1.den: Odlétáme a naše cesta začíná
EVROPA – DENVER – CANON CITY
Odlet a přílet do Denveru ve státě Colorado. Město se nachází na rozhraní High Plains (Náhorní Planiny) a předhůří Rocky Mountains. Pokud nám po přistání a vyzvednutí zavazadel zbude čas, projedeme se centrem města. Podíváme se na Capitol, sídlo Coloradské vlády a guvernéra. Nedaleko se nachází Mile High Stadium, domov denverského týmu Broncos, kteří hrají americký fotbal. Před hlavním vchodem je známé sousoší Bronků – divokých koní. Odtud už směřujeme na jih, do městečka Cañon City, založeného během zlaté horečky v roce 1858. Nyní je výchozím místem pro návštěvníky do hor na turistiku, lezení po skalách a splav řeky Arkansas, která oblastí protéká.
2. den: Dáte se na rafting? Pokoříte divokou řeku Arkansas?
LEADVILLE
Dostaneme neopreny, vesty, základní školení a začínáme pádlovat kolem bývalých hornických šachet na zlato. Proud vody nás unáší rychle a za chvíli se už pohupujeme na peřejích s obtížností 3 až 4 stupně. Zaručený zážitek pro celou rodinu! Řeka Arkansas je v této části jedním z nejpopulárnějších raftingů v USA. Podle aktuálního stavu náš raftingový partner vybere nejideálnější úsek řeky. Ti, co na rafting nepůjdou, se projdou po příjemném městečku a navštíví most přes Royal Gorge. Odpoledne směřujeme přes hory do bývalého hornického města Leadville. Jedno z nejvýše položených míst v USA v nadmořské výšce 3.094 metrů nad mořem. Zachovalo se zde mnoho staveb z doby, kdy se zde těžilo stříbro. Městečkem se přehnaly v té době známé osobnosti, ať už obchodníků nebo pistolníků jako byl dnes již málo známý Mart Duggan. Saloony, kovbojové a Colorado Rockies. To nás čeká v městečku uprostřed hor.
3. den. Ráj pro fotografy
TWIN LAKES – MOAB
Ráno nás u Twin Lakes uchvátí pohled na Mt. Elbert, který patří mezi nejvyšší hory země. Tato oblast je známá i díky 100 mílovému ultra maratónu Leadville Trail 100, který patří mezi nejnáročnější na světě, hlavně díky strmému terénu a nadmořské výšce. V roce 1992 zde měli svůj debut přirození běžci z mexického kmene Tarahumara. Věnovala se jim i McDougallovou kniha, Stvořeni pro běh. Přes Independence Pass se dostaneme k Maroon Bells. Příjemná a nenáročná procházka k jezerům, která bude jako ráj pro fotografy. Tyto záběry patří mezi nejznámější ze Skalistých hor ve Spojených státech. Stále se nacházíme v oblasti, kterou proslavilo lyžařské středisko Aspen, které je vyhledáváno světovými celebritami. Svým domovem ho nazývá i Kevin Costner. Nedaleko Aspenu poprvé dnes uvidíme řeku Colorado. Podvečer překročíme hranice Colorada a Utahu a přesuneme se do Moábu, nejatraktivnějšího turistického centra východního Utahu. V městečku se nachází množství typických amerických restaurací a my známe i kulturu místního stravování.
4. den: Skalní formace neuvěřitelných tvarů
NÁRODNÍ PARK ARCHES
Nádherný národní park Arches, který patří mezi nejnavštěvovanější v USA. Jedinečné skalní oblouky, po kterých je pojmenován. Na utahských poznávacích značkách je vyobrazen jeden z nich. Zastavíme se při balancujících kamenech a množství dalších fotogenických míst. Strávíme tu celý den a garantujeme, že z parku budete nadšeni. V parku se budeme přesouvat autem, ale často i pěšky od lehkých po těžší vycházky. Určitě nevynecháme nejdůležitější "oblouky". Začneme procházkou ke Delicate arch, který je nejfotografovanějším z celého parku. Při Wolfe ranči si udělejte zajížďku pár desítek metrů ke skalním kresbám – petroglyfům, které tu po sobě zanechali původní obyvatelé kmene Ute. Na konci cesty je parkoviště s názvem Ďáblova zahrada. Záleží jen od naší kondice a počasí, kolik tu toho zvládneme. Právě v této části parku se nachází nejvíce oblouků. Cestou zpět se ještě zastavíme u ohromných skalních oken a mohutném dvojitém oblouku – Double Arch. Po celodenním objevování divů tohoto parku nám dobře padne večeře v jedné z restaurací. Dáte si žebírka, tažené vepřové, nebo některý z bohatých salátů?
5. den: Který národní park vás nejvíce okouzlí?
BRYCE CANYON
Opouštíme Moab, ale ne Utah. V tomto státě je množství jedinečných parků a přírodních památek. Celou dovolenou byste mohli strávit jen v tomto státě a měli byste neustále co dělat. Překročíme řeku Colorado a první zastávku si uděláme na místě s názvem Moab Giants. Není to žádný hokejový stadion, ale místo, kde je vybudováno soukromé muzeum věnované bohaté prehistorii Utahu. V zahradě jsou rozestavené modely dinosaurů, které toto území v minulosti obývali. Pokračujeme v naší cestě fascinující krajinou, která působí nehostinně, ale přesto je obydlená. V centrální části státu se bezútěšná krajina trošku zazelená a objeví se lesy. Jižní část Utahu je zcela odlišná než východní. Národní park BRYCE CANYON. U nás méně známý park, který ale překvapí a nadchne. Výhledy shora, ale i procházky mezi nádhernými skalními útvary čnící jako šípy do výšky. Veverky se nám budou motat mezi nohama. Toto místo vypadá ve skutečnosti ještě lépe než na fotografiích. Ve spleti skalních špiců se projdeme jako před staletími původní obyvatelé, Navajové. Dokonale toto místo znali a dokázali se nepříteli rychle ukrýt, nebo ze zálohy napadnout. Množství z těchto skalních útvarů je propojeno s indiánskými příběhy a pohádkami.
6. den: Kaňony divokého západu
ANTELOPE CANYON
Arizona. Další stát na naší cestě. Městečko Page je stejně jako kaňon Bryce na území kmene Navajo. Spravují zde okolní přírodní zajímavosti. Jednou z nich je Antelope kaňon. Kaňon, ukrytý pod zemí, spojený s povrchem úzkou štěrbinou, přes kterou proniká světlo. Celá oblast patří místním indiánům, a tak nás budou v kaňonu doprovázet. Znají každý kout, každou štěrbinu a kámen a ukáží Vám jak všechno vyfotit co nejlépe. Poradí vám, jak si nastavit fotoaparát nebo mobil pro dosažení toho nejlepšího výsledku. Od vstupní brány je to přibližně 10 minut nenáročné chůze. V samotném kaňonu je třeba zvládnout projít pár přírodních schodů z kamene. Nic náročné, zážitek dokonalý. Ve vysoké sezóně mohou být vstupy vyprodané měsíce předem. Pár desítek kilometrů za Page se nachází další kýč. Je jí Horseshoe Bend – podkovovitý ohyb na řece Colorado. Je to jedna z těch nejznámějších fotografií řeky Colorado, jakou vůbec můžete najít. Jen dvě hodiny jízdy z Page a jsme při dalším přírodním zázraku v rukách Navajů. Směřujeme do MONUMENT VALLEY, kde nenavštívíme jen nejznámější skalní útvary USA, ale vnikneme hlouběji do kultury místního indiánského kmene, kterému park patří. Těm starším se při pohledu na skalní útvary a krajinu vybaví reklama na cigarety Marlboro s kovbojem a kýčovité pozadím. Jsme tady a strávíme v Monument Valley dostatek času, abychom si ho vychutnali.
7. den: Historie amerických indiánů
NÁRODNÍ PARK MESA VERDE
Opouštíme Monument Valley a necháváme ho za sebou stejně jako Forrest Gump ve filmu, když ho přestalo bavit běhat od oceánu po oceán. Známe i toto místo. Kolem skály a stejnojmenné vesničky, Mexican Hat, se přesuneme do národního parku MESA VERDE (UNESCO), který je domovem největšího archeologického objevu v USA. Více než 636 obydlí vytesaných přímo do skal a dozděných na těch nejnepravděpodobnějších místech. Cliff Palace pochází pravděpodobně z konce 12. nebo ze začátku 13. století a sloužil během následujících 100 let. Předcházely tomu obydlí ze 6-7. století na vrchu "stolových hor – mesa". Kdo to byly Anasaziové? Odkud přišli a kam se poděli? Zde si o nich popovídáme více. Podíváme se na jejich fascinující obydlí a prohlédneme si artefakty v malém muzeu. V případě návštěvy některých z obydlí, počítejte s chozením po schodech a žebřících, neboť se tyto obydlí nacházejí z bezpečnostních důvodů na útesech a ve skalních převisech. Dnešní den zakončíme v provinčním městečku Cortez.
8. den: Tam, kde se čtyři setkávají a obrovský kráter
FOUR CORNERS A METEOR CRATER
Z našeho hotelu v Cortez je to jen 45 minut na jedinečné místo. Jen zde se setkávají čtyři státy Spojených států amerických. FOUR CORNERS. Zde si doplníme sbírku "odfajfknutých" států o Nové Mexiko. Reálně po jeho území přejdeme něco přes jeden kilometr ... Samotný monument má zajímavou historii. Je na místě, kde byly stanoveny hranice v roce 1850 až 1861 a je umístěn na průsečíku poledníku 32 stupňů západně od Washingtonu a 37 rovnoběžky. Pokud by se dnes stanovovaly hranice a určoval tento průsečík, nacházel by se přibližně 551 m na západ. Nic to ale nemění na tom, že toto místo je výjimečné a ročně ho navštěvuje obrovský počet turistů. Opustíme Nové Mexiko a vstoupíme opět do Arizony. Z okraje kaňonu De Chelly se pokocháme pohledem na Pavoučí skálu. Pospíšíme si na dálnici č.40, která kopíruje slavnou historickou Route66. Nedaleko městečka Winslow, kousek od dálnice, před 50.000 lety dopadl do pouště meteorit o průměru přibližně 50 metrů. Vytvořil kráter s průměrem 1,2km a hloubkou 170 metrů. My se na něj podíváme z vyhlídky. Možná si tento pohled pamatujete z filmu Starman. Kupte si v krámku magnetku a přijďte s ní na okraj. Zkuste s magnetem v prachu trošku "pobíhat" a možná se Vám na něj nalepí kousek meteoritu. Dále kopírujeme 66ku až do města Flagstaff, popřípadě Williams. Obě městečka se nacházejí na zbytcích této slavné cesty. Zde přespíme, abychom měli sílu na následující den.
9. den: Nejkrásnější pohled v životě: hluboký a dlouhatánský Grand Canyon!
GRAND CANYON
GRAND CANYON a jeho jižní část je třešničkou na dortu naší cesty. Strávíme tu celý den. Bude to jeden z nejkrásnějších pohledů, jaký jste v životě viděli. Výhledy při západu slunce jsou nezapomenutelné. Grand kaňon je něco, co v životě musíte vidět. Mění se v každém ročním období, můžete zde zažít vysoké teploty, nebo sněhový poprašek v závislosti na ročním období. Vždy je to ale dokonalý zážitek, zda se na něj díváte z jeho okraje nebo z vrtulníku. Každé má své. Po celodenním programu se vrátíme zpět do našeho hotelu a budeme zpracovávat tento zážitek.
10. den: Světoznámá show ve Vegas
GRAND CANYON – LAS VEGAS
Dnes je čas na fakultativní hodinový přelet vrtulníkem nad kaňonem, což je zážitek na celý život a doporučujeme ho skutečně každému. Letiště vrtulníků se nachází hodinu jízdy z hotelu. Po absolvování letu se přes Williams se vrátíme na cestu č.40. Přesun do Las Vegas – města zábavy a hazardních her. Naše cesta vede kolem jednoho stavebně technického zázraku – Hooverova přehrada. Zastavíme se na vyhlídce a projdeme se po přehradní zdi. Podívejte se do hloubky 220 metrů na řeku Colorado, kterou jsme na naší cestě už tolikrát viděli. Opět je jiná. Právě na tomto místě na jezeře Mead si uvědomíme dopad dnešního hospodaření s vodou. Projdeme se po mostě, který byl otevřen teprve nedávno, aby tak odlehčil dopravu, která do té doby procházela po přehradní zdi. Pokud byste použili beton ze stavby, postavili byste 120 cm široký chodník kolem rovníku.
Přicházíme do Las Vegas – Města hříchu. Budete odpočívat na hotelu nebo si večerní město parádně užijete? Podíváte se na jedno z mnoha vystoupení Cirque du Soleil, které se hraje jedině tady, show největšího mága všech dob – Davida Copperfielda, nebo jeho konkurenta Chrise Angela? Mnohé pěvecké hvězdy tu mají dlouholeté kontrakty a máte šanci zde zažít některý z nich. V minulosti tu zpívali slavné osobnosti jako Frank Sinatra, Rod Stewart, Celine Dion, Britney Spears ... Na koho se půjdete podívat Vy?
11. den: Atrakce města, které žije nonstop
LAS VEGAS
Město se radikálně změní s nástupem denního světla. Kasina jsou v provozu 24 hodin, ale ostatní život je úplně jiný. Strip se mění na nákupní centrum a lidé se tu jen tak procházejí a utrácejí peníze. Vstupte dovnitř hotelu / kasina a nevidíte rozdíl oproti předešlému večeru. Město nabízí i denní vyžití a množství atrakcí. Projděte si několik kasina a obdivujte, co architekti a stavitelé dokázali a s jakými nápady přišli, aby přilákali návštěvníky dovnitř. Najdete zatočené eskalátory? Kdo bude více křičet na horské dráze? Troufnete si na bleskový výtah na věži Stratosphere? Nebo si vyděláte v kasinu na další dovolenou? Skočte si na nákupy do outletů. Máte na výběr sever nebo jih ... Jakmile se setmí, město se rozsvítí a je tu to pravé Vegas. Procházka po večerním Stripu je povinná, stejně jako i shlédnutí fontán před kasinem Bellagio. Podívejte se na výbuch sopky před kasinem Mirage a dopravte se na osvětlenou Eifelovu věž. Světelný paprsek z kasina Luxor je vidět i ve vesmíru z výšky 400 km. Pokud se chcete podívat, kde to všechno začalo, vydejte se do starého Las Vegas, na Fremont street. Zde vytvořili konkurenci Stripu, Fremont street experience. 800metrový úsek ulice je zastřešen a na stropě je více než 12 milionů LED žárovek, které večer každou hodinu dělají světelně hudební show trvající 5 minut. Kromě toho jsou zde každý den 2-3 živé koncerty na pódiích a množství pouličních umělců. Celou ulici můžete vidět i z polohy "na Supermana" ze Zipline. Las Vegas je skutečně město, kde se nikdy nebudete nudit.
12. den: Přežijeme cestu přes Údolí smrti
LAS VEGAS – ÚDOLÍ SMRTI – LOS ANGELES
S množstvím ulovených zážitků pokračujeme v naší cestě. Na jedné křižovatce u Amargosa valley stojí obchůdek Area 51 Alien Center. Vstupte dovnitř a pobavte se. Přibližně 70 km severovýchodně odsud se nachází skutečné vojenské zařízení Area 51, které proslavily informace o UFO a mimozemšťanech. Co se na této základně odehrálo se nedozvíme. Základnu nelze ze země vidět, je dokonale ukrytá v horách. My však vstoupíme do Kalifornie a na místo s odstrašujícím jménem. Údolí smrti. Ve skutečnosti tu neumřel nikdo, kvůli komu by místo dostalo toto jméno. Je to ale nehostinné místo, nejníže položené v severní Americe. Zastavíme se na místech jako je Zabriskie Point, které dalo jméno i jednomu známému filmu z roku 1970. Zde si popovídáme o historii Dead valley. Vstoupíme do samotného údolí až na jeho nejnižší místo, Badwater. Podíváme se zblízka a projdeme se po solné krustě, která toto místo pokrývá, protože stojíme na dně vyschlého slaného jezera. Další zastávkou budou pískové duny Mesquite Flat. Projdeme se po písku a národní park opustíme západní bránou abychom se napojili na dálnici č.40 vedoucí do města s původním názvem El Pueblo de Nuestra Senora La Reina de los Angeles los Rio Porciunculo. Bylo založeno na konci 17. století. Jak vypadá dnes?
13. den: Filmové hvězdy na chodníku slávy
LOS ANGELES
Los Angeles: v centru staré čtvrti se najíme v mexickém stylu. Z Puebla se přejdeme ke staré radnici, která si zahrála v několika známých filmech a seriálech. Prohlédneme si stavbu koncertní haly Walta Disneyho a operu, kterou řídí Plácido Domingo. Na město se podíváme z nadhledu z Griffithovy observatoře, do které se vyplatí i nahlédnout. Kromě výhledu na široké okolí a centrum L.A. je odsud i krásný záběr na známý nápis Hollywood. Samozřejmě se zastavíme i na samotném Hollywood bulváru. Známá místa s hvězdami slavných na chodníku, který musí vidět každý, kdo do L.A. přijde. Otisky rukou i nohou před Graumanovým čínským divadlem a množství postav převlečených za Michaela Jacksona, Jacka Sparrowa, nebo Mickey Mouse. Projedeme se přes Beverly Hills až na jednu z nejdražších ulic světa – Rodeo Drive. Vyfotíme se u známého nápisu, projdeme se po Rodeo Drive a nahlédneme i do obchůdků, zda neuvidíme některou filmovou hvězdu. Z Beverly Hills to už nemáme daleko na pláž Santa Monica. Zde končí i Route 66. Nedaleko je promenáda s množstvím restaurací a obchůdků. Vychutnáme si tu závěr dne a dáme si večeři dle vlastního výběru. Bude to pizza, sushi, nebo steak?
14. den: Plní zážitků opouštíme USA
LOS ANGELES – EVROPA
Dnes se rozloučíme s Amerikou a odlétáme domů. Tato cesta byla poněkud netradiční, ukázala nám však jedinečná místa západu USA a my jsme tak mohli společně ulovit množství zážitků.
15. den: Přílet domů
EVROPA
Přílet domů.