha Mt.Hagenu a vynikající podmínky pro zemědělství způsobily, že se z města stal kmenový New York a s několika z unikátních kultur země se můžete setkat právě zde.

Čti více

Modré hory Austrálie

Sydney po dvoudenní prohlídce už známe jako vlastní boty a dnes je čas vyměnit velkoměsto za překrásný kus přírody. Čeká nás fakultativní výlet do Modrých hor, které jsou od centra města vzdálené něco více než hodinu jízdy. My opouštíme Sydney, respektive jen centrum, protože naší první zastávkou bude předměstí Blacktown vzdálené od centra přibližně 45 minut po dálnici M2. Důvod návštěvy tohoto předměstí je zoopark Featherdale Wildlife Centre, který je domovem více než 350 původních zvířecích druhů Austrálie. Tato rezervace se vyvinula z drůbeží farmy na jeden z nejlepších privátních zooparků v Austrálii. My se v tomto zooparku těšíme zejména na blízké setkání s klokany a wallaby, které si můžeme i pohladit, pokud jim nabídneme něco na zub. Mimo jiné zde máme možnost vidět psy Dingo, krokodýla mořského, Kasuára Přílbového, koaly, ježury a mnoho jiných. Měli tu i Tasmánského ďábla, ale na mou otázku, kde je, protože jsem ho tentokrát v ohradě neviděl, mi odpověděla zaměstnankyně Jackie, že před měsícem zemřel. Podle všeho zemřel na stáří. Je čas pokračovat dál a směřujeme do městečka Katoomba, o kterém se říká jako o srdci modrých hor. Toto malebné městečko nacházející se v nadmořské výšce 1017 m.n.m. bylo založeno koncem 19. století (1879) za účelem těžby uhlí dole v údolí. Zastavíme u návštěvnického centra Echo Point, odkud máme vyhlídku na 3 sestry. Právě díky nim je městečko Katoomba ze všech okolních měst modrých hor nejnavštěvovanější. Tyto tři vrchy, z nichž každý dosahuje výšky více než 900 metrů, jsou opředené aboridžinskou legendou, která hovoří o třech sestrách jménem Meehni, Wimlau a Gunnedoo žijících v údolí Jamisonova kmene Katoomba. Zamilovali se do tří chlapců ze sousedního kmene Nepean, ale manželství bylo kmenovým právem zakázáno. Bratři z tohoto zákona nebyly nadšeni a rozhodli se použít násilí a tři sestry unesli. Mezi kmeny se strhl boj a tři sestry byly stařešinou přeměněny na kámen, aby je ochránil. Stařešina byl však v boji zabit a nebylo nikoho, kdo by je proměnil zpět. Legenda je sice krásná, ale my však věříme verzi, že jsou vytvořeny zemskou erozí, přičemž jemný pískovec jednoduše eroduje pomocí větru, deště a řek, což způsobilo, že "útesy" obklopující údolí Jamison se začaly pomalu lámat. Počasí máme ideální a viditelnost je víc než dobrá. Samotný název modrých hor vznikl ne proto, že by tam byly modré stromy nebo hory, ale proto, že vypařováním oleje z eukalyptových lesů vzniká v údolí břidlicově zbarvený opar. Směřujeme k vyvrcholení našeho dne, kterým je "lanovkový" park Scenic World. V SEN skupince převládá z okolního prostředí nadšení, ve kterém pokračujeme po 2,4 km dlouhé procházce. Připomíná nám to prales jako z jurského světa s minimem dopadů člověka na přírodu. Připraveným i štěstí přeje, a to jsme my tedy byli. Víme, že modré hory jsou domovem lýrochvosta nádherného, ​​kterého jsme měli i my šanci zahlédnout. Byla to sice samička, která nemá tak výrazné zadní peří jako sameček, ale je to pro nás zvířecí zážitek č. 1 dnešního dne. Přesouváme se na druhou lanovku, modrou, která je dlouhá 543 metrů a pomaličku nás vyveze na vrchol k centru. Tato lanovka je nejstrmější a největší "vzdušná" lanovka na jižní polokouli. Ze dvou lanovek máme tedy 2x nej. Tou třetí je lanovka vedoucí mezi skály.

Čti více

Great ocean road

Je 7 hodin ráno a my se z Melbourne vydáváme na celodenní výlet plný zážitků. Směřujeme na jihozápad po dálnici M1 a asi po hodině a čtvrt se dostáváme u městečka Torquay na slavnou Great Ocean Road (GOR), tedy velkou oceánskou cestu. Patří mezi nejscéničtější pobřežní cesty na světě a jednoznačně spolu s Great Coast Road – velkou pobřežní silnicí na Novém Zélandu na západním pobřeží, patří mezi ty nejkrásnější, jaké s CK SEN navštěvujeme. První zastávku máme v městečku Anglesea, které je pro nás prvním střetem s Jižní Tichým oceánem. Tato oblast je velmi populární vánoční destinací pro obyvatele Melbourne. Kromě klidné atmosféry tu najdeme i několik golfových hřišť, na nichž je možné v dálce pozorovat pasoucí se klokany šedé. Pokračujeme po silnici zhruba 16 km a zastavujeme se při známém památném oblouku, bez kterého by tato cesta nebyla cestou. Tento památný oblouk je vzpomínkou na opraváře a vojáky z první světové války, kteří postavili tuto "velkou oceánskou cestu". Oblouk je však znovu postaven již potřetí a věříme, že naposledy, protože byl několikrát zničen. Důvodem byly bouře, rozšiřování silnic a naposledy to byl "požár Popeleční středy", který zde řádil v únoru 1983 a táhl se právě z městečka Anglesea. U památníku vidíme i měděné sochy dělníků, kteří pracovali pouze se základními nástroji. Tato 243 km cesta podél jihovýchodního pobřeží Austrálie byla dokončena roku1932 na počest těch, kteří bojovali v 1. světové válce. Historii a smysl této cesty už tedy známe a pokračujeme po ní dál. Asi po 50 minutách se zastavujeme v malé kempinkové komunitě Kennett River, kde si na půl hodinky uděláme tzv. coffee break. Tato vesnička má velkou populaci koal. Z těch jsme tu však viděli vysoko na stromě pouze jednu, ale mile nás potěšili přítulní papoušci královští - Alisterusy, jakož i papoušci Kakadu, kteří nám přistály na hlavách a rukou a zobaly nám ptačí zob přímo z ruky. Uloveným zážitkem byl malý, ale robustní ptáček Kookaburra (Rybářík chechtavý), jehož je většinou jen slyšet, ale ne vidět. Nálada v naší skupině je více než jen pozitivní a od začátku zájezdu nám vychází všechno. Ať už počasí nebo i štěstí na zvěř. Je čas na oběd. Po obědě pokračujeme přibližně 30 km dále po silnici a vstupujeme do národního parku Cape Otway, kde hledáme v korunách stromů medvídky koala, kteří vlastně s medvídky nemají absolutně nic společného. Hledáme, vykrucujeme krky z auta do výšky, ale nakonec zahlédneme něco běhat vedle cesty. Toto není možné, křičím! Naše štěstí se opět naplňuje a vidíme koalu asi metr od nás, jak si kráčí vedle cesty a leze na keř, který jsme měli na úrovni očí. Paráda. Takový střet s koalou byl i pro mě premiérou a bylo to přímo neuvěřitelné, jak krásně se tento malý živočich usadil mezi větve a začal chroupat své oblíbené eukalyptové listy. Zážitek, který jsme zde ulovili nám zůstane v paměti na celý život a takovou realitu jsme určitě ani ve snu nečekali. Pokračujeme dál a pomalu se dostáváme tam, proč celou tuto cestu absolvujeme. Je to národní park Port Campbell velký pouze 17,5 km², který je domovem slavných 12 apoštolů. My se podíváme nejprve na dva z Gibbsonovych schodů a pak pokračujeme k návštěvnickému centru, kde necháme auto a jdeme pěšky. Tyto unikátní vápencové útvary patří mezi nejkrásnější přírodní památky Austrálie, a vidět je znamená vidět 20 milionů let starý geologický proces eroze. Ve skutečnosti apoštolů nikdy nebylo 12, ale 9. V dnešní době jich je tu už jen 8, protože jeden z nich erozi podlehl a zřítil se do vody v červenci 2005. Obloha je bez mráčku a my máme příležitost nafotit ty nejkrásnější fotky na tomto kontinentu. My jako SEN skupinka jdeme dál a jako bonus máme přichystaný tzv. Loch Ard Gorge, tedy roklinu, kde 1. června 1878 ztroskotala plachetnice Loch Ard, která narazila na mělčinu. Zároveň je odsud zhruba 500metrová procházka ke skalním útvarům zvaným Razorback, které jsou barvou stejné jako apoštolové, ale vzhledem diametrálně odlišné. Je čas jít pomalu zpět do Melbourne, máme před sebou asi 3hodinovou cestu. Náš den neměl chybu a tolik ulovených zážitků, nemluvě o tom, že při návratu jsme ještě viděli i tlupu klokanů a wallaby, se během jednoho dne podaří jen těm, kteří jsou tu "doma" jako my. Vydejte se i vy s námi na největší válečný památník obohacen dech beroucími vápencovými útvary, jejichž majestátnost mluví sama za sebe.

Čti více

Klokani, koaly a 12 apoštolů

Nacházíme se v nejevropštějším městě Austrálie, v Melbourne. Prohlídku města začínáme ochutnávkou klokaních steaků. Jsou výtečné. I když australská vína jsou světoznámá, Australané zbožňují pivo, v konzumaci zlatého moku jsou na 4 místě na světě, a proto i my hned jedno zkoušíme. Míříme na "Great Ocean Road", která byla postaven v době hospodářské krize třicátých let. Naskytují se nám nepopsatelné výhledy na oceán, skalní útvary, ale především obdivujeme 12 apoštolů. Je jich vůbec 12? Otužilci neváhají a už se vrhají do vln oceánu. Chvíli poté přichází velké překvapení, při procházce nacházíme desítky koal, které odpočívají ve stromech eukalyptu. Neskutečný zážitek pozorovat tyto rozkošné chlupaté medvídky v jejich přirozeném prostředí.

Čti více

Duhový had na Uluru

Domorodý aboridžinský kmen Anangu se o Ayers Rocks-Uluru "stará" již přes 10 000 let. V jejich mytologii má důležité místo bájný tvor Duhový had neboli Rainbow Serpent, stvořitel světa a všech bytostí, dárce života, ale i ničitel. Je symbolem plodnosti, úrodnosti a hojnosti, kterou přináší v podobě deště, když putuje krajinou a kropí ji životem. Podle místních když se prý rozzlobí, přijdou bouřky nebo ničivé záplavy. Věří, že duhový had je může obdařit magickými schopnostmi, ale může do těla člověka vpustit své potomstvo v podobě malých dužin a způsobit tím bolest i smrt. Žije ve studnách, řekách či jezerech. V horké poušti kolem posvátné hory s téměř 40stupňovými teplotami přichází právě s deštěm a domorodcům se zjevuje v podobě duhy. Tak jako nám. Toto magické místo jsme měli možnost pozorovat z více než 10kilometrového turistického chodníku, který vede kolem něj. Vedle zajímavých tvarů, které příroda na skále erozí vytvořila, jeskyní s původními kresbami domorodců, jakož i posvátných míst, kde se aboridžinští muži a ženy chodili modlit. A při nerušeném pozorování západu slunce, nádherné scenérie okolo 348 metrů vysokého monolitu Ayers Rock-Uluru, který leží téměř uprostřed australského kontinentu, se najednou zamračilo a spustil se liják. Vzácnost, protože ročně tam spadne něco málo přes 300 mm srážek. My jsme to štěstí měli. Co následovalo potom, bylo úžasné. Zjedné strany slunce, které pomalu klesalo za obzor. Uprostřed magická skála a její nádherné přírodní divadlo měnících se barev, z oranžové, krvavě červené, jako kdyby se z ní stal žhavý uhlík až po hnědou. Déšť ustal a vedle posvátné hory se zjevil bájný Duhový had. Nezapomenutelný zážitek…

Čti více

Australská ZOO naživo

Hned ráno vyrážíme lovit zážitky v krásném historickém městě Melbourne, a jakmile vyjdeme z hotelu, slyšíme linoucí se hudbu, která naznačuje, že se děje něco velkého. Blížíme se k srdci města, řece Yarra, dav lidí se zvětšuje a zvuky se přibližují. Za rohem nás překvapuje obrovský průvod námořníků a vojáků, kteří na počest padlých vojáků uctívají tímto pochodem Anzac Day. Procházíme se místním parkem, posedáváme na lavičce a pojídáme oříšky. Výborný nápad takhle uprostřed parku. Už se k nám řítí ze stromu cosi velkého, zbystříme a vidíme dospělého wombata, který si odvážně tlapkami žádá podíl oříšků i pro sebe. Jakmile zašustíme sáčkem s oříšky, z vedlejších stromů se k nám přibližuje celá rodinka. Zřejmě jsme v nich vzbudili důvěru, a tak se od nás nechají pohladit. Po chvilce už zase míjíme skupinku klokanů. Všichni jsme v úžasu a hledíme na tu krásu kolem nás. My nemusíme chodit do ZOO, právě přišla za námi…

Čti více
Austrálie - Uluru

Uluru

Ayers Rock neboli Uluru je nejobjemnější monolit na světě. Jedná se o jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu. Monolit ční do výše 348 m, dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Geologické stáří je až 600 mil. let. Celý objekt je znám tím, jak během dne mění své barvy podle postupujících slunečních paprsků. Při západu slunce má tmavě oranžovou barvu. Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých tras. Podél těchto cest se nachází spousta domorodých kreseb a posvátných míst.

Čti více
Austrálie, Melbourne, Great ocean road

Great Ocean Road

Great Ocean Road – legendární cesta, postavená v době hospodářské krize, která dnes patří k nejkrásnějším v Austrálii s cestami vinoucími se podél oceánu a pískových pláží až ke dvanácti apoštolům. Tato cesta je zároveň největším vojenským vzpomínkovým místem na světě, protože je celá věnována vojákům padlým v první světové válce a délka památníku je 243 kilometrů. Tehdejší vláda hledala možnost, jak zaměstnat navrátivších vojáků po 1.světové válce. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho místech prochází skalnatým pobřežím s nádhernými výhledy. Je zde množství zastávek, kde si vychutnáme tento jedinečný den. Na místě známém jako Koala cafe budeme mít šanci vidět koaly, které žijí v okolních eukalyptových lesích a několik druhů papoušků. Zastavte na těch nejkrásnějších plážích, abyste procházeli po písku a sledovali surfaře. Jedna z největších značek tohoto sportu pochází z městečka Torquay, které je jakousi vstupní branou na toto úžasné pobřeží. Naše cesta vede přes město Apollo Bay, kde si uděláme čas na oběd, a přes národní park Great Otway až po nejslavnější skalní útvary 12 Apoštolů.

Čti více
Austrálie, Sydney, Opera House

Opera v Sydney

Stavba navržená v roce 1956 dánským architektem Jørn Utzonem. Otevřena byla v roce 1973 a je zařazena na seznam UNESCO. Stavba se potýkala s mnoha problémy, ať už technického, ale i politického rázu. Sám Utzon se na stavbě přestal podílet v roce 1966, pro neustálé spory s vládou Nového Jižního Walesu. Stavba byla svěřena australským architektům, kteří ne vždy respektovali Utzonovy projekty. První divadelní představení bylo odehráno 28. září 1973. Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektarů. Zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace. Střechy jsou pokryté světlými keramickými dlaždicemi.

Čti více

Melbourne

Melbourne, hlavní město státu Victoria, je druhým největším městem na australském kontinentě. Počet obyvatel je přibližně 4,7 milionu, a nejen díky tomu se o Melbourne říká, že je to město plné života a zážitků. Přízvisek má však metropole mnohem více, zásluhou mnoha parků a zahrad je označováno jako „australské zahradní město.“ Některé ze zahrad jako Carlton jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Královská výstavní budova a zahrady Carlton spadají mezi nejznámější a nejoblíbenější památky v Melbourne. Obě místa jsou zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Výstavní budova vznikla ve druhé polovině 19. století a demonstruje a zároveň dodnes připomíná rozkvět výstavního hnutí na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o úchvatný sál kopírující architektonické prvky výstavních budov po celém světě vystavěné ve stejné časové periodě. Budova má křížový půdorys, kopuli a portálové vstupy. Součástí její prezentace jsou zahrady Carlton, které mají 26 ha. Queen Victoria Market je největším trhem v celém Melbourne. Pokud máte rádi atmosféru pouličních trhů, kde každý stánek nabízí originální a zajímavé pochutiny, nebo suvenýry, oblečení a spoustu dalšího, toto místo byste při poznávání nové kultury neměli vynechat. Federation Square (známé jako Fed náměstí) je kulturní centrum města soustředěné kolem dvou hlavních veřejných prostranství, St. Paul Court a The Square. Je to ve státě Victoria druhá nejvíce populární turistická atrakce.

Čti více

Modré hory

Modré hory jsou pohořím nacházejícím se 100 km západně od Sydney, pro které jsou charakteristické mohutné pískovcové útesy, vodopády, potoky, soutěsky, propasti a kaňony. Modré hory byly pojmenovány podle charakteristického modrého oparu, do něhož jsou téměř neustále zahaleny. Tento opar vzniká vypařováním olejů z listů eukalyptu. Modré hory tak kromě spousty přírodních krás lákají i na svěží provoněný vzduch. Vyskytuje se tu nepřeberné množství volně žijících ptáků, od papoušků přes bílé kakadu po ledňáky a lyrochvostovité. Koaly, které se živí specifickým typem eukalyptů, jež byly v minulosti hojně vykáceny, se bohužel aktuálně objevují na seznamu ohrožených druhů, ale stále je možné nalézt je volně na severu Modrých hor. V určitých částech hor můžete natrefit také na klokany, vačice a nejrůznější druhy hadů a ještěrek, typická je tilikva australská.

Čti více

Sydney

Na východním pobřeží Austrálie leží hlavní město provincie Nový Jižní Wales a se svými 5 miliony obyvatel nejlidnatější město země, Sydney. Už před 30 tisíci lety byla oblast osídlena původními australskými lidmi, až do roku 1788 však trvalo, než se Sydney stalo první evropskou kolonií v Austrálii. Původně trestanecká kolonie rychle rostla, v polovině 19. století se stala prvním australským městem a po migraci způsobené druhou světovou válkou byla jedním z nejvíce multikulturních měst světa. Dnes je Sydney důležitým finančním, kulturním, univerzitním i turistických centrem Austrálie a Oceánie. Sydney je zajímavou směsicí nejmodernější architektury a historických staveb, jejichž příkladem může být katedrála svatého Ondřeje, vystavěná v jedinečném stylu gotického obrození mezi lety 1837 a 1868. Viktoriánský styl nese majestátní budova pošty z roku 1891, která je se svými 114 metry jednou z nejvyšších pískovcových staveb ve městě. Nejstarší částí města jsou The Rocks s nádhernými starými budovami, kavárnami a obchůdky se suvenýry. Jednou z dominant města je 503 metrů dlouhý Přístavní most. Mohutná ocelová konstrukce spojuje Milsons a Dawes Point a jsou z ní překrásné výhledy na přístav nebo nezaměnitelnou budovu Opery. Ta byla dokončena v roce 1973 a je jednou z nejznámějších staveb moderní architektury na světě, zapsanou dokonce na seznam UNESCO. Věž Sydney Tower z roku 1981 je se svými 309 metry nejvyšší strukturou ve městě. V ceně vstupného na vyhlídkovou plošinu jsou také Wild Life Sydney Zoo, kde je k vidění řada endemických druhů zvířat včetně tasmánských čertů a koal, ale samozřejmě také klokani nebo krokodýli. Krásu podmořského života je pak možné obdivovat v akváriu Sea Life. Australské muzeum se stará o rozsáhlé zoologické, mineralogické, paleontologické a antropologické sbírky, kdo dává přednost umění, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea současného umění nebo Umělecké galerie Nového Jižního Walesu, nejdůležitější veřejné galerie v zemi, vystavující australské, asijské a evropské umění. Odpočinek od ruchu velkoměsta nabízí Královská botanická zahrada. Otevřena byla už v roce 1816 a dnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst celého Sydney. Západně od města se rozprostírá Národní park Modré hory s dramatickou scenérií rozeklaných skal a útesů, eukalyptovými lesy, vodopády a desítkami kilometrů pěších treků. Kuchyně Sydney je mezinárodní jako město samotné, chybu ale není možné udělat s mořskými plody a rybami (i kdyby to měla být „jen“ obyčejná fish & chips“) nebo kvalitním steakem. Za ochutnávku stojí tolik oblíbené „koláče“ s (nejen) masovou náplní nebo „lamington“, sladký piškotový dezert obalený v kokosu a podávaný se šlehačkou.

Poznávací zájezdy do Sydney

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.