1. den: Let na západ
PRAHA/VÍDEŇ – RAPID CITY
Odlet z Evropy. Po příjemném letu přistáváme v USA: Seznámíme se s průvodcem CK SEN a čeká nás nocleh v Rapid City.
2. den: Mamuti a Lakotové
RAPID CITY- DEADWOOD
Ranní odjezd z Rapid City. Naše nejbližší zastávka je nejdůležitější památkou Jižní Dakoty, která proslavila tento stát – Mount Rushmore. Obrovské sousoší čtyř amerických prezidentů vytesaných do svahu Mt. Rushmore bylo původně reklamou. Plocha celého díla, které zobrazuje prezidenty Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Roosevelta, měří asi 5,5 kilometru čtverečních, přičemž samotné tváře mají výšku asi 18 metrů. Američané dnes tomuto místu říkají Svatyně demokracie a obdivují je už od roku 1941, kdy bylo po čtrnáctileté práci dokončeno.
Jen o pár kilometrů dále najdeme další, podobný projekt. Náčelník kmene Oglala-Lakota, Splašený kůň (Crazy Horse), je tu vypodobněný do skály podobně jako prezidenti. Má sedět na koni a jen náčelníkova hlava má výšku 27 metrů.
Pokračujeme ještě kousek na jih a dorazíme do městečka Hot Springs, kde je jedno z nejdůležitějších nalezišť mamutích pozůstatků na světě – The Mammoth Site od Hot Springs. Z Hot Springs se po obědě vracíme na sever a projedeme přes malý národní park Wind Cave až do Národního parku Custer, kde máme na scénické stezce Needles šanci vidět bizony, jelence běloocasé a ušaté, kojoty, vidlorohy a další zvířata.
Deadwood: už sám název napovídá, že jeho reputace kdysi za moc nestála. Usedlost tu na konci 19. století postavili nelegálně. Do srpna 2017 tady Kevin Costner vlastnil kasino, které otevřel po úspěchu filmu Tanec s vlky. Povyprávíme si o kovbojích, soubojích, a také o Calamity Jane.
3. den: Indiáni Wyomingu a pravý divoký západ
PŘES WYOMING DO YELLOWSTONE
Pobyt v USA pokračuje na otevřené prérii ve Wyomingu. Čeká nás návštěva Devils Tower a procházka po dvoukilometrovém okolí. Devils Tower (Ďáblova věž) tvoří dominantu severovýchodní části státu Wyoming v USA. Je viditelná ze vzdálenosti 160 kilometrů. Vznikla z horkého magmatu vytékajícího na povrch zemského pláště a podle intenzity a délky sopečné činnosti vytvářelo vyšší nebo nižší sopečné kužely.
Od tohoto přírodního úkazu se prérií přesouváme do Montany, která má několik přívlastků. Těmi nejznámějšími mezi obyvateli USA jsou Krajina velkého nebe (Big Sky Country), Krajina pokladů (Treassure Country) a Poslední velké místo (The Last Great Place). Vstupujeme do oblasti kmene Crow a navštívíme místo velkých bojů mezi indiány kmene Siouxů a Čejenů proti americké armádě. Bitvu 25. června 1876 vedl podplukovník Custer se svou sedmou kavalerií. Neuposlechl rozkaz a zaútočil na indiány, které vedli šaman Sedící býk, Splašený kůň, Žluč a Dva měsíce. Tento útok mu byl osudný a tato bita je považována za jedno z největších vítězství indiánů nad bílou armádou. Americká armáda se však vrátila, to už je ale jiný příběh. Vítěznou bitvu u Little Bighorn si připomeneme návštěvou památníku u usedlosti Crow Agency.
Pokračujeme oblastí Čejenů až na okraj nejkrásnějšího národního parku USA: Yellowstone.
4. den: Nejstarší národní park na světě
YELLOWSTONE/ GRAND TETON
Brzy ráno opustíme východní Wyoming a přes nedozírné prérie se dostaneme ke Skalistým horám. Právě toto známé pohoří přechází přes národní parky Yellowstone a Grand Teton. Později po obědě se dostaneme do parku a budeme obdivovat jeho krásy. Program v parcích záleží na místě ubytování a uzávěrách cest, protože oba parky mají krátkou sezónu, kterou využívají i na údržbu infrastruktury. Yellowstoneský národní pak je nejstarším národním parkem na světě, byl založený v roce 1872 a od roku 1978 je zapsaný na seznamu UNESCO.
5. den: Gejzíry a medvědi grizzly z Yellowstone
YELLOWSTONE/ GRAND TETON
Celý den strávíme v těchto dvou parcích. Navštívíme všechna důležitá a zajímavá místa. V Yelllowstone je to Grand Canyon of Yellowstone, Grand Prismatic Spring a Old Faithfull Geysir. Po cestě budeme doufat, že se nám podaří zahlédnout některé z obyvatel této divočiny. Z velkých zvířat se tu dají pozorovat jeleni wapiti, bizoni, medvědi grizzly, vlci a vidlorozi.
Grand Teton je jiný park, kde se na jezery vypínají nádherné skalní věže Skalistých hor, nejmladší ze všech jejich pohoří. Území původně patřilo indiánskému kmeni Shoshonů a v dnešní době patří spolu s Yellowstone k nejnavštěvovanějším parkům USA. Pokusíme se z obou parků vytěžit maximum.
6. den: Černonožci
BOZEMAN – GLACIER
Z městečka Bozeman putujeme na sever. Ráno se ještě zastavíme v muzeu Skalistých hor věnovanému místní historii, kultuře, přírodě Skalistých hor a Yellowstone, a dinosaurům. Obrovskými a nekonečnými prériemi projíždíme až ke kanadské hranici a do indiánské rezervace Černonožců (Blackfoot). V tomto městečku žije více než devadesát procent indiánů, převážně Černonožců. Dnešní noc strávíme na úpatí Skalistých hor na okraji národního parku Glacier.
7. den: Národní park Glacier
GLACIER – SPOKANE
Dnešní den strávíme přejezdem národního parku Glacier, kde se vypravíme na krátké procházky a vyhlídky na tento jedinečný park. Projdeme si cestu s názvem Cesta ke Slunci (Going to the Sun) a rázem se ocitneme na druhé straně hor. Nacházíme se v nížinné oblasti a hory už tu nevypadají tak dramaticky. Přenocujeme ve městě Spokane: jedná se o druhé největší město státu Washington a zároveň o naši zastávku na cestě na západní pobřeží. Spokane je město, které vymyslelo Den otců.
8. den: Lesy a řeky státu Washington
MOUNT RAINIER
Naše dnešní cesta povede horami až pod nádhernou sopku Mount Rainier. Dopřejeme si kávičku v některém z karavanů zaparkovaných na odpočívadlech? Tento trend je ve státu Washington zaběhnutý už dlouhé roky. Na rozdíl od suchých plání Wyomingu a Montany budeme projíždět nádhernými lesy a kolem řek. Vypravíme se na pár procházek na rozhýbání a den zakončíme nedaleko hranice států Washington a Oregon.
9. den: Výbuch sopky Mt. St Helen´s
OLYMPIA
Stále se nacházíme v lůně nádherné americké přírody. Národní park Mt. St Helen´s se pyšní aktivním stratovulkánem, jehož exploze v roce 1980 ochromila celé USA. Hora vysoká 2950 metrů se zmenšila o 400 metrů. Na tuto sopku se podíváme z vyhlídkového bodu Johnston Ridge Observatory, kde navštívíme i interaktivní centrum věnované této události. Lesy a jezera vzniklé a zaniklé vlivem erupce jsou údajně domovem tvora známého jako Sasquatch. My ho spíše známe pod jménem Bigfoot a je příbuzným himalájského Yettiho. Dnes přenocujeme na cestě na poloostrov Olympic ve městě Olympia, nebo Aberdeen.
10. den: Dešťové pralesy Washingtonu
OLYMPIC – PORT ANGELS
Viděli jste některý z filmů upíří ságy Twilight? Ty úchvatné a čarovné lesy nebyly uměle vytvořené ve filmových studiích počítačovou grafikou. Dešťové pralesy v okolí městečka Forks (též známé ze ságy Twilight) jsou skutečně takové. Projdeme se pralesem v národním parku Olympic a dosyta si vychutnáme jedinečnou a divokou přírodu pacifického pobřeží. Pohybujeme se na území indiánů kmene Makah, kteří žijí jiným způsobem než planinoví indiáni z Dakoty, Wyomingu a Montany. Dnešní noc strávíme ve městečku Port Angeles na pobřeží.
11. den: Víte, kde vznikl grunge?
PORT ANGELES – OLYMPIC
Z Port Angeles se vyvezeme na vyhlídku z Hurricane Ridge. Odtud uvidíme celý národní park Olympic. Toto místo je také oblíbeným lyžařským střediskem. Vrátíme se z výšky 1600 metrů nad mořem na pobřeží. Klikatými cestami po poloostrovech a ostrovech se dostaneme do rodiště hudebního stylu grunge.
12. Den: Boeing a Starbucks
SEATTLE
Seattle. Osvěžující město. Sídlo Boeingu a high-tech společností. Město a okolí, které Gregg Olsen ve svých příbězích tvoří nesmrtelným. Věděli jste, že Seattle je nejvzdělanějším městem USA, že je tu největší spotřeba kávy na osobu, že se tu narodil Jimmy Hendrix a sídlí tu Starbucks? Dokonalá přehlídka, my si na chvíli přičichneme k pořádnému městu.
13. den: Bye bye Seattle
SEATTLE – DOMOV
Poslední kávička a procházka po tržnici v centru Seattlu - ta bude místem naší rozlučky s USA. Po obědě odlétáme domů.
14l. den: Vítejte doma!
DOMOV
Přílet domů a konec nádherného dobrodružství.