Vietnam a pláže Phu Quoc komfortněji

Města Vietnamu a oddych na písečných plážích

Cesta do Vietnamu vás zaveze do vysněné plážové exotiky. Prozkoumáte zákoutí historického Hanoje, uvidíte dračí zuby v Halong Bay, odpočinete si na nejkrásnějších plážích ostrova Phu Quoc a na závěr vás nadchne vyspělost kapitalistického Saigonu. Objevte metropole Vietnamu spojené s odpočinkem u dlouhých písečných pláží.

  • Magická Hanoj, srdce Vietnamu plné tradic a chutí
  • nejlepší poměr mezi kvalitními službami a výbornou cenou
  • Phu Quoc: tropický ráj s bílými plážemi a klidem
  • pulzující metropole plná historie, Saigon
  • návštěva Cu Chi, podzemní labyrint vietnamského odboje
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, místní přelety, letištní poplatky, ubytování ve 3*-4* hotelích v pokojích pro dvě osoby, snídaně, prohlídku Hanoje a Saigonu, výlet do Halong Bay a do Cu Chi tunelů, SEN průvodce během poznávací části, vstupné, pojištění proti insolventnosti, asistenční služby

Cena nezahrnuje:

víza do Vietnamu, stravu kromě uvedené, fakultativní výlety, kapesné na zájezd, cestovní pojištění

Ubytování:

Hanoj – Hoa Binh Hotel Hanoi***, 2 noc

Halong Bay – Saigon Halong Hotel Ha Long****, 1 noc

Phu Quoc – Sol by Melia Phu Quoc ****, 5 nocí

Saigon – Acnos Hotel***, 1 noc

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.

„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.

Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Od 01.01.2025 bude itinerář zájezdu mírně pozměněn. V Hanoji se bude spát 3 noci namísto původních 2 nocí a výlet do Halong Bay bude jako celodenní výlet.

Doporučené očkování: žloutenka typu A i B, platné očkování proti tetanu, břišní tyfus

Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do Hanoje

EVROPA – HANOJ

Odlet k Jihočínského moři. Našim cílem je metropole severního Vietnamu.

2. den: Tradiční loutkové divadlo a první vietnamská večeře

HANOJ

Dobrý večer, Vietname! Vítejte v hlavním městě socialistické republiky. Přivítají Vás miliony motorek, plakáty s komunistickými hesly a ruch, o jakém jste ani nesnili. Naše první kroky vedou do starého města k jezeru Hoan Kiem, které je jeho symbolickým středem. Střed jezera je považován za střed Hanoje. Pivko Hanoi či francouzské červené? Divadlo s unikátními vodními loutkami či první jízda rikšami? První noc v exotické jihovýchodní Asii.

3. den: Plavba mezi dračími zuby (UNESCO)

HALONG BAY – HANOJ – HANOJ

HA LONG (UNESCO): plavba po zátoce a jejích nádherných ostrůvcích. Půl dne se budeme plavit v tomto zázraku přírody mezi skalnatými Dračími zuby originální vietnamskou džunkou. Na horní palubě je místo na opalování, mořské speciality a bílé vietnamské víno podávané k obědu přímo na lodi (oběd není v ceně, za velmi výhodný doplatek). Projíždíme kolem těch nejznámějších skal trčících z tyrkysové vody klidné jako zrcadlo (2000 ostrovů je přirozenou bariérou). V CK SEN máme bohatší program a stíháme to, co jiní ne! Lovíme zážitky, které jiní nedokážou s přihlédnutím k bezpečnosti našich klientů. A toto je stále jen začátek zájezdu. Každý den pocítíte velký rozdíl. Odpoledne návrat do Hanoje. Cestujeme kolem sytě zelených rýžových polí s tuctem hrobek. Rýže je život.

4.den: Ho Či Minovo mauzoleum, na cyklorikše do ulic řemeslníků a přesun k Dračí zátoce

HANOJ

Věděli jste, že Ho Či Min vůbec nechtěl mít mauzoleum? Prohlédneme si skromný domeček, ve kterém strýček Ho bydlel a velký luxusní Zyl, ve kterém se vozil. Společně si vychutnáme také úžasnou historii a grácii velké dámy Orientu. Budeme se procházet v desítkách prastarých uliček řemeslníků jednotlivých cechů a přeneseme se stovky let do minulosti. Velmi silný zážitek, který překvapí i zkušené cestovatele.
Luxusní dům francouzského guvernéra položený v nádherné tropické zahradě stavěný podle principů Feng Šuej. Pagoda na jednom sloupu, kam se chodí modlit Vietnamci, aby zajistili zdárný porod či početí svým blízkým. Šťáva z čerstvého kokosového ořechu, nádherný Chrám literatury plný kamenných stél a bonsají.
V první vietnamské univerzitě (je starší než ta v Boloni či Oxfordu) studovali pod záštitou Konfucia pouze ti nejlepší. V tomto nádherném chrámu pochopíme, proč se Vietnamu tak daří. V podvečer se na pár dní rozloučíme s průvodcem a máme volný večer v Hanoji.
 

5. den: Relax na pláži Phu Quoc

HANOJ - PHU QUOC

Po snídani se přesouváme na letiště v Hanoji a po dvouhodinovém letu se ocitneme na ostrově Phu Quoc (čti Fú Kwok). Tady nás čeká 5 dní relaxu a odpočinku u krásných pláží Vietnamu. Lesklé pláže ostrova Phu Quoc s bílým pískem si vysloužily přezdívku „Perlový ostrov“. Úsilí domácích obyvatel o ochranu životního prostředí a kulturní dědictví však nezůstaly bez povšimnutí. Rybolov a zemědělství zůstávají hlavními odvětvími a více než polovina tohoto klidného ostrova je od roku 2006 chráněna biosférickou rezervací UNESCO.

Příchod do hotelu na a relax.

6. den: Relax na pláži Phu Quoc

PHU QUOC

Oddech na pláži. Vyzkoušíte dnes místní specialitu - kraba Ham Ninh na páře, nebo upřednostníte polévku z holoturie?

7. den: Relax na pláži Phu Quoc

PHU QUOC

Relax na pláži

Tip: pro aktivně odpočívající doporučujeme návštěvu lanovky Hon Thom, jejíž hlavní terminál se nachází na jihu ostrova. Tato lanovka je zapsána v Guinessově knize rekordů jako "nejdelší 3-drátová lanovka na světě". Celková délka lanovky je 7899,9 metru a od moře vás převede přes ostrovy Hon Dua a Hon Roi až na ostrov Hon Thom u jižního pobřeží Phu Quoc. Pro více info se informujte na recepci hotelu.

8. den: Relax na plážích Phu Quoc

PHU QUOC

Relax na pláži Phu Quoc

9. den: Relax na plážích Phu Quoc

PHU QUOC

Relax na pláži Phu Quoc

10. den: Národní vietnamské jídlo v restauraci, kde ho jedl i Bill Clinton

PHU QUOC – SAIGON

Ranní přelet do hlavního města jižního Vietnamu. SAIGON: prosím, připoutejte se. Prohlídka vietnamské Osaky, kde je byznys náboženstvím. Největší město Vietnamu s miliony motorek. Ubytování v srdci města kousek od rušné ulice Bui Vien a fascinujícího trhu Ben Thanh. K obědu národní vietnamské jídlo Pho Bo v restauraci, kde ho jedl i Bill Clinton (3,90 eura). Katolická katedrála Notre Dame, nádherná koloniální pošta, opera, nově otevřené Vincom Centrum, na které jsou v Saigonu hrdí.

11. den: Miliony motorek, tunely partyzánů, vietnamská válka a moderní realita

SAIGON – CU CHI - SAIGON - LETIŠTĚ

Výlet do Cu Chi tunelů, kde pochopíme, proč Vietnamci vyhráli každou válku. 200 km podzemních tunelů. Vejdeme se? Jak chutná tapioka, na které přežil Vietcong? Silné muzeum války s těmi nejznámějšími fotografiemi, ale také ukázkou věznice, tygřími klecemi a gilotinou. Dnes si vysvětlíme tři indočínské války. Vietnamci porazili ve druhé polovině 20. století Francii, USA i Čínu.
Klub z roku 1959 s úžasnou tradicí a živou hudbou, kde se během vietnamské války setkávali novináři, či výhledy z 23.patra vinného baru hotelu Sheraton, nebo kávička na střeše hotelu Rex? Nebudete věřit, že jste v socialistické republice! V parcích města se tančí večer tango, ráno se cvičí tai chi. Město plné kontrastů. V luxusních obchodech nebo na nočních trzích utratíme poslední miliony dongů. Večerní transfer na letiště a odlet z krásného Vietnamu.

12. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů.

Vietnam a pláže Phu Quoc
<
>
Výhled na Dračí Zátoku Halong Bay Čerstvý kokos až na plážové lehátkoHalong Bay je fascinujícíPosezení v hotelu Sol by Melia Phu QuocZátoka Halong Bay je plná dračích zubůSe SNEM na pronajaté lodi po Halong BayPlavba po Halong Bay je velkým zážitkemNejvýznamnější pagoda Hanoje na břehu Západního jezeraPlavba na bambusové loďce ve Vietnamu Pagoda v Hanoji Hočiminovo mauzoleum v HanojiHue je bývalé město císařůOdpočinek na bělostných plážích VietnamuHinduistický svatostánek bývalé Čamské říšeVěže Po Nagar jsou pozůstatky Čamského královstvíCísařské zakázané město HueCísařské památky v Hue Objevte Vietnam s CK SENBývalé hlavní město Vietnamu, HueProhlídka Hoi An na koleKrása nočního Hoi AnuJaponský most je dominantou městaCelé centrum Hoi Anu patří do světového kulturního dědictví UNESCOHoi An si nese přívlastek - město lampionů Procházka po promenádě kolem řekyVýhled na vietnamské hory Rýžová pole ve VietnamuMramorová hora u města Da NangHrobka císařů v HuePlavba typickou bamusovou lodíPro Vietnam jsou typické i tyto lampionyVietnamská tržnice nabízí zboží všeho druhuTradiční vietnamská kultura Kmen Hmongů ze severního VietnamuVIetnamci jsou velkými nacionalistyVýprava do Cu Chi tunelůRybářstvím se tu živí hodně rodinNávštěva místní školy Projížďka vietnamskou cyklorikšouKulturní tradice ve Vietnamu Seznámíme vás s vietnamskou kulturouSaigon je kapitalistickým městem v komunistické zemiZávan francouzského kolonialismu v Ho Chi Minh CityPamátky Saigonu s francouzským šarmemPalác guvernéra francouzské IndočínyPartizánské tunely Cu ChiVzpomínky na vietnamskou válkuDetail vietnamského chrámu Projížďka na loďkách po vietnamském venkověNákup na nočním trhuSochy v královském paláciNávštěva chrámu ve Vietnamu Noční život má fascinující atmosféruUlice Saigonu jsou neustále plné motorekRuch velkoměsta po vietnamskuObjevte Vietnam s CK SENPráce na rýžových políchOchutnáme všechny možné druhy vietnamského ovoceVietnamci milují nudlové polévkyVietnamskou kuchyni si zamilujeteKulinářské zážitky ve Vietnamu Pravé Pho Bo si můžete dopřát každý denKnedlíčky ochutnáte na mnoho způsobůVietnamské barevné trhy plné ovoce a zeleninyLuxusní ubytování ve Vietnamu Výhled na letovisko Nha TrangMěstská pláž v Nha Trangu

Vietnam ze severu na jih, zájezd byl úžasný, skvělý

Dobrý den,
Zúčastnili jsme se vašeho poznávacího zájezdu do Indočíny. Byl úžasný, skvělý. Navždy již změnil náš pohled na tuto část světa, na lidi tam žijící, ale i na nás samé. Velmi skromní, pracovití, poctiví, vstřícní Vietnamci, vždy usměvaví, připraveni pomoci – úplně jiný obrázek než „z našich tržišť“. Máme mnoho zážitků, mnohdy i těch nesdělitelných, vnímaných nejen přes rozum a smysly jako zrak a hmat, ale zejména přes ty, které nazýváme čichem, sluchem a chutí. K celkové atmosféře a poznání této země naší malou skupinkou přispěla i lidsky krásná, vzdělaná, příjemná, vždy usměvavá a milá průvodkyně Katrinka Abou Naboutová, jí především patří náš velký dík. Zdravíme všechny cestovatele a přejeme mnoho objevných zážitků z cestování.

Zuzana a Oldřich Benešovi

Čti více
Výhled na Dračí Zátoku Halong Bay

Vietnam ze severu na jih - zažili jsme spoustu krásných a zajímavých zážitků

Vážené vedení CK SEN, jménem účastníků cesty Vietnam ze severu na jih, si touto cestou dovolujeme poděkovat Josefovi Zelizňákovi za sestavení velmi zajímavého programu a Josefovi Harvánkovi za velmi dobou průvodcovskou práci během celé naší cesty. Díky tomu jsme během cesty zažili spoustu krásných a zajímavých zážitků, na které budeme všichni jistě dlouho a rádi vzpomínat. S pozdravem Ing. Jan Šedivý, CSc.

Čti více
Čerstvý kokos až na plážové lehátko

Skvělý zážitek ze zájezdu Saigon-Angkor, Pattaya

Ráda bych se s Vámi podělila o skvělý zážitek ze zájezdů s CK SEN. Doposud jsem absolvovala Kuba Absolut Total - absolutně spokojená a Srí Lanku – také spokojená. Tyto zájezdy jsem nekomentovala, necítila jsem se na to kompetentní. Stále si totiž myslím, že destinaci si vybíráme podle toho, co toužíme vidět a jaké informace o ní máme a každý si z ní odnese něco jiného, jeho duši blízké. Ale! Zájezd do Angkoru jsme absolvovali v období 6.3.-18.3. 2020. Podle data vidíte, že jsme odcházeli z úplně běžného života a vraceli jsme se během nouzového stavu ve vlasti i v Evropě. A proto začnu odzadu. Zaměstnanci cestovní kanceláře se o nás postarali do poslední minuty zájezdu, pomohli nám s přesunem přímo až do bytu a ještě se i za pár dní telefonicky ujistili, zda sedíme doma v pohodě. Velké díky a klobouk dolů před profesionálním přístupem !!! Zájezd od začátku šlapal jako hodinky. Bezproblémový přesun z Prahy , připravené doklady, lety s minimálními prostoji na letištích - úplná samozřejmost s CK SEN. Zážitky z jedné z nejkrásnějších staveb světa Angkor Wat nebo krásné pláže Pattayi si poneseme do konce života . Ještě jednou velké díky Marta

Čti více
Halong Bay je fascinující

Saigon-Angkor, Pattaya - nedá se slovy popsat

Je pravda, že první den jsme v Saigonu byli sami - průvodkyně přiletěla s další skupinou až následující den - ale vůbec to nebyl problém. Náš hotel se nacházel totiž v úplném centru města, stačilo pár minut na zorientování se a mohli jsme si začít Saigon užívat společně s naší průvodkyní Diankou. Poznávačka začala tak, jak má být. Sucho konstatováno pro pragmatiky - do puntíku splněný itinerář. Jenže, nedá se slovy popsat to, co dělá zájezd nezapomenutelným - lidský vklad, vyvolané pocity z navštívených míst, množství informací, starostlivost a zájem o každého z nás. Diance, velké díky! Saigon byl pro mě něco nového, nečekaného. Angkor - kvůli němu jsem si tento zájezd vybrala - a splněný sen. Kambodžská vesnice - musí chytit každého za srdce. Lidé, kteří mají podle nás zoufale málo, ale paradoxně však mnohem víc než my ... Obzvláště v této době. Na závěr jsme absolvovali tři dny relaxu ve vlastní režii v Thajsku - Pattaya. Děkujeme za profesionální lidský přístup. Momentálně je s cestováním vše špatně, bohužel. No věřím, že za pár měsíců se svět posbírá, SEN vydrží a vydáme se s Vámi pro nové zážitky. Lenka, Plzeň

Čti více

Gastronomické a kulturní zážitky Hanoje

Neskutečné! Teprve dva dny prožíváme pohádku Dálného východu jménem Vietnam, ale zážitků máme, jako bychom byli na cestě téměř měsíc. Už první večer jsme po příletu do hlavního města Hanoj ​​ochutnávali místní speciality v podobě extrémně čerstvých jarních rolek, které zde mají na každém kroku a nemohli jsme vynechat ani jídlo zvané Bun Cha, které je typickým jídlem právě pro Hanoj. Dostanete misku s vývarem, ve kterém plavou kousky masa a na extra talířku čekají masové karbanátky, bylinky, výhonky a kopec nudlí. Vše si člověk připravuje sám v jakém poměru mu to vyhovuje a nakonec je jídlo hrou, které dokonce perfektně chutná. Tento zájezd je i o gurmánských zážitcích. V Hanoji jsme se zastavili na nádherných místech spojených s buddhismem. Hanoj ​​to je Ho Či Minh, a tak byla jen otázka času, kdy k němu přijdeme blíž. Monumentální náměstí Ba Dinh bylo poloprázdné, a tak jsme si mohli udělat panoramatické fotky slavného mauzolea, kde je uloženo tělo revolucionáře Ho Či Minha. Přestože zemřel v roce 1969 jeho odkaz a osoba je zde v Hanoji stále živá a lidé si ho drží v úctě. Proč nechtěl bydlet v luxusním monumentálním paláci? Kolik měl Ho Či Minovo aut? Kde nakonec bydlel a jak to u něj vypadalo? Na všechny tyto otázky již známe odpověď. Ještě Pagoda stojící na jednom pilíři, první vietnamská káva, džusy z exotického ovoce, pomelo, pithaja a můžeme jít do starého města k Chrámu Literatury. Nasedli jsme na rikše, propletli se chaotickým městem, úzkými uličkami, exotickými tržišti, mezi stánky s jídlem, polévkami, ale i všem možným a po super obědě jsme se nechali unášet pohádkami a legendami na slavném loutkovém divadle odehrávajícím se na vodě.

Čti více

V zátoce plné draků - Vietnam

Probouzíme se o 180 kilometrů dál od Hanoje v zátoce Halong, zde už nás čeká naše vlastní pronajatá loď, která nás několik hodin vozí po nejkrásnějších zákoutích tohoto pohádkového místa. Halong Bay měli založit draci tak, že do moře házeli perly, drahokamy a šperky, z nichž se staly ostrůvky a ty ochránili lidi v Halongu. Drakům se zde natolik zalíbilo, že zde zůstali dodnes a určitě byste potkali místní, kteří vám budou přísahat, že se v mystické mlze sem tam mihne ocas draka. Užíváme si nádherné výhledy z lodi a občerstvujeme se krevetami, rybami, kalamáry, jarními rolkami či kraby a zapíjíme vietnamským pivem Hanoi či místním bílým vínem. Sever máme za sebou, pouštíme se do objevování centrálního Vietnamu se svými historickými skvosty.
 

Čti více

Pho u Clintona a chaotická duše moderního Saigonu

Ocitáme se ve fantastickém světě, zvaném Saigon, který SEN miluje. Na nových mapách či knihách, na tomtéž místě najdeme svítit název Ho Či Minovo Město, ale Saigon je Saigon a Saigon vždy bude. Řekněte si Saigon a jeho jméno Vám rozdmýchá jiskřičky dobrodružství, orientu, exotiky a vůni dálek. Kdysi zde pulsoval významný přístav a dnes představuje ekonomické srdce země, kde se produkuje cca 20 procent vietnamského HDP. Na vlastní oči jsme se přesvědčili při procházce městem, jak se zde mísí šarm francouzského kolonialismu s moderními vizemi, za které by se nemusel stydět ani Singapur. Víte, kde jedl svou polévku Pho Bo americký prezident Clinton? My ano a dáme si ji tam také. Francouzského kolonialismu se nadechneme na náměstí v obklíčení slavné Katedrály a budovy Pošty. Která z nich je hezčí? Saigon má v sobě energii, která chybí Hanoji. Hanoj ​​pulzuje historií, kulturou, ale nemá saigonskou jiskru. Málokdo by tušil, že mezi oběma kdysi znepřátelenými městy je tak obrovský rozdíl. Jen projít přes silnici je zde dobrodružstvím. Ani večer nezahálejí a zatímco někteří posedávají v barech s vyhlídkami na večerní město, ostatní kráčíme nejrušnější uličkou večerního města, popíjjame vychlazený zelený či červený Saigon a vychutnáváme si delikatesy vietnamské kuchyně, kterou jsme si za ty dny co jsme tu zamilovali. Jarní rolky nebo grilovaný úhoř?
 

Čti více

Bojovníkem Vietkongu

Víte, co znamená zkratka Vietcong? Koho nazývali Američané "Charlie"? Jak chutná tapiok, a jak dokázali partyzáni přežít dlouhé měsíce či dokonce roky v těsné blízkosti nepřátelských vojsk? My už všechny tyto věci ovládáme. Pokud se řekne Cu Chi, ti kteří něco tuší o vietnamské válce hned vědí, že jde o komplex geniálních tunelů ukrytých pod zemí. Geniálních pro to, protože měli několik pater, měli zde své nemocnice, kuchyně, domy, důmyslný systém klimatizace, pasti a pohřbeni několik metrů pod zemí, zde dokázali přežít nálety amerických letadel a bombardování. Na tomto místě člověk rychle pochopí houževnatost, s jakou se Vietkong pustil do války s jihem a co všechno byl schopen vymyslet proto, aby přežil. Někteří z nás si vlezli do tajného otvoru, ve kterém se dokázali vojáci skrývat a přestože byl nepřítel metr od nich, ani netušil, že se kdykoliv může poklop otevřít a z něj dýchne smrt. Nefalšované dobrodružství. Na vlastní oči jsme se přesvědčili jak vypadají pasti plné neskutečně ostrých hrotů a už víme z čeho si vojáci vyráběli své sandály. Vyzkoušeli jsme si i to, jak se dalo fungovat v podzemních tunelech a po 10 metrech měl člověk dost. Jak zde dokázali vydržet tak dlouho? Na závěr jsme si pochutnali na typickém "Vietkong menu". Válka ve Vietnamu byl dosud jen pojem, ale tady jsme se jí mohli dotknout a alespoň na chvilku se přenést v čase a pochopit z ní o něco více.

Čti více

Velikonoční neděle ve Vietnamu

Zatímco doma už dívky v obavách, či radosti vyčkávají Velikonoční pondělí, ve vietnamském Nha Trangu po Velikonocích ani stopy. Tedy kromě večerní bohoslužby v katolickém kostele Notre Dame, krásném neogotickém pozůstatku francouzské kolonizace, který jsme si prohlédli v rámci naší včerejší akční prohlídky na cyklorikše. Sluníčko však vesele připéká, pláže se bělají a my si užíváme odpočinek přesně tam, kde se chodili rekreovat tisíce amerických vojáků během Vietnamské války. Neváháme a nasedáme do kulatých bambusových lodiček, ve kterých nás místní vozí mezi fotogenickými barevnými loďkami a dřevěnými domky na vodě. Oblý tvar velikonočních vajíček si připomínáme alespoň s mladým kokosovým ořechem, nasedáme na naši loď, abychom si podmořský život užili ještě o něco více. Koupeme se v tiché a klidné zátoce a při šnorchlování objevujeme lokální faunu pod hladinou Jihočínského moře. Po návratu si vychutnáváme bohatý velikonoční oběd v příjemné ostrovní restauraci hned u moře. Ještě sladká vietnamská kávička, morušové vínko, odpočinek na ostrově a naše krásná velikonoční neděle ve Vietnamu pomaličku končí. A protože jedním z kultovních symbolů Vietnamu je také drak, jednoho jsme si na lodi cestou domů i pustili. Vedoucí akce Janko zapojil i naše lodní kapitány a po úspěšném vzletu s námi drak směřoval až do přístavu. Vyrážíme na Lanovku, soukromý ostrov Vinpearl ve vlastnictví vietnamského miliardáře Pham Nhat Vuonga, je celosvětově nejdelší lanovkou, vedoucí přes vodu, s trasou až 3320 metrů. Velikonoční neděle se nám krásně vydařila a večer si ještě každý užíváme ve své režii. Mnozí z nás se v pohodlí hotelů spojí i se svými rodinami a nejbližšími, kteří jsou od nás takto na svátky o více než 9 tisíc kilometrů daleko. Veselou velkou noc z Vietnamu!

Čti více

Drink z hadí krve ve Vietnamu

Myšlenka na drink z hadí krve a z hadí žluči v nás vyvolává smíšené pocity nejistoty. Po zvážení a vzájemném ujištění, že se opravdu jedná o výjimečnou příležitost, se odhodláváme k ochutnávce. Ta žluč mi trošku připomíná becherovku s hadím buketem z východních svahů, vtipkujeme… Tento nápoj, povzbuzující potenci, si oblíbili hlavně místní císaři. Součástí jejich neskonale „těžkého“ života bylo „postarat se“ o konkubíny. Nejznámější z nich, Tu-Duc, jich měl 104. Přiznejme si, byl to nelehký úkol při takovém počtu. Jako zpestření volného času střílel na zajíce, které jeho služebníci na povel vypouštěli na jeho vlastní ostrůvek. Připočtěme k tomu i každodenní rozhodování např., když si císař musel vybírat každý den z 50 druhů jídel. I díky tomu je město Hue proslulé svojí pestrou kuchyní a uspokojí i nejnáročnější chuťové pohárky :)

Čti více

Hanoj z mravenčí perspektivy

Každý, kdo alespoň jednou navštívil, severovýchod Asie ví, že zde měří jiným, o mnoho kratším metrem. Od velikosti oblečení až po rozměry lokálních příbytků, tady na východě je pro nás vše o poznání menší. Jinak tomu není ani při stolování. Zatímco standardní porce tradičního masového vývaru s rýžovými nudlemi a bylinkami Pho je zhruba třikrát větší než polévka v Evropě, plastová židle, na níž si své pouliční Pho sníte, připomíná zmenšenou edici stolečku z dětského domku na hraní. Sedíme si na GHE nhựa, jak se ve Vietnamu tento absolutně kultovní nábytkový artikl nazývá, a s Lin, která nám naservírovala bun rieu, vývar s rajčaty, tofu, kulatými rýžovými nudlemi a čerstvým koriandrem, debatujeme o problematice plastových židlí. O metr dál se k nám na chodníku připojuje sekuriťák Sohn se svými kolegy policisty, kteří se na večerní šichtu připravují poměrně osobitě: vypitím na ex bia Hoi, lehkého a osvěžujícího vietnamského pivka, které se vaří každý den a čepuje úplně čerstvé. Pití je tu doslova soutěžní disciplínou. „Một trăm phần trăm!“ (Což znamená 100%), volá po každé rundě Sohn a sklenice najednou stojí dnem vzhůru. „Tam bychom si snad sedli i tři!,“ diví se chlapci, když jim objasňujeme, na jaké rozměry zahradních plastových židlí jsme doma zvyklí my. K lokální gastronomické kultuře však tyto židličky neodmyslitelně patří a možná i díky nim je každé bia Hoi a miska nudlí, ve výšce třicet centimetrů nad zemí, zážitkem.

Čti více

Banh Mi – oblíbená vietnamská bagetka

Banh Mi je oblíbená vietnamská bagetka. Pro mnohé z vás bude jistě překvapením, že právě bageta je jedním z tradičních vietnamských jídel. Poděkovat za to můžeme Francouzům, kteří ji sem přivezli v polovině 19. století, kdy byl Vietnam ještě součástí Francouzské Indočíny, krátce na to se stala základní potravinou. V průběhu 50.let se v Saigonu vyvíjel vietnamský sendvič, jak jej známe právě dnes, a Banh Mi patří k oblíbeným pouličním jídlům. Základ tvoří bageta z klasické bílé mouky, ideálně ještě čerstvá a pořádně křupavá; což však tuto bagetu dělá speciální, je směs koření, masa a zeleniny, kterou ji domácí naplní. Kombinace, které zde najdeme, by vás možná ani nenapadly; co takhle dát si vepřovou klobásku s koriandrem, okurkou a sladkou nakládanou mrkví, k tomu chilli a majonézu. Používá se opravdu široká škála koření, omelet a masných naplní, bez rozdílu, zda je ráno, oběd nebo čas večeře, bagetu Banh Mi nesmíte vynechat.

Čti více

Co jíst ve Vietnamu aneb Za všechno můžou Francouzi!

Stravování ve Vietnamu je pro Vietnamce každodenní důležitá událost. Oproti našemu stylu stravování si musíte zvyknout na mlaskání, krkání, které vyjadřují spokojenost s jídlem. Nepořádek kolem stolů a na zemi v pouličních jídelnách je častým jevem. Pouliční stravování je standardem a Hanoj je rájem tohoto stravování. Téměř na každém kroku najdete nějaký stánek či restauraci s polévkami, rýží, různým masem či nudlemi. Typické pouliční restaurace se často zaměřují na 1 až 2 jídla. Výběr je široký. Základní surovinou vietnamské kuchyně je rybí omáčka a rýže. Vietnam je druhým největším vývozcem rýže na světě, po Thajsku. Rýže se zde objevuje při snídaních, obědech, večeřích, ale i v dezertech. Z rýže se vyrábí rýžové nudle, rýžový papír, rýžová kaše, rýžový ocet, rýžové víno atd. Po Napoleonských válkách se Napoleonovi III. podařilo získat území Kambodže a jižního Vietnamu. A jak je známo, Francouzi milují bœuf bourguignon, neboli dušené hovězí na červeném víně. A tak když přijeli kolonizátoři do Vietnamu, kde byla tradiční kuchyně spíše zatížená na maso vepřové, rozhodli se Francouzi naučit Vietnamce milovat i hovězí. Do vývarů se více než kdy před tím, začalo používat hovězí a telecí maso i kosti. Vývary se vařily ve velkých hrncích dost často na ulicích a nad ohněm, jak je i dneska stále zvykem. Říká vám něco francouzský výraz pot-au-feu? Česky říkáme „potofé“ a je to francouzský výraz pro dušené hovězí maso s kořenovou zeleninou a cibulí. A proto pot-au-feu je vlastně základem pro hovězí vývar. Když potom přeložíme slova „pot“ – „au“ – „feu“ do češtiny, máme z toho „hrnec na ohni“. A to je právě ten obrázek, který měli francouzští kolonizátoři před očima ve vietnamských ulicích vždy, když se připravoval vývar na polévku, které se zkráceně začalo přezdívat „feu“ z francouzského slova oheň neboli vietnamsky (jen lehce intonačně jinak) Phở [fə]. Vietnamská polévka PHO má svou historii, která je ale podobně složitá, jako byste se chtěli dobrat vzniku naší bramboračky. V pramenech se uvádí, že recepty na tuto oblíbenou polévku dost dlouho kolovaly hlavně ústní formou. Jednou ji někdo šikovný vymyslel a pak už se z toho nápadu a misek plných voňavého vývaru radovalo pořád víc a víc konzumentů. Ten někdo byl pravděpodobně ze severního Vietnamu, protože první písemné doklady pochází z Hanoje. Jak už tomu, tak bývá, velký vliv na vietnamskou kuchyni měly okolní a přímo sousedící země a jejich kultura. Velkou inspirací v mnoha ohledech byla pro Vietnam Čína. Do vietnamské gastronomie přinesla nejenom kulturu stolování, kdy jsou dodnes za hlavní jídelní nástroj považované hůlky, ale i technika vaření „stir–fry“. Ze surovin jsou to pak hlavně různé druhy rýže a produkty z ní vyrobené (rýžové nudle, papír), sójová omáčka, tofu a mnoho druhů bylin a koření. Čím víc budete směřovat na jih Vietnamu, tím častěji budete v jídlech rozpoznávat výrazně sladší chutě. Často se tu k přípravě a dochucení typicky slaných jídel využívá čerstvé nebo sušené exotické ovoce. Pochutnáte si tu třeba na hovězím s kokosem, kuřecím s mangem i na mořských plodech na ananasu. Suroviny jako kokosové mléko, vaječné nudle, kari, chilli papričky, citronová tráva, ústřičná omáčka jsou zde samozřejmostí. Takový je vliv okolních Jihovýchodních států. Vietnam byl od roku 1887–1954 součástí Francouzské Indočíny, a to si myslím způsobilo poměrně významnou revoluci ve vietnamské gastronomii. Vietnam do té doby prakticky neznal obiloviny ani mléčné výrobky. Díky Francouzům vznikly třeba báječné vietnamské bagety Bánh mì pâté [baň mí paté]. Což jsou v podstatě bagety na způsob francouzských „baguette“, které se plní po vietnamsku, masem, paštikou, zeleninou a spoustou asijských bylinek s trochou chilli. Na naší pracovní cestě Road to Hanoi jsme ochutnali místní speciality severního Vietnamu jako bun oc – uvaření šneci s omáčkou nuoc cham, špízy z kozího masa, smažená žabí stehýnka, osmahnuté malé krabíky, pštrosa, vařené mušle s citronovou trávou, vodního buvola, opečené larvy bource morušového, smažené zelené kobylky, kávu se syrovým vejcem. Ve škole vaření jsme se naučili připravovat typické bun cha, jarní rolky či salát ze zeleného manga. Stravovali jsme se v restauracích, které by si zasloužili i Michelinskou hvězdu, ale i na ulici s místními, u stolečku s plastovými židličkami, rozloženými přímo na chodníku. Vietnamská gastronomie je rozmanitá a zcela jistě zde uspokojíte své chuťové buňky. Na své si přijdou i náročnější gastronauti.

Čti více

Gurmánský zážitek ve Vietnamu

Možná mořské plody neradi, možná jste je ještě nezkusili a možná na některé ani nikdy nenajdete odvahu. Ale pokud patříte mezi milovníky chobotnic, ryb, mořských ježků, sépií a jiných potvor, a rádi zkoušíte nové věci, Vietnam je pro vás jako stvořený. Pouze zde zažijete restaurace přeplněné čerstvými mořskými plody. Přijdete do podniku a ukazujete číšníkovi na jednotlivá akvária, že chcete půl kila krevet, královskou makrelu, deset mořských hlemýžďů, svalovinové trubičky, jejichž název nejen že neznáte, ale nejste ani schopni vyslovit jejich vietnamský název :) ani se nenadějete, a již se stoly prohýbají pod váhou objednaného jídla. Vynikající chuť je zaručena, a gastro zážitek uloven :)

Čti více

Hoan Kiem – kde se najíst ve Vietnamu

První den našeho zájezdu Vietnam, Kambodža jsme začali ve městě Hanoi. Večerní procházky starým městem s názvem Hoan Kiem přinášejí mnohem více než čekáme – je pátek, pár hlavních ulic centra uzavřela místní policie a z klasické chaotické, neustále troubícím motocyklové provozu se kolem 19:00 rázem stává místní trh s prodejními stánky všeho druhu. O lokálním street food nebo česky "jídle na ulici" nemluvě. Je však místním pravidlem, že všechny podniky na ulici by měly zavírat o půlnoci. Hanojská policie auty projíždí uličkami a místní podnikatele napomíná osobně, jednoho za druhým. Nikomu se totiž zavírat nechce – Vietnamci ulicí žijí a je to cítit na každém kroku. Od piva vyhnali i nás. Žaludek si ale přál něco na zub před spaním, my však v uličkách starého města sledujeme už jen místní Vietnamce, sedící na tradičních, barevných plastových židlích "dětské" velikosti společně večeřet, po jejich celodenní šichtě. Zacházíme do boční uličky nedaleko našeho hotelu Skylark a vidíme prázdné plastové stolky. Vietnamci je po večeři ještě nestihli uklidit. Zpomalujeme chůzi, vidíme jedinečnou šanci, jak naplnit naše hladové žaludky a zároveň uspokojit naše chuťové buňky. Přibíhá k nám místní pán s jídelním menu v ruce. Ukazuje, co si máme dát. Název Fried Beef nezní úplně lákavě, ale dlouho neváháme, dáváme si říct. Po pár minutách nám postupně přinášejí malou keramickou misku pro každého – prázdnou. Potom sójovou omáčku v jedné misce, limetkový dip s chilli v miskách pro každého. Margarín v dózičce. Celý talíř syrového hovězího masa, na něm naskládaná, posekaná zelenina v podobě cibule, rajčat a jarní cibulky. Ananas, drobné houbičky. Vzápětí přinášejí obrovský hořák s pánví a alobalem na něm. "Co s tím mám dělat?" říkám si. Najednou pánev začne syčet a my víme, že si na pánev musíme naskládat všechno syrové ze sousedícího talíře. Pochoutka jako nikdy, sami si připravíte kvalitní jídlo na "vařiči", dopečené podle vlastní chuti a kombinací. Mezi tím nám občas vypínají světlo nad hlavami a po celé ulici .. Možná proto, aby je místní policie neodchytila ​​kvůli obsluhování po půlnoci. Jak se říká, na dobré se čeká – trávíme tam přes hodinu opékáním místního jídla a následným vychutnáváním vietnamského gurmánského luxusu. Při pohledu na domácí, kteří hadicí čistí nádobí z celého dne, nakonec, odcházíme více než spokojeni. Quant bo nướng; děkuji, chutnalo.

Čti více

Jarní rolky v Hanoji

Po návštěvě prezidentského paláce, shlédnutí Ho Či Minhova skromného příbytku a už méně skromného vozového parku, nás Tank (vietnamský průvodce) vyprovází na rikši. Ekologický dopravní prostředek poháněný lidskou silou. Ve vietnamském provozu se jedná o zcela adrenalinovou aktivitu. Odvezli nás přímo do restaurace, kde nás patřičně uvítali rýžovou pálenkou. Pokračovali jsme rybou s galangalem. Jedná se o plněnou rolku rýžového papíru rybou, zeleninou a bylinkami. Jelikož nás velmi zaujal vzhled této pochoutky, poprosili jsme o malou lekci z kuchařského umění. S radostí v očích z netradičního požadavku nám přinesli potřebné suroviny. Po krátké instruktáži jsme si už pochutnávali na vlastních výtvorech. "Omylem jsem si připravila až příliš pikantní verzi", prozradila Katka pobaveně. Tvorbu dalších chodů jsme už přenechali na profesionálech. Pochutnali jsme si ještě i na vepřovém mase na lístcích mac-mat nebo krevetách s tamarínem. "Už se nemůžeme dočkat na další ukázky z vietnamské kuchyně", shodli se klienti. Ani si neuvědomili, jak rychle budou čelit velké gastronomické výzvě hadí krev a žluč. Jak to dopadlo? Dozvíte se příště.

Čti více

Nejlepší Pho v Hanoji

Hned po příchodu do hlavního města Vietnamu jsme nelenili. Po krátké pauze na převlečení vyrážíme do ulic, přímo do pulzujícího centra vietnamské metropole Hanoj, do starého města Hoan Kiem. Právě zde v 36 obchodních ulicích najdete koncentrovanou duši průbojného vietnamského národa. Všude kolem nás je ruch, po ulicích jezdí motorky, po chodnících stejně a na každém kroku Vám podnikaví Vietnamci něco prodávají. Od zaručeně pravého sportovního oblečení, až po nové podrážky na boty. My máme ale jasný cíl – navštívit nejlepší vývařovnu s vietnamským národním jídlem Pho v celém starém městě. Vyhýbáme se konvenčním restauracím a turistickým pastím a naše kroky směřují rovnou do okénka v boční uličce při ulici Dinh Liet. Pokud nevíte, jaký poklad zde hledat, tak byste sem určitě nezašli. Osobně mi tento podnik doporučil náš dlouholetý místní kolega Thanh až po pár letech spolupráce. "Sem nechodíme s každým, jinak by sem přicházelo příliš turistů". Já jsem se ale rozhodl, že se o tuto malou restauraci nemohu nepodělit. Byla by to věčná škoda, pro každého, kdo navštívil Hanoj ​​a nestavil se na jejich misku silného hovězího vývaru s rýžovými nudlemi. Když jsem tu byl poprvé tak tu seděli jen Vietnamci. Již se ale zjevně rozkřiklo jako tu vaří a poměr Evropanů a Vietnamců je aktuálně jedna ku jedné. Horko těžko si nacházíme místo a objednávám Pho pro všechny. Mají dvě verze, standardní vietnamskou s předvařeným masem, a pro odvážnější i nejtradičnější recept, kde se do polévky dává maso syrové. Osobně neváhám ani vteřinu a hned si říkám o tu tradičnější verzi. Nenabízejí ji všude, ale právě zde je obrátka velká a maso na první pohled čerstvé. O tři minuty přede mnou přistane miska vývaru, z něhož se hustě páří. Beru mističky a přidávám do polévky limetku, chilli papričky a také tradiční dochucovadlo – česnek s octem. Je přesně taková, jak jsem si ji pamatoval. Exkluzivní pho jaké v běžné restauraci nedostanete, natož za lidovou cenu 45 000 Dong (47 Kč). I ti nejzkušenější z naší skupiny uznávají kvality této domácí Vietnamské kuchyně a já se už teď těším, jak sem zajdu až se do Hanoje zase jednou vrátím!

Čti více

Ochutnat hmyz ve Vietnamu

Kdysi byly časy, když bych při pohledu na takovou havěť běhající po mém bytě zvažoval podpálení celého domu. Postupem času jsem začal akceptovat, že pro některé lidi je to domácí zvířátko, něco jako rybičky. Ale až v Kambodži jsem se setkal s tímto hmyzem na jídelním lístku. Můj odpor se postupně snižoval s každým dalším odprovozeným turnusem. Kromě tarantulí tu narazíte na kachní zárodky, larvy, šváby, štíry či cvrčky. Všechno je to připraveno na různé způsoby nejčastěji orestované na pánvi s chilli a česnekem. Překvapivě to chutná velmi dobře. Dokonce je to i zdravé, a ne nadarmo se hmyz právě proto považuje za jídlo budoucnosti. Můj vztah k hmyzu se postupně mění, reálně si pohráváte s myšlenkou pořídit si takovou potvoru i domů :)

Čti více

Vietnamský hot pot

Co je to hot pot? Je to způsob vietnamského stravování při významných rodinných událostech, jako jsou narozeniny nebo výročí. Musíte ale počítat, že takové stolování trvá klidně i 2 hodiny, ale stojí to za to. Nejprve Vám na stůl dají uhlíky i s roštem, nebo vařič. Já mám nejraději verzi s hrncem, ve kterém se dá vařit i grilovat zároveň. Když se gril rozpálí a voda začne vřít, číšník přinese čerstvé suroviny. Máte jistotu, že jsou čerstvé, protože rybám se oči perfektně lesknou a krevety Vám ještě vyskakují z talířku. Zde se nemůžete vymlouvat na špatného kuchaře. Vy sám jste kuchař! Opékáte si a vaříte si přesně podle Vaší chuti. Patříte mezi lidi, kteří by připekly čaj nebo osolili kávu? Nezoufejte, číšníci jsou velmi ochotní Vám to předvést, a naučíte se to opravdu rychle. 

Čti více
zátoka Halong Bay ve Vietnamu

Halong Bay

Zátoka Ha Long Bay se dodnes považuje za jedno z nejkrásnějších míst severního Vietnamu, a proto mu věnujeme čas i my. Je zahalena rouškou tajemství, věří se, že zde dodnes žijí draci, a když se někdy mezi skalními výběžky převaluje mlha, možná se tehdy draci přesouvají z místa na místo. Ha Long tvoří tisíce vápencových ostrovů, které jsou roztroušeny na ploše větší než 1 500 kilometrů čtverečních. Připomínají dračí zuby vyčnívající z vody, které mají podle legendy chránit krajinu. V Ha Longu strávíme nezapomenutelné dopoledne na pronajaté lodi, navštívíme vyhlídku a nadechneme se těch nejkrásnějších panoramat. Ha Long nám bude patřit hned ráno, kdy je na návštěvu tohoto místa ten nejlepší čas.

Čti více
Ho ci minh, Vietnam

Saigon

Největší město ve Vietnamu, které pokrývá celkovou rozlohu 2056 km2, ale 90 procent z celkové rozlohy tvoří vesničky. Moderní název města je Ho Či Minovo Město a Saigon je jednou z 12 městských částí. Saigon byl hlavním městem jižního Vietnamu od roku 1956 do 1975 a dodnes si zachoval zvláštní atmosféru, kterou najdete jen zde. V blízkosti se nacházejí CU CHI tunely, které vytvořil Vietkong během bojů proti Američanům. Celková délka 200 kilometrů je přímo neuvěřitelná.

Zájezdy do Saigonu

Čti více

Hanoi

Mnozí si myslí, že hlavním městem Vietnamské socialistické republiky je Ho Či Minovo město, ale mýlí se. Hlavním městem je Hanoj. Je tak trochu jiné než ostatní vietnamská města. Hanoj je krásná a zachovalá ukázka francouzské koloniální metropole a tuto skutečnost se vláda nesnaží měnit. Prvky koloniální minulosti jsou spojeny s komunistickou přítomností. Je zde množství pagod, chámů a svatyní, stejně jako vzpomínkových míst na Ho Či Mina. Nejzachovalejší částí staré Hanoje, která je pod ochranou UNESCO, je její centrum se starými uličkami v okolí Jezera navráceného meče. Většina z nich byla původně spojena s řemeslnickými cechy. Každá ulice tak získala jméno podle specializace místních obyvatel: Uhelná, Rybářská, Vějířová, Bambusová, Bylinkářská a podobně. V některých ulicích se dodnes provozují původní řemesla, většině však zůstala pouze tato jména. Přestože jde vlastně o vzácnou památku na minulost města, právě v této části Hanoje tepe život zřejmě vůbec nejintenzivněji, i díky sousedství tržnice Dong Xuan.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.