Zlaté sochy bývalého prezidenta Turkmenbašiho jsou roztroušeny po celé zemi a my je několik z nich uvidíme na vlastní oči.
sleva first minute až 25%

Uzbekistán, Turkmenistán komfortněji

Střední Asie je pro mnohé cestovatele mimo jejich dohled. Dost neprávem, vždyť se jedná o země, které byly součástí legendární Hedvábné cesty a jejich historická hodnota je nevyčíslitelná. Díky bývalému spojení s Ruskem jsou nám mentálně blíže, ale přesto neskutečně exotické a autentické. Garantovaně kouzelná cesta.
  • Odborníci na Střední Asii, školení cestovatelskou akademií
  • Propracovaný zájezd po nejvýznamnějších památkách Hedvábné cesty
  • Výjimečné vztahy na místě
  • Cesta do jedné z nejméně navštěvovaných zemí světa
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku Taškent – Ašchabad v economy class, letištní poplatky, ubytování v kvalitních hotelech se snídaní (pokoj před dvě osoby s čistou koupelnou, klimatizace, TV, telefon, chladnička, kvalitní snídaně), dopravu pronajatými autobusy, terénními auty, minivanem i na velbloudu, všechny výlety podle programu, plnou penzi v poušti Kyzylkum, SEN průvodce a kvalitní místní průvodce, žádost o zvací dopis a ostatní náročná (zejména Turkmenistán) povolení potřebná k získání víz, zajištění všech OVIR registrací, pojištění proti insolventnosti, asistenční služby 

Cena nezahrnuje:

víza, vstupní poplatek do Turkmenistánu (platí se na hranicích), stravu a nápoje mimo uvedené Poznámka: Na hranicích Turkmenistánu je třeba absolvovat antigenový test, který si každý hradí na místě sám v hodnotě 70 USD v hotovosti.

Ubytování:

Samarkand – Hotel City***, 2 noci 
 
Kyzylkum – Jurtový kemp, 1 noc 
 
Buchara – Komil Bukhara Boutique Hotel***, 2 noci 
 
Mary – Mary Hotel****, 1 noc 
 
Ašchabad – Hotel Ak Altyn***, 2 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Přílet do exotiky Střední Asie

 
LET DO TAŠKENTU
 
Odlet z Evropy do kouzelné Střední Asie.
 

2. den: Nejstarší Korán světa a nádech pohádkového bazaru

 
TAŠKENT – SAMARKAND
 
TAŠKENT: Během sovětské éry byl čtvrtým největším městem SSSR a dnes je největším v celé Střední Asii. Na monumentálním náměstí Chošt Imom pohledáme nejstarší Korán světa a zastavíme se ve staré medrese Barakchon, kde si poprvé vysvětlíme, na co podobné stavby sloužily. První tyrkysové kopule a usměvaví a přátelští Uzbekové. Splyneme s rušným bazarem Čorsu, kde nakoupíme i to, co nepotřebujeme jen díky podmanivé atmosféře, a nakonec si vychutnáme klid v parcích u Náměstí nezávislosti, které je přeplněno různými monumenty. Jak vypadá taškentské metro? Seznámíme se s Timurem Velkým a poprvé se mu podíváme do očí. Kolik má v Uzbekistánu soch? Odjezd do legendárního Samarkandu po stopách dávných karavan. Večer se poprvé nadechneme atmosféry nejkrásnějšího náměstí Střední Asie v podobě Registanu a ochutnáme tradiční speciality samarkandské kuchyně.
 

3. den: Nejkrásnější náměstí světa v Samarkandu a fantastický uzbecký plov

 
SAMARKAND
 
SAMARKAND: Unikátní město, které svým jménem dokonale rozbuší srdce každému milovníkovi historie. Není jiného města, které by bylo větším synonymem pro Hedvábnou cestu než Samarkand. Strávíme v něm celý den, abychom si dokonale vychutnali jeho monumenty. Mauzoleum Gur Emir s hrobkou obávaného dobyvatele Tamerlána. Místo nasáklé příběhy a legendami. Náměstí Registan, které patří k nejkrásnějším náměstím světa. Medresy, mešity, tradiční hudba, suvenýry. Samarkand je kulinářským městem, kde ochutnáme tradiční uzbecký plov, bez kterého bychom nemohli ze Střední Asie odjet. Obrovitánská mešita Bibi Chanum, muzeum Afrasiabu a observatoř panovníka Ulugbega. Uvidíme zde uzbeckou svatbu? Na závěr nám tečka v podobě hrobek v Šáh-i-Zinde vyrazí dech. Člověk by čekal cokoliv, ale není připraven na krásu, která ho obklopí. Nejposvátnější místo Samarkandu! Bazar je plný oříšků, sušeného ovoce, koření, a právě zde strávíme poslední nákupy.
 

4. den: Pevnost Alexandra Velikého a zpěv nomádů u našich jurt v poušti Kyzylkum

 
SAMARKAND – NURATA – AIDARKUL
 
Vydáme se na sever, abychom se na chvíli proměnili na nomády a užili si noc mimo civilizaci v jurtách. Zastavíme se ve městě NURATA: znal ho i Alexandr Veliký a nechal tu po sobě ruiny pevnosti. Posvátný areál s jezírkem plným ryb a domácích, kteří se sem přicházejí pomodlit. Z pahorku si vychutnáme pohled na okolní černé hory a po tradičním obědě v podobě šašliku pokračujeme k břehům jezera AIDARKUL ležící ve známé poušti KYZYLKUM. Pouštní fauna, první záblesky písku a nikde nikoho. JURTY: u našeho kempu si zajezdíme na velkých, chlupatých, baktrijských velbloudech, odpočineme si u nekonečné konvičky čaje či skleničky vodky a večer, kdy nebe přikryjí hvězdy, se zaposloucháme do nomádských písní u hořícího ohně. Uzbecká romantika protkaná Hedvábnou cestou. Noc, na kterou se nezapomíná!
 

5. den: Hledání stop Hedvábné cesty a první miska čaje ve staré Buchaře

 
AIDARKUL – MALIKRABOT – BUCHARA
 
Opouštíme pouštní svět Kyzylkumu a před námi je přesun do noblesní Buchary. Cestou si prohlédneme ruiny někdejšího karavanního města MALIKRABOT s opuštěným a rozpadlým karavanserajem a sardobou. Víte, na co se kdysi používala? Nekonečné bavlníkové plantáže plné bílého zlata a příjezd do Buchary. Návštěva letního paláce posledního bucharského emíra Alim Chána. Palácové místnosti plné luxusu a jezírko s příběhem o harému. Víte, co se stalo, když žena chytila od emíra jablko? Příjezd do Buchary a první procházka středověkým městem a posezení v čajovně či pod staletými morušemi na břehu jezírka Lajbi Chauz.
 

6. den: Pohádky Buchary přímo ve stínu jejích budov 

 
BUCHARA
 
BUCHARA: kompaktní město se středověkým nádechem je dnes živým muzeem pod širým nebem. Má duši poznačenou Hedvábnou cestou a my si město zamilujeme od první minuty. V labyrintu starých domů a uliček si prohlédneme ikonu města, v podobě stavby Čár minár. Mauzoleum Ismaila Samaniho z 10. století je nejvýznamnější stavbou Střední Asie. Ukážeme si posvátný pramen s příběhem o Jóbovi a v mešitě Polo Hauz si odpočineme mezi dřevěnými sloupy. Citadela Ark a příběh o popravených Angličanech. Trůnní sál, ale i obávané vězení, odkud se nepouštělo na svobodu. Minaret Kalon uchvátil Čingischána a získá si i nás. Fascinující pohádková architektura, tyrkysové kopule, tisíce obkladaček a pocit, že tolik krásy kolem nás snad ani nemůže být pravda. Zkušený SEN průvodce Vás provede celým městem. Večer si dáte tradiční hammam v středověkém domě nebo upřednostníte litry čaje a obrovský šašlik na náměstí Lajbi Chauz, kde se dá sedět dlouhé hodiny, aniž by to člověka omrzelo?
 

7. den: Překročíme Amu Darju po vlastních a odhrneme tajemný závoj Turkmenistánu

 
BUCHARA – TURKMENABAD – MERV
 
Přes širokánskou Amu Darju (bájný Oxus) se dostaneme do tajemného TURKMENISTÁNU. Severní Korea Střední Asie stále patří k cestovatelskému bonbónku a my budeme u toho. Poodkryjeme Vám paradoxy jednoho z nejbizarnějších režimů světa. Jsou Turkménky ve svých tradičních krojích nejkrásnějšími ženami Hedvábné cesty? Město TURKMENABAD je prvním velkým městem za hranicí a my se zde poprvé nadechneme turkmenské architektury, kde se mísí sovětské vlivy se super moderními vizemi Turkmenistánu 21. století. Večerní příjezd do MARY. První zlatá socha Turkmenbašiho a chuť Turkmenistánu na talíři.
 

8. den: Město Tisíc a jedné noci je zážitkem na celý život

 
MERV – AŠCHABAD
 
Unikátní MERV (UNESCO) nás naučí cestovat v čase. V polovině 12. století byla oáza na řece Murgab největším městem světa a jeho zahrady fascinovaly Bagdád i celý islámský svět. Zastavil se zde perský Kýros Veliký, Alexandr Veliký, chalífové si tady na krátkou dobu udělali hlavní město, byly zde seldžučtí sultáni i Čingischánův syn Toluj, který rozséval zkázu a smrt. Hliněné pevnosti i posvátné hrobky islámských světců. Nahlédneme do kuchyně poutníků? Uděláme tu unikátní fotografie a celé obrovitánské město budeme mít sami pro sebe. Oběd v tradiční turkmenské restauraci a bazar v Mary. Věděli jste, že existuje i sušený meloun? Krátký přelet přes poušť do hlavního města Ašchabadu.
 

9. den: Mramorový Ašchabad, turkmenský kaviár s koňakem a zlaté sochy Turkmenbašiho

 
AŠCHABAD
 
AŠCHABAD: Nejbizarnější město Střední Asie, které svými projekty přeskočilo Dubaj. V Gypjaku se podíváme na největší mešitu Střední Asie, kam nikdo nechodí. Proč? Mramorové mauzoleum velkého Turkmenbašiho a zlatá socha v parku. Ašchabad má přezdívku "Bílé město" a my hned pochopíme proč. Kolik má město zápisů v Guinnessově knize rekordů? Kam se poděla trojnožka se slavnou sochou prezidenta, otáčející se za Sluncem? Jediný památník pro Ruhnáme na světě a bizarní mramorové památníky. Je těžké odlišit, co je bláznovství a co realita. Z pahorku nad městem, kde stojí největší svatební salon světa, pochopíme, proč Ašchabad někdy přezdívají Las Vegas. Zlaté sochy Turkmenbašiho zná každý, ale věděli jste, že už i současný prezident má zlatou sochu? Kam se poděli lidé? Života se nadechneme na Ruském bazaru. Kaspický kaviár, turkmenský koňak, nejlepší melouny světa a poslední nákupy.
Uzbekistán, Turkmenistán
<
>
Mešita v Gypjaku patří mezi největší ve Střední Asii a svou výraznou stopu na ní zanechal bývalý prezident Turkmenbaši.Chiva je muzeum pod širým nebem.Výhled z minaretu.Uzbecký chléb. Minaret Islám Hodža ve staré Chivě. Budeme mít opět štěstí na to, abychom zažili tradiční uzbecké tance přímo v paláci samotného panovníka?Chiva je městem plné starobylých tradic.Minaret Kalta Minor je symbolem Chivy a dáte mu za pravdu, že patří k nejfotogeničtějším památkám celého Uzbekistánu.Západní brána do starobylé Chivy má v sobě magii Hedvábné cesty. Jen vejdete dovnitř a jste v pohádce Tisíc a jedné noci.Historický areál Chošt Imom s medresou Barakchon je nejhistoričtějším místemTaškentu.Ve staré medrese Barakchon v centru starého Taškentu.Budeme v Uzbekistánu všichni milionáři? Zaměňte si 80 euro a dostanete za něj milionů somů!Náměstí Registan v srdci Samarkandu je duší Hedvábné cesty a právem se o něm říká, že je jedním z nejkrásnějších náměstí světa. Dokonale si jej vychutnáme! Samarkand a jeho kopule jsou tak krásné, že by mohli klidně nahradit i nebe.Nádherná kupole mauzolea Gur Emir patří k nejkrásnějším v zemi.Samarkandské hrozny jsou jiné než známe z domu, ale svou sladkostí si vás podmaní.Taškentské tržiště Čorsu je změť orientálního chaosu, který si dokonale užijeme.Samarkand upoutá krásou svých staveb, ale my jdeme do hloubky a užijeme si i fantastické, orientální detaily.Uzbekistán je známý pro svou tyrkysovou barvu a přímo na místě si vysvětlíme, proč je zde tak důležitá. Samarkandská medresa Šer Dor na sobě nese zajímavou výzdobu a nahlédneme i do jejích útrob.Minaret Kalon je unikátem Buchary. Zažil také Čingischána a ten ho nechal stát na svém místě.Čár Minár patří mezi symboly Buchary a my ho pohledáme ve spleti starých, zaprášených uliček.Odnesete si z Buchary své nejkrásnější suvenýry Hedvábné cesty?Hrobku Gur Emir milují i ​​domácí a zažijeme zde krásné a příjemné setkání. Hostina s vůní šašlíků. Víme z jakých míst si v Bucharu odnesete své nejkrásnější fotografie! Uzbecký plov si vychutnáme v Samarkandě na místě, které je zážitkové. Budete mít možnost vychutnat výborný, který servírují na každém rohu.Uzbekistán je zemí dokonalých šašlíků. Kolik si jich vychutnáme na této cestě?Svatba je v Turkmenistánu plná orientálních tradic. Nejčastěji potkáváme svatebčany v Ašchabadu v parku u Pomníku nezávislosti.Merv se svými starobylými příběhy je dnes místem, kde leží hlavně ruiny. Mezi nimi se však zvedá nádherné mauzoleum sultána Sandžara.Samarkandské tržiště Siob si užijeme, ochutnáme a nakoupíme si domů sušené ovoce i oříšky.Náměstí Registan v srdci Samarkandu je duší Hedvábné cesty a právem se o něm říká, že je jedním z nejkrásnějších náměstí světa.
Zlaté sochy bývalého prezidenta Turkmenbašiho jsou roztroušeny po celé zemi a my je několik z nich uvidíme na vlastní oči.

Hedvábnou cestou do Persie - neskutečně příjemný zážitek, který doporučuji každému

Pro mnohé lidi je Střední Asie včetně Íránu nedostupná a vzdálená. Každý, kdo měl možnost navštívit tato místa mi jistě dá za pravdu, že je to oblast, která nadchne duši každého cestovatele. Po těchto místech se přesouvali karavany obchodníků, kteří dopravovali zboží, kulturu a vědu po hedvábné stezce mezi Evropou a Říší Středu, jak se v dávných dobách nazývala obrovská kulturní a vojenská velmoc, na území dnešní Číny. V těchto místech se rodila věda a kultura, ze které čerpáme dodnes. Ze střední Asie k nám přišly různé druhy ovoce a dřevin, které my v ČR pokládáme za naše. Člověk má pocit, že se vrací na známá místa. Při výpočtu historie a památek bych potřeboval spoustu času, ale místa jako Samarkand a Buchara jsou tak výjimečné, že při prohlídce těchto míst se často tají dech. Noc v jurtě na poušti Kyzilkum a pohled na noční hvězdnou oblohu je zážitkem na celý život. Jen málo lidí v Evropě ví o městě Mari na území dnešního Turkmenistánu, které svými rozměry a historií překvapí každého. Stejné je to i v Íránu. Toto území je historicky spojeno se střední Asií. Zde se odehrávaly rozhodující bitvy a události, které ovlivňovaly i dění v Evropě. Persepolis je perlou památek v Íránu a vášnivý cestovatel by ho měl určitě navštívit. V blízkosti slavného Persepolisu se nachází údolí "králů" - skalní hrobky vytesané vysoko nad terénem slavných králů Persie. Írán to je však i velké poutní centrum Masada. Nádherné historická města Esfahán a Yazd. Lidé jsou neuvěřitelně přívětiví a ochotní pomoci nebo poradit. Írán to není arabský svět, je tu čisto, pořádek a nádherné vzdělané ženy, které dokážou poplést hlavu našinci. Tato oblast je jako stvořená pro lidi, kteří baží po historii a hledání historických vazeb mezi Evropou a Asií. Najednou vše do všeho zapadá a vynořuje se nám komplexní perspektiva historie lidstva.
Pro mě návštěva zemí střední Asie a Íránu byl neskutečně příjemný zážitek, který doporučuji každému.

Miroslav

Čti více
Mešita v Gypjaku patří mezi největší ve Střední Asii a svou výraznou stopu na ní zanechal bývalý prezident Turkmenbaši.

Střední Asie - okouzleni, nadšení a spokojení

Nikdy bychom si nemysleli, že právě Střední Asie budou ty země, kde se budeme jako turisté cítit tak vítání a obskakovaní. Četli jsme o tom sice na různých cestovatelských fórech, ale celkem jsme nevěřili, dokud jsme nezažili. Je to tak. Byl to úžasný zájezd. K úspěchu, kterému kromě krásných zemí, památek a skvělých přátelských lidí, přispěl v první řadě bezkonkurenční Martin Navrátil a samozřejmě i Katka Abou Naboutová, která nám zasvěceně vyprávěla. Poděkování patří i partnerské cestovní kanceláři, pro kterou nebylo problémem pro nás udělat a zařídit cokoli. Přáli bychom nám a ostatním cestovatelům, abychom se z každého zájezdu vraceli takoví okouzleni, nadšení a spokojení jako ze Střední Asie.

Pavel

Čti více
Chiva je muzeum pod širým nebem.

Hedvábnou cestou do Persie - přetlak informací a zážitků

Absolvovala jsem zájezd Hedvábnou cestou do Persie a můžu každému doporučit - přetlak informací, zážitků (mmohé z toho, co jsme viděli, jsme "zpracovávali" ještě dlouho po návratu). Pokud k tomu přidám kvality fantastické průvodkyně, tato cesta nemůže nikoho zklamat, pouze nadchnout, stejně tak, jako nás.
Jana

Čti více
Výhled z minaretu.

Střední Asie - cesta plná pozitivních zážitků

Ahojte,vrátili jsme se ze Střední Asie. Máme za sebou cestu plnou pozitivních zážitků a přivezli jsme si krásné fotky. Děkujeme super průvodcům Katrin a Martinovi, pracovali na 128 %. Před cestou mě považovali za blázna, a teď se na mě dívají jako na „lháře“, když jim povídám o tom, že státy Střední Asie byly super. Představte si stát, kde jsou všichni střízlivý, řidič autobusu každý den recituje novou básničku, lidé jsou krásní a milí, neustále posloucháte: „Vítáme Vás, odkud jste?“ A když jim to řekneme, že z České republiky, tak přesně vědí, kde je naše malá republika. Kupuji si malý obraz a prodavač se se mnou baví o Shakespearovi. Mám pocit, že tu mají všichni vysokoškolské vzdělání. V noci na ulicích dělám fotky a cítím se bezpečněji, než kdybych byl doma. V obchodě, když nevím, kolik mám platit, vysypu peníze na stůl a nechám prodavačku ať si vybere. Totální důvěra a vím, že ji nezneužívají. Historické památky, překrásné zahrady, dobré jídlo… Děkuji za všechno! Katrin a Martin mám Vás rád. Imi

Čti více
Uzbecký chléb.

Persie - nádherný zážitek!

Jeli jsme poprvé na třítýdenní poznávací organizovaný zájezd s obavami - doposud jsme jezdili individuálně. Díky bezproblémové organizaci a panu dokonalému Průvodci Tomáši Kubušovi nádherný zážitek! Tak si představujieme průvodce - plný informací , zájmu o navštívená místa a umění poutavě předat svoje vědění!
Petr a Jitka Odehnalovi

Čti více

Taškent a jeho zákoutí, Uzbekistán

Taškent byl kdysi 4.největším městem celého Sovětského svazu a dnes v sobě nese pochodeň moderniho Uzbekistánu. První úsměv, první exotická tvář, první pozdravy a igelitky plné peněz, protože Uzbekové stále nevymysleli větší bankovku než 5000 somů, což je v přepočtu cca euro a půl. Měníte sto euro a peníze připomínají cihlu. Pro mnohé je Taškent šedivým, nudným a sovětským městem, ale když víte, kam máte jít a co objevit, poznáte jeho krásnou, barvitou stránku plnou zajímavostí. Taškent nás mile překvapil svým nádherným komplexem Chóst Imom a tyrkysovým kupolemi či nejstarším Koránem světa, na který jsou Uzbekové patřičně hrdí. Pravou Střední Asii jsme ochutnali na místním bazaru Chors. Nakoupili hrozny, granátová jablka a šťavnaté broskve a odebrali jsme se na náměstí Nezávislosti. Zde jsme se stali atrakcí, a tak se s námi fotila nejen třída plná žáků na výletě, ale dokonce i mladý svatební pár, který tak bude mít v albu exotickou fotografii. Odvezli jsme se taškentským metrem a tak jsme si po Almaty zkompletovali naši sbírku a navštívili tak všechna metra Střední Asie. Vyfotili jsme se s Timurem Velkým a vydali se na dobrodružnou cestu do jeho někdejšího hlavního města.

Čti více

Legandární Samarkand (Samarkand, Uzbekistán)

Vystihuje něco více Hedvábnou cestu než bájný Samarkand? Opředený mýty téměř jako Atlantida, ale skutečný a nezapomenutelný jako jedno z nejvíce fascinujících míst světa. Náměstí Registan je duší celého města a po naší první večeři v tradiční rodinné restauraci, kde ochutnáme místní speciality, jako karahan či chatlama. V mauzoleu Gur Emir jsme si vyprávěli příběh muže, jehož se v 14.století báli snad všechny národy ležícív okolí, protože si je jeden po druhém podmanil. Právě zde totiž spočívá tělo Timura Velikého, obávaného dobyvatele tehdejšího blízkého a středního východu. Věděli jste, že vůbec neměl být pohřben tady? Náhoda tomu však chtěla jinak a nakonec skončil v mauzoleu, které postavil pro svého milovaného vnuka Mohammeda Sultana. Nedaleko ležící náměstí Registan už konečně svítí ve své plné kráse a tak jsme se ukryli ve stínu Ulugbegovy medresy a sháněli první suvenýry, nakonec se v medrese Šer Dor zaposlouchali do tónů tradiční hudby u našeho přítele Babura, který je nejznámějším hudebníkem celého Samarkandu. Hrál pro prezidenta Karimova, Medveděva, Alijeva a účastní se téměř všech oficiálních setkání, které se konají v Samarkandu, aby pro vzácné návštěvy zahrál. Vždy, když přijdeme do Samarkandu, zahraje i pro náš poznávací zájezd. Každá stavba zde v Samarkandu ukrývá příběh, a proto je kráčení městem jako listování si v krásné orientální knize. Na oběd jsme si sedli ke stolu, roztrhli chlebové placky, třikrát podle tradice vylili misky čaje zpět do konvičky a z velkých talířů jsme si nabrali tradiční uzbecký plov. Je nejtradičnějším uzbeckým jídlem a neochutnat ho v této zemi je neskutečný hřích. Víme, kde ho dělají geniální a tak jsme si ho vychutnali i nyní. 

Čti více

V jurtě pod hvězdami (Kyzylkum, Uzbekistán)

Po Samarkandu se vydáváme na cestu, abychom se dostali do dalšího z legendárních míst na Hedvábné stezce, ale ještě předtím na nás čeká nomádský život na prahu pouště Kyzylkum. Nedaleko jezera Aidarkul, kam jsme unikli před civilizací se aspoň na chvilku staneme Nomády putujícími pod hvězdami. Tomu se říká dobrodružství! Vyzkoušeli jsme si spaní v jurtě, ochutnali uzbeckou vodku, litry zeleného čaje a povozili se na velbloudech. Dovolená na poušti má své kouzlo a promění se na unikátní zážitek.

Čti více

Za příběhem Hedvábné cesty (Buchara, Uzbekistán)

Buchara! Naše dny v Uzbekistánu se krátí, na závěr jsme si vybrali nesmírně krasné místo. Lákavou, posvátnou a orientální Bucharu, která představuje legendární místo na Hedvábné stezce, kde se zastavil téměř každý, kdo po této cestě projížděl. Ráno jsme si vychutnali vyhlídku na Bucharu a nakonec obdivovali stavby jako Mauzoleum Ismaila Somoniho, které se považuje za nejvýznamnější stavbu celé Střední Asie! Ve stínu Pevnosti jsme si vyprávěli příběhy posledních bucharských emírů. Mešita Kalon nám poví legendu o vysokém minaretu a u misky čaje si odpočineme u slavných bucharských koberců. Bazar pozvolna ožívá a z Lajbi Chauzu se opět ozývá hudba. Miska moruše, miska čaje, tuny uzbecké hudby, vůně koření, exotika. To je Buchara. Je třeba ji zažít, nedá se popsat.

Čti více

Gypjak

Jméno turkmenského města Gypjak mnoho neřekne, ale jeho osudy se propletly s osudy prezidenta Turmenbašiho, který se právě zde narodil. V roce 1948 se Gypjak po zemětřesení ztratil z tohoto světa, prezident přišel o zbytek své rodiny a později, když stál v čele země, zde nechal postavit obrovskou mešitu s 91metrovými minarety jak jinak, z mramoru. Je největší mešitou Střední Asie, a kromě ní zde najdete i Turkmenbašiho mauzoleum z kararského mramoru. Prohlédneme si i zlatou sochu prezidenta v nedalekém parku.

Čti více

Mary

Turkmenské město Mary na okraji pouště Karakum je dnes klidným městečkem, hlavním městem stejnojmenné provincie, ale ukrývá v sobě kouzlo nepoznaného Turkmenistánu. Přímo na hlavním náměstí objevíte zlatou sochu prvního prezidenta. Okázalou, mramorovou mešitu, ale i dokonalé divadlo, knihovnu či Duchovní palác. Vše v moderním, turkmenském stylu "Zlatého věku". Městem protéká říčka Murgab a dnes žije ve svém pomalém tempu.

Čti více

Khujand

Tádžický Khujand je zosobněním neobjeveného a exotického města Střední Asie. Zastavíme se zde v rámci fakultativního výletu z Taškentu a věřte, že to místo má svou atmosféru. Historii zde psali největší jména, a dokonce ho svého času založil Kýros Velký, později se zde zastavil Alexandr a založili nejvýchodnější Alexandrii. Khujand znali Mongolové na svém tažení a dnes je unikátním místem neznámého Tádžikistánu. Leží přímo na březích řeky Sýr Darya a před lety ho dokonce nazývali Leninabad, tedy Leninovo město. I Leninova socha dlouhá léta stála na hlavním náměstí, ale dnes se ukryla na periferii města, kde si ji společně prohlédneme. Khujand zaujme ruinami své starověké pevnosti i muzeem tádžické historie. Nejlákavějším místem je bazar Pandžšanbe, kde budete atrakcí, protože turisty zde téměř vůbec nepotkáte. Exotické obličeje Tádžiků jsou jiné než Uzbeků či Kyrgyzů. Jsou to hrdí lidé, vyprávějící jazykem podobným perštině a zde se s nimi seznámíte. Z náměstí se zvedá Páteční mešita i mauzoleum Masal ad-Dína, a tak si jako suvenýry odnesete i exotické fotografie.

Čti více
Persepolis v Íránu

Persepolis

Nejznámější starověké místo celého Íránu poznáme dokonale, tak abyste si v hlavě mohli vytvořit obraz tohoto unikátního komplexu, který postavili Peršané za vlády slavných králů Dareho a Xerxese. Persepolis je symbolem Perské říše a obrovskou pýchou dodnes. Kdysi sem přicházeli pozdravit panovníka všechny národy podrobeny Peršany a dnes ho konečně objevili turisté, ale davy zde nečekejte. Persepolis vyprovodil z tohoto světa Alexandr Veliký hnán touhou pomstít se za vypálení Athén. Oheň zničil téměř celé město, ale ještě před tím ho makedonští vojáci obrali o všechno bohatství, drahokamy i zlato, které našli. Dnes nás vítá Brána národů, kterou vejdeme do města a v ruinách pohledem schodiště do paláce Apadana. Zdobí ho nejkrásnější reliéfy perského, starověkého světa a vy nebudete věřit, že tyto kameny ozdobili před cca 2 500 lety! Paláce, pokladna, ruiny a hrobka dvou králů, odkud je na Persepolis skvělý pohled. I v roce 1971 se Persepolis stal dějištěm "světové" oslavy, protože poslední šáh Pahlaví zde konal opulentní oslavu na 2500. výročí Perské říše. Ukážeme si, co tu po této slávě zůstalo.

Čti více
Střední Asie, Uzbekistán

Buchara

Buchara je doslova nabitá památkami. Společně se Samarkandem tvoří duši Hedvábné cesty celého regionu, ale sami uvidíte, jak moc jsou tyto nádherná místa rozdílná. Samarkand je rozsáhlý, Buchara je unikátní svojí kompaktností a středověkým nádechem. Kráčejíc městem máte pocit, že se některá místa za staletí vůbec nezměnily a odolávají času. Dokonalé cestování v čase na vlastní kůži, jen bez strachu z toho, že byste se znelíbili emírovi. Největší soubor budov zapsaných v UNESCO v celé zemi a my je budeme hledat jednu za druhou. S noblesou a přitažlivou atmosférou se setkáte hned na hlavním náměstí Ljabi Hauz, kde si při misce čaje poseďte pod mohutnými morušemi. Kryté bazarové křižovatky, bazarové uličky, vůně koření, ostré bucharských nože, koberce, čaje nebo chlupaté, karakolské čepice pastýřů. V Buchaře nakoupíte nejvíce suvenýrů. Pokud budete unaveni, můžete skončit ve středověkém Hammu ze 16. století a zažít to, co zažívali i obchodníci na Hedvábné cestě.

Čti více
Samarkand, Uzbekistán

Samarkand

Legendární Samarkand je něco, co si neumíte představit, pokud se v něm neoctnete. Překvapí vás svou monumentalitou, krásou a nábojem středoasijské exotiky. I Alexandr Veliký se zde zastavil, ještě ve starověkém Afrosiyabe a řekl, že je hezčí, než si myslel a podobné pocity budete sdílet i vy. Na počátku Samarkandu byl sen Timura Velkého vytvořit město, jaké mu bude závidět celý svět. Podařilo se mu to a do Samarkandu proudily karavany naplněné bohatstvím, kulturou a prachem nesmrtelnosti, kterého se Samarkand nadechl. Timur zde po sobě zanechal neuvěřitelné mauzoleum Gur Emir, a přestože nebylo původně pro něj, ocitl se pod jeho žebrovanou kupolí i on v roce 1405, kdy zemřel na zápal plic v kazašském Otrare. Náměstí Registan, které tu na vás čeká je nejkrásnějším v celé Střední Asii, ne-li na světě. Dýchá zde řeč století stojících naproti sobě a vy si uvědomíte jaký jste maličký. Sednete si do stínu velkolepých budov a zamyslíte se nad tím, jak to tu muselo vypadat v časech, kdy právě zde karavany vykládaly své nepředstavitelné zboží. Ruiny mešity Bibi Chanum, nakupování na bazaru Siob, kde najdete ty nejlepší oříšky, meruňky či sladkosti celého regionu. Znáte Ulugbega? Timurova vnuka a slavného astronoma? Podíváme se na místo, odkud pozoroval hvězdy. Ochutnejte nejlepší plov Uzbekistánu na místě, kam chodí téměř jen domácí, a nakonec se ztratíte mezi fantastickými hrobkami. Je Samarkand skutečný nebo jste se ocitli jen ve snu?

Čti více
Město v poušti Yazd, Írán

Yazd

Pouštní Yazd je jiný než zbytek Íránu a unikátním ho dělá jeho zoroastriánské dědictví. Toto prastaré náboženství věřící v Ahura Mazdu a v to, že dobro zvítězí nad zlem, zde zapustilo kořeny dodnes. Je největším sídlem zoroastriánů v celé země. Podíváme se také na jeho posvátná místa, jakými je plamen v chrámu, který podle legendy hoří od roku 470! Vylezeme i na věže mlčení, kde se odehrával velmi zajímavý pohřební rituál, který Írán zakázal až v 20. století. Yazd je místem, kde se měl zastavit i Marco Polo a je odvěkou křižovatkou obchodních cest. Dnes je jeho staré město, labyrint hliněných uliček, zapsané v UNESCO a společně se jím propleteme. Víte,že nejlepší sladkosti pocházejí právě odsud? Ukážeme si tu nejznámější cukrárnu, abyste si mohli domů odvézt sladké suvenýry.

Čti více

Almaty

Bývalé hlavní město Kazachstánu s velmi zajímavou historií. Toto území se nachází na tehdejší hedvábné stezce, takže největšího rozkvětu dosáhlo v 10.-14. století. Vzhledem k jeho poloze bylo mnohokrát zničeno častým zemětřesením. I přesto je dnes Město jablek nejvýznamnější a nejkrásnější město země, kde pod tvrdou rukou Nursultana Nazarbajeva žije vedle sebe několik desítek národností.

Čti více

Merv

Pokud si přečtete příběh tohoto místa, nebudete chápat, proč je v našich končinách Merv téměř neznámý. Jeho historie sahá do několika tisíciletí a už samotný perský panovník Kýros Velký zde založil svou vlastní pevnost, jejíž stopy objevíte na pahorku Erg Kala s výhledem na pustiny Merv. Později se ve městě zastavil Alexandr Veliký a přejmenoval ho na Marguš. Málokteré helénistické místo v regionu bylo tak důležité jako právě starověký Merv. Kalif Hárún ar-Rašíd známý z pohádek 1000 a 1 noci se rozhodl na několik let přestěhovat svou abbásovskou říši sem do oázy na řece Murgab. Zahrady, které zde vznikly inspirovaly i samotný Bagdád a město ležící na hlavních obchodních trasách se stalo pohádkově bohaté. Když se ho zmocnili Seldžuci, vybrali si ho za hlavní město a během jejich vlády se dokonce považuje Merv v polovině 11. století za největší město celého světa! Až do roku 1220 se zde žilo jako v bavlnce. Tehdy totiž přišel Toluj, syn Džinigischána, a nechal město utopit v krvi. Jatka, jaké Střední Asie ještě nezažila byly taková, že krev se nestíhala vsakovat do písku a vytvořila řeky. Lidé se vzdali, Mongolové, ale nepřestali a zabili téměř všechny. Říká se, že pád Mervu spustil události, které měly za následek přes milion lidských životů. Příběh Mervu skončil, přestože se zde ještě objevily i další národy, už nikdy nedosáhl piedestalu, na kterém se kdysi ocitl. Dnes je Merv světem fantastických vykopávek, které byste bez kvalitního průvodce měli jen za spousty kamení či hlíny.

Čti více

Ašchabad

Ašchabad je mramorová chiméra. Žádné takové místo jste na světě neviděli a ani nemáte šanci vidět, protože turkmenský Ašchabad je unikátem. Kdysi tu ležel pod pohořím Kopet Dag bez povšimnutí, protože karavany procházely kolem něj, ačkoli se pod carským vlivem na konci 19. století stal ruským, posádkovým městem, velká historie, jako v případě Mervu, se tu nepsala. V roce 1948 se pod ním zatřásla zem natolik, že téměř přestal existovat. Svůj zlatý věk začíná Ašchabad žít společně s prvním turkmenským prezidentem Turkmenbaši, který se rozhodl město přeměnit na svou výkladní skříň a místo svého vlastního kultu. Přibyly zde zlaté sochy prezidenta, objevují se mramorové náměstí, paneláky, mramor je hlavním stavebním kamenem a vznikají bizarní monumenty. Po jeho smrti se s architektonickými orgiemi neskončilo a současný prezident přidává nejen vlastní zlatou sochu, ale i monumenty, které vyrážejí dech. Mramorové ruské kolo v mramorem obalu? Mramorové památníky nezávislosti? Neutrality? Největší svatební salon z mramoru? Největší osmicípá hvězda světa? To vše, a ještě více zažijete přímo v Ašchabadu. Někdy, ale budete mít pocit, že zde chybí život a pokud ho chcete vidět, musíte jít do starých, sovětských částí města nebo na Ruský bazar. Ašchabad je držitelem Guinessova rekordu v počtu použitého mramoru na metr čtvereční a konaly se zde i velké Asijské hry, po kterých zde zůstal fantastický sportovní areál. Neskutečné místo!

Čti více

Shiraz

Širáz představuje nejkulturnější město celé staré Persie. Kdysi právě zde, v provincii Fars, měli své centra nejen perští Achaimenovci, ale později i Sásánovci. Pochází odsud nejčistší perština (farsí) a o obyvatelích Šírázu se dodnes říká, že jsou jemnější, uhlazenější, kulturnější a podle mnohých dokonce línější. Zaposlouchejte se do širázské perštiny a budete mít pocit, že lidé zde recitují básně. Žijí zde nejkrásnější Peršanky a své šátky nosí jen tak ledabyle přehozené přes vlasy. Šíráz svého času patřil mezi nejdůležitější centra islámského světa. Zatímco mnohá tradiční centra zničil Čingischán, Šírázu se nedotkl, a to ho katapultovalo na výsluní. Během 18. století, kdy zde vládla dynastie Zand byl Šíráz dokonce hlavním městem celé Persie. Šíráz je město básníků a pochopíte to, když společně objevíme hrobku básníka Saadího i slavného Hafeze. Psal o ženách, víně, životě a Íránci ho v dnešní konzervativní společnosti milují. Nebude den, abyste o jeho verše někde nezavadili. Nákupy si uděláme na místním bazaru Vakil, poznáme rajské zahrady Eram, nejkrásnější mešitu krajiny a objevíme i šikmou věž.

Čti více

Pasargady

Archeologická lokalita a bývalé hlavní město starověké perské říše. Město založil Kýros Veliký v 6. století př. n. l. Nejvýraznější stavbou v areálu je monumentální hrobka tohoto panovníka na pyramidovém kamenném podstavci zdobená nápisy v klínovém písmu. V areálu se také nachází Kýrova osobní rezidence a ruiny několika dalších paláců. Opodál je možné prohlédnout si zbytky Šalamounova vězení a na nedalekém kopci Trůn Šalamounovy matky, nejspíš původně citadela Achaimenovců. Lokalita je zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Čti více

Esfahán

Esfahán je bez jakýchkoliv pochyb nejkrásnějším městem Persie neboli dnešního Íránu. Panuje zde uvolněná atmosféra, na náměstí v srdci města se setkávají domácí i turisté, posedávají na trávníku, ochutnávají zmrzlinu, pijí čaj a nad hlavami jim rostou nejkrásnější a nejdokonalejší ukázky perské architektury. Esfahán je skutečným drahokamem a můžete zde strávit několik dní objevováním jeho zákoutí. Esfahánští obchodníci patří k nejlepším v Persii, a tak nic nekupujte, beztoho aniž byste smlouvali. Budou si vás i tak vážit a vy nakoupíte levněji. Perské koberce, dokonalé miniatury, slavnostní prostírání s perskými vzory, ale i ozdobné krabičky či nejkrásnější šachy jaké jste viděli. Esfahán je centrem řemeslníků a bazarové uličky tu nemají konce. Srdcem města je 2. největší náměstí světa (překonalo ho jen pekingské náměstí Tiananmen) kolem kterého najdete panovnický palác Ali Qapu, pohádkovou mešitu šejka Loftolláha, Emámovu mešitu i bazarový portál s freskami. Esfahán kromě toho nabízí i paláce či slavné mosty pod kterými se sem tam setkávají zpěváci. Unikátem je i arménská, křesťanská čtvrť, a tak se v konzervativní zemi ocitnete uprostřed nádherné arménské katedrály Vank plné biblických výjevů. Esfahán ukrývá tolik překvapení, že vám ještě dlouho budou rezonovat v hlavě.

Čti více

Kašan

Kašan ležící na zlaté cestě z Teheránu do Esfahánu je místem, které by bylo škoda vynechat. Ukrývá v sobě dědictví okázalých, obchodnických domů a ukáže nám to jací bohatí byli nejdůležitější obchodníci Kašanu. Domy měly desítky místností, větrné věže, zdobené stěny, barevná sklíčka. Budete si připadat jako v palácích. O Kašanu se říká, že právě odsud by mohly pocházet Tři králové, nebo tedy tři zoroastriánští mágové, tedy kněží, kteří přišli do Betlému. Ve městě nevynecháme ani ukázkovou perskou zahradu Fin, zapsanou v UNESCO, abychom pochopili, co je to perská zahrada a mohli se jí dokonale nadechnout.

Čti více

Teherán

Hlavní město a největší město celého Íránu má krásnou polohu pod pahorky pohoří Elborz. Trápí se přelidněnosti, vražednou dopravou, těžkým smogem, přesto v něm můžete najít krásu a záblesky slavných dějin. Od doby, kdy je Teherán hlavním městem, staly se v něm všechny události, které formovaly dnešní Irán od pádu dynastie Pahlaví přes smršť v podání Islámské revoluce v 1979. Teherán má nejlepší muzea země, a tak si i my prohlídneme Muzeum historie v centru města, a nevynecháme ani návštěvu Šáhova paláce na okraji severního Teheránu. Cítíte ten rozdíl? Sever versus jih? Žádné jiné město v Íránu není tak rozděleno jako právě Teherán. Zastavíme se i na slavném teheránském bazaru, abychom mohli nasávat atmosféru celého místa.

Čti více

Tús

Malé městečko Tús je dnes místem, kam přicházejí poutníci za hrobkou "perského Shakespearea" jménem Ferdúsi, který žil a tvořil v 11. století. Kdysi bylo významným místem na mapě a znal ho dokonce i Alexandr Veliký. Ze starobylého místa zde zůstalo pár hliněných základů, ale Ferdúsiho hrobka je magnetem, která vše zastíní. Zde pochopíte lásku Íránců k perské poezii, která pro ně není mrtvá, právě naopak. Ferdúsiho dílo Sahni (Kniha králů) vešlo do historie a také díky němu se perština zachovala do dnešních dnů v dobách násilné arabizace. Sahni v sobě spojuje legendy, mýty a příběhy předislámské Persie, jakož i historické pohledy na některé další důležité milníky.

Čti více

Mašhad

Nejposvátnější místo celého milionového Íránu. Šíitská Mekka a unikátní pohled na to jakou roli hraje v zemi náboženství. Kdysi neznámé, malé a nevýznamné město získalo punc posvátnosti díky postavě 8. šíitského emama Rezu, jehož nechal otrávit začátek 9. století kalif Ma'amun. Je pohřben na tomto místě, a proto se město jmenuje Masada, město mučedníka. Za staletí na jeho hrobce vyrostl šílený, náboženský komplex se zlatými kupolemi, vysokými minarety a atmosférou připomínající náboženskou extázi. Nic podobného jste dosud v životě nezažili a zřejmě už ani nezažijete. Město je plné poutníků a ročně se jich zde zastaví více než 15 milionů! Budeme mezi nimi. Kromě náboženství je Masad i hlavním městem vzácného šafránu a zde se jím můžete přehrabovat i rukama. Nakoupíme tu nejkvalitnější šafrán na světě a místo si dokonale užijeme.

Čti více

Abyaneh

Malá vesnička ukrytá v horách na cestě mezi Kasan a Esfahan se považuje za perlu Íránu. Podle mnohých je nejkrásnější vesničkou Íránu a budete překvapeni, že se nachází v nadmořské výšce cca 2 200 mnm. Leží na konci světa, na konci cesty, a právě odlehlost v ní zachovala unikátnost. Ženy zde dodnes nosí bílý čádor posetý květinami a muži, široké, zoroastriánské kalhoty. Tradice se odsud vytrácejí jen velmi pomalu a vy je ještě zažijete. Procházka vesničkou až k svatyni s výhledem na okolí vás přesvědčí o tom, v jakém pohádkovém světě jste se ocitli.

Čti více

Taškent

Uzbecký Taškent není jen hlavním městem země, ale zároveň největším městem celé Střední Asie. V dobách Sovětského svazu byl čtvrtým největším městem celé sovětské mašinérie. Dějiny Taškentu sahají několik století dozadu, kdy tudy vedla jedna z částí Hedvábné cesty, ale mnoho památek na slavné doby nezůstaly, protože v roce 1966 velkou část Taškentu zničilo ničivé zemětřesení. Najdete zde přece jen historický areál Chóst Imom s Páteční mešitou či medresy Barakhon ze 16. století a unikátem bude nejstarší Korán světa v maličkém muzeu. Taškent dnes nese výraznou pečeť typického, moderního, sovětského města, protože po zemětřesení se začalo s jeho přestavbou podle nejnovějších ideálů. Lenina ve městě nahradila socha Matky s dítětem, tedy novorozenou nezávislost a Taškent se v 21. století ubírá moderním směrem, přestože stále levituje mezi starým a novým světem. Svézt se zde můžete i sovětským metrem, prvním ve Střední Asii, podívat se na sochu Timura Velkého a ovoce, ořechy nebo chléb nakoupíte na bazaru Corsa, největším v celém Uzbekistánu.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.