1. den: Check in
LETADLO
Odlet z Evropy a dlouhý let na druhý konec světa.
2. den: Už jsme tam?
LETADLO
Bože, stále jsme ve vzduchu, ale Austrálie je stále blíž.
3. den: Konečně Melbourne
MELBOURNE
Přílet do Austrálie. MELBOURNE: nejkulturnější město země a jedno z největších řeckých měst na světě. Dozvíte se, proč a rovněž které příjmení je nejčastěji používané v Melbourne. Jedno Vás jistě překvapí. Okruh městem a procházky po nábřeží u řeky Yarra. Projdeme se pěšky všemi známými a důležitými místy. V Chinatownu si vysvětlíme symboliku čínské brány na vstupu do této čtvrti. Podíváme se na důležité budovy, jako například budovu Královského výstaviště (UNESCO) a budovu Parlamentu státu Victoria.
Královské výstaviště pochází z roku 1880 a bylo postaveno za účelem uspořádání výstav pořádaných v letech 1851–1915. Výstavba budovy parlamentu začala v roce 1855 a od roku 1856 zde parlament zasedal. Nedaleko se nachází hlavní katolická katedrála svatého Patrika, která má ve skutečnosti titul bazilika minor a je sídlem arcibiskupa. Od baziliky je to jen na skok do Fitzroy gardens. Příjemný městský park slouží také jako veřejná botanická zahrada. Za návštěvu zde stojí The Conservancy, malý skleník s nádhernými květy. To už je na dohled k důležité historické budově. Je jí původní dům Jamese Cooka, který byl z Británie převezen sem a znovu poskládán. Je v něm expozice věnovaná tomuto mořeplavci, který byl jedním z prvních bělochů na pobřeží dnešní Austrálie.
Na okraji centra města je i místo, které je každoročně dějištěm jednoho z nejdůležitějších grandslamů, Australian Open. Federation square, místo setkání, shromáždění, koncertů a celkově kulturního dění. Moderní architektura zde dominuje a je kontrastem oproti historickým budovám na druhé straně cesty. Melbourne nabízí však daleko víc. Viz krásné budovy radnice, katedrály svatého Pavla, nebo se dopravte na vyhlídku Eureka Skydeck, odkud se naskytne nádherný pohled na město a okolí. Waterfront a přilehlé Docklands je stejně oblíbeným místem k odpočinku a nákupům. Hledáte restaurace? Je jich tu nepočítaně a pokud hledáte něco speciálního, Váš průvodce Vám poradí.
4. den: 12 apoštolů
MELBOURNE – GREAT OCEAN ROAD – MELBOURNE
Dnes nás čeká vyhlídková jízda po pobřeží po tzv. GREAT OCEAN ROAD, legendární cestě, postavené v době hospodářské krize, která dnes patří k nejkrásnějším v Austrálii, s cestami vinoucími se podél oceánu a pískových pláží až ke dvanácti apoštolům. Tato cesta je zároveň největším vojenským vzpomínkovým místem na světě, protože je celá věnována vojákům padlým v první světové válce a délka památníku je 243 kilometrů. Tehdejší vláda hledala možnost, jak zaměstnat navrátivších vojáků po 1.světové válce. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho místech prochází skalnatým pobřežím s nádhernými výhledy. Je zde množství zastávek, kde si vychutnáme tento jedinečný den.
Na místě známém jako Koala cafe budeme mít šanci vidět koaly, které žijí v okolních eukalyptových lesích a několik druhů papoušků. Zastavíme na těch nejkrásnějších plážích, abychom se procházeli po písku a sledovali surfaře. Jedna z největších značek tohoto sportu pochází z městečka Torquay, které je jakousi vstupní branou na toto úžasné pobřeží. Naše cesta vede přes město Apollo Bay, kde budeme mít čas na oběd, a přes národní park Great Otway až po nejslavnější skalní útvary 12 Apoštolů. Kolik jich vlastně je? Projdeme se na vyhlídku a podíváme na to, co okouzlilo už první obyvatele této části Austrálie. Z tohoto místa se vydáme do vnitrozemí a nejkratší cestou míříme zpět do Melbourne. Právě zde je množství farem, kde budeme hledat klokany. Na rozlehlých travnatých plochách se jich tu pasou desítky až stovky. Jsou divocí a nedá se tak říci, kde a zda je uvidíme. Šance je zde však vysoká. Po návratu do Melbourne nás čeká zasloužená večeře a individuální relax.
5. den: Opera v Sydney
MELBOURNE – SYDNEY
Opouštíme spolkový stát Victoria a přeletíme 1000 km, které oddělují dvě největší města v zemi a přistaneme v Sydney. SYDNEY rozhodně stojí za návštěvu. Po příletu se hned pustíme do prohlídky města. Prohlídku začneme v Hyde parku, na okraji, kterého stojí i první budovy, které byly vybudovány v nové trestanecké kolonií. Kolem knihovny a staré nemocnice přejdeme do botanické zahrady Royal gardens a na jejím opačném konci vyjdeme u Opery. Ikonická stavba, která proslavila Sydney a je symbolem tohoto města. Řekneme si něco o jejím vzniku a jejím autorovi, který projekt opustil rozestavěný a nikdy dokončenou operu neviděl. Opera se nachází v lukrativní čtvrti s luxusními restauracemi a výškovými budovami.
Uprostřed se nachází přístav Circular Quay, odkud odplouvají lodě sloužící jako hromadná doprava a také výletní lodě. U přístavu je i stará čtvrtá The Rocks s galeriemi, restauracemi a přístavem pro velké, zaoceánské výletní lodě. Zůstaňte v této části města a vychutnejte si její úžasnou atmosféru a dopřejte si chutnou večeři v některé z množství možností. Sydney je multikulturní město a odráží se to i v nabídce restaurací. Sydney je město, kde se neustále cosi děje, jeho vynikající poloha vás vyzývá, abyste zde strávili více dní a přesně to i uděláme.
6. den: Sydney on the Rocks
SYDNEY
Uvolněný a oddychový den. Pokud máte vlastní program, dnes je na něj čas. Nebo pokračujte s průvodcem v prohlídce města. Začneme tam, kde jsme skončili včera. Přejdeme do čtvrti The Rocks a přijdeme na nájezd mostu Harbour bridge. Je druhou ikonickou stavbou města a pohled na záliv zkrášluje již od roku 1932. Přejdeme jeho celou délku, přibližně 1000 metrů. Je z něj nádherný pohled na panorama města a slavnou operu. Přejdeme na druhou stranu a sedneme na loď, která nás zaveze do Darling Harbour, druhý městský přístav. Zde se stejně jako v Circular Quay nachází množství atrakcí a restaurací. Hlavními atrakcemi jsou akvárium a námořní muzeum. V sousedním nákupním centru Harbourside je často vyhledáváno Hard Rock Cafe a množství obchodů. Na opačném konci Tumbalong parku je čínská čtvrť.
Pokračujeme k městské radnici a k hlavní anglikánské katedrále, kostelu svatého Ondřeje. Zastavíme se u sochy královny Viktorie a vstoupíme do budovy, která byla po ní pojmenována. Stavba je zapsána na seznamu kulturních památek Austrálie. Zevnitř je nádherně zdobená a rekonstruována. Původní tržnice dnes slouží jako nákupní centrum. Jiným viktoriánským nákupním centrem je Strand Arcade jen o 1 blok dál na opačné straně cesty. Jiná, ale neméně zajímavá architektura jistě zaujme každého. V této části města se stále pohybujeme kolem vyhlídkové věže, na kterou se určitě vyplatí vyvézt a podívat na město z ptačí perspektivy. Nebo si vyberte jinou atrakci, Sydney jich nabízí velké množství. Navštivte akvárium, Zoo Taronga, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě, galerii Nového jižního Walesu a podobně. Večer si "skočte" do opery na některé z představení. Průvodce Vám pomůže s nákupem lístků. Zažít vystoupení je jiný zážitek, jak se na budovu, i když jedinečnou, dívat zvenčí.
7. den: Koaly a dědictví UNESCO
SYDNEY – BLUE MOUNTAINS – SYDNEY
Den věnovaný odpočinku na některé ze slavných pláží, nebo fakultativní výlet do Modrých hor. Vyrazíme z hotelu brzy ráno a směřujeme na západ. Po přibližně 45 minutách přicházíme do známého parku Featherdale. Zde se můžete setkat s původními obyvateli Austrálie, než sem přišli první lidé. Koaly, klokany, ježury a dalšími. Některé jsou kontaktní, a tak se jich můžete i dotknout. Ve volné přírodě to nezkoušejte. O další hodinu dále přicházíme do městečka Katoomba, uprostřed Modrých hor. Tyto dostaly název podle namodralého oparu, který se nad nimi drží. Jsou to částečky odpařují se z eukalyptových lesů a způsobují zvláštní lom světla.
Návštěvnické centrum je na místě zvaném Echo Point, odkud je výhled na jeden z nejkrásnějších a určitě nejznámějších vápencových útvarů, Tři sestry. Řekneme si tu legendu, jak tyto skály vznikly a proč se jmenují Tři sestry. Z tohoto místa se přesuneme k další atrakci, Scenic world. Zde se převezeme lanovkami, které kromě příjemného zážitku i drží určité rekordy. Je tu nejstrmější pozemní i vzdušná lanovka. Projdeme se krátce nádherným pralesem a podíváme se na místní vodopády. Tímto zakončíme nádherný a aktivní den a vrátíme se do Sydney. Celodenní výlet, který patří mezi aktivity, které byste v Sydney měli zažít.
8. den: Srdce Austrálie
SYDNEY – ULURU/AYERS ROCK
Letíme do srdce australského Outbacku, k magickým skalám Uluru / Ayers rock, které jsou pro původní obyvatele Austrálie posvátnými. ULURU nebo AYERS ROCK: Skála, která je dvakrát tak velká jako centrální Londýn, je lemovaná jeskyněmi, které sloužily na kmenové ceremonie a jako pohřební komory původních obyvatel Austrálie. Leží 335 kilometrů jižně od nejbližšího města, Alice Springs a je tak na skutečně odlehlém místě. Místní obyvatelé tradičního kmene Pitjantjatjara Anangu ji považují za nejposvátnější místo. V celé oblasti a také na samotné skále žije množství duchů jejich předků. Řekneme si některé z legend a příběhů, které se vážou k období před příchodem člověka – Dreamtime / Dreaming (Čas snění / Snění). Podle jedné z nich Uluru postavili dva chlapci v období tvoření světa, kteří si zde hráli v bahně po dešti. Dnes se po příletu podíváme na tyto fascinující místa. Množství skalních převisů, útvarů a zákoutí zde připomíná tyto příběhy, nebo ukrývají skalní malby.
V okolí Uluru strávíme celé odpoledne až dokud si zde západ slunce nepohraje s barvami a my si vychutnáme neustále se měnící scenérii uprostřed suché krajiny. Ubytováni budeme v resortu Yulara, což je jediné místo v blízkosti Uluru, kde je možné přespat. V resortu se nachází od kempu až po 5 * hotel celá škála ubytovacích zařízení. Jídlo zde nabízí několik restaurací, základní věci si můžete nakoupit v malém supermarketu. Po resortu jezdí autobusová doprava, a tak se můžete přepravovat z jednoho místa na druhé, pokud se nechcete procházet. Zaměstnanci jsou všichni z kmene Anangu a tak se zde také můžete dozvědět něco o jejich kultuře, nebo také například jak lovit s bumerangem. Resort nabízí mnoho možností.
9. den: Bye, bye Austrálie
SYDNEY
Pokud jste zvolili fakultativní výlet do středu Austrálie, vzbudíte se ještě v typickém Outbacku. Pokud jste zůstali v Sydney, máte možnost strávit část dne nákupy, kávičkami a procházkami po tomto neuvěřitelně příjemném městě.
10. den: V 6. distriktu
PORT MORESBY
Přílet do Port Moresby. Welcome to Papua New Guinea alias PNG. Přistáli jsme nedaleko 6. distriktu na Jacksonově letišti. Exotická pasová kontrola, první dotek s pevninou a zajímavou Oceánií. Papua Nová Guinea leží na 2. největším ostrově světa, kde si domorodci z jiných kmenů nerozumějí často ani slovo. Tajemství PNG dodnes nejsou objevena. Centrální Moresby, lokální pláž Ela beach a vyhlídka na město. Izolované hlavní město, které není spojeno se zbytkem země žádnou cestou, pouze letadlem. Už dnes se ponoříme do fascinující historie této země, kterou drancovali bílí australští imigranti a vztahy ani dnes nejsou růžové. 857 různých jazyků, stovky kmenů považují tuto zemi za svůj domov již tisíce let. S kulturou alespoň některých místních národů se seznámíme přímo na místě. Tradiční parlament a tržiště Bokor budou patřit také mezi naše zastavení. Vesnička Hanuabada kmene Motu je rájem pro fotografy. Domů se domorodci dostanou pouze lodičkou nebo po dřevěných vysutých chodnících, kterým chybí desky, a tak se snadno propadnete. Z jejich jazyka vznikl státní jazyk Hiri Motu. Hiri jsou známé obchodní cesty, které lidé kmene Motu realizovali každoročně od pradávna. Tisíce let vyváželi hliněné hrnce a dováželi sago. Nejstarší část města, ale i moderní Vision city a Harbour city vedle Kenedobu. Rugbyový stadion a úlovky na rybím trhu Koki kde si vysvětlíme kdo to je Tkačenko.
11. den: Když vdovy pláčou
PORT MORESBY – GOROKA
Přesun na domácí terminál, odkud nás čeká přelet do Goroky. Air Niugini ještě jednou vzlétne vzhůru a přes tyrkysový oceán a papuánskou džungli se dostane až do oblak na hranici vysočiny, spustí se dolů a přistane v srdci PNG. Přesuneme se do džungle do naší Eko lodge, kde strávíme příjemný večer obklopený džunglí a původními kmeny. Vítejte v srdci PNG, v oblasti, kterou obývá kmen Asaro. Asaro, Bahenní lidé, je malá skupina 150 kmenů, které sdílejí horskou džungli Asaro s exotickými ptáky, jsou pestřejší než většina ostatních. Od krku po paty jsou pokryty bílou hlínou a kráčejí pomalu, jejich těla jsou napnuta jako tětivy luků. Někteří lidé mají v lucích založené šípy, zatímco jiní mají hole a oštěpy. Na prstech mívají červeně namazaný bambus. Může tak prodloužit prsty o desítky centimetrů a lze je nabrousit do špičky ostré jako břitva, podobně jako obří drápy. Jsou naprosto tiší, i když mluví. Toto budou na dva dny naši nejbližší sousedé. Pojedeme na návštěvu do jejich vesnice, podíváme se, jak žijí, jak bydlí, co vaří a jaké mají zvyky. Vysvětlí nám také způsob, jakým vdovy truchlí za svými muži. Se zbraněmi, jaké jsme již první den viděli, není překvapením, že vdovy jsou ve vesnici neustále přítomny. Zažijeme smuteční ceremoniál a z vesnice se vydáme zpět džunglí do naší lodge. Poslouchejte zpěv ptáků a ostatní zvuky přírody. V lodge nás čeká večeře a nocleh.
12. den: Bahenní lidé a Hořící hlavy
GOROKA
Ranní procházka na horu Gurupoka (žádná náročná túra), která nám zabere přibližně 25 minut. Přicházíme do staré jeskyně, která slouží jako místo, kde se konaly a konají duchovní obřady spojené s oběťmi. Po návštěvě jeskyně pokračujeme na vrchol posvátné hory Gurupoka, kde je postaven kříž. Sjíždíme zpět do naší lodge na chutný oběd. Z čeho bude? V kuchyni používají téměř výhradně produkty lokálních farmářů a vlastní produkce. Eko lodge, jak se patří. Po obědě uvidíme tradiční výrobu masek Asaro. Nebojte se zašpinit od bahna, které se k výrobě používá. Zde pochopíme, proč se jim říká „Bahenní lidé“. Nahlédneme tak do dalších tajů lidí, o kterých jste dosud možná ani neslyšeli. Masky jsou hotové a my jsme tak připraveni ke slavnosti, kdy se tyto masky také používají. Nabruste si bambusové drápy a jdeme slavit vítězství. Tanec Moko Moko je tanec vítězství, který „Mudmeni“ tancovali po vítězství v jejich kmenových bojích. Moko Moko bude pro nás, neočekáváme, že by se právě vrátili muži z boje. Později odpoledne se minibusem (20 min) vydáme za kmenem "Hořících hlav z Gimmesave". Proč se jim říká Hořící hlavy pochopíme na místě. Předvedou se také dámy z tohoto kmene a uvidíme tak samostatnou součást kmenové kultury. Večeře a druhé přenocování v Asaro Mudmen Eco Lodge.
13. den: Chodící kostry, nebo kmen Kostlivců?
GOROKA – MINDIMA
Budíme se za zvuků divočiny a po snídani nasedáme do našeho minibusu. Opouštíme lidi Asaro a město Goroka, abychom se dostali do další, neméně zajímavé oblasti. Pokud všechno dobře půjde a cesta bude podle našich představ, 90kilometrová cesta nám zabere přibližně 3 hodiny. Pojedeme pomalu, o to více budeme mít možnost v klidu sledovat život vedle silnice s honosným názvem Highlands Highway (dálnice přes Vysočinu). Přesuneme se do oblasti Mindima, kde se ocitneme na území Kostlivců z kmene Bugamo. Ubytujeme se, dopřejeme si oběd a připravíme se na lov. Pro lov dalších zážitků. Čeká nás mystické odpoledne v mystické jeskyni. S naším průvodcem opouštíme lodge a vydáme se objevovat zázračnou jeskyni opředenou legendami, kde historie kmene kostlivců začala. Zde budeme svědky tradičních tanců a zpěvů, které se úzce vážou k lidem, kterým říkají Kostlivci – Skeleton people. Tanec nám převypráví jejich příběh, a dozvíme se, jak přišli ke svému slavnostnímu zevnějšku. Po frenetickém představení v jeskyni se vrátíme zpět do naší lodge. Tady se podvečer setkáme s Lovci hmyzu. Další kmen, další zvláštnosti a zvyky. Je až neuvěřitelné, jak odlišně dokáží žít lidé, kteří jsou v podstatě bezprostřední sousedé. Poznáme také jejich tradice a strávíme s nimi večer. Jak a proč loví hmyz? Jak hluboko se dostanete pod „kůru“ s těmito lidmi? Pro někoho to může být silnější zážitek, pro někoho chutnější... Rozloučíme se s Lovci hmyzu. Večeře, která nás čeká, bude trošku odlišná než u těchto lovců. Ubytování opět v eco-lodge, v srdci džungle, mezi domácími kmeny a zvířaty. V takto odlehlé oblasti, jako je Vysočina Papuy Nové Guineji, dostává slovo „udržitelnost“ ten skutečný smysl.
14. den: Čarodějové, domy na stromech a Prašní chodci
MINDIMA
Další budík a další ráno. Vstáváme, posílíme se a vyrážíme na naši cestu. Čeká nás opět den plný poznávání dalších kmenů. Nedaleko naší lodge žije kmen, kterému říkají Narku prašní chodci, nebo tradičně Ash Kondai Pia (Narku dust Walkers). Nahlédneme do jejich příbytků, do jejich (opět) jiné kultury a tradic. Proč se jim říká Prašní chodci? Dozvíte se na místě od našich průvodců. Když závěrky našich fotoaparátů docvakají a udělají už tisící fotku, opustíme vesnici Narku a vrátíme se do lodge na oběd. Nevynechejte žádný kousek jídla, odpoledne pokračujeme. Po krátké procházce se setkáme s klanem Gamganu na vrchu Mount Veecap. Spolu s klany Sungakane a Bruglgauma patří také do kmene Narku a žijí v oblasti městečka Kundiawa. Hovoří dialektem Kuman. Lidé v této oblasti se věnují pěstování kávy, nejrozšířenější jsou sorty Arusha a Blue Mountains. Vysoká nadmořská výška a jílovitá půda přeje právě těmto odrůdám. Po návštěvě Gamganu pokračujeme dál a budeme hledat kmen Čarodějů, kteří dosud bydlí v domech na stromech. Vykouzlí nám hlavní kmenový čaroděj více než jen úsměv na tváři? Necháme se vesnicí Gumbo a jejími obyvateli překvapit. Uvidíme čarodějovy následovníky a možná uvidíme i jeho nástupce. Troufnete si vejít do domu, který je postaven ve výšce několika metrů na zdánlivě nevhodném místě? Proč žijí na stromech? S každým kmenem, s každým nově navštíveným klanem se nám vynořují otázky. Doma při prezentacích fotek rodině a přátelům budete dostávat podobné dotazy, tak se snažte zapamatovat maximum. Poslední fotky, poslední podání rukou a vracíme se do naší lodge. Vychutnáme si poslední noc obklopeni vždyzelenou džunglí a svěžím vzduchem papuánských vrchů.
15. den: Z kotle kmenů zpět do hlavního města
MINDIMA – MT.HAGEN – PORT MORESBY
Ranní káva přímo z místních farem nás připraví na závěrečnou etapu naší cesty. Jestli chceme či nechceme, dnes máme v plánu návrat do civilizace. Po snídani dáme sbohem kmenovým zvyklostem a vyrážíme na naši cestu do města Mt.Hagen. Čeká nás 88 kilometrů a přibližně tříhodinová cesta po papuánských silnicích první třídy. Připoutejte se, trochu to bude házet. Na letišti v Mt.Hagen nasedneme do „hřmícího ptáka“ a přeletíme do hlavního města PNG, kam se z této oblasti autem nedostanete. Neexistuje zde žádná spojnice, po které by auta projela. Země je opravdu divoká a my se vracíme z jejího srdce, z kotle kmenů. Port Moresby už známe a u drinku během večeře budeme vzpomínat na zážitky, které jsme právě zažili.
16. den: Všechno dobré jednou končí
PORT MORESBY – EVROPA
Tady naše cesta končí. Opustíme nádhernou Papuu, přeletíme do některého z dopravních uzlů mimo tento fascinující ostrov a pokračujeme dlouhým letem domů. Pro pohodlný let doporučujeme business class.
17. den: Přílet domů
EVROPA
Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.