1. den: Odlet z Evropy na Aljašku
LET DO ANCHORAGE
Odlet z Evropy, přílet do ANCHORAGE, hlavního města všech outdoorových nadšenců a největší město země, které leží ve stínu ledovců a zasněžených hor. Proto se o něm také říká, že je to město nejblíže k Aljašce. Skutečné město divočiny a zároveň hlavní letecká křižovatka země. Přistaneme na letišti, jehož součástí je největší letiště pro hydroplány. Sedneme do našeho auta a odvezeme se do hotelu. Ubytujeme se a začneme s aklimatizací. Od nejstaršího zachovalého domu Oscara Andersona, přes Resolution park se sochou kapitána Cooka, po železniční stanici. Nedaleko stanice je most přes říčku Ship Creek, kde si můžete půjčit rybářské náčiní a zkusit ulovit lososa (podle období a přílivu). Na křižovatce 4.avenue a D.ulice najdete sochu psa, která označuje místo startu nejznámějšího závodu psích spřežení - Iditarod. Na stěnách budov je po celém městě množství nástěnných maleb, populární jsou velryby na obchodním domě J.C.Penney u Town Square Park. Projdeme se Downtown, podle chuti si můžeme dát večeři v Hard Rock Café, nebo v jiné restaurací.
2. den: Anchorage – město nejblíže k Aljašce
ANCHORAGE
Dnes nás čeká prohlídka Anchorage, co jsme nestihli v první den po příletu. Ať už to bude jen procházka centrem města, od nejstaršího zachovalého domu Oscara Andersona, přes Resolution park se sochou kapitána Cooka, po železniční stanici. Nedaleko stanice je most přes říčku Ship Creek, kde si můžete půjčit rybářské náčiní a zkusit ulovit lososa (podle období a přílivu). Na křižovatce 4.avenue a D.ulice najdete sochu psa, která označuje místo startu nejznámějšího závodu psích spřežení - Iditarod. Na stěnách budov je po celém městě množství nástěnných maleb, populární jsou velryby na obchodním domě J.C.Penney u Town Square Park. Nedaleko se nachází Anchorage Musem, které má úžasnou sbírku umění a předmětů denní potřeby původních obyvatel všech částí Aljašky. Je velmi moderně zrekonstruované a také krátká návštěva Vám dá hodně. Odpoledne můžete strávit návštěvou místní ZOO, která byla založena jako záchranná stanice pro zraněné a osiřelá aljašská zvířata. Ze začátku to byly pouze stáje místního obchodníka, který v roce 1966 vyhrál v rozhlasové soutěži slona. Měl na výběr 3000 US dolarů, nebo mládě slona. Rozhlasovou stanici zaskočil výběrem slůněte. Annabelle tu žila do roku 1997. Pokud jste aktivnější, půjčte si jízdní kola a projeďte se až po Kincaid park, kde se nachází běžkařské sportovní středisko. Cestou máte možnost potkat divoká zvířata, třeba se mít na pozoru. I den v Anchorage dokážete strávit pobytem v přírodě.
3. den: Směr oceán
ANCHORAGE-SEWARD
Pokračujeme do pobřežního města SEWARD, obklopeného zaledněnými horami a hlubokými fjordy. Po dálnici se dostaneme na cestu, která vede na jih od Anchorage. Podél zálivu s názvem Turnagain Arm se dostaneme na jeho konec. Z vyhlídek na záliv bývá občas vidět běluhy, zajímavý druh velryb. Na místě, kde záliv ustupuje řekám stékajícím z hor hledejte symbol USA, orla bělohlavého. Letá sem lovit ryby podobně jako i místní obyvatelé. U vesnice Portage se nachází záchranná stanice pro divokou zvěř. Ty, které je možné opět vypustit, zde nacházejí přechodný domov, jsou zde ale i zvířata, která už do volné přírody nelze vypustit. Můžete zde tak vidět zvířata, která jinak v divočině těžko uvidíte. Ať už jsou to pižmoni, bizoni lesní – menší příbuzní jejich prériových příbuzných z plání jižní Kanady a USA. Zde se naučíte rozeznávat medvěda grizzly od baribala, což je pro místní lidi žijící v divočině velmi důležité. Pokračujeme směrem do Seward a přecházíme údolími s nádhernými výhledy. Vstupujeme do národního parku Kenai. Pár kilometrů před městem je zacházka k snadno dostupnému ledovci Exit. Projdeme se na některou z vyhlídek podle možností a schopností skupiny. Ledovec Exit je jedním z nejsnáze dostupných ledovců vůbec a na vyhlídky vedou jednoduché turistické cesty.
4. den: Lososy, velryby, vydry a alky
NÁRODNÍ PARK KENAI
Dnešní den je věnován hlavní fakultativní aktivitě a tou je plavba po národním parku KENAI. Dosud si ji objednali všichni naši klienti a všichni se vrátili nadšení. Loď vyráží ráno z přístavu v Seward a plují zálivem Resurrection Bay. Už zde budeme hledat vydry mořské (Kalan) a sviňuchy běloploutvé (dalls Porpoise) a sviňuchy obyčejné (harbour Porpoise), které často provázejí lodi po cestě. Na skalách a na pobřeží budeme hledat tuleně obyčejné a lachtany stellerové. Zde si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma skupinami zvířat. Na otevřeném moři obeplujeme skály oddělující záliv Aialik, ve kterém se nacházejí konce dvou ledovců. K jednomu z nich se loď přiblíží a budeme chvíli čekat, jestli budeme mít štěstí a podaří se nám natočit, jak se kus ledovce utrhne a s hukotem zhroutí do zálivu. Právě zde je možné vidět "neohrabané" alky – mnišky vlasaté (papuchalky), kdysi známé jako lundy a norce (alky) tenkozobé. Vrátíme se na otevřené moře a vydáme se na cestu zpět. Hory s ledovci, padající do moře tvoří dokonalou kulisu. Budeme mít štěstí na velryby? Na léto se sem připlouvá nakrmit více druhů velryb. Nejčastěji potkáváme plejtváka křídlatého (keporkak) a šedého (plejtvák šedý). Keporkaci jsou známý svými výskoky a my jen budeme doufat, že se nám tento moment podaří zachytit. V této oblasti se často objevují i kosatky dravé. Několika členné rodiny zde loví ryby, lachtany a tuleně. Uvidíme, co nám dnes příroda nabídne, v každém případě bude tato plavba jedna z těch, na které se nezapomíná. Ti, co nepůjdou na plavbu budou mít individuální a oddechový program.
Po návratu do Seward máme stále čas na nějakou aktivitu. Můžeme se jen tak projít po nábřeží, dát si chutnou večeři, nebo se jít podívat do místního akvária. Slouží i jako záchranná stanice mořských živočichů a zde se podíváme zblízka na mnišky, tuleně a další obyvatele místní přírody. Nebo se odvezeme až téměř na konec cesty na Miller's Landing. Zde je místo, kde zpracovávají čerstvé úlovky a pokud budeme mít štěstí, uvidíme i padesáti kilového lososa. Pro ty aktivnější, je možnost jít v letních měsících „kajakovat“ po zálivu v "půlnočním slunci". Jsme dostatečně na severu, aby zde slunce téměř nezapadlo a o 11 večer je zde jako na sklonku bílého dne.
5. den: K nejvyšší hoře severní Ameriky
SEWARD – DENALI
Vracíme se zpět do Anchorage stejnou cestou. Po tom, jak jsme vnímali krajinu z lodi, se nám i tato cesta bude jevit jinak. Kolem největšího aljašského města jen projedeme a vydáme se na východ. Míjíme pohoří Chugach a po silnici č.1 míříme více do vnitrozemí. Čas na oběd nám vyjde pravděpodobně v městečku Palmer. Za městem už ztratíme jakýkoliv kontakt s mořem a vstupujeme do aljašské vnitrozemské divočiny. Vedle cesty hledáme cokoliv, co se pohne. Od majestátních losů, kteří často stojí po záda v jezírkách, bobři, kteří si zde staví své hráze, přes rosomáky hledající zbytky na krajnici cesty až po medvědy. Aglomerace města ustupuje a divočina se přibližuje. Tabule vedle cest informují, kolik divokých zvířat bylo od začátku roku sražených na cestách. Aljaška je plná zvěře a třeba se mít na pozoru. Cestou si můžeme na některém z parkovišť dopřát výborné espresso nebo capuccino. Jednoduše vypadající "boudy" nabízejí top kvalitu. Po cca 200 kilometrech by se nám za dobrého počasí mohl otevřít první pohled na Denali, nejvyšší horu severní Ameriky. Přicházíme na okraj národního parku, kde přenocujeme, abychom ráno mohli vstoupit na jeho území. Relativně úzké údolí se otevřou a naskytne se nám pohled na nedozírnou krajinu. Zde hledejte migrující soby. Přes širokánské údolí a mezi nebetyčnými hory až do našeho ubytování na okraji národního parku.
6. den: Do srdce divočiny
NP DENALI – FAIRBANKS
V řeči původních obyvatel DENALI znamená VELKÝ. Dáme jim v každém smyslu tohoto slova za pravdu. Autobus s místním průvodcem nás vyzvedne brzy ráno a zaveze hluboko dovnitř tohoto obrovského národního parku. Vlastním autem se sem dostat nedá. Právě zde je největší šance na to, že uvidíte svého prvního a vzápětí i druhého či třetího grizzlyho v životě. Hledejte i další obyvatele. Často vidíme vlky, losy, soby a horské ovce aljašské, podobné našim muflon. Při dobrém počasí se nám v celé své nádheře ukáže zasněžený masiv Denali / Mount McKinley a na ten pohled v životě nezapomenete. Celá tato aktivita trvá půl dne a po návratu si už jen dáme oběd, abychom při dobrém jídle zpracovali tento zážitek. Podél hranice národního parku odjíždíme dále na severovýchod. Na okraji parku je stále velká šance vidět divokou zvěř jako soby a medvědy. Je třeba mít oči na stopkách. Opouštíme tuto nespoutanou divočinu až se dostaneme do Fairbanks, města uprostřed Aljašky ...
7. den: Ze zimy do tepla
FAIRBANKS – ANCHORAGE – HAVAJSKÉ OSTROVY
Z Fairbanks odletíme na letiště Tedy Stevense, který je souzen za korupci. Absolvujeme TSA kontrolu a přeletíme na Havaj. Následujících 5 nocí můžete strávit v letovisku dle Vašeho výběru na luxusním dovolenkovém ostrově Oahu na Havajských ostrovech. Hotel Marriott Waikiki Beach Hotel z naší oblíbené sítě Marriott. Necelých 16 minut od letiště, oproti nejslavnější pláži na Oahu, Waikiki Beach. Veřejná pláž je dostupná hned přes silnici. Centrum Honolulu a nákupy jsou 15 minut pěšky. Marriott má standardně vysokou kvalitu a patří mezi nejlepší síťové hotely na světě. Pokoje jsou kompletně vybaveny klimatizací, wc, fénem, koupelnou, kávovarem, ledničkou, trezorem a balkonem. Hotel je postaven v klasickém americkém stylu a skládá se ze dvou výškových budov. Čekají Vás dva bazény, restaurace a obchody. V ceně není žádná strava a stravovat se můžete přímo v hotelu nebo jeho blízkém okolí. Na výběr jsou všechny kuchyně světa. Hotel je určen středně náročným klientům, kteří mají rádi rušné pláže, večerní ruch, nákupy. Není vhodný pro lidi, kteří hledají klidnou pláž. Pokud jste náročnější a máte rádi klidnější prostředí tak doporučujeme zlepšit si ubytování a strávit pobyt v luxusním hotelu Halekulani. Na Havaji doporučujeme absolvovat fakultativně krásný vyhlídkový let helikoptérou nad ostrovem Oahu, případně pěší túru na vyhlídku celého Honolulu z vrchu kráteru Diamond Head. Návštěvu armádního muzea Pearl Harbour, ve kterém najdete známou ponorku USS Bowfin a válečnou loď Missouri spolu s památníkem Arizona, věnovaný padlým americkým vojákům. Na ostrově Oahu se nachází nejznámější ananasová plantáž Dole a za návštěvu stojí rozhodně botanická zahrada Ho'omaluhia.
8. – 11. den: Relax na Havaji
WAIKIKI, HONOLULU
Relax na Havaji v hotelu dle výběru na pláži Waikiki.
12. den: Konec malé cesty na konci světa
HONOLULU – EVROPA
Rozloučení s pláží a relaxací a odlet domů. Zažili jsme dva nesrovnatelné extrémy USA.
13. den: Vítejte doma
EVROPA
Přílet do Evropy.