1. den: Odlet do Jižní Ameriky a jsme stále ve Francii
PRAHA/VÍDEŇ – CAYENNE
Odlet z Evropy do Jižní Ameriky, do prvního ze tří států, z nichž každý si nese jiné evropské dědictví. Francouzi, Holanďané, Britové, Indonésané a Indové. Pestrý mix Vaší cesty. Přílet do CAYENNE, hlavního města Francouzské Guyany. Jsme v jednom z 26 regionů Francie a platíme eurem. Země velká jak Česká republika, kde žije jen 220 000 lidí. Většinu z nich uvidíme v hlavním městě. První procházka po hlavní obchodní ulici Avenue Général de Gaulle. Španělé tuto oblast ignorovali, protože byla extrémně chudá, Francouzi tu zůstali. Radnice postavená jezuity v roce 1890, pošta, sídlo francouzského prefekta. Ruiny pevnosti Fort Ceper ze dne 17. století.
2. den: Motýl a příběh Henryho Charriéra na Ostrovech spásy
CAYENNE – KOUROU – CAYENNE
Volný den v Cayenne nebo jeden z prvních vrcholů naší cesty (fakultativně). Ráno odjíždíme dál kolem KOUROU. Město, které zná celá Evropa. Právě zde leží kosmodrom Evropské kosmické agentury. Zde si povíme něco více o francouzských a evropských vesmírných letech nedaleko místa, které je po mysu Canaveral na Floridě druhým místem odletů raketoplánů naší planety. Přednost však dáme plavbě na Ostrovy spásy. Zde našli spásu před malárií a krvelačnými indiány první francouzští přistěhovalci. Pak tu však Francouzi otevřeli první trestaneckou kolonii... Pokud znáte příběh Henryho Charriere, víte, co tu vězně kdysi čekalo. Ďáblův ostrov, Ostrov svatého Josefa a Královský ostrov. Procházíme opuštěnými vězeňskými kobkami. Jsme tu sami. Atmosféra nám připomíná kambodžský Angkor Wat. Ohromný zážitek. Oběd na ostrově, ti nejodvážnější se i vykoupou, ale pozor na žraloky! Návrat do Cayenne.
3. den: Nejmenší jihoamerický stát – holandský Surinam
CAYENNE – PARAMARIBO
Opustíme Cayenne a po tříhodinové jízdě přijíždíme do pohraničního města St. Laurent du Maroni, kudy do francouzské kolonie přicházeli trestanci. Krátká prohlídka opuštěných budov. Člunem se přeplavíme přes řeku Marowijne river, kde nás v plavkách a obtočený jen ručníkem vítá surinamský celník. Od dnešního dne jezdíme vlevo. Přes maličké vesničky po strašných cestách se dostaneme do Paramariba, hlavního města Surinamu pod ochranou UNESCO. Zcela jiný svět. Jsme v nejmenším suverénním státě v Jižní Americe. Dvakrát větší než ČR, obyvatel jen o něco více než v Brně. Nizozemská atmosféra, bary a zasloužená pohoda.
4. den: Dřevěné domky – překvapivě krásné Paramaribo (UNESCO)
PARAMARIBO
Snídaně, prohlídka dřevěného města PARAMARIBO, které je součástí světového dědictví UNESCO. Nizozemci přenesli do džungle nejen svoji, ale i indonéskou kulturu, vystavěli bariéry proti zaplavení a ulice pojmenovali názvy jako Onafhankelijksplein či Jodenbreestraat. Město je slavné i jedinečným mixem národností a ras. Setkali se zde Holanďané, indiáni, Číňané, Indové a Kreolové s tolerancí, která je na každém kroku. V šestnáctém století sem papež vyhnal Židy. Dnes zde mešita stojí vedle synagogy, které si spolu dokonce dělí parkoviště. Nádherný dřevěný katolický kostel svatého Petra Apavu je největší dřevěnou stavbou v Jižní Americe. Pevnost Fort Zeelandia, kde se čerstvě zvolený surinamský prezident vypořádal se svými odpůrci.
5. den: Výlet do pralesa
PARAMARIBO – BROWNSBERG – PARAMARIBO
Pro zájemce celodenní výlet do překrásného národního parku Brownsberg. Divoká příroda Jižní Ameriky na dosah od hlavního města. Za takovým klidem byste v jiných zemích museli cestovat hodiny, zde vám stačí vyjít z města. Lehký trekking, koupání ve vodopádech a fantastické výhledy. Krásný den v pralese, který je podle mnohých hezčí než ten na Madagaskaru či v Ekvádoru. Večer návrat do Paramariba. Ostatní si odpočinou v uličkách města.
6. den: Kousek Británie v Jižní Americe
PARAMARIBO – GEORGETOWN
Celodenní přesun exotickým Surinamem ke guyanským hranicím. Dvacetiminutový trajekt přes další mohutnou řeku a jsme ve třetí zemi naší cesty. Guyanská republika, bývalá BRITSKÁ GUYANA, je dnes již nezávislý stát. Přechod východní Guyanou, která nám určitě připomene Indii. Čeká nás GEORGETOWN na břehu mohutné řeky Demerara, podle mnohých nejkrásnější hlavní město Jižní Ameriky. Zeleň, parky a britská architektura, jakou nikde jinde na kontinentu nenajdete. Anglikánská katedrála svatého Jiří, trh Stabroek Market, neogotická radnice, nejvyšší soud a parlament. To vše jako vystřižené z Londýna.
7. den: Pronajatým letadlem do Amazonské džungle?
GEORGETOWN – KAIETEUR (fakultativně) – GEORGETOWN
Volný čas po dlouhé cestě, individuální nákupy suvenýrů a místního rumu. Volitelná aktivita podle dostupnosti a zájmu na místě: Let charterovým letadlem ke skrytým klenotům guayanské přírody, vodopádům Kaieteur, které jsou vysoké dvě stě padesát jedna metrů a patří k nejvyšším single-drop vodopádům na světě. Hodinový let nad džunglí bude patřit k tomu nejlepšímu, co jste na svých cestách zažili. Přistaneme uprostřed ničeho. Ohromný zážitek. Pokud je let k dispozici a počasí je dobré, rozhodně každému doporučujeme, aby si účast domluvil s průvodcem na místě.
8. den: Odlet do Karibiku, první koupání na pláži jako z časopisů
GEORGETOWN – TOBAGO
Transfer na letiště a odlet do Tobaga. Ubytování v hotelu na pláži a sladké nicnedělání.
9. den: Kde přistál Robinson Crusoe? Okruh po ostrově
TOBAGO
Pro zájemce okruh v půjčených autech kolem ostrova na místo, kde přistál Robinson Crusoe.
10. den: Rybaření nebo sladké nicnedělání?
TOBAGO
Možnost vyrazit na celodenní rybaření, nebo si jen do sytosti užívat karibské vlny.
11. den: Lodí na Trinidad a prohlídka města
TOBAGO – TRINIDAD
Přesun lodí na Trinidad. Procházka hlavním městem. Port of Spain – mix Indie, Afriky, Číny a Venezuely. Živý park bez stromů Queen `s Park Savannah. Kriket, rum a kyslík – nic víc k životu Triniďan nepotřebuje. Náměstí nezávislosti jako hlavní pěší zóna města. Karibská noc.
12. den: Rozloučení s krásnou cestou
PORT OF SPAIN – EVROPA
Rozloučení s nádhernou cestou, transfer na letiště a odlet domů.
13. den: Opět doma
EVROPA
Přílet domů.