Džidda je nejkosmopolitnějším městem Saúdské Arábie. Setkávají se zde Afrika a Arábie, imigranti a lokální obyvatelé. Město zde existovalo od nepaměti, koneckonců právě tady je prý pohřbena i první žena – Eva. Exotický přístav, který vždy lákal dobrodruhy a obchodníky, sloužil jako mořská vstupní brána do svatých měst Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dech beroucí atmosféra. V momentě svolávání k modlitbě se zde svět zastaví a tisíce lidí se pomodlí přímo před vámi.
Nevynecháme ani Naseef house – jeden z nejstarších domů ve městě, postavený z korálů či Beit al Balad. Procházka starým městem, kde turismus teprve začíná. Nesmělé úsměvy, nevinné rozhovory a čistá radost z toho, že jste tady. Saúdská Arábie je něco úplně jiného než zbývající země zálivu.
Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džiddě najdete i největší fontánu na světě, kterou si večer spolu pojedeme prohlédnout a také nedokončenou budovu, která měla ambice stát se nejvyšší budovou světa. Džidda tower se měla dotýkat nebes měřit přes 1 km. Bohužel peníze vystačily pouze do cca 312 metrů a pak došly.
4. den: Osvícené město – Madína al Munawwarah
DŽIDDA – MEDINA AL MUNAWWARAH
Ráno se vypravíme na ultramoderní nádraží Jeddah al-sulaymaniyah a čeká nás skvost, železnice al Haramain. Samotnou budovu stanice navrhla architektonická esa Buro Happold a Foster and partners. Nastoupíme, do nádherného vlaku, který nás rychlostí kolem 300 km za hodinu odveze z Džiddy do našeho cíle.
Naším cílem je Medina, nebo přesněji Al Madinah Al Munawwarah t.j. osvícené město, druhé nejposvátnější místo Islámu. Důležitost Mediny se nedá ani popsat a v důležitosti nad ní je pouze Mekka. Prohlídka města a příběhy prvních chalífů. Městu dominuje prorokova mešita v jeho absolutním centru. Právě zde je pohřben prorok Muhammad i kalifové Abú Bakr či Umar. Vstup do mešity je povolen pouze muslimům, nic to však nezmění v tom, že zde zažijete nesmírně autentickou atmosféru a společně stojíme na místech, kde se tvořily dějiny. Osvícená Medína jako první otevřela své dveře proroku Muhammadovi poté, co ho zamítli v Taifě a vyhnali z Mekky. Právě v Medině začal Islám svou cestu, a právě zde je pohřben poslední prorok, který kráčel po zemi. Součástí Mediny je i mešita Quba, kde Muhammad položil základní kámen nejstarší mešity na světě (tento titul se snaží vzít i jiné mešity, ale faktem zůstává, že Quba je nejstarší mešitou v Saúdské Arábii). V horách kolem Medíny je i místo slavné bitvy u Uhudu, kde se muslimové setkali s armádou z Mekky a zároveň je jedinou, kterou nevyhráli. Zavzpomínáme si zde společně na všechny tři velké bitvy a o to více pochopíme význam Mediny. Nocleh v Medině.
5. den: Pouštní ryba a slon u Al Ula
MEDINA – AL ULA
Po snídani směřujeme do vnitrozemí. Dnešní den bude přesunový. Země se postupně mění a po příjezdu do Al Ula hned zjistíme, že v této části zastavil čas. Vydáme se na vyhlídku na celé město na horu Harrat, kde si můžete dát oběd v kvalitní restauraci. Odtud se přesuneme ke skalní formaci "pouštní ryba" a večer zakončíme u "sloní skály".
6.den: Hegra (Madain Saleh)
AL ULA – HEGRA- HAˇIL
Jsme v poušti, které kdysi dominovali Nabatejci a různé jiné kočovné beduínské kmeny. Věděli jste, že Eskymáci a beduíni měli kdysi stejný zvyk, zabíjet novorozené dívky, pokud jich bylo v kmeni příliš mnoho? Teprve když přišlo křesťanství, respektive islám, tak se tyto zvyky změnily. Kmen Nabatejců, jehož domovem byly písky Arábie od Jeruzaléma po Džiddu, zanechali po sobě několik skalních míst. Madain Saleh - město ztracené v poušti, které čas ohlodává už celá staletí a lidé se mu vyhýbají. V rámci vize 2030, Saúdská Arábie město rekonstruuje a tato fantastická památka bude opět přístupná turistům. Okolní příroda patří mezi nejkrásnější části Saúdské Arábie s množstvím pískovcových formací obsypaných červeným, žlutým a purpurovým pískem. Prohlídka skalního města Hegra, z pískovcových formací obsypaných červeným, žlutým a purpurovým pískem. Porovnejte ho se skalní Petrou!
7.den: UNESCO Jabal Umm Sinman (Jubbah)
HAˇIL - JABAL UMM SINMAN (JUBBAH) - BURAIDAH
Ha´il. Město, které bylo zastávkou na trase během pouti do Mekky. Světové renomé si získalo dobrosrdečností a charitou. V Ha'il se každý cítil dobře. Město historicky obývala rodina, která byla hlavním rivalem dynastie Saúdovců a těžila z obchodu a zemědělství. Je hlavním zemědělským regionem a ať už jde o datle, rajčata nebo nakládané okurky, budou pravděpodobně z Ha'ilu. Kousek za Ha'ilem v poušti al Nafúd se skrývá světové dědictví UNESCO. Skalní malby, které se datují až do období 9000 let př.nl, patří mezi nejstarší lidské stopy na naší planetě. Pradávní obyvatelé pouště si takto nechávali důležité odkazy, mapy a dnes je můžeme obdivovat i my. Příroda se změní, objeví se také pískové duny, opuštěné vesnice a hory. Petroglyfy v okolí Jabal Umm Sinman ( Jubbah) budeme obdivovat společně. Den zakončíme v Buraidah, které má přezdívku město datlí. Tady se koná největší festival datlí na světě. Na předměstí Buraidah najdeme i největší velbloudí trh na světě. Zde máte možnost vyzkoušet místní delikatesy z velbloudího masa nebo zmrzlinu z velbloudího mléka.
8. den: Nadžd
BURAIDAH – USHAIQER - RIJÁD
Vnoříme se dovnitř tajemného Nadždu, 200km severozápadně od Rijádu. Oázu Ushaiqer spatřili před 1500 lety kočující beduíni a začali využívat dary přírody (datlové palmy a olivy). Ushaiqer se stal zastávkou na cestě do Mekky a dnes v něm budeme obdivovat lokální architekturu typickou pro Nadžd. Projdeme se labyrintem uliček a v tomto živém muzeu si zavzpomínáme na starou Arábii.
9.den: Zrození wahhábismu a Ríjádu
RIJÁD
Náš poslední den v Arábii. Míříme do míst kde Saúdská Arábie vznikla, do místa vzniku tvrdého muslimského směru, wahhábismu. Starý Diriyah je pod patronátem UNESCO. Západně od hlavního města leží starými zdmi obehnané, hliněné a kamenné město, bašta královské rodiny Saud, kde vznikly všechny 3 státy. První hlavní město emirátu Diryah zde bylo mezi lety 1744 až 1818. Právě tehdy Ibn Saud implementoval pravidla Muhammada Ibn Abd al-Wahhaba. Toto místo a přilehlé parky jsou zároveň místem pikniku Rijádčanov. Oranžová hlína nádherně ladí se sytou zelení datlových palem. Obraz, který viděl i Lawrence z Arábie. Kolem jsou hory, kaňony a úžasný klid.
Následně zamíříme do centra Rijádu, který si za hlavní město své země zvolil první král dnešní Saúdské Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud až v roce 1932. Vládní administrativa se sem přesunula až v roce 1982 z Džiddy. Při svém vzniku začátkem 20.století mělo město 30 000 obyvatel. Nyní má Velký Rijád přes 8 milionů. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, všechno se buduje.
Mamlaka, věž království je nejkrásnějším mrakodrapem a symbolem moderní Saúdské Arábie. Připomíná otvírák na pivo, ale alkoholické pivo v zemi nenajdete. Mohamad bin Salman věznil své příbuzné - prince a princezny a tak je hotel přezdívaný "nejkrásnější a nejluxusnější věznice". Vysbíral jako výkupné - "dodanění" - 110 miliard USD. Rijád projdeme křížem, jeho trhy s dobytkem, univerzity, vládní budovy.
10.den: Nejkrásnější vesnička Arábie
DŽIDÁN – RIJAL AL-MA A – ABHA
Slunečné ráno na břehu čistého Rudého moře a totální exotika u hranic. Nejlidnatější provincie Saudské Arábie se silnou šíitskou menšinou. Naše skupinka přejde do hor historické provincie Asir a horskou, klikatou cestou do Rijal Al-Ma'a. Vesnice Rijal Al-Ma'a je tak krásná, že se řadí mezi nejkrásnější na světě. Přes 63 patrových domů postavených z kamene, dřeva a hlíny. Vesnička má 900 let, je pod patronátem UNESCO, ale turisty je zatím minimálně objevena.
Rijal Al-Ma'a. Ležela na trase karavan, které putovaly z Medíny až do Jemenu a krásně je zde vidět vliv tradiční jemenské architektury. Koneckonců Jemen je hned za rohem! Nejvyšší vrchol království je ve výšce 3000 metrů nad mořem je často zahalen v mlze a dešti. Všude opice, lesy a Vy se vůbec necítíte jako v suché Arábii. Značně scénickou cestou putujeme do hlavního města provincie. Abhe dominuje čerstvý horský vzduch, vůně silné aromatické místní kávy a mlha.
11.den: Květinoví muži
ABHA – DŽIDDA/RIJÁD A DOMOV
Míříme do tajných vesniček, které navštívíme podle aktuální situace a možností. Vesnice Al Habala, je doslova zavěšená na skalnatých bralách. Na tomto místě existuje již více než 380 let, potom se sem uchýlil kmen Chatániovců před osmanskými Turky. Al Habala byla dostupná jen šplháním. Okolí je zelené, úrodné a mimo jiné plné květin. Muži z Al Habala často nosili květinové pokrývky hlavy a zůstala jim přezdívka „květinoví muži.“ Našim cílem bude poznat místní život a pokud budeme mít štěstí, tak ulovíme i skvělé záběry květinových mužů. Jinak, věděli jste, že al Habala je místem první lanovky v saúdskoarabském království? Celý den chodíme z vesničky k vesničce s hliněnými a kamennými domy a tunely mezi domy. Žádná z těchto vesniček není zmíněna na. Tady na jihu Saúdské Arábie jde doslova o objevnou expedici. Podvečer opustíme provincii Asir a napojíme se na náš mezinárodní let v Rijádu nebo Džiddu.
12.den: Cesta domů
DOMOV
Rozloučení se Saúdskou Arábií a odlet domů do Prahy či Vídně.